HET NIEUWE AVONDBLAD DE FEESTEN BEGONNEN. 22e JAARGANG No. 53 DINSDAC 5 JANUARI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per i 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 V«r»chijnt dagelijk», behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN1regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 cL, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN BI DE NEVEN-EDITIE EET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een 'duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van beven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vjouw beiden; f3000.- bij overlijden van den man alleen; - Opvarenden van visschers-, marine-raar- talgen en*, 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vtji of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrea# spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. - if V t f Het Vlagincident. Zoïiderlinge berichten en commentaren in de Duitsche pers omtrent een „vlagincident" en het niet spelen van het Deutschland-lied Ibij twee voetbalwedstrijden in Den Haag hebben in ons land verwondering verwekt. Uit de verklaringen van Haagsche zijde bleek onmiddellijk dat van een incident eigenlijk geen sprake was geweest. De Duitsche kran ten hadden de zaak schromelijk overdreven. De officieele Duitsche vlag was geheschen toen men daar van Duitsche zijde om ge vraagd had. Het publiek had daar geen on vriendelijke demonstratie bij gehouden, zoo als in de Duitsche pers beweerd werd, maar er volstrekt geen acht op geslagen. Een aan wezig orkestje bij een wedstrijd waaraan de voetbalvereeniging „Turu" uit Dtisseldorf deelnam had het Deutschland-lied niet ge speeld, omdat het de muziek niet kende. Het kende wel de Lippe-Detmold marsch, maar daar was men van Duitsche zijde niet op ge steld. Enfin, uit een en ander bleek wel zeer duidelijk dat het geval met Hollandsche nuchterheid behandeld was. De Duitsche bladen wenscbten dit evenwel blijkbaar niet te zien zij gingen zelfs zoover voor te ge ven dat Prins Bernhard door een deel der Nederlandsche bevolking onvriendelijk ont vangen zou zijn en nu schijnen ook an dere instanties in Duitschland zich met de eaak te bemoeien. Er zijn blijkbaar passen van Officieele gasten bij het huwelijk ingetrok ken. daarna geheel of gedeeltelijk weer te ruggegeven, er is zekere wrijving ontstaan. Wij zijn allerminst geneigd deze dingen voor te stellen als gebeurtenissen van groot belang. Wij betreuren evenwel deze Duitsche ver schijnselen in hoogen mate. Prins Bernhard, die overigens geen Duitscher meer is maar ge naturaliseerd Nederlander, is in ons land, door het Nederlandsche volk, als verloofde van onze Prinses,, ontvangen niet alleen met hartelijk heid, maar. met groote vreugde. De overtui ging dat dit huwelijk voor onze Prinses, voor ons Koninklijk Huis, voor het Nederlandsche volk een schoone gebeurtenis is die de beste toekomst-beloften inhoudt, is algemeen. Zelden zal het voorgekomen zijn, in welk land ook, dat een buitenlandsehe toekomstige prins-gemaal met zulk een geestdrift in zijn nieuwe Vaderland is welkom geheeten als Prins Bernhard. In dit land heerscht een feest stemming aan den vooravond van een gebeur tenis, waarin geheel de natie zich verheugt. Dit moment kiest men in Duitschland om onware beschuldigingen te uiten over onbe duidende voorvalletjes bij een zoo onschuldige gelegenheid als een partytje voetbal, om in de toch onder staatscontrole staande! Duitsche pers onzin te vertellen over de wijze waarop ons volk Prins Bernhard ontvangen heeft en om kinderachtigheden uit te halen met passen van officieele gasten van H.M. de Koningin bij het huwelijk van haar dochter. Ik herhaal, dat wij allerminst geneigd zijn de feeststemming die in ons land heerseht ook maar eenigermate te verminderen door aan deze dingen bijzondere beteekenis te gaan hechten. Maar wij achten deze wijze van op treden uitermate smakeloos en in feite vol komen ongerechtvaardigd tegen Nederland, terwijl wij er met nadruk op wijzen dat als men tegen een nabuurland, grieven meent te hebben, van welken aard dan ook, de een voudigste volkenrechtelijke correctheid mee brengt dat men om opheldering van de ver onderstelde incidenten vraagt. Daar begint men mee, dat is niet meer dan eenvoudige redelijkheid en billijkheid, en daarvoor bestaan de diplomatieke instanties die iedere staat bezit. De diplomatieke rela ties tusschen Nederland en Duitschland zijn volkomen normaal. Onze regeering heeft daar thans dan ook gebruik van gemaakt en door den tijdelijken zaakgelastigde te Berlijn (onze gezant daar is juist naar Londen overgeplaatst, en zijn opvolger is nog niet in functie getreden) stap pen bij de Duitsche regeering doen onder nemen, temeer omdat men zelfs zoo ver is gegaan in de Duitsche pers, te beweren dat Prins Bernhard „zijn vroeger vaderland zou hebben verloochend". Een officieel communiqué omtrent de Maandag te Berlijn overhandigde nota vindt u in dit nummer. Volkomen terecht wijst deze nota de Duitsche regeering erop, dat zij bij dergelijke grieven haar standpunt pas dient te bepalen nadat zij door navraag bij de Nederlandsche Regeering de juiste toedracht der feiten heeft kunnen beoordeelen. De juistheid van dit standpunt kan door ieder weldenkend mensch slechts tenvolle beaamd worden. Meer zullen wij voorshands niet over deze zaak zeggen. Wij hopen dat het antwoord van de Duitsche Regeering haar meteen en voorgoed zal liquideeren. R. P. IJMUIDEN De Rotterdamsche vischafslag in 1936. Totale omzet 669.000. De totaile omzet aan den Rotterdamschen vischafslag in 1936 bedroeg f669000.— tegen f 668000.— in 1935. Al is deze vooruitgang gering, zoo lezen we in het betreffende verslag, het geeft in elk geval reden tot voldoening, te meer daar men weet, dat in de, voor den vischhandel zoo lastige contingenteering, geen verandering is gekomen, waardoor het buitenland, b.v. Dene marken, bijna in het geheel geen visch kon zenden en Noorwegen slechts een klein gedeel te van hetgeen het vroeger gewoonlijk lever de. Ook die maatregelen der Regeering op mo netair gebied animeerden voor een zekeren tijd de exporteurs in Noorwegen niet om visch te zenden, terwijl de in het afgeloopen jaar ver hoogde crisisheffing op spijsoliën en -vetten zoowel voor het visschersbedrijf als voor den visschhandel*een groote tegenslag was. 'Van de vele kleine vischhandel aren, die gewend wa ren hun kleine visch, die uitsluitend voor bakvisch in aanmerking komt, in de buurten van de lieden met zeer kleine beurs te slijten, zijn er dan ook reeds velen, die wegens groote vermindering van hun omzet naar Maat schappelijk Hulpbetoon zijn gegaan, om al thans voorloopig, den vischhandel vaarwel te kunnen zeggen. Tengevolge van het aanhoudende stormach tige weder, vooral dat der laatste maanden, is ook voor de kustvisseherij het jaar 1936 niet rooskleurig geweest. Ook' al maakten zij na een één-dagsvisscherijtje buitengewoon hooge prijzen, het kwantum gevangen visch was te klein om een behoorlijk bestaan te geven. Toch is de aanvoer in het afgeloopen jaar niet minder geweest dan in 1935, daar de groothandelaren van IJmuiden direct wisten aan te vullen, hetgeen door de kustvaartuigen minder gevangen en dus minder aangevoerd werd, het was alleen jammer, dat IJmuiden niet voor dezelfde kwaliteiten visch kon zor gen als de vaartuigen gewoonlijk aanbrengen, waardoor van zelf de opbrengst minder was. Over het geheele jaar kwamen 958 motor- botters en 70 motortreilers imet hun vangsten aan de markt, een opbrengst gevende van plus minus f 145.300. Van IJmuiden kwamen 1485 vrachtauto's met visch en besomden pl. min. f 293.000, ter wijl Den Helder, Scheveningen en Spakenburg 185 vrachtauto's met visch zonden. Buiten den aanvoer direct uit zee per vis- schersvaartuigen werden van de binnenland- sche visschershavemplaatsen 59.200 manden en kisten a 50 K.G. netto versche visch aan gevoerd tegen 49.100 in 1935. Voorts werden aangevoerd ook van uit het binnenland 47.2)00 kistjes versche bokking en panharing tegen 60.300 kistjes in 1935. Voor Noorwegen werden 5.2)15 kisten a 35 K.G. versche schel visch, 950 kisten a 35 K.G. kabeljauw, 425 heilbotten van 15 tot 100 K.G. per stuk, 645 kisten makreel en 700 zalmen ge veild. Van Amerika, Engeland, Frankrijk, Zweden en Denemarken werden aangevoerd resp. 306 kisten bevroren heilbotten en bevroren zal men, 26 kisten kabeljauw en zeehaan, 67 kis ten finten en elft, 407 kisten makreel, 415 kis ten schelvisch, kabeljauw, schol, bot, schar, geep en lever. GESLAAGD. Voor het examen stenografie „Groote", 130 lettergrepen, afgenomen door de Federatie „Groote" slaagden onze plaatsgenooten de dames J. Kroonenberg en W. Greve. LANCS DE STRAAT DE VERGETEN BABY. Men zal ons misschien niet willen geloo- ven, maar het volgende heeft zich werkelijk op den avond van een der laatste dagen van het oude Jaar afgespeeld. We mogen het wel kwalificeeren als een zeldzaam geval van „vergeetachtigheid", en het was ditmaal niet de gebruikelijke pro fessorale verstrooidheid, al had het er veel van weg. Een dame, die klaarblijkelijk nogal haast had, charterde „ergens" een taxi op den Wij- kerstraatweg; ze had een baby, die ter be scherming tegen het wintersche weer extra ingebakerd was van naar schatting een half jaar oud, op haar arm. Ze stapte in de auto en verzocht den chauffeur haar zoo snel mo gelijk naar het station Velsen-IJmuiden Oost te rijden. Daar aangekomen stapte ze uit, betaalde den chauffeur en verwijderde zich. De „menner" van de taxi keek haar even na en voelde in zijn onderbewustzijn, dat er aan de dame iets ontbrak, dat er iets niet geheel en al com pleet was. Maar wat? Plotseling flitste het door 's mans breinde baby! Onmiddellijk overtuigde hij zich door in z'n wagen een onderzoek in te stellen, en vond er het kind rustig op de kussens liggen. Toen his majesty the Baby den man zag begon hij op echt gezellige en bekende manier te grrr- en blrr-en, zooals wij, grootere ster velingen, dit geheimzinnige Esperanto van babies plegen te noemen. Aangezien de dame nog niet in den sta tionsingang verdwenen was, liep de chauffeur haar achterna en wees haar op hetgeen zij vergeten had. Met een hoogroode kleur kwam ze naar de taxi terug en nam onder veel dankbetuigingen de vergeten baby weer in ontvangst. Je kunt ook niet om alles denken! mni..r" i.,1, Op de Theems botsten de „Herangar" en de „Diamond". De Noor bleek sterker te zijn dan de „Diamond" uit Glasgow, die zonk. Geslaagde avonden in het Patronaatsgebouw en het Vereenigingsgebouw. Toegangsbewijzen voor IJ. O. V. contantzegels. Het Oranjecomité „IJmuiden Oost" verzoekt ons te melden, dat de Winkeliersvereen. IJ. O. V. heeft medegedeeld, dat toegangsbewijzen voor Donderdag- en Vrijdagavond beschikbaar gesteld worden tegen inlevering van 40 IJ. O. V.-contantzegels. Opgelet dient te worden, voor welke voorstel ling men een toegangsbewijs wenscht, daar Donderdagavond in het Vereenigingsgebouw Kalverstraat en in het Patronaatsgebouween voorstelling gegeven wordt. Vrijdagavond wordt alleen een voorstelling gegeven in het Patronaatsgebouw. De Reinigings- en Ontsmettingsdienst. De directeur van de Reinigings- en Ont smettingsdienst verzoekt ons te melden, dat op den huwelijksdag geen huisvuil zal worden opgehaald. Dit geschiedt in plaats daarvan in de betrokken wijken op Woensdag 6 Januari. De tent op het Kennemerplein. Zaterdag is men op het Kennemerplein be gonnen met het opbouwen van de feesttent. Deze zou eerst op het Willemsplein worden geplaatst en men was daar reeds mee bezig toen bleek, dat er geen voldoende ruimte was (de tent is 50 M. lang)zoodat wat reeds over eind stond weer afgebroken moest worden. Het gaat met den bouw niet vlot en het is voor de Oranjevereeniging „Wilhelmina", die de tent naar men zegt voor f 500 gehuurd heeft te hopen, dat ze a.s .Donderdagavond, wanneer er volgens het officieele programma een groote zanguitvoerinig in gegeven zal worden, gereed is Als er zich geen moeilijkheden bij den bouw voordoen zal de tent wel gereedkomen maar gisteren bleek, dat er niet voldoende zeil be schikbaar was. De verhuurder wilde een deel met planken bedekken, doch dit werd door de bouwpolitie niet toegestaan. Het lijkt ons geen gelukkige gedachte van Wilhelmina", in dezen tijd van het jaar fees telijkheden in zulk een groote en licht ge bouwde tent te organiseeren. Stormvast lijkt de tent ons geenszins en de windvang is zoo buitengewoon groot, dat het niet eens behoeft te stormen om haar in gevaar te brengen. Had men voor de kosten van het huren van deze tent niet beter eenige zalen in IJmuiden-Oost kunnen huren? Het programma van heden. IJmuiden-Oost: Patronaatsgebouw. Feest avond voor de rijpere jeugd. Opvoering van „De boer en zijn knecht". Herv. Vereenigings gebouw, Kalverstraat. Concert „Nieuw Ho sanna". Driehuis: Feestavond m de groote zaal van het Missiehuis. Santpoort: 8 uur Muziek- en Zanguitvoerin gen in „De Weijman" en „Zomerlust" door „Wilhelmina" en „Vox Humana". De Wijdingsavond in de Goede Herderkerk. Men verzoekt ons nog te willen vermelden, dat aan den Wijdingsavond in de Goede Her derkerk medewerking wordt verleend door het dameskoor van de Vereeniging van Jong Her vormden, IJmuiden-Oost. Manufacturenwinkels gesloten. Op 7 Januari zullen de manufacturenmaga- zijnen fa. Gebr. Bischoff. fa. Botman, fa. Bött- ger Joh. de Waard, de Faam, fa. K .Tijssen Korf fa. Schiebroek, „Nederland", fa. Glas, fa. Jongejans en fa. Meijer, Willemsbeekweg gesloten zijn. Feesten in IJmuiden-Oost. Feestavond in het Patronaatsgebouw. In de smaakvol en vroolljk met vlaggedoek versierde zaal van het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg opende het Oranje-Comité IJmui den-Oost de feesten met 'n feestavond welke ondanks het ongunstige weer flink bezocht was. De voorzitter de heer B. Schipper opende met een woord-van welkom. De datum van 8 September 1936 zal met gulden letters in het geschiedboek der Nederlanden gegrift worden zeide spreker. Hij wees op de groote liefde voor ons Vaderland en het Vorstenhuis. Wij staan bekend als nuchtere menschen, maar de tijd is voorbij, dat men iemand vreemd aankijkt als men zich met een oranjestrikje toont. Spreker wees op de moeilijkheden, waarmede het Oranje-Comité IJmuiden-Oost te kampen heeft gehad. Dit betreft in de eerste plaats de financiën, maar ook stond men voor de vraag hoe zullen we in den wintertijd feestvieren? Het comité heeft ten slotte de oplossing ge zocht, door beslag te leggen op de twee groot ste zalen, die beide feestelijk versierd zijn. Het comité heeft de grootst mogelijke medewerking ondervonden van de autoriteiten. Ook de ver sieringscommissie is een woord van dank ver schuldigd. Allen ook de medewerkers zijn hier bijeen uit groote liefde voor Vaderland en Vorstenhuis. Gebeurtenissen, die zich buiten onze grenzen afspelen doen ons zien welke waarde het Vorstenhuis voor ons land heeft. Geen dictator zal hier ons Oranjehuis ver dringen. God, Nederland en Oranje is het on verbreekbare snoer. We zijn het niet altijd met elkaar eens, zeide spreker, „gelukkig niet' zou hij willen zeggen, maar Oranje bindt ons allen samen. Op verzoek brachten de aanwezigen een driewerf hoera uit op het Prinselijk bruids paar en de Koningin, waarna m«n twee cou pletten van het Wilhelmus zong. Het Chr. Gemengd Koor, directeur de heer S. Wiersma opende het programma met het Bruidskoor uit Lohengrin en zong daarna nog een aantal liederen, waarvoor het koor een welverdiend applaus oogstte. Verder trad voor de pauze op het dubbelmannenkwartet Cae cilia, directeur de heer H. Arisz, dat ondanks dat het door ziekte van een zijner leden ge handicapt was, zijn ouden roem wist te hand haven. Van „Nieuw Hosanna" mogen we vooral prijzen de door het koor gezongen drie liederen uit Valerius' Gedenck-clanek. De heer Schipper, die voor de pauze nog eenige woorden sprak kon terecht zeggen dat het programma af was. Allen zullen genieten op één na, zeide de voorzitter: „de penning meester". Hij deed een beroep op de aanwe zigen om het comité dat alle ingekomen gelden heeft besteed voor de kinderfeesten en kosten van de avonden met de entrées moet dekken, met extra bijdrage te steunen. Na de pauze voerde de R.K. Tooneelvereeni- ging op „Arme Rijken". Voor een vrooiijke afwisseling van het overigens ernstige programma zorgde op ver dienstelijke wijze The Jolly Band. In het Vereenigingsgebouw. In het eveneens mooi versierde Herv. Ver eenigingsgebouw aan de Kalverstraat werd tegelijkertijd een feestavond gehouden, die met een kort welkomstwoord ingeleid werd door den heer K. Noij die er de aandacht op vestigde, dat de te houden feestavonden geheel neu traal zullen zijn, d.w.z. dat men aan geen po litieke gevoelens uiting mag geven. Hierna kreeg de wethouder van Openbare Werken, de heer J. C. Dunnebier de gelegen heid om een toespraak te houden. Spreker zeide, dat het hem een vreugde was, aan de uitnoodiging van het Oranje-Comité gevolg te kunnen geven door een kort woord Mj deze feestelijkheid te kunnen spreken. Ofschoon spreker erkende dat de maatschappelijke toe standen donker zijn, toch willen wij niet ach ter blijven om uiting te geven aan de blijd schap die ons bezielt nu de prinses in he* huwelijk zal treden. Spreker herinnerde aan de vreugde, die allerwege kenbaar was toen in September de verloving met prins Bernhard bekend werd. Hij sprak den wensch uit, dat door dit huwelijk het Oranjehuis tot in lengte van dagen mag blijven voort bestaan. Vervol gens herdacht de heer Dunnebier, wat het huis van Oranje in alle tijden voor ons land en volk geweest is en hoe de Koningin in vreugde en smart altijd met ons volk één is geweest. Spreker eindigde met den wensch, dat het jon ge bruidspaar nog lang voor ons land en volk gespaard mag blijven. Hierna verhieven de aanwezigen zich van hun zitplaatsen en klonk spontaan het Wilhelmus. Wat betreft het programma van den avond, dit werd voor het grootste gedeelte afgewerkt door den heer D. Klut Sr. met zijn kamermuziekvereeniging. Concinere en het zangkoor Sursum Corda. Beide, zoowel Sursum Corda als Concinere hebben, zich uitstekend van hun taak ge kweten en het luid applaus dat steeds weer klonk was welverdiend. Tot slot van den avond, die in alle opzichten goed slaagde, werd een klucht opgevoerd ge titeld: „De Macht der Vrouw". Dit stuk, dat vlot gespeeld werd heeft geweldig de lach spieren der toeschouwers in beweging ge bracht. De spelers hadden eer van hun werk. Na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus sloot de heer Noy met een woord van dank, gericht tot de medewerkers. DE SCHEEPVAART VOOR DE HAVENS IN ONZE GEMEENTE IN HET JAAR 1936. Voor het Hoogovenbedrijf zijn in 1936 aan gekomen 258 zeeschepen, waarvan 48 Neder landsche, 75 Zweedsche, 32 Fransche, 31 Noor- sche, 22 Engelsche, 12 Spaansche, 11 Duitsche 9 Italiaansche, 7 Deensche, 4 Grieksche, 4 Finsche, 1 Russisch, 1 Estlandsoh en 1 Dant- ziger. Geladen waren daarvan 132 schiepen en wel 103 met ijzererts, 25 met steenkolen, 2 met zwavelzuur, terwijl 126 schepen kwamen om te laden, Van deze 126 schepen vertrok ken er 2 met een lading ijzeraarde naar En geland en 124 met een lading ijzer. Van deze ladingen ijzer waren bestemd voor Zweden 53, Noorwegen 22, Denemarken 18, Noord- Amerika 13, Finland 7, Duitschland 4, Frank rijk 2, Roemenië 2, Engeland 1, Middelland- sche zeehavens 1 en Zwarte Zeehavens 1. In 1935 kwamen 270 zeeschepen voor de Hoogovens aan, dus 12 meer. Het aantal bela den schepen bedroeg toen 168, n.l. 101 met erts, 29 met steenkolen en 38 met zwavelzuur. Hieruit ziet men, dat de tankschepen met zwavelzuur niet meer aan de Hoogovens los. sen. Deze schepen gaan thans door naar Am sterdam. In 1935 vertrokken er 96 schepen met ijzer, zoodat in 1936 28 schepen meer hiet ijzer ver trokken. Voor de papierfabriek te Velsen kwamen in 1936 aan 77 zeeschepen, waarvan 21 Zweed sche, 27 Russische, 9 Noorsche, 7 Letland- sche, 1 Nederlandse!!, 1 Elngelsch en 1 Finsch. Hiervan waren geladen met hout 37, met cel lulose 37, met houtstof 2 en met ijzeraarde 1. In 1935 bedroeg het aantal aangekomen zeeschepen voor de papierfabriek 71, zoodat in 1936 dus 6 schepen meer aankwamen. Van die 71 waren er toen 36 met hout geladen, 32 met cellulose en 2 met houtstof. Voor IJmuiden zijn in 1936 aangekomen 186 zeeschepen, waarvan 95 Nederlandsche, 33 Duitsche, 32 Noorsche, 7 Zweedsche, 6 En gelsche, 3 Russische, 2 Belgische, 2 Spaan sche, 1 Deensche, 1 Poolseh, 1 Estlandsch, 1 Roeme-enseh, 1 Litausch en 1 Finsch. Gela den waren met natuurijs 22, stukgoed 11, ma kreel 8, toeristen en passagiers 9, haring 2, visch 1om te bunkeren kwamen aan 9 sche pen, om te repareeren 6 en als bijlegger 28. Geladen schepen vertrokken er 4, nl. 3 met haring naar Polen en 1 met aardbeienpulp naar Engeland, terwijl 19 schepen vertrok ken met post en passagiers. In 1935 kwamen voor IJmuiden 178 zee schepen aan of 8 minder. In dat jaar bedroeg het aantal aangekomen ladingen ijs 24 en makreel 2, zoodat het aantal ladingen ma kreel in 1936 wat grooter geworden is, al was die aanvoer nog gering, vergeleken bij vroe ger jaren. In totaal zijn dus in het afgeloopen jaar voor de havens in onze gemeente aangeko men 521 schepen en wel van de volgende na tionaliteit: Nederlandsche 144, Zweedsche 113, Noorsche 72, Duitsche 44, Fransche 32, Rus sische 31, Engelsche 29, Spaansche 14, Ita liaansche 9, Deensche 8, Letlandisehe 7, Fin sche 6, Grieksche 4, Belgische 2, Estland- sche 2, Poolseh 1, Roemeensch 1, Litausch 1 en Dantziger 1. In 1935 kwamen 519 sche pen aan, dus thans 2 schepen meer. ZIEKE ONDERWIJZERS. Naar wij vernemen zullen de R.K. Meisjes-, Fröbel- en Jongensschool wegens ziekte van het onderwijzend personeel tot 11 Januari gesloten blijven. Wel moeten de kinderen a.s. Vrijdag op school komen in verband met de feesten en wel de kinderen van de Fröbelschool en de le en 2e klasse van de heide leer scholen des morgens half tien en de hoogere klassen ook van beide scholen 's middags 2 uur, waarna de kinderen gezamenlijk naar 't feestterrein optrekken. DE NOORDZEESLUIZEN. In de maand December zijn door de Noord zeesluizen alhier gesehut: naar zee 281 zee schepen met een inhoud van 1.973.872 M3., 27 visschers vaartuigen met 2325 M3., 714 andere vaartuigen met 97.551 M3, totaal 1022 schepen met een inhoud van 2.073.548 M3.; uit zee 294 zeeschepen met 1.978.711 M8., 84 visschers- vaartuigen met 12.225 M3. en 777 andere vaar tuigen met 108.859 M3„ totaal 1155 schepen met een inhoud van 2.099.795 M3. Totaal naai en uit zee 2177 schepen met een inhoud van 4.173.340 M3. Gedurende het jaar 1936 werden door de Noordzeesluizen geschut: naar zee 3265 zeeschepen met een inhoud van 21.554.207 M3., 1632 visschersvaartuïgen met 72.750 M3. en 8772 andere vaart-ui0-»" met 1 120.445 M3 totaal' 13 "lp schenen met. een inhoud van 22.747.402 M3., uit zee 8293 zee schepen met 21.550.018 M3., 2336 visschers- vaartuigen met 110.025 M3. en 8964 andere vaartuigen met 1.147.806 M3. Totaal 14593 schepen met een inhoud van 22.807.849 M3 Totaal naar en uit zee 28.262 schepen met een inhoud van 45.555.251 M3.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1