HET NIEUWE AVONDBLAD IAARGANG NO. 282 MAANDAG 4 OCTOBER 1937 IJMUIDER COURANT abonnementen: per week 10 cts., per maand 40 cents plus 2$4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJ muiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëNl5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTtóN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 tis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 1 2000.— overlijden J 400.- 0f twee leden wijsvinger f 25-—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkeibreuk 16.—, polsbreuk f 15 - w jj nnnavol nidawp Ha nanwA - AaA nAAA j verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.- door ongeval «Jd». de vaart; tot een mirtaum van /^OO.-.'mïïeTl,^IfSTo^eW taT d^S^ °p'arenden marinevaartulgen ena. /400. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Genius treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Afscheid van pastoor Rinkel. Ontroerende plechtigheid in een overvol kerkgebouw. nat was gisteren voor de Oud-Katholieke ge- Jfnte een belangrijke dag. Wegens zijn be- Stag tot pastoor te Dordrecht heeft pas- Ï5t Rinkel, die gedurende ruim veertien jaren deze gemeente heeft gediend, afscheid geSefcróote kerkgebouw was voor deze ge- iwpnheid voorzien van extra plaatsen; toen S 10 uur de kerkdienst 'begon, waren alle niaatsen bezet en was het kerkgebouw voller dan het ooit geweest is. vóór den dienst zong de gemeente den lof- nne' Kom, Geest des levens en der kracht"; vnnvts werd gedurende dezen dienst de 20ste de vierde Mis van A. B. H. Verhey ge- Z0Sfvoorlezing van Les genomen uit Efeze V 2i en Evangelie uit Joh. IV 4653 deelde descheidende herder mede, dat den volgenden zondag de dienst zou worden geleid door den nieuwen herder, pastoor Th. Moleman tezamen met den benoemden kapelaan den heer P. J. "hi'zijn preek had pastoor Rinkel zich tot Mest ffekozen de woorden van den apostel Paulusuit de Handelingen der Apostelen: „Nu beveel ik U aan God" Handel. XX 32 ge- ^PastoOT Rinkel schetste allereerst, hoe ban den van sympathie en liefde waren gevormd en hoed deze banden zich niet door den tijd laten breken. Niet alleen de banden met de gemeente worden door mijn vertrek gebroken maar ook de banden, welke ik in het maat schappelijk leven mocht hebben worden nu losgemaakt. Velen van U, vervolgde spr. zullen indruk wekkende woorden van mij verwachten op een oogenblik als dit. Maar gij weet, hoe ik daar van afkeerig ben en zoo ook nu zal ik mij aan deze gewoonte houden. Zondag aan Zondag heb ik getracht U te leiden tot God, maar ook ik iben een mensch gelijk gij en onderhevig aan menschelijke in vloeden. Ik weet ook hoe ik uw aandacht wist vast te houden in het innerlijke bestaan. Het zou mij niet moeilijk vallen herinneringen terug te roepen maar daarmede zou ik het beider- zijdsciie afscheid én voor U én mij verzwaren en daarom weet ik niet beter dan te spre ken naar het woord van Paulus uit onzen tekst betreffende de derde reis van den Apostel naar Efeze; „En nu beveel ik U aan God". Gods zegen, vervolgde spr. zei over U en Uw huis, bij voorspoed en tegenslag, bij ziekte en smart, bij vreugde en blijdschap. Dit is het afscheidswoord, wat ik tot U wil richten. Velen van U zien mij noode gaan en dat is mij gebleken in de laatste veertien dagen, waar ik in vereenigingen ben tegen woordig geweest om afscheid te nemen. Soms onbeholpen, veel met een traan is mij bij dit afscheid toegevoegd en daaruit blijkt voor mij een sympathie, een liefde; daarom weet ik dat velen mij noode zien vertrekken. Naar het woord van Paulus „Nu ibeveel ik U aan God" mag ik mij nu ook richten tot het Gouden Echtpaar, dat in ons midden is en moeilijk kan ik hen beteren zegenwensch mee geven. Het was de wensch der gemeente, dat ik een helper, een kapelaan zou krijgen. Spr. schetste oan hoe in 1890 deze gemeente een eigen kerk gebouw bekwam onder wijlen pastoor Van der M en hoe in 1907 het tegenwoordige bede huis ii>gebruik is genomen. Dit kwam alles tot stand door de offervaardigheid van de ge meente, maar ook buiten de gemeente, in de kerk in haar geheel bestond offervaardigheid, -astoor Rinkel schetste voorts, hoe hij steeds getracht heeft, de financieele verplichtingen tezamen met het kerkbestuur na te komen, waardoor het mogelijk was, dat na het einde >an 1936 bleek, dat naast den pastoor een ka pelaan gevestigd kon worden. Velen hebben ?ewenscht, dat ik zou blijven met een kape lan naast mij, maar ik moet als pastoor van je pootste Oud-Katholieke gemeente in Ne- Sti °u0k afstand kunnen doen van deze wT" k met Gods zegen en hulp getracht Mm i v?rmoeidheid te kennen voor deze gemeente dat te zijn wat ik heb kunnen ge- ,aarom kan ik in vrede en met eer win i' tt olie afstand doen. Ik vertrouw, dat mil o«Uaan,bevel aan God, Gij gemeente, ook „ia;9?d zult aanbevelen. Ik beveel u ook miin °eide geestelijken, die de volgende week het h^- zullen voortzetten en het aan °ep*yan hun nieuwe periode verre van SOUkkebjk zullen hebben. Hs„tne'den is Pijnlijk. Tenslotte moeten wij ïiL5[engen aan God voor deze pijn. Want f-lbo!')öen. veertien lange jaren wars van 7?'S &fstaan maar naast elkander. Het zou dipn -üi- m voor verbazingwekkend zijn in- wJrLS' gemeente en ik, langs elkander ^heengegaan. waaniif a vooral "bij de visscherslieden, «tait gemeente voor een groot deel be den incli geyal zÜn- Hitoch waren de ban- Gehu-Vi t§ ven dan ik zelf gewenscht heb. zcovppi i« T?rijzen ^chter is het, dat ik niet daar w=>o n gezinnen ben geweest. Want heeKcffifV anden dllul'zaam zijn gegroeid had nffor en smart- De onbetrouwbare zee "nvoorhfilenomen' ziekte' leed of d00d wa~ banden 0n ■lllist daar verstevigden de geaaan10»» pad niet altijd over rozen is overkwi^i STS harde teleurstellingen mij harte dS' och kan ik u- gemeente, van den it to u yoor de vele vriendschapsban- zorèpn\mJ j ur voor al Uw bijstaan in de hen dip rtJLi -I!.meente en denk ik ook aan maar i rw mfcoaaltten van dit kerkbestuur viSSfeVen zVn heengegaan, schilipnrtf spreker het kerkkoor, de ver stuur vane£einigingen en ook het gemeente- maatschar^oi-T? en.hen> met wie spreker op Na dp nrSiii terrein heeft samengewerkt preei zong de gemeente gezang 102 „Steeds geslingerd en bewogen dobbren w' op de levenszee". Het kerkkoor zong tijdens de gedachtenis van de levenden een vierstemmige zegenbede, een compositie van den organist, den heer K. Gouda. Voor het einde van den dienst zong de ge meente het gezang van dankzegging 156; „Hoe zal U danken, God, de mensch voor al Uw gunsten". Aan het slot van dezen kerkdienst zong de gemeente na het St. Jans-evangelie een spe ciaal voor deze gelegenheid gemaakt gezang „Gij herder van IJmuidensch kerk, hier ein digt Ge, voor ons, Uw werk. Na veertien jaren ons geleid, In woord en daad ter zaligheid. Deze^ dienst werd o.a. bijgewoond door ver tegenwoordigers van de vereenigingen „IJmui- dens Bloei", van de Neutrale Ziekenhuisver- eenging, van de Nutsspaarbank, van de Ver- eeniging tot bestrijding der T.B.C., van het „Witte Kruis", de Broederschap van Odd Fel lows, van de Doopsgezinde Gemeente; verder door den heer J. Falk, organist van de Heiw. Gemeente, den heer C. Lijnzaad van de Co mité-School en door leden van andere Oud- Katholieke gemeenten. Na de 'Vespers van Dankzegging, welke des middags werden gehouden en waarbij pastoor Rinkel de gemeente nog toesprak naar aan leiding van Matth. 26: „Waakt!" zongen de kinderen van de Oud-Katholieke Zondags school een zegenbede voor den scheidenden herder. Zoowel des morgens na den kerkdienst als des middags na de Vespers bestond gelegen heid afscheid te nemen van den pastoor, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Tevens bestond gelegenheid het herinne ringsgeschenk van de gemeente te bezichtigen, alsmede de geschenken van verschillende ver eenigingen. In kleinen kring vond de overdracht plaats van het keurige salon-ameublement, dat den pastoor namens de gemeente aangeboden werd door den heer A. A. van Pel, die in gloed volle woorden nogmaals dank bracht voor het geen pastoor Rinkel voor zijn gemeente was geweest en welke herinnering aan pastoor Rinkel bewaard zal blijven. De heer J. E. de Groot sprak namens het kerkbestuur nog een woord van dank voor hetgeen de pastoor ook voor dit college heeft beteekend. Met een over vol gemoed bracht de pastoor dank aan beide sprekers en aan de gemeente en hij hoopte, dat hem de tijd van leven nog zal worden ge schonken om ook van alle herinneringen nog langen tijd te kunnen genieten. Pastoor Rinkel wenschte de gemeente toe, dat de nieuwe pastoor en kapelaan in deze gemeente mogen opgroeien, zooals hij was op gegroeid tusschen zijn gemeenteleden. De scheidende herder hoopte tenslotte, dat het IJmuiden ook in de toekomst goed moge gaan. KOVACS LAJOS KOMT. Naar wij vernemen zal Kovacs Lajos van de Avro Maandag 11 October a.s. een concert geven in Thalia. Het vissclierijbedrijf in September. i Sterk gestegen opbrengst der stoom- en motortrawlers. Wat uit de cijfers van den omzet in den Rij ksvischafslag wel het meest naar voren treedt, is de groote stijging van de opbrengst van de visch, aangevoerd door de stoom- en motortrawlers, vergeleken bij de maand Sep tember van het vorige jaar. Feitelijk is de stij ging van den omzet bijna geheel het gevolg van de betere resultaten van de stoom- en motortrawlers, die ruim f 150.000.meer be- somden dan verleden jaar, terwijl de totale omzet ca. f 175.000.hooger was. Dit geldt niet alleen voor de maand Sep tember, maar voor de eerste negen maanden van het jaar 1937. In dit tijdvak was de totale omzet ruim f 800.000.hooger dan verleden jaar; ook de opbrengst der trawlers was ruim f 800.000.hooger dan in hetzelfde tijdvak van 1936. Met deze feiten voor oogen is er dus wel eenige reden tot optimisme, temeer daar de vergelijking met verleden jaar nu meer steek houdt dan eenige maanden geleden, omdat toen de maand van het vorige jaar geheel of gedeeltelijk in de stakingsperiode viel en het lage omzetcijfer dus een „onnatuurlijke" oor zaak had. Er kwamen in September binnen: van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 233 (199) stoom- en motortrawlers met f618.978.— (f466.591.—). 126 (115) motorloggers met f 64.373. (f60.115.—). 773 (787) motorkustvisschers met f 68.825 (f 76.975.—) 22 (26) open booten met f851.(f1388. 19 (6) Deensche motorkotters met f 16.473. (f5.115.—). 7 (2) Zweedsche motorkotters met f 5.572. (f 1.890.—) van de drijfnetvisscherij: 3 (1) stoomloggers met f5.729— (f625.—). 11 (8) motorloggers met f20.423. (f9.224.—). De totale opbrengst der consignaties be droeg f4.223— (f5.994—). De totale omzet in September bedroeg f 805.451— tegen f 629.203— in dezelfde maand van het vorige jaar. De omzet in de eerste 9 maanden bedroeg f4.882.099— tegen f 4.070.271— in 1936. In laatstgenoemd tijdvak kwamen o.a. bin nen 13597 (1176) trawlers met f3.235.472— (f2.428.957—), 1688 (1882) loggers met f940.013— (f920.676), 5557 4801) motorkust visschers met f440.149.(f394.105.83 (70) Deensche motorkotters en. f 64.359.(f 44.797), 14 (5) Zweedsche met f 10.719— (f3.259.—), 4 (6) Belgische met f514— (f898—); verder van de drijfnetvisscherij 16 (6) stoomloggers met f23.491— (f 10.483.—), 71 motorloggers met f 68.542— f 22.147—) en 1 (56) Engelsche stoomdrifter met f 1.777.(f 54.522. De opbrengst der consignaties in dit tijdvak was f80.380— (f 110.111— (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van het overeenkomstige tijdvak van 1936). R.-K. Tooneelvereenigiiig K. Z. O. S. „De Privé-Verpleegster". „Kunst zij ons streven" opende het nieuwe seizoen Zondagavond met het bekende blij spel van A. den Hertog „De Privé-verpleeg- ster"; het was een geheel bezette Patronaats zaal, die luisterde naar het openingswoord van het bestuurslid der RX Tooneelvereeni- ging, den heer H. C. van Kuijeren, die allen een gezelligen avond toewenschte. Nu, daar ontbreekt het bij K. Z. O. S. maar zelden aan; het moderne tooneelwerk droeg het zijne bij om er een voorstelling van te maken, die ze ker in den smaak zal gevallen zijn. Met Ex-koning Peter en de Privé-Secreta- resse is bovengenoemd blijspel wel een van de graaggespeelde nieuwere werken van de zen auteur; de hoofdfiguur vraagt een uiterst frisch en tintelend spel en we mogen het in zekeren zin een waagstuk noemen deze rol aan iemand toe te vertrouwen, die zulk een taak nog nooit vervuld had. Frisch was de opvattingzeker en we mo gen mej. A. Zwanenburg een woord van lof werkelijk niet onthouden. Vlotheid en eenvoud kenmerkten haar spel, dat aan diepte zeker nog winnen kan en zal. K. Z. O. D. heeft er een goede kracht in ge vonden, die aan de verwachtingen der rol- commissie wel beantwoord zal hebben. Studeeren op stembuiging niet vergeten, Francis, haar tegenspeler, vervult in heT werk slechts een tweedeplansrol en vond in den heer G. Zwanenburg een zich aanpassenden vertolker. Als volgende moeten we noemen den heer van Kuijeren als de oude scheepskapitein, een figuur die een belangrijk aandeel in het succes voor zich opeischt. (Het oorspronkelijk Engelsche werk heet dan ook: The secret of John Burden). De capaciteiten van dezen speler kennend wisten we, dat „de bullebak" een gave vertolking zou genieten; de heer van Kuijeren heeft die niet beschaamd en de lach was niet van de lucht. Zijn grime en stem hadden we ons ouder gedacht. Iemand, die buitengewoon op dreef was was Hilary (J. G. Olsthoorn) in zijn tipsy scène. M'n compliment, het was inderdaad beschaafd en daardoor geestig van begin tot einde. Ds. Sloane, de butler en Jane waren de ge- noegelijke entourage rond den ouden zee kapitein; het huispersoneel stond sterker in zijn schoenen, dan de geneesheer. De heer J. v. d. Kelk had in den ouden boek houder Markham een rol naar zijn smaak, want hij kon er het droogkomieke in leggen, dat we in andere werken reeds van hem za gen; daarbij verviel hij niet in de fout van enkele zijner voorgangers om er een totale caricatuur van te maken, wat zoo licht ge beuren kan. De huishoudster (mevr. v. Laer—Zwanen burg) wist tegen het einde van 1, deze „lief tallige" figuur een venijnig leven in te bla zen; voor dien bleven er evenals in de intro ductie van de tante (mevr. VrijhoefZwa nenburg) nog wenschen. Deze laatste had trouwens geen sterke rol; deze lag haar niet en wij gelooven, dat de verwisseling van beide personen een beter resultaat gegeven zou hebben. Diclcy, de tuinjongen, eerst nog wat onwennig kwam er, toen enkele kwink slagen bij het publiek insloegen, beter in. Nog letten op de plaatsing op het tooneel. De rolkennis van enkelen had vlotter kun nen zijn. Het décor was eenvoudig, zooals de auteur die trouwens zich eelf gedacht heeft. Het tempo, in 1 aan den tragen kant, werd in 2 en 3 beter, ja soms zelfs zeer vlot, iets wat in dit stuk absoluut vereischt is. In de pauze werd mevr. C. van LaerZwa nenburg gehuldigd, omdat zij haar 30ste uit voering bij K. Z. O. D. herdacht; na afloop der voorstelling mocht de vertolkster van den titelrol een bouquet bloemen in ontvangst nemen, waaruit de waardeering van de ver- eeniging voor de zeer verdienstelijke creatie stoffelijk bleek. Het trouwe Utile Dulci-strijkje was door een radio-gramofoon vervangen; dat deze beter voldeed kunnen we nu niet direct zeggen. w. ANTON COOLEN BIJ K. Z. O. S. De tweede voorstelling van de R.K. tooneel- vereeniging Kunst Zij Ons Streven zal op den tweeden Kerstdag gegeven worden; K. Z. O. S. heeft voor dien avond in studie genomen het bekende en boeiende tooneelwerk „De vier Jaargetijden" van den Brabantschen schrij ver Anton Coolen, den donateurs van deze vereeniging welbekend door „Kinderen van ons Volk". Minder kanaalgelden. In de eerste drie kwartalen van dit jaar werd aan kanaalgelden in het Suezkanaal 8.196.500 ontvangen of 156.500 minder dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Groote diepgang. Het van Port Arthur aangekomen Noorsche tankmotorschip Nueva Granada passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8,4 Meter. Haringverscheping. Het Nederlandsche motorschip Oostzee is hier van Great Yarmouth aangekomen om een lading haring in te nemen voor Gdynia. Weer in dienst gesteld. Het stoomschip Hontestroom, dat de vorige week op de Theems in aanvaring was en zwaar beschadigd werd, heeft deze schade afdoende te Amsterdam hersteld en is weer in bedrijf gesteld. Het stoomschip vertrok Zaterdagavond in den gewonen dienst naar Londen. IJzerverscheping. Ten einde voor Zweden een partij ijzer in te nemen arriveerde Vrijdagavond het Zweedsche sa. „Venersborg" van Amsterdam aan het Hoogovenbedrijf, waarna het inmid dels naar Malmö de reis heeft voortgezet. VARIéTé IN THALIA. A.s. Dinsdagavond wordt in Thalia een va riété-avond gegeven waaraan door eerste klas artisten wordt medegewerkt, die er voor zullen zorgen dat de bezoekers een avond van jolijt kunnen meemaken. Herman Diedericks fungeert als humorist-conférencier. Schiller and Jerome. Cherry and Brandy zullen een aanval ondernemen op de lachspieren. Wie dus een avond de zorgen op zij wil zetten, ver- zuime niet dezen variété-avond bij te wonen. De prijzen zijn daartoe geen beletsel. Dat blijkt wel uit de advertentie. SPEELTUINVEREENIGING „KINDER VREUGD". In de jongste bestuursvergadering van de Speeltuinvereeniging „Kindervreugd" is be sloten gehoor te geven aan het door de jeugd geuite verlangen naar cursussen en gezellige avonden. Voor meisjes wordt des Woensdagsmid dags van 24 uur handwerken gegeven. Op de Woensdagavonden wordt van 6,30—^7.30 uur gesjoeld en van 7.309 uur geschaakt. Op de Woensdagmiddagen van 3.305 uur worden de kleinsten met spelletjes bezig ge houden. De Vrijdagavonden van 78.30 uur wordt het damspel beoefend. Ongeveer 80 kinderen zullen op deze wijze onder behoorlijk toezicht gezellig bezig worden gehouden. DE SCHEEPVAART VOOR ONZE HAVENS IN DE MAAND SEPTEMBER. Voor de Hoogovens zijn in de maand Sep tember aangekomen 35 zeeschepen, waarvan 15 met erts, 3 met steenkolen en 17 om te laden. Er vertrokken deze maand 18 schepen met een lading ijzer, waarvan 7 voor Zweden, 4 voor Noorwegen, 1 voor Denemarken, 1 voor Letland, 1 voor Finland, 1 voor Duitschland. 1 voor Noord-Amerika en 2 voor Middellandsche zeehavens. Verleden jaar kwamen in September 19 zee- schepen aan voor de Hoogovens, waarvan 5 met erts en 2 met kolen, terwijl toen 12 sche pen met ijzer vertrokken. Voor de papierfabriek ■kwamen aan 12 sche pen, waarvan 9 met hout en 3 met cellulose, tegen verleden jaar 7 schepen, n.l. 4 met hout en 3 met cellulose. Voor IJmuiden kwamen aan 20 zeeschepen, waarvan 1 met natuurijs, 1 met stukgoed, l' om te bunkeren, 1 om passagiers in te nemen, 5 om haring te laden voor Polen, 7 als bijlegger, tegen verleden jaar 12 schepen in dezelfde maand. In totaal zijn dus in September voor onze havens aangekomen 67 zeeschepen, tegen ver leden jaar 38, dus thans 29 schepen meer. VELSEN Ruiterfeest op liet Olympiaterrein. Een mooie propagandamiddag van de Ruiterclub Velserbeek. Dat de ruitersport ook in onze gemeente hoe langer hoe meer beoefend wordt, is Zaterdag middag op het Olympia-terfein gebleken waai de Ruiterclub Velserbeek onder leiding van den heer H. van Gameren een demonstratie gaf. die uitstekend is geslaagd en die door net drukke bezoek een goede propaganda voor deze mooie sport is geweest. Hoewel het programma slechts een zestal nummers vermeldde, was de zon al achter het geboomte verdwenen, voordat het laatste nummer een einde had genomen. Van deze zes nummers is de vlaggenma- noeuvre, uitgevoerd door negen ruiters, wel het best geslaagd. Drie maal drie ruiters, elke drie gewapend met een roode, een witte en een blauwe vlag, voerden een aantal zeer ge varieerde manoeuvres uit, waarbij de kleur der vlaggen een goede controle vormde op de verschillende variaties. Ook de junioren-ma noeuvre, die daarop volgde was heel aardig. Het Hollandsche Caroussel, gereden door acht ruiters, slaagde minder goed, daar het pas- seeren niet altijd even correct was. Na de pauze was er een behendigheidswed strijd met vlaggen. Dat viel lang niet mee. Op het terrein stonden op de hoeken vier blikken zand. Telkens kwamen vier ruiters of ruiteressen in het strijdperk, wier taak het was. in draf de vlag, die in een blik zand stond te grijpen en deze in de volgende blik over te planten. Slechts aan enkelen gelukte deze manoeuvre. Interessant was de Tally Ho (40 M. stap, 60 M. draf en 100 M. galop) omdat hier de snelheid een rol speelde en wel bij de 100 M. galop, waar het om het snelst ging. Ook deze opgaaf viel lang niet mee; een paard is nu eenmaal een paard en elk dier reageert ver schillend op de commando's der berijders, vooral doordat elke draver zoo dikwijls een anderen ruiter op het zadel heeft. In den galop ging het dikwijls spannend toe en dit nummer deed werkelijk rodeo-ach- tig aan. Het bleek, dat de heeren in dit onder deel de dames de baas waren. Maar in den stap en den draf deden de dames voor de heeren niet onder. Het slotnummer, de behendigheidswedstrijd met roode kool (was een bal hiervoor niet beter geschikt?) bestond uit het mikken van een roode kool in een blik met water, hetgeen eveneens in draf moust geschieden. Ook dit viel niet mee. De uitslagen der wedstrijden waren: Behendigheidswedstrijd met vlaggen: 1ste prijs de heer C. Bal, 2e prijs de heer v. d. Tooren. Tally Ho: le prijs de heer C. Bal, 2e prijs de heer van Buren. Behendigheidswed strijd met roode kool: le prijs de heer van Rietschoten 2e prijs de heer van Buren. De prijzen bestonden uit rijzweepjes, rij- handschoenen en rij spelden. Aantal werkloozen iets gestegen. Meer losse arbeiders werkloos. Het aantal werkloozen in onze gemeente bedroeg op: 2 Oct.'37 en op 3 Oct.'36 Bouwvakarbeiders 384 485 Metaalbewerkers 220 302 Houtbewerkers 21 37 Landarbeiders 31 33 Havenarbeiders 72 104 Visschers 151 243 Kantoorbedienden 50 51' Losse arbeiders 585 674 Overige beroepen 286 328 Mannen boven de 18 jaar Mannen onder de 18 jaar Vrouwen boven de 18 jaar Vrouwen onder de 18 jaar Totaal werkloosheid 1800 2257 68 157 17 21 7 18 1892 2453 Sedert verleden jaar daalde het aantal werk loozen met 561. Sedert verleden week is het met 46 gestegen, hoofdzakelijk bestaande uit losse arbeiders, vermoedelijk door de vermin derde werkgelegenheid aan de papierfabriek. STERKE KETTINGEN Dezer dagen zijn de kettingponten van nieu we kettingen voorzien. Deze kettingen werden vervaardigd door de Kon. Grofsmederij te Leiden en moeten onder toezicht van den Rijkswaterstaat geleverd worden op een keur van 40 ton trekkracht. Een proefstuk van deze ketting is te zien in de étalage van den heer J. Melgerd, evenals een stuk, waarop een trekproef van 114 ton is uitgeoefend. Door dezen krachttoer zijn de schalmen eenige cM. gerekt, maar zij vertoo- nen verder geen enkel bewijs van ontzetting of scheuring. De eerste jeugdgevangenis in ons land. De Minister van Justitie, mr. C. Goseling, heeft Zaterdag te Zutfen de eerste Jeugdgevangenis in ons land geopend. De jeugdgevangenis is ingesteld overeen komstig de desbetreffende wet van 1929 en dient voor opsluiting van misdadigers tus schen 18 en 21 jaar. die tot meer dan een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. In bij zondere gevallen kunnen ook jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar en van 21 tot 23 jaar in aanmerking komen voor plaatsing in een jeugdgevangenis. De jeugdgevangenis te Zutfen, waarin al leen jongens zullen worden geplaatst, is de oude strafgevangenis, welke in verband met de nieuwe bestemming een verbouwing heeft ondergaan. De opsluiting is niet cellulair, doch het doel is: meer aandacht aan de op voeding te besteden. Negentig jongens kun nen in deze eerste jeugdgevangenis van ons land worden ondergebracht. In zijn openingsrede heeft de Minister o.m. gezegd: Vergelding en verbetering zijn twee be grippen, die naar het schijnt in het strafrecht niet zelden om den voorrang strij den. Zonder vervlakking van standpunt kan men. naar mijn meening, zeker hier zeggen, dat het gaat om de juiste synthese in de ware harmonie tusschen de beide doelstellin gen in de straf, als uiting van de mensche lijke, en dus uiteraard onvolmaakte beoefe ning der gerechtigheid. En als diepste pro bleem komt. gelijk op zoo menig ander ge bied, juist in dezen tijd sterk naar voren: de verhouding tusschen mensch en gemeen schap. De overheid, die voor haar bevoegd- heid^ tot straffen rechtvaardiging vindt in het 'doel der straf: betering der geschonden rechtsorde, als onafwijsbare voorwaarde voor een goede gemeenschap, de mensch, van na ture aangewezen tot het leven in gemeen schap en daarom zelf onafwijsbare voor waarde voor de goede gemeenschap. Zoo be zien beteekent vasthouden aan de vergel ding geenszins afwijzing van het element van opvoeding, verbetering, reclasseering. Nu ligt het voor de hand, dat juist ten aanzien van jonge menschen het vinden van de ware harmonie tusschen vergelding en verbetering van bijzondere beteekenis is. Voor hen zelf persoonlijk en voor de gemeenschap. Want van de kwaliteit der jonge krachten hangt het voortbestaan van een goede ge meenschap af. Dit vereischt eerbied voor den persoon, maar ook eerbied voor de gemeen schap, erkenning van de hoogheid en het gezag der rechtsorde. Daarom ook tegenover jonge menschen geen eenzijdige verbeteringsmaatregelen al leen. maar vergelding, die sterk gericht wordt op behoud van een beteren mensch voor en in de gemeenschap. De wettelijke voorziening is in 1929 in de Staten-Generaal tot stand gekomen in een geest van onderlinge waardeering van mee ningen. Het is mijn vurig verlangen en te gelijk mijn stellige verwachting dat die geest ook zal heerschen bij de uitvoering. Er zullen heel wat uitvoerders een taak hebben te vervullen. Ik denk aan de rech terlijke macht, die ik met groot vertrouwen een wellicht niet geheel nieuwe, maar toch waarlijk niet gemakkelijke taak zie opge legd. Aan het centraal college voor de re classeering, aan hetwelk ook een zeer be langrijke functie is opgedragen en aan het college van regenten. Afzonderlijk noem ik den directeur zijn medewerkers in de leiding en op de overige posten in den dienst van het gesticht. Onder die medewerkers nemen een zeer be langrijke plaats in zij, die de geestelijke ver zorging op zich hebben genomen. Zij zullen deze taak. in het licht van hun hooge roe ping. ongetwijfeld met verdubbelden ijver willen vervullen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1