HET NIEUWE AVONDBLAD Van Zeelands Overwinning. Bouw van vier onderzeebooten. 22e JAARGANG No. 136 DINSDAG 13 APRIL 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maano 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden Telet 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN15 regels ƒ0.75. Elke regel meet 15 ct Bij abonnement belangrijke korting, Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Gratis Ongevallenverzekering voor oetaiende abonnes. - Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden ƒ400,verlies van hand, voet oi oog 200.—beide leden duim f 100.één lid duim ƒ50.alle ledèn wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.— één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk f 15— Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het. Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De nieuwste politieke storm in België, met groot spektakel, geweldig-groote woox-den maar toch ook niet zonder de nationale ge moedelijkheid en pret op de bevolking losge laten, is geëindigd in een besliste overwinning van den minister-president dr. Paul van Zee land op den Rex-leider Léon Degrelle. Verge leken bij de verkiezingsresultaten van het vo rige jaar toonen de totalen van dezen Brussel- schen strijd stemmenwinst voor de partijen die Van Zeeland steunen, stemmenverlies voor Rex en bovendien een aanzienlijke verminde ring van het aantal stemmen-van-onwa'arde. Dit laatste wordt van belang geacht omdat daarin een soort zwijgende afkeuring van de politiek der regeering werd gezien. De partijen die de regeering steunden behaalden nu 275.840 stemmen (21.000 meer dan in 1936, Degrelle 69.242 (4500 minder dan verleden jaar) en het aantal blanco-stemmen daalde van 28.795 tot 18.358, dus met meer dan tien duizend. De zeer jeugdige leider der Rex-partij (hij is ongeveer dertig jaar), meester in het han- teeren van volksmenigten en expert in het ge bruik van reclamemiddelen, heeft het derhalve ln dezen kamp tegen zijn 44-jairigen tegenstan der, die geen „partijman" in den gebruike- lijken zin des woords is en de eigenschappen van den volksmenner ganschelijk mist, maar door zijn ernst, zijn groote gaven en zijn beminnelijke persoonlijkheid in België in zeer hoog aanzien staat, afgelegd. Degrelle had be doeld, met het verwekken van de tusschen- tijdsche verkiezing te Brussel een nieuw suc ces te behalen. Dit werd al vrijwel ondenk baar geacht toen de premier zelf zich candi- daat tegenover hem stelde, maar stemmen winst voor zijn partij zou niettemin als een moreele overwinning gegolden hebben. Dat deze niet behaald is schrijft de Rexistische leider toe aan de interventie van kardinaal van Roey, die de geloovigen verleden week aanspoorde op den minister-president te stemmen. Hier heeft de invloed van de R. K. Kerk in België zich dus zeer direct op het resultaat der verkiezing doen gelden. Sommi gen zullen opmerken dat het uit tactisch oog punt niet zeer verstandig van den Rexisti- schen leider is, daarop zoozeer den nadruk te Vele buitenlandsche beoordeelaars van de zeer eigenaardige en van de toestanden in an dere landen nogal sterk verschillende Belgi sche politieke verhoudingen zijn van meening dat de Rex-partij na haar aanvankelijk met succes gevoerde actie tegen financiëele schan dalen en haar verovering van 21 zetels bij de Kamerverkiezingen in 1936 haar grootste troeven heeft uitgespeeld. Zij zullen in het resultaat van deze verkiezing een bevestiging zien van hun inzichten. Dit blijkt dan ook vandaag al uit perscommentaren op het resul taat. Men hecht vooral in Engeland zeer veel beteekenis aan de persoon van Van Zeeland. Men beschouwt hem als een volkomen integer en daarbij hoogst bekwaam man, hetgeen ook wel gebleken is uit de tot hem gerichte uitnoo- dig'ing (door de regeeringen van Engeland en Frankrijk) om het initiatief te nemen tot de voorbereiding van een nieuwe economische wereldconferentie Na deze verkiezing zal hij daarvoor de handen geheel vrij hebben. Het is te hopen dat deze Belgische staatsman, die voor de zeer verantwoordelijke positie die hij be- Meedt eigenlijk ook nog wel tot de jeugdigen gerekend moet worden, inderdaad de capa citeiten zal blijken te bezitten tot de vernieu wing van het internationaal beleid in Euro pa, dat niet alleen verschrikkelijk verward is maar bovendien groote gevaren inhoudt. Natuurlijk beteekent het resultaat van deze Brusselsche verkiezing volstrekt niet dat de Rex-partij, met haar 20 zetels in het parle- ment, nu zou zijn „uitgespeeld". Geen objec tieve beschouwer zal dat willen beweren. Na deze episode kunnen velerlei nieuwe gebeurte nissen komen, die in dezen félbewogen tijd rien thans niet kan voorzien. Voor den neutralen toeschouwer bij de Bel gische politieke situatie is het evenwel duide lijk dat het persoonlijk gezag van den premier Van Zeeland door deze stembus-overwinning nog belangrijk is versterkt. Zoodat het dan ook niemand verbazen kan dat de overwin naar zich na het vernemen van den uitslag, zooals de berichten melden, „stralend van vreugde» heeft getoond R. P. CONCERT IJMUIDENS MANNENKOOR. In het Thalia Theater geeft IJmuidens Mannenkoor, directeur Henk J. Arisz, Woens dag 14 April a.s. een concert met medewerking •an het knapenkoor den heer H. van Kaam a's bariton-solist en het mandoline-orkest sAxcelsior". UMUIDEN De Centrale voor Werkloozenzorg. Collecte op 22, 23 en 24 April voor „Jong- Holland snakt naar werk". Men schrijft ons: De Centrale voor Werkloozenzorg werd ge sticht op initiatief van den Raad van Kerken om de moreele gevolgen der werkloosheid te helpen bestrijden. Dit lichaam werd dus door de Kerken in het leven geroepen. De „Cen trale" beperkte zich niet tot de Kerken bij den Raad aangesloten, maar vertegenwoordi gers van niet-aangesloten Kerken traden ook toe. evenals representanten uit de christelijk- sociale- en jeugdorganisaties. Aanvankelijk bepaalde de „Centrale" er zich toe om andere instanties die den strijd tegen de geestelijk-zedelijke gevaren hadden aange bonden, te steunen en daartoe aan te sporen. Bovendien wekte zij de instanties der chris telijke jeugd- en vakorganisaties op, om plaat selijk te komen tot de vorming van cursussen voor algemeen vormend- en vakonderricht en goede ontspanning te organiseeren. Ten einde dit mogelijk to maken trok de „Centrale" richtlijnen voor dit werk, speciaal met betrekking tot de volwassen werkloozen. Ook de zorg voor de vrouwen der werkloozen werd niet vergeten en voortdurend onder de aandacht der bestaande instanties gebracht. Voor de korte werkkampen werd de „Cen trale" intermediair tot het ontvangen en dis- tribueeren der gelden van het Nationaal Crisis- Comité. Om de belangstelling voor en de kennis om trent de mogelijkheden, die er op dit gebied waren, te vergrooten. werd het boekje „Ar beidskans en Arbeidsnood" uitgegeven en aan Kerkeraden en aan Predikanten, aan de Christelijke Besturenbonden en de afdeelingen der Christelijke Jeugdorganisaties toegezonden. Zoo werd de grond toebereid om op breeder basis werk te doen. De mogelijkheid daartoe werd geboden, toen werkkampen georganiseerd konden worden, die acht weken werk gaven aan onze jeugdige werkloozen. Om een aanvang te kunnen maken met dit werk, werd de eerste inzameling gehouden on der de leuze „Jong Holland snakt naar wei-k". Zij bracht vijf en zeventig duizend gulden op. In 1935 werd reeds op zeven plaatsen aan jeugdige werkloozen de mogelijkheid geboden om gedurende acht weken in een werkkamp te verblijven. Wat de „Centrale" wil, is uit het vorenstaan de duidelijk. Het gaat om bestrijding van de geestelijke gevaren, die langdurige werkloosheid mee brengt. Dat is een geestelijk belang voor de Kerk, het gezin, de vaders, de moeders en de kinderen. Dat is een waardevolle zaak voor de maatschappij, het bedrijf, de ondernemers en de arbeiders. Dat is van eminente beteekenis voor den Staat en zijn burgers. Wat deed de „Centrale" in 1936? Dat willen wij U in een volgend artikeltje vertellen. Maar nu vertellen wij U reeds, dat op 22, 23 en 24 April, de actie „Jong' Holland snakt naar werk" in onze gemeente gevoerd zal worden. Doet ge ook mee? Er zijn vele collectanten met bereidwillige handen en bewogen harten noodig. Meld U bij het plaatselijk comité. Het adres is: Julianakade 31, IJmuiden. GEREF. JEUGD CENTRALE. Ds. H. Holtrop van Beverwijk zal a.s. Woens dagavond in de Geref. Kerk te IJmuiden-Oost voor de jongere leden der Centrale een cau serie houden over het leven en de gewoonten der inlanders in Indië. De laatste vergadering volgens het program zal 12 Mei worden gehouden met het onderwerp Calvinisme en de Kunst door Ds. van Teylin- gen. De voorbereidende werkzaamheden voor den grooten landavond zijn reeds geregeld. WEER TRAWLERS OPGELEGD. Van de trawlers, die gisteren aan den afslag- waren zijn opgelegd de Emma IJM. 177, Reiger IJM. 106 en Julie Streiff IJM. 159, die alle min der dan f 1000 besomden. 1-MEIFEEST DER S.D.A.P. Het 1-Meifeest der S.D.A.P. zal dit jaar ge houden worden op het terrein achter den Vel- serduinweg nabij het terrein van In Veilige Haven. Het feest begint 's morgens zoowel voor kin deren als volwassenen. Des middags treeds als spreker op Ds. Banning. Verder zal J. Stern- heim declameeren. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal na het feest op het terrein een optocht gehouden worden. MEISJESVER. „KLEINE KRACHT". De Meisjesvereeniging C.M.V. „Kleine Kracht" zal onder leiding van mej. Karreman op 20 en 21 April a.s. een uitvoering geven in het Gebouw voor Christelijke belangen. In verband met de te verwachten groote be langstelling zal 26 April in hetzelfde gebouw een derde avond gegeven worden. De opbrengst van dezen avond is bestemd voor het Orgel fonds der Ned. Hervormde Kerk. De leden van „Kleine Kracht" hebben zich beschikbaar gesteld om met busjes voor de cents-actie voor het orgelfonds te collecteeren, waarmede zij elke week bij de belangstellende leden zullen rondgaan. NED. R.K. METAALBEWERKERSBOND. Op Woensdag, Donderdag en Vrijdag resp. 14, 15 en 16 April zullen weer de tweejaarlijksche kernverkiezingen der arbeiders plaats hebben aan de Hoogovens en nevenbedrijven. Door bovengenoemde afdeeling zijn de vol gende candidaten (alphabetisch) gesteld: Voor de Hoogovens: J. de Bie, A. M. Bouman N, A. Dekker. G. J van Ginneken, P. Olsthoorn G. Post, P. Scheenaard, P Schellevis, J. P. Tho- man, J. D. Versteeg. Voor de Mekog: J. P. Blankwater, J. J. v. d. Burg, J. P. Castien, C. B. Straatsburg. De Czardasvorstin bezoekt IJmuiden. De IJmuider Operette Vereeniging' repeteert. „Opletten, dames en heeren! Als het scherm opgaat zit u dus allen in het cabaret, waar de Czardasvorstin optreedt. Denkt u er om: meeleven met het spel der solisten! Applaudisseeren. U, mevrouw Arisz, staat hier, ja. Alles gereed? Halen! Gebiedend klinkt de stem van regiseur Reinhard Rijke uit boven het geroezemoes, dat de repetitie van een operette met ruim 70 medewerkers altijd vergezelt. In de groote, holle Patronaatszaal is het een drukte van belang, want gestadig wordt er gerepeteerd voor den komenden grooten dag Donderdag 22 April a.s., wanneer in den Thalia schouw burg de première van Emmerich Kalman's wereldberoemde operette „De Czardasvorstin" gaat. Regisseur R.ijke is voor zijn leden een lastig man en dat is maar .goed ook. Want slechts de voortdurende correctie, het „terug halen" van een scène of het steeds weer opnieuw laten zeggen van een „claus" maakt het mogelijk de finishing touches aan zulk een veeleischend werk, als de opvoering van een operette-in-het-algemeen is, te geven. En dat in het bijzonder de Czardasvorstin alles vergt van de leiding, zoowel als van de leden der IJmuider Operette Vereeniging kunnen slechts de insiders in zulk een arbeid volko men begrijpen. De uitvoerenden hebben echter niet alleen ln den regisseur den man, die hun hun feilen toont, maar daarnaast en niet in het minst een corrector in den directeur, den heer Philip S. Vlessing, die het geheel als een mozaikwerk aan elkander moet passen. En die daarbij ook nog meester .moet zijn over het 17-man sterke begeleidende orkest. Beiden hebben, en dit mogen we zonder vleierij zeggen, op het gebied van de operette toch zeker wel hun sporen verdiend. Na de luchtige „Lustige Witwe" en het meer be zonken „Polenbloed" thans de vurige en tin telende „Czardasvorstin" in grootschen Hon- gaarschen stijl, Met haar frisch en bekoorlijk geluid zet op een teeken van den dirigent de diva van de IJ. O. V„ mevr. Dora Arisz-Schrama, na de inleidende maten van het orkest haar eerste aria in. De gevierde soubrette, die in zulk een korte spanne tijds een der veel gevraag de en gaarne gehoorde operette-za^ van Holland is geworden zingt met veel charme het eenvoudige lied van het Ze,c.- burgsche meisje. De spanning is er, met vaste hand verste vigen regisseur en directeur het gebeuren op het tooneel, opdat het geheel een vlot verloop zal krijgen. Actie komt er wanneer de intrige zich gaat ontwikkelen tusschen Sylva, de Czardasvorstin en Edwin, den vor stenzoon resp. gespeeld door mevr. Arisz en den heer Jack Roza. Verder gaat de bruisende muziek van Kal man's partituur, de Lassü van den Czardas zet langzaam in; de girls, die den Hongaar- schen volksdans-bij-uitnemendheid zullen uitvoeren, dringen naar voren: de Czardas wordt gedanst! Kalman op z'n best. Vol aandacht ziet de ontwerpster en leid ster der dansen mevr. Copst, van der Pias- de Smidt in de zaal gezéten toe, opdat er geen fout gemaakt zal worden. Want onver biddelijk moet. dan worden ingegrepen. Weer klinkt de stem van den regisseur: „Nee, mijnheer, dat is de juiste houding niet. U speelt het nog te zwaar! Luchtiger, denkt er om: we spelen operette en geen Messias van Handel!" De komische noot is bij deze operette ook niet vergeten. De Boni van den heer Hans Klaasen, het sextet der heeren cabaret-habi tués, de Feri-figuur en aller vriend-in-het- cabaret van den heer H. Osendarp, verhoo- gen ieder voor zich de attractie van dit spel van zang en dans. Langzaam zien we de fragmenten vasteren vorm aannemen en zich tot. een geheel reien. De forsche figuur van Edwin's vader (de heer A. H. Holtslag) gearmd met zijn vrouw An- hilte (mej. M. Jurriaans) komen in de twee de acte de scènes opluisteren. Het pikante Zwaluwenduet door Edwin en zijn nichtje Stasi, (mej. C. Jansson) het jeugdige gra vinnetje, gezongen houdt aller aandacht ge vangen. Maar er is al weer een volgende scène aan de beurt en filmisch, als een be koring voor oog en oor. vervolgt de Czardas vorstin haar tournée op weg naar den 22sten April a.s De IJ. O. V. zal slechts één enkele voor stelling van het werk geven en dan nog slechts mtsluitend voor haar donateurs. De hoofdrollen noemden we reeds. Om 'hen groepeeren zich als Czardas-glrls, de dames: A. Worlcum, A. de Mayer, E. Adrian, Ali v. d. Meij, A. Blonden, B, de Waal, W. Barneveld en L. Barneveld; de ballet-groep met de da mes: J. van Ossenbruggen (solo), J. Wiersma, D. Krijnen, An. v. d. Meij, E. Verwer. N. Huijsman, L. Pol, C. v. d. Meer en H. van der Weijden-v. d. Berg. Het cabaret-sextet bestaat uit de heeren: W. Cöhrs Jr., L, Verschoor, A. van Opbergen, Th. Rijke. Jac. Rijke en P. Beets, zes brave jongens! Natuurlijk treffen we ook den naam van den .Varia-acteur, den heer L. W. Boeree weer aan, die als de cavalerie-officier von Rohns- dorff en de Engelsche gezant Mac Grave een dubbelrol speelt. Bedienden, een aparte zigeunerkapel, la keien, een oude notaris com pieteeren de uit gebreide rolbezetting, die aan elk lid der IJ.O.V. iets te doen geeft. In totaal zijn er ongeveer 70 medewerken den. Niet alleen de artistieke, maar ook de za- -elijke leiding zwoegt om een „kloppend" geheel te verkrijgen. Want wat het laatste betreft, daar zou het bestuur meer van kunnen vertellen! W. De Rijkspostspaarbank in Maart. Weer ruim 35.000 meer ingelegd dan terugbetaald. Ook de maand Maart was voor de spaarders weer een goede maand. Er werd n.l. aan de verschillende kantoren in onze gemeente in gelegd 148.807.19 en terugbetaald f 113.614.33, zoodat het tegoed der spaarders met 35.193.26 steeg. Behalve Velsen-Noord, dat een daling vertoonde, viel er een stijging aan alle andere kantoren waar te nemen, welke staging voor de beide IJmuidensche kantoren ruim 27.000 bedroeg. De mutaties waren asl volgt: Kantoor IJmuiden: Ingelegd 73.483.67 Terugbetaald 55.826.46 Meer ingelegd dan terugbetaald 17.657.21 Kantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd 21.396.06 Terugbetaald 11.912.91 Meer ingelegd dan terugbetaald 9.483.15 Kantoor Velsen: Ingelegd 11.807.52 Terugbetaald 8.708.84 Meer ingelegd dan terugbetaald 3.098 Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd 10.488.14 Terugbetaald 11.698.56 Minder ingel. dan terugbetaald 1.210.42 Kantoor Santpoort-Dorp Ingelegd: 18.083.52 Terugbetaald 16.093.07 Meer ingelegd dan terugbetaald 1.990.45 Kantoor Santpoort-Station Ingelegd 13.54i8 Terugbetaald 9.374.49 M,eer ingelegd dan terugbetaald 4.174.19 CONCERT O. K. ZANGVER. „CRESCENDO". De O. K. Zangvereeniging „Crescendo" di recteur de heer Joh. Tol geeft,a.s. Woensdag avond een concert in Cycloop met medewer king van -het O. K. Kinderkoor, mej. Netty Vlessing piano en den heer Cor Tol viool. OPENBARE VERGADERING E. d. D. De afdeeling Velsen der Nederlandsche be weging voor Eenheid door Democratie belegt op Woensdag 5 Mei een openbare vergadering in Thalia met als sprekers ds. N. Padt en ds. G. Westmijse. KAMPIOENWEDSTRIJDEN VOOR R.K. DAMMERS EN SCHAKERS. Georganiseerd door „Gezellig Samenzijn" Op 4 Mei a.s. wordt begonnen met de wed strijden voor R.K. dammers en schakers om het kampioenschap van Velsen, welke wed strijden worden georganiseerd door de R.K Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samen zijn". Aan deze wedstrijden kan door iederen R.K. dammer of schaker worden deelgenomen Gespeeld zal worden door dammers in drie klassen en door schakers in twee klassen. De wedstrijden worden gehouden Dinsdag avond in de concertzaal van „De Griffioen" De prijzen bestaan uit medailles en kunstvoor. werpen. Het inleggeld bedraagt voor leden van G. S. f 0,25 en voor niet-leden f 0,50 en moet op den eersten speelavond worden voldaan. Aanmelding voor deelneming met vermelding van de klas waarin men wensch-t uit te komen kan geschieden tot en met 1 Mei as. bij de volgende adressen: M. Kuiper, Prins Hendrikstraat 14, B. Gjert- sen, Schoutenstraat 3, J. Speet, Piet Heinstraat 70 en C. J. Post. Groeneweg 64 VERGADERING DER C. P. N. De afdeeling IJmuiden der C. P. N. belegt a.s. Donderdagmiddag een openbare werkoo- zen vergadering in Het Wapen van Velsen waar als spreker zal optreden de heer Klaas Beers, lid van den gemeenteraad van Amster dam die zal spreken over „Meer werk, loon en steun". Voorts is er declamatie en muziek. VERLOTING „ZONNESTRAAL". Men schrijft ons; De verkoop van'de telken jare gehouden verloting ten behoeve van het Sanatorium „Zonnestraal" voor de verpleging van T.B.C.- patienten aller gezindten is weer begonnen. Loten zijn verkrijgbaar aan de adressen, kenbaar aan een „ZonnestraaP'-plaat en bij het secretariaat Groeneweg 4 IJmuiden-Oost. Koopt een lot a 25 ets. waarmede U de T.B.C.-bestrijding steunt en zelf kans hebt op één van de 2500 prijzen w.o. een landhuis, een auto enz. enz. Neemt loten in voor-verkoop. Een briefkaart aan het secretariaat en de loten worden U thuisbezorgd. Porti-kosten worden vergoed. KINDEROPERETTE „PRINSES EZELSVEL". Opvoering door de zangklas der muziekschool, Velen zullen misschien denken, dat prin sessen slechts in hermelijn en satijn gekleed gaan. De kinderen der zangklas van Sem Vles- sings Muziekschool zullen deze naïeve men- schen wel uit den droom helpen. Want dat zelfs prinsessen in dierenhuiden gekleed moeten gaan als de booze toovenaar het wenscht, zullen ze laten zien en hooren bij de opvoering van de kinderoperette in drie bedrijven „Prinses Ezelsvel" van mevr. Hop manKwast, muziek van Jac. Bonset. De muzikale leiding berust bij Netty Vles sing. de regie is in handen van een ervaren Vracht als mevrouw van RooijenRomijn. De cpvoeringsdata zijn bepaald op Dinsdag 11 en Donderdag 13 Mei a.s. in het R.K. Ver- eenigingsgebouw aan de Mahsstraat, de vroe gere Witte Bioscoop. PERSONALIA. De heer J, Feitsma alhier is in de j.l. Zater dag gehouden jaarvergadering van de provin ciale afdeeling der Geref. Ver. voor Drankbe strijding te Zaandam gehouden, tot voorzit ter herkozen. Ertsaanvoer. Het Fran" "'.2 stoomschip Honfleuraise Ls hier van Ccc-i aangekomen met een lading erts voor het Hoogovenbedrijf. Herstellingen uitgevoerd. Na bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. te Amsterdam eenige herstellingen te hebben on dergaan is het Noorsche tankmotorschip Pan Europe in balast naar Aruba uitgevaren. Opdrachten aan „De Schelde en de Rotterdamsche Droogdok maatschappij. DEN HAAG, 12 April. De minister van staat, minister van defensie a.i„ heeft opdracht gegeven voor den bouw van vier onderzeebooten, type „O 16", waarvan twee stuks zullen worden ge bouwd door de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen en twee stuks door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. De machines voor deze booten wer den reeds in Maart j.l. besteld bij de Koninklijke Maatschappij „De Schel de". De torpedobuizen en het geschut zullen worden vervaardigd door Wil- ton-Feijenoord". Uit Vlissingen: In verband met de belang rijke opdracht aan de maatschappij „De Schelde" vernemen wij, dat de twee nieuwe onderzeebooten, die hier gebouwd zullen wor den, een waterverplaatsing zullen hebben van 950 ton boven water en van 1200 ton onder water. De capaciteit der motoren van de nieuwe onderzeeërs zal belangrijk grooter zijn dan van die van de „O 16". Laatstgenoemde boot had twee motoren van 1600 P.K., de nieuwe onderzeeërs zullen voorzien zijn van twee motoren van 2500 P.K. Deze grootere ca paciteit is van belang voor de te ontwikkelen snelheid. De „O 16" kon 18 knoopen loopen, de nieuw te bouwen schepen zullen 19 Vz knoopen kunnen halen. De lengte over alles is 77.525 M. Het ligt in het voornemen van „De Schelde" twee nieuwe hellingen te bouwen. De leveringstermijn is 2 jaar a 2y2 jaar. VOOR DEN- L -POLITIERECHTER Onder familie. Zekere Oome Jan niet te verwarren met den bekenden Oome Jan rfeed op zijn fiets in IJmuiden, toen hij daar een oomzegger zag staan, dien hij niet welgezind was en de antipathie was wederkeerig. Hoe dat zoo zoo kwam, doet eigerflijk niet ter zake en de oorzaak is trouwens, zooals bij familietwisten doorgaans, onbenullig in 't oog van een bui tenstaander. Wat is er geen moord- en dood slag geweest om de erfenis van een paar gou den ringetjes of een paar vermolmde stoe len! Hebben we 't goed verstaan 't werd slechts vluchtig aangeroerd dan was het nu ook zoo iets. Genoeg de veete was er en oome Jan had er in het bijzonder op tegen, dat zijn neef ten huize van grootvader ver toefde. Hij beschouwde dit blijkbaar als een soort vroegtijdigen aanval op grootvaders na latenschap. 't Was daarom, dat hij aan groot vader een brief had geschreven, waarin hij den goeden raad gaf den jongen op straat te zetten. Neef had den brief in den zak toen oome Jan passeerde en liet dit door een uitroep blijken. Oome Jan reed door, maar kwam even later terug, nu in gezelschap van zijn beide zoons, 17 en 18 jaar oud, Neef stond op den hoek van een straat zijn fietsband op te pompen naar hij thans beweerde en wat door oom ontkend werd; deze meende, dat neef hem stond op te wachten. Waarom oom met gevolg niet doorreed, zooals den eersten keer, is familiegeheim gebleven, maar hij stapte af en zijn twee zoons ook, waarna zij een hal ven kring om neef vormden Neef dacht: „Ik zal maar niet wachten tot ik door mijn familie word afgeranseld, waar om hij het gevecht opende en het gauw tot een beslissing bracht, want hij deelde eenige boksstooten uit, waardoor oome Jan een oog kreeg, dat volgens de voorstelling, die hij er aan gaf, een vuist dik was opgezwollen, ter wijl de beide neven op soortgelijke wijze bui ten gevecht werden gesteld. Neef noemde het noodweer en zei, dat de jongens begonnen waren naar hem te slaan en dat oom toen de jas had uitgetrokken, zeggende: ik zal het.wel overnemen. Nu, hij nam het dan ook over, want hij had het dikste oog. De officier nam geen noodweer aan en neende, dat neef beter had gedaan weg te rijden toen zijn familie aankwam; f 15 boete was de eisch en de politierechter wees den eisch toe, waarmee neef niet tevreden was, want hij zei in hooger beroep te zullen gaan,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1