HET NIEUWE AVONDBLAD Hoe zal de tunnel te Velsen gebouwd worden? „Zinkmethodezal wel worden gekozen. Tel. 4400 22e JAARCANC No. 97 DONDERDAG 25 FEBR. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels J 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor oetalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet oi oog ƒ200.beide leden dunn f 100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger 25—, alle leden anderen vinger 15.- één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. EVOLUTIE IN HET VERKEER. Velendie nog de oude kanaalbrug hebben ge kendzullen de tunnel gereed kunnen zien. Den 10den 3uli 1899, dus nog geen 40 jaren geleden, ver scheen in de Nederl. Staats courant de wet tot 't vervangen van de voetbrug te Velsen door een pontveer. En de bellen, die aan beide zijden van het kanaal bij de lan dingssteiger der stoomponten werden geplaatst, luidden een nieuw tijdperk in van de ge schiedenis der oeververbinding van het Noordzeekanaal, een tijdperk dat wellicht over eenige jaren afgesloten zal worden, wanneer de plannen tot den bouw van een tunnel onder het kanaal tot uitvoering zijn gekomen. Want mocht dan al een enkele pont in de vaart blijven, dan zal deze toch slechts dienen tot het voorzien in de behoeften van het lokale verkeer. Het zullen wellicht alleen eenige voetgangers en wielrijders zijn, die hun weg over het kanaal in plaats van daaronder zullen kiezen De bezoekers van de door ons in de maand December j.l. georganiseerde tentoonstelling „Oud-Umuiden" hebben daar een foto van de oude voetbrug kunnen vinden. Het was niet veel meer danu een van die bruggen, welke we thans nog hier en daar in ons land aantreffen en wel daar waar slechts secundaire wegen een waterweg kruisen. Strijd tusschen Velsensche en Amsterdamsche belangen. De Velsenaren „van toen" waren erg in hun schik met hun bruggetje en toen de geruchten opdoken over de plannen, dit bruggetje door een pontveer te vervangen, ging een storm van verontwaardiging in Holland op z'n Smalst op. Tal van adressen werden naar den Haag ge zonden waarin de regeering werd verzocht, de brug niet weg te nemen. Het was immers bij den bouw van het kanaal beloofd, dat er een vaste oeververbinding zou komen en blijven. Maar de Amsterdamsche scheepsmagnaten gingen op hun achterste voeten staan. Er kwamen betoogingen en tegenbetoogingen, maarAmsterdam won het pleit. De brug verdween eenige jaren nadat het desbetreffen de besluit door de regeering genomen was. Er is in de jaren, die sinsdien zijn ver- loopen op het gebied van het verkeer heel wat veranderd. Dit tijdvak toch bracht ons de ge boorte van het monster der 20e eeuw, het sn e 1 v e r k e e r, dat aan den eenen kant door de geweldige ontwikkeling van de auto industrie honderdduizenden werk verschaft, benzine- en rubberoorlogen deed ontbranden, aan den anderen kant een bron was van veel droefheid door de talloozen, die op den weg als slachtoffer van het moderne monster vielen. Het verkeer over het kanaal in het begin dezer eeuw, toen de brug verdween en de pun ten verschenen, was niets, bij dat va tnhans vergeleken. Het waren wat groen ten wagens, arbeiders, die naar den tuin of de fabriek gin gen en niet te vergeten het stoom trammetje, dat aamechtig puffende, de pont op sukkelde, nadat deze eerst netjes aan den steiger was neergelegd, want de rails moesten natuurlijk „passen". Van tempo wist men toen nog niet veel af. Het verkeer breidde zich snel uit, de veer dienst werd eveneens voortdurend verbeterd. Er kwamen nieuwe ponten, er werd gevaren met twee ponten, met drie ponten, maar alle uitbreiding vkan den dienst werd achterhaald door de uitbreiding van het verkeer. Hoe lang zou dat spelletje van ,.kat-achter- kat" nog zoo doorgaan? Het leek er op nog vele jaren. Want in de plannen ter verbetering van het Noordzeekanaal waren ponthavens an steigers ontworpen voor een dienst met vijf ponten. En inmiddels klopte „De Klop" te Sliedrecht een aantal nieuwe ponten voor den dienst inelkaar, die vermoedelijk wel nooit ge bruikt zullen worden. Althans niet In Velsen Niet vijf pontendoch één tunnel. Want we kunnen het nu wel voor zeker hou den, dat er geen verdere uitbreiding komt van den veerdienst: ook komt er geen brug ook dit Is overwogen, maar een tunnel een tunnel die zulk een capaciteit krijgt, dat we tot in lengte van dagen zekerheid hebben, dat het kanaalverkeer op een normale, vlotte wijze ver werkt kan worden. Het verkeer voorheen en thans Wat groenten wagens, wat voetgangers en een enkele wielrijder en dan het stoomtram- metje, vormden het verkeer over het Noordzee kanaal in het begin dezer eeuw, bij het in- dienststellen van de stoomponten. En nu na 35 jaar.... 1.750.000 auto's van allerlei slag in één jaar, welk aantal voor 1940 wordt geschot op 2.740.000, voor 1950 op 5.850.000 en voor 1960 op 10.400.000. Maar ook bij laatstgenoemd aantal behoeft er geen vrees voor een opstopping te bestaan, want de ontworpen tunnel zal per uur 3000 a 4000 auto's kunnen verwerken, of per jaar op een halven dag per etmaal 13 a 17V2 billioen! De halve cent extra-benzinebelasting krijgen de auto mobilisten dus terugbetaald in een wissel, weiswaar op de toekomst, maar op een toe komst, die zeer nabij is, want in Rotterdam is reeds tot den bouw van een tunnel besloten, Velsen is spoedig aan de beurt en Amsterdam zal wel volgen. De wissel kan dus spoedig ver disconteerd worden in de tegenwaarde van eenige moderne tunnels, die besparing geven aan tijd en ergernis. Hoe wordt de tunnel gebouwd? De Nederlandsche bodem is niet de meest geschikte voor het bouwen van tunnels en het is zeker geen toeval, dat we op dat gebied in ons land, ondanks dat we kunnen beschikken over een keurcorps waterbouwkundige inge nieurs, waaronder velen met een wereldrepu tatie, tamelijk „achterlijk" zijn. Zeker, er zijn tunnels in ons land, althans doorgangen, die we als zoodanig betitelen zelfs in Velsen hebben we, helaas een tweetal van deze sta- in-den-wegs, die we liefst zoo spoedig moge lijk weer kwijt zouden willen maar tunnels, 30, 40 of meer meters in den grond, al of niet onder een waterwerk bezitten we tot nu toe niet. In andere landen is men ons op dit gebied ver voor. Dan denken we niet in de eerste plaats aan de tunnels, die in vele steden. New- York, Liverpool, Londen, Hamburg, Antwerpen enz. zijn gebouwd als oeververbinding, maar aan dat warnet van onderaardsche gangen dat men in de wereldsteden bouwde ter verlich ting van het bovengrondsche stadsverkeer. De Londensche „tube" is daarvan wel het meest grootsche voorbeeld. Wie wel eens per roltrap meters afdaalde naar de wellicht 100 M. beneden Piccadilly Strand, Holborn Viaduct gelegen perrons van de tube, wie de snelle treintjes heeft zien voorbijsnorren en verdwij nen in den grooten ijzeren koker, zal eveals ondergeteekende onder den indruk gekomen zijn van dit machtige ondergrondsche bouw werk. waarin het, dank zij de luchtverver- schingsinstallaties, even leker kan tochten als op het hiervoor beruchte perron van het sta tions Velsen-IJmuiden-Oost. Het weekblad „De Auto" bevat een in teressant artikel over „Tunnelbouw", in ver band met de plannen voor den bouw van een tunnel in Rotterdam, Velsen en Amsterdam. Men lette op de volgorde, want de uitvoering van de plannen zal ongetwijfeld in deze volg orde geschieden. De eerste pogingen om tunnels onder ri vieren of ikanalen aan te brengen dateeren van het jaar 1800 en als zoodanig mag wel in de eerste plaats genoemd worden die van Tronquoy in het Kanaal van St, Quentin in het Noorden van Frankrijk, schrijft „De Auto". Dodd ontwierp in 1798 het eerste plan voor een tweebanigen tunnel onder de Theems. Eerst in 1826 werd dit plan, waar mee wel een begin was gemaakt maar dat, door de vele technische moeilijkheden waar op men stuitte, nog niet kon worden uitge voerd, door den Franschen ingenieur Mare Brunei weder opgevat en in 1842 voltooid. Deze tunnel had een rechthoekige doorsnede van 11.5 X 6.7 M. en was geheel uitgevoerd in baksteen en cement, waarin gebouwd wa ren twee hoefijzervormige gewelfde gangen van 4.21 X 5.2 M. Oorspronkelijk waren deze bestemd voor het wegverkeer, maar de spoor wegen, waar toen alles voor moest wijken, legden er al spoedig beslag op en het werd de eerste spoorwegtunnel onder een rivier. Van de eerste Engelsche tunnels vallen nog te vermelden de Severntunnel bij Bristol (1875—1888) lang 7.25 K.M. waarvan 3.62 K.M onder water en de Merseytunnel bij Liverpool (1880—1885), lang 3.2 KM. en 1.2 K.M. onder water. De eerste Amerikaansche tunnel werd on der de Hudson tusschen New-York en New- Yersey gebouwd (1879) en is nu reeds lang overtroffen door veel grootscher opgezette bouwwerken, waarvan voorloopig de Holland tunnel (1927) de kroon spant. In 1907 werd in Duitschland een tunnel voor automobielen, voetgangers en rijwiel- verkeer ontworpen om de beide oevers van de Elbe bij Hamburg te verbinden. Dit werk kwam in 1911 gereed, maar heeft de kardi nale fout. dat het rijverkeer van liften ge bruik moet maken en is zoodoende thans niet meer geschikt om het moderne snelverkeer voldoende te kunnen verwerken, niettegen staande aan iedere zijde zes liften voortdu rend in werking zijn. Per jaar gaan thans door dezen tunnel slechts 30.000 automobie len, terwijl het aantal voetgangers en fiets rijders 20 millioen bedraagt. Omtrent de wijze, hoe tunnels onder water gebouwd worden ontleent ..De Auto" het een ;n ander uit het over dit onderwerp door den heer G. J. J. Both te Haarlem geschre ven boekje. DE STRIJD AAN HET JARAMAFRONT. Troepen van generaal Franco bij een der door de Spaansche regeeringsmilitie opgeblazen bruggen over de Jarama, waar sinds dagen een felle strijd woedt. Het direct graven, gepaard gaande met afdamming van rivier of kanaal vindt zel den toepassing. (Deze methode zou in Velsen onmogelijk toegepast kunnen worden, omdat dan tijdens den duur van het werk de vaart op het Noordzeekanaal gestremd zou moeten worden. Red.) De werkwijze ikomt op het volgende neer: le. De schildmethode, waarbij een cirkel vormig geconstrueerd stalen schild hydrau lisch wordt voortgepefst. De grond wordt van de binnenzijde af door wertogaten heen weggehaald en de door de voortbeweging van het schild ontstane ruimte wordt opgevuld met ijzeren segmenten, welke bij elkander den geheelen omtrek van den tunnel vormen. 2e. De zinkmethode. (Deze interesseert ons het meest, omdat deze methode in Rotter dam wordt toegepast en ook wel in Velsen gevolgd zal worden. Red.) Deze werkwijze werd door den aannemer Hoff toegepast in 1908—1909 bij den bouw van een tunnel voor de Michigan Central Railroad onder de Detroit River. Bij de uitvoering van dezen tunnel werd een sleuf gebaggerd in het ri vierbed en de reeds vooraf gereed gemaakte tunnelelementen werden als schepen aange voerd, ter plaatse tot zinken gebracht, aan elkander bevestigd en de naden gedicht. Omtrent den bouw van den Detroittunnel wordt nog het volgende medegedeeld: Op dezelfde wijze als men een schip bouwt, werd dit tunnelgedeelte in elementen op een helling gebouwd. Men bouwde nl. eerst plaat ijzeren pijpen, welke bekist werden en zoowel aan de binnen- als buitenzijde moesten wor den afgebetonneerd. Dit werk kon echter niet in zijn geheel op de helling worden beëin digd, aangezien het 75 M. lange tunnelele ment een gewicht zou hebben verkregen van 5300 ton en men derhalve bij het te water laten te veel risico voor beschadiging zou hebben geloopen. Men gaf er daarom de voorkeur aan, de tunnelelementen 11a de te waterlating af te werken. Nadat de elementen aldus gereed waren gemaakt, werden zij drijvende gevoerd naar de plaats, waar in de rivierbedding een sleuf was gebaggerd, waarin de elementen tot zin ken moesten worden gebracht. In deze ge baggerde sleuf werd een laag zand gestort, waarop de tunnelelementen zuiver konden rusten. De tunnelpijp werd met een paar be tonblokken verzwaard tot zij zonk, daarna werd de pijp aan beide zijden opgehangen aan een kraan, welke op een bak was ge monteerd en naar de plaats van bestemming gemanoeuvreerd.' Het zinken zelf verliep daarna vlot. Met kabels was de diepterege ling nauwkeurig te regelen, terwijl men eveneens de zijdelingsche verplaatsing door middel van kabels, die stroomop- en stroom afwaarts waren aangebracht, in de hand had Richtbakens werden nauwkeurig in het oog gehouden terwijl, nadat de diepte be reikt werd, een duiker de beide bouten van de lasch bevestigde. Na dichting van deze lasch kon de sleuf aangevuld worden tot een hoogte van min stens 1.20 M. boven den tunnel. Voor Velsen |s volgens ir. ,T. v. cl. Meij van tie N.V. Nederl. Basalt Mij. te Zaandam de zinkmethode te ver kiezen o.a. om de volgende redenen: lo. de kosten zijn belangrijk minder; 2e. de verhouding tusschen de kos ten van loonen en van materialen is veel gunstiger; 3e. grootere toepas sing van nationale producten; 4e. de tunnel kan gebouwd worden met na genoeg uitsluitend nationale werk krachten, terwijl een groot percen tage ongeschoolde werkkrachten te werk gesteld kan worden. Een tunnel volgens de zinkmetho de kan te Velsen gebouwd worden onmiddellijk ten Oosten van de be staande pont. Volgens het voorloopig ontwerp zal de totale lengte 1480 M. bedragen, waarvan 340 M. open op ritten en 1140 M. tunnel. Hiervan wordt 350 M. gezonken en 790 M. gemaakt in open bouwput. Onder het kanaal komt dan een horizontaal ge deelte ter lengte van 100 M. met den rijvloer ou 2514 M. onder N.A.P. De helling dér opritten bedraagt pet. Het profiel van de rijbaan i 7.40 M. breed, ruimte biedende voor 3 verkeersbanen, waarover 3000 a 4000 motorvoertuigen per uur kunnen pas- seeren. De kosten van deze constructie worden begroot op 9 a 10 millioen gulden. Welk een evolutie heeft men op het gebied van ,het verkeer tusschen Cis- en Transkana- liana al niet meegemaakt. Het is haast niet te gelooven, dat menschen die het oude bruggetje hebben gekend, het zullen kunnen beleven, dat auto's zonder ophouden zullen verdwijnen in den 'koker van ijzer en beton, die binnen afzienbaren tijd de oevers zal verbinden. Om vele redenen ls het te hopen, dat er spoedig met het werk begonnen zal worden. En dan denken we wel in de eerste plaats aan de vele handen, die uit den mouw ge stoken moeten worden om dit werk uit te voeren, een werk, dat onze gemeente weer eens zal plaatsen te midden van nationale en internationale belangstelling. E11 dat, na dat dat andere groote werk het bouwen van de Noord ersluis dit nog slechts wei nige jaren geleden deed. S. B. Ledenvergadering Vrijheids bond. De afdeeling Velsen van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" hield gisteravond een algemeene ledenvergadering in Hotel Velserbeek. De voorzitter de heer ir. P. van Delden sprak een kort openingswoord en heette de aanwezigen in het bijzonder den heer J. J. Korff, lid van de Prov. Staten van Noord- Holland welkom. In zijn verslag over 1936 deelde de voor zitter mede. dat het ledental zich voortdurend uitbreidt. Spreker wees er op, dat het per centage van de liberale kiezers van dien aard is, dat uitbreiding van het ledental mogelijk is. Spreker dankte den heer Reinders voor hetgeen deze in Santpoort voor de afdeeling heeft gedaan. Spreker herinnerde er aan, dat hij in zijn vorig verslag heeft moeten wijzen op de malaise. Gelukkig is de toestand thans beter, als is deze dan nog niet rooskleurig, hij is toch rose te noemen. De devaluatie heeft ook voor onze gemeente eenige opleving ver oorzaakt. Verder deelde ir. van Delden het een en ander mede over „Het Liberale Week blad" en over de propaganda voor de a.s. Kamerverkiezingen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in plaats van den heer W. F. H. Brugge- man, die bedankt had, vooaralsnog geen nieuw lid werd gekozen. Getracht zal worden weer een inwoner uit Driehuis in het be stuur te krijgen. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren W. F. Bijvoet, L. Poor tenaar en J. L. Uitzinger werden op voorstel van dr. Rutten bij acclamatie herkozen. Op voorstel van den voorzitter wordt het bestuur gemachtigd, een nieuwe contributie regeling te ontwerpen. Nadat de agenda was afgehandeld hield de heer J. J. Korff een inleiding over „Midden standsvraagstukken en liberalen". Met den middenstand bedoelde spreker den handel- drijvenden en niet den intellectueelen midden stand. De handeldrijvende middenstand be staat volgens de statistieken uit 1/7 deel van de bevolking. Het is spreker al gedurende vele jaren opgevallen, dat in kringen buiten den middenstand voor dezen middenstand weinig belangstelling is, behalve dan in tijden van verkiezingen. Zelfs van communistische zijde wordt in verkiezingstijden belangstelling voor den middenstand getoond, hetgeen spreker bewees met een pamflet van de C.P.N., dat verspreid is in de Kinkerbuurt te Amster dam. Dat de middenstand niet veel waardeering vindt wijt spreker aan de kortzichtigheid van het publiek, dat als consument wanneer het onaangename ervaringen bij het koopen op doet, dat toeschrijft aan den winkelier en niet aan den fabrikant. Fouten worden ook door de middenstanders gemaakt, maar de middenstands-organisaties streven er naar, deze fouten zooveel mogelijk te voorkomen. De algemeene prijsstijging, die door de deva luatie van den gulden verwacht kon worden, zal ook wel den middenstand in de schoenen geschovf-: worden. De in het leven geroepen wet tegen de prijsopdrijving mag noodig ge weest zijn om de bevolking gerust te stellen spreker zag hierin toch een blaam voor den nu.deenstand De middenstand, aldus spreker mag wel tot het nijverste deel der bevolking gerekend worden. De winkeliers hebben lange werkiujrier en daarbij komt dan nog de zorg. de angst niet in staat te zijn. zijn verplich tingen na te kunnen komen. Spreker meenl, Brechcokes en anthraciet voor centrale verwarming Ericssonstr. 1. Zeeweg 263. Tel. 5220 (Adv. Ingez. Med.) dat de middenstand er recht op heeft, dat menn zijn moeilijkheden leert kennen. Ec-n der vraagstukken, die den middenstand bezig houdt, is de zorg voor den ouden dag. De leiders van de middenstandsbeweging heb ben dat vraagstuk meermalen onder de oogen gezien Een verplichte ouderdomsverzekering, waartoe de gemeenschap een bijdrage ver leent, is gewenscht. Bijzonder dringend is de verlaging van de vaste lasten. Vooral de personeele belasting drukt zwaar op den mid denstand, in het bijzonder op de cafés en restaurants, waardoor vele van deze zaken het bijltje er bij moesten neerleggen. Ook de precario-belasting acht de middenstand on rechtvaardig en spreker trekt het in twijfel, of deze belasting wel verstandig is. En nu is weer een nieuwe last op den middenstand gelegd, n.l. door de uitvoering van de Waren wet, een wet van algemeen hygiënisch belang. Ook sommige bepalingen achtte spreker on juist. Is men eens in het Handelsregister in geschreven dan moet men voor de Warenwet blijven betalen. Verder verlangt de midden stand een rationeel stroomtarief. Verder besprak de heer Korff het vraagstuk der vestigingseischen. De middenstand is met deze vestigingseischen slechts matig ingenomen omdat hierdoor slechts weinig bereikt wordt. Men houdt geen rekennig met het behoefte element. De wet is geen belemmering vooi' het grootbedrijf, wel voor de kleine bedrijven. Merkwaardig is, dat dit element wel zal wor den gelegd op de vestigingseischen voor de industrie. De middenstand wenscht voorts een be scherming van het ambacht. Het is een on- aangenome concurrentie van patroons, dat arbeiders in hun vrijen tijd werken voor een lager loon, wat mogelijk is, doordat deze ar beiders niet de sociale lasten hebben te be talen, die op den patroon drukken. Coöperaties mogen niet bijzonder worden bevoordeeld. Vooral in groote steden genieten sommige bedrijfscoöperaties bijzondere voorrechten. De middenstand zou de coöperatie niet willen ver bieden, maar hij neemt stelling tegen bij zondere bevoordeeling, zooals in Amsterdam wel is geschied. Spreker bepleit een betere credietverstrekking. Hij juicht de borgstel lingsfondsen toe, maar betreurt het dat er zoo weinig voortgang mee wordt gemaakt. Verder bepleitte spreker inschakeling van den middenstand bij de distributie van goedkoope levensmiddelen. De middenstand is tot vol ledige medewerking bereid en is met een zeer kleine belooning tevreden. Ook bij het op breken van straten voor een rioleerlng wordt niet voldoende rekening gehouden met het belang van den middenstand. Spreker meende gehoord te hebben, dat ook in Velsen de mid denstand hierover weet mee te praten. Ver der besprak de heer Korff de wettelijke maat regelen op den sluitingstijd. Spreker juichte den verplichten sluitingstijd op 8 of 9 uur toe, doch achtte de Zondagssluiting voor vele winkeliers nadeelig. Voor het cadeaustelsel en het automatenstelsel verlangt de midden stand een wettelijke regeling, eveneens tegen misleidende reclame. Verschillende verlangens en grieven bracht spreker nog naar voren. Tenslotte de hartewensch. een ministerie voor den Middenstand. Voor de liberalen is hier een taak wegge legd. Het verdient aanbeveling, zich ernstig van de verlangens van den middenstand op de hoogte te stellen. Na de pauze volgde een geanimeerde ge- dachtenwisseling. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Zeeweg te IJmuiden, van den Stationsweg tot den IJmuiderstiraatweg, van Maandag 1 Maart a.s. af tot nader order voor alle verkeer zal zijn afgesloten. NIEUWE ZAAK. Dezer dagen heeft de fa. H. J. Handgraaf Maas in het perceel Kalverstraat 114 een zaak geopend in wol, sajet, kousen, sokken enz. De frissche winkel, voorzien van een rijke collectie artikelen naar ieders smaak en beurs, maakt een prettigen indruk en ook de etalage ziet er verzorgd uit, zoodat deze nieuwe zaak, die de Kalverstraat weer een eindje in de richting van een winkelstraat stuwt, door de dames wel druk bezocht zal worden, MACHINISTEN-EXAMEN. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het voorloopig machinisten-diploma G. Gomes, te IJmuiden WEER NAAR ZEE. De Adriatic IJM 18, die gedurende eenigen tijd voor een Noordwijksche combinatie heeft gevaren, is thans door eenige IJmuidensche reeders weer in de vaart gebracht. HET PROGRAMMA VAN STRAWBERRIES. Het programma voor a.s. Zondag van de Hockeyclub Strawberries is als volgt: Dames: H. H. IJ. C. 2Strawberries 1 Amsterdam 5Strawberries 2 Heeren: Strawberries 1—Leiden 1 14.30 uur Strawberries 2Alkmaar 2 11 uur Strawberries 3Amsterdam 4 13 uur Zaterdagmiddag 14.30 uur wordi gespeeld StA-awbendes A--Amudo B.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1