A. K. U. loopt achter stallig dividend in. Kunst in Haarlem en daarbuiten. PROGRAMMA WOENSDAG 12 MEI 1937 Op prioriteitsaandeelen geen achterstand meer. De directie van de A. K. U. N.V. deelt mede, dat op de vergadering van den raad van commissarissen dezer vennootschap werd besloten aan dc algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen op de prioriteits-aandeelen 36 pet., op de cumulatief-preferente aandeelen 15 pet. en op de gewone aandeelen geen dividend uit te keeren. (Door de bovengenoemde declaratie van 3G procent is de achterstand in dividendbeta ling op deze aandeelen geheel ingehaald. Voor de 6 pet. cumulatief preferente blijft na de bovenstaande uitkeering nog een achter stand van 18 pet. Red.) Erfpachlscanon van het Rijk te hoos Vragen over leegstaande fabrieksgebouwen. Op verlaging van den canon aangedrongen. De heer Van Kempen heeft aan den mi nister van financiën gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat te IJmuiden een groot aantal fabrieksgebou wen op door den Staat der Nederlanden in erfpacht uitgegeven gronden leeg staat? Is de minister bereid mede te deelen van hoevele der in IJmuiden op erfpacht-grond gevestigde bedrijven de jaarlijksche canon niet of door derden (de bank) wordt betaald? 2. Zijn door het rijk aanvankelijk in erf pacht uitgegeven gronden om niet aan het rijk teruggegeven of door het rijk opgevor derd, gezien den hoogen achterstalligen erf pachtscanon? Worden deze verhuurd en zoo ja, op welke wijze wordt de huur dan be rekend? 3. Is de meening gerechtvaardigd, dat de lasten van de ongewijzigde erfpachtsvoor- - aarden een beletsel zijn om nieuwe onder nemingen op de thans onbenutte terreinen te vestigen? 4. Is de minister bereid verlaging van den canon te overwegen ook voor de ondernemin gen, die nu nog, zij het ook met inspanning van alle krachten, den strijd om het bestaan voortzetten? 5. Vreest de minister niet, dat menige on dernemer, die te IJmuiden zijn bedrijf zou willen vestigen, daarvan afziet zoodra hij kennis neemt van de zeer eenzijdige erfpachts voorwaarden, die de staat den daarvoor in aanmerking komenden bedrijven ter teeke- ning voorlegt? 6. Is de minister bereid den toestand van de te IJmuiden op erfpacht-grond gevestig de ondernemingen nader te onderzoeken en te overwegen door welke maatregelen de toe stand der thans nog werkende ondernemin gen kan worden verlicht en de vestiging van nieuwe kan worden bevorderd? De aanvaring van de Beltv". -Licslirth Engelsch schip had te groote snelheid. Door een koe aangevallen. Landbouwersvrouw en kind gewond. Dinsdagmiddag wilde de vrouw van den landbouwer van der Heyden te Beek en Donk in de weide de koeien gaan melken. Haar drie-jarig dochtertje liep met haar mede. In de weide gekomen, werd het kind door een koe tegen den grond geworpen, waarna de moeder zich haastte het kind overeind te helpen. De koe liep evenwel ook de vrouw omver, trapte haar en bewerkte haar met de horens. De toestand van de vrouw is hoogst zorgwekkend. Het kind brak een beentje. Raad voor de Scheepvaart behandelt de kwestie. Op 8 April j.l. is in dichten mist de LJmui- der stoomtrawler „Liesbeth Betty, IJM 183" op de Noordzee aangevaren door het Engelsehe stoomschip „Leo" (metende 1127 br. reg. ton). Tengevolge van deze aanvaring is de „IJM 183" gezonken, waarbij een der opvarenden, de tweede machinist, is verdronken. Onder voorzitterschap van prof. mr. B. M. Taverne heeft de raad voor de scheepvaart Dinsdag een onderzoek naar de oorzaak van deze aanvaring ingesteld. Als eerste getuige werd verhoord de kapitein van de „IJM 183". Uit de verklaringen van ge tuige bleek, dat het zeer mistig was. Er was ongeveer zestig meter zicht. Voortdurend werden mistseinen gegeven met de stoom fluit, gevolgd door het luiden van een klok. Eensklaps werd ongeveer drie steken aan bakboord van zeer nabij een stoot op een stoomfluit gehoord. Getuige gaf terstond bevel de machine te stoppen en liet onderwijl een langen stoot op de fluit geven. Even later zag getuige op bak boordboeg snel een schip naderen. Het kwam recht op de „IJM 183" af en gaf drie korte stooten, Get. heeft toen volle kracht vooruit gegeven met hard bakboordroer om te trach ten de aanvaring onder een gunstiger hoek te laten geschieden. Dat deze onvermijdelijk was had hij reeds dadelijk ingezien. De aan varing gebeurde onder een hoek van 45 graden. Het aanvarende schip drong met zijn voor steven drie .voet in den trawler ter hoogte van de machinekamer. De „IJM 183" maakte snel water. Op dit oogenblik bevond zich alleen de tweede machinist in kooi. Deze werd niet ge waarschuwd. Zoo snel mogelijk sprongen allen op het Engelsehe stoomschip. Aan den twee den machinist werd pas gedacht toen allen zich in veiligheid hadden gebracht. Men schreeuw de en even later kwam deze aan het dek van het zinkende schip. De machinist trachtte over te komen, doch hij viel in het water. Circa twintig minuten later werd hij met een boot opgehaald: hij bleek toen reeds te zijn over leden. Hoewel het de gewoonte is, dat de kapitein het laatst van boord gaat, was get. het eerst overgesprongen om zijn mannen het voorbeeld te geven en hen bij het overkomen behulpzaam te zijn. VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal aanvoer 1833. Vette runderen 635, Vette kalveren 232. Nuchtere kalveren 11, Schapen en lammeren 124, Varkens 788. Zuig- lammeren 52. Bokken 1. Vette koeien per kilo le kwaliteit f 0.74, 2e kwaliteit f 0.66, 3e kwaliteit f 0.52 tot f 0.60. Vette ossen per kilo le kw. f 0.72, 2e kw. f 0.66, 2e kw. f 0.52 tot f 0.62. Vette kalveren per kilo le kw. f 0.90 tot f 0.75, 2e kw. f 0a50 tot f 0.60. Varkens (levend gewicht) per kilo le kw. f «0.68 tot f 0.47, 2e kw. f 0.46. Schapen per kilo le kw. 55, 2e kw. f 0.49 tot f 0.39. Lammeren per kilo le kw. f 0.58, 2e kw. f 0.48 tot f 0.37. Schapen per stuk le kw. f 38, 2e kw. f 31, 3e kw. f 26. Lammeren per stuk le kw. f 31, 2e kw. f 26, 3e kw. f 19. Zuiglammeren per stuk le lew. f 18, 2e kw. f 14, 3e kw. f 12. Vette koeien, aanvoer iets kleiner, handel matig, prijzen hooger. Vette kalveren, aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijzen omhooggaande. Schapen en lammeren, aanvoer minder, handel willig, prijzen iets hooger. Varkens, aanvoer ruimer, handel levendig, prijzen te handhaven. Zuiglammeren, aanvoer als vorige week. handel vlug, prijzenn hooger. Get. verklaarde nog tijdens den mist steeds op de brug te zijn geweest. Voorts werd nog de stuurman van de „IJM 183" als getuige verhoord. Getuige verklaarde, dat als de kapitein niet het eerst was over gesprongen er zeker veel meer mannen waren verdronken, daar er een paniekstemming aan boord heerschte. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart was van meening ,dat de kapitein voor de aanvaring niet anders heeft kunnen han delen dan hij gedaan heeft. Over de vraag of het niet beter was geweest, dat hij het laatst van boord was gegaan, wilde spr. daar de toe stand uiterst precair was, geen oordeel uit spreken. De inspecteur was nog van meening, dat de „Leo" bij den mist zeer zeker een te groote snelheid had. De Koningin Iaat de „Tromp water. i" te Naar wij vernemen heeft H.M. de Koningin den wensch te kennen ge geven, de tewaterlating van den bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam voor de Ko ninklijke Marine in aanbouw zijnde flottieljeleider „Tromp" op 24 Mei a.s. persoonlijk te verrichten. VICTORIA-BRON N.V. 50 JAAR. Op 12 Mei 1887 werd opgericht de N.V. „Maatschappij tot Exploitatie van de Victoria- Bron te Oberlanhnstein", in 1934 gewijzigd in „Victoria-Bron" IN.V. Het is thans dus 50 jaar geleden, dat deze Nederlandsche Maat schappij haar werkzaamheden begon met den aankoop van de reeds toen zoo bekende mine raalwaterbron, de Victoria-Bron te Oberlahn- stein, welke door de Wet van 7 Juni 1860 van het Hertogdom- Nassau als gezondheidsbron a beschermd wordt. De zetel van de Maatschappij bevond zich van 1887 af tot 1897 te Rotterdam en daarna te Amsterdam. Te Rotterdam is sedert de oprichting een bijkantoor gevestigd aan de Boompjes 40 en Scheepmakershaven. Met eigen Rijnschepen wordt het Victorïawater hier aangevoerd en van hieruit naar alle plaatsen in Nederland en naar de Overzeesohe gewesten verzonden. Gedurende ruim 26 jaren berustte de leiding in handen van den heer A. Koolhoven, oud-penninganeester van den Alg. Ned. Wiel rijders-Bond. Na het overlijden van dezen eminenten directeur in 1925 werd de directie opgedragen aan de heeren J. H. Bouman te Amsterdam die reeds sinds 1900 als procuratiehouder aan de Maatschappij was verbonden en J. L. Kool hoven te Oberlahnstein, die sedert 1905 eerst op het kantoor te Amsterdam en te Rotterdam en daarna sinds 1911 als procuratiehouder te Oberlahnstein werkzaam was geweest. Het Victoriawater werd meermalen met de hoogste onderscheidingen bekroond. o.a. te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Semarang Parijs, Londen, Rome, Milaan, Brussel en Antwerpen. BRANDSTICHTING IN EEN PENSION? Het gerechtshof te Amsterdam gepresideerd door mr. Jh. M. Jolles, behandelde Dinsdag de strafzaak tegen den Varsseveldsehen pen sionhouder J. van R., aan wien brandstich ting ten laste is gelegd. De rechtbank te Arnhem had dezen man vrijgesproken. De Officier ging echter in hooger beroep en het Hof te Arnhem veroordeelde verdachte tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De pensionhouder bracht zijn zaak voor den Hoogen Raad. Ons hoogste rechtscollege casseerde het arrest en verwees de zaak ter berechting naar het Hof in de hoofdstad. De brand was uitgebroken in den nacht van 29 op 30 Juli in het pension, gelegen aan den Doetinchemschen weg te Varsseveld. De woning brandde vrijwel geheel af. Direct vatte de politie argwaan op tegen den bewo ner daar de ruïne sterk naar petroleum rook en het bleek bovendien, dat een deel van den inboedel den avond voor den brand naar buiten was gebracht. De verzekering be droeg f 10.000 De kinderen van verd. waren juist dien nacht bij familie. Verd. gaf toe, dat hij veel petroleum en benzine in huis had, daar hij den volgenden dag gasten verwachtte en hij gewoon was op petroleum stellen te koken. De commandant van de Amsterdamsche brandweer, de heer Gordijn verklaarde, dat z.i. bij het onderzoek te veel van de veron derstelling was uitgegaan, dat de brand ge sticht was. Desk. achtte het niet onmoge lijk, dat verd.'s lezing juist was. Deze be weert nl„ dat hij in den prillen ochtend te ongeveer drie uur, een primusbrander had aangestoken, om thee te zetten. Hij schrijft den brand toe aan dit toestel. Dr. Hesselink en dr. Van Ledden Hulse bosch waren het hiermee niet eens. De procureur-generaal vorderde twee jaar gevangenisstraf. INTERNATIONALE HOF NAAR MAASTRICHT. Naar het A. N. P. meldt, zou het in de be doeling van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie liggen, om nog in den loop van deze week men spreekt van Donderdag en Vrijdag een bezoek te brengen aan Maastricht en omgeving, ten einde de ver schillende kunstwerken, sluizen en kanalen in oogenschouw te nemen, die van belang zijn voor de beoordeeling van het Nederlandsch- Belgische voor het Hof gebrachte geschil over het onttrekken van water aan de Maas. Het heeft in 1936 veel gestormd. Reddingbooten moesten daarom veel dienst doen. GEMEENTE-SECRETARIS WEGENS VER DUISTERING GESCHORST. ARNHEM, 11 Mei. De gemeentesecretaris van Huissen, de heer J. K. is gisteren wegens fraude in zijn hoedanigheid van secretaris van het Crisis-comité gearresteerd. De burgemees ter van Huissen ontdekte Zaterdag dat uit de kas van het Crisis Comité een bedrag van f 415 was verdwenen. De secretaris is daarop gisterochtend op last van den Officier van Justitie gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd en is in het huis van bewaring te Arnhem ingesloten. Het uit de kas vermiste bedrag is inmiddels geheel teruggestort. De gemeenteraad van Huissen heeft, in een spoed- eischende vergadering besloten den gemeente secretaris voor den tijd van drie maanden te schorsen. Vloot der N. Z. H. R, M. wordt geleidelijk gemoderniseerd. Het aantal diensten van onze reddingbooten en reddingstations is in 1936 ver boven het normale geweest, aldus de heer H. Th. de Booy in het verslag van de Noord- en Zuid Holland- sche Redding Maatschappij, want in 1936 heeft het nog meer gestormd dan in 1935. Het aan tal uren, waarop in 1936 te Den Helder een ge middelde windkracht 8 en hooger werd waar genomen bedroeg niet minder dan 253 tegen 187 normaal. Alleen in October. November en December woei het reeds 185 uur met stormkracht. Behalve in den storm van 14/15 November, die echter voor onze kust niet zoo gevaarlijk was, zijn in elk van de zware stormen één of méér van de reddingbooten of reddingsta- tions in actie geweest. De zwaarste tochten zijn ongetwijfeld op 27/28 October gemaakt. In totaal bedroeg het aantal diensten van red dingstations 62 (tegen 48 in 1935, 26 in 1934 en 17 in 1933), waarbij 84 schipbreukelingen ge red werden. In een land als Nederland moesten er eigen lijk 20.000 landgenooten zijn te vinden, die ons werk met een bedrag van f 2,50 of meer per jaar steunen, zoo wordt in het verslag gezegd, In de naaste toekomst staan wij voor groote uitgaven, omdat de roeireddiragbooten succes- Leerlin^en van Nederlandsche scholen bezoeken België. BRUSSEL, 11 Mei. (ANP) Tweehonderd leeraren en leerlingen van Nederlandsche middelbare scholen hebben in de afgeloopen week onder leiding van Mej. Portengen en den heer van den Broeck een studiereis door België gemaakt. Zij bezochten Mechelen, Antwerpen, Dinant, Namen en Brussel. De Belgische minister van onderwijs. Hoste, heeft den bezoekers een thee aangeboden in de lokalen van de Kon. Musea voor kunst en geschiedenis van de Cinquantenaire, waar de kabinetschef Sterkens hen verwelkomde. In het koloniaal museum van Ixelles (Brussel) woonden zij een schoolfeest bij, dat werd op geluisterd door de aanwezigheid van den Ne- derlandschen gezant en mevrouw Patijn. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Bond van Gemeente-Ambtenai-en heeft dezer dagen te Amsterdam vergaderd. Bij den aanvang der vergadering werden de geloofsbrieven goedgekeurd van de her benoemde leden J. Kamman (voorzitter) te Heemstede, F. Steenhuisen te Franeker en A. Strabbing te Assen. De vergadering was verder in hoofdzaak gewijd aan de vaststelling en bespreking van de agenda van het a.s. bondscongres, dat op 8, 9 en 10 Juli te Heerlen zal worden ge houden. Tevens hield het hoofdbestuur zich bezig met den invloed der sedert de devaluatie ge wijzigde economische omstandigheden op de financieele positie van het corps gemeente ambtenaren. Besloten werd over dit punt in nader contact te treden met de besturen der provinciale afdeelingen en de individueele le- d,en, werkzaam in bepaalde gemeenten. Ds. THENU. 1 KOOETARADJA. 11 Mei. (Aneta.) Te Koe- caradja is overleden de bekende soldatendo- minee, de heer Thenu, die in September 1934 in verband met zijn veertig-jarig verblijf in Atjeh op grootsche wijze werd gehuldigd en door H.M. de Koningin tijdens zijn bezoek aan Nederland in audiëntie werd ontvangen. Heden had een officieele kerk- en rouw dienst plaats, waarna de overledene met mi litaire eer ter aarde werd besteld. Tot de „gezelligste" teekeningen uit den Haarlemschen atlas van den heer J. M. C. Hoog, die door de bereidwilligheid van den eigenaar gedurende eenigen tijd voor be langstellenden in de constkamer van schrijver dezes te bezichtigen zijn en van welke wij nog wel eens voor onze Woensdagsche artikel tjes snoepen willen, behoort wel de door H. G. ten Cate vervaardigde voorstelling eener Haarlemsche kennis. Het is een in één kleur gewasschen teekening, slechts hier en daar met wat bruin verlevendigd en die ons laat zien hoe recht genoegelijk de Haarlemmers een eeuw geleden kermis vierden op den Dreef. Het ging daar althans overdag heel knus en kalmpjes toe. Zelfs waar een eenigszins bejaard heer een jonge vrijster poogt te zoenen en blijkbaar daarbij op ver zet stuit want een kleine jongen trekt on deugend een lange neus tegen den vrijgragen dikkerd blijft het „allemaal in 't fatsoen lijke" (zou Alida Zevenboom zeggen) en een rondedansje dat we iets verderop zien uitvoe ren. heeft diezelfde beminnelijke uitgela tenheid waarmee op het tooneel de Bruiloft van Kloris en Roosje gevoerd wordt. Men vierde, althans naar het uiterlijke, op waar dige wijze kennis. Al zal dit alles later wel eenigszins in het onwaardige zijn overgegaan. Waarvan de Haarlemmers dan met meer of minder recht de Amsterdammers de schuld konden geven, want ik herinner mij uit mijn prille jeugdjaren nog best, hoe, vooral den laatsten kermiszondag een uittocht van hoofdstedelingen die nu niet bepaald tot de elite behoorden, plaats vond naar de stad aan het Spaarne. Om des nachts of den Maan dag daarop naar hunne haardsteden terug te keeren voorzien van builen en schrammen en, ais vader Doolittle, nog lichtelijk „in de olie". Maar, ruim honderd jaar geleden moest de eerste trein nog gaan rijden en die zal wel niet direct als pleziertrein in gebruik ge steld wezen. Dat kwam pas later. De kermis, zooals Ten Cate ons die hier afbeeldt, past meer in de sfeer van Van Schendel's mooien Haarlemschen roman dien hij „Een Hol- landsch Drama" noemde. Ook daarin wordt de ondeugendheid waardig bedreven en zon der rumoer. Wij hebben nu overal de kermis afgeschaft en het rumoer in eere hersteld. En het geheel onder bescherming van het vorstenhuis ge bracht, wat de onaantastbaarheid der fees telijkheid verzekert. Die steeds rumoeriger en uitvoeriger wordt naarmate het aantal in werking gestelde motoren zich uitbreidt. Van electrische muziekmolens en motorisch ge dreven slinger wagentjes aan stangen had den de Haarlemsche kermisgangers van Ten Cate de bekoring nog niet ondergaan. Die staan nog met open mond te kijken naar den wonderlijken man, die vuur blaast uit den zijnen of zij toeven bij den ingang van het vierhoekig tentgebouw waarbinnen olifanten 'kunstjes doen en nog niet tegen ongelukken verzekerde acrobaten het leven hunner weduwen mee in de waagschaal stel len. Romantiek was er misschien nog meer dan later in die tijden, maar ze was minder rumoerig, minder hevig en even kinderlijk. Hendrik Gerrit ten Cate is een der popu laire schilders van de eerste helft der negen tiende eeuw. In Amsterdam geboren en ge storven leeft hij daar van 1803 tot 1856 en bestrijkt dus juist de aangegeven peribde. Een zijner tijdgenooten-kunstkenners zegt van hem: „zijn vlug en dartel penseel weet wonderwel al wat zich voor zijn vaardigen geest weerspiegelt op te vangen en op doek of paneel weder te geven. Bijzonder munt hij uit in stadsgezichten, vooral wanneer hij die met maanlicht te midden der vermakelijk heden eener kermis voorstelt". Ons tafereeltje van vandaag is dus wel zijn specialiteit geweest, al ontbreekt hier het maanlicht. Hier is het een zonnige dag en wij missen dus de gelegenheid te zien hoe hij de inderdaad niet geringe moeilijkheden oplost die het schilderen van contrasten, door maanlicht, kaarslicht, fakkellicht teweeg ge bracht, meebrengt. Maar hij moet dat, vol gens dienzelfden criticus schitterend vol bracht, en aan zoo'n' voovstplling een „dich terlijke uitdrukking verleend" hebben, waar om hem dan ook in i'834 door de Maatschappij Felix Meritis een gouden eerepenning voor een dergelijk onderwerp werd geschonken. Aan de teekening uit den Atlas-Hoog zien wij voldoende dat deze Ten Cate een geestig tee kenaar en een zeer kundig compositeur ge weest is. De tallooze figuurtjes zijn er alle met de zwierigheid van zijn tijd en de onfeil baarheid van zijn kunde in gezet en dat alles niet een genoeglijkheid en knusheid, die zich nergens op laat voorstaan maar onderwijl niet voor den eersten den besten bereikbaar is. Hij kwam dan ook uit een goed nest daar hij als leermeester den zeer knappen stads gezicht- en landschapschilder P. G. Westen berg gehad had. Deze Westenberg behoort ook tot den kleinen kring van belangrijke schil ders uit den aanvang der vorige eeuw, die uit de vergetelheid waarin zij geraakt zijn, te genwoordig weer voorzichtig worden opge graven. Hij moet een uitstekend leeraar geweest zijn, want behalve dezen Ten Cate telde hij ook den ouden Karsen (den vader van Eduard) en H. J. Scholten (later conservator van Teyler) en een zeer knap schilder Roth genaamd (van wien ik slechts eenmaal in mijn leven een schilderijtje ben tegengeko men) onder zijn leerlingen. Schilderijen van H. G. ten Cate zijn in ver schillende musea van ons land te vinden; men verwarre hem echter niet met Herman of Mari ten Kate, die schilders van later da tum en van andere geaardheid zijn. J. H. DE BOIS, (Adv. Ingez. Med.) sievelijk zullen worden vervangen door motor- reddingbooten, terwijl ook ons personeelsfonds, waaruit wij de pensioenen en ondersteuningen van oudredders bekostigen, noodig moet wor den versterkt. De vereeniging gaat voort met het moderni- seeren van de vloot; langzamerhand zullen de roeireddingbooten door motorstrandredding- booten worden vervangen. Dat dit een groote verbetering is behoeft geen betoog: motor- strandreddingbooten zijn natuurlijk veel zee waardiger dan roeireddingbooten, die door middel van riemen worden voortbewogen. Er is veel geld noodig voor het bouwen van motor- strandreddingbooten, wagens met „roadless tracks", het aanschaffen van nieuwe tractoren, het bouwen van nieuwe boothuizen, enz. Wij hopen dan ook, zoo vervolgt de secretaris, dat wij voldoende giften zullen blijven ontvangen om onze toekomstplannen te verwezenlijken. Thans is de „Abraham Fock", de motorstrand- reddingboot voor station Hollum (Ameland) in aanbouw. Zoodra de „Abraham Fock" gereed is, zal de zesde motorstrandreddingboot van het type „Eierland" op stapel worden gezet. Deze boot is bestemd voor station paal VII te Terschel ling. Daar zal ook een nieuw boothuis moeten worden-gebouwd; het bestaande boothuis biedt n.l. onvoldoende ruimte voor een motorstrand reddingboot. Voorts wordt de reddingvlet van Den Helder voorzien van een motor. Het vervangen van de roeireddingbooten kan niet overhaast worden. Voor verschil lende stations is het type motorstrandred dingboot „Eierland" nog wel wat te zwaar, doch het tot ontwikkeling brengen van een lichter type eischt veel tijd. Het probleem heeft echter de volle aandacht en men kan er van overtuigd zijn, dat de Maatschappij er zeer naar verlangt de roeireddingbooten door motorstrandreddingbooten te vervangen. Verschillende motorreddingbooten van de R.N.L.I., de Engelsehe Reddingmaatschappij, dragen den naam van hen, die het bedrag voor een nieuwe boot beschikbaar stelden. De grootste wensch der R.Z.H.R.M. is, dat dit voor beeld ook in Nederland navolging mag vinden: zij heeft immers nog 15 motorstrandreddingl booten noodig, aldus eindigt het jaarverslag, dat verschillende reddingen in het afgeloopen jaar, uitvoerig beschrijft. Vier centimeters beslisten In de mededeelingen van het departe ment van Onderwijs Kruisten en Wetenschap pen, die om de twee maanden verschijnen, wordt een aardig geval gesignaleerd van een tegemoetkoming in de vervoerkosten aan een schoolgaand kind krachtens de lager onder wijswet. Indien de woning vijf kilometer van de school verwijderd ligt, komt men voor ver goeding in aanmerking. Een zekere V. te Zaamslag nu had voor zijn dochtertje aan het gemeentebestuur een vergoeding van de vervoerkosten gevraagd. Dit verzoek werd afgewezen, omdat blijkens een meting van de Provinciale Waterstaat de afstand tusschen de woning en het schoolge bouw 4994^2 meter bedraagt. V. kwam van deze beslissing evenwel in be roep, omdat de Waterstaat tot den ingang van de overdekte speelplaats en niet tot de deur van het schoolgebouw had gemeten. Als hoogste instantie heeft nu de Raad van State beslist, dat inderdaad gemeten moet worden van de voordeur van de woning tot aan de deur van het schoolgebouw en niet tot aan den ingang van de overdekte speelplaats of aan de overdekte rijwielstalling. Door deze beslissing bedroeg de totale lengte vijf kilo meter en vier centimeter. De vader van het schoolkind zal zijn jaarlijksche vergoeding ontvangen! JU. G. ten Kate Kermis op de Dreef. DONDERDAG 13 MEI. HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Hand- werkeursus. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bij bellezing. 4.45 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.15 Trio van der Horst en Gramofoonmuziek. 6.40 ONV-lcwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. Herh. SOS-berichten. 8.15 Chr. Oratoriumvereeniging „Con Amore" m mv. solisten en het Nederlandsch Kameror kest. 9.10 Causerie over de nood der zending. 9.40 Vervolg concert. 10.20 Berichten ANP. 10.2512.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM n 301 M. AVRO-uïtzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroep or kest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.20 Pianovoordracht. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuis zittenden. 4.30 Gromofoonmuziek. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolianorkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Ros- tova en haar Russisch orkest. 7.30 Engelsehe les. 8.00 Berichten ANP. Meededeelingen. 8.10 „Feest in Engeland's Hoofdstad", causerie. 8.35 Concertgebouw-orkest. 9.30 Voor Padvin ders. 9.50 Het Renova-kwintet en orgelspel. 11.00 Berichten A.N.P. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest. DROITWICH 1500 M. 10.05 „At home today", causerie. 10.25 Dans muziek (gr. pl.) 11.05 BBC-Welsch-orkest m. m.v. soliste 12.05 De BBC-Zaneers. 12.35 Sportnieuws. 12.50—1.20 Gramofoonmuziek. 2.35 Stedelijk orkest van Bournemouth mmv. soliste. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Sport nieuws. 4.35 Billy Thornburn en zijn Band. 5.20 Berichten. 5.40 Militair orkest. 6.20 George Scott-Wood en zijn „Six swingers". 7.00 Inter views. 7.20 BBC-koor en BBC-orkest. 8.50 Be richten. 9.10 Causerie „The nature of things". 9.25 Kerkdienst. 9.45 Ambrose en zijn Band. 10.20 11.20 Jack Payne's Band mmv. soliste en Doedelzakspelers. RADIO PARIS 1648 M. 6.10 en 7.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Zang. 4.05 Vioolvoordracht. 7.05 Zang. 7.35 Piano voordracht. 7.50 Nationaal orkest. 9.50 Gra mofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2