HET NIEUWE AVONDBLAD Chauvinisme. Waarom nu toch een pufverbod? 22e JAARGANG No. 204 ZATERDAG 3 JULI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Amsterdamselie Rechtbank heeft eeni- gen tijd geleden een melkboer, die middenvoor had gespeeld voor Amstel Boys in een voet balwedstrijd tegen D.T.S.S. (Duivendrecht) tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij, na den bal kwijtgeraakt te zijn aan een Duivendrechtschen back, diens linkerkuit besprongen had. Gevolg: het kuitbeen brak. Gisteren heeft de procureur-generaal bij het Hof bevestiging van het vonnis geëischt na een langdurige behandeling van de zaak in hooger beroep. Er werden namelijk vijftien voetballievende of voetballende getuigen van de beide vereenigingen gehoord en ik lees in de Tel. dat zij elkaar „clubsgewijze tegenspra ken". Maar de scheidsrechter verscheen ook als getuige en die bleek de meening te deelen van de D.T.S.S.'ers. De melkboer was ook dooi den Amsterdamschen Volksvoetbalbond ge schorst, waarop de procureur-generaal in zijn requisitoir de aandacht vestigde. Dit geval bewijst weer eens treffend de vat baarheid van den mensch voor chauvinisme. Als hij in nationalen zin chauvinist is pleegt men hem dat in deze wereld ten goede te re kenen. Althans in zijn eigen land. Is hij het in provincialen zin, als fanatiek Limburger of Fries bijvoorbeeld, dan loven hem daarvoor zijn mede-Limburgers of mede-Friezen. Wordt hij door locaal-patriotisme meegesleept, een chauvinistisch Amsterdammer of Zwammer- dammer, dan zullen Amsterdam of Zwam- merdani dit waardeeren. Maar het blijft bij deze dingen geenszins en uit de behandeling van de bewuste zaak tegen den aanvalsleider der Amstel Boys blijkt opnieuw dat het men- schelijk chauvinisme al even fel tot uiting komt als de belangen van een zooveelste- klasse-voetbalclub, spelend in de competitie van den Amsterdamschen Volksvoetbalbond, op het spel staan. Want het moet u evenals mij treffen dat de getuigen elkaar clubsgewijs tegenspraken. Het zou toch wel erg toevallig moeten zijn als nu net de D.T.S.S.'ers den boozen opzet van den melkboer wèl geconstateerd hadden en de Amstel Boys daarentegen daar niets van had den kunnen waarnemen. Maar, nietwaar, zij Werden toch allen onder eede gehoord. Gaat het chauvinisme voor Amstel Boys of voor D.T.S.S. dan zoover dat het desnoods meineed pleegt? Neen, dat lijkt wat te sterk. Maar wèl zoover dat het dermate verblindt, dat des getuigen waarnemingsvermogen een bril opzet in hetzij de Duivendrechtsche club kleuren, hetzij die der Boys van den Amstel. Natuurlijk belemmert dit de taak van den rechter. Gelukkig is er de scheidsrechter nog, van wien men hopen mag en moet dat hij door de verhevenheid van de hem opgelegde taak evenzeer een rechtsprekende en door het machtig vertrouwen, dat de Amster- damsche Volksvoetbalbond in zijn persoon heeft gesteld, in staat zal zijn de waarheid en niets dan de waarheid te spreken. Kleur loos moet- zijn brill zijn geweest, afwezig zijn liefde of haat, zoowel jegens Duivendrecht als de Boys, strikt onpartijdig zijn rapport over de wandaad des melkboers. Maar ik vrees dat men dit in Amstel boyish- kringen niet erkent, ook nu nog niet en dat de scheidsrechter de volgende maal, als hij aan geschreven wordt om een wedstrijd van de Boys te leiden, voor de eer zal bedanken en de Boys hunnerzijds om een anderen arbiter zul len vragen. Dit alles bedenkende komt men tot de slot som, dat het bewonderenswaardig, ja schier ongeloofelijk mag heet endat de Volkenbond en daarmee verband houdende internationale instanties toch inderdaad successen hebben geboekt en meermalen een wereldramp voor komen hoewel de internationale spelregels, in tegenstelling met die van het voetbalspel en van de Nederlandsche rechtspleging, niet eens vaststaan. En dat wij niet moeten lachen of schamper doen over de mislukkingen, als we in ons eigen land, ergens in het dorpje Duivendrecht, nog niet eens kunnen waarborgen dat een yoetbalpartijtje goed verloopt R. P. IJMUIDEN NAAR LUNTEREN. De af deeling iJmuiden-Velsen van den Chris- telijken Werkmansbond heeft besloten voor haar leden en hun dames een uitgaansdag te houden naar de schoone streken van Lunte- ren en dan tevens een bezoek aan den Land dag van genoemden bond te brengen op 4 Augustus. In haar vergadering heeft genoem de afdeeling besloten een reisfonds te vormen. OPENLUCHTBIJEENKOMST. Zaterdagavond 8 uur wordt door de Geref. Evangelisatievereeniging een openluchtbijeen komst gehouden op het Kennemerplein. Als gpjekers zullen optreden ds. Wesbonk en ds. yan Teylingen. De kampioenswedstrijden van D. C. IJ. Hühl kampioen der tweede klas. Thans is ook de beslissing in de tweede klas in het tournooi om het damkampioen schap van Groot IJmuiden gevallen. De veel belovende jeugdige speler M. Hühl is er in geslaagd, in de finale twee partijen te winnen, en één remise te spelen, welk resul taat hem de titel van tweede klas kampioen bezorgde. Nadat deze 14-jarige speler in de voorwedstrijden in zijn groep eerst de tweede plaats bereikte, is zijn eindspurt in de finale wel zeer fraai geweest. Voor Hühl, die slechts één jaar speelt is dit succes wel bijzonder mooi en ongetwijfeld zal deze speler het nog wel verder weten te brengen. De uitslagen der laatste ronde luiden: Hühl wint van Boon. Kok remise met Hühl. Woudenberg remise met Boon. De eindstand is dus als volgt: gesp. gew. rem. verl. pt. M. Hühl 3 2 10 5 P. Kok 3 1113 J. Woudenberg 3 1113 L. Boon 3 0 12 1 Thans wacht alleen nog de beslissing in de hoofdklasse. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemer apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apo theek Veisen-Noord is morgen gesloten. Deze apotheek is in de komende week ook 's nachts geopend. WANNEER STEMPELEN? Voor de week van 4 tot en met 10 Juli zijn de stempeluren voor de werkloozen als volgt vastgesteld: IJmuider Transport Federatie N.A.S. 99.15; Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond 9.209.40; Algemeene Nederlandsche Bouwvakarbeidersbond 9.5010.10; IJmuider Federatie 10.2511.10; Chr. Bond van Fabrieks en Transportarbeiders 11.1511.45; Oud Ka tholiek Vakverbond 11.5512.10 uur. Voor on georganiseerden 910.45; R.K. Bonden 10.50 11.30; Kleine Bonden 11.40—12.00 uur. Moeilijkheden met een Spaanscli schip. Aan de binnenzijde van de groote schutsluis te IJmuiden liggen op het oogenblik twee Spaansche stoomschepen gemeerd, de „Marie Elvira" en de „Sendeja". Deze schepen lagen beide bij het Hoogoven- bedrijf te Velsen in lossing ten tijde van den val van Bilbao. Uit deze stad vertrokken toen zij nog in handen van de Baskische regeering was, behoorden de schepen aan deze regeering. Na de bezetting van Bilbao door de troepen van Franco echter verklaarde de kapitein van het stoomschip „Sendeja" dat hij „wit" ge worden was en als consequentie daarvan wei gerde hij zijn vroeger gekregen opdracht uit te voeren om naar Archangel te gaan. Hij vreesde daar geen al te hartelijk onthaal te zullen vinden en wenschte daarom naar Bilbao terug te keeren. De scheepsofficieren sloten zich bij hem aan, doch de bemanning bleef „rood" en heeft daarop aan boord geweigerd eenigen dienst te verrichten. De kok weigert zelfs te koken. Een vertegenwoordiger van de Baskische re geering heeft zelfs aan den levensmiddelen leverancier te IJmuiden verboden, levensmid delen aan de officieren te leveren. Dit mocht alleen voor de bemanning geschieden. De moeilijkheden werden nog grooter toen de kapitein van de „Marie Elvira" door de Baskische regeering werd benoemd tot kapi tein van het stoomschip „Sendeja". De „witte" kapitein van laatstgenoemd schip weigert van boord te gaan en tegelijkertijd zijn collega van het de Baskische regeering trouw gebleven schip aan boord te laten. Hij heeft de hulp van de politie der gemeente Velsen ingeroepen zoodat sedert Vrijdag eenige politiebeambten bij het schip zijn geplaatst, die voor het hand haven van de orde moeten waken. De levensmiddelenkwestie is door den agent der reederij, aan welke de schepen behooren, voorloopig opgelost. Bestaat er geen speciale pafvisscherij En bestaan er geen speciale vischgronden voor platvischpuf? Waarheid is dat er èn geen speciale puf- visseherij bestaat en evenmin gronden waar zich die platvischpuf speciaal zou bevinden, zoo vervolgt de brochure, waarvan hier het laatste gedeelte volgt. Tot het laatste het eerst komend zij opge merkt, dat er inderdaad bepaalde gronden zijn in het zuiden waar de jonge platvisch zich in het eerste levensjaar ophoudt, doch vol gens het pufrapport van Dr. Tesch is dit niet de visch die als puf wordt aangebracht. Blij kens zijn onderzoek is ruim 26 pet. twee jaar oud en ruim 60 pet. drie jaren, terwijl de rest nog ouder is. Platvisch nu van dien leef tijd bevindt zich overal daar waar ook marktwaardige plat- en rondvisch zich op houdt. Hieruit blijkt wel, dat de voorstelling als zou op bepaalde gronden zoogenaamde nestvisch op groote schaal worden gevischt, een tendentieus verhaaltje is, dat met de waarheid niets heeft te maken en uitsluitend moet dienen om stemming te maken. Dit zelfde geldt voor de beweerde speciale pufvisscherij. In haar rapport erkent de Visscherij Cen trale dat de visscherij met de tegenwoordige netten op bij toepassing van' een minimum- maaswijdte niet is uit te oefenen zonder de vangst van platvischpuf. Indien de maas wijdte zoo groot werd dat deze kon ontsnap pen, zou door het gelijktijdig ontkomen van marktwaardige rondvisch de visscherij niet meer loonènd zijn. Hieruit vloeit voort, dat speciaal op de plat vischpuf geen visscherij noodig is, om de eenvoudige reden dat deze bij iederen trek met het trawlnet overvloedig wordt gevangen. Bo vendien is het duidelijk dat geen visscherman speciaal uitvaart om pufvisch te vangen die tienmaal minder waard is dan normale marktwaardige visch. De vangst van pufvisch is een noodzakelijk kwaad, verbonden aan de uitoefening der visscherij met de tegenwoor dige gebruikelijke netten, ook al zijn deze van een minimum maaswijdte. Tijdens de uitoefening der visscherij wordt aan boord van de trawlers de visch gesor teerd en in de viscbruimen opgeborgen. Door de langere reizen die de trawlers regelmatig maken en het gebrek aan ruimte aan boord, is de gewoonte ontstaan, dat terstond na de vangst de pufvisch overboord wordt gegooid, niet om deze het leven te laten, want daar voor heeft deze visch reeds te veel geleden, doch om de eenvoudige reden dat men geen tijd en ruimte heeft, om zich met de ontzag lijke hoeveelheden puf die gevangen wordt, te bemoeien. Dit is anders voor de kustvisscherijschepen, die kortere reizen maken en waarvan de be drijfsresultaten den aanvoer van meestal een gedeelte der gevangen pufvisch wenschelijk maken. Toen bleek dat deze visch voor be paalde bedrijven en industrieën waarde had, werd door deze schepen aangevoerd de in re gelmatig bedrijf gevangen pufvisch. Ter be scherming van den visehstand is een verbod van aanvoer dezer onvermijdelijk gevangen en daardoor reeds ten doode opgeschreven pufvisch, dwaasheid, zooals een ieder thans wel zal inzien, doch de vraag rijst hoe het mogelijk is dat zij die als deskundigen de regee ring op dit punt hebben voor te lichten zoo lichtvaardig en oppervlakkig kunnen oordee- len. Deze houding is ten -deele uit de geschie denis, ten deele uit een tegenstrijdig belang te verklaren. Toen voor eenige jaren de aanvoer van puf de aandacht begon te trekken en daardoor aan het licht kwam hoe groote hoeveelheden veel te jonge visch werden gevangen en daar door teniet gingen is steeds de houding der ree HET WERELDRECORD HOOGVLIEGEN VERBETERD. De Engelsche vlieger, luitenant Adams, slaagde er in met zijn toestel een hoogte van 16450 M. te bereiken. Hij verbeterde door deze phenomenale prestatie het oude record dat op naam stond van den Italiaan Marco Pezzi met 785 M. ders van trawlervaartuigen geweest het vra gen van een verbod tot aanvoer om daardoor de aandacht af te leiden van het feit, dat de algemeen toegepaste vischmethode oorzaak was van het geconstateerde kwaad. Terecht vreesden deze reeders voor hun bedrijf in de toekomst moeilijkheden van Regeeringszijde door maatregelen op het vischtuig en door het verspelen eener mogelijke steunverleening hunner bedrijven. Op den eenmaal ingeslagen weg wordt thans voortgegaan, mede uit over weging, dat niet meer aangevoerd het puf- vraagstuk in haar practische onoplosbaar heid van het tooneel zal verdwijnen. Daar is in de tweede plaats een tegenstijdig belang bij dit vraagstuk. Gelijk reeds is ver meld, wordt door trawlers geen puf aange voerd en heeft dus een verbod van aanvoer voor deze reeders geen beteekenis. De logger- schepen brengen echter regelmatig puf aan. De opbrengst daarvan komt den opvarenden ten goede. Bij gebreke hiervan zal het loon moeten worden verhoogd en komt een extra last de exploitatiemogelijkheid van logger- schepen bezwaren. De loggerschepen oefenen eveneens de trawlvisscherij uit en drukken door hun vischaanvoeren te IJmuiden niet weinig de vischprijzen van de visch door traw lers aangebracht. Dit is een factor voor het toch al zoo riskante trawlbedrijf van niet weinig beteekenis. Is er voor de reeders al zoo een tegenstijdig belang, zoo rechtvaardigt dit toch geenszins een advies tot een aanvoerverbod, omdat- zeer groote belangen van gansche bedrijven en industrieën daardoor ernstig worden bena deeld. Het is op grond hiervan dat een puf verbod niet slechts als dwaas, doch ook als misdadig door ons wordt bestempeld. Het kan niet betwist worden dat de eenden houders voor hun bedrijf in hoofdzaak zijn aangewezen op den aanvoer van Noordzeepuf. Evenzoo de vischmeelindustrie. Voor bijzon derheden dienaangaande wordt verwezen naar onze eerste brochure,, Waarom een Pufver bod". In haar antwoord-bruchure ontkent de Reedersvereeniging het bestaan dezer groote belangen niet, doch is haar eenig verweer: Gij hebt geen recht te parasiteeren op het Zeevis- scherijbedrijf. Dat dit verwijt uit de lucht is gegrepen, is hierboven aangetoond. Het zijn juist de reeders, die door hun vischmethode parasiteeren op den overvloed en rijkdom der natuur. Uit het hierbovenstaande volgt, dat een ver bod van aanvoer van pufvisch voor de be scherming van den visehstand dwaasheid is, even dwaas als het is om voor hetzelfde doel de eens gevangen puf over boord te werpen. Natuurlijk zal bovengemelde argumen tatie bestrijding vinden en valt te verwach ten dat èn de regeeringsdeskundigen èn de reeders hun pogingen niet zullen staken om de gevaarlijkheid van de zoogenaamde pufvis scherij voor den visehstand, speciaal de schol len- en seharstand, te betoogen. Onbillijkheid van verbod bij acceptatie redeneering voorstanders. Welnu, voor dat geval, deze zij het dan on juiste voorstelling accepteer end, willen de ondergeteekenden volhouden de onrechtvaar digheid van een pufverbod en het meten met twee maten bij dit vraagstuk. De Visscherij Centrale te Den Haag, het biologisch congres te Kopenhagen erkennen eerlijk dat een minimummaaswijdte voor de netten, waardoor ook de platvischpuf ge spaard wordt, niet mogelijk is dan ten koste van de exploitatie-mogelijkheid van zeevis- scherijschepen. Alzoo het belang der reederij eischt dat door de vischmethode de platvisch puf nog verder wordt uitgemoord. Accoord zullen we maar zeggen, hoewel de gedachte opkomt of dan het trawlnet niet beter kan worden opgeofferd en de geheele vischmetho de gereorganiseerd. Gaat het echter om 'het voortbestaan van de eendenhoudersbedrijven en vischmeel- industrieën mogelijk door die verfoeide puf visscherij, dan zeggen diezelfde reeders en hun deskundigen: dat kan zoo niet langer, daar moet een einde aan komen want de ge heele visehstand van bepaalde vischsoorten komt in gevaar, totaal negeerend het feit, dat tegenover één mand aangevoerde pufvisch bij normale uitoefening der visscherij gevan gen staan, minstens 20 manden puf door diezelfde reeders bij de visscherij overboord gegooid. Meten met twee maten. Dit is meten met twee maten en daarom on rechtvaardig. Wanneer gij reeders door uw vischmethode de rijkdom der natuur wilt uit putten, erken dan eerlij k dat gij zelve daaraan doende zijt en zoek geen onschuldige slacht offers om u te ontlasten. De lichtvaardigheid waarmede bij dit vraag stuk met de belangen van derden wordt om gesprongen, is verbazingwekkend. Het Kopen- haagsche congres adviseert tot een aanvoer verbod van puf rondvisch op, gelijk is betoogd, onbegrijpelijk onpractische overwegingen zon der er rekening mede te houden of hierdoor ook belangen van derden worden geschaad. Waarschijnlijk zijn die belangen gering en voor het buitenland geldt dit ook voor het verbod van aanvoer van platvischpuf. Men kent in het buitenland geen eendenhouders bedrijven en de vischmeelindustrieën verkrij gen uit vischafval en groote aanvoeren van voor menschelijke consumptie minder ge schikte vischsoorten voldoende grondstoffen, doch dit is voor ons land geheel anders. Het voortbestaan van deze bedrijven en in dustrieën is verbonden aan den aanvoer van goedkoope en niet marktwaardige visch. Speciale Nederlandsche belangen. De toestand voor ons land is een geheel andere dan die voor het buitenland en Neder landsche belanghebbenden mogen terecht er aanspraak op maken, dat, wanneer visscherij- biologen en reeders alleen in staat zijn het vraagstuk uit eigen gezichtshoek te bezien, de Nederlandsche Regeering bij de beoordee ling van haar standpunt zich op breeder basis zal weten te stellen en met de belangen van alle betrokkenen zal weten rekening te hou den. Houding Fransche Regeering ten voorbeeld. Leerzaam is in dezen de houding der Fran sche regeering. Deze heeft de Londensche con ventie door haar vertegenwoordigers niet me de laten onderteekenen uit overweging, dat kleinere vischmaten, waarvan de aanvoer vol gens deze conventie zou zijn verboden, vooral onder de afnemers in het hotel- en restau rantbedrijf gewild zijn. Wanneer de Fransche Regeering op derge- lenke gronden de onderteekening der Lon densche conventie weigert, hoeveel meer heeft de Nederlandsche Regeering op grond om met het oog op de bestaansmogelijkheden van breede bevolkingsgroepen de ratificatie van deze conventie te weigeren? Ratificatie, deze conventie door een Neder landsche Regeering, die voor de belangen van al hare onderdanen waakt, achten ondei*- geteekenden na al hetgeen hierboven is uit eengezet eenvoudig niet mogelijk. DE TOESTAND VAN VAN DEN HEER J. v. d. VEER. Naar wij vernemen is de toestand van den heer J. v. d. Veer, bestuurslid der IJmuider Federatie, die in Leiden een 10-dagen geleden een ernstige operatie heeft ondergaan, sinds dien flink vooruitgegaan, zoodat op algeheel herstel gerekend kan worden. UIT AMSTERDAM TERUG. De stoomtrawler Uiver en Bergen zijn na ondergane reparaties uit Amsterdam terug gekeerd. ELZER'S Heeren Modehuis ZEEWEG 78. Voor een modernen Hoed. Betere pasvorm./ (Adv. ingez. Med.) Juni een slechte maand voor het vissclierijbedrijf. Wel grooter omzet dan verleden jaar, maar toen teas er staking. In zes maanden omgezet ƒ3.012.811. Als we schrijven, dat Juni een slechte maand was voor het visscherij bedrijf, dan geldt dit in de eerste plaats voor de trawlers aan den af slag met een besomming van f 194.611 of ge middeld per reis f2180, waarbij dient te wor den opgemerkt, dat het grootste deel der va rende schepen uit Noordbooten bestond. Van de 30 a 40 trawlers, die gedurende den loop der vorige maand in de vaart waren, bestond hoogstens het vierde deel uit kustbooten. Wel kwamen er in Juni 1937 29 trawlers meer binnen dan in 1936, maar verleden jaar werd het cijfer sterk beïnvloed door de sta king, die 10 Juni begon. Van 13 tot 30 Juni kwamen er slechts 15 booten binnen, of ge middeld iets meer dan één per dag. Wat tevens wijst op een slechten gang van zaken bij de trawlers is, dat de totale besommingen dei- trawlers in Juni slechts l/10deel bedroegen van die van de eerste zes maanden. Er kwamen gedurende de maand Juni 1937 binnen: Van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 90 (61) stoom- en motortrawlers met f 194.611 (f 142.951), 194 (212) motorloggers met f94.801 (f108.457), 348 (669) motorkustvisschers met f64.752 (f50.681), 49 (32) open booten met f639 (f230), 9 (11) Deensche motorkotters met f6.556 (f4.811) en 1 Engelsche met f861. Van de drijfnetvisscherij 1 (4) motorlogger met- f3005 (f4051). Voorts kwamen verleden jaar nog binnen 2 stoomloggers met f3.464. Dit jaar losten de IJmuidensche haringsche pen in hoofdzaak in Vlaardingen. De opbrengst der consignaties bedroeg f7.455 (f9.182). De totale omzet in Juni bedroeg derhalve f 374.458 tegen f 323.971 in dezelfde maand van het vorige jaar. De gemiddelde besommingen der loggers schommelden dit jaar, evenals verleden jaar! tusschen f 400 en f 500, waarbij dan nog ge voegd dient te worden de opbrengst der puf visch, die soms niet onaanzienlijk is. Het eerste halfjaar. Gedurende het eerste halfjaar 1937 kwamen o.a. aan den afslag. Van de trawl_ en zeevischzegenvisscherij 847 (764) stoom- en motortrawlers met f 1.909.387 (f 1.495.644) besomming, verder 1273 (1441) motorloggers met f734.735 (f699.998) en 3173 (2485) motorkustvisschers met f230.678 (f 166.003). Van de drijf netvisscherij 10 (3) Nederl. stoomloggers met f6.678 (f3.734), 47 (6) mo torloggers met f30.604 (fé:360) en 1 (54) En gelsche drifter met f 1.771 (f52.246). De opbrengst der consignaties bedroeg f58.684 (f78.320L De totale omzet in het eerste halfjaar be droeg f3.012.311 tegen f2.530.787 in hetzelfde tijdvak van verleden jaar. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van het overeenkomstige tijdvak van 1936).

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1