HET NIEUWE AVONDBLAD De Boekhorst. IJMUIDEN ELZER'S 22e JAARGANG No. 221 ZATERDAG 24 JULI 1937 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/3 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN16 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden S 400.verlies van hand, voet oS oog f 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger f25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Donderdag ben ik naar Noordwijkerhout gere den, waar baron van Hardenbroek op zijn landgoed „De Boekhorst" de boomen laat vel len. Hij is de eigenaar en hij is wettelijk in zijn recht. Er is een termijn van dertig dagen eer het gemeenteraadsbesluit van kracht kan worden, dat het landgoed onder de bepalingen der Natuurbeschermingswet brengt. Dus nu kan de eigenaar nog kappen en hij doet dat omdat hij, als het kapverbod eenmaal vigeert, geen zandafgravingen meer zou kunnen ver richten voor zijn zandsteenfabriek te Lisse. Die bedoeling heeft hij altijd met het terrein gehad sinds hij het indertijd „voor tonnen" heeft aangekocht. Den ondergrond wil hij voor bollengrond bestemmen. Nu zou men zijn ter rein waardeloos voor hem willen maken en dat aanvaardt hij niet. Daarom kapt hij, vol gens zijn inzicht, bijtijds en de gemeente Noordwijkerhout heeft geen andere kans meer dan een onmiddellijk kapverbod te vragen op grond van „een ernstig voornemen tot ont eigening of aankoop van de gronden". Het is tot op dit oogenblik nog niet heelemaal dui delijk of dat gebeuren zal. Zoo eenvoudig als sommige bladen de zaak hebben voorgesteld is zij dus niet. Maar zij nerzijds heeft de heer Van Hardenbroek de zaak wat al te kort geformuleerd toen hij zijn bezit aanduidde als „een gewoon stuk grond, dat niets heeft van een natuurmonument". Want dat is het niet. Die zesenzestig hecta ren, die hij onmisbaar acht voor zijn bedrijf, en die volgens zijn redeneering feitelijk ont eigend zouden worden zonder betaling, hetgeen hij als „abus de pouvoir" betitelt, vormen in derdaad een heel mooi stukje natuurschoon. Misschien heeft de eigenaar zijn Boekhorst nooit zoo gezien. Dan heeft hij iets gemist. Zoo heel vreemd is dat niet: het zijn lang niet altijd de bezitters die het meest genieten van de schoonheid. En als men iets koopt uit an dere dan schoonheids-overwegingen, gansch andere zelfs, als zooiets nuchter-zakelijks als zandsteen verwerkt moet worden, dan is men allicht geneigd zijn hart te sluiten voor het schoone dat men daar heeft. De eigenaar is er zelf vermoedelijk zelden of nooit van de natuur gaan genieten. Hij is wel zeer royaal geweest met de toelating van anderen. Hij heeft er padvinders en anderen laten kam peeren en het was blijkbaar een geliefd wan deloord van de Noordwijkerhouters. Door zijn toeschietelijkheid op dit punt is ongetwijfeld de roem van zijn bezit gestegen, niet als reser voir van grondstof voor zijn zandsteenfabriek maar juist als natuurmonument. Hetgeen hem op dit oogenblik wel als een bittere ironie moet treffen. Hij denkt aan de tonnen gouds, belegd in zijn grond, die hun rente moeten op brengen en de natuurbeschermers denken al leen aan het mooie plekje en bekommeren zich geenszins om de bedrijfsresultaten der fabriek Arnoud en de investeeringen van den heer Van Hardenbroek. Als beide partijen, geholpen door den een of anderen diplomaat in overheidsdienst, el- kaars standpunten nu maar eens even wilden zien zou er denkelijk nog heel wat te redden zijn. Maar het zou snel moeten gebeuren. Of de gemeente Noordwijkerhout moet haar ernstig voornemen tot aankoop of onteige ning kenbaar maken, of de heer Van Har denbroek zou tot de ontdekking kunnen ko men dat hij niet alle 66 H.A. voor „afzan ding" noodig heeft en zijn offer op het al taar der Natuurbescherming kunnen plengen. Daar moet toch redding mogelijk zijn. Want toen uw arbeiders daar Donderdag aan het kappen waren, meneer Van Hardenbroek, deed het ook mij pijn. Het is waar dat het meest jonge boomen zijn, maar uw Boek horst is daar niet minder mooi om. Zij ligt daar zoo mooi, midden in dat vlakke land, tusschen den slingerenden weg naar Noord- wijk en dien andere, door het Langeveld. Uw boschpartijen breken en verlevendigen wat anders een monotonie zou worden; daar is een kleine beboschte „vallei" die het prach tig doet, het sluit zoo mooi aan bij dat vrien delijke kleine dorp met zijn slanken toren. En de school gaat juist uit, kleine vlasharige jongens hollen langs den weg. Sommigen ren nen naar de grens van uw terrein; zij kijken met groote verbaasde oogen naar uw man nen die met korte felle slagen kappen. Dan een gekraak, een geruisch van vallende takken en blarener bezwijkt weer een boom. Dat is iets levends dat doodelijk gewond wordt en weer, en weer, telkens opnieuw. Hebt u wel eens het doode bosch gezien op de Collines de Vimy, in Noord-Frankrijk, vlak na den oorlog, toen daar menschen waren die dat niet aan zien konden? Het waren duizenden zwartgebrande stom pen van boomen. Die verhieven zich tegen den avondhemel en het was een aanklacht. Zoo is het hier niet. En tochtoch klin ken die klokketonen uit de verte als het inluiden van een begrafenis, en die felle bijl slagen en dat gekraak doen pijn, en de wind HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Links boven een afdeeling landingstroepen der Japansche marine. Daarnaast generaal Tsjang Kai Sjek, de opperbevelhebber der Noord-Cliineesche strijdkrachten. Links onder de Japan sche keizer, die thans van zijn verblijf te Hayama naar Tokio is teruggekeerd. Rechts een afdeeling Chineesche troepen op marsch. fluit zoo naargeestig door uw gevelde boomen en door de kronen van die vele andere, wier noodlot nadert Waarom laat u niet even ophouden en nieuw overleg plegen? Als er nu toch zoovelen zijn die het evenzoo voelen als ik? En als zulke dingen toch altijd wel op te lossen zijn? R. P. VEREEN.GING VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Uitreiking van diploma's. Vrijdagmiddag heeft onder groote belang stelling van de zijde der ouders, de uitreiking van diploma's aan leerlingen der Nijverheids school plaats gehad. Alvorens tot de uitreiking over te gaan, sprak de heer C. Luchsinger, secretaris van de Vereeniging voor Nijverheids Onderwijs een woord van welkom in het bij zonder tot den directeur, den heer H. J. Zeeman, de onderwijzers en de leerlingen. De heer Zee man reikte hierna de diploma's uit,, waarbij hij bekend maakte dat behalve de prijzen, toe gekend aan de 4 beste leerlingen der 3e kl. door het Dick van Leeuwen fonds er dit jaar door een onbekenden gever 4 prijzen beschikbaar waren gesteld voor leerlingen van de tweede klas. De namen van de leerlingen der 3e klas zijn: P. v. d. Poel, J. Voorburg, W. de Rooij en D. Souljé. De prijzen, toegekend aan de leerlingen der 2e klas, verwierven: H. Hoeksma, B. Garritsen, H. Zuiderduin, M. Spaan Nadat de directeur der school de leerlingen had gelukgewenscht met de door hen be haalde diploma's, sprak de heer J. E. Sluiters, lid van den gemeenteraad, namens het ge meentebestuur een woord van dank tot den voorzitter der Vereeniging voor Nijverheids onderwijs, den heer D. Bais Jzn., tot den direc teur en de leeraren der school; hij feliciteerde eveneens de leerlingen en spoorde hen aan hun best te doen opdat zij het onderwijs, de school en de toekomst waardig zullen zijn. De namen der geslaagden zijn: Bevorderd van de le naar de 2e klas: afd. Machinebankwerkers: J. v. d. Linde, P. Kraaye veld, B. Rol, J. Drijver, W. Duller, D. Groen, J. Kuypers, G. Perrisutti, G. v. d. Dool, P. Joosten, E. Wijnkoop, C. Dekker, H. Wenting, F. Zwanenburg, P. v. d. Braber, C. v. d. Zee, K. Keuris, N. de Koning, H. Hagedoorn, J. de Ruiter, J. Bekker, W. Gisius, W. D. Huender, B. Hoek. Afd. Vuurwerken: J. Balke. Afd. Motorrijtuig en Rijwielhersteller: A. Hilgeman, H. Kort, G. Willemsen, L. Katte- staart, W. Kuil, K. J. Oosterveen, H. v. d. Wel, R. van Aalst, K. Schmitt, P. A. Schilder, B. v. d. Laan, E. Visser, H. J. Bosman, N. de Niet, K. Vlam, W. Kremer, M. Quakkelaar, J. Beek, J. F. v. d. Wateren, J. de Weers, K. J. Haan, P. de Beurs. Afd. Timmeren: P. de Beer, L. Schoots, C. Cornelissen, Th. van Son, A. Bodewes, C. Zwaan, K. Zonjee, C. Keesman, G. Smit, C. van Duyn, A. Vendel, J. Bouwens, B. C. v. d. Roer, M. Schouten, C. Kroon, F. Schmidt. Afd. Electrotechniek: J. Schinkel, Th. Groen, J. v. d. Akker, C. Groenewoud, P. Mantje, K. Messnik, H. de Haan, W. Borst, L. Jongsma, C. Zwart, H. Bosch, R. H. Boerkoel, J. Baak, D. Dekker, W. v. Niel, A. de Vroome, J. Snel, H. de Wit, J. Duyvedshoff, P. Nieman. Gediplomeerden der 3-jarige cursus: afd. Machinebankwerken: W. Th Spaan. F. C. Tichelaar, H. Waal, H. Zonneveld, C. v. Klaren, W. J. v. d. Giessen, W. Kuenen, A. van Lopik, J. Voorburg, C. Snakenbroek, P. Luit, J. Lam pers, C. Hoek, J. Kwaak, J. Verkerk, J. Beek, J. Poldervaart. Afd. Timmeren: J. Langendijk, G. Barbiers, J. v. d. Plas, P. v. d. Poel, R. Smits, J. Verbeek. S. P. Groen, D. de Geus. H. Mooy. Afd. Motorrijtuig- en Rijwielherstellen: Y. Goedhart,, S. Siebenga, J. Martin, W. de Rooy, K. Turkenburg, J. H. Warnez, S. Roozendaal, G. van Bennekom, B. Maathuis, N. van Veen, A. Langbroek, J. Troost, J. Lenderinck, W. de Bruyn, A. Exalto, W. v. Willigen, F. Berk, M. v. Schadewijk, W. Jansen, L. v. Montfoort, W. de Willigen, A. J. Bos, J. H. van Telgen, H. Schrama. Afd. Electrotechniek: K. Steyn, T. de Vries, G. Kremer, I*. Schliker, H. Velthuyzen, L. Luster, K. Beets, D. Souljé, F. de Bruyn, G. v. d. Eng, B. Willems, J. de Hullu, G. Eekhard, H. Goossens, G. v. d. Veldt, S. Hollander, D. v. d. Scheur, A. v. d. Scheur, H. v. d. Boogaard, K. den Hollander, C. Amse, P. de Jong, J. van Vliet, G. Bontekoe, J. Butter, W. Visser, S. Jansz. Gediplomeerden der 2-jarige cursus: afd. MachinebankwerkenR. Boeree, H. Nijssen, B. Garritsen, W. Bol, P. Bok, J. Rozenhart, J. Smit, P. v. Drielen, W. van Kaam, A. de Smet. Afd. Timmeren: H. Brokelman, R. Dijkstra, J. Oldenburg, J. van Bennekom, Th. Kremer, J. Schaap, J. Swart, G. Koomen, P. Hoogen- hout, K. Hoeksma, H. Schor, C. Ber- revoets, H. Messie, C. Meerhof. Afd. Motorrijtuig- en Rijwielherstellen: J. Meyer, B. Rooth, K. Bosscher, D. v. d. Giessen, J. Stol, J. W. Erbrink, M. Spaan, C. van Hens- bergen, A. Lute, J. Scholten, M. Hartog, P. Durge, J. den Nieuwenboer, W. v. d. Eng, K. Morlang, S. Rosier, N. Moot, J. van Batum, P. Goedhart, P. van Schooten, R. de Waal, C. Glas, J. Thomas. Afd. Electrotechniek: H. Schellevis, C. van Aalst, H. Zuiderduin, J. Quakkelaar, H. Mantje, T. Bakker, H. Ouwerkerk, C. van Duivenbode, T. Klaver, C. van der Kwast C. Meerhof, H. Zweeren, w. Bodewes, P. van Heyst, C. Uiter- wijk Winkel, P. van Harselaar, A. Hartog. GEEN EXTRA'S MEER VOOR GEMEENTE AMBTENAREN. Het laatste lid van art. 7 der gemeentelijke verordening tot regeling van de bezoldiging van gemeenteambtenaren luidt: ,De ambtenaren, die, hetzij als secretaris van commissiën optreden, hetzij belast zijn met het opmaken der notulen van den Ge meenteraad, ontvangen daarvoor, in verhou ding tot het werk, een jaarlijksche vergoeding, te bepalen door B. en W. Door de regeering is reeds herhaalde malen op schrapping dezer bepaling aangedrongen, omdat naar hare meening de bezoldiging der ambtenaren wel zoodanig is, dat het bedoelde werk zonder betaling gevorderd kan worden. B. en W. van Velsen hebben hun bezwaren hiertegen telkens uiteengezet, doch eenig resultaat heeft men er niet mede bereikt. Het college stelt den Raad nu voor, genoemde laat ste alinea van art. 7 maar te schrappen BENOEMING LID DER COMMISSIES VAN BIJSTAND. Toezicht op de Visscherijschool. In de raadszitting van Dinsdag a.s. zullen benoemd moeten worden 4 leden in de ver schillende commissies van bijstand, n.l. één lid der commissie van bijstand voor onderwijs zaken (vacature mevr. F. BarbiersSeele- meijer)één lid der commissie van bijstand voor de parken en de plantsoenen (vacature mevr. F. Barbiers-Seelemeijer)één lid der Reclameeommissie inzake vergunningsrecht Drankwet (vacature mevr. F. BarbiersSeele- meijer)één lid der commissie van toezicht voor de Visscherij-school (vacature B. G. Schuitenmaker) Het college van B. en W. beveelt voor de vervulling van deze vacatures aan: 1. J. H. Th. Eerman en 2. L. H. F. Granenkamp, beide te IJmuiden. Het afgeloopen muziekseizoen. De blinde jury raadselconcerten. De slotbeschouwing over het afgeloopen muziekseizoen heeft door omstandigheden eenige vertraging ondervonden, doch hoewel de vacanties in 't zicht zijn, willen wij niet nalaten enkele gebeurtenissen in deze periode de revue te laten passeeren. De arbeiders-mandolineclub Excelsior heeft ons onder de deskundige leiding van direc teur Johan B. Kok mogen vergasten op en kele prima-afgewerkte concerten, hetgeen we van dit gezelschap eigenlijk reeds eenige ja ren gewend zijn. De nieuwe aanwinst, het achttal hula-hula-girls met haar Hawaïan- guitaren, maakte een verdienstelijk en veel belovend debuut. Aan Orgelconcerten en wijdingsavonden gaat men zich in deze gemeente niet veel te buiten, want hët waren slechts enkele gele genheden, een orgelinwijding, een Kerst avond, dat in dit genre gewijde muziek ten gehoore gebracht werd. Het R.K. corps te Driehuis, Soli Deo Gloria zag zijn steunpilaar vertrekken: de heer Kees Oudendijk gaf aan den jongen directeur Jan Groot het leiderschap over. De laatste, die het fanfarecorps Wilhelmina te Santpoort reeds zulk een fikschen duw omhoog heeft weten te geven, zal ook Soli Deo Gloria, dat de laatste maanden een bijna kwijnend be staan had, wel weer van zich laten spreken. De Chr. Muziek Vereeniging Juliana, ver wisselde eveneens van dirigent en koos zich in plaats van den heer P. D. Klut, die sinds de oprichting Juliana leidde, den kundigen musicus Potgieter uit Beverwijk tot dirigent, een keuze waar men zeker geen spijt van zal hebben, gezien diens pittig en muzikaal wer ken in zijn woonplaats. De IJmuider Operette Vereeniging zag haar dirigent Philip S. Vlessing eveneens vertrek ken. De heer Vlessing moest wegens drukke werkzaamheden voor de vereeniging, waar mede hij zooveel triomfen gevierd en die zijn naam als dirigent bekend gemaakt heeft, bedanken. In de vacature is tot heden nog niet voorzien, omdat de IJ.O.V. eerst in September a.s. met haar repetities voor de nieuwe operette zal beginnen. De leerlingen-avonden en openbare lessen van de hier gevestigde muziekinstituten ont braken natuurlijk niet: De IJmuider Muziek school, dir. de heer P. Grin, Sam. Vlessings Mu ziekschool waren evenals de leerlingen, mevr. Rambonnet en de heer van Tilburg ook dit jaar weer present. Vlessing's kinderorkestklas trad met veel succes op voor de afdeeling Velsen-IJmuiden der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Het artisten-duo Riek Heijbrock-Gouda en Rdelof Riphagen gaven in het gebouw voor Chr. Be langen met zijn fraaie accoustiek een piano recital dat tot een der belangrijke avonden in het seizoen 1936-1937 was, omdat er supe rieur gemusiceerd werd. Van het symphonie-orkest Euphonie woon den we het laatste concert bij. Dit slotconcert van Euphonie was een gelukkige avond voor het ensemble, dat van enkele nummers in het bijzonder een zeer vlotte vertolking gaf. De zangkoren en harmoniecorpsen trokken bijna alle naar concoursen, de meeste in andere provincies gehouden. Met lauweren beladen bewezen ze, dat er in onze gemeente nog geducht aan de beoefening der muziek gedaan wordt. Over het concours te Zaandam, dat in Juni j.l. gehouden werd en waarop ook een enkel plaatselijk corps uitkwam willen wij nog iets zeggen. Op dat concours werd het stelsel der z. blinde jury toegepast. Dit stelsel houdt in; dat niet alleen voor de deelnemenden aan het concours de samenstelling der jury een diep geheim is en tot den afloop van het concours blijft, maar ook dat de jury er niet het ge ringste besef van heeft, we zij beoordeelt. De prijsrechters zitten namelijk in een gesloten tent, en hun communicatie met de strijdende buitenwereld is hun gehoor, benevens een officieele functionaris, die allerlei onvermij delijke mededeeling moet doen, als bij voorbeeld dat nummer 3 in afdeeling B niet is verschenen of dat de nummers vijf en acht van plaats hebben verwisseld. Dit stelsel is sinds lang in practijk en dient om volstrekte onpartijdigheid te waarborgen en de geringste poging tot fraude in de ge boorte te smoren. Dat men zoo'n stelsel in sommige kringen noodig acht bewijst zonne klaar dat er in het concourswezen iets niet in den haak is. Afgezien daarvan lijkt zoo'n „blinde" jury een dwaze en volstrekt doellooze vertooning. Want bekwame en te goeder naam en faam bekende toonkunstenaars behoeven dit isolement niet, dat toch de beteekenis heeft van wantrouwen in hun eerlijkheid en onpartijdigheid. En prijsrechters, die zoo'n maatregel noodig hebben, verdienen als zoo danig niet te fungeeren. Maar bovendien geeft het stelsel niet: wanneer er kwade trouw heerscht, is de hermetische afsluiting een fictie. Ingewijden kunnen de wonderlijkste verhalen doen van allerlei draadlooze verbin dingsmiddelen als een bepaalde manier van aftikken door den directeur, een onopvallenr signaaltje van een klarinettist, het „per onge luk" laten vallen van een bekken, een beschei den kuchje en dergelijke voor een of meer „blinde" juryleden onfeilbare herkenningstee- kens. Inmiddels vraagt men zich af, waarom men dit stelsel alleen uit wantrouwen op concour sen toepast, en het niet met sportieve tenden- zen in de concertzaal in practijk brengt. Con certen met een „blinde pers": de recensenten zorgvuldig opgeborgen in een tentje op het balcon van het Thalia Theater. De muzikale suggestie, die er onwillekeurig uitgaat van een naam van een koor, van het gebaar van een dirigent of van de charme van een zangeres of instrumentaliste Is dan volstrekt lamgeslagen. En men kan het stelsel nog uitbreiden tot het publiek ook. Men organiseert tegenwoordig zee,reizen met onbekende bestemming, waar om geen concerten met geheime programma's en uitvoerenden? Na de keuze-concerten de verrassingsconcerten. Op het podium, van de zaal door een gordijn hermetisch afgesloten een koor. beurtelings onder leiding van Fred. Roeske, Jack Funny. Joh. Tol en met solisten als Frits Kreisler, Marek Weber, Jo Vincent, Shirley Temple. Wie weet welk een aanlokkelijk financieele perspectieven dit opent In deze serie artikelen hebben wij getracht een résumé te geven van het plaatselijk ver- eenigingswerk op muziekgebied. Na zulk een overzicht beseft men eerst ten volle, dat het vereenigingsleven bloeiende is, ondanks de ernstige crisisinvloeden der laatste jaren. Dat moge den besturen hoop geven voor ko mende zoo mogelijk betere jaren, opdat een groeiende belangstelling voor de dilettanten- muziek- en zangbeoefening er het gevolg van zal zijn. W. EVANGELISATIE - SAMENKOMST. Hedenavond houdt de Geref. Evangelisatie een samenkomst op het Velserduinplein. Spre kers zijn Ds. van Dijk uit Zevenhoven en Ds. Morsink uit Bergentheim. Het zangkoor „Gera" zal zijn medewerking aan deze bijeenkomst verleenen. WANNEER STEMPELEN? Voor de week van 25 tot en met 31 Juli zijn de stempeluren als volgt vastgesteld: Oud Katholiek Vakverbond van 99.15; Chr. Bond van Fabrieks en Transport Arbeiders van 9.25—9.55; IJmuider Federatie van 10— 10.45; Algemeene Nederlandsche Boudarbei- dersbond van 11—11.20; Algemeene Neder landsche Metaalbewerkersbond van 11.30— 11.50; IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) van 11.5512.10. R.K. Bonden van 9—9.40; Kleine Bonden van 9.50—10.10; Ongeorganiseerden van 10.1512. EEN KANAALDRUG OVER DE ELBE Dezer dagen is begonnen met een belangrijk deel van het in aanbouw zijnde Mittelland- kanaal, namelijk de 700 meter lange water- dragende brug, welke in de nabijheid van Maagdenburg over de Elbe zal liggen. Zij zal geheel uit ijzerbeton vervaardigd wor den. Deze waterdragende brug zal 700 M. lang en 30 M. breed zijn bij een waterdiepte van 2.75 M. Over deze brug zullen de schepen, die op het Mittellandkanaal varen, dwars over de Elbe hun weg voortzetten. Aan het bouwen van de brug zijn duizenden arbeiders bezig. In 1940 denkt men haar geheel gereed te hebben. (Schuttevaer). VOOR EEN MODERNE HOED Heerenmodehuis ZEEWEG 78 BETERE PASVORM I (Adv. Ingez. Med.i De crisismaatregelen voor de visscherij. De Noordzeeharing. Aan het kwartaal-overzicht der genomen crisismaatregelen ontleenen wij: Aangezien de sluitingsdatum van de haring, teelt was bepaald op 31 December 1936, kon in het begin van het jaar nog wat pekel- en steurharing worden aangevoerd. Deze aanvoer bedroeg in totaal 17.196 kantjes met een waar de van f 145.908. De vroegere sluitingsdatum in 1935 is oor zaak, dat in het eerste kwartaal 1936 deze aanvoer slechts bedroeg 1289 kantjes, ter waarde van f 15.113. Weliswaar is de afzet voor de haringteelt 1936 veel gunstiger geweest dan die voor het vorige jaar, doch door de ruimere vangsten en den langeren duur is toch eenige voorraad ont staan. De juiste grootte daarvan is niet be kend; er zijn intusschen pogingen in het werk gesteld, deze voor het begin van de nieuwe teelt te ruimen. In het eerste kwartaal 1937 zijn o.a. door de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij besprekingen begonnen voor verkoop van een gedeelte aan Rusland; hoe wel deze besprekingen in de verslagperiode nog niet waren beëindigd, kan toch reeds worden medegedeeld, dat zij tot resultaat heb ben gevoerd. Steunmaatregelen. Voor den uitvoer van pekel- en steurharing naar Duitschland namen de exporteurs aan crediet op een bedrag van f 24.553,29. De Nederlandsche Visscherijcentrale ont ving van het Nederlandsch Clearing Instituut uit hoofde van door credietnemers aan de Cen trale gecedeerde vorderingen een bedrag van f 80.414,62. Voor zoover deze ontvangsten de indertijd verstrekt credieten, vermeerderd met de kosten voor rente, overschreden, werd het verschil aan de betrokken exporteurs uitge keerd en wel tot een bedrag van f 17.030,39. Aan versche haring werd in de verslag periode aangebracht 630.141 K.G. door drijf- netvisschersvaartuigen en 69.470 K.G. door stoom- en motortrawlers. Gedurende de verslagperiode werden de be sprekingen aangevangen voor de regeling van de haringteelt 1937. Kanaalharing. De visscherij op Kanaalharing is een minder rendabel bedrijf gebleken. De gemiddelde prijs per kantje van de aanvoeren in Januari was slechts f 8,48, dus veel lager dan de gemiddel de prijs over 1936 en zelfs dan die over 1935.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1