HET NIEUWE AVONDBLAD Cedachte lezen. Visschenj nog steeds belangrijke industrie. 22e JAARGANG No. 124 DINSDAG 30 MAART 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telei. 5301 VERSCH1JN'l DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1GN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regei meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. - Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—éen lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60 een of twee leden wijsvinger ƒ25— alle leden anderen vinger 15—één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkeibreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marine vaartuigen enz. ƒ400 bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Nederl. Jongelingsverbond. Een druk bezochte en schitterend geslaagde Bondsdag. Gisteren is onze plaats bezocht door ruim 800 leden van het Ned. Jongelingsverbond', die afkomstig uit verschillende deelen van N. Holland, waren gekomen tot bijwoning van den Provincialen Bondsdag die dit jaar in IJmuiden werd gehouden. Het aantal bezoekers was belangrijk grooter dan op den bondsdag die in 1931 hier is ge houden. Reeds voor half tien kwamen de eer ste bezoekers aan uit Hoorn, Julianadorp, Texel en den Helder. Om 10 uur arriveerde een extra trein uit de richting Amsterdam met plm. 400 bezoekers, waarbij het eiland Mar ken nog al goed vertegenwoordigd was. Niet alleen per trein maar ook per fiets en auto bus kwamen velen naar hier. Om 10 uur werd met een wijdingsdienst in de Ned. Herv. Kerk Kanaalstraat aangevan gen. Deze dienst werd geleid door Ds. A. A. Wildschut, voorzitter van het Frov. Comité. Deze bepaalde de ruim 1000 bezoekers, 800 bonds- en plm. 200 gemeente leden, bij 1 Cor 15 17—20 A. In dezen dienst, die begonnen werd met liturgie, werd het orgel bespeeld door den or ganist, den heer J. E. Falk. Na afloop van den dienst vereenigden zich allen aan een koffietafel, die wegens het groote aantal 'bezoekers in drie gebouwen plaats moest vinden, n.l. in het gebouw voor Christ, belangen, Hotel No. Een en in de lunchroom Prins Bernhard. 's Middags half twee werd begonnen met de middag-vergadering. Ook deze vond plaats in de Ned. Herv. Kerk Kanaalstraat. Vertegenwoordigd waren 58 afdeelingen. Het eiland Marken was hierbij vertegenwoordigd met 26, Texel met 16 en de Wieringermeer met 30 leden. Deze vergadering, die opgeluisterd werd door zang van den bas-bariton Nol van Leeuwen, werd met een welkomstwoord ge opend door Ds. A. A. Wildschut. Namens de regelingscommissie sprak de heer J. Kramer. Deze bepaalde de aanwezigen bij het devies van het N. J. V.: „Ik schaam mij het Evangelie van Christus niet" en wekte op, elk moment van het leven trouw te blijven aan het beginsel. Verder was er bespreking van de jaarverslagen van secretaris en penningmees ter en werd in het kort gesproken over het ringwerk, jongenswerk en afdeelingswerk. Ds. IJ. Alkema van Aalsmeer sprak de bondsrede uit waarbij deze sprak over de Christelijke Jongemannen Vereeniging en de kerk. Vervol gens werd overgegaan tot het vaststellen van de plaats voor den bondsdag in 1938. Hiervoor hebben zich aangeboden Hoorn, Aalsmeer, Zaandam en Broek in Waterland. Van den eere-bondsvoorzitter Ds. C. Veen te Haarlem was bericht ingekomen met goede wenschen voor den bondsdag. Aan het einde sprak Ds. A. A. Wildschut, namens de regelingscommissie, zijn dank uit aan den kerkeraad die zoo bereidwillig was de kerk den ganschen dag af te staan. Voorts werd een woord van dank gericht aan het eere-comité, in het bijzonder aan den loco burgemeester den heer J. C. Dunnebier, die evenals 's morgens, ook 's middags aanwezig was. Omstreeks 5 uur werd door plm. 450 leden een wandeling gemaakt naar de Semaphore en de rijks-vischhallen. Hierna had weer, evenals 's morgens, een gezamenlijke broodmaaltijd plaats onder lei ding van de regelingscommissie. 's Avonds half zeven begon de avond-verga dering. Ook nu weer bleek evenals 's morgens dat de Herv. Kerk voor dit doel niet te groot was. Want er waren ongeveer 1000 personen aanwezig, benevens het zangkoor: Looft den Heer, dir. Stephen Jansen, dat met het zingen van eenige liederen de avond-vergadering op luisterde. Na opening en samenzang, zong Looft den Heer twee liederen, n.l. Gebed en Zegelied van Handel. Hierna was het woord aan Ds. J. J. Buskes Jr. die tot onderwerp had: „Een vraag van Jezus". Hierna bracht Looft den Heer: Goede Vrijdag van Ch. Gounod ten gehoore. Nadat de voorzitter nog „een laatste woord" had gesproken zong Looft den Heer: „Auf, Auf! mein Herz, mit Freuden" en „Jesu unser frost und Leben" van J. S. Bach en Gez. 96 van Herin. Nieland, waarna met samenzang en dankgebed werd gesloten. De avond-bijeen komst werd bijgewoond door den loco-burge meester, het provinciaal- en het eere comité. Na afloop reed, evenals 's morgens bij aan komst een extra trein voor de deelnemers. De bondsdag is uitstekend geslaagd en de regelingscommissie die een drukken tijd van voorbereiding achter den rug heeft, kan met voldoening op dezen bondsdag terugzien. EERVOLLE OPDRACHT. Aan onzen plaatsgenoot dr. ir. J. T. P. Bij houwer, tuin- en landschaparchitect, is opge dragen het ontwerpen van een plan tot het beplanten van de terreinen der sport- en ten nisvelden bij het paleis Soestdijk. TWEE BRANDJES OP EERSTEN PAASCHDAG. De brandweer moest er den eersten Paasch- dag tweemaal op uittrekken. Den eersten keer was het voor een schoorsteenbrandje ten huize van den heer J. S. in de Dirksstraat, dat spoe dig gebluscht was. Te ruim half zeven werd men in de omge ving opgeschrikt door een hevigen knal; deze werd veroorzaakt door het springen van een carbidtoestel in den haring- en zuurwagen van den heer van E. die als steeds standplaats had genomen tegenover de Conradstraat. De wa gen geraakte in brand en voorts kreeg de eige naar brandwonden. De lekkernijen en de wagen gingen grootendeels verloren. Toen de brand weer arriveerde ook nu weer met de motor spuit was het vuurtje reeds gedoofd. (Een jong Fransch geleerde be weert een toestel te hebben uitge vonden, dat de menschelijke gedachten registreert.) Wij kennen al het apparaat, Dat leugens weet te registreeren, Nu is alweer een nieuw in staat, Om de gedachten te noteeren. Gedachten waren steeds nog vrij, In ons gecontroleerde leven, Is deze tijd nu ook voorbij Dat 's een gedachte om te beven. 't Is een vernuftig instrument, Dat men zijn eerbied waard kan achten, Maar hoe ter wereld kwam de vent Op die rampzalige gedachte? Er wordt ontzaglijk veel gedacht Op onze zwaarbeproefde aarde, Slechts weinig kan daarvan geacht Te zijn van werkelijke waarde. Wanneer dit feit het apparaat Na een begin vol moed zal blijken, Dan vrees ik, dat het vroeg of laat, Aan moedeloosheid zal bezwijken. En 'k hoop maar, dat het zoo zal gaan, Want anders komt de vraag aan d' orde, Of 't maar, niet beter is, voortaan Volmaakt gedachteloos te worden. P. GASUS. DE DEVALUATIE EN DE WERKLOOZEN- STEUN. Een adres aan B. en W. Een aantal werkloozen heeft zich met een adres tot B. en W. gericht, waarin verzocht wordt, in verband met de door de devaluatie veroorzaakte prijsstijging van levensmiddelen, goederen enz. bij den minister van Sociale Zaken aan te dringen op verhooging der steun bedragen en voorts te trachten te bewerkstelli- gen, dat de kolentoeslag, die 1 April a.s. ver valt, wordt omgezet in een blijvenden duurte' toeslag. WEER EEN BEUGER AFGESNEDEN. Na de stoombeuger VL 195 heeft thans ook de VL 190. die met een besomming van slechts f 150 aan den afslag was afgesneden. Het vaar tuig is inmiddels in Vlaardingen aangekomen. EERSTE HEILIGE DIENST VAN PASTOOR E. WIJKER IN DE OUD-KATHOLIEKE KERK 'M Op den eersten Paaschdag in de Hoogmis vond in de Oud-Katholieke Kerk van den H. Engelmundus de eerste heilige dienst plaats van den jongen pastoor E. Wijker, die Zon dag. 7 Maart j 1. te Amersfoort in de kapel van het Seminarie de priesterwijding heeft ontvangen. Evenals met den eersten heiligen dienst van pastoor A. Zwart bestond ook nu zulk een groote belangstelling, dat het kerkgebouw tot op de laatste plaats was bezet. Onder de aanwezigen waren velen afkomstig uit de gemeente te Egmond aan Zee. Pastoor Wijker, die dezen feestelijiken dienst leidde, werd hierin bijgestaan door pastoor L. Rinkel, als diaken en den weleerw. heer P. J. Jans, prefect aan het Seminarie te Amers foort, als sub-diaken. Met den lofzang: „Kom, Geest des levens" werd deze plechtige dienst aangevangen, ter wijl gedurende den dienst werd gezongen de 20 Mis, de 30 Mis van A. B. H. Verhey. In zijn preek richtte pastoor L. Rinkel zich tot de gemeente en den jongen priester, uit gaande van Markus 16:6: „Verschrikt niet. Gij zoekt Jezus van Nazareth, die gekruist is; Hij is verrezen, Hij is hier niet; zie daar de plaats waar zij Hem gelegd hebben." Spr. zeide in den aanvang van zijn preek, diat het dezen dag veel meer passend was het feest van den eersten heiligen dienst te vie ren. Het was toch vóór veertien dagen alsof toch de feestelijke viering werd gedrukt dooi den ernst van den tijd. Maar nu bij het Paaschfeest valt dat ons makkelijker en kun nen wij allen vreugdevol medegevoelen, wat het voor u te beteekenen heeft. Aan het einde van de preek, welke het feest van de op standing gold, richtte spr. zich meer in het bijzonder tot den jongen priester. Hierbij zeide spr. dat een groot arbeidsveld open ligt om te bewerken en zij, die gelooven zien allen Gods geschenk aan deze wereld, waar voor het werken de moeite loonend maakt. Wij wenschen u toe, dat het Paaschfeest het licht moge laten vallen op allen, die u lief hebben, ook de gemeente op uw werkkring, opdat u met moed en blijmoedigheid hierin moeilijken arbeid licht zult kunnen maken. De Vesper van Dankzegging des middags ging vooraf door een den priester gewijd lied. In deze vesper richtte de jonge pries ter zich met treffende woorden tot zijn ouders en familie en noemde hij het een groot voorrecht op het hoogtepunt van zijn leven te kunnen terugzien naar hetgeen ach ter hem lag. Ook gedacht hij in dankbare woorden pastoor L. Rinkel, die hem nu ruim 15 jaar geleden de eerste beginselen van den godsdienst bijbracht. Het stemde vooral den jongen priester dank baar, dat pastoor Rinkel dezen dag heeft mee- mogen beleven en zeide, dat diens voorbeeld van herderlijke zorg en groote liefde voor al len steeds vóór hem zou staan. Vervolgens bracht spr. -ank aan zijn leidslieden en de gemeente, welker gebed hij steeds nabij had gevoeld. Zoowel des morgens als in de Vesper werd de predikatie met stille en ernstige aandacht gevolgd. Van de gelegenheid, den jongen priester - complimenteeren, werd een druk gebruik Te- maakt. Productie in 1936 in ons land ruim 232 millioen K.G.! Drijfnetvisscherij overtrof trawlvisscherij. De Nederlandsche visscherij heeft niet meer dezelfde beteekenis die zij had voordat de crisis in 1930 haar intrede deed in het in ternationale bestel; zij is niet langer de leve rancier van een groot deel van West-Europa. De tijd is voorbij, dat dagelijksch eenige lange vischtreinen het vischstation van IJmuiden verlieten, bestemd voor de dichtbevolkte cen tra van Rijnland en Westfalen, dat van Am sterdam en Rotterdam vrachtschepen, volge laden met het wereldberoemde Hollandsche zeebanket, vertrokken naar Duitsche en Rus sische havens, dat, wanneer men in een hotel in Parijs, Brussel of Antwerpen een gebakken tongetje of een moot kabeljauw bestelde, men er haast zeker van kon zijn. dat deze visch afkomstig was van een Nederlandsch vis- schersvaartuig. Maar nog is de visscherij een belangrijke tak van nationale industrie. Wie daaraan mocht twijfelen moet maar eens kennis nemen van de jaarcijfers over de visscherij geduren de het jaar 1936, medegedeeld door de afdee- ling Visscherij en van het Departement van Landbouw en Visscherij Wij kennen in ons land verschillen de soorten van visscherijde af deeling Visscherij en van Landbouw en Vis scherij onderscheidt deze in Zee- visscherij, Kustvisseheij en Visscherij in het IJsselmeer en in Visscherij op Trekvisch in de rivieren, de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche stroomen. Deze laatste tak heeft wel een zeer langen naam, maar is nog slechts van zeer geringe beteekenis. Haar produc tie was slechts 1/10 pCt. van de to tale productie van het Nederlandsche visscherijbedrijf. De vloot ging- hard achteruit Het aantal zee- en kustvisschersvaartuigen, dat in de versschillende gemeenten van ons land staat ingeschreven, is de laatste jaren hard verminderd. In 1930 bedroeg hun aantal nog 4867 met een inhoud van 342494 ton. In 1936 telde ons land nog „slechts" 3443 vis- schersvaartuigen met een inhoud van 260807 ton. Het is vooral de achteruitgang van de IJmui- densche trawlervloot, die een sterken terug gang van het inhoudscijfer heeft veroorzaakt. In 1930 stonden er nog 209 stoomtrawlers in geschreven, in 1936 was dit gedaald tot 119. Maar deze achteruitgang van slechts 90 sche pen of nog geen 2 pCt. van de totale vloot, had een vermindering van den totalen tonnen inhoud van ca. 40000 ton of ruim 12 pCt. ten gevolge. Bij de drijfnetvisscherij is de achteruitgang minder ernstig. Het aantal stoomloggers, dat in 1930 53 bedroeg met een inhoud van 26735 ton, was in 1936 nog 52 (waarvan thuis be hoorden in Vlaardingen 46, in Katwijk 5 en in Scheveningen 1) met een inhoud van 26938 ton. Het aantal als drijfnetvisschers ingeschre ven motorloggers, dat in 1930 232 bedroeg met een inhoud van 74703 ton, was in 1936 ge daald tot 197 (waarvan 71 in Katwijk, 2 in Maassluis, 106 in Scheveningen, 16 in Vlaar dingen en 2 in IJmuiden thuisbehoorden) met een inhoud van 63269 ton. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat een groot aantal mo torloggers de drijfnetvisscherij heeft afgezwo ren en thans ingeschreven staat als trawl- visschersvaartuigen. Deze metamorphose on dergingen 35 Katwijksche, 8 Scheveningsche en 2 IJmuidensche loggers. Ondanks de groote verliezen, welke de vloot van IJmuiden heeft geleden, staat deze nog steed bovenaan. IJmuiden's visschersvloot telt thans nog 176 schepen met een inhoud van 63151 ton. Tot voor eenige jaren was de inhoud echter ver ove>r de 100.000 ton. Op de tweede plaats komt Scheveningen, dat een vloot bezit van 210 schepen met een inhoud van 40490 ton, nummer 3 is Katwijk met 135 schepen met een inhoud van 38822 ton. Ach tereenvolgens komen dan Vlaardingen met 92 schepen total 29555 ton, Urk met 213 schepen totaal 16689 ton. Wieringen met 319 schepen totaal 9846 ton enz. Rotterdam staat met 52 schepen en 3470 ton op de tiende plaats. Wat het aantal betreft staat dus Wieringen met 319 schepen bovenaan. Jammers is het, dat de statistiek van de af- deeling Visscherij en zich alleen bezig houdt met den economischen kant van het bedrijf en dat niet genoem d wordt het aantal perso nen, dat in het visscherijbedrijf van ons land werkzaam is. De uitkomsten beter. Bij alle takken van visscherij is, vergeleken bij verleden jaar, een vrij aanzienlijke voor uitgang te constateeren. Deze vooruitgang is het grootst bij de drijfnetvisscherij, waarvan de opbrengst was 81.753661 K.G. met een waarde van 7.792722 tegen 57.857114 K.G. met een opbrengst van 5.241618 in 1935 De trawlvisscherij bracht op 37.940311 K.G. ter waarde van 6.097897 tegen 34.547160 K.G ter waarde van 6.001251, de beugvisscherij 276839 K.G ter waarde van 48321 (v.j. 223386 K.G. en 41796), de visscherij met den zee- vischzegen ,snurrevaad) 1.307401 K.G. ter waarde van 191.806 (v.j. 1.280403 en ƒ204112). De totale opbrengst der zeevisscherij bedroeg derhalve 121.278212 K.G. ter waarde van 14.130746 tegen 93.908063 K.G. ter waarde van 11.488777 in 1935. Naar de hoeveelheid gerekend, doet de kust- visscherij voor de zeevisscherij haast niet on der. Doordat eerstgenoemde visscherij een groot percentage ternauwernood marktwaar dige visch oplevert, zijn de geldelijke uitkom sten veel geringer, hetgeen blijkt uit de vol gende cijfers: De totale opbrengst der visscherij in het IJsselmeer, de Waddenzee en het niet-afgeslo- ten gedeelte van de Zuiderzee, de Lauwerszee en Dollart, de Zuid-Hollandsche en Zeeuw sche stroomen en zeegaten bedroeg niet min der dan 111.182109 K.G. ter waarde van 4.263471 tegen resp. 102.610930 K.G. 3.963353 in 1935. Dat niet alleen bij de zeevisscherij, maar ook bij de kleine kustvisscherij wel eens mag worden gedacht aan het nemen van maatregelen tegen het ver nielen van nestvisch blijft hieruit, dat van de totale opbrengst dezer vissche rij, die zooals wij zagen ruim 111 mil lioen K.G. bedroeg, niet minder dan 46 millioen K.G. bestond uit nestvisch en voor de consumptie onverkoopbare mosselen (resp. 25 1/2 en 20 1/2 mil lioen K.G.) met een totale opbrengst van slechts f 315000! Zooals wij reeds hebben opgemerkt, is de visscherij op trekvisch in de rivieren, de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche stroomen van geringe beteekenis. Deze visscherij leverde in 1936 op 228437 K.G. tre waarde van f 61742, tegen 251324 K.G. en 59188 in 1935. De voor naamste producten dezer visscherij zijn zalm (21450 K G. t.w.v. 41107) en fint (204798 K.G. t.w.v. 20186). De totale opbrengst van de hierboven genoemde takken van visscherij be droeg derhalve 232.688758 K.G. met een waarde van 18.455959 tegen 196.770317 K.G. en f 15.511318 in 1935. De uitvoer in 1936 bedroeg 141.255344 K.G. ter waarde van 12:095065 tegen 125.033472 K.G. en 10.796508 in 1935. Onze voornaamste buitenlandsche afnemers waren België 3.262565), Frankrijk 2.331765), Duitschland 2.121375), V.S. van N. Amerika 869950) en Groot Brittannië 557602). Uitgevoerd werd o.a. 55 millioen K.G. pekel en steurharing t.w. van 5.318.000, 3.215.000 K.G. bokking t. w. van 527.000, 14»/2 millioen K.G. versche en met zout besprenkelde haring t. w. van 75OOU0. 8,4 millioen K.G. versche zeevisch t. w. van 2 millioen, 41 millioen K.G. mosselen en mosselzaad t. w. van ƒ616000, 1,3 millioen K.G. oesters t. w. van 938000—, 2.8 millioen K.G. garnalen t. w. van 556.000. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden t§ IJmuiden; Een aantal post zegels van V/2 cent, een strijkstok van een viool en twee sleutels. Gevonden te IJmuiden-Oost: Een flesch inkt, een zakmes, een sierspeld, een portemon- naie, een kerkboekje, een foto, een kinder schoen, een rijwielbelastingmerk, een ring met twes sleutels, eenige sleutels aan een touwtje, een heerenrijwiel, een huissleutel en aan ko men loopen drie honden. Gevonden te Velsen-Noord: Een rijwielpomp en een handwarmer. Gevonden te Santpoort.- Een portemonnaie met inhoud. VEREENIGING VOOR KINDEREN VAN WERKLOOZEN „JONG GELUK". Opening van eigen clubgebouw. Namens bovengenoemde vereeniging schrijft men ons: Aanstaande Zaterdag 3 April zal op het ge meenteterrein nabij de Ahornstraat en den Velserduinweg het clubgebouw voor de Ver eeniging voor kinderen van werkloozen „Jong Geluk" geopend worden. De heer G. H. Surink, procuratiehouder van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken en Nevenbedrijven zal des namiddags 4 uur het openingswoord spreken. Van deze gelegenheid maken wij tevens ge bruik ieder die nog geen donateur van onze vereeniging is vriendelijk te verzoeken ons te willen steunen met 1 cent per week, of ons te willen helpen met onze diverse groepen, hand werken, figuurzagen, slöjd, kleutergroepen, enz. R.K. TOONEELVEREENIGING „KUNSTKRING". De R.K. Tooneelvereeniging „Kunstkring" regisseur de heer J. F. A. Jungbacker Sr. geeft Zondag 4 April a.s. haar slotvoortstelling in dit seizoen in het RK. Vereenigingsgebouw aan de Mahusstraat ,z.g. Witte Bioscoop); opgevoerd wordt het blijspel Familieproble men". R.K. TOONEELVEREENIGING K. Z. O. S. De R.K. Tooneelvereeniging K. Z. O S. Kunst Zij Ons Streven) zal het seizoen be luiten met de opvoering van het kluchtige lijspel in 3 bedrijven „Mijnheer de Senator an v. Schönthan en Kadelburg. De uitvoerine •vordt Zondag 4 April a.s. in het St. Fidelis- patronaat gegeven. DE NOORSCIIE KABELJAUWVISSCHERIJ Volgens opgaaf van de firma Hoogerwerf en v. Leeuwen te Vlaardingen heeft de kabel jauwvangst in Noorwegen tot en met 22 Maart volgens het officieele rapport, de vol gende resultaten opgeleverd: Totale vangst 75.6 millioen k.g. daarvan ge produceerd tot stokvisch 19.5 millioen k.g., tot klipvisch 47.7 millioen k.g., tot medicinale stoomlevertraan 39.528 hectoliter, tot indus- trietraan 791 hectoliter, tot gezouten kuit 34 359 hectoliter. Tot denzelfden datum in 1936 waren deze cijfers respectievelijk 52,3 millien k.g., 13,1 millioen k.g., 31.1 millioen k.g., 27.296 hecto liter, 4.554 hectoliter, 17.767 hectoliter. In 1935 45.8 millioen k.g., 5.9 millioen k.g. 33.5 millioen k.g., 29.129 hectolieter, 2117 hec toliter, 21.621 hectolieter. In 1934 74. 6millioen k.g., 20.9 millioen k.g., 47 millioen k.g., 48.064 hectoliter, 3.944 hec toliter, 42.340 hectoliter. De vangst in Lofoten was zeer goed. De stokvischproductie was deze week naar ver houding grooter, wat ook in de komende we ken wel het geval zal zijn. Ongeveer 100 Spanjaarden naar ons land. „Ajax" heeft hen van Valencia naar Marseille overgebracht. De K.N.S.M. deelt ons mede: Het Nederlandsche s.s. „Ajax" van de K. N. S. M. is Vrijdagmiddag met 425 passagiers aan boord, welke de Nederlandsche regeering asyl verleend had, van Valencia naar Mar seille vertrokken. Het schip kwam Zondag morgen te Marseille behouden aan en het laatste tachtigtal dezer passagiers verliet daar Maandagmorgen het schip. De gezagvoerder en de geheele equipage legde de moeilijke taak van het transport met de beperkte middelen, waarover zij be schikten, op voortreffelijke wijze ten uitvoer. Alleen de kwestie van voedsel verzorging van dat groote aantal menschen op dit vracht schip was een moeilijke taak, doch dank zij de goede voorbereiding van alles wat aan boord gedaan kon worden, verliep alles gun stig. Naar wij hooren, blijft een groot deel der refugiés in Frankrijk. Ongeveer honderd personen zullen in Nederland met beperkte vrijheden geïnterneerd worden. 26ste NEDELANDSCH NATUUR- EN GENEESKUNDIG GONGRES. Heden is te Utrecht het 26e Nederlandsch natuur- en geneeskundig congres begonnen onder voorzitterschap van prof. J. Boeke. Deze herdacht het feit dat dit jaar de ver eeniging 50 jaren heeft bestaan en memo reerde den vooruitgang van de vereeniging in die 50 jaren. Het ledental steeg van 50 bij de oprichting tot ongeveer 1500. Naast de organisatie der congressen heeft de vereeniging tal van onderzoekingen en expedities kunnen steunen. In de 50 jaren van haar bestaan zijn meer dan f 50.000 voor dit doel door de vereeniging gevoteerd. Met de beste wenschen voor den verderen bloei van de vereeniging besloot spreker dit deel van zijn rede: Mr. L. Lietaert Peerbolte. Oud-directeur-generaal van de Volks gezondheid. De oud-directeur-generaal van de Volksge zondheid mr. L. Lietaert Peerbolte is Zaterdag op ruim 66-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden. Dit heengaan kwam vrij onver wacht, hoewel de heer Peerbolte na zijn aftre den als directeur-generaal, dat met ingang van 1 Januari 1936 geschiedde, zijn krachten geleidelijk zag verminderen, zoodat het hem al meer en meer moeilijk werd de werkzaam heden, welke hij als ambteloos burger nog op zich had genomen, te volbrengen. Als jong jurist trad mr. Peerbolte 1 Maart 1894 in functie bij het departement van Bin- nenlandsche Zaken, op uitnoodiging van mi nister Tak van Poortvliet, ter voorbereiding van een nieuwe Armenwet. Ook aan de Wo- ningwetvoorbereiding heeft de heer Peerbolte verscheidene jaren gearbeid. Andere belang rijke zaken, zooals de vleeschkeuring, de Warenwet enz. hebben hem verder van den morgen tot den avond beziggehouden. In 1919 werd hij benoemd tot directeur- generaal van de Volksgezondheid. Bij zijn twaalf en een half-jarig jubileum in deze functie erkende de regeering de verdiensten van den jubilaris door hem het ridderkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw te schenken. Mr. Lietaert Peerbolte was de eerste direc teur-generaal van de Volksgezondheid en als zoodanig heeft hij verschillende commentaren geschreven, op de huurwetten, de woningwet, warenwet. Vleeschkeuringswet, drankwet en de besmettelijke ziekten-wet. Voorts verscheen van zijn hand een leerboek over de volksge zondheid. Het was hem altijd aangenaam te mogen werken voor de groote categorie van minder met aardsche goederen bedeelden, die de so ciale zorgen van de overheid nooditr hebben. In 1934 is op zijn initiatief de Nationale Federatie voor geestelijke volksgezondheid tot stand gekomen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1