KERSTMU ZIEK W. ALPHENAAR VERWACHT WORDENDE SCHEPEN De Landverrader VOOR i NAAR Grootste muziekvoorraad hier ter stede 1JMUIDEN Marktprijzen. verwachte vischaanvoer. aangekomen. vertrokken. KRUISWEG 49 HAARLEM VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART te ijmuiden aangekomen schepen. besommingen. M A ft N DA G 21" DËG. 1936 WIJK AAN ZEE de jongemannenvereeniging „de zeemeeuw" kerstfeestviering. BEVERWIJK CASTRICUM concert van de c. o. v. en zang en vriendschap. DRIEHUIS feestavond der ver. van bewoners in de buurtschap driehuis. De jubilea op „De Lichthoeve". BURGERLIJKE STAND. agenda te haarlem FEUILLETON PRENTBRIEFKAARTEN VERKOOP VOOR HET kind. Niet alleen worden, zooals in een vorig stukje reeds gemeld is, postzegels maar ook prent briefkaarten ten bate van het kind te koop aangeboden. Men vindt onder de kaarten er die men voor iedere gelegenheid kan gebruiken en 2 spe ciale Kerstkaarten. De Kerstkaarten getiteld „Kerstliedje" en „Feestklok" zijn geteekend door H. Willebeek le Mair. Prijs per kaart f0,07. Antoon Pieck heeft eveneens 2 kaarten ontworpen en wel „Appelmarkt" en „Ijsver maak". De verzorging van een serie bloemen kaarten (5 stuks) heeft de heer J. Voerman Jr. op zich genomen terwijl dezelfde teekenaar een kaart „Roodborstje" geteekend heeft. De bloe- menkaarten-serie kost f0,35. De kaart „Rood borstje f 0,07. Alle kaarten zijn mooi van uit voering. Voor familieleden en kennissen zal het een verrassing zijn ze te ontvangen. Men koopt voor de luttele prijs van f 0,07 niet alleen een goed verzorgde kaart, maar draagt tegelijk iets bij om het leed van het misdeelde kind te doen verzachten. Draagt Uw steentje bij. Koopt Prentbrief kaarten ten bate van het Kind. Tarbot per K. G. f 1,75—1,50 Griet per 50 K.G. f 42—21. Tongen per K.G. f 1,751,35. Groote schol per 50 K.G. f 30—16.50, Middelschol per 50 K.G. f 24—18. Zetschol per 50 K.G. f 29—23,50. Kleine schol per 50 K.G. f 239.50. Schar per 50 K.G. f 14. Rog per 20 stuks f 4010.50. Vleet per stuk f 92.30. Kleine poon per 50 K.G. f 139. Groote schelvisch per 50 K.G. f 3635. Middelschelvisch. per 50 K.G. f 3428. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 2822 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 2311. Kabeljauw per 125 K.G. f 8251. Groot gullen per 50 K.G. f 2319. Kleine gullen per 50 K.G. f 157. Wijting per 50 K.G. f 7,604.40. Makreel per 50 K.G. f 12,50—11,50. Heilbot per 50 K.G. f 1,25—0.84. Leng per stuk f 3,75—0.70. Koolvisch per stuk f 1.400.40. Versche haring per kist f 7.605.50. Klein middel hake per 50 K.G. f 5143. Kleine hake per 50 K.G. f 3516.50. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Henriette Jacoba, IJm. 190. Vangst: 70 manden schelvisch, 70 manden braadschel- visch, 50 manden gul, kabeljauw en kool visch, 60 manden wijting, 20 manden radio, 5 manden platvisch, 5 manden varia. Totaal 250 manden benevens 50 stuks stijve kabel jauw. 18 December: Wilbo m.s. Londen Audacity m.s. Londen 19 December: Ransdorp m.s. Nordenham Astarte s,s. Bremen Kama s.s. Antwerpen Midsland s.s. Newcastle Samlanes s.s. Klaipeda Dagfrid s.s. Foldafoss Ulysses s.s. Smyrna Delta m.s. Immingham Naumburg s.s. Batavia Henry Stanley m.s. West Afrika Oranje Nassau s.s. West Indië Peisander m.s. Batavia 20 December: Uddeholm s.s. Skoghall Apollinares VI m.s. Portsmouth Maroussio Coulouthros s.s. Londen Titus s.s. Valencia Regeja m.s. Rotterdam Dione s.s. Caen IJstroom m.s. Huil Eton m.s., Rochester Spes Salutis m.s. Londen Katendrecht' m.s. Houston Richmond Hill s.s. Londen Maaskerk s.s. West Afrika Randfontein s.s. Beira Kalmar s.s. Hamburg Lahti s.s. Tallinn 18 December: Nijverdal m.s. Rotterdam Orion s.s. Lissabon Euterpe s.s. Bordeaux Plu to s.s. Gothenburg Marne m.s. Parijs Orpheus s.s. Odense 19 December: Theseus s.s. Kopenhagen Quickstep s.s. Newcastle Poelau Tello m.s. Batavia Skirner s.s. Vasteras Mirach s.s. Schiedam Urnen s.s. Moermansk Ek s.s. Oslo Zaanstroom s.s. Plymouth Hydra m.s. Truro Gateshead s.s. New Castle Audacity s.s. Londen Helder s.s. Hamburg Astarte s.s. Bremen Nereus s.s. Aarhuus Bodegraven s.s. Hamburg Calypso s.s. Midd. Zee Surreybrook s.s. Goole Midsland s.s. Seaham Triton s.s. Bourgas Amstelstroom m.s. Leith Vechtstroom s.s. Huil Hontestroom s.s. Londen 20 December: Meimore Head s.s. St. Johns Ulysses s.s. Hamburg Schokland s.s. Goole (Adv. Ingez. Med.) Schip Anna Buigaris (Gr.) Albula (Ned.) Agamemnon (Ned.) Achilles (Ned.) Bacchus (Ned.) Bennekom (Ned.) Boschfontein (Ned.) Bameveid (Ned.) Breda Bodegraven (Ned.) x) Coryton (Br.) Caribia (Du.) x) Chr. Huygens x) Clytoneus (Br.) Crijnssen Duisburg (Du.) Diana (Fin) van Eemland (Ned.) Eurymedon (Eng.) Enggano Ella (Zw.) Eurylochus (Br.) x) Farmsum Ferrum (Zw.) Genota (Eng.) x) Hermes (Ned.) Hercules (Ned.) Heemskerk x) Heidelberg (Du.) Hilversum (Ned.) Heien (Noor) Helder (Ned.) x) Irene (Ned.) Invergarry (Eng.) x) Invergorden (Eng.) x) Iskra (Russ.) Jagersfontein x) Juno (Ned.) Joh. v. Oldebamevelt x Laertes (Ned.) Laomedon (Eng.) x) Laurent Meeus (Belg) Luneburg Moena x) Meerkerk x) Mars (Ned.) Montferland x) Mello (Portug.) Martha Halm (E>u.) Merope (Ned.) Megara (Ned.) x) Odysseus (Ned.) Osmussaar Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Poelau Laut x) Poelau Bras x) Poei. Roebiah (Ned. x) Phrygia (Du.) Polyphemus (Ned.) x) Phrontis (Ned.) x) Palata (Du.) Raila x) Reggestroom x) Sersostris (Du.) Svithlod (Pan.) Serooskerk x) Salland x) Springfontein x) - Simon Bolivar (Ned.) x Troja (Du.) Tawall x) Tabian x) Tiberius (Ned.) Telamon (Ned.) Tela (Ned.) Titus (Ned.) Ulysses (Ned.) Vulcanus (Ned.) Vesta (Ned.) Vesuvio (Ital.) Zaanland x) Hamburg Santé Fé Danzig Midd. Zee Midd. Zee Alexandrië Chill Beira Chili Chili Hamburg Villa Constitucion Pto Barrios Ned. Indië Batavia West Indië Ned. Indië Trangsund B. Aires Batavia Ned. Indië Gothenburg Ned. Indië Buenos Aires Söderhamn Curacao Bourgas Constantza Z. Afrika Ned. Indië Concepcion Hernösand Hamburg Danzig Falmouth Falmouth Leningrad Zuid Afrika Genua Ned. Indië Hamburg Batavia Houston Ned. Indië Soerabaja Japan Triëst Buenos Aires Buenos Aires Danzig Danzig Curasao Stettin Sfax Bourgas Midd. Zee Batavia Batavia Batavia Mexico Batavia Batavia West Indië Constantza West Afrika Mexico Constantza Japan Buenos Aires Zuid Afrika Hamburg West Indië Batavia Ned. Indië Varna Midd. Zee Buenos Aires Valencia Hamburg Stambom Hamburg Bona (v. IJm.) verm. aankomst Laatste bericht 6 Jan. 25 Dec. 31 Dec. 3 Jan. 25 Dec. 31 Dec. 26 Dec- Si Dec. 4 Febr. 22 Dec. 2 Jan. 21 Dec. 27 Dec. 2 Jan. 5 Febr. 24 Jan. 21 Dec. 28 Dec. 27 Dec. 2(1 Dec. 5 Jan. 5 Febr. 20 Dec. 21 Dec. 27 Dec. heden 26 Dec. 19 Jan. 24 Dec. 28 Jan. 20 Dec. 24 Jan. 17 Jan. 25 Dec. 22 Jan. 17 Jan. 24 Dec. 27 Dec. 22 Dec. 22 Dec. 25 Dec. 12 Jan. 3 Jan. 7 Jan. 25 Dec. 21 Dec. 15 Jan. 8 Jan. 14 Jan. 22 Dec. 20 Dec. 19 Jan. 21 Dec. 10 Jan. 20 Dec. 12 Jan. 23 Dec. 22 Dec. 31 Dec. 29 Jan. 20 Dec. 24 Dec 20 Dec. 25 Dec. 5 Dec. van La Plata. in lading. 19 Dec. van Gibraltar. 18 Dec. van Piraeus. 13 Dec. te Izmir. 10 Dec. van Curasao, vertr. 24 Dec. van Hamburg. 15 Dec. van Callao. 17 Dec. te Talcahuano. in lading. 28 Nov. van La Plata. 16 Dec. van Barbados. 19 Dec. van Pt. Said, vertrekt 2 Jan. 16 Dec. van Flores. 2 Dec. van Colombo. 15 Dec. vertrokken. 8 Dec. van Bahia. 18 Dec. van Pt. Said. 16 Dec. van Penang. 16 Dec. van Sundsvall. vertr. 26 Dee. van Batavia. vertrekt 24 Dec. 15 Dec. vertrokken. 10 Dec. vertrokken. 11 Dec. van Stamboul. 16 Dec. te Hamburg. 15 Dec. van Pt. Said. 10 Dec. te Soerabaya. in lading. in lading, in lading. 17 Dec. van Kopenhagen. 18 Dee. vertrokken, vertr. 24 Dec. 13 Dec. vertrokken. 14 Dec. van Port Natal. 17 Dec. te Tarragona, vertr. 23. Dec. v. Batavia. vertr. 23 Dec. van Bremen. 18 Dec. vertrokken. 2 Dec vertrokken. 17 Dec. van Batavia. 17 Dec. van Belawan. 18 Dec. te Marseille. 18 Dec. te Lissabon, vertrekt 23 Dec. 17 Dec. vertrokken. 19 Dec. vertrokken, vertrekt 22 Dec. 2 Dec. vertrokken. 19 Dec. vertrokken. 19 Dec. van Gibraltar. 18 Dec. vertrokken. 18 Dec. van Piraeus. 11 Dec. van Sabang. in lading. 18 Dec. van Genua. 14 Dec. v. d. Azoren. 15 Dec. van Belawan. 8 Dec van Padang. vertr. 24 Dec. v. Colon. 16 Dec. van Gibraltar. 19 Dec. van Hamburg. 19 Dec. van Livingston. 15 Dec. van Gibraltar. 14 Dec. van Manilla. 15 Dec. van Montevideo. 19 Dec. v. Dar-es-Salaam. 19 Dec. vertrokken. 21 Dec. van Pto Cabello. in lading 17 Dec. van Gibraltar. 16 Dec. van Gibraltar. 11 Dec. van Haifa, vertrekt 29 Dec. 18 Dec. van Ouessant. in lading. 18 Dec. van Gibraltar. 19 Dec. vertrokken. 16 Dec. vertrokken. vertrekt 24 Dec. xScheper voorzien van een x> zijn ernoter dan hoop bruto resist.pr ton Papierfabriek Hoogovens Spulkanaal Spuikanaal Binnenhaven .Zweedsch S.S. Dagfrid Foldafoss cellulose Fransch S.S. Dione Caen erts Duitsch S.S. Kalmar Hamburg bijlegger Finsch S.S. Lahti Tallinn bijlegger Nederl. m.s. Regeja Rotterdam bijlegger PATER ANTELMUS f T Zondagmorgen Is in het koolster der paters Capucijnen te IJmuiden-Oost in den ouder dom van 74 jaar overleden, pater Anselmus O.M.C., in de wereld G. Karster, geboren te Westrwoud. De overledene was een der oudste paters van zijn orde, die op 5 Mei 1933 zijn gouden kloosterfeest mocht vieren, onder groote be langstelling. De uitvaart zal Woensdagmorgen 10 uur plaats hebben in de kerk der paters aan den Willemsbeekweg, waarna de bijzet ting zal plaats hebben in het priestergraf der paters op het R.K. Kerkhof te Driehuis., R.K. VOLKSBOND. De kring IJmuidenOost van den R.K. Volks bond houdt hedenavond een bijeenkomst in het Patronaatsgfbouw. Verschillende mede- deelingen zullen worden gedaan, terwijl be sproken zal worden het uitreiken van een Kerstgave. Trawlers: Gerberdina Johanna, IJm. 388, 570 man den f 3570. Gloria IJm. 37, 620 manden f 3770. Christine IJm. 2, 345 manden f 4080. IJselmond IJm. 78, 215 manden f 2660. Vios V, IJm 102, 150 manden f 1950. Voorwaarts, IJm. 83, 80 manden f 2200. Perseus IJm. 45 60 manden f 2450. Eveline IJm. 115, 450 manden f 3230. Zeehond, IJm. 70, 85 manden f 2330. Bruinvisch, IJm. 97, 85 manden f 2720. Elie Ohenivière, IJm. 161 75 manden f 2510. Loggers: KW. 178 f 400, KW. 108 f 300. Versche haring: Sch. 101 f 3540; Sch. 223 f 1070. KW. 127 f 399, KW. 56 f 1230, KW. 22 f 509. De heer P. R. C. Rijkens heeft zich bereid verklaard het beschermheerschap van de Jongemannenvereeniging „De Zeemeeuw" te aanvaarden. De Christelijke Meisj esvereenigingen, de Vrouwenvereeniging „Bid en Werk" en de Jongemannenvereeniging „De Zeemeeuw" zullen respectievelijk Maandag, Dinsdag en Woensdag hun bijeenkomst avond wijlden aan het Kerstfeest. SLUITINGSUUR VAN DE CAFéS. De burgemeester heeft het sluitingsuur van alle café's gedurende de bruidsdagen be paald op 12 uur des nachts. NACHTELIJK RUMOER NI HET ST. AAGTENDORP. In den nacht van Zaterdag op Zondag wer den de bewoners van den Romerkerkweg op geschrikt door hulpgeroep, dat afkomstig bleek te zijn van een vrouw, die op een dak was gevlucht. Zij werd door een dakraam door een van de buren binnengehaald. De vrouw verklaarde gevlucht te zijn omdat haar man haar bedreigt zou hebben. De hulp van de politie werd ingeroepen. Deze stelde een onderzoek in en trof den man in de woning aan, waar hij zijn woede had gekoeld op het meubilair, dat hij nage noeg geheel vernield had. Zoowel de man als de vrouw werden naar het politiebureau over gebracht, waar de politie er in slaagde de op gewonden gemoederen te kalmeeren. De oorzaak van deze huiselijke twist moet worden toegeschreven aan het feit, dat de man en de vrouw gescheiden leefden en dat een echtscheidingsprocedure aanhangig is. De man was in den nacht van Zaterdag op Zon dag de woning van de vrouw binnengedrongen De vrouw voelde zich bedreigd en is toen met haar kind door het dakvenster de woning ontvlucht. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". In de periode van 1 tot een met 15 December werden 213 volgeplakte zegelboekjes inge leverd bij de Winkelierscombinatie „Plan West" ingeleverd. De datum, waarop een extra-uitkeering van vijf gulden werd toegekend was 9 December. Deze gelukkigen waren: mevr. Wevers, mej. Antonioli, mevr. P. Langendijk, mevr. Hoeks, mevr. v. d. Kamer, J. Hutter, mej. Lubbers, mevr. v. Wageningen, Van Tongeren, P. Bak ker, mej. Willemse, Van Balen, wed Brandjes, mevr. Prijs. KERSTFEEST VAN DE J.V.O. De plaatselijke afdeeling van de J.V.O. zal op Zondag 27 December in haar clubgebouw een Kerstbijeenkomst houden. Zondag j.l. hebben de leden de te Zaandam gehouden Kerstvergadering bijgewoond. Op den Tweeden Kerstdag zal de afdeeling van wandeling houden. De Castrieumsche Orkestvereeniging en de Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" hebben een uitstekend geslaagd concert ge geven voor de patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch". De C. O. V. gaf onder leiding van haar dirigent, den heer Kabel, een verzorgde uitvoering o.m. van do wals „Mondnacht auf dem Alster" van Fré- tras, „Prairial" van Andrieu „Dolores" van. Waldteufel en va.n een paraphrase van Cas- taldon, waarin de heer v. d. Born een zeer goede solo vertolkte. Een daverend applaus viel den heer Schilp ten deel voor zijn met groote technische vaardigheid uitgevoerde pic oio-solo. Het gemengd koor van „Zang en Vriend schap" zong daarna „Meiennaeht" van W. Hespe, waarna het dameskoor optrad met „Jesu Dulcis" van Theo v. d. B'ijl. Het Man nenkoor zong zeer verdienstelijk „Avé Ma ria" van Fr. Witt. Deze laatste afdeeling gaf ook nog een verrassend goede vertolking van „Knollendammer Kermis", een geestige com positie van Weisenbom Den heer Groot, tenor, viel een daverend! succes ten deel met een aria uit „De Parel- visschers" van Bizet. Een waardig besluit van dezen mooien muziek- en zangavond was het goed gezongen „Salve Regina" van Oberhoffer. De dirigent van het koor, de heer J. Beider uit IJmuiden, heeft in korten tijd reeds veel weten te be reiken. De tragi-komiscihe verwikkeling in 3 be drijven van H. de Wilde „Muggen om de kaars", op te voeren door de Zandvoortsche tooneelvereeniging „Phoenix" had niet zoo veel bezoekers naar „De Weyman" getrok ken als we verwacht hadden. De voorzitter der vereeniging de heer W. F. H. Bruggeiman, weet dit ten deele aan de ver ontrusting, welke verwacht was bij de ingeze tenen door de diefstallen van den laatsten tijd. De uitvoering werd een succes voor „Phoe nix" Aan het einde van het laatste bedrijf bood de heer Bruggeman aan de speelsters bloemen aan. De avond werd met een bal besloten. In verband met mededeelingen in ons vo rig nummer over de jubilea van de zusters G. Berghuis en T. Stuit op „De Lichthoeve" te Santpoort is Vrijdagmiddag een receptie ge houden; vele correspondenten en oude, trou we Steentjesleden uit vele plaatsen waren gekomen om de beide zusters van harte ge luk te wenschen. Natuurlijk liet men het niet bij woorden; er werden ook bloemen en ge schenken aangboden. De jubilar essen wrden door dé directrice, Zuster J. Th. Kuyek, hartelijk toegesproken. 's Avonds was het feest voor de jeugd. Ben „bonte Vrijdagiavond-trein" werd door de meisjes, jongens en zusters der Lichthoeve voor het voetlicht gebracht, waarbij allen zich ten zeerste amuseerden. De bewoners van „De Lichthoeve"- hebben op ondubbelzinnige wijze getoond, hoezeer zij het werk van Zuster Greet en Zuster Tai- lien waardeeren. HAARLEM, 19 December 1936. Bevallen: 18 Dec. C. M. Rooseboomde Vriesv. Dam d„ M. A. W. LeursKoomen z„ 17 Dec. E. Hoogersv. Slooten z., 18 Dec. C. C. v. d. BrandeNoordermeer d., J. M. E. RademakerRijbroek z„ C. C. Bouwman Heijkoop z. Overleden: 18 Dec. J. H. Hofmanden Ambtman 35 j., Zonnebloemstr. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 21 DECEMBER Theater de Pont: „De jacht naar Sensatie" en „Vlammen", 8 uur. „Het Wapen van Velsen": Openbare verga dering „Eenheid door Democratie", 8 uiur. DINSDAG 22 DECEMBER Theater de Pont: „De jacht naar Sensatie" en „Vlammen", 8 uur. Heden: MAANDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch:' „De Vrek". Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: De kleine Madonna met Frederic March, 2 30 en 8 uur. Rembrandt Theater: Riaimona met Lau retta Young, 2.30, 7 en 9,15 uur. Luxor Sound Theater: De verleider met Spencer Tracy, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Een avond in de Opera, met de 3 Marx-Brothers. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 22 DECEMBER Gemeentelijke Concertzaal: Concert R.-K. Oratorium vereeniging. 8 uur. Palace Filmac: II5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Naar het Eïigs'lsch bewerkt door thea bloemers. (Nadruk verboden). 31) De majoor trad, enkele oogenblifekenn vóór dat men aan tafel ging binnen. Gladys, die al gewanhoopt had hem nog dien avond te zien, meende te bemerken, dat hij ondanks zijn drukke gebaren, zijn luid spreken, niet op zijn gemak was. Als hij zich beheersch- te, deed hij het meesterlijk. De algemeene vroolijkheid, de zorgelooze toon, die aan den laten maaltijd heerschten, brachten ook Gadys gedeeltelijk in een an dere stemming. Blashmere was immers ver trokken de majoor zat tegenover haar, ai vermeed hij, ook maar één oogenblik haar aan te zien, zelfs niet gedurende den heil dronk, dien hij op haar instelde. Wat was er eigenlijk voor reden om bijzonder ongerust te zijn? Ze dankte links en rechts voor de hulde, die haar zoo kwistig en welgemeend werd ge bracht. Ze was nu officieel erkend als lid. van den Engelschen adel, zij was onmiddellijk een der geliefdste personen der aristocratie geworden, Gladys sloot de oogenze wilde geluk kig zijn en dacht aan Ronald Montleven. NEGENDE HOOFDSTUK. Maar Blashmere was niet vertrokken! Hij had zich den geheelen avond al op gewonden over de vriendschappelijke wijze, waarop de vrouw, die hij vergeefs getracht had tot de zijne te maken, omging met dien „mallen" ingenieur en evenzeer was het hem duidelijk geworden, dat Gladys hem met op zet uit den weg ging, toen zij bij zijn nadering ongesteldheid had voorgewend en aan den arm van Montleven het balcon was opge gaan, waar de beleefdheid den journalist verbood hen te volgen. Maar in zijn reeds jaren verdorven ge moed was hij besloten zich zoo spoedig mo gelijk op zijn mededinger te wreken. In zijn van kwaadaardige plannen opgestopt brein was een gedachte ontstaan, die hij zoo spoe dig mogelijk besloot te gaan uitvoeren. Hij zou een serie artikelen gaan wijden aan den aanleg van den nieuwen spoorweg in het Graafschap Kent en daarbij niet ver zuimen de vraag te stellen, hoe de directie der spoorwegmaatschappij er toe had kun nen besluiten een ingenieur die door zijn fa milie was uitgestooten, aan te stellen en blijkbaar de voorkeur te geven boven zoo vele andere afgestudeerde personen, die zonder resultaat naar een betrekking uit zagen. Blashmere wist uitzijn journalistieke praktijk, dat een verdachtmaking vaak al voldoende is om iemand langzaam maar ze ker onmogelijk te maken en zoo kon worden weggedrongen van de plaats, waarop hij zich had weten te nestelen. Als hij het maar een maal zoover had, dat de spoorwegdirectie begon te twijfelen, of zij voor haar prestige wel een ingenieur kon aanhouden, die door zijn adellijke familie verstooten, misschien wel onterfd was, dan was de zaak al aan het rollen en zouden de onaangename gevolgen voor Montleven niet uitblijven. En eenmaal van zijn betrekking ontroofd zou de ver waande lord het wel nalaten nog langer naar de hand van gravin Boroughbridge te dingen. Want dat het daartoe komen zou, scheen hem zeker. Er gebeurde echter iets, wat aan al zijn plannen een geheel andere wending zou ge ven. Toen hij zich door een der bedienden zijn jas en hoed had laten aanreiken en al reeds besloten was den langen weg naar Ashfort gedeeltelijk te voet af te leggen onderweg zou hij wel één van de auto's der huiswaarts keerende gasten aanhouden zag hij plot seling tot zijn verbazing, dat majoor Pea cock met een koffertje in de hand zich ijlings begaf naar het middengedeelte van het slot. Ondanks al zijn slechte hoedanigheden had Blashmere er één, die goed was, welke hij echter vaak verkeerd aanwendde, nl. een uitstekende journalistieke speurneus". Hij aarzelden dan ook geen oogenblik, maar volgde den majoor, er zorg voor dra gende dat niemand van - het personeel zijn spionnagetocht bemerkte. Nu, daar was wei nig kans op, want bij de taakverdeeling van Jones was niet gerekend op een controle dienst over de gasten. Snel had hij zijn hoed en avondmantel om de deur van een vertrek, dat hij voorbij ging geworpen en volgde in gebukte houding den majoor, die zich onbewust, dat hij thans voor de tweede maal werd gadegeslagen, door de oude gangen spoedde naar de plaats, waar hij den muur kon laten draaien. Evenals Gladys had gedaan, verborg ook Blashmere zich achter een der zware pilaren en even als zij, nam hij waar, dat de majoor als het ware in den grond verdween. Maar hem belette de vrees niet, gelijk bij Gladys het geval was geweest, den majoor te volgen. Enkele minuten na het verdwijnen van Peacock sloop Blashmere uit zijn schuilhoek te voorschijn en naderde op zijn teenen de plaats, waar de majoor den muur had doen bewegen Snel zag de journalist om zich heen of iemand hem bemerkte. Maar er was nie mand te bespeuren. Van verre drong het geluid der stemmen uit de balzaal tot hem door. Hier was alies doodstil en in bijna vol slagen duisternis gehuld. Alleen viel door een der spitse boogvensters een straal van het maanlicht in de gang, doch dit kon enkel maar dienen om hem te helpen de juiste plaats te vinden, waar de majoor in staat was geweest den muur te laten draaien. Blashmere verwonderde zich in het geheel niet over de mogelijkheid daarvan. Hij wist, dat Boroughbridge een zeer oud slot was, dat dagteekende uit den tijd, toen de gebruiken onder de ridders nog weinig zachtzinnig wa ren en men er niet tegen op zag in geheime kamers en putten zijn lastige vijanden le venslang op te bergen, of hen maar naar de slotgracht te voeren door geheime onder- aardsche gangen. Menig kasteel op het En- gelsche platteland bezit nog van die over blijfselen uit den in menig opzicht ruwen en meedoogenloozen tijd der middeleeuwen. Voorzichtig tastte hij met zijn hand langs den muur, in de hoop ergens een veer of een knop te vinden, die hem in staat zou stellen den muur open te doen gaan. Hij mompelde binnensmonds, toen het hem niet mocht ge lukken zooiets te ontdekken. Zou er aan de andere zijde van den muur misschien gele genheid zijn, door middel van een grendel, aan anderen het binnentreden te beletten? Daar was hij nu een waarschijnlijik zeer sen- sationeele ontdekking op het spoor en op het laatste oogenblik dreigde zij hem te ontsnappen. Met vernieuwden ijver hernam hij zijn pogingen. In zijn vrees ontdekt te worden meende hij al voetstappen te hoo- ren aankomen en juist wilde hij zich weer verschuilen achter den pilaar, toen zijn hand tegen een baksteen, die los bleek te zitten, aanstiet. Gevonden, mompelde hij. »J .(Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6