__jr—tl EXAMENS. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Overgangsexamens. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: AFDEELING BOUWKUNDE E. BeLlaart. p. C. Cornelissen. J. C. Deelder, Th. C. Drijver, Haarlem; G. P. Onverwagt, Delft; W. H. Rinkema, Aerdenhout, J. C. Wur- zer. Leiden Afgewezen: drie. AFDEELING WEG- EN WATERBOUWKUNDE: W. v. d. Berg, Hillegom; W. J. v. d. Berg, Limmen; D. Brauckmann, Haarlem; G. Bruins- ma. Oosterwolde; J. B. Jager, Egmond a. d. Hoef. H. de Kiewit. Haarlem; H. v. Leeuwen, Oosterbeek; H. H. v. d. Meiden, 's-Gravenhage; L. L. J. Mulder, Haarlem; A. G. Portier, Haar lem; G. Roodenburg, Haarlem; A. Wille. Haar lem. Afgewezen: 5; herexamen: 1. AFDEELING WERKTUIGBOUWKUNDE: G. J. Absen, Eerbeek; G. Baane, Alphen a. d. Rijn, H. Bakker, Deventer, G. Blom. Schermer- horn, B. v. Blommesteyn, Heemstede, D. Deun- houwer, 's-Gravenhage, H. F. A. v. Donselaar, P. F. N. Heye, Haarlem, H. A. v. Ingen Schenau Leiden, J. S. Kemp, Haarlem. C. H. Kok, Me- demblik, S. Kroon, Spaarndam, H. L. J. v. Lent, F. F. v. Noort, J. Ootes. Haarlem, F. E. Paulini, 's-Gravenhage, L. E. J. Poutsma, Krommenie, A. D. Saai, Wognum, G. J. Scholtens, Sant poort. C. W. Schönfeld, B. Steenkamp, 's-Gra- venhage, A. G. Stijger. Santpoort, P. A. v. d. Werf. 's-Gravenhage, J. J. Zitman, Zoeterwou- de. Afgewezen: 6; herexamen: 4. AFDEELING ELECTROTECHNIEK. C. J. Benjamin, Haarlem, W. F. Boelsums 's Gravenhage, C. den Boer, C. A. Boom, Haarlem; J. Ph. v. Dijk, 's Gravenhage, C. G. v. Ee, Haarlem; F. M. J. Houtman, 's Gravenhage; U. de Jong, IJmuiden; A. de Kroon, Haarlem; J. J. Pantekoek, Heiloo; G. K. v. d. Pol, Haarlem; J. P. Rotgans, Wa teringen; Chr. Visman, IJmuiden, S. G. Weenink, Haarlem. Afgewezen: 6. herexamen 3. AFDEELING SCHEEPSBOUWKUNDE. J. A. Korteweg, Alkmaar; H. v. Lienden, Haarlem; J. M. Pluut, 's Gravenhage; J. F. Schalkwijk, Amsterdam. Afgewezen: 1; herexamen 1. AFDEELING VLIEGTUIGBOUWKUNDE (Werktuigbouwkunde) J. Bandsma, Oosterbeek; H. Freydanck Oesinger, 's Gravenhage; J. Jungeling, Bode graven; D. Maasen, Overveen; P. C. Roest, 's Gravenhage; G. A. Schrikker, Grootebroek M. J. B. A. v. d. Sluys, Velp; J. G. Spitzen, Steenwij kerwold; W. J. Teding van Berkhout Heemstede; F. H. v. Winsen, Enschedé. Afgewezen: 2; herexamen 2. AFDEELING VLIEGTUIGBOUWKUNDE: (Scheepsbouwkunde) H. J. Dreef, Sassenheim; R. Hogen Esch, Zandvoort; J. Liesker, Haarlem; B. de Roo, 's Gravenhage; J. v. d. Vlist, Oosterbeek. Afsewezen 2. Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practische leerjaar: AFDEELING BOUWKUNDE; J. M. van Gasteren, F. H. Houtkamp, Haar lem; P. A. Leemhuis, Bloemendaal; A. G. Post- ma, Deventer; J. G. F: Swemle, Hillegom. Afgewezen 5. AFDEELING WEG- EN WATERBOUWKUNDE: iï. Oomstra, Deventer; W. Fehres, Haarlem; M. Glimmerveen, Amsterdam; A. Hofman, IJ. Inpijn, Haarlem; P. J. Jongens, Alkmaar; M. F. Koert, Oegstgeest; L. Kuyper, Hillegom; M. W. Melchers, Amsterdam; J. Nugteren, J. E. Panman, Haarlem; F. van Praagh, 's-Graven hage; J. Prins, IJmuiden; A. Stroeve, 's-Gra venhage; J. Visser, Hengelo; J. H. Zwart, Overveen. Afgewezen 6; herexamen 2. AFDEELING WERKTUIGBOUWKUNDE: A. Andela, Heemstede; P. J. Barnhorn, Haar- em; J. J. L. Duyvendak, Oegstgeest; F. van Hout, Haarlem; P. J. Keyman, Alkmaar; J. Klingen, Haarlem; J. v. d. Land, Bloemendaal; B. H. Langerijs, Haarlem; S. Lisser, Heem stede; C. A. Lukaart, J. Moll, Haarlem; F. A. Pulle, M. G. v. d. Steeg, 's-Gravenhage; A. Stevenhagen, Haarlem; J. Verkroost, Haar lem; J. D. Wolsink, Hengelo. Afgewezen 7; herexamen 5. AFDEELING ELECTROTECHNIEK: A. B. Bronkhorst, Haarlem. H. J. M. Fi scher. Alkmaar. R. v. Graft, St. Pancras, F. M. Hauber, Haarlem, S. J. Hellings, Heem stede, L. Kooreman. Haarlem, H. Loven, Rijswijk, H. de Mare, 's-Gravenhage, W. v. d. Mark. B. H. W. Mulder, J. C. Roelofs, Haarlem, G. C. Roelse, Apeldoorn, J. Schip pers, Voorburg, B. S. Sieswerda, Wieringer- waard, H. E. Spaanenburg, Deventer, A. H. Tomson, Scheveningen, L. C. Verspoor, 's-Gravenhage, M. W. Zonneveld, IJmuiden. Afgewezen 1. Herexamen 4. AFDEELING SCHEEPSBOUWKUNDE: P. Dozy, Haarlem. P. J. v. d. Giessen, Krim pen a. d. IJsel, W. Snel, Haarlem, A. H. v. Wolzogen Kühr, Bloemendaal. Afgewezen: geen. AFDEELING VLIEGTUIGBOUWKUNDE (werktuigbouwkunde) J. M. Bakker, Nieuw-Vennep, D. Ingerman, Heemstede, J. A. Lok, Haarlem, W. H. Kruis- B. Haentjens. J. Kalff, E. Koppen. H. E. P. Koning, G. v. d. Laan, M. G. Lijsen, S. Matthieu H. M. Schilthuis, T. L. v. d. Veen, H. H. de Witt Hamer, M. C. v. Zwijndregt, en de heeren: S. Nijenbandring de Boer, D. Henny, P. J. Kop pen, P. G. Kranenburg, W. Snellen, K. Stei- nenböhmer, A. G. C. Vrijer. Eindexamen afd. Gymnasium: Alsnog ge slaagd voor diploma A: Mej. W. A. Rubach. HET R.K. LYCEUM. Toegelaten tot de eerste klasse: 1937. A. Aarts, N. Andriessen, Th. Baanstra. H. Botter, J. Buiting, J. Bijvoet, H. Fyen, W. Kraetzer, A. Nolte, J. Paulides. L. Roozen. H. Schmitz, Th. Stevens. K. v. d. Veen, G. Vlekke, J. Baarda, M. v. Dijck, J. v. Doorn, L. Lauten- slagen Th. v. Liemt, W. de Rijk, L. v. d. Sluis, A. v. Son, F. Stuyt, Th. v. Baar, J. Bergansius, Th. Cornelissen, W. Opzeeland. B. Truyens. F. Veringa, F. Beelen, H. v. Dusseldorp, A. Jan sen, P. Knötschke, H. Kubbinga, W. v. Mont- foort, F. Sweerts, B. v. Rijnsdorp, A. Spruyt, F. Tielens, J. Tielens, L. Bröcker, S. Moole- naar, H. van Pampus, H. Schlatmaan, R. Schlatmaan, R. Smit. G. Verbiest, H. Dam, W. Rooijers, H. Jansen, J. v. d. Pol, L. Nieu- wenhuys. Overgangsexamen einde van den cursus 19361937. Van klasse la bevorderd: J. v. Beem, J. v. Boeckel, J. Bonarius, H. Brink, J. v. Deurzen, W. v. Dijk, G. Felix, Ch. Forceville, G. Fre- riks, S. v. d. Hart, P. Hupkens, M. v. Huystêe, A. v. Iersel (e.v.), A. Jansen (m.l), H. Kers- tens. Van klasse lb bevorderd: A. Arens (voorw.). K. Athmer, J. Bastiaenen, B. Blom, J. Elligens, Th. Feitz, J. Heilen, L. Janssens, A. Koning, P. v. Koningsbruggen (e.v.) J. Lammers, H. Muller, C. Post, J. Rens., H. Roozen (m.l.), C. Reickert, M. Mengelberg. Van klasse lc bevorderd: Th. v. d. Mey, (m.l.), J. Peeperkorn, W. Post. F. Roozen- krans, P. Scheeffhals (m.l.), J. Seignette, W. Smits, P. Spierenburg (m.l.) J. Spook, S. Suiker, B. v. Tienhoven, J. Theunis (m.l.); H. v. d. Weiden, J. Weterman, L. Wüst (m.l.) H. Wijne, P. Witteman (e.v.) Van klasse 2a bevorderd: H. Bak, S. Balm, J. Belle, C. Bruin, G. van Bueren, Th. Buiting, L. Claessen, B. Dirks, J. v. d. Does, H. Eekhout, C. Feitz, H. Gerding (voorw.), H. Giele, B. Goossens, W. van Daatselaar. Van klasse 2b bevorderd: C. Borst (voorw.), B. Bosse, J. Bremmers, P. v. Haeff, A. Henne- man, G. Hoekstra, H. Horeman, A. van Iersel, W. Kimman, J. Korstjens, N. Kraetzer, O. Kra nendonk, G. Kubbinga, F. Lange, J. Luyben (voorw.), A. Meesters. Van klasse 2c bevorderd; J. Duynstee, E. Hüffer, A. Kahmann.J. Mensink, K. Mol, A. v. Pampus, Th. Pijnenburg, R. Rikkers (voorw), W. Schwartz, C. Spruyt, J. Steenman, P. Strous, J. Tombrock, M. v. d. Weyer, Th. Wubbe, J. Zantman, H. Hamm (voorw.). Van klasse 3a bevorderd: P. Angevaare, C. Bastiaenen, E. Bilars, Th. Bosse, M. Delhez, L. Le Grouw, P. Harding, J. Koop, W. Lemaire A. v. Loenen, Th, Mathot, Th. v. d. Pas, J. Stevens, Th. Vermeulen, A. Zwartkruis. Van klasse 3b bevorderd: C. Dopheide, N. Gomes, A. Gottmer, C. La Grouw, E. Haase, J. Horbach, A. v. Huystee, J. Jansen, P, Kerk hof, Th. Koot (voorw.) J. Luyten (v. v.) J. v. Maanen, H Mensink, G. Nielen, M. v. Pelt, B. v. Saase, R. Spruyt, C. Stammeyer, J. Stuker, L. Tepe, J. Thunnissen, J. Wüst, C. Hoes, Van klasse 4 H. B. S. B bevorderd: W. Beers (m.l.) H. Blom, C. Brandenburg, J. Dazert, L. Haase, H. Hoess, C. Kramer, P. Laming (voorw.), J. Mathot, J. Meyer (voorw.) N. Out, A. Schulte (m. 1.) P. Verkroost. Van klasse III Gymnasium bevorderd: C Bilars, P. Castelein, R. v. Dam, G. v. Emmerig (m.l.), H. Francken, H. de Haan (e.v.), A. de Haas, A. v. Heusden, A. Hoekstra, J. Kamphuis. W. Korstjens, H. Peeperkorn, H. Prenen (m.l.), H. Reintjes, V. Roozen, B. Ruland (e.v.), J. de Rijk, V. Schrijnemakers (e.v.), M. Sluyter, J. Yland, C. Zwager (voorw.) Van klasse IV Gymnasium bevorderd: M. By- waard, J. Hollander, H. Kimman, H. Kuipers. H. Lips (e.v.), R. Visser, A. Vreeburg (e.v.), A Hueber. Van klasse V Gymnasium bevorderd: J Aukes, H. Hüffer, W. de Jong, J. Ooms, A. Po- vel, A. v. Velzen, J. Ebskamp, J. Steman. Van klasse 4 H. B. S. A bevorderd: H. Ebs kamp, J. Francken, B. v. Hees, R. Hin, J. de Jager, A. de Loor, H. Peters, P. Reckman, P. Rijn ja, B. Steman, Ch. Stutterheim. Een aantal werkloozen verdween spoorloos. Geen ronselarij in het spel. Zooals uit vele andere landen zijn er ook uit Nederland verschillende jongelieden en man nen naar Spanje vertrokken, om daar aan een van de fronten deel te nemen aan den strijd. Daaronder behoorden ook Haarlemmers. Thans bereikte ons de mededeeling, dat den laatsten tijd een aantal werkloozen uit Haar lem ongemerkt verdwenen is. Zelfs de vrou wen en de huisgenooten wisten niets van hun vertrek af. Uit foto's van het strijdtooneel in Spanje bleek later, dat zij aan de zijde van de regeerlngstroepen streden. Het vermoeden werd door onzen zegsman uitgesproken, dat er ronselaars aan het werk geweest waren om deze strijders voor de roode troepen aan te werven. Uit nadere inlichtingen die wij hebben in gewonnen bleek, dat van twee gevallen van Haarlemmers bekend is, dat zij in den bur geroorlog in Spanje den dood gevonden heb ben. De Haarlemsche politie deelde ons mede dat haar bekend is, dat verschillende Haar lemmers naar Spanje vertrokken zijn. Daarte gen zijn geen maatregelen te nemen. De men- schen vragen een buitenlandsche pas aan (meestal op een bewijs van onvermogen) vertrekken dan naar Spanje. In eenige ge vallen is dit blijkbaar gedaan zonder dat de huisgenooten hiervan afwisten. De politie kreeg verzoeken tot opsporing van de vermisten. Het betrof hier personen met communistische denkbeelden. Het onderzoek heeft aan de po litie de overtuiging gegeven, dat zij aan de zijde der regeeringstroepen in Spanje strijden. Bij het onderzoek van de recherche is niet gebleken, dat hier aan ronselarij gedacht moet worden. De menschen die aangenomen worden voor Spanje, weten of begrijpen bovendien zeer goed, vooral na het vele dat daarover in de s gepubliceerd is, dat zij daarheen ver trek.. _n om aan den strijd deel te nemen. Vóór behoud der saneering. Te Hillegom. Onder leiding van den heer D. E. Nieuwen- huis, hield de Hillegomsche afdeeling van Het Holl. Bloemb.kweekers Genootschap Don derdagavond in Hotel Flora een goed bezoch te vergadering ter behandeling van den be schrijvingsbrief voor de op Maandag a.s. te houden algemeene vergadering. Het eenige en belangrijke punt van dezen brief was de beantwoording van de vraag ,Acht men het i™: cK0!kaStcIU', al,e °p Schaap. Beverwijk, W. Schalken, Heemstede, M. J. Schikker, Oosterbeek, H. M. Schimmel penning, Overveen. S. Schuilwerve, Rijswijk, J. A. Valentijn, H. P. Valentijn, Haarlem. Afgewezen: 5, herexamen 1. AFDEELING VLIEGTUIBOUWKUNDE (scheepsbouwkunde) A. van 't Hooft, Aerdenhout, G. W. Pieter- se, Haarlem, R. J. Voest, Amsterdam, J. Vonk Haarlem. Herexamen: 1. Bevorderd van het tweede naar het vierde studiejaar: AFDEELING BOUWKUNDE: W. Kok, Haarlem, J Kops. E. J. Meihuizen, Arnhem, M. J. Meyers, D. J. Weeder Wognum, J. v. Zwieten, Haarlem. Afgewezen: geen. AFDEELING WEG- EN WATERBOUW KUNDE: F. Potman, Goor, T. A. Punt, Bergen, I. P. R. Rosingh, utrecht. Herexamen: 1. AFDEELING WERKTUIGBOUWKUNDE. D. Boot, L. Boot, Alphen a.d. Rijn; I. D. Kuipers, Wassenaar, J. Verloop, Katwijk aan Zee. Afgewezen 2; herexamen 1. AFDEELING ELECTROTECHNIEK. J. v. Dooremalen, Rijswijk, P. Gerbranda, Haarlem. C. Plaatteeuw. Afgewezen 1. AFDEELING VLIEGTUIGBOUWKUNDE (Werktuigbouwkunde) R. J. v. Hoevell, Harlingen. Afgewezen 1. AFDEELING VLIEGTUIGBOUWKUNDE. (Scheepsbouwkunde) C. Salome, Groede. Afgewezen: geen. KENNEMER LYCEUM Eindexamen afd. H.B.S.-B. Geslaagd de da mes: S. K. Poll, M. E. Reyers, C. A. Verschoor, en de heeren: K. Bal, W. Beunder, J. H. G. Fer- man. J. M. Heerooms, W. Kaars Sijpesteyn, S. Krieks, H. C. L. Meyer, Th. J. Meyling, W. Meyling, H. E. Niemeyer, F. Nordbeck, O. I. M. Porton, G. H. J. Schnitger, J. E. Veen, J. Ver hagen, J. G. Viëtor. Eindexamen afd. H.B.S. A.: Geslaagd de da mes: M. E. S. Bergmans, D. S. Bloem, A. J. v. d. Breggen, W. van Essen, A. E. van Gelder, fen?' De voorzitter hield hierover een korte be schouwing. Volgens hem moet de vraag zoo als zij daar ligt met neen beantwoord wor den, ofschoon de wijze waarop zij gesteld is zeer politiek moet worden genoemd. Er moet onderscheid gemaakt worden tusschen be drijf s- en regeeringsmaatregelen, welke laat ste wij wel het meest kennen in den vorm van surplusfonds, minimumprijzen en teelt beperking. Daar de directie van het H.B.G. dit bedoeld heeft is een zuivere beantwoor ding zeer moeilijk. Het bestuurslid de heer Cardol hield een zeer uitvoerig pleidooi voor het behoud der maatregelen. Vroegere gebeurtenissen bij hyacinten en tulpen hebben bewezen dat men zonder regeeringstoezicht niet kan. Spr. vreest voor een ongebreidelde concurrentie der landbouwboeren in Friesland en Gronin gen bij een loslaten der teeltbeperking. Er volgde een urenlange discussie tusschen voor- en tegenstanders waarbij krasse be woordingen werden geuit, zonder dat nieuwe argumenten te berde werden gebracht. Werd in de vorige vergadering het behoud der saneringsmaatregelen met groote meer derheid verworpen, ditmaal bleek dat de voorstanders in de meerderheid waren. Met 12 tegen 9 stemmen verklaarde de vergade ring zich voor het behoud der sanerings maatregelen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren J. P. Koop en P. Langeveld. Uit de vergadering kwamen nog eenige voorstellen ter vervanging der tegenwoordige regeeringsmaatregelen. De voorzitter ontried echter bespreking ten einde af te wachten wat de algem. vergadering zal besluiten. Bij de rondvraag werd door den secretaris der Beurscommissie geprotesteerd tegen het feit dat door de afdeeling Noordwij k op den zelfden dag als te Hillegom een bloembollen- beurs wordt georganiseerd. Aan de directie van het H.B.G. zal worden verzocht te trach ten deze zaak te regelen. Te Lisse. De afd. Lisse van het Holl. Bloembollen kweekers Genootschap verklaarde zich in haar vergadering van Donderdagavond met 26 tegen 13 stemmen eveneens vóór het be houd der saneeringsmaatregelen. Haarlemmers die in Spanje vechten. Restitutie van heffingen aan kweekers. Door het bloembollensurplusfonds. 's GRAVENHAGE, 9 Juli. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de regeering aan het bestuur van het bloembollen-surplus- fonds te Haarlem medegedeeld, dat het niet voor afkoop van surplus noodige gedeelte der voor dat doel in eenig jaar geïnde gelden, tel kenmale aan de kweekers zal kunnen worden gerestitueerd, met dien verstande, dat van het totaal-bedrag der heffingen, elk jaar 2 pet- zal worden aangewend tot geleidelijke vorming van een reserve in genoemd fonds, tenzij bij zondere omstandigheden een ander percentage wettigen Zoeken naar mevr. Earhart blijft vergeefs. HONOLOELOE, 9 Juli (D.N.B.) Ook Donder dag is vergeefs naar de vermiste vliegster Amelia Earhart gezocht. Men heeft zich bij het zoeken bepaald tot het gebied der Phoenix-eilanden en de nabijgelegen koraal riffen, doch naar de marine-autoriteiten mededeelen, zal vandaag meer in zuidelijke richting worden gezocht. De regeering van Nieuw-Zeeland heeft al haar schepen instructie gegeven, uit te kijken naar het vliegtuig van mevr. Earhart. Een vijfling op Cuba geboren. Vier jongens en een meisje. HAVANA, 9 Juli (Havas). De correspon dent van het blad „Pueblo" meldt, dat de te Sera, een dorpje in de provincie Pinar del Rio, wonende boerin Maria Vega Cruz vier jongens en een meisje ter wereld heeft gebracht. De pasgeborenen zouden het goed maken. ONS KNIPPATROON. No. 800: maat 42. UITSLAG VEILING. HAARLEM Vrijdag. Uitslag der verkooping, gehouden in „t No tarishuis" op Donderdagavond. Een Heerenhuis met grooten tuin en erf te Haarlem aan de Westerhoustraat no. 25, groot 2 aren, 49 centiaren, f 8900 S. de Jong q.q. Een Heerenhuis met grooten tuin en erf te Haarlem aan het Kenaupark no. 9 a met ach teruitgang in de Rozenstraat, groot 1 are, 93 centiaren, f 6300, H. Smolenaars. Een Winkel- en Woonhuis, tuin en erf te Haarlem aan de Soendastraat no. 21 groot 81 centiaren, f 3475 S. de Jong q.q. Twee Woonhuizen met erven en groot voor erf te Haarlem aan het Zuiden Buitenspaarne nos. 61 en 3, (Dubbele Buurt), groot 2 aren, 79 centiaren, f 3400 D. Koel q.q. Een Woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan den Wagenweg no. 17, groot 1 are, 96 cen tiaren. f7675 mej. A. Kroon. Het Woon. en Winkelhuis met erf te Haar lem aan de Kleine Houtstraat no. 92, groot 65 centiaren, f 2560 H. I. van Goor q.q. Het Woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Minahassastraat no. 15. f 3175 G. M. van Assendorp q.q. Een Huis met erf te Haarlem aan de Reyer Anslostraat no. 44, groot 1 are, 25 centiaren, f 3275 H. G. Zwart. Het Woon- en Winkelhuis waarin bakkerij en erf te Bloemendaal aan den Bloemendaal- schenstraatweg no. 104, groot 1 are, 35 cen tiaren. f 18.000 J. Bakker q.q. Een Huis met bovenwoning en erf te Haar lem aan de Rozenpriëelstraat no. 48 zwart en rood, groot 71 centiaren, f 1360 N. N. q.q. Vlotte zamerjurk. Linnen is het materiaal bij uitnemendheid voor vlotte, sportieve zomerkleeding. Het vol doet aan alle eischen, die men aan het mate riaal voor zomerjurken stelt; het is goed waschbaar. verschiet niet en geeft altijd een frisschen indruk. Waar men echter wel aan moet denken bij het gebruik van linnen is, dat lang niet alle modellen geschikt zijn om van linnen vervaardigd te worden. Jurken met klokrokjes, strookjes en derg. zijn niet ge schikt om van dit materiaal gemaakt te wor den. Gladde, eenvoudige modellen komen, van linnen vervaardigd, uitstekend tot hun recht. Een jurkje, dat zeer geschikt is om van dit 'materiaal vervaardigd te worden, is het hierbij afgebeelde model. De japon wordt van voren geheel met knoopen gesloten. Een zoogenaamd „bubi-kraagje" met een vlot strikje van zwart gelakt satijn, korte, rechte mouwtjes, een vier tal zakjes, die met een knoopje gesloten wor den en een doorgestikte ceintuur, verhoogen het sportieve cachet van dit leuke jurkje, dat zoo wel in beroep als buiten gedragen kan worden. Benoodigd materiaal: 4 M. van 90 e.M. breed te. Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte: 96 c.M.; taillewijdte: 74 c.M. en heupwijdte: 104 c.M. Door het al of niet aan knippen van naden, kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week te verkrijgen Kennemerlaan 42, IJmuiden, en Breestraat 29, Beverwijk. A.K.U. gaat melkwol vervaardigen Nieuwe afdeeling officieel geopend. Hoe het product tot stand komt. In aanwezigheid van den minister van eco nomische zaken, mr. M. P. T. Steenberghe en den directeur-generaal van handel en nijver heid dr. H. M. Hirschfeld, is Donderdagmid dag een nieuwe afdeeling van de fabriek der Algemeene Kunstzijde Unie te Arnhem voor de vervaardiging van de z.g. melkwol geopend. De directeur-generaal van den landbouw, ir. L. H. Roebroek, die eveneens aanwezig zou zijn, was echter verhinderd te komen. Een zeer beperkte kring van gasten, die bij de voorbereiding op de een of andere wijze hun medewerking hadden verleend, was mede aanwezig. De directeur der A. K. U. prof. ir. I. P. Vooys gaf een uiteenzetting van de redenen, waarom deze nieuwe fabricage was begonnen, Het procédé is door den grondstof, waaruit het wordt vervaardigd al direct nationaal. Neder land is arm aan grondstoffen, doch het bezit in zijn veestapel eert groote rijkdom. Het was reeds lang bekend, dat de caseïne, welke in de ondermelk overblijft, een interessante stof is. De poging daaruit een garen te maken, dat door de eiwitsamenstelling op wol zou gelij ken, dateert al van 1904 en vroeger. Reeds 1910 was er op dit gebied aan Nederlanders een patent verleend. Sedertdien zijn er zeer belangrijke wijzigingen ingetreden, die de houding ten opzichte van het probleem wol uit melk, sterker maken. In dit verband wees spr. op de baanbrekende kunstzijde-industrie. De nieuwe bedrijfstak heeft met de celwol- of stapelvezelindustrie dit gemeen, dat het aan de bestaande industrie een nieuwe grondstof aanbiedt, die, hetzij voor zichzelf, hetzij ge mengd, mogelijkheden opent voor nieuwe fa brikaten en nieuwe werkwijzen. Om dit te bereiken was voor de techniek van de kunstzijde een terugtocht noodzakelijk, n. van het vezelstofproduct garen naar de grond stof-vezel. Dankbaar memoreerde spr. in ver band hiermede de hulp van de wolindustrie en van een coöperatieve melkinrichting. Zonder een ordening in de verstrekking der caseïne uit de ondermelk zal Nederland niet het beste voordeel kunnen trekken van wat heden be gonnen wordt. Wij rekenen, aldus spr., op een overeenstemming met de Nederlandsche zul velindustrie ter bevordering van wederzijdsche belangen. De minister heeft hierna een openingswoord gesproken. De fabricage der melkwol. Omtrent de vervaardiging van de melkwol kan het volgende worden medegedeeld: De ondermelk wordt in een groot reservoir gebracht en daarin met zuur vermengd. Hier door wordt de in deze ondermelk aanwezige caseïne onoplosbaar en kan uit de melk wor den afgefiltreerd. De aldus verkregen caseïne wordt eenige malen gewasschen en vervolgens in een verdunde loog opgelost. Hierop volgt een zeer zorgvuldige filtratie, waarna de op lossing, casinose genoemd, gereed is om worden versponnen. De spin-apparatuur is in wezen dezelfde als die voor de kunstzijdevervaardiging. Het es- sentieele element daarin is de spindop, welke een groot aantal zeer fijne gaatjes heeft, waaruit de casinose gespoten wordt in een zuurbad. De werking van dit bad is zoodanii dat de casinose stremt en een draad levert, Deze draad is nog niet gereed en moet in ver schillende baden hard gemaakt, gewasschen en in stukken van de gewenschte vezellengte worden gesneden. Zoowel de samenstelling van het spinbad als de wijze van nabewerking zijn het resultaat van langdurige en zeer uitgebreide onderzoe kingen. Het procédé lijkt in het algemeen vrij eenvoudig, maar is wat de chemie aangaat buitengewoon moeilijk en zeer veel ingewik kelder dan het normale kunstzijde-bedrijf. Na de laatste wassching en droging ontstaan een uiterlijk geheel op schapenwol gelijkende sub stantie, welke op de normale wolmachines ver werkt kunnen worden. RADIO, PGOERAMMA ZONDAG 11 JULI. HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO. 5.00 VARA, 6.30 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduivenbe- richten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramo foonmuziek. 9.45 Lezing „Van Staat en maat schappij". 10.00 Viool en piano. 10.45 Declama- ie. 11.05 „Fantasia". 11.20 Orgelspel. 11.40 „Fantasia". 12.00 Orgelconcert. 12.10 Het Oni- roeporkest. 1.30 Nirom-uitzending. 1.50 Wierin- ger Mandoline-Vereeniging „Oefening Kweekt Kunst". 2.10 Boekbespreking. 2.35 KovacsLajos' orkest. 3.00 Residentie-orkest en solist. In de pauze: Gramofoonmuziek. 4.30 Sportreportage. 5.00 Harmonie Dr. F. M. Wibaut" en Gramo foonmuziek. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sport nieuws ANP. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Cau serie „Om des geloofs wil uit Duitschland ver dreven". 6.45 Nederd. Hervormde Kerkdienst. .00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Cau serie „Aan hen, die nog niet betaalden". 8.20 Residentie-orkest en soliste. 9.15 Radiojournaal. 30 Chansons. 10.00 Radiotooneel. 10.35 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRÓ-Dansorkest. HILVERSUM II 301 M. 8.30 NCRV., 9.30—5.00 KRO. 5.05 NCRV, 7.45—11.30 KRO. .30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Plechtige H. Mis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Boekbespreking). .00 Vragenhalfuur. 2.30 De KRO-Melodisten en solist. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.15 Lezing ,St. Bonifatius en de Katholieke actie „Voor God". 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 De KRO- Melodisten. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Zie- kenhalfuur. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Ge reformeerde Kerkdienst. Hierna Christ. Koor .Toewijding". 7.00 Sopraan en orgel. 7.45 Gra mofoonmuziek. 7.50 Causerie „De Liturgie en het huisgezin". 8.10 Berichten ANP. Mededee lingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 9.30 Stedelijk orkest van Maastricht. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperantolezing. DROITWICH 1500 M. 12.50 New Majestic Cinema-orkest. 1.50 Het Orpheus-Trio. 2.20 Orgelspel. 2.50 BBC-Zan- gers en solisten. 3.20 BBC-Harmonie-orkest. 4.00 Declamatie. 4.20 Stedelijk orkest Harro gate. 5.20 Missiepraatje. 5.40 Het Olof-Sextet. 6.20 Causerie „As I look back". 6.35 Troise's Mandoline-orkest en solist. 7.05 Het Stratton- strijkkwartet en solisten. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 BBC- koor en -Theater-orkest. 10.25 Vioolduetten. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gramofoonmuziek. 12.50 Orkestconcert. In de pauze: Zang. 3.20 Zang. 3.35 Parijs Mandolineorkest. 4.05 Xylofoonsoli. 4.20 Radiotooneel. 5.20 H. de Souza's orkest. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gramofoon muziek. 11.201.20 J. Bouillon's dansorkest KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.35 Gevarieerd concert. 9.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Pianovoordracht. 12.20 SS-orkest. Hierna: Omroepkleinorkest en Balalaika-orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Schrammelmuziek. 4.20 Orkestconcert. 5.30 Mannenkoor. 6.50 Omroepkwintet. 8.20 Rob. Gaden's dansorkest. 9.2012.05 „Manon Les- caut", opera. BRUSSEL 322 M. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelspel en zang. 11.05 J. Schnyders' orkest. 11.50 en 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 en 2.35 Gramofoonmu ziek. 3.20 Dubbelmannenkwartet „Animato". 4.20 Literair-muzikaal programma, 5.20 Orkest en koor van het Stedelijk Conservatorium te Brugge. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 dito. 8.20 Omroepsymphonieorkest. 10.30 Gramofoon muziek. 11.35—12.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 434 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Ensemble ..Pro Musica Antiqua". 11.05 Bont programma. 12.05 J. Schnyders' orkest. 12.50 Omroeporkest, Reportage en Gramofoonmuziek. 1.50 Salon orkest. 2.202.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.05 Sportreportage. 3.20 Orgelconcert. 3.50 Gramofoonmuziek en reportage. 5.20 Paul Godwin's orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Hans Bund en Emil Roosz met hun dansorkesten. 10.20 Berichten. 10.40 Sport nieuws. 10.501.15 Egon Kaiser's kapel en Or gelspel. Om 11.05 Weerbericht. MAANDAG 2 JULI. HILVERSUM I 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 De Octophoni- kers. In de pauze: Declamatie. 12.20 Orgel en zang. 1.15 Kovacs Lajos' orkest 2.00 Pianovoor dracht. 2.30 Groninger Orkestvereeniging en solist. In de pauze: Declamatie. 4.30 Causerie .Meesterwerken van de Fransche toonkunst". 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 AVRO-Dans- orkest. 7.00 Gramofoanmuziek. 7.30 Cello en piano. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Italiaansch operaconcert. 9.00 Reportage. 9.30 Verovlg concert. 10.15 Renova-kwintet. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO Dans orkest, en gramofoonmuziek. HILVER«Ttm n, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriflezing, meditatie, gewijde muziek (gr. pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Geluk- wenschen. 9.45 Gramofoonpl.. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gramofoon- platen. 12.00 Berichten. 2.15 Alt en piano. 3.00 Wenken voor de keuken. 3.30 Gramofoonmu ziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Het Stichts Piano kwartet. 6.15 Causerie over het Vrijwillig Landstormkorps Motordienst. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Hehr. SOS-ber. 8.15 Dub belmannenkwartet met orgelbegeleiding. 9.00 „Het werk van de gevangenispredikant", cau serie. 9 20 Orgelconcert (om 10.00 Berichten ANP). 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnas tiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Schrift lezing. 1500 M. 11.05 Orgelspjel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.20Militair orkest. 1.30 Sportverslag. 1.50 Or gelconcert 2.35 .Responsibilities of Emoire". causerie. 2.50 Pianovoordracht. 3.20 Stedelijk orkest Whitby. 4.20 Jazzmuziek gr. pl.) 4.50 Viool en piano. 5.20 Sportverslag. 540 J. Kan- trovitch en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.40 ..Corables and reaüing hooks", dialoog. 6.55 Fagot en piano. 7.20 Gevarieerd programma. 8.05 Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.40 Buiten lands overzicht. 9.55 Het Haigh Marshall Strijk orkest en soliste. 11.00 Declamatie. 11.20 Jack Jackson's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl). RAHTO P4RÏS. 1648 M. 7.20, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 11.50 Solistenconcert. 12.20 Visciano-orkest en zang. 2.20 Radiotooneel. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 4.05 Pianovoordracht. 5.20 Orkestcon cert. 7.23 Vioolvoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Pia novoordracht. 8.05 Zang. 8.50 „Chllpério", ope rette. 10.50 Grafoonplaten). nFrT^rHLANDSFNDER. 1571 M. 8.30 Trioconcert. 9.10 O. Dobrindt's orkest en solisten. 10.20 Berichten 10.35 Hoorbericht. 10.50 Blaasconcert. 11.05 Weerbericht. 11.20 12.20 Hans Busch' dansorkest, G. Freundorfer's Kapel en solisten.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5