HET NIEUWE AVONDBLAD Velserbeekiana. 22e JAARGANG No. 153 MAANDAG 3 MEI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Sn^of ^wirfede^wSvtn'S f°2? betJlen^ ^onn®s- Levenslange ongeschiktheid 2000.- overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f100—, één lid duim ƒ50.- w® J eden and!ren vmger f15-—een of twee le.den anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van vissehers- bij verdrinkingsdood dooi ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger 60.—, marinevaartuigen enz. 400.— IJMUIDEN Hospitaal Kerkscliip „De Hoop'' Belangrijke mededeeling voor de haring- visschers. Het bestuiur der Nederlandsche Vereeni- ging ten behoeve van Zeelieden van elke Na tionaliteit te Amsterdam-Hospitaal Kerkschip „De Hoop" brengt hierbij ter kennis van be langhebbenden, teneinde het werk van het Hospitaal Kerkschip tot het uiterste te kun nen opvoeren, dat de „De Hoop" in den ver volge niet langer in de nabijheid van een dei- groepen van de haringvloot zal vertoeven, dan noodig is om de gevraagd geneeskundige hulp en of geestelijken steun te verleenen. Indien het Hospitaal Kerkschip daarna een zwarten cylinnder met daaronder een zwar ten bal aan den voormast hijscht, beteekent ■dit: „Ik verlaat u, om elders mijn hulp aan te bieden". Het bestuur vertrouwt, dat hiermede reke ning zal worden gehouden. Het komt toch herhaaldelijik voor, dat hulp ingeroepen wordt als het schip zich en kele mijlen van de groep verwijderd 'heeft, terwijl deze reeds noodig was op het oogen- iblik, dat de „De Hoop" zich ter plaatse be vond. Voorts wordt ter kennis, gebracht, dat de wekelijksche radio-uitzendingen van de pre dikanten des Woensdags, voortaan plaats zullen hebben des avonds te 6 uur in plaats van zooals te voren om twaalf uur overdag. DE SCHEEPVAART VOOR ONZE HAVENS IN DE MAAND APRIL. De maand April is voor onze gemeente een drukke maand' geweest, wat de zeescheepvaart aangaat. Voor de Hoogovens kwamen niet minder dan 33 schepen aan, waarvan 11 met erts, 3 met steenkolen en l' met cokes, terwijl 18 schepen aankwamen om te laden. Er vertrokken 14 schepen met een lading ijzer, waarvan 7 voor Zweden, 4 voor Noorwegen, 1 voor Denemarken 1 voor Letland, 1 voor Italië, terwijl 1 schip imet creosoot vertrok naar Bulgarije. Verleden jaar kwamen in April 23 schepen voor de Hoogovens aan, waarvan 7 met erts, 2 niet kolen en 1 met anthraciet en vertrokken 13 schepen met ijzer. Voor de papierfabriek kwamen 4 schepen aan, waarvan 2 met hout, 1 met cellulose en 1 (met gasaarde, tegen verleden jaar 4 schepen met cellulose. Voor IJmuiden kwamen 9 schepen aan, waarvan 1 met ijs, 2' met stukgoed, 1 met pas sagiers, 1 om te repareeren, 2 met sleep en 1' als bijlegger, tegen verleden jaar i'l schepen. In totaal kwamen dus voor onze haven aan In April 46 zeeschepen, tegen verleden jaar 38 schepen, dus thans 9 schepen meer. VERLOTING JULEMBA. De uitslag van de gehouden verloting, die ten bate van de vereeniging voor Christ. Volks onder wils is gehouden is als volgt: de hoofd prijs, een rijwiel is gevallen op no. 1397, horloge itio. 1351, sprei no. 654. Verder zijn prijzen ge vallen op de nos. 225, 1842, 993, 832, 1136 273 785, 240. 1002, 34, 1371, 1071, 2, 160, 433,' 396 1634, 102, 435, 1883, 1728, 1687. De prijzen kun nen worden afgehaald bij den heer A. J. Pork, Kalverstraat 12. Schietconcours S. G. IJ. Geopend door den eere-voorzitter Luit.-koï. P. S. Hartogh Heys van Zouteveen. In tegenwoordigheid o.a. van burgemeester Kwint, den pater-rector van het Capucijnen- 'klooster en den heer E. Tuinstra, voorzitter de.r Politie-schietvereeniging vond Zaterdag middag de officieele opening plaats van -het door de schietvereeniging „Groot-Umuiden" •ter herdenking van haar 6-jarig bestaan ge organiseerde schietconcours. Voordat overste Hartogh Heys van Zoute veen tot de opening overging werden de aan wezigen, in het bijzonder burgemeester Kwint en de eere-voorzitter door den voorzitter der vereeniging, den heer M. J. Koelemeijer har telijk welkom geheeten. Deze hoopte, dat het concours een sportief evenement zou mogen worden. De heer Hartogh Heys van Zouteveen zeide, dat hij gaarne gevolg had gegeven aan het verzoek, het concours te openen en wel daar om, omdat de schietsport een sympathieke en aangename sport is, die niet als de poli tiek, verwijdering brengt op samenkomsten, doch die de saamhoorigheid ten zeerste be vordert. De schietsport staalt de spieren en is een oefening voor het oog; maar boven dien is deze sport een oefening voor het con centratievermogen, de eenige eigenschap, die den mensch voert tot succes. Het is niet mo gelijk, aldus spreker, viif rozen te schieten wanneer men denkt aan zijn meisje of aan omstandigheden thuis. Spreker hoopte en vertrouwde, dat het een aangename wed strijd zou mogen worden. Hij twijfelde er niet aan, dat de kleine geschillen die zich zouden kunnen voordoen over de vraag of de een of andere schutter een roos dan wel een 9 had geschoten, op aangename wijze zou den worden opgelost. Spreker noodigde daarna den heer Koele- ,meijer uit. het eerste schot te lossen, dat dan ook spoedig den loop van het geweer model 95 verliet. Het concours werd daarop geopend met den personeelen wedstrijd, zoodat spoedig de vijf banen bezet waren. A.s. Zaterdag zullen de wedstrijden, waar voor uit de gemeente en de omgeving groote belangstelling is, wordén voortgezet. Het 1 Mei-feest van S. D. A. P. en Moderne Vakbeweging. f Druk bezochte bijeenkomsten. Het 1 Mei-feest, dat Zaterdag door de S. D. A. P. en de moderne vakbeweging werd gevierd, is in alle opzichten uitstekend ge slaagd, in de eerste plaats doordat de bij eenkomsten, die werden gehouden op een terrein van de gemeente nabij In Veilige Haven, druk bezocht waren, voorts doordat de démonstratie, die werd gehouden veel mensehen op de been bracht en in de derde plaats doordat het weer zich uitstekend hield, vooral tijdens de middagbijeenkomst, ge durende welke de zon zich werkelijk nu en dan eens vertoonde. De morgenuren waren gereserveerd voor de jeugd. Ruim 500 kinderen werden op een aangename wijze beziggehouden en op aller lei lekkers getracteerd. De middagbijeenkomst werd te 2 uur dooi den voorzitter der federatie Velsen der S. D. A. P. den heer L. van Hameien geopend. Medewerking verleenden de A.JjC., de N.A.S.B. de Muziekvereeniiging- „Voorwaarts" en de IJtauider Volksstem. Verder was er decla matie van Jo. Sternheim, die o.a. eenige ge dichten van Adema van Schelteana zegde. Als spreker trad op Ds. W. Banning. De Viering van den 1-Meidag, zeide spreker, houdt in zich een element van traditie. We zouden ons niet kunnen indenken een socia list, van welke richting ook, die niet het Meifeest viert. Het Meifeest is niet iets, wat met hersenen wordt uitgedrukt, maar dat ons heel diep in ons binnenste raakt. Het is niet zoo gemakkelijk, in 1937 opgewekt het Mei feest te vieren. In Midden Europa moeten duizenden kameraden een stillen Meigroet brengen en ook in Spanje lijden en strij den onze kameraden. De arbeidersbeweging geeft zich wel degelijk rekening van de in de laatste 20 jaren geleden nederlagen en teleurstellingen, maar deze maken den weer stand juist grooter. De arbeidersbeweging is nog niet besloten, bij de pakken neer te gaan zitten. Ofschoon spreker niet onverschillig is voor de buitenlandsdhe politiek, wil hij hier in het bijzonder de aandacht vestigen op den 26sten Mei, wanneer de Nederlandsche be volking wordt opgeroeepn om uit te maken op welke wijze zij geregeerd wil worden. Ds. Banning wil in verband hiermede spreken over drie 'machten, die hierbij naar voren zul- köimen. De eerste macht is de groepeering, die op dit oogeobliik de regeering uitoefent, die men symbolisch aanduidt met het woord Colijn. Deze heeft zich opnieuw aangeboden als red der des Vaderlands. De regeering Colijn is het symbool van een bepaalde politiek, de eaanpassingspolitiek. Aan deze aanpassings politiek liggen niet anders ten grondslag dan de oude liberale beginselen en dat is dat de maatschappij zich uit eigen krach ten moet genezen. Hieruit volgt, dat als er op een oogenbük te weinig geld in de staats kas vloeit er sociale afbraak moet volgen. Als men uitgaat van dit beginsel, heeft de re geering Colijn voor 100 pet. gelijk. Uit de bezuinigingspoütiek volgt dus loonsverlaging en afsnijden van de volksontwikkeling. Het gevolg is, dat we nu hebben een verarmd volk. We zijn gekomen op een levenspeil, dat de Nederlandsche arbeidersklasse al langzamerhand was ontwend. Aan den eenen kant stikvolle klassen, aan den anderen kant 10.000 onderwijzers, die op een houtje bijten. De regeering Colijn heeft zich tot het uiterste verzet tegen de devaluatie. Die is er ten slotte toch gekomen en nu kan men niet ontkomen aan den indruk, dat datgene wat Colijn niet gewild heeft, zijn redding wordt. Colijn heeft den wind in de zeilen. Er is opleving. Colijn kan nu zeggen: heb even geduld, het komt in orde. Colijn heeft de feiten aan zijn kant, maar dit komt niet door zijn knapheid; de devaluatie haalt hem er door. AJs deze niet gekomen was, was de aanpassingspolitiek nog nijipender gewor den.' De tweede groote macht, een betrekkelijk groot gevaar is de N.S.B. Als men de N.S.B. vraagt naar haar meening over deze aan passingspolitiek stelt spreker zich voor, dat daarop geen antwoord gegeven wordt. Men heeft er niets anders voor. De N.S.B. heeft de blufpolitiek ingevoerd. Zij komt niet met een crisisprogram, maar treedt op met zekere bluf, die indruk moet maken. Spreker ver wondert zich over de mentaliteit van een groot deel van het Nederlandsche volk. Spre ker verbaasd er zich over, dat een deel van dit volk daar nog inloopt. „Er is maar één man die Nederland kan redden", kon men als reclame voor Mussert lezen. Er zijn blijk baar nog menschen, die daarin gelooven. Mussert heeft gezegd: „als ik aan de macht kom wordt het Centraal Station te Amster dam afgebroken en zal ik er een helden galerij bouwen". Ds. Banning heeft zich er over verwonderd, dat de man niet wegge lachen werd. Spreker wees in de breede over het groote verschil tusschen dictatuur en democratie. Wie dictatuur zegt, zegt dwang, wie democratie zegt zegt vrijheid. De een- heidsdwang raakt het beste deel van de cul tuur van Europa De derde groote macht is in hoofdzaak de S.D.A.P, Niet uitsluitend,, want de schei ding gaat door andere partijen heen. Deze stelt tegenover Colijm het Plan-socialisme. De menschheid moet in het economische en het maatschappelijke leven ingrijpen om de gevolgen der werkloosheid te bestrijden. We hebben ook rekening te houden met de mo gelijkheid, dat we over enkele jaren weer in een crisis zitten. Er moet een begin wprder gemaakt met een reconstructie der maat schappij binnen de grenzen van het land. Het plan wil meer, dan die 200.000 werkloozen aan het werk zetten. Door eonjunctuurbe- heerschdng wil het de eerste stap zetten naar economische ordening. Men kan niet meer zeggen dat er geen geld is, want Mr. Trip. de president der Nederlandsche Bank heeft in een onbewaakt oogenblik gezegd: Wat zijn we toch rijk in Nederland. „Het jaar 1937 vraagt een onverzwakte trouw aan de democratie en het socialisme. We zullen standhouden voor de vrijheid van ons volk". De middagbijeenkomst werd door den heer Van Hameien met een kort woord gesloten. Hierna stelden de bezoekers zich achter hun vaandels op voor den optocht. Voorop gingen de besturen der SjD.A.P. en moderne vakbeweging, waarop de verschillende orga nisaties volgden. Zoo werd het een lange stoet toen deze het veld verliet. Vooral de kop van den stoet leverde door de vele kleu rige vlaggen beschenen door het Mei zonnetje, een fleurigen aanblik op. „Voor waarts" zorgde door het spelen van pittige marsöhen, dat de gang er in bleef. Langs den Velserduinweg en ook op de andere straten waar de stoet passeerde, stonden honderden belangstellenden. Na door een deel van IJmuiden en IJmui- den-Oost te zijn getrokken werd de optocht op het Tiberiusplein ontbonden. KAMPIOENSWEDSTRIJDEN „GEZELLIG SAMENZIJN." Voor de wedstrijden om het kampioenschap van Velsen voor R.K. Dammers en schakers, georganiseerd door de R. K. Dam- en Schaak- vereeniging „Gezellig Samenzijn", alhier blijkt groote belangstelling te bestaan. Er hebben zich nl. niet minder dan 46 deelne mers opgegeven. De wedstrijden beginnen a.s. Dinsdagavond in de kleine concertzaal van „De Griffioen". VERGADERING DER COMM. JARTLJ. De afdeeling IJmuiden van de Communis tische Partij Nederland houdt a.s. Woensdag avond een openbare vergadering in Het Wa pen van Velsen. Als spreker treedt op de heer L, Seegers van Amsterdam. Medewerking wordt verleend door de Mu- ziekvereeniging Voorwaarts van Haarlem en door een tenorzanger. GEWESTELIJK ZOMERFEEST I VOOR ARB. ONTW. Naar wij vernemen zal het Zomerfeest van het gewest Noord-Holland-Noord van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, in samen werking met de gewesten Haarlem en Am sterdam 27 Juni a.s. gehouden worden en wel op het landgoed Beeckenstein te Velsen. CREMATIE DR. TH. v. cl. VELDE. In grooten eenvoud heeft Zaterdagmiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk over schot van dr. Th. H. v. d. Velde, vroeger vrou wenarts alhier en directeur van de Vrouwen kliniek aan het Wilsonsplein, die voor de Kraamverzorging alhier zeer veel heeft ge daan en op 64-jarigen leeftijd te Locamo in Zwitserland overleed. Van hier waren aanwezig mej. dr. F. C. van Hasselt, vrouwenarts, dr. Scheffelaar Klots en'dr. P, Wolterson. Gesproken heeft mr. J. A. Philipse uit Den Haag, die zeide dat naar verzoek van de we duwe alleen hij een persoonlijk woord zou spreken. Spr. herdacht de vriendschap met den overledene en ook hoe deze als arts te Haarlem aan de spits der medische weten schap stond. Hij heeft echter de artspraktijk verwisseld voor het schrijfbureau in Locarno, waar hij zijn boeken schreef en de wereld in zond. Door de jongeren werd nimmer tever geefs een beroep op hem gedaan. Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heeft mr. Philipse op verzoek der weduwe voor de belangstelling bedankt. ANSJOVISBERICHT. (Meedegedeeld door de Coöp. Ansjovisver. Ver. Amsterdam) Gedaan: 1933er (1300/1600) tot 20, 1932er tot 20, 1931er tot 15, 1930er tot 13. De voorraad bedroeg op 1 April j.l. 30990 ankers en 735, opgeslagen werd niets, uitge slagen 2214 ankers. Voorraad op 1 Mei 1937: 28.776 ankers en 734 tonnen. W.S.V. DE KENNEMER JAGERS. De wandelspoïtvereeiiiging „De Kemiemer Jagers" nam gisteren deel aan den Bloembol- lenmarsch van den N.H.W.B. en wel met 17 leden, die allen het 30 K.M. lange parcours zonder zichtbare vermoeidheid aflegden. De jagers boekten nog een aardig succes. Zij ont vingen, behalve de groepsprijs een tweeden prijs voor hun goeden stijl. VELSEN NATURALISATIE. Bij de door de regeering ingediende natu ralisatie-wetsontwerpen zijn die van H. F. Harm en G. A. Goldbohm alhier. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van D. de Groot te IJmuiden, om ver gunning tot het oprichten van een banket bakkerij in het perceel Driehuizerkerkweg no 87 te Driehuis. Op Zaterdag 15 Mei 1937, des voormidda' te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenhe bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in t( brengen en mondeling en schriftelijk toe te lichten VELSEN. 1 Mei 193" Burgemeester en Wethouders van Velsen de secretaris, de Burgemeester. HOFSTEDE. M. M. KWINT. Van een grooten snoek en vier jonge zwarte zwanen. De heer Verweij en zijn snoek. Het was eenige dagen nadat althans vol gens den kalender de lente begonnen was, dat ik een stukje schreef over het ontwakende leven in Velserbeek, Het was toen nog slechts zoover, dat men kon zien, dat de lente in aan tocht was. Alles was nog kaal; alleen gaf het lichte groen van de teere blaadjes der serin genstruiken eenige kleur aan het ijle hout. En wandelt u nu eens door Velserbeek. Alles vliegt uit den knop, vooral nadat het zonnetje eenige dagen zijn tooverstaf over boomen, struiken en planten heeft gezwaaid. Het nieuwe leven bruist je als 't ware tegemoet. Zie eens naar die in vollen bloei staande slee doorns, naar die fijne, haast doorschijnende blaadjes van groenen en bruinen beuk. Het fijne loover der lariksen wekt gedachten op aan het zonnige Zuiden. Er is zooveel te be wonderen in ons mooie park, dat het onmoge lijk zou zijn, daarvan een eenigszins volledige opsomming te geven. De omgeving van de Hermitage vertoont eenige kale plekken, die een voor het verwende oog storende onderbreken vormen van het glooiende mos- en grastapijt, van waar men altijd zulk een aardig gezicht heeft op het be perkte en dichtbedroeide domijn van den klui zenaar. Die kale plekken zijn te vergelijken met de wonden van den dokter die niet tot de „zachten"behoort. Onze parkopzichter de heer v. d. Burg houdt niet van half werk. Hij, de bekwame vakman, heeft wel gezien, dat er het een en ander te doen is in Velserbeek. En daar om heeft hij om in de beeldsprak te blijven, het mes er diep in gezet. In de kale plekken zijn zeedennen, hier en daar wat gaspeldoorns ge plant. Het zal nog wel een heele tijd duren voordat de kale plekken weer begroeid zijn en voordat de minitieuse denneplantjes denne- boomen zijn. Maar Velserbeek is niet iets van vandaag alleen. Oók aan de toekomst moet ge dacht worden en er is door ondeskundige be handeling reeds veel bedorven. Men moet maar eens lezen, wat bekwame vakmannen hierover geschreven hebben. Niet alleen bij de Hermitage, ook op andere plaatsen, zoo op den hoogen „wal" langs de beukenlaan, is de spade in den grond geweest. Maar niet alleen is er veel gedaan om de natuur te hulp te komen. Ook op ander terrein is er gewerkt aan de verfraaiing van het park. De hertenkamp is nu geheel omringd met een fraai en stevig ijzeren hek, gemaakt door de jongens van de Centrale werkplaats. Alleen bij de drinkfontein is een stuk uitgespaard. Daar heeft men een eindje kade gebouwd, waarop straks nog een muurtje komt: dit wordt de voederplaats, waar de kinderen de zwaantjes, de ganzen en de eendjes hunne hapjes kun nen toewerpen. En dan moet ook de volière met de sierlijke in- en uitheemsche vogeltjes, ter vervanging van de apenkooi een heele ver betering genoemd worden. Het is niet waar dat alle eendjes in het water zwemmen; je kunt ze herhaaldelijk in den De zwarte zwanen en hun kroost. hertenkamp zien rondwaggelen. Want ook de loopeenden doen niet veel wat op loopen lijkt. Wie wel in het water zwemmen dat zijn de jonge zwarte zwanen, die, de foto die we hier bij plaatsen laat het reeds zien, nog verre van zwart zijn. Zwart worden ze pas, als ze veeren krijgen. Het is nu nog een donsachtige be groeiing die ze op hun donkere huid hebben. Overigens een „schattig" stelletje, dit gelukkige zestal. Voor het park een heele aanwinst. En dan die snoek. Hij was 1.0J5 M. lang en woog 15 pond. Wat een Vlaamsche gaai in de lucht is, is een snoek in het water: een gewel dige roover, die menig jong eendje onder moe ders hoede vandaan heeft gehaald. Hoe komt zoo'n groot dier in een vijver van Velserbeek? Dat zal wel voor altijd een raadsel blijven. Maar nu is hij dood en zijn dood was ook een aanwinst voor het park, speciaal voor den vijver, want nu kan hij niet meer jagen op jonge eendjes, of op goud- en andere visschen. Boschwachter Verweij heeft er met één schot uit zijn jachtgeweer een einde aan gemaakt. Heusch, dit is geen jagerslatijn. De snoek heeft in den vijver gezeten, de heer Verwey heeft hem geschoten. Voor de aller ongeloo- vigsten alléén is het plaatje van den heer Verwey en zijn snoek. Ik waarschuw bij voorbaat tegen interpella ties in den Raad over het verdere lot van dezen snoek, evenals van dien van vier pond en dien van 41/2 pond, die het lot van dezen 15-ponder hebben gedeeld. Het is te hopen, dat de rooversfamilie ein delijk eens uitgeroeid is en dat de eendjes en de goedvischjes weer eens rustig in den vijver kunnen rondzwemmen, zonder dat ze gevaar loopen, te verdwijnen in de sterke kaken van dezen schrik der binnenwateren. Is er veel te zien in Velserbeek,te hooren is er eveneens heel wat, vooral nu sedert eenige weken de nachtegaal is weergekeerd. Eigen aardig: ik heb den nachtegaal nooit gehoord vóór het einde der voor-laatste'week van April. En nu heb ik ergens gelezen dat ze hem, ik meen in de buurt van Bennebroek, al omstreeks half April haddn waargenomen. Ik geloof dat niet; het zal wel een merel geweest zijn. Die zingt trouwens haast even mooi als de nach tegaal; en bovendien is haar programma zoo al niet meer gevarieerd, dan toch rijker bela den. Maar behalve deze beide toonaangevers piept, slaat en fluit er nog zooveel in Velser beek, dat het wel één groote volière lijkt. En wat het merkwaardigste is: als wij menschen- kinderen alles op ons eigen houtje zingen wordt het „brandhout". En hoor nu die geve derde zangers eens aan. Dat fluit maar raak, zonder dirigent, zonder stemvork en brengt het mooiste concert. Weet u, wat ik vind: dat we lang niet genoeg meeleven met ons prachtig park. We lezen af en toe wel eens, dat iemand iets schenkt voor de een af andere historische verzameling. Wie schenkt er eens iets voor Velserbeek! Een paar mooie vogels bijvoorbeeld? S. B. (De bij dit stukje geplaatste foto's werden ons welwillend afgestaan door mevr. Kwint.) DE „CZARDASFÖRSTIN" IN DE PONT. De Umitidier Operettevereeniging zal op Woensdag 5 Mei in het Theater ,,De Pont" een opvoering geven van de operette ,/Die Czardasförstin" van Emmerich Kalman. In IJmuiden is deze prachtig gemouteerde operette reeds eenige malen met uitbundig succes voor het voetlicht gebracht. Ook in Velsen-Noord zal het niet aan belangstelling ontbreken. DE VROUWEN VREDESGANG. Men schrijft ons: Burgemeester en Wethouders der Ge meente Utrecht hebben toestemming verleend tot het houden van den vierden Vrouwen Vredesgang aldaar, op Dinsdag 18 Mei 1937, den „Dag van Goeden Wil". De vrouwen van Nederland worden opge roepen dien dag in het openbaar geweld" en van haar „onverwoestbaar geloof en vertrou wen in de overwinning van het Recht en de Menschelijkheid", door internationale samen werking op grondslag van een krachtiger wer kenden Volkenbond. Met den grootsten nadruk wordt er op ge wezen dat de Vrouwen Vredesgang, evenals de vorige jaren, volkomen vrij staat van elk poli tiek streven; hij stelt de vrouwen in de ge legenheid op één dag in 't jaar, boven alle ver schillen uit, gezamenlijk te getuigen voor den. vrede. Men kan zich voor deelneming opgeven vóór 8 Mei bij de volgende adressen, waar tevens inlichtingen omtrent goedkoope reisgelegen heid en vertrek van trein worden verstrekt.; Mevr. L. Klerk, Driehuizerkerkweg 94; mevr. J. Hendriks, Jac. Catslaan 19; mevr. Schooten, Min. Lelylaan 2; mevr. A. J. v. Leusen, Van Tuyllweg 32; mevr. G. Zalm, J. P. Coenstraat 103; mej. M. Bouwmeester, Kennemerplein 19; mevr. J. J. Pott, Leeuweriklaan 40; mevr. L. Mühlenfeld, Zeeweg 315; mevr. J. v. d. Veen, Zeeweg 325; mevr. P. T. c. Roelse,Zeeweg 331; mevr. C. Laan, Buitenhuizerweg 12. GEPENSIONNEERDE OFFICIEREN. In Pulchri Studio te 's-Gravenhage is Za terdagmiddag de algemeene j aarlij ksche ver gadering gehouden van de koninklijke ver- leniging van gepensionneerde officieren van iet Nederlandsche leger. De vergadering stond onder leiding van Staatsraad gep. luit.-generaal T. F. J. Muller Massis. In het afgeloopen jaar werd aan finan cieels ondersteuning uitgegeven f 7600, aan oeslag op lagere pensioenen f 2100, terwijl •erder verstrekt werden eenige rentelooze oorschotten. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Als be- uurslid werd herkozen 't aftredende lid maj. ri; J. van Rijssen. Het bestuur stelde voor, ter eere van het 60-jarig bestaan der vereeni- Ting, majoor H. M. F. G- Peltzer te benoemen tot eerelid. Door algemeen applaus gaf de vergadering te kennen, met dit voorstel ten zeerste in te stemmen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1