HET NIEUWE AVONDBLAD Troonrede kondigt versterking weermacht aan. Bijzondere financiëele voorzieningen daardoor noodzakelijk. De Tachtigers. Geld beschikbaar 228 JAARGANG NO. 271 DINSDAC 21 SEPTEMBER '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 4A cents plus 2^ cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerl&an 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENff COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 et., elke regel meer 10 et. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.- Gratls Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. ÏL of twee leden wijsvinger 125.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 15.—, axm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van STverdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllos treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. verlies van lmnd, voet ol oog 200.—belde leden dnhn '100.—, één hd duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ80.—, marinevaartuigen ens. 400. IJMUIDEN Weer enorme haringaanvoeren. 32470 kantjes op één dag. Reeds eerder heben we gewezen op den overvloedigen aanvoer van haring, pekelha ring in Vlaardingen, .Scheveningen en Kat wijk versche in IJmuiden. Sindsdien zijn er weer vele tienduizenden kantjes en kisten aangevoerd, al was de vangst der drijf net- visschers niet meer zoo rijk als een viértal weken geleden. Maar de laatste week, vooral de laatste dagen waren de vangsten weer zeer over vloedig. We hebben in het laatste Visscherij- snufje kunnen lezen, dat verleden week in IJmuiden ongeveer i'5000 kisten versche ha ring werden aangevoerd. Maar dat is nog niets, vergeleken hij de aanvoeren in Vlaar dingen en Scheveningen. In Vlaardingen wa ren gistermorgen 19 schepen met 617 last, in Scheveningen 41 schepen met 112)93 last, totaal 1910 last of 32.470 kantjes. De kans is groot, dat na het stormweer van de laatste dagen de vangsten snel verminderen. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. Br wordt hedenavond 7 uur een spoed- eisohende openbare vergadering van den Raad der gemeente gehouden. De agenda luidt: 1. Wijziging van de verordening op de hef fing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, buitengewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs. Volgens het slot van artikel 5, eerste lid, van bovenbedoelde heffingsverordening wordt het schoolgeld beperkt op den voet van arti kel 63, tweede lid, der Lager-onderwijswet 1920. Het komt Zijne Excellentie den minister van Binnenlandsche Zaken gewenscht voor, dat de verordening het maximum-schoolgeldibedraig aangeeft, zulks in velband met 't bepaalde in artikel 269 der gemeentewet, volgens hetwelk het belastingbedrag in de verordening moet Worden vermeld. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan deze bedenking tegemoet te komen en de verordening te wijzigen als in het bij de stuk ken gevoegde exemplaar mét rooden inkt is aangegeven. 2. Wijziging van de le suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1937. Van den voorzitter van Gedeputeerde Sta ten werd terugontvangen de le suppletoire be grooting der gemeente, dienst 1937, met de opmerking, dat in de kosten van tewerkstel ling van jeugdige werkloozen geen bijdrage uit de Werkloosheiidissubsidiefonds wordt verleend, doch wel een bijdrage door het Departement van Sociale Zaken, en met verzoek de suppletoire begrooting te wij zigen. In verband hiermede stellen Burgemeester en Wethouders voor de suppletoire begrooting te wijzigen als met rooden inkt is aangegeven. 3. Aflossing per 1 December 1937 van een geldleening, oorspronkelijk groot 1.709.000 per resto groot 1.455.000 en aangaan van een nieuwe leening'terzake. Burgemeester en Wethouders stellen voor vast te stellen het bij de stukken gevoegde besluit. V. Z. Y. heeft het winterseizoen geopend. Van den put naar de overdekte. Voor V. Z. V. is het winterseizoen weer be gonnen met den eersten oefenavond in het „Velserbad". Dat wil zeggen dat V. Z. V. haar eigen inrichting in „de Put" weer verlaten heeft, om gedurende het winterseizoen domi cilie in het „Velserbad" te kiezen. Op den eer sten oefenavond was het bezoek goed te no men, pl.m. 1/3 deel der 400 leden was opgeko men, hetgeen een gezellige sfeer in het bad gaf. De voorzitter der V. Z. V., den heer P. Borst, heeft de leden een oogenblik toegesproken en het winterprogramma uiteen gezet. Ten eerste werden de oefentijden medege deeld welke op Woensdagavond van 6.30 uur tot 8 uur gehouden worden voor de sport- zwemmers en Vrijdagavond van 9 uur tot 10.30 uur voor de genoegenzwemmers. Verder wees hij er op dat V.Z.V. 't volgend jaar 10 jaar bestaat en dat in verband daarmede het be stuur plannen heeft voor belangrijke wed strijden ter gelegenheid daarvan. Op deze wedstrijden is het de plicht der V. Z. V., le den zich in de eerste gelederen te plaatsen. Hiervoor is noodig dat dit winterseizoen ernstig getraind wordt. Het bestuur heeft ge daan wat mogelijk is n.l„ dat bekwame trai- uers(sters) den leden ten dienste staan. Hier toe heeft Mevr. S. w. de Dood-Koenen, train- van Nida Senff e.a., zich in principe be reid verklaart om de sportzwemmers te trai- •p zoo mogelijk een groep figuurzwem sters te vormen, terwijl de heer P. v. d. Vel- scn Jr., oud speler en trainer van het Ned. POjozevental zich bereid verklaard heeft de Potspelers te bekwamen. Beiden zullen wor- w blïgestaan door eigen leden-trainers. cM j 200 ^ide de voorzitter, niettegen- Hof j e en 2e zevental reeds defini- e eerste plaats bezetten en het 3e en k?unten A zevental nog een behoorlijke, ^ans hierop maken, moeten wij toch voor in T001' llet kweeken van voidende re- Welers, °Pdat het le zevental binnen overen ai0n het *e ^lasseschap ma§ ver~ hJ0yral het dameszevental zal ernstig heb- J®ntf trainen willen zij het komende sei- maken comPetitie een behoorlijk figuur we*ke zich meer tot het schoon- voelen aangetrokken, kunnen zicih a onder bekwame leiding stellen. Landbouwcrisis-maatregelen zullen beëindigd worden. Versteviging positief christelijke grondslagen der samenleving. Vele wetsontwerpen aangekondigd. De Koningin heeft heden in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage, in tegenwoordigheid van de leden der Eerste en Tweede Kamer, de zitting der Staten. Generaal met de volgende rede geopend Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevindend, gevoel ik aller eerst behoefte uiting te geven aan Mijne gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrijdende verbete ring in het economische leven hier te lande. Deze verbete ring in belangrijke deelen van het bedrijfsleven verleven digt de hoop, dat de nog steeds omvangrijke werkloosheid geleidelijk verder zal kunnen worden ingeperkte Alle maatregelen, die der Regeering doelmatig voorkomen om het proces van herstel uit de langdurige depressie te bevorderen, zullen harerzijds worden genomen of aan Uwe goedkeuring onderworpen. De ontwikkeling van den economischen toestand in Neder- landsch-lndië geeft reden tot voldoening in het gunstig verloop van de opbrengst der landsmiddeien weerspiegelt zich de allerwegen ingetreden opleving in landbouw, han del, nijverheid en scheepvaart, waartoe mede bijdroegen de over het algemeen bevredigende oogsten van de voedselgewassen der inheemsche bevolking. Het stemt Mij tot verheugenis, dat als gevolg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaarts peil der bevolking van Nederlandsch-lndië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van de op haar rustende lasten. De ruimer vloeiende middelen geven gelegenheid in meerdere mate dan de laatste jaren het geval kon zijn, gelden beschikbaar te stellen voor de be. vordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking. Door toepassing van daartoe geëigende middelen zal ern stig worden gestreefd naar verbreeding en versterking van de economische basis, ten einde die voor de toekomst beter bestand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden ondervonden. Hoewei in Suriname een lichte verbetering, zoowel bij den in- en uitvoer als bij de voornaamste cultures viel op te merken, bleef de economische en financiëele toestand van dat gewest nog weinig bevredigend, in tegenstelling met dien van Curacao, aan welk gebiedsdeel de wereldcrisis schier ongemerkt is voorbij gegaan. Te midden van de geestelijke verwarring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt ,is steeds drin gender de eisch, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer worde genomen. In zijn algemeen karakter zal het regeeringsbeleid het kenmerk dragen van een doelbewust streven naar beveiliging en versteviging van de positief Christelijke grondslagen onzer samenleving. Aldus zal een beleid kunnen worden gevoerd, dat met vermijding van toespitsing van tegenstellingen ook door zijn innerlijke redelijkheid instemming vordert. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, bescherming van de publieke eerbaarheid, onthouding door de overheid van aanmoedi ging van alles wat tot ontheiliging van den wekelijkschen rustdag aanleiding geeft, en krachtige handhaving van het gezag, eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en van geweten, en handhaving van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur blijven hechte pijlers van ons volks bestaan. De regeering overweegt een nadere regeling van het ver- eenigingsrecht, ter bevordering van een meer werkdadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neer gelegde normen van openbare orde en goede zeden. Hoewel de internationale omstandigheden veelszins aan leiding geven tot bezorgdheid, bleef het vriendschappelijk karakter, hetwelk onze verhouding tot andere mogend. heden pleegt te dragen ongerept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhouding tusschen de vol ken en het daarmee saamhangende gevaar van internatio nale verwikkelingen, zoowel hier te lande als in Indië, moeten worden voortgegaan met de versterking van onze weermacht. Belangrijke voorstellen daartoe zullen onver wijld aanhangig worden gemaakt. De regeering zal zich beijveren de samenwerking in onder neming en bedrijf ten bate van de geheele volkshuishou ding te bevorderen. Met handhaving van krachtige medewerking aan de be vordering van op wederkeerigheid gegrond internationaal ruilverkeer, is noodig versterking van onze handelspolitieke weerbaarheid, ter beveiliging van den buitenlandschen en binnenlandschen afzet van onze producten, met inacht neming van nauwe samenwerking tusschen Nederland en de deelen van het koninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregelen zullen, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijssteun, zoo veel mogelijk beëindigd worden. Daarnaast zal bevorderd worden, dat nuttige regelingen door de bedrijfsgenooten zelf zullen worden overgenomen en voortgezet of opgebouwd. Verschillende wettelijke maatregelen tot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voorgesteld. In voorbereiding zijn wettelijke regelingen tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouw en tot het rekening houden met gezinslasten bij het arbeidsinkomen. Ten aanzien van de landarbeiders zal de practische uitvoer baarheid van een wettelijke regeling van den arbeidstijd, voor zoover misstanden niet door onderling overleg van de georganiseerde belanghebbenden uit den weg worden ge ruimd, worden onderzocht. Het temperen van de gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan slachtoffer blijven, beschouwt de regeering als een harer voornaamste plichten. Wettelijke regelingen be. treffende werkloosheidsverzekering en steunverleening zullen worden voorbereid. Voortgegaan zal worden met de uitvoering van openbare werken als middel tot werk verruiming, met de werkverschaffing en met het cultureeie werk voor de werkloozen. Ondanks de ingetreden verbetering in den economischen toestand en de daarmede samenhangende stijging van de opbrengst der middelen, blijven, na de diepe depressie der laatste jaren, de openbare financiën nog in bijzondere mate zorg vereischen. Buiten hetgeen op economisch-sociaal ter rein en op het gebied der defensie onvermijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van het onderwijs, dan ook eerst ter hand genomen kunnen worden, wanneer de inwen dige positie van het budget voldoende zal zijn versterkt. De verhooging der defensie-uitgaven zal enkele bijzondere financiëele voorzieningen noodig maken. Naast de reeds genoemde voorzieningen stelt de regeering zich voor een regeling tot coördinatie van het goederen verkeer te land en te water tot stand te brengen, terwijl een herziening van de Woningwet in voorbereiding is en een wettelijke regeling van de opleiding der onderwijzers zal worden aanhangig gemaakt. De toewijding, waarmee Leger en Vloot, zoomede de amb tenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk, hun taak vervullen, stemt Mij tot erkentelijkheid. In het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toe wijding in hartelijke samenwerking van Regeering en Staten-Generaal worden .gevraagd. Met de innige bede, dat ons allen door den Almachtigen God de kracht en de wijsheid geschonken worden, die Hij alleen geven kan, ver klaar tk de gewone zitting der Staten.Generaal geopend. (In Amerika is onder automobilis ten, die gealarmeerd zijn door de vele verkeersongelukken een Club van Maximum Tachtigers opge richt, waarvan ieder gratis lid kan worden, die zich aan dit maximum en andere veiligheidsvoorschriften wil houden.) Wat vindt u, is dat geen verstandig idee? Veel Amerikanen doen graag eraan mee. Zooals al direct is gebleken, En dat er wel reden voor is, dat bewijst Ginds iedere week weer de sombere lijst, Waarmede zich snelheid kan wreken. 't Is overal uit statistieken bekend, Als waarlijk voldoende en sterk argument, Hoe sneller hoe grooter gevaren; De snelsten zijn d' eersten, dat is wel beslist, Zoo niet aan hun doel, dan het eerst in hun kist. En dat is ook licht te verklaren. De snelheidsbacil is wel leelijk verbreid. De maximum tachtigers wagen den strijd En hopen hem eerlang te temmen; Het loopt niet alleen met de auto's een vaart, Maar ook met de rampen en dat is wel waard, Een krachtige poging tot remmen. Dit initiatief is dus interessant. Maar is dit nu ook niet iets moois voor ons land, Wees maar onze rouwlijst indachtig; Goed voorbeeld doet volgen, wie pakt het hier aan, Opdat ook ten snelste bij ons kan ontstaan, Een nieuweBeweging van Tachtig. P. GASUS. door GEMEENTELIJK goedgekeurde Bank. Ook op Levensverz.polissen. Bedr. van 50.- tot /5Ó0.-. Vr. prospectus (zegel v. antw.). TELEF. 17081. TARIEVEN WETTELIJK VAST GESTELD. Kantoor: Schneevoogtstraat 7. N.V. Credietbank „AmsterdamHaarlem". (Adv. Ingez. Med.) Rioleeringswerken onder de tunnels worden vervroegd uitgevoerd. Thans is bij regenval steeds grond verzakking te duchten. Het plan was, vooralsnog niet te. beginnen met het uitvoeren der rioo- leeringswerken in den Stationsweg bij de tunnels. Maar nood breekt wet en de herhaalde grondverzakkin- gen na de zware regens der laatste da gen zijn oorzaak, dat men thans met een de zaak flink zal aanpakken, opdat men zoo spoedig mogelijk van deze onaangenaamheden, die leiden tot het afsluiten der tunnels, verlost De gebrekkige afvoer van het hemelwater bij zware slagregens heeft al meermalen aan bewoners van Briniostraat en Willebrord- straat vele onaagenaamheden veroorzaakt. Dez* regenbuien nu zijn het, dat het einde hunner beproevingen eerder komt, dan vol gens het oorspronkelijke plan. De zware re genval, die het water naar de tunnels doet stroomen, doordat de nieuwe rioolbuizen nog niet functionneeren, veroorzaakt telkens een verzakking van' den grond nabij de van ouds beruchte Spoorsloot. De grond wordt als het ware weggezogen, waardoor een groot gat in de bestrating valt. Voor de tweede keer binnen enkele dagen heeft men het verkeer door de tunnels stop moeten zetten en heeft men de zaak weer in orde moeten brengen. Aan dezen toestand kan eerst dan een einde komen, wanneer het riool in de sloot is aangesloten op dat in deWil- lebrordstraat. Eerst dan zal de overlaat in de Briniostraat oftewel de dure veiligheidsklep niet meer in werking komen, want dan kunnen de riolen het werk aan doordat de buizen zoo veel zwaarder zijn. En nu zal men meteen maar beginnen met het leggen der rioolbuizen door de tunnels, met aansluiting op het riool in de Spoorsloot, dat reeds op het Noordzeekanaal is aange sloten. De tunnels blijven voor het verkeer gesloten, zoo deelde ons Ir Verhoef, direc teur van Openbare Werken ons mede, en dat kan wel een week of zes duren. Want het is een lastig karwei in deze smalle straat en er moeten buizen in den grond van 1 M. dia meter. Maar dan is men ook uit alle narigheid. Is dit niet iets voor een feestje? De burgerij schijnt lang niet te beseffen, welk een groote waarde de nieuwe rioleering voor ons allen beteekent. Voor vele bewoners van de Brinio straat en de Trompstraat is er alle aanlei ding toe, om als het werk klaar is. de vlag uit te steken. ZENDINGSBIJEENKOMST IN DE GEREF. KERK. A.s. Donderdagavond wordt in de Geref. een zendingsbijeenkomst gehouden. Als spreker zal o.a. een Toradjo, bewoner van Celebes, die Goeroe in diest der zending werkzaam is..

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1