HET NIEUWE AVONDBLAD Canton en Nanking. VELSEN De gemeente geeft een obligatieleening uit. TAXI Brandwijk Visscherij-Snufjes. 22e JAARGANG No. 275 ZATERDAC 25 SEPT. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per 40 cents plus 2% cents Incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telet. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 bij verdrinfangsaooa aoor ongeval wjaens ae vaan tor een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De luchtaanvallen der Japanners op de open Chineesche steden Canton en Nanking hebben een duidelijker beeld gegeven van de uitwer king van het moderne „vijfde wapen", dan in Abessinië en Spanje gegeven was. Het verschil is heel verklaarbaar. Abessinië bezit geen ste den van noemenswaardigen omvang en de hoofdstad, overigens ook niet groot, diende met eenige voorzichtigheid behandeld te wor den vanwege de aanwezigheid van vele bui- tenlandsche gezanten. Wat Spanje betreft: daar voert men een burgeroorlog, hetgeen de verwoesting van de eigen steden min of meer remt. Bovendien is de aanvalskracht der di verse inmengende, mogendheden daar beperkt; men staat niet al te veel van zijn materiaal voor Spanje af omdat men onderling een wedstrijd-in-bewapening voert en bij een eventueel-komende „grootere gelegenheid" op volle sterkte wenscht te zijn. Bovendien kosten de Spaansche avonturen heel veel geld. Met de Japanners is het een ander geval. Die voeren oorlog met China in den vollen zin des woords de term „conflict" is natuurlijk alleen maar boerenbedrog en hoewel zij op luchtvaartgebied nog niet tot de verst-gevor- derde volken behooren blijken zij tot „helden daden" boven een groote stad volkomen in staat. Dat hebben Nanking en Canton onder vonden. Vooral Canton is blijkbaar zeer zwaar getroffen. De Chineezen pogen dat wel te ontkennen, maar dat behoort eenvoudig tot de gebruikelijke oorlogsleugens. Wie zich de treurige jaren 1914-1918 herinnert weet uit ervaring, dat men onveranderlijk zijn „suc cessen" te hoog opgeeft en zijn verliezen te laag. Het Japansche communiqué kan derhal ve ook buiten beschouwing gelaten worden, maar een Engelsche mededeeling, die van drieduizend dooden in Canton gewaagt, is wèl van beteekenis. Het aantal gewonden, dat na tuurlijk aanmerkelijk hooger zal zijn, heeft men nog niet kunnen vaststellen. De mate- riëele schade is enorm en een voorstad is vol gens de Engelsche mededeelingen voor de helft vernietigd. Ziehier nu het resultaat van eenige uren luchtaanvallen op een groote stad, met een bevolkingstotaal dat niet veel van dat van Amsterdam zal verschillen. (In 1929 had Can ton ruim 800.000 inwoners)En dan is het nog niet eens bekend of bij dezen luchtaanval wel de volledige duivelsche sorteering van gas-, brand- en brisantbommen is toegepast. De mogelijkheid bestaat dus dat een volgende aanval een nog veel erger uitwerking zal hebben. Het rozige optimisme van sommige men- schen, dat aannam dat men zich bij lucht aanvallen in oorlogstijd wel tot militaire mik punten, kazernes, fabrieken der oorlogs industrie, spoorwegstations enz. zou bepalen is door de ervaringen van Canton en Nanking eveneens gelogenstraft. Dat de Japanners zoo speciaal-onmenschelijk zouden zijn behoeft men er nu niet bij te gaan verzinnen, want dat is ook een praatje voor de vaak. Niet al leen is in Spanje de burgerbevolking gebom bardeerd, maar zelfs in den wereldoorlog, met de toenmalige primitieve vliegtuigen, gebeur de dat al. Parijsche woonwijken werden niet alleen uit vliegtuigen, maar ook met het vèr- dragende geschut gebombardeerd. Duitsche, Engelsche en andere steden werden eveneens uit vliegtuigen op deze wijze be stookt. Het doel was toen vooral, de 'be volking te demoraliseeren. Thans kan men meer bereiken dan dat. Het is niet te verwachten dat men zich in Europa veel zal aantrekken van het lot der Cantonneezen. Het is te ver weg en het zijn „maar Chineezen", zooals gemeenlijk gezegd wordt. De uitwerking van enkele uren modern luchtvaart-bombardement met een beperkt aantal vliegtuigen op een groot bevolkings centrum, dat toch door eigen luchtmacht verdedigd werd, zal evenwel zijn indruk ma ken op ieder die voldoende durft door te denken om zich het effect van een dergelij- ken aanval in eigen land laat ons zeggen: op de eigen stad voor te stellen. Dit is geen aangename gedachte, maar het is goed dat de waarheid ook in deze dingen Diet verbloemd wordt. Misschien zal toene mende vrees voor de gevolgen Europa ten slotte weerhouden van het laten losbarsten van een nieuwe massa-slachting. Geen enkel deel der wereld is ook maar in de verte zoo kwetsbaar tegenover de luchtvaart als het dichtbevolkte centrum en Westen van Europa met hun tallooze steden. Op Christelijke en humanistische gronden zal een nieuwe oorlog in Europa niet ver hoed worden. Die invloeden reiken blijkbaar lang niet ver genoeg. Maar overwegingen van eigen lijfsbehoud en ook van materieel eigenbelang zijn wel dermate sterk, dat de jongste ervaringen van China diepen indruk moeten maken op velen, die anders hun schouders over dezen oorlog zouden ophalen en er zich niets van aantrekken. Naast de woonwijken zijn trouwens ook de fabrieken en kantoren met name die dei- oorlogsindustrie, die natuurlijk wel in de eerste plaats in aanmerking zouden komen even kwetsbaar. En de gebouwen der regee- ringsdepartementen in Europa's hoofdsteden zouden een niet minder kwade kans loopen. Terwijl niemand voorzien kan, wat een tot wanhoop gedreven bevolking eener Europee- sche wereldstad zou doen R. P. Wol uit 't Kleuterhuis Vindt men in ieder huis. VELSERDUINPLEIN IJMUIDEN-OOST (Adv. Ingez. Med.) „Het Verboden Paradijs" in de Pont. „HET VERBODEN PARADIJS" IN DE PONT. In de bioscoop De Pont draait als hoofd film na de Pauze „Het Verloren Paradijs' met Dolores del Rio en Joel Mc. Crea in de hoofdrol. Voor de pauze wordt vertoond: „Als je verliefd bent", met Grace Moore. Van eerstgenoemde film volgt hieronder de inhoud. Een baai met palmen omzoomdin de nabijheid van een eiland in de Stille Zuid zeeIn de baai een plezierjacht! Nieuwsgierige inboorlingen, mannelijke zoowel als vrouwelijke naderen het schip en vertonnen hun zwemkunst, als Johnny Baker (Joel Mc. Crea) plotseling met zijn voet in een touw blijft haken, waarmee men haaien gaat vangen. Hij valt overboord en zou zeker verdronken zijn, ware Luana, een bekoorlijke jonge inboorlinge (Dolores del Rio) niet in het water gedoken en had het touw doorge sneden, waardoor Johnny bijna het slacht offer van een haai ware geworden. Johnny ïs gered! Dienzelfden avond worden de opvarenden van het jacht hij een feest op het eiland uit- genoodigd. Alle inboorlingen zijn vroolijk en dansen met hun gelieven, Luana wordt niet ten dans genoodigd. Zij is taboe (verboden) en mag- slechts door een prins van den bloede aangeraakt worden! Johnny, bekoord door Luana 's wilde exotische schoonheid tracht haar te naderen, doch wordt door de inboor lingen onmiddellijk in zijn pogingen gehin derd. Denzelfden avond, terwijl Johnny nog laat op het dek zit te droomen en aan de bekoor lijke Luana denkt, hoort hij plotseling een zacht kabbelend geluid in het water. Zij isi hetLuana! Lachend en lokkend tracht zij hem duide lijk te maken, dat zij hem van den dood heeft gered, hij volgt haar in het water, en bij het kleine, warme strand, kust hij het onschul dige kind Als den volgenden dag het jacht zijn weg zal vervolgen, ontbreekt Johnny op het appèl. Hij is bij Luana gebleven en beiden hebben tezamen het geluk gevonden, waaraan ech ter wreed een einde wordt gemaakt door een speer die men plotseling in hun nabijheid in den grond boort! Op hetzelfde oogenblik wordt Johnny gekneveld, aan een boom gebonden, terwijl de inboorlingen Luana verwoed met zich meevoeren Johnny weet zich te bevrijden en hoort dat Luana in het huwelijk zal treden met een prins van haar geslacht. De huwelijksplech tigheid is schilderachtig, vol kleurige cere moniën, Luana voert den hekenden vuur- dans van het eiland uit en op dat oogen blik weet Johnny haar een teeken te geven, waarop de twee gelieven ongezien van de menigte verdwijnen Weken lang blijven ze verborgen in hun zalige eenzaamheidHij leeft met het beeldschoone kind het leven van vrije men sehen. levende in liefde en schoonheid. Beiden voeden zich met de vruchten der bos- schen en leeren elkaar zoete liefdewoorden in hun eigen taal. Op zekeren das- keert Johnny terug, bij de primitieve woning die hij voor haar ge bouwd heeft. Luana is verdwenenEen aardbeving en uitbarsting van den vulkaan Mont Pelee, maken een einde aan hun leven van geluk en tee derheid! Johnny tracht het dorp der inboorlingen te bereiken en meent, oppervlakkig gezien, dat het geheel verlaten is. Men weet hem ech ter in een hinderlaag te lokken, te overmees teren en aan handen en voeten te binden. De medicijnman van den stam, wil zoowel Luana als Johnny opofferen aan den vul kaan Mont Pelee.... en dan begint er een op een begrafenis lijkende optocht, met een streng ten doode gewiid ritueel. Alles ware zeker geëindigd met den dood der beide gelieven, doch plotseling valt er een schot en de medicijnman, de oudste en wijste van den stam, valt levenloos ter aar de. Een tweede schot maakt een einde aan het leven van den jongen prins. Luana's brui degom. De opvarenden van het jacht zijn weder- >kpfird- net. bb't.iids. om Johnny van den dood te redden. De inboorlingen namen haas tig de vlucht. en Johnnv is er slecht aan toe. hii heeft hevige koortsen, doch Luana ver- Pleegt hem met teedere zelfopoffering en Mefde. Johnnv is vastbesloten Luana mee naar Amerika te nemen, hij heeft het meisje innig lief gekregen, zij verstaat ongeveer zijn taal en zal hem gelukkig maken.... 1.480.000 a 3+ °/o obligatiën op de vrije markt. Ter aflossing van een 5 leening. In de jl. Dinsdag gehouden raadsvergade ring is besloten tot uitgifte van een obliga tieleening van f 1.480.000 a V2 pet. ter af lossing van de 5 pet. leening van 1932. Aan het door de gemeente in verband hiermede uitgegeven prospectus ontleenen wij het volgende: De leening is a pari aflosbaar in 35 jaar, volgens het aan ommezijde afgedrukte aflos singsplan. 'De leening is aangegaan krachtens Raads besluit van 21 September 1937, No. 3, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bij besluit van 22 September 1937, No. 93. Vervroegde geheele of gedeeltelijke aflos sing is te allen tijde voorbehouden. De obligatiën zijn voorzien van halfjaar lij ksche coupons, vervallende 1 Juni en l December. De eerste coupon vervalt 1 Juni 1938. De couponbelasting wordt op de obligatie houders verhaald. De coupons verjaren vijf jaren en de obli gatiën dertig jaren na den dag van betaal baarstelling. De opbrengst dezer leening dient voor bui tengewone aflossing van het restant der 5 pet. obligatieleening 1932 ten laste der ge meente Velseii, pro resto groot f 1.504.000. Aan voormeld raadsbesluit is ontleend: De leening wordt verdeeld in obligatiën van f 1000 aan toonder, doch zij kunnen op verzoek van den houder op naam worden ge steld. De stukken worden doorloopend genum merd van 1 tot en met 1480. Bij elke obligatie wordt gevoegd een stel van 70 halfjaarlijksche coupons voor 35 ach tereenvolgende jaren, verschijnende op 1 Juni en 1 December van ieder jaar, de eer ste op 1 Juni 1938 en de laatste op 1 Decem ber 1972. De coupons zijn betaalbaar ten kantore van den Gemeente-Ontvanger van Velsen, te Amsterdam bij de kantoren van de Holland- sche Bank-Unie N.V. en H. Oyens en Zonen N.V. en te 's-Gravenhage bij de N.V. Ban kierskantoor van Lissa Kann. Van deze leening wordt afgelost, behou dens het hierna bepaalde, in elk der jaren: 1938 tot en met 1942 elk jaar f 50.000 t1943 1947 f 43.000 1948 1957 f 38.000 1958 1962 f 37.000 1963 1967 f 36.000 1968 1971 f 30.000 1972 f 150.000 De gemeente behoudt zich de bevoegdheid voor te allen tijde deze leening geheel of ge deeltelijk a pari af te lossen met bijbetaling van een rente van 2V2 pet. 's jaars sedert den vervaldag van de laatste coupon, mits daar van ten minste één maand tevoren kennis wordt gegeven in het blad of de bladen als voor de hierboven bedoelde kennisgeving aangewezen. Bij gedeeltelijke buitengewone aflossing worden de af te lossen obligatiën MODERNE HOEDEN m groote sorteering. ELZER'S HEERENMODEHIUS ZEEWEG 78, heeft de hoed die U zoekt (Adv. Ingez. Med.) door middel van uitloting aangewezen, waar bij de voormelde voorschriften worden ge volgd. Ingeval van gedeeltelijke buitengewone aflossing kan het bedrag hiervan in minde ring worden gebracht op de verplichte aflos sing in volgende jaren. Een zoodanige wijzi ging in de aflossing wordt ten minste één maand voor de eerstvolgende uitloting ter algemeene kennis gebracht in het blad of de bladen als voor de bovengenoemde bekend making aangewezen. De van deze leening verschuldigde coupon belasting wordt verhaald op de obligatie houders. De financieele toestand der gemeente. Omtrent den financieelen toestand dei- gemeente Velsen hebben Burgemeester en Wethouders aan emittenten de navolgende gegevens verstrekt: De vaste schuld der gemeente bedroeg per 1 Januari 1937 (inclusief Rijksvoorschotten voor woningbouw) f 11.838.469.88, welke schuld voor een belangrijk deel is aangegaan voor productieve doeleinden en kan worden gesplitst als volgt: a. Bedrijven: Grondbedrijf f 1.251.204 Gasbedrijf f 955.173 Waterleiding f 965.522 Openbare Werken f 24.345 Reinigings- en Ontsmettings- dienst f 55.215 Woningdienst f 37.400 f 3.288.859. b. Voorschotten aan woningbouw- vereenigingen f 4.914.939. c. Voorschotten voor woningbouw (welke voorschotten hypothecair aan de gemeente zijn verbonden) en overige geldelijke productieve doeleinden f 320.584, d. Niet-productieve doeleinden (w.o. f 2.026.570.voor onderwijs doeleinden) f 3.314.086.96 f 11.838.469.88 De totale, niet geconsolideerde, vlottende kapitaalschuld der gemeente bedraagt op heden f 38.718.47. Het effectenbezit der gemeente vertegen woordigt een nominale waarde van f 148.250, w.o. f 79.250 inschrijvingen grootboek Neder- landsche Werkelijke Schuld. De opbrengst van de voornaamste belas tingen was over de jaren: 1934 f 1.137.6"" 1935 f 995.826 r 1936 f 933.648. Een belastingbijdrage is in bovenvermel de bedragen niet begrepen. De gemeente be hoefde deze bijdrage over 1935 en 1936 niet. Over 1937 is voor het sluitend maken der begrooting een belastingbij drage geraamd van f 222.350. Het aantal opcenten, dat op de verschil lende belastingen wordt geheven, bedraagt voor: Grondbelasting (gebouwd) 80; Grond belasting (ongebouwd) 20; Gemeentefonds belasting 75; Personeele belasting 150; Ver mogensbelasting 38; Dividend- en tantième belasting 48. Het belastbare inkomen bedroeg over de laatste vier dienstjaren, waarover de cijfers bekend zijn: 1933—34 f 17.518.819; 1934—35 f 16.564.259; 1935—36 f 16.193.653; 193637 ca. f 17.300.000 en het belastbaar vermogen over die jaren: 1933—34 f 22.046.000; 1934—35 f 24.555.000; 1935—36 f 24.533.000; 1936—37 ca. f 24.050.000. De gewone dienst der gemeente over de laatste vier afgesloten jaren gaf volgens de gemeenterekeningen de volgende uitkom sten: 1933 nadeelig f 57.442.84; 1934 f 10.881.23 1935 f 75.751.55; 1936 f 112.916.65. Bij het cijfer over 1936 dient opgemerkt te worden, dat over 1936 nog van het Rijk moet worden ontvangen pl.m. f 78.000, we gens extra-bijdrage uit het Werkloosheids- subsidiefonds en in de kosten voor ontwik keling en ontspanning van werkloozen etc. Het werkelijk tekort bedraagt dus rond f 35.000. De gemeente ontvangt geen Rijksbijdrage in de kosten der gemeentehuishouding. De bevolkingscijfers voor de gemeente be dragen: 1 Januari 1933 43073; 1 Januari 1934 43602; 1 Januari 1935 44327; 1 Januari 1936 45185; 1 Januari 1937 45917; 1 Juni 1937 46270; 1 September 1937 46596. CEDERSTRAAT 5 TELEF. 5563 (Adv. ingez. Med.) DE NIEUWSTE PHILIPS RADIOTOESTELLEN levert N.V. VAN HEES Co., DELFT vanaf f 1.— per week. Vraagt demonstratie en inlichtingen bij K R A A 17, Stephensonstraat 61, Tel. 4325, 17muiden (Adv. Ingez. Med.) In deze gemeente worden behalve de reeds vermelde opcenten op de verschillende Rijks belastingen nog de volgende belastingen ge heven: Straatbelasting; Belasting op ver makelijkheden; Hondenbelasting; Precario- belasting. Niet geheven worden: Zakelijke belasting op het bedrijf; Bouwterrein-belasting; Assu rantiebelasting; Woonforensen-belasting; Lo- geerbelasting, Belasting op openbare aan kondigingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen aan M. G. Seijsener te Santpoort, vergun ning is verleend tot het oprichten van een brood- en koekbakkerij waarin geplaatst zal worden een heeteluchtoven in het perceel Terrasweg no. 12. „CLIPPERS" VAN TWEE EEUWEN. Een zeldzame ontmoeting tusschen het Amerikaansche verkeersvliegtuig Pan American Clipper en de „Bermuda Clipper", die al gedurende een eeuw den vrachtdienst tusschen de Bermuda- eilanden en Newport onderhoudt. OCXXII. In mijn vorig snufje gaf ik als mijn mee ning te kennen, dat de eerste dagen van de volgende (dat is dus deze) week weinig haring verwacht kon worden, omdat de vorige week alle trawlers, die op de haring visschen, bin nen waren geweest. Maar de werkelijkheid heeft zich aan de verwachting van Pieterman niet gestoord. Et- kwam ook de eerste dagen van deze week nog heel wat haring aan de markt: Maandag 2530 kisten en 30 kantjes, Dinsdag 3769 kisten en 116 kantjes. De totale aanvoer bedroeg deze week ruim 12000 kisten en 300 kantjes. Dat is wel eenige duizenden kisten minder dan de vorige week, maar toch altijd nog een be hoorlijke hoeveelheid. En daarnaast stond nog de aanvoer van eenige duizenden kisten makreel. De vangsten van haring en makreel waren dan ook zeer overvloedig en de meeste booten hadden hoogstens een week noodig voor uit en thuis. Vandaar mijn misreke ning. Ook deze week is de omzet in den afslag weer met kampioenssprongen gestegen. Er waren weer twee dagen van een halve ton ongeveer en het totale omzetcijfer zal deze week f 190.000 a f 200.000 geweest zijn. Het moet al raar loopen, willen we niet aan de 7% ton komen, een omzetcijfer, dat, naar ik meen te weten, in geen enkele maand van de crisisperiode is behaald. Er kwamen binnen: 52 trawlers, 29 loggers, 4 kotters en eenige loggers met pekelharing en wat versche haring. Verheugend is het. dat de haring- en ma- kreelprijzen nog steeds niet zijn bezweken onder den druk der groote aanvoeren, al zijn de makreelprijzen natuurlijk niet meer zoo hoog als In het begin van de teelt, toen men grif 10 a 12 gulden voor een kist betaalde. Vette besommingen waren weer aan de orde van den dag; 23 booten besomden meer dan 3000 gulden en het gemiddelde was bijna f 3200! Nu is dat allemaal wel erg mooi. maar toch komen we op deze manier niet waar we wezen moeten. Want in deze periode van bloei voor de reeders bloedt de handel dood door gebrek aan goedkoope visch, waardoor concurrentie met en in het buitenland en afzet in het binnenland onmogelijk is. Schrik barend zijn de prijzen, die er deze week be taald ziin voor kabeljauw, schel visch, schol en tong. Ik wil eens een typisch staaltje noemen. Er waren Vrijdag twee kustbooten aan de markt. De vangst van deze beide booten kon men op één vrachtauto laden. En daarvoor werd betaald de somma van f 3200zegge en schrijve drie duizend twee honderd gul den. Als deze auto langs Neerlands wegen had gereden, zouden velen hem hebben na gewezen. „Bah, daar gaat weer zoo'nuit IJmuiden". Maar zij. die hun neus hadden ongehaald. zouden niet' hebben kunnen ver moeden. dat daar een vrachtje ging, waar voor aan de bron f 3200 was betaald en dat een handelswaarde had van misschien vijf of zes mille. Er is nog altijd een te groote afstand tus schen twee der groenen van belanghebben den in wat, de Duitschers noemen de „Fisch- wirtschaft". Men heeft wel eens geprobeerd deze beide groepen met elkaar in contact te brengen, maar dat is op niets uitgeloopen. Door dit gemis aan samenwerking, waaruit het groote tekort aan visch voortvloeit, raakt de derde groep, die der consumenten, steeds meer in het gedrang, want wil men van visch als in Engeland en Duitschland. volksvoedsel makert. dan moet deze steeds (uitzonderingen door storm enz daargelaten) tpo-en een i-ede- i-ikpn r<r"e verkrijgbaar ziin. En dat lijkt nu --•ergens op. En daarom kan alle propaganda voor be vordering van het gebruik van visch in ons land wel gestaakt worden, zoolang er niet "oor een bëhoorhiken aanvoer wordt ge borgd. De grenzen open, zij het parool. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1