a^ARCANC 1-10110 HET NIEUWE AVONDBLAD Hoevelen Adverteert Appelconserve. De IJmuider Courant Dader kon niet zwijgen. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIéN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongovallenver^kermg voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet oi oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger 60 éen of twee leae wijs in£er j 25. alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marine vaartuigen enz. 4Cü.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Tegen ontsierende reclame. Onwillige steenhouwerij reeds veroordeeld. Zooals wij in ons blad hebben gemeld, was er een geschil ontstaan tussohen het gemeente bestuur en een steenhouwerij te Haarlem over een door laatstgenoemde op den Hagelinger- weg (niet Duin- en Kruidibergerweg zooals werd gemeld) geplaatste reclame, die op laat van B. en W. werd verwijderd. Deze zaak is inmiddels reeds door den kan tonrechter beslist. De onwillige steenhouwer kreeg f 10 boete of 5 dagen hechtenis en een. standje van den kantonrechter. CHRIST. DEM. UNIE. Gisteravond heeft in het Herv. verenigings gebouw een ledenvergadering plaats gehad van de Chr. Dem. Unie. De vergadering werd niet voorlezing, van een gedeelte, van Jac." 3 en gebed geopend door den voorzitter, den heer T. Snoek. Na vaststelling der notulen werd een finan cieel verslag uitgebracht. De stand der finan ciën kan niet ongunstig genoemd worden. We gens het bedanken van de bestuursleden de heer en J. Slager en M. Voogt zijn gekozen de heeren G. Voet en P. Bakker. Aan de propa- ganad-commissie zijn als leden toegevoegd de heeren H. Warta en C. Snijder. Voorts werd besproken een te voeren actie in verband met de a.s. Kamerverkiezing, waarna de vergade ring met dankgebed gesloten werd. HEROPENING GROENTENWINKEL MAKS. Hedenavond zes uur zal de heropening plaats - vinden van den groentenwin/kel van den beer Th. Maks, Kennemerlaan. De winkel is na den herbouw uiterst fraai ingericht. Vooral de etalage aan den kant van de Kennemerlaan is een fruittentoonstelling op zichzelf en zal menigen kijker doen water tanden. De heerlijkste vruchten zijn er ten toongesteld. De keuze blikgroenten, fruit, versche groen ten enz. is zeer groot. Tot het plafond staan de blikken opgestapeld. Ongetwijfeld zal ook nu weer deze gerenom meerde zaak clientèle verwerven. HAN HOLLANDER KOMT SPREKEN. Ervaringen van een radio-reportage. Dinsdag 30 Maart a.s. zal de alom bekende radio-verslaggever Han Hollander komen spre ken in een nog nader te kiezen zaal te IJmuiden. Deze avond is door de afdeeling Velsen— IJmuiden van het Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren georgan iseerd De heer Hollander zal spreken over: „Een en ander uit de ervaringen van een radiorepor ter". Het zal den spreker dien avond zeker niet aan belangstelling ontbreken. .Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. „Menschen en Sterren". In het gebouw aan den Groeneweg sprak voor de Vereeniging van Vrijz. Herv. Mr. J. G. oaim uit Amsterdam over het onderwerp „Men schen en Sten-en". In een korte voorbeschouwing gaf spr. aan boe men vroeger de aarde als de spil van het neelal zag en men omtrent de structuur van ?5e*a^ aks°teut niets wist. wel echter ver moedde. Dit niet-weten was de opkomst der sterrenwichelarij, de wetenschap in welke de mensch zijn lot weerspiegeld zag. Zoo doende speelde het bijgeloof een belangrijke rol. langzamerhand verdwijnt het oude geloof m de wichelaars, hoewel het niettemin toch nog tot in onzen tijd voortleeft. Het nieuwe wereldbeeld echter eischt het „verstaan" van net heelal en ons voorstellingsvermogen dwingt tot ruimer zien. Geschraagd door de techniek weet de blik van den mensch steeds verder in de wereld- i door te dringen. Men kent b.v. thans reeds kijkers met een lens-diameter van pl.m. OM.. Het „ruimer" zien van den huidigen mensch ®n zijn kennis omtrent het heelal heeft hij in ooiazaak te danken aan de groote astronomen T, ?ste eeuw, waaronder namen als van Nn jPtein, van de Sande Bakhuijzen en mand met eere mogen worden genoemd, fcpr. gaf een nadere toelichting op den bouw van ons zonnestelsel, dat met zijn planeten or de wereldruimte snelt naar een reeds door F'1'enkundigen bepaald punt (apex) in net sterrenbeeld Aquila (Arend), xypi k 1ïleten van den afstand tot de sterren is _.-F alterbelangrijkste van de wiskundige £jae der astromonie. In 1838 mat men voor Ho e*rF zulk een afstand die in lichtjaren in .a^- in K-M. welke het licht in een vaFj afl€gt) wordt uitgedrukt. Het licht "0°teter b.v. heeft 40 jaar noodig om °nze planeet te bereiken. Ipii i°af meerdere cijfers met tientallen nul- "i fte den leek kunnen overtuigen «hoe on- ■stoic 1 de afstanden zijn welke ons zonne- rno* yan zijn naburen scheidt, getallen waar- phoi astronomen echter als het ware goo- <ip« k en d*e ^en een juist inzicht geven op vorl ilwde structuur van het heelal. In dit dat noemde spr. de theorie van dr. Easton, hphw d1n vorm van een afgeplatte lens zou hui!?- a 00k de nieuwere theorieën der EnSelsche en Amerikaansche astro- (Fer het Melkwegstelsel, waar ons Mv I fel deel van zou uitmaken, lpyin' illustreerde zijn zeer interessante waar tel van duidelijke lantaarnplaten, 31 zyn publiek hem zeer dankbaar voor was. „Roode Hulp Nederland". „Het Volksfront kan winnen." In de Griffioen vond gisteren een open bare vergadering plaats van de afdeeling IJmuiden Roode Hulp Nederland, welke zich in een druk bezoek mocht verheugen. De vergadering werd geopend door mevr. Peeper-Bosma, die zeide, dat de vergadering mede belegd was om werkers en werksters aan te werven voor het verleenen van hulp aan de slachtoffers van de terreur in Spanje. Als eerste spreker trad op de heer I. J. E. de Lange, die zich verheugde over het drukke bezoek. Er is veel belangstelling voor wat er in Spanje gebeurt en dit is geen wonder, want iedereen weet, dat wat er in Spanje ge beurt wereldgeschiedenis is. Spreker herin nerde aan het begin van den gewapenden op stand van de fascistische organisaties in Maroqqo. Het is een historisch feit, dat de opstand in Spanje niet alleen is een Spaan- sche gebeurtenis, maar dat deze gebeurtenis sen zijn voorbereid door de fascistische mo gendheden Duitschland en Italië. Alleen in enkele plaatsen slaagden de opstandelingen er in, zich zonder slag of stoot meester te maken van het gezag. Maar in de meeste ste den en vooral in de groote steden heeft de bevolking de overwinning bëhaald op de ge wapende opstandelingen. Hieruit is de moraal te putten, dat de idee der massa altijd nog sterker is dan de officieren, die hun eed van trouw hadden gebroken. Spreker hield een uitvoerig betoog over de gebeurtenissen in Spanje, waarbij hij er op wees, dat. de demo cratische landen hun steun onthielden aan de wettige regeering, maar dat Duitschland en Italië spoedig de opstandelingen steunden met het zenden van troepen en de modernste moordtuigen. Spreker herinnerde aan de bloedbaden te Badajoz en Malaga. We heb ben, riep spr. uit, ook in Spanje weer de cul tuur van het fascisme meegemaakt. Maar het Spaansche volk is eerder bereid te sterven dan zich aan het fascisme over te geven Spanje is de toetsteen van de krachtsver houdingen in de wereld. Daarom zal Madrid het graf van het fascisme moeten worden, wil men niet dat het fascisme zich ook mees ter maakt van de andere landen. Spreker gaf een opsomming van hetgeen door de Roode Hulp tot nu toe voor Spanje is gedaan. J.l. Maandag is een groote hoeveelheid boter en kaas door de Roode Hulp naar Spanje ge stuurd. Ten slotte wees spreker op de sym pathie die van Geelkerken en Mussert op vergaderingen voor Franco en zijn Mooren, zijn uit beroepsmisdadigers bestaand vreem delingenlegioen aan den dag hebben gelegd. Hierop wilde spreker slechts zeggen: „Toon mij wie uw vrienden zijn en ik zal u zeggen wie gij zljt." Spreker wekte de aanwezigen op met alle middelen de kameraden in Spanje te helpen. Laat ons zorgen, dat Madrid het graf van het wereldfascisme wordt. Na de pauze verkreeg de heer J. Postma, secretaris der Roode Hulp, die pas uit Spanje was teruggekeerd het woord. „Het Volksfront kan winnen" was sprekers onderwerp.. Spreker'zeide, eenige weken in Spanje te hebben vertoefd en daar kennis te hebben ge maakt met hen die zich zoo heldhaftig te weer stellen tegen den fascistischen overval. Spreker zal de vraag beantwoorden: „hoe is de stemming onder het Spaansche volk?" Spreker was in Spanje tijdens den val van Malaga. Uit de houding van het Spaansche volk op 't land en in de steden kreeg spre ker de overtuiging, dat het Spaansche volk wil en ook zal winnen. Het heeft ontzettende offers gekost de "fascisten in het begin neer te slaan. Tegen de fascistische generaals heeft het in den beginne slecht gewapende volk zich heldhaftig verdedigd. Zelfs met on gewapende handen wierp men zich in het vuur der machinegeweren. Wat in Spanje op valt is dat het zelfvertrouwen in Spanje ook nu nog onverbroken aanwezig is. Het Spaan sche volk is er vast van overtuigd den strijd te zullen winnen. Spreker heeft kennis ge maakt met het heldhaftige Madrid, dat nu reeds vier maanden belegerd wordt door de beste fascistische troepen. Spreker heeft de uitwerking gezien van Duitsche en Italiaan- sche bommen, geworpen uit Duitsche en Ita- liaansche vliegtuigen. De uitwerking van zulk een bombardement is ontzettend. Maar het leven in Madrid gaat gewoon voort. Als er gens een straat vernield werd, heeft men deze zoo spoedig mogelijk hersteld. Sommige wijken zijn totaal ontruimd. In deze wijk is geen enkel huis onbeschadigd gebleven. In de ruines zoekt men nog steeds naar de lij ken van de slachtoffers. Spreker bezocht een pas door de militianos veroverde loopgraaf, waar hij was getroffen door de rust waar mede de militianos hun werk verrichtten on danks dat elk oogenblik een tegenaanval der opstandelingen verwacht kon worden. Ver der bezocht de heer Postma een tentoonstel ling, waar o.a. scherven van Duitsche bom men aanwezig. Ook was er waardeloos bank papier waarmede Franco zijn helpers, de Moo ren betaalde. Een kolonel van de artillerie verzekerde hem, dat 50 pet. der Duitsche gra naten niet is ontploft; dit bewijst niet, dat de Duitsche techniek niet goed is, maar dat de Duitsche arbeiders beter zijn. De kunste naars, die deze tentoonstelling hebben geor ganiseerd trekken naar het front om tegen den vijand te spreken. Ook gevangen Mooren laat men tegen hun landgenooten spreken. Ook bezocht spreker de internationale bri gade. die zulk een groote rol bij de verdediging heeft gespeeld. Hier waren ook Nederlan ders. Hier kreeg spreker een beeld van den ontzettenden strijd. Men vertelde hem, dat bij een slag van de 2300 man van de interna tionale brigade slechts 500 terugkeerden. Aan den anderen kant bleven van de 10.000 man Duitsche rijps weer slechts 1000 man over. Voorts besprak de heer Postma de non-in terventie, waarbij hij er op wees, dat Italië nog (Een chemicus in Californië heeft een middel ontdekt om appelen volkomen te conserveeren voor minstens twee jaar). Een slimme appelbol blijkt daar Een middeltje erop te weten, Waardoor een appel na twee jaar Nog geurig versch is om te eten. Hij zet de vruchten in de was En laat er dan een vocht in spuiten, Dat schijnt voldoende, naar ik las, Om 't rottingsprocede te stuiten. Die man heeft waarlijk wat bereikt, En 't past me, om hier op te merken, Dat hij er, als je 't goed bekijkt, In is geslaagd, met vrucht te werken. De appel wordt niet meer geweckt, Men laat hem rustig jaren slapen, Zoo heeft de man, die 't heeft ontdekt, Een nieuwe mooglijkheid geschapen. Wacht, tot je j' appeltje nu schilt, Je hoeft het toch niet weg te smijten, Je hoeft niet daadlijk ongewild Meer door den zuren appel bijten. En als de vrucht niet meer verrot, Kun je nu letterlijk nog jaren. Wat het belangrijkst is per slot, Een appel voor den dorst bewaren. P. GASUS. steeds doorgaat, soldaten naar Spanje te brengen. Hij schilderde een bezoek aan een hospitaal, waar hij een Franschman aantrof, die zijn beide handen en een oog mistte. Deze kleine Franschman had op een morgen vijf tanks onschadelijk gemaakt maar bij zijn poging om ook de zesde te vernielen kwam de explosie te vroeg. Aan het slot van zijn betoog wekte spreker de aanwezigen op, het Spaansche volk te hulp te komen en in Nederland een breede hulp actie waaraan ook Sociaal-Democraten, Libe ralen, Vrijzinnigen en Katholieken meedoen, te ontplooien. Spreker releveerde nog den massamoord der Italianen In Addis Abeba, welke massamoord, uitgevoerd door Italiaan- sche soldaten, aantoont dat tien jaar fas cisme het Italiaansche volk een volk van moordenaars heeft gemaakt. De voorzitter sloot de vergadering met 'n woord van dank tot de sprekers. SCHITTERENDE COLLECTIE FANTASIE PAASCHEIEREN HAZENBERG'S le klas BANKETBAKKERIJ ZEEWEG 227, IJM.-OOST, TELEF. 4613. (Adv. ingez. Med.) SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stoomtrawler gestrand. De Engelsohe stoomtrawler Loch Buie is op de Sohotsche 'kust gestrand en door de beman ning verlaten. Deze 'kon door een ander vaar tuig gered worden. Het schip zelf maakt water en zal venmoë- delijik niet meer te bergen zijn. Aanvoer ijzererts. Woensdagavond arriveerde het Britsche mo torschip „Hoperange" van Bona aan het Hoogoven bedrijf met een lading ijzererts. Don derdag' kwam het Deensche stoomschip Karen To ft van Huelva met een zelfde lading. loopen niet dagelijks langs Uw etalage, zonder deze te zien. daarom in de IJmuider Courant! ...en van zelf valt het oog van het publiek op Uw zaak! is het meest gelezen dagblad in deze gemeente Plannen tot bebouwing van den Oosterduinweg. Wordt dan ook het Oosterduinmoeras gedempt? Naar wij vernemen is een bouwondernemer alhier in onderhandeling met het gemeentebe stuur tot den aankoop van het aan de ge meente toebehoorende terrein aan den Oos terduinweg nabij school H. Indien de onder handelingen tot het gewenschte resultaat leiden zal op het terrein een 16-tal woningen gebouwd worden, zoodat dan deze straat aan de ééne zijde geheel volgebouwd is. De uit voering van dit plan is ongetwijfeld een schrede in de goede richting. Treurenden zijn alleen de jongens van de buurt, die hun voet balveld moeten missen. Deze zullen dus naar een ander terrein moeten zien en daar ze niet veeleischend zijn, zullen ze wel slagen. Door deze bebouwing zal het verkeer van den Oosterduiniweg naar de Burgemeester Rambonnetlaan weer toenemen. Er is dus een reden te meer, dat de gemeente wat haast- maakt met het dempen van het Oos terduinmoeras, dat thans weer in een dus- danigen toestand verkeert, dat het oversteken zonder baggerlaarzen onmogelijk is. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Feestvergadering S. O. S. Kring. Meer nog dan gewone stervelingen hebben de nijvere huisvrouwen-, leden van de S. O. S.- kring der afd. VelsenIJmuiden van de Nederl Vereen, van Huisvrouwen behoefte aan een gezelligen middag. En zoo heerschte er Don derdagmiddag een feestelijke stemming in de bovenzaal van „Kennemerhof", nadat de ge bruikelijke agendapunten als verslagen van secr. en penn. waren afgehandeld. Een groot gedeelte van den middag hebben de dames met spelletjes doorgebracht, waarbij ook de thee met extra versnaperingen niet ver geten werd. Alles was, zoo economisch moge lijk, door de leden zelf vervaardigd of klaar gemaakt, opdat zoo veel mogelijk de kas van den kring er baat bij zou kunnen vinden. De door de damas vervaardigde goederen zullen voortaan beschikbaar gesteld worden ten bate van de kas der plaatselijke T. B. C.- bestrijding. Ongetwijfeld zal dit de commissie, die zoo schitterend bedacht zal worden, zeer aangenaam zijn! Ook zullen diegenen in aanmerking bunnen komen, welke ter verpleging in een ziekenhuis zullen moeten worden opgenomen en wien het vereisebte in kleeding daartoe ontbreekt. Dezen middag is weer eens zoo duidelijk naar voren gekomen, welk een prachtig werk de dames van de S. O. S.-kiring voor de ge meenschap doen en het is te hopen, dat zij aller medewerking zullen mogen blijven onder vinden. DE MAN ZONDER VADERLAND. Een jaar geleden ontdekte ae bemanning van een Engelsche stoomschip, dat zich in de Middellandsche Zee bevond, in een laadruim een verstekeling. Na aan dek gebracht te zijn werd hij door den gezagvoerder ondervraagd, doch antwoordde dezen slechts met gebaren. Hij kon niets hooren en spreken nog minder: de man bleek doofstom te zijn. Overeenkomstig de internationale voor- schriften moet de kapitein zulk een blinden passagier in zijn eigen land aan wal zetten. Maar welk land was Leon's vaderland? In de eerstvolgende havenplaats, welke het schip aandeed, vond men iemand die de ge barentaal der doofstommen machtig was. Leon werd bij hem gebracht, maar schudde steeds het hoofd. Hij verstond Engelsch noch Fransch. Men probeerde het in een andere taal en (Ja. de doofstomme begreep het Ma- rokkaansch. Hij antwoordde gebarend, dat hij uit Algiers afkomstig was. Landsman? Waarschijnlijk Franschman, maar Leon be zit geen papieren, die dit bewijzen kunnen. Zijn geboorteplaats herinnert hij zich niet, noch zijn naam of verblijfplaats. Het schip vertrok naar Londen, waar men den verstekeling aan de Engelsche autori teiten wilde overgeven. Deze wilden hem ech ter niet accepteeren. Leon is geen Engelsch- man en mag daarom ok niet in Engeland aan land gaan. Reeds tweemaal voer Leon met het schip naar Australië. Toen het weer in een Engel sche haven terugkeerde ging Leon er van door. Het duurde drie weken voor dat de po litie hem terug vond. Zeer terneer geslagen stond Leon voor den medelijdenden politie rechter. De wet moet echter zijn loop heb ben: vier maanden gevangenisstraf, omdat hij als vreemdeling zonder toestemming der autoriteiten den Engelschen bodem betrad. Nadat Leon zijn straf zal hebben uitgeze ten zullen de autoriteiten hem weer aan den kapitein van het schip overgeven Hij zal dus zoo lang de zee bevaren moe ten totdat hij wellicht eens iemand duidelijk maken kan, dat ergens in de wereld een land bestaat, dat hij zijn vaderland kan noe men. Leon is een gevangene van de zee. Waar schijnlijk zal hij de rest van zijn leven aan boord moeten doorbrengen, varende tusschen Engeland en Australië. In geen enkele haven plaats zal men hem toestaan te landen; hij zal op zee oud worden en mettertijd de zee worden toevertrouwd: een zeemansgraf. Leon, de man zonder vaderland! Surséance voor N.V. Hillen. 's GRAVENHAGE, 11 Maart. De Haagsche rechtbank heeft heden voor den tijd van 6 maanden definitief surseance van betaling verleend aan de N.V. A. Hillen's sigaren- en tabaks fabriek te Delft. ARR. RECHTBANK. Was trotsch op zijn werk. Een veertigjarige vertegenwoordiger uit Haarlem had zich te verantwoorden wegens twee brutale inbraken in Vel sen en Santpoort. Hoewel de politie langen tijd in het duister had getast, en geen spoor van den dader had kun nen vinden, had deze, waarschijnlijk omdat hij trotsch was op zijn „werk", tenslotte zijn mond niet kunnen hou den, waardoor de politie hem op het spoor was gekomen. In October 1934 werd in een manufacturen zaak aan den Grooten Hout- of Koningsweg te Velsen een brutale diefstal gepleegd, waar bij een aantal overhemden, twee rieten kof fers, enkele paren dameskousen, een paar hee rendassen, tafellakens en pull-overs ontvreemd werden. Eenigen tijd later werd in een woning aan de Beekvlietstraat te Santpoort eveneens inge broken. Daar maakte de dader een bedrag van f 1200 aan bankbiljetten, waaronder twee bankjes van f 500 en een ijzeren kistje waarin zich een gouden broche, tien rijksdaalders, een gouden heerenhorloge, een aantal bankjes van f 10 en eenig kleingeld bevonden, buit. Als getuige werd gehoord een winkelier en grossier uit Velsen, destijds eigenaar van de betrokken manufacturenzaak, waarin een fi liaal van hem gevestigd was geweest. Get. had bericht van den diefstal ontvangen en had zich onmiddellijk naar de zaak begeven, waar alles overhoop gehaald bleek te zijn. De on ge wenschte nachtelijke bezoeker had uit de wan orde die hij had aangericht het beste uitge zocht en meegenomen in een paar rieten kof fers, welke voorwerpen eveneens in den win kel ten verkoop aanwezig waren geweest. Getuige vertelde, dat het reeds de vierde maal was, dat er in dit perceel was ingebro ken. Daarom was het huis aan de achterzijde geheel met extra zware luiken afgesloten. Get. meende dan ook, dat de dader niet bin nen had kunnen komen, zonder hulp van binnen af te hebben gehad, vooral daar de luiken geen sporen van geweld vertoonden. Een Beverwijksehe jongedame, die als fi liaalhoudster in den winkel werkzaam was geweest, had den diefstal het eerst gecon stateerd. Zij kon zich niet herinneren, of de luiken inderdaad gesloten waren geweest. Een jonge dame uit Velsen, die eveneens in de zaak werkzaam was, verklaarde in te genstelling tot den eigenaar van de zaak, dat de luiken overdag wel eens open gingen. De mogelijkheid was dus niet uitgesloten geweest, dat een der luiken minder goed ge sloten was. Bezwarende verklaringen. Als volgende getuige verscheen een Haar- lemsche juffrouw, die eenigen tijd met verd. had samen gewond, en voor hem zeer bezwa rende verklaringen aflegde. Verd. was in October '34 met twee rieten koffers thuis ge komen, waarin zich verschillende kleeding- stukken bevonden. Hij vertelde, dat hij die goederen in commissie had, doch zij mocht er van houden, wat zij gebruiken kon. Ook voor zichzelf had verd. een en ander uitge zocht. Toen get. later eens met verd. in Velsen fietste, had deze haar den wikkel aan den Grooten Hout- of Koningsweg gewezen, en gezegd, dat daar de goederen vandaan kwamen Hij vertelde er bij, dat hij langs de achterzijde den winkel was binnengedron gen. Ook had verd. eens een bankje van f 500 getoond en verteld, dat hij dat voor een 'ken nis moest wisselen. Later had hij aan een broer van get. gevraagd of die het wilde wis selen. Deze zou dan f 25 krijgen. Verder had verd. haar ook het huis in de Beekvlietstraat te Santpoort gewezen en ge zegd, dat hij daar de bankjes van f 500 had gestolen. Verd. zelf voerde hier tegen in, dat de kof fers door een vriend uit Hillegom bij hem waren gebracht. De vrouw had volgens hem zelf een gedeelte van dit goed verkocht in Amsterdam. Get. ,Dat is niet waar, daar weet ik niets van!" Verd. vraagt den president, deze bewering te laten onderzoeken, en noemt, het adres, waar de bedoelde goederen zouden zijn af geleverd. Zwitserland's geschenk aan prinses Juliana. Armbandhorloge van de kleinste soort BERN, 11 Maart (A.N.P.) De Bondsraad, heeft aan H. K. H. Prinses Juliana ter ge legenheid van haar huwelijk een met briljanten en saffieren bezet platina armbandhorloge geschonken. Het horloge, dat in Zwitserland werd vervaardigd, behoort tot de kleinste van zijn soort. Het is slechts 6,5 m.M. breed en 2,7 m.M. hoog. Het uurwerk weegt 2,13 gram. De onrust tikt 21.000 maal- per uur en weegt 23 milligram. De spiraal, die het uurwerk re gelt heeft een dikte van 8/1000 millimeter en is dus vier tot vijfmaal dunner dan een gewone haar.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1