HET NIEUWE AVONDBLAD Een Bijzondere Daghuishoudschool? 22e JAARGANG No. 179 V RIJD AC 4 JUNI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN £N DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim '100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk /15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN Een adres aan den Gemeenteraad. Vrouwenclub en Commissie voor Huishoudonderwijs vragen 's Raads medewerking. Het bestuur van de Santpoortsche Vrou wenclub (presidente mevr. G. Hekman-Offer man en secretaresse mevr. G. A. Drijver Dijt) en de Commissie voor het Huishoudon derwijs in de gemeente Velsen (Presidente mevr. M. M. Rambonnet-Speet en secretaresse mevr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Elias) heb ben zich tot den Raad der gemeente Velsen gewend met een adres, inhoudende het ver zoek medewerking- te willen verleenen tot het oprichten en instandhouden van een bij zondere Daghuishoudschool met tweejarigen cursus en halfjaarlijksche avondcursussen in huishoudelijke vakken. Volgens art, 25 sub 2 van de Nijverheidson derwijswet kan het Rijk een subsidie van 70 pet. der netto kosten van stichting en exploi tatie toestaan, nadat de Raad der gemeente waar de school gevestigd zal worden, de op richting en instandhouding noodig geoor deeld heeft. 30 pet. van bovengenoemde kos ten komen dan voor rekening der gemeente. In verband met de groote belangstelling sinds 1921 voor huishoudonderwijs in de ge meente Velsen aan den dag gelegd, en met het Raadsbesluit van 21 Juli 1931, in beginsel het oprichten van een Daghuishoudschool met tweejarigen cursus goed te keuren; voorts in aanmerking nemend het feit, dat ongeveer 50 meisjes uit de gemeente Velsen dit onder wijs in scholen te Beverwijk en Haarlem ont vangen, waarvoor de gemeente Velsen vol gens art. 25 sub 4 (N. O. wet) 15 pet. van de netto kosten per leerling verplicht is te ver goeden. verzoeken adressanten de mededee- ling bedoeld in art. 25 sub 2 te mogen ontvan gen, te weten: Dat het oprichten en instand houden van een Daghuishoudschool met tweejarigen'cursus en halfjaarlij ksche Avond cursussen in de gemeente Velsen door den Raad der gemeente Velsen noodig wordt ge oordeeld. Toelichting. In de uitvoerige toelichting zeggen adres santen o.a.: Nu van regeeringswege meer en meer het belang van volksonderwijs op huishoudelijk gebied wordt ingezien en verschillende maat regelen worden genomen om den achterstand in dit opzicht in te halen, koesteren onderge- teekenden de hoop, dat voor een Daghuis houdschool in Velsen binnen niet al te lan gen tijd Rijkssubsidie verkregen kan worden. Daarom achten wij het van het grootste be lang, reeds thans voor 1938 met 's Raads me dewerking het Rijkssubsidie aan te vragen. Volgens art. 25 sub 2 (N. O. wet) vragen we aan den Raad der gemeente het oprichten van de daghuishoudschool noodig te oordee- len. Het zij ons vergund eenige gronden aan te voeren voor deze verklaring. Deze vinden we in de eerste plaats in de wijze waarop vrouwen en meisjes in de laat ste 16 jaren, iedere gelegenheid, die tot het ontvangen van huishoudonderwijs geboden werd, aangegrepen hebben. In 1921 gelukten de proef inschrijvingen voor avondcursussen schitterend. Daarop ga ven Rijk en gemeente subsidie voor de op richting van avondcursussen in huishoude lijke en naaivakken, de z.g.n. centralisatiecur sussen. Kookonderwijs moest achterwege blij ven bij ontstentenis van een door B. en W. beschikbaar te stellen lokaal. In 1925 werd het Rijkssubsidie ingetrokken; de gemeente bleef het onderwijs steunen, in hoofdzaak door het kosteloos beschikbaar stellen van leslokalen en inventaris. Van September 1928—1932 werden deze cursussen bij het on derwijs voor de rijpere jeugd en volwassenen ondergebracht. Toen is het schaterende kooklokaal in de school voor B.L.O. ingericht. Bij raadsbesluit van 21 Juli 1931 werd in beginsel tot de oprichting van een daghuis houdschool besloten. Door de financieele moeilijkheden der gemeente is het niet uitge voerd. In 1932 is het heele onderwijs aan de rijpere jeugd opgeheven. In 1933 hebben B. en W. aan de commis sie voor het Huishoudonderwijs in de ge- meente Velsen de organisatie van dit onder lijs opgedragen; subsidie kon niet worden gegeven, leslokalen werden kosteloos ter be schikking gesteld. Om drie redenen oordeelde deze commissie het gewenscht aan meisjes na het af.loopen van de lagere school gelegenheid tot huis houdonderwijs te geven. Ie in de belangen van de gezinnen der ouders nu, van het eigen gezin later; 2e. om dat huishoudonderwijs een uitnemende voor bereiding is voor het kiezen van een huis houdelijk beroep; 3e. om de groote vormende beteekenis van twee jaar voortgezet onder- Wijs. Het programma der school was sterk be perkt. Tenslotte moest de school worden op geheven. Alleen de avondcursussen zijn de laatste drie winters voortgezet; door de organisatie van de penningmeesteres kunnen deze zich zelf thans bedruipen. Ondertusschen bezoeken 50 meisjes uit de gemeente Velsen de daghuishoudscholen te Beverwijk en te Haarlem, waarvoor de ge meente 15 pet. der netto-koosten per leerling aan die gemeenten moet vergoeden. Over In de Paolinische kapel van het Quirinaal vond dezer dagen de doop van den Italiaanschen troonopvolger plaats. De vorstelijke familie na de plechtigheid op het balkon van het slot. V. 1. n. r.: koning Victor Emanuel, de koningin, kroonprins Umberto en prinses Maria José. 1935 heeft dat de gemeente Velsen ongeveer I' 1750 moeten kosten. Deze 50 meisjes maken al de schoolbevol king van een tweeklassige school uit. Voegt men er bij het aantal, voor wie het óf te kost baar óf te vermoeiend is naar Beverwijk of Haarlem te reizen, (in 1933/34 was dit 30 a 40), èn de meisjes die in plaats van een laat ste verplicht schooljaar een huishoudschool mogen bezoeken, dan komen we op een ver moedelijke bevolking van 90 a 100 leerlingen: dat is een volledig bezette school met paral lelklassen. Is hierdoor de levensvatbaarheid, ja de on misbaarheid van een Daghuishoudschool in de gemeente Velsen niet bewezen? Overzicht van de begrooting. Daar bij het opmaken dezer begrooting nog niet beslist kon zijn in welk gebouw deze school zal worden ondergebracht, meende het bestuur met het maken van een zeer globale begrooting te kunnen volstaan. Uitgegaan is van het denkbeeld een be staande niet gebruikte school hiervoor in te richten, hetzij dat er 6 lokalen leeg staan, hetzij dat er op het terrein 1 of 2 noodlokalen zullen moeten worden bijgezet. De verbouwing is begroot op f 7000 (voor ziening van waterleiding en rioleering f-2800; inrichting der lokalen, aanschaffing en aan vulling van inventaris f 4000; bureaukosten en onvoorziene uitgaven f 200). (De gemeente bezit reeds een kook-inven- taris. Er zijn voldoende naaimachines voor de avondcursussen aanwezig.) Van die f 7000 betaalt het Rijk 70 pet. f 4900 enjde Gemeente 30 pet. f 2100, totaal dus f 7000. Als het Rijk het subsidie zal hebben toege zegd, is de Commissie voornemens ter tege moetkoming van de Gemeente een stichtings fonds bijeen te brengen.. Jaarbegrooting voor 1938. Deze begrooting is met zorg samengesteld volgens de Rijks voorschriften, verschaft door de administratie der Haarl. Huish. en Indus trieschool, daarbij zijn de ontvangsten eer der onderschat, de uitgaven ruim berekend. Gegeven de ervaringen van adressanten met het huishoudonderwijs gedurende 16 jaren hebben ze de avondcursussen berekend naai de inkomsten en uitgaven van het laatste cursusjaar, die elkander hebben gedekt. Begroot is, dat de inkomsten (lesgelden, verkochte voorwerpen of spijzen, pensioen- verhaal) zullen bedragen: f 2962,92 en de uit gaven f 15369.22 (salarissen en werkloonen f 8378.40; huur of canon f 2000; onderhoud, verzekering enz. f 475; algemeene kosten (o.a. verlichting, verwarming, materialen, voe- dings- en levensmiddelen, administratie) f 2785 en pensioenkosten, sociale verzekering enz. f 1730.82). Door subsidie is dus te dekken: f 12.406,30. (70 pet. Rijkssubsidie is f 8641.41, 30 pet. ge meentesubsidie is f 3721.89. Tezamen f 12406.30). Tegenover de uitgave van f 3721.89 voor de Gemeente staat dat de retributies aan Haar lem en Beverwijk, voor 1937 begroot op f 2500 volgens de N.O. wet vervallen. Terwijl de Ge meente voor een harer scholen f 2000 huur kan maken. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van C. M. Geelhoed, van beroep directeur der N.V. „Vel- serbad", wonende te Overschie. om een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in de overdekte zweminrichting der N.V. „Velserbad" te IJmuiden. Vóór 17 Juni 1937 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijke bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. FINANCIEELE BESLUITEN. B. en W. stellen den Raad voor, vast te stellen suppletoire begrootingen dienst 1936 der gemeente, van het Grondbedrijf, van het Gasbedrijf, van de Waterleiding, van het be drijf Openbare Werken en van het bedrijf Reinigings- en Ontsmettingsdienst. EEN „VELSEROORD STRAAT". De naam Velseroord zal blijven voortleven. Want B. en W. stellen den Raad voor aan den weg, loopende van den Zeeweg naar de Ra telsstraat den naam te geven van Velseroord- Een inderdaad piëteitvolle hulde aan de na gedachtenis van een stukje oud-IJmuiden Het is te hopen, dat dit weggetje in het hartje van wat eens Velseroord heette nu ook werkelijk een „straat" wordt. Op het oogen- blik lijkt het daar niet veel op. Rijwielen, Kinderwagens en Stofzuigers UM1C ©Houtmanstraat 4 desgewenscht gemakkelijke betaling. (Adv. Ingez. Med.) De Zonnestraal-collecte. Vorming van een eere-comité. Het plaatselijke comité van de Zonne straal-collecte verzoekt ons te melden, dat een eere-comité is gevormd, welk comité de Zonnestraal-collecte bij het publiek aanbe veelt. Het comité is als volgt samengesteld: Mr. M. M. Kwint, Burgemeester van Vel sen, mevrouw H. A. Kwint-Wiersum, N. F. Allan, dir. Papierfabr. der Fa. v. Gelder en Zn., J. H. A. M. Anten, notaris; J. F. Baak, dir. Post- en Telegraafkant. IJmuiden; J. F. Bekker, arts; F. D. Biewinga, tandarts; me vrouw Mr. G. J. Biewinga-Gy mink; Jonkh. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden; Dr. Ir. J. T. P. Byhouwer, landschapsarchitect; W. A. Dolleman, notaris; Dr. K. H. Faber, A. W. Fierstra, arts; Mr. Dr. A. van der Flier, ad vocaat en procureur; dr. J. de Graaf, neus- keel- en oorarts; W. van Haselen, arts, voor zitter afd. IJmuiden van het Ned. Roode Kruis; J. J. Hekman, arts; Mi-. A. W. Hellema advocaat en procureur; Ir, A. H. Ingen Housz dir. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabr.; Ir. G. A. Kessler, dir. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabr.; J. H. Kroone, hoofd v. dienst Stoompont-veren over het Noordzeekanaal; mej. C. /Ledeboer, apothekeres; A. J. Leusen, arts; Dr. L. S. Limborgh Meyer, dir. gem. geneesk. en gez. dienst; W. Lindeboom, tand arts; J. Mac Daniël, arts; F. Milatz, tand arts; M. Pothof f, apotheker; mevrouw de wed. M. M. Rambonnet-Speet, P. A. Schuc- kink kool, arts; H. Smidt van Gelder, dir. Papierfabriek Fa. v. Gelder en Zn., N. Stoel, beheerder kant. Twentsche Bank IJmuiden; mevrouw Dr. A. J. Thiel-Bruyel, oogarts; J. H. Unger. voorzitter afd. Velsen v. h. Witte Kruis en de Ver. tot bestr. van tuberculose; R. P. van der Veld, geneesh, dir. Antonius- ziekenhuis; W- J. H. Verbon Jr., dir. Rotter- damsche Bank IJmuiden; W. F. Visser, wet houder sociale aangelegenheden; P. C. de Weerdt, arts. GEEN GELD VOOR EEN GOEDE SPEELPLAATS. Van ouders van kinderen, die de O. L. School F te Santpoort bezoeken is bij den Raad een verzoek ingekomen om de speel plaats dier school in overeenstemming te bren gen met de eischen welke in het z.g. Bouw besluit zijn gesteld. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen adressanten mede te deelen, dat de gemeente voor het beoogde doel geen géiden beschikbaar kan stellen. Nieuws van V. Z. V. Successen in Alkmaar. Zondag is V. Z. V. onder begunstiging van stralend zwemweer en begeleid door eenige supporters met drie zeventallen naar Alkmaar getrokken om daar in Peasi's natuurbad de Alkmaarsche Waterratten te bestrijden. De V. Z. V.-zeventallen hebben zich schitterend geweerd en goede resultaten bereikt. De adspiranten wonnen met 01 van D. A. W. adsp. het 2e zevental verloor met 1o, terwijl het eerste zevental een schitte rende 04 overwinning behaalde op D. A W. Nadat de V. Z V.-ers zich nog eenigen tijd in het natuurbad verpoosd hadden, werd huiswaarts gereden over Bergen en Egmond. Het gezelschap keerde pl.m. 5 uur in IJmui den terug. Aanstaanden Zondag wordt door het eerste zevental van V. Z. V. deelgenomen aan het U. Z. C. tournooi te Utrecht. Daar dit zevental het vorige seizoen gepromoveerd is, moeten zij dit jaar in dit tournooi in een hoogere afdeeling uitkomen Dit is voor V. Z. V I een mooie oefening om zijn krachten te meten met zeventallen die alle eenige jaren in deze afdeeling uitkomen. Of V. Z. V. in dit tournooi succes zal hebben, kunnen wij niet zeggen, maar wij hopen dat onze jongens hun beste beentje voor zullen zetten. Deelneming in een Borgstellings fonds. Storting moet ineens geschieden. Den 15en September 1936 besloot den Ge meenteraad toe te treden tot „De Stichting Borgstellingsfonds voor Kennemerland", ge vestigd te Haarlem en deel te nemen in het kapitaal der stichting met een bedrag van 11% cent per inwoner en deze storting te ver- deelen over vijf jaren. Gedeputeerde Staten hebben B. en W. bij schrijven van 21 April j.l, medegedeeld, dat er geen bezwaar bestaat tegen de toe treding, mits uit het besluit komen te ver vallen de woorden ,,en deze storting te ver deden over vijf jaren". Het verschuldigde bedrag moet ineens worden betaald. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en stellen den Raad voor het betreffende be sluit dienovereenkomstig te wijzigen. EXTRA-AFLOSSING VAN EEN GELD- LEENING. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, hen te machtigen over te gaan tot extra- aflossing van f 126.000 op de 4 V2 pet. geld- leening, oorspronkelijk groot f 176.000 en tot het aangaan van een nieuwe leening tot eerstgenoemd bedrag a pari tegen een rente van 3-)4 pet. 's jaars. Hierbij is vervroegde aflossing steeds toelaatbaar. Wordt daarvan gedurende de eerste 5 jaren gebruik gemaakt dan is de koers van aflossing 101 pet. VERZOEK INGETROKKEN. Het bestuur der Vereeniging voor Christe lijk Onderwijs te IJmuiden heeft den Ge meenteraad medegedeeld, dat het intrekt zijn verzoek om beschikbaarstelling van gel den voor aanschaffing van schoolmeubelen, EERVOL ONTSLAG DIRECTEUR M. H. De heer W. L. Kuiper, directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon heeft den Gemeente raad verzocht hem met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen. B. en W. stellen den Raad voor dit te ver leenen. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het gewone spreekuur van den Burge meester zal Maandag 7 Juni inplaats van om 10 uur aanvangen om 11 uur voormiddag. De benoeming van mevr. Barbiers—Seelemeijer. Vragen van den heer F. P. Vermeulen. Het lid van den Gemeenteraad de heer F. P. Vermeulen heeft den Raad verlof ver zocht overeenkomstig Artikel 16 van het Re glement van Orde en het betrokken Artikel der Gemeentewet, aan het College van Bur gemeester en Wethouders inlichtingen te vragen, in verband met de benoeming van een vrouwelijke controleur, bij den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en/of het Orgaan der Steunverleening. Hij wenscht daarbij o.m. de navolgende vragen te stellen: le. Is het waar, dat aan mevr. F. Barbiers- Seelemeyer, in verband met haar aanstelling bij den dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon en/of het Orgaan der Steunverleening, de eisch is gesteld of in overweging is gegeven terug te nemen hetgeen dojpr haar bij de be handeling van de Gemeentebegrooting voor het Dienstjaar 1937 is gezegd aan het adres van Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken, in verband met de staking in het visscherijbedrijf te IJmuiden? 2e. Achten Burgemeester en Wethouders het in overeenstemming met de bepaling, dat aan de huwende ambtenares ontslag zal worden verleend, dat zij thans zijn overge gaan tot de benoeming van een gehuwde vrouw? 3e. Achten Burgemeester en Wethouders het in het belang van een goede verstand houding tusschen de Regeering en de Ge meente en in het belang der Gemeente en der gesteunden, om iemand te benoemen, die in openbare Raadsvergadering van Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken heeft gezegd: „Het wekt dan ook ernstige bevreemding, dat de Minister van Sociale Zaken dezen strijd trachtte te breken door werklooze visschers ook garnalenvisschers die al jaren niet meer gevaren hadden met de hondenzweep te dwingen tot onderkruiperswerk", en die ten aanzien van het Hoofd der Ge meente, Voorzitter van het Steunorgaan, zich in verband met de steunverleening enz., uit drukkingen heeft veroorloofd, die tot een openlijke breuk hebben geleid tusschen den Voorzitter en spreekster als Raadslid? 4e. Meenen Burgemeester en Wethouders dat, na het voorgevallene, mevr. Barbiers Seelemeyer de meest geschikte persoon is om den eerbied voor het gezag tegenover de ge- steunden hoog te houden en te bevorderen en mag van haar worden verwacht, dat zij op objectieve wijze haar functie zal kunnen verrichten, èn in het belang der Gemeente, èn in het belang der gesteunden? 5e. Zijn Burgemeester en Wethouders van gevoelen, dat een door mevr. BarbiersSeele meyer eventueel terugkomen op de verschil lende gebezigde uitdrukkingen, op dit tijd stip, en onder deze omstandigheden verkre gen, eenige zedelijke warde heeft en bestaan de bezwaren zal te niet doen? 6e. Is over de vervulhng dezer plaats over- eg gepleegd met den waarnemend Directeur /an den Dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon, waarnemend secretaris van het Orgaan ier Steunverleening en is een benoeming /an mevr. Barbiers—Seelemeyer in overeen stemming met diens aanbeveling? IJMUIDEN De kuip wordt te water gelaten. Een werkje dat niet meevtdt. En de laatste loodjes wegen het zwaarst. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds heb ben gemeld, zal het schoonmaken van de bodems der droogdokken van het Staatsvis- schershavenbedrijf op een bijzondere wijze geschieden. Voor dit doel is een groote hou ten kuip gebouwd, die onder den bodem wordt geschoven. De kuip heeft een beklee ding aan den bovenkant om een waterdichte afsluiting te kunnen bewerkstelligen. Aan een der lengte-zijden loopt de kuip een eind door en gaat aan die zijde langs den zij wand van het bodemlichaam van het dok omhoog, zoover dat dit zijstuk boven het water uitsteekt. Door dit zijstuk kan men in de kuip komen en wordt ook de lucht toege voerd, zoodat er niet gepompt behoeft te worden, of misschien alleen om het binnen dringende water te verwijderen. Gisteren is men begonnen de kuip, die op een terrein aan de Oostzijde van de Visschershaven nabij de dok ken opgeslagen lag, naar den wa terkant te vervoeren. Dit is geen gemakkelijk karwei. Want het hou ten gevaarte, dat c.a. 1'3 M. lang ls, weegt ongeveer 10 ton. Men heeft de kuip op vier lorries geplaatst en zoo op een smalspoor naar den walkant gereden. Maar nu stond het loodrecht op den wal en de „tewaterlating" moet overlangs geschieden. Hoe heeft men het gevaarte nu in de ge- wenschte positie verkregen? Eenvoudig door verlegging van de rails. Wanneer de kuip op het eene einde der rails stond heeft men het andere onbelaste) deel een eind ver schoven. Dan trok men de kuip op het ver legde einde en werd het andere einde ver schoven. Dat heeft men zoo tal van malen herhaald, totdat de kuip gistermiddag nabij den waterkant lag. Nu moet de helling over de glooiing- van de visschershaven worden ge bouwd, waarlangs de tewaterlating- zal moeten geschieden. Deze tewa terlating is ongetwijfeld het moei lijkste deel van het karwei, want het gaat hier niet als bij de Queen Mary of de Nieuw Amsterdam, waar een gouden bijltje en een cham- pagneflesch zoo ongeveer het eenige is wat men noodig heeft en de zwaar tekracht de rest doet. Bij deze tewaterlating heeft men de zwaartekracht niet mee maar te gen, want de walkant is steil en dus zal men het gevaarte op de een of andere wijze moeten tegenhouden om te voorkomen dat het met een hevige plons in de haven schiet. Hoe men deze moeilijkheden te boven komt hopen wij morgen te kunnen vertellen. BAZAR EN VERLOTING VOOR DE KLEUTERSCHOOL. De Commissie van den bazar voor de Kleu terschool aan de Casembrootstraat te IJmui- den-Oost verzoekt ons te melden, dat de trek king der aan den bazar verbonden verloting is uitgesteld tot einde dezer maand, omdat de lotenverkoop nog niet geheel geëindigd is. De trekking zal op nader te bepalen datum in het openbaar in de school geschieden en wordt in de plaatselijke bladen bekend ge maakt. Dezer dagen wordt den ingezetenen het res- teerende aantal loten te koop aangeboden door het dames-comité, dat zich hiermee belast; ieder wordt beleefd verzocht, op deze wijze de goede zaak te steunen. De werkelijk fraaie prijzen, waarbij ook een rondvlucht voor de K.L.M., zijn wederom in het Meubelmagazijn de Vries, Trompstraat 10 te IJmuiden-Oost geëtaleerd. Ook daar zijn de loten verkrijgbaar. DE NOORDZEESLUIZEN. Gedurende de maand Mei zijn door de Noordzeesluizen geschut: uit zee 307 zeesche pen met 1.970.768 M3„ 202 visschersvaartui- gen met 6875 M3, en 633 andere vaartuigen met 106.580 M3., totaal 1142 schepen met een inhoud van 2.084.223 M3. Naar zee 286 zee schepen met een inhoud van 1.840.413 M3., 127 visschersvaartuigen met 8425 M3„ en 619 andere vaartuigen met 102 065 M3., totaal 1032 schepen met 1.950.903 M3. Totaal uit en naar zee 2174 schepen met een inhoud van 4.035.126 M3. „Koninklijke" keert 16.5 procent uit. 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. In de heden gehouden vergadering van commissarissen van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Nederlandsch-Indië, werd besloten, aan de algemeene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1936 een dividend uit te keeren van 16.5 pCt., waarvan in Januari 5 pCt. als interim dividend is betaald, zoodat nog een slot-dividend van 11.5 pCt. zal worden uitgekeerd.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1