Thijs IJs en de Brullende Berg Engeland bemiddelaar in de moeilijkheden der non-interventie. Op Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Wantoestanden in Sovjet-Rusland. I' ZATERDAG 10 .TUL'I 1937 voorstel van den Nederlandschen vertegenwoordiger. Uit Londen: De niet-inmengings- commissic lieeft zich gisteren accoord verklaard met het voorstel van den vertegenwoordiger van Nederland de taak een oplossing te zoeken uit de tegenwoordige impasse toe te vertrou wen aan Lord Plymouth. Men vroeg dus Groot-Brittannië de rol van bemiddelaar te willen spelen in het actueele vraagstuk. De bijeenkomst der commissie ein digde even voor zeven uur gister avond. Officieel werd daarop medegedeeld, dat de Britsche regeering de haar toevertrouwde taak heeft aanvaard. Omtrent het voorstel van den ver tegenwoordiger van Nederland wordt in het door de commissie verspreide communiqué het volgende vermeld: de vertegenwoordiger van Neder land zeide. dat hij overtuigd was, dat in de (besprekingen van dien dag in de commissie geen definitieve oplos- sing zou worden bereikt, doch hij was zeer onder den indruk door het ontwijfelbare verlangen van alle ver tegenwoordigers om de kwestie tot een bevredigend einde te brengen en hij stelde voor. dat de commissie iemand zou belasten de kwestie ter hand te nemen. De Nederlandsche vertegenwoordi ger deed geen voorstel inzake den vorm, waarin dit zou geschieden, doch ten aanzien van den weg om het doel te bereiken, twijfelde !hij niet, of de regeering van het Ver- eenigd Koninkrijk was hiertoe het meest geschikt. „Laat de regeering van het Ver- eenigd Koninkrijk en vooral de voor zitter van de commissie belast wor den met 't pogen de beide standpun ten tot elkaar te brengen". Nadat Lord Plymouth de taak om een weg uit de moeilijkheden te zoe ken had aanvaard, dankte de verte genwoordiger van Nederland alle le den van de commissie voor den steun aan zijn voorstel verleend. Over het verloop van de zitting van giste ren meldt men ons nog uit Londen: De Fransche ambassadeur heeft in de vol tallige vergadering van het comité voor de niet-inmenging een redevoering uitgesproken, waarin hij uiteenzette, dat Frankrijk tot de overtuiging is gekomen, dat de Duitsch- Italiaansche voorstellen niet in staat zijn .een onpartijdige en doeltreffende controle te verzekeren, terwijl een volstrekte onpartij digheid meer dan ooit geregeld moet worden. Geconstateerd werd, dat deze voorstellen prac- tisch ten gunste zouden komen van een der partijen en zouden neerkomen op een ver zwakking van het internationaal controle systeem. Bij het uitbreken van den Spaansehen. bur geroorlog was er een door alle mogendheden erkende regeering in Spanje. Hoewel eenige regeeringen thans de wettigheid van de regeering te Salamanca erkend hebben, blijft voor de groote meerderheid der regeeringen de oorspronkelijke Spaansche regeering de wettige, terwijl tot dusverre allen geweigerd hebben de rechten van oorlogvoerenden aan beide partijen toe te kennen. Voor de toekenning dezer belligerenten- rechten zou zich een nieuw feit hebben moe ten voordoen, hetgeen naar de meening van de Fransche regeering niet het geval is. De huidige moeilijkheden zijn ontstaan, doordat twee mogendheden, die met de zeecontróle 'belast waren, gemeend hebben hun controle- schepen te moeten terugtrekken op grond van onvoldoende waarborgen tegen de gevaren, die de controle meebrengt en doordat zij wei geren de onpartijdigheid toe te geven van de controle, die de Britsche en Fransche sche pen zouden uitoefenen in plaats van de Duit- sche en Italiaansche, zelfs wanneer zij neu trale waarnemers aan boord zouden hebben. Opheffing der vlootcontröle, uitgeoefend uit naam van het Londensche comité, lijkt niet aanvaardbaar. Duitschland en Italië stellen voor de con trole te land te behouden. Frankrijk gaat hier gaarne mee accoord, wanneer hierdoor geen uitzondering ontstaat uitsluitend ten aanzien van Frankrijk, maar wanneer dit deel uitmaakt van een geheel, dat aan twee voorwaarden moet voldoen: 1. De controle aan de Portugeesche grens, die reeds verscheidene dagen geschorst is, moet zonder uitstel hersteld worden. Anders zou Frankrijk genoodzaakt zijn het Lon densche Comité er van in kennis te stellen, dat niet alleen in Frankrijk een interna tionale controle kan bestaan en dat het de Fransche regeering bijgevolg tot nader order niet mogelijk is den waarnemers het recht toe te kennen hun werk voort te zetten. Wanneer zich voordien geen nieuwe feiten voordoen, zal deze mededeeling onmiddellijk in den aanvang van de volgende week gedaan wor den. 2. Een billijk parallelisme moet bestaan tusschen land- en zeecontróle. Men kan niet tegelijk de eene verzwakken en de andere handhaven. Wanneer de patrouilledienst op geheven werd, zou men alleen aangewezen zijn op den goeden wil, waarover Frankrijk niet in discussie wil tredeii. Is de goede wil echter ter zee voldoende, dan moet hij ook te land voldoen. Wanneer controle te land noodig is, is die ter zee niet minder noodzakelijk. Aan het slot van zijn rede vatte Corbin het Fransche standpunt als volgt samen: De Fransche regeering constateert, dat de bij het comité ingediende voorstellen niet bil lijk zijn ten aanzien van de tegenover elkaar staande partijen, noch ten aanzien van de mogendheden. Verre van de controle te ver sterken, zooals noodig zou zijn, verzwakken de voorstellen haar en doen haar te niet. Frankrijk kan ze dus niet aanvaarden. Het handhaaft de voorstellen, die de Fransche regeering heeft gedaan. Het richt dus tot alle leden van het comité een dringend beroep ten gunste van een vol ledige inmenging welker loyauteit gewaar borgd moet wórden door een onpartijdige en doelmatige controle. De Italiaansche gedelegeerde, ambassadeur Grandi, las een verklaring voor uit naam zij ner regeering, waarin de opvattingen van Ro me nader omschreven werden. Dit document vormt een recapitulatie van de gebeurtenis sen in Spanje, zooals de Italiaansche regee ring, die interpreteert, en een rechtvaardiging van de politiek, die tot dusverre door Italië gevoerd is. Von Itibbentrop contra Maisky. De Duitsche vertegenwoordiger Von Rib- bentrop keerde zich tijdens de zitting op scherpe wijze tegen den vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland, Maisky. Hij zeide o.a. dat de Sovjet-Unie tracht onrust te zaaien waar zij kan, omdat zij hiermede de wereldrevolutie vooruit wil drijven Von Ribbentrop ontzegde derhalve de Sovjet-Unie de mogelijkheid onpartijdig inzake de Spaansche kwesties te kunnen oor- deelen. De Komintern heeft zich overeen komstig de leer van Lenin steeds benut van de onlusten in Spanje om daar aan de macht te komen, teneinde van daar uit Frankrijk, Europa en tenslotte de wereld te kunnen ver overen. Honderden agenten zijn naar Spanje gezonden om dit doel te bereiken. Spreker zeide voorts, dat Duitschland geen eenzijdige controle door Frankrijk en Engeland kan aarvaarden. Engeland en Frankrijk erkennen de regeering van Valen cia als de rechtmatige regeering van Spanje. Duitschland en Italië erkennen de regeering van Franco. Bovendien hebben deze beide mogendheden geen solidariteit getoond in het kritieke oogenblik. De bewering, dat het even wicht hersteld zou zijn, door het aan boord nemen van neutrale waarnemers door Fran sche en Britsche schepen, is niet juist, want wie is in het Spaansche conflict neutraal? Von Ribbentrop verklaarde verder, dat het Italiaansch-Duitsche plan beter is dan het oude. Het toekennen van de rechten van oor logvoerenden aan beide strijdenden zou zon der twijfel het beginsel-van de niet-inmen ging versterken: Tenslotte zeide Von Ribbentrop, dat Duitschland de handhaving' van de niet-in menging wenscht. Voordat de Nederlandsche vertegenwoordi ger zijn voorstel deed werd nog het woord, ge voerd door Lord Plymouth, die een dringend beroep deed op de samenwerking om uit de impasse te geraken. Plymouth zeide, dat hij gelooft, dat het noodzakelijk was te antwoor den op de op de Britsche regeering uitgeoe fende critiek. Groot-Brittannië, zeide hij, is niet bereid critiek te aanvaarden op zijn hou ding nopens den oorlog ih Spanje. Er bestaat thans een bresin het plan der maritieme controle. Hét is niet de schuld van de Britsche regeering, dat de vier mogendhe den niet meer a£tn het plan medewerken. Men kan kiezen tusschen: het laten bestaan van de niet-opgevulde bres; hetgeen zou lei den tot een breuk van het geheele stelsel of het opvullen van deze bres. De Britsche regeering heeft door tezamen met Frankrijk haar voorstellen in te dienen natuurlijk niet den wensch de zwaardere last ter zee te dragen, doch'zij wenscht levendig te probeeren het controle-plan te redden. De beslissing der Britsche regeering de taak te.aanvaarden':.;'te; trachten i .Uit ;de tegenwooridge- -impasse-te?"ge~. <•-' raken werd genomen, nadat Lord Plymouth overleg heeft gepleegd met leden der regeering. Plymouth zeide, dat de Britsche regeering een maximum van mede werking van de zijde van alle belang hebbende partijen noodig heeft. Hij voegde hieraan toe, dat de Britsche regeering zich rekenschap geeft van den spoed, welke de situatie vereischt. Hij hoopte de commissie zoo spoedig moge lijk opnieuw bijeen te kunnen roepen en wel een der dagen in het begin van de volgende week Aanvaring in de Grieksche wateren Nederlandsch tankschip in aanvaring met Grieksch zeilschip. Lloyds meldt, dat het Nederlandsche motor tankschip „Hermes" bij het verlaten van de haven van Saloniki in aanvaring is gekomen met het Grieksche zeilschip „Sophia". Het Grieksche vaartuig zonk, terwijl de „Hermes" naar de haven terugkeerde. De „Hermes", een schip van de Petroleum Maatschappij „La Corona" te 's-Gravenhage, meet 3768 ton RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende LAGE TARIEVEN. (Met garantie). BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. ingez. MedJ Japan geeft China de schuld van het jongste incident. Troepen van beide landen verlaten de zone van Wang Ping. Het kabinet is gistermorgen in buitengewone zitting bijeengekomen om den huidigen toe stand in Noord-China te bespreken, aldus het Japansche persagentschap Domei. Men meent te weten, dat het kabinet besloten heeft zich te houden aan de beslissing, genomen door de ministeries van oorlog en buitenlandsche za ken, welke neerkomt op een localiseeren van het incident. Het kabinet blijft hopen, dat het incident vriendschappelijk geregeld zal kun nen worden, zoodra China nog eens over zijn houding zal hebben nagedacht. De Japansche regeering, die van opvatting- is, dat het incident van Loekoetsjau ontstaan is door een illegaal optreden van Chineesche troepen, heeft besloten, snel en met energie op te treden in geval de toestand ernstiger mocht worden tengevolge van een weigering- van China op zijn houding terug te komen. Uit Peiping meldt Reuter: Nadat opnieuw gedurende korten tijd de strijd ontbrand was, hetgeen geweten wordt aan een nieuw misver stand, hebben de Chineesche troepen de ontruiming voltooid van de zóne van Wang Ping. Volgens d.e tot stand gekomen over eenkomst zijn zij vervangen door Chi neesche militie. Het meerendeel van de Japansche troepen is eveneens terug getrokken. Sabotage der regeeringsmaatregelen. Hoe de Bank van Leening te Moskou werkt Hittegolf in de Vereenigde Staten. Reeds meer dan 100 dooden. Uit New York 9 Juli. De hittegolf in de Vereenigde Staten, welke reeds meer dan hon derd dooden heeft geëischt, is nog toege nomen. Vanmiddag wees de thermometer 37 graden Celsius in de schaduw. ONTSNAPPING UIT AMERIKAANSCHE GEVANGENIS. Het A.N.P. meldt uit Huntsville (Texas), 9 Juli.:.. Uit de,.gevangenis .yap.. Eastham zijn aclit'- gedetineerden .ontsnapt. Bij,'-, de .aehtef- yolgihg werd een, .hunner gedood en kenden vier anderen weéy-^égrèpeii'worden. De overige drie «ontkwamen. De strijd om den Gordon Bennett- beker. Demuyter légde 1396 K.M. af. Hughan. De Aero-club van België, die dit jaar den wedstrijd om den Gordon-Behnettbeker heeft georganiseerd, publiceert thans den uitslag van de door de deelnemende ballons afgelegde afstanden. Het resultaat luidt: 1. Belgica (Demuyter) 1396 K.M. 2. Polonia (Janusz) 1364 K.M. 4. Zürich (Dr. Tilgenkamp) 878 K.M. 4. Maurice Mallet (Frankrijk, Dolfus) 846 K.M. 5. Warschau 2 (kapt. Hymek), 839 K.M. Adolf Hildebrandt (Duitschland. Goetze> 834 K.M. 7. Sachsen (Duitschland), Schaefer), 826 K.M. 8. Lopp (Polen, Burczynski) 825 K.M. 9. Bruxelles (Quersin) 766 K.M. 10. Chemnitz (Schuetse) 724 K.M. 11. France 2 iCrombezi 597 K.M. 12. De Belgische Legerballon (Thonnard) 593 K.M. n het bolsjewistische „paradijs" gaat de „zuiveringsactie" door. Overal verdwijnen er nog menschen, wier namen in geen enkele krant gepubliceerd wor den. De geheim politie is zeer actiefIn één bericht werd gemeld, dat na de ontdekking van de samenzwering in het Roode Leger, 4000 terechtstellingen plaatsgevonden zouden heb ben. Niemand heeft het aantal slachtoffers echter geteld en nergens is een statistiek over dit bloedvergieten bijgehouden. In een ander bericht wordt weer beweerd, dat Toe- chatschewski, vóór zijn dood, 182 medesamen zweerders, die allen onmiddellijk geëxecuteerd zouden zijn, verraden heeft. Maar wij zullen geen smet werpen op den vroegeren maar schalk van het Roode Leger Uit Polen en Letland stammen de be richten, dat vele officieren deserteeren en zich over de grens in veiligheid brengen. In geval van oorlog zou dit vluchten van tallooze offi cieren het Roode Leger wel eens noodlottig kunnen worden. Omdat deze „zuivering" niet alleen in het Roode Leger, maar in alle lagen der bevol king plaats vindt, kan men de vraag stellen of deze massamoorden niet van invloed zijn op het bevolkingspeil. Vroeger stond men in West-Europa altijd verbaasd over het groote aantal geboorten in Rusland en men sprak wel eens minachtend van een „konijnenkolonie' Daar, volgens de in 1926 gehouden volkstelling, in Rusland 158.5 millioen inwoners leefden nam men aan, dat bij het toenemend aantal geboorten de bevolking in Rusland tot 200 millioen zou stijgen en men had het over het Russische gevaar, evenals voor den wereld oorlog over het „gele gevaar". In 1935 vond in de Sovjet-Unie een volkstelling plaats. Daaruit bleek dat de vrees voor een meer toe nemende Russische bevolking zeer overdreven is. Officieel deelde men mede, dat men vorig jaar 168 millioen inwoners in Rusland had geteld, maar Ossimsky, de chef van het bureau voor statistiek, heeft verraden dat het werkelijke cijfer slechts 159 millioen. Practisch is de bevolking in de laatste 10 jaar dan ook niet toegenomen en de vele kinderen, die door de Russische vrouwen ter wereld gebracht worden, hebben slechts de gaten kunnen aan vullen, die door den dood, op natuurlijke of op gewelddadige wijze, in de gelederen der Sovjetburgers geslagen zijn. De moeilijke levensomstandigheden en de massa-executies hebben tot gevolg gehad, dat het bevolkingspeil in dit kinderrijke land, op dezelfde hoogte blijft, inplaats van toe te nemen. Voor de onthulling van dit feit is de chef van het bureau voor statistiek gearres teerd. Hij zal de gebruikelijke straf wel niet ontgaan. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Zoo lag Thijs daar een tijdje te treuren. Ach, wat was hij toch dom geweest, dat hij heelemaal alleen naar de Kobolden was gegaan, waarom had hij Dickie bijvoorbeeld niet meegenomen. Al was Dickie nog zoo klein, hij zou toch altijd nog wel wat kunnen helpen. Plotse ling viel zijn oog op een groote stapel steenen, die de kabouters voor den ingang van den berg, waar Grootoor in zat opgesloten, hadden opgestapeld. Hij bemerkte, dat de bovenste steep;ïn beweging kwam, zie, daar viel hij er reeds af. De Kobolden keken verbaasd toe. „Hoe kan dat nou," riep er een uit. „Ik heb ze toch zoo stevig vast gelegd." Als de menschen in Rusland al op deze zin- en, doellooz-e manier vernietigd worden, waar om zou het .met bet vee'dan beter gaan? Reeds in 1932, was de veestapel nog maar de helft van die, waarop men voor'den wereldoorlog''kon bogen. Het gebrek aan trekdieren kon men ten deele door mechanische kracht ondervan gen, maar het vleeschgebruik was bijna cata strofaal. In den laatsten tijd beschikte men slechts over 480.000 ton vleesch per jaar. Als men dit verdeeld zou hebben dan had iedere burger per jaar 3 K.G. en per maand 115 gram vleesch gekregen. Feitelijk kwam met voor de consumptie ter beschikking staande vleesch ten goede aan bevolkingsgroepen, die bijzondere voorrechten hadden, terwijl het meerendeel der bevolking zonder vleesch moest stellen, hetgeen bij tijden zeer gezond moet zijn Om den veestapel op een hooger peil te brengen liet het Volkscommissariaat van landbouw fokstieren van de beste rassen uit Engeland en Amerika komen. Op deze wijze werden jaarlijks groote geldsommen besteed. Men rekende er zelfs op, dat in een nabije toekomst levende dieren en vleesch naar het buitenland geëxpoteerd zou kunnen worden. Maar wat geschiedde er in werkelijk heid? Juist in de Oekraïne, waar de Engelsche en Amerikaansche fokstieren heengebracht waren en men op buitengewone resultaten hoopte, ging de veestapel verder achteruit, ja, dreigde zelfs geheel uit te sterven. Dat kon alleen door het ingrijpen van kwaadwilligheid veroorzaakt zijn, want de natuurwetten gelden overal op dezelfde wijze. Een diepgaand on derzoek leidde tot de ontmaskering van een wijdvertakte organisatie met den waarnemen- den Volkscommissaris van Landbouw, Tschul ko, aan het hoofd en waarvan de leden den maatregel volkomen saboteerden. Tschulko en zijn medeleden werden gearresteerd, maar is men er zeker van dat zijn opvolger niet een anderen vorm van sabotage zal ivnden en ten uitvoer brengen? De posterijen in Rusland vervoeren ook geldbrieven en pakketten, zooals in West- Europa. Maar de voor de post bestemde spoor wagens worden zeer vaak bestolen, waarbij de geldbrieven geheel en al verdwijnen, terwijl Parijsclie hotelpersoneel in staking Ernstige incidenten deden zich nog niet voor. Uit Parijs, 9 Juli: Hedenavond elf uur werd medegedeld, dat 't personeel van hotels, café's en restaurants in Parijs in algemeene staking zullen gaan. De oproep tot staken van den bond van hotel-personeel luidde als volgt: „De werkgevers in het hotelbedrijf weige ren de wet op de veertigurige werkweek toe te passen in vijf dagen van acht uur en daar om is besloten tot staken. De zaken, waar de veertigurigen werkweek wordt toegepast, blijven geopend en door de zorg van het sta kingscomité zullen hier biljetten worden aan geplakt". Reeds te negen uur in den avond had het personeel in een aantal zaken het werkneer- "egd, 'sommige zaken bleven open en be dienden de klanten met eigen menschen. Bij eenige zaken trachtten stakers tot sluiten 1 te dwingen, doch de eigenaars riepen politie- hulp in. Ernstige incidenten deden zich niet voor. men uit de pakketten de gebruikelijke dingen, zooals levensmiddelen, kleeren, schoenen enz. enz. steelt en vervangt door steenen of afval. Men heeft reeds meermalen de uit de post- wagons gestolen voorwerpen op de markten van nabijgelegen steden teruggevonden, waar men ze open en bloot verkocht. Het door het Volkscommissariaat van bin- nenlandsche zaken, ingesteld onderzoek heeft geleid tot de ontdekking van een eveneens wijdvertakte organisatie, welke onder leiding van een vrouw, Shdanova genaamd, stond Deze organisatie stelde zich speciaal het be- rooven van de postwagens in treinen ten doel. Daartoe had men zelfs bijzondere arbeids-, spionnage- en verkoopsmethoden bedacht. De Sovjet-regeering heeft Shdanova en de leden van haar bende weliswaar onschadelijk ge maakt, maar men heeft toch het recht om te vragen of niet spoedig iemand anders een nieuwe organisatie in het leven roept om het lucratieve berooven van de postwagens over te nemen Eenigen tijd geleden publiceerde de bekende econoom M. Komarov in de „Prawda" een op zienbarend artikel onder den titel,, Roof en diefstal in den Russischen handel". Volgens zijn opgave zouden in 1936 in de. door den staat ingestelde handelsorganisaties aan baar geld 217 millioen en in de coöperatieve verkoopplaatsen 203 millioen, samen dus 420 millioen roebel, gestolen zijn. De controle was te slap en het nazien der bescheiden kon niets aan het licht brengen, omdat men van te voren wist, wanneer dit plaats zou hebben en de tekorten voor die paar uren met geleend geld aanzuiverde om ontdekking uit te sluiten. Waren de boeken nagezien dan werd het ge leende geld terugbetaald. In deze en dergelijke manoeuvres om de commissies tot het nazien der boeken met een zoogenaamde kloppende kas te bedriegen, heeft men het in Rusland heel, heel ver gebracht enmen gaat zoo jaar in, jaar uit, door. Toestanden welke de haren ten berge doen reizen, ondekte Komarov in het transportwezen. De goederen worden op ge brekkige wijze ingeladen, verschimmelen en vervuilen, de transporten worden zeer slecht bewaakt en de reis wordt bovenmatig lang vertraagd. Het gevolg is, dat ongehoord groote hoeveelheden levensmiddelen bederven en weggeworpen worden. Door het uiterst lang zame transport en het slechte laden, gaat elk jaar in Rusland een groote hoeveelheid aard appelen, ter waarde van 500 millioen roebel, verloren. Aan het slot van zijn artikel schrijft Koma rov: „Alle dieven, die deel uitmaken van het Volkscommissariaat van binnenlandsche za ken, zijn verraders van het volk en moeten zonder vorm van proces gefusilleerd worden. Zij hebben het Russische volk voor honderden millioenen roebel bestolen en beroofd". In Moskou bestaat ook een door den staat ingestelde Bank van Leening, die zeer druk be zocht wordt. Er zijn dagen, waarop meer dan 10.000 transacties plaats hebben en de jaar omzet is in den laatsten tijd tot 130 millioen roebel gestegen'. Desondanks functionneert deze Staatsbank niet zoo snel en eenvoudig e als dergelijke instellingen in de kapitalistische landen. Eerst moet men in Moskou opgave doen hoe hoog het bedrag is, dat men leenen wil en wat het „voorwerp" is, dat men daar voor in pand wil geven. Heeft men hiervoor dan eindelijk toestemming verkregen, dan moet men voor het hek gaan staan en al naar de lengte van de file, soms uren achtereen wachten. Deze trage gang van zaken is echter niet het ergste: Daarmede kan men zich nog verzoenen, wanneer er geen andere dingen, die niet door den beugel kunnen, plaats hadden. Een voorbeeld? In de eerste plaats de gouden horloges. Deze schat men op 250 roebel, terwijl zij momenteel in Rusland 1000 roebel en meer kosten. Voorts kan men er niet meer dan 150 roebel op beleenen. Op het lommerdbriefje wordt echter noch 't merk, noch de naam van de fabriek, die het horloge fabriceerde, aan gegeven. Heeft iemand bijvoorbeeld een gou den horloge van de wereldbekende firma Paul Bourré beleend en komt hij het eenigen tijd later inlossen dan krijgt hij een in Rusland vervaardigd horloge van „Amerikaansch goud" (doublé) terug. Het briefje biedt hem geen gelegenheid tot protesteeren. Verzuimt degeen die het horloge beleende, om het voor het ver strijken van den aflossingstermijn in te lossen, dan krijgt hij op z'n hoogst enkele honderden roebel terug van het bedrag, dat het bij den verkoop opgebracht heeft. Wat gebeurt er met deze gouden horloges? Het uurwerk wordt er uitgehaald en aan de handelstrust „Mostorg", te Moskou, overhan digd. Het goud wordt zorgvuldig gewogen en naar de Staatsbank gebracht. De laatste ver groot op deze wijze haar goudvoorraad. Men moet inderdaad toegeven, dat de leiders van de Russische financieele politiek, veel vinding rijker zijn dan hun West-Europeesche col- In Juni van dit jaar, Hebben de, nog in leven zijnde, hoogste leiders van het Roode Leger te Moskou zeer lang geconfereerd. Hier bij werd het besluit genomen, ter versterking en uitbreiding van de wapenindustrie, een groote leening te sluiten. In verband hiermede heeft het presidium van het Centraal Uit voerend Comité een plaatsvervangend com missaris benoemd, wien het doorvoeren van de nieuwe plannen toevertrouwd is. Deze nieuwe commissaris. Iwan Tewosjan, is 35 jaar oud en sinds 1927 als ingenieur en als deskun dige op het gebied van de metaalertsbewerking in de fabriek „Electrostat" werkzaam geweest. Na hetgeen men, in het voorgaande, over de activiteit van verschillende organisaties ten nadeele van den Staat, gelezen heeft, mag men aannemen, dat geen verstandig mensch vrijwillig inteekenen zal op een Russische staatsleening. Dit weet de regeering dan ook heel goed. Daarom heeft zij reeds maatrege len genomen om deze leening, met dwang, te doen gelukken. Van 1 Juli af wordt bij het uitbetalen van het loon aan de arbeiders en het salaris aan ambtenaren, een vastgesteld percentage afgehouden. Deze gang van zaken zal maand na maand voortgezet worden. Heeft het afgehouden deel van het loon of salaris een zekere hoogte bereikt, dan wordt daarvoor een obligatie van de nieuwe leening gegeven. Dit spelletje wordt net zoo lang voortgezet tot de groote Russische leening, ten behoeve der wapenindustrie, geheel volteekend en betaald is. Een ding heeft men echter vergeten vast te stellen. Men laat het,aan de vindingrijkheid en smaak van een enkeling over om een antwoord te geven op de vraag wat de Russi sche burgers met deze obligaties moeten be ginnen KARL TTANDE^j

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6