In het grootste vischcentrum der wereld. HET NIEUWE AVONDBLAD Slipways en bunkerstations die er wezen mogen. 22e JAARGANG No. 231 DONDERDAG 5 AUG. 1937 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 4fl cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. uitgave lourens coster, mij. voor courantuitgaven en alg. drukkerij n.v. directie p w peereboom en robert peereboom AD VERTE NTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 80 één of twee leden wijsvinger f 25—, alle leden anderen vinger f 15.—. één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk f 30.—, enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VanHull naar Grimsby over de pier van New-Holland met moderne Van Huil naar Grimsby is een aar dig uitstapje. Huil ligt aan den Noor delijken oever van de Humber en daar Grimsby aan den Zuidelijken oever ligt, moet men gebruik maken van de ferry, die Corporation Pier te Huil met de pier van New Holland aan de overzijde verbindt. Een prachtige rivier, die Humber; voor zeeschepen is ze bevaarbaar tot Goole, dat ca. 60 K.M. van den mond ligt. Bij Hull is de rivier zeker nog 3 K.M, breed en van Corporation Pier heeft men een prachtig gezicht op de groote watervlakte, die altijd vol scheepvaartdrukte is. Voortdurend va ren trawlers op en af, van en naar St. Andrew's Dock, dat stroomopwaarts ligt. Ofschoon we hier al ongeveer 35 K.M. van den riviermond zijn loopt er nog een felle stroom en is het ver schil tusschen eb en vloed nog zeer groot, zoodat alle dokken evenals in Grimsby met deuren afgesloten worden. De veerboot, een raderboot vaart eerst een eind stroomopwaarts langs den'Noordelijken oever en steekt dan ter hoogte van de pier van New Holland dwars de rivier over. Het is een prachtige morgen. Een sluier hield eerst oen overkant voor ons verborgen, maar het duurde niet lang de zon slaagde er in, haar stralen door den nevel te boren. En ik ben nog niet lang aan boord of de nevel ver- Qwijnt en ik zie den overkant, de heuvel' achtige weiden van Lincoln, het vaderland van het beroemde Lincolnschaap. Twintig minuten duurde het, voordat de ooot haar passagiers aan den spoorsteiger van «ew Holland afzette. Daar stond een trein ge- ïjjfid, die me in ongeveer 40 minuten naar Grimsby bracht. Laat ik nog even vertellen, dat de pieren in Hull en New Holland en de veerboot toebehooren aan de L. N. E. R., dat ik san het booking office aan de kade in Huil oen kaartje kon koopen naar Grimsby het "'as een „goedkoope dag" en daarom was het goedkoop en dat ik behalve een spoor- "dartje een ticket noodig had als toegangs bewijs voor de pier. Het was 1 penny heen en 1 penny terug. Laten we dus niet te veel topperen op de N. S. ..In Grimsby heb ik alles twee keer bekeken, eenmaal met en éénmaal zonder geleide. Dat kwam zoo. Het eerste wat ik deed, toen f Grimsby aankwam, was, den weg naar oe fishdocks te vragen. Het was toen onge ler half elf en een uur later had ik al heel JJdt gezien van de havens en de hallen van woot-Brittannië's eerste visschershaven als |n®n den omzet in geldswaarde en tweede als wen dien in gewicht uitdrukt. Straks vertel ik er meer van; eerst wil ik vertellen, wat mij overkomen is in het Doek Office na mijn oerste rondwandeling op eigen houtje. Dicht bij het station Grimsby Docks staat groot gebouw, opgetrokken in rooden bak steen; dit is de zetel van de administratie van «nmsby's dok en halbedrijf; ik behoef na- yuurlijk niet te vertellen, dat het behoort aan L. N. E. R. Die heeft in Grimsby dokken met don gezamenlijke oppervlakte van 55 H.A., 6 W'jl kaden en aanlegplaatsen, 81 mijl spoor- JW. loodsen en pakhuizen met een opslag- wwite van 1'60000 M2., een 50-tal kranen van i tot 15 ton; verder slipways, een bunkersta- Bij den busdokter in No. 3 Fish Dock. Vijf booten worden tegelijk behandeld tioii enz. voor de visscherij, waarop ik nog terugkom. In het Doek Office werd ik vriendelijk ont vangen door een blonden meneer, die toen ik hem zeide, dat ik den chef wenschte te spreken, vroeg waarvoor en of ik een intro ductie had. De eerste vraag is gemakkelijk te beantwoorden maareen introductie had ik niet. Hij af met mijn kaartje. Ik vreesde het ergste temeer omdat het tijd was voor de lunch. Inderdaad ik moest om half drie terug komen. Daarom ging ik ook maar lunchen. Des middags kwam ik weer bij den vriende lijken blonden meneer terug. Of ik mij kon identificeeren. De chef moest weten of ik inderdaad de man ben, wiens naam en kwa liteit op het kaartje staan! Ik stond even paf. Ik liet hem mijn bewijs van Nederlanderschap zien (een pas had ik voor deze weekend-trip niet noodig) en een perskaart. Op beide documenten prijkt de zelfde foto. De vriendelijke blonde meneer zag wel, dat de zaak in orde was, maar ik moest toch maar even naar den vice-consul, die dicht bij het Doek Office zetelt. Een jongeman leidde mij naar dezen func tionaris, een Engelschman die geen woord Ne- derlandsch spreekt. Het gemis van een pas poort lijkt nog een handicap voor mijn plan nen, maar ten slotte kreeg ik hem zoover, dat hij het Doek Office opbelde. De zaak was in orde. Ik weer terug naar het Doek Office. En on middellijk werd een gids te mijner beschik king gesteld die de opdracht kreeg, zich heele- maal naar mij te richten en mij alles te laten zien, wat ik verlangde, voorts om mij te bren gen naar het bureau van Mr. J. G. Riddell, Fish Market Superintendant, Port Masters Department. En deze gids, Mr. S. Parker, heeft zich uit muntend van zijn taak gekweten. Het was warm en het was ver denkt u maar eens aan die 6 mijl kadelengte maar wat ik zien wilde, liet hij mij zien. T Inderdaad een prachtige inrichting, waarvan natuurlijk een druk gebruik wordt gemaakt. Dicht bij de slipways ligt, eveneens in het nieuwe dok, het bunkerstation, een inrichting van buitengewoon groote capaciteit, wat dui delijk blijkt uit de foto ran het dok, waarop men de drie heftorens op den achtergrond vindt. Ook met den baas van het kolen station heb ik nog even gesproken. Er kunnen zes booten tegelijk gebun kerd worden met een capaciteit voor elke boot van 120 ton per uur. De to tale capaciteit bedraagt dus 729 ton per uur. Met buckets van 111/4 ton laadt men een Noordzeeboot in 30 a 40 minuten! Voor het aanvoeren van de wagons steenkool beschikt men over 18 lijnen. Vóór elke coaling-jetty is een kiepin- richting: de aangevoerde wagon wordt aan de achterzijde opgeheschen en aan de voorzijde opent zich de afsluit klep, waardoor de inhoud in een soort reuzentrechter verdwijnt, van waar de steenkool ondergronds naar de hefkranen aan 't einde der 3 pieren wordt getransporteerd. En dat alles gebeurt in een minimum van tijd, wat ook wel noodig is, als men in een uur 72 10-tons wagons moet verwerken. We gaan weer verder We komen nu aan de nieuwe kade, de North Quay, die van het ko lenstation tot de Oostelijke sluis loopt, haast evenwijdig met de River Embankment. (Links op de foto van de haven zijn de trawlers, die aan de North Quay lagen nog juist zichtbaar.) Van deze kade, die ca. 2200 voet lang is, ver trekken de meeste trawlers naar de visscherij. Er lagen, toen ik er was, weinig schepen voor het vertrek, zoodat er weinig drukte kas. Maar ik kreeg weer eens voor de zooveelste maal het bewijs, dat de sport bij de Engel- schen, ook bij de Engelsche reeders heel hoog ligt. In IJmuiden hebben we daarvan het be wijs met den naam van den trawler, die thans onder den naam Erin voor IJmuiden vaart. Dit was vroeger de Sheffield Wednesday, een beroemde Engelsche voetbalclub. In Grimsby zag ik haar oudste zusje de Arsenal. Maar ik zag er ook de Jardine. Een prachtschip. En wie was Jardine? U zult misschien zeggen: de dominé, die den hertog van Windsor en Mrs. Simpson in den echt verbond? Misgeraden Jardine is een van Engelands beste cricket spelers. En de Jardine GY zooveel is een van de beste stoomtrawlers van Grimsby. een boot die met 18 man vaart. Ik ontmoette hier een ouden baas, die IJmuiden heel goed kende, uit cte dagen van de groote kolenstaking, toen vele Engelsche trawlers hier kolen en proviand kwamen in nemen. Hij wist alles van de Sheffield Wed nesday. Van hem vernam ik, dat deze booten van Grimsby uitvaren met 14 man aan boord. De Eerst de hallen. Veel gecompliceerder dan in Huil en geen kits, maar kistjes met een netto- inhoud van 6 stone. Men is er nog even druk in de weer als bij mijn eerste bezoek in den morgen en het is al tegen half vier. Meer Noordzeevisch dan in Huil; er wordt veel ge fileerd, maar niet zooveel als in Hull. Over een loopbruggetje, waarop je niet mag blij ven staan als het in beweging is en welk loop bruggetje voert over een soort grachtje, dat No. 1 Fish Dock met No. 2 Fish Dock verbindt komen we aan de Graving Docks. Deze dokken, 450 voet lang zijn de droogdokken van Grims by's visscherijbedrijf. Uit den naam heeft u reeds afgeleid, dat het geen drijvende, maar uitgegraven dokken zijn. In een dezer dokken heeft men liefst vijf trawlers tegelijk opge nomen. U kunt ze natellen op de foto die ik van dit interessante geval maakte. Nu komen we aan No. 3 Fish Dock, dat fei telijk niets anders is dan een uitbreiding van 35 acres of ongeveer 15 H.A. van dok no. 1. In dit nieuwe dok vindt men de outillage, die Grimsby tot een moderne visschershaven stempelen. In de eerste plaats drie slipways met ligplaats voor drie trawlers van 160 voet I met een bruto-gewicht van 1080 ton en voor zeven trawlers van 150 voet en een gewicht i van 660 ton. Mr. Parker stelde mij voor aan den baas van de slipway, die mij het een en ander om trent zijn bedrijf vertelde, waarvan ik optee- kende, dat een trawler in 40 minuten uil het i water was gehaald-en-op de berth was gelegd. s van* Zoo kwamen we aan de sluizen locks van Grimsby, die eigenlijk geen sluizen zijn, waarom ik dan ook liever het Engelsche woord gebruik. Want de booten alle trawlers die naar de markt moeten, moeten door de locks worden niet geschut, maar van twee uur vóór tot twee uur na hoog water zet men de deuren eenvoudig wagenwijd open en dan stoomt alles, wat op stroom ligt -binnen. En dat er soms 50 en meer trawlers. De locks van Grimsby waren vroe ger berucht. Schippers van IJmui den, die hier vroeger veel binnenkwa men om te markten, kunnen daarvan het een en ander vertellen. Weet u hoe het vroeger bij het invaren van de locks in zijn werk ging? Dat was weer een en al volgens het Engelsche never mindsysteem. Stel u eens voor dat er 50 trawlers op de rivier liggen. Daar gaan op een gegeven oogen- blik de deuren open en alle vijftig schippers willen het eerst binnen zijn. Full speed ahead! Volle kracht vooruit! seinen vijftig telegraaftoe stellen naar de machinekamer. En volle kracht vooruit gaan de vijftig stoomtrawlers. Die komen dan nage noeg tegelijk in den trechter voor de opening en loopen dan op enkele eer sten na als een muur zoo vast. Full speed astern! Volle kracht achter uit! commandeert dan de lockmas- ter aan een aantal schippers. Deze geven het commando door doen tenminste alsof en de machine blijft volle kracht vooruit draaien. Een en ander ging natuurlijk met heel veel geschreeuw en gevloek ge paard en tal van trawlers kregen rake klappen, zoodat de stukken er af vlogen. Dat is nu anders. Het binnenkomen gaat nu op nummer en ik heb kunnen zien bij mijn tweede bezoek was het juist hoog water, dat alle booten kalm naar binnen stoomden. Doordat beide locks geopend waren, moes ten Mr. Parker en ik ons met een roeibootje laten overzetten. En zoo waren we spoedig aan het eind van onze 'fondwandeling, die ongeveer twee uur had geduurd. Langs het Röyal Dock (L. N. E. R.) kwamen we weer aan ons uitgangs punt, het Doek Office, waar ik hartelijk af scheid nam van mijn gids, alsmede van clen vriendelijken blonden meneer. vertelt. Natuurlijk had ik op mijn rondwandeling niet vergeten, den superintendant Mr. Rid dell te bezoeken. De verkoop, zoo vertelde mij Mr. Riddell, geschiedt op dezelfde wijze als in Huil. Er worden geen kosten voor het verkoopen in rekening gebracht: de schepen moeten al leen dokkosten betalen; retributie e.d. wordt niet geheven. Eerst wordt de Noordzeevisch, daarna de diepzeevisch verkocht. De verzen ding per trein geschiedt tusschen 5 en 9 uur 's avonds. Als het dus 's morgens hoog water is, kan er tweemaal op één dag vóór de ver zending visch aan de markt gebracht worden. Het was nu geen drukke tijd zeide Mr. Riddell; maar in de week. die 17 Juli eindigde waren er 341 schepen aan de markt geweest, n.l. 179 Noordzeetrawlers, 34 van Faroër, 37 van IJsland en 1 van Noorwegen, verder seinebooten, 22 motorbooten eni 2 beugers. In Huil wordt veel visch met de electrische winch gelost, maar in Grimsby geschiedt het lossen nog altijd met de hand. Het bedrijf gebruikt per jaar l millioen ton steenkool en in den zomer 1200 tot 1500 ton ijs. Evenals in Hull is er ook in Grimsby één vischmeelfabriek op coöperatieven grond slag. Per jaar wordt van Grimsby 170.000 ton visch verzonden, of ca. ZVo millioen IJmuidensche kisten! Verder vernam ik nog van Mr. Riddell, dat er thans twee sluizen in gebruik zijn, de derde (oude) wordt niet gebruikt. De toegang tot deze sluis ligt bij laag water geheel droog dat de lengte der vischkaden 1 mjjl bedraagt en de oppervlakte der vischdokken 62 acres (ca. 25 H.A.) Tot zoover Mr. Riddell. En nu nog een verhaaltje, dat een bekende IJmuidensche schipper mij deed. toen hij hoorde, dat ik in Grimsby was geweest. Hè-je wel gezien hoe v-uil 't water daar in die dokken is? Dat had ik inderdaad. En dat kan ook niet anders, want al het vuil van de hallen komt er in en verversching is onmogelijk. Alleen wordt er veel gebaggerd, wat het water ook al niet helderder maakt. Stinken dat het doet. Verschrikkelijk Ja, en nou mot je hooren. Toen we weer op zee waren vertelden ze me aan boord, dat de kok eiken dag de aerepels in dat vuile wa ter gekookt had In een slotartikel iets over fish and chips, over fish-tea en nog wat anders. S. B. Het Nedcrlanflsche visscherij bedrijf in 1936. No. 3 Fish Dock van begin tot eind met gezicht op het kolenstation. Tusschen de beide hefkranen rechts de ingang van dok no. 2. De uitvoer was 6.2 millioen K.G. grooter dan in 1935. Verschenen is het verslag over de Vissche rij gedurende het jaar 1936. (Verslagen en mededeelingen van de af deeling Visscherij en no. 29) Evenals vorige jaren bevat het verslag een beknopt overzicht van de uitkomsten van de verschillende takken van visscherij. Verder maakt het melding van hetgeen in 1936 van Regeeringswege is geschied ter bevordering van de visscherij, alsmede van de in 1936 door de Rijksinstituten voor visscherij-onderzoek verrichte werkzaamheden en onderzoekingen, terwijl ook eenige mededeelingen zijn opgeno men omtrent den Dienst der Nederlandsche Haringcontrole. (Tabellen met uitgebreide statistische gegevens omtrent va :sten enz. zijn als „Jaarcijfers over de Visscherij" reeds afzonderlijk verschenen als no. 28 der ver slagen en mededeelingen). In het Algemeen Overzicht worden de alge- meene uitkomsten van het visscherijbedrijf en de uitvoer van visch naar de verschillende landen besproken, in het bijzonder de uitvoer naar Duitschland, België, Frankrijk en Groot- Brittannië. Hieruit blijkt, dat de waarde van den totalen uitvoer van visch en visscherij producten, bij 1935 vergeleken, bijna 1,3 millioen gulden hooger was. De in totaal uitgevoerde hoeveel heid was ruim 6,2 millioen kg. (bruto) grooter. In hoofdzaak was dit te danken aan de omstandigheid, dat de uitgevoerde hoeveel- (bruto) en de waarde van pekel- en steurha- ring belangrijk hooger waren dan in het vq- rige jaar (nl. rond 12.798.000 kg. (bruto) en rond 1.245.000). Van versche zeevisch waren zoowel de uit gevoerde hoeveelheid (bruto) als de waarde ervan kleiner dan in 1935. Vooral de verzen ding naar België liep aanmerkelijk terug, doch ook Duitschland nam minder af Van de overige visscherijproducten wordt vermeld, dat hiervan de uitgevoerde hoeveel heden en de waarde, vergeleken bij 1935. deels grooter, deels kleiner waren. Verder vermeldt het verslag, dat de uitkom- stn van het tra wl visscherij bedrijf vooral in de eerste helft van het jaar over het geheel zeer onbevredigend waren. Zij werden bovendien van half Juni tot half Juli nog ongunstig be ïnvloed door een staking te IJmuiden van de bemanningen der stoomtrawlers. In het twee de halfjaar konden wat betere resultaten wor den geboekt. O.m. waren de besommingen van de haringstoomtrawlers en van de kleine stoomtrawlers vrij goed. Van de drijfnetvisscherij wordt vermeld, dat deze door van Regeeringswege getroffen maat regelen weder op beperkte schaal werd uit geoefend. De haringvangsten waren gedurende vrijwel het geheele seizoen op bijna alle vang- plaatsen bevredigend tot ruim. Dank zij de betere afzetmogelijkheden voor de haring konden de haringprijzen zich in het najaar, niettegenstaande de groote aanvoeren in Oc tober, op een vrij goed loonend peil handha ven en waren de geldelijke uitkomsten van de haring visscherij aanmerkelijk beter dan in 1935. Omtrent de beugvisscherij vermeldt het ver slag, dat deze visscherij met slechts een 5-tal Vlaardingsche stoombeugers, die uitsluitend te IJmuiden aan de markt kwamen, in de eer ste vijf maanden van het jaar werd uitge oefend De uitkomsten waren over het geheel onbevredigend. Zoowel de gemiddelde vangst als de gemiddelde besomming per reisdag wa ren lager dan in het vorige jaar. In Mei gingen de stoombeugers over tot de haringvisscherij. De visscherij in het IJsselmeer bracht, even als die in de Lauwerszee en den Dollart over het geheel geldelijk meer op dan in 1935. De geldelijke uitkomsten van de visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en van die in de Zuidhol- landsche stroomen en zeegaten waren over het geheel minder dan in het vorige jaar. Aan het einde van 1936 waren voor de zee- en kustvisscherij 3443 vaartuigen ingeschre ven met een bruto-inhoud van 260.807 M3., tegen 3474 vaartuigen met een bruto-inhoud van 297.072 M3. aan het einde van 1935. In 1936 zijn door Nederlandsche visschers hier te lande in totaal aangevoerd rond 226.493.300 kg. visch, scha'al- en weekdieren ter waarde van ruim 17.844.C00, tegen in 1935 rond 190.469.000 kg. ter waarde van ruim 14.903.400. <In deze cijfers zijn niet begre pen de vangsten der rivier- en binnenvissche- rij, met uitzondering evenwel van de rivier- trekvisschen en de visch uit het IJselmeer). Bovendien werd door vreemde vaartuigen hier te lande aangevoerd (met inbegrip van den aanvoer door Poolsche drijfnetvisschers- vaartuigen) ruim 6.195.400 kg. visch ter waar de van rond 611.900, tegen in 1935 rond 6.301.300 kg. ter waarde van rond 607.900. Uitgevoerd werd in 1936 aan visch, schaal- en weekdieren voor een waarde van bijna 12.1 millioen gulden tegen voor bijna 10.8 millioen gulden in 1935. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppqstkantoren werd gedurende de maand Juli 1937 Ingelegd f 68.583.92 Terugbetaald f 67.967.62. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 28297. PERSONALIA. Het getuigschrift kerkelijk orgel van de Ned. Organistenvereeniging is uitgereikt aan den heer J. J. Huizinga. te IJmuiden. DE POOLSCHE TRAWLERS Omtrent de Poolsche trawlers vernemen wij nog, dat de eerste de St. Neots H 112, aan gekocht door tussehenkomst van den heer L. Parlevliet alhier onder den naam Amsterdam GDIJ 94 in de vaart is gebracht.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1