©uil - JBfbfrfoijfe Zwager's Haard Isqoudwaacd De Bottie Hond i Davidson Adverteeren 10 tot 25 gulden D. G. MINKEMA H M.M.A. Davidson DE ZAAK VOOR UH NIEUWE BAZAR C. BUIJS - Beverwijk „DE VEREENIGING" Haek&^e&aksootteu „De Toko" K. SVSOLIER Breestr. 88 - Beverwijk - Tel. 3120 Corn.Matersweg3,Tel.3681 Beverwijk - G. J. KORS Ondernemer G. STERKEN SCHOENREPARATIE Hoe de Beverwijkers vroeger kermis vierden, besta an lang naar maat Lijnrecht over het Raadhuis Lijnrecht over het Raadhuis Breestr. 44-46 - Tel. 3735 Daarom naar Voor luxe en huishoudelijke artikelen, beelden, lederwaren, emaille en steenwaren, is voortaan de geheel vernieuwe en uitgebreide Neemt vóór gij Uw inkoopen doet eerst even een kijkje in de zaak van Beverwijk, want wij zijn goed en goedkoop. Op elk gebied kunnen wij U helpen Lid van Plan West. Cassabons houden tevens hun waarde. is voor ons eigenlijk overbodig, wij zijn be kend "als: in Beverwijk en omstreken, als het voordeeligst adres in huishoudelijke artikelen op allerlei ge bied. Een kind zal U zeggen waar U zijn moet. Aanbevelend, Koningstraat 149-151 Peperstraat 43 Dagelijksche Motorboot en Autodienst Van Beverwijk naar Amsterdam v.v.: langs: Zij kanaal B (Velsen), Assendelft, Houtrakpolder, Groote IDpolder en in verbinding met de plaat sen Haarlem-Noord, Santpoort (Driehuis), Heems kerk, Castricum, Limmen, Heilo, Wijk aan Zee, Wijkeroog en Velsen-Noord. Vertrekt van Beverwijk voormiddags 8.00 uur. Vertrekt van Amsterdam 's namiddags 4.00 uur en 's namidags 5.30 uur. LIGPLAATS: PRINS HENDRIKKADE legenover 24; factorij D. Visser, Prins Hendrik kade over de Martelaarsgracht. Telefoon te Amsterdam 40805; telefoon te Beverwijk 3771. Aanbevelend, Nieuwstraat 5 Beverwijk geven wij voor Uw oude stofzuiger, bij aan koop van onze bekende D.C.M. Luxe en Super Stofzuiger Wij verhuren reeds vanaf 50 cent per week onze D.G.M. „Populair" Stofzuiger. Electrische wasch- machin.es vanaf 1.25 per week. Philips en Erres radiotoestellen vanaf 1.20 per week. Vraagt inlichtingen en demonstratie. Alleen: Eiectro-Techn. en Radio-Bureau Breestraat 121 - Tel. 3436 - Beverwijk Uw aangewezen adres™ ///^- voor bijzonder fijne HENDRIK} f BanketbakkerKok Alles met roomboter bereid! I eefd aanbevelend. Wendt U voor VERSCHE GROENTEN EN FRUIT tot B NIEBOER Zeestraat 48 - Beverwijk - Telefoon 3852 HET VERTROUWDSTE ADRES VOOR J. J. COX, Begijnestraat 18, Beverwijk Wendi t dan tot EO, H J VOORDEPHAAK ANDRICHEM sTRAAT 44 - BEVERWIJK Vreugderoes, die een week duurde. Een feest van huiselijke gezelligheid, maar ook van losbandigheid. JA, die Wijker-kermisDat is dan toch nog altijd een onder werp, waarover de oude Bever wijkers gaarne spreken en waar over ze eigenlijk niet uitgespraat ra ken. De kermis, dat was iets, waar mede de Wijk historie maakte in het gewest Noord-Holland, al was deze historie dan ook lang niet altijd van de edelste soort. Wanneer een oude Beverwijker over de kermis begint, dan dompelt hij zich als een jonge hond in het water, in zijn herinne ringen. Hij doorleeft in zijn geest nog weer eens al die vreugde, welke de kermis hem bood en hij voelt, zich weer een halve eeuw jonger worden. De kennis te Beverwijk leeft voort in de herinnering en het eigenaardige is, dat ook de jongere generatie er alles van vreet, want nog altijd doen de verhalen over die roemrucht» dagen de ronde. Hoe oud de Wijker kermis wel was, toen zij in 1907 werd afgeschaft, ts niet meer te ach terhalen. Vast staat, dat zij stamt uit over oude tijden en dat zij gegroeid is uit de jaar markten, waarvoor reeds de graven van Hol land in de 12de en 13de eeuw het recht ver leenden. Langzamerhand Is het karakter van deze markten veranderd. Op deze jaarmark ten verschenen vreemde kramers, die allerlei voorwerpen verkochten, waaronder snuiste rijen voor de vrouwen en gereedschappen voor de mannen. De winkelstand was in die da gen wel zeer bescheiden en daardoor moest dikwijls op de jaarmarkt worden gewacht, al vorens men zich een bepaald artikel kon aan schaffen. Bekend waren bijvoorbeeld de groo te messenkramen, die op de Beverwijksche markt goede zaken maakten. Wij haasten ons er aan toe te voegen, dat wij niet weten of deze voorliefde voor prima messen ook ver band hield met de toenmaals bedenkelijke reputatie, dat de messen nogal los in den zak zaten. Maar wij willen de historie geen ge weld aandoen en wat waar is, moet waar blij ven. De Beverwijkers behoorden met de Rij pelingen en de Schagenaren nu eenmaal niet tot de gemakkelijksten en zij genoten zelfs de twijfelachtige eer tot „Noord-Holland's grootste plagen" gerekend te worden. Op de jaarmarkten konden zij later hun behendig heid toonen in het werpen van messen en zij waren met de daarvoor verstrekte prijzen al even gelukkig als met de „eereteekenen", die de baas van den „Kop van Jut" hun op de borst speldde, wanneer zij er met veel kracht patserij en met verspilling van hun overvloed van energie in geslaagd waren de drie plof- fertjes boven in het wankele bouwwerk te la ten ontploffen. Toen verschenen ook de groote caroussels, waarvan vele van Belgi schen oorsprong. Namen als Janvier en De Wolff, Te we enz. spreken nog altijd sterk tot Hoe het veranderdeIn dit deel van de bebouwing van de Breestraat kwam. later de doorbraak van de Zeestraat. De draaimolen op de Meer. Op den voorgrond (1 en 2) de heer Boerlage thans notaris te Velsen en zijn zuster. Rechts (3 en 4) de heer N. Gonlag en Mevr. RommelStoffels. de verbeelding. Was het tot nu toe de ge woonte geweest, de kraamhouders bij loting een standplaats toe te wijzen, waarvoor zij marktgeld betaalden, later werd dit stelsel vervangen door verpachting van de begeerde plaatsen, omdat de ondernemingen geld gingen aanbieden. De vroegere loting werd met klokgelui aangekondigd en dit gebeurde ook wanneer de kermis werd geopend. Oor spronkelijk werd de kennis gehouden op Zon dag na de Wijker varkensmarkt (14 October), maar bij octrooi van 26 Juni 1766 verleenden de Staten van Holland en West-Friesland aan Beverwijk het recht, om de kermis te mogen verleggen op den tweeden Zondag in de maand Augustus. Toch ging ook toen een markt aan de kermis vooraf, want in hetzelfde charter, voorzien van een Statenzegel van veertien gulden, werd de paardenmarkt gesteld van 15 October op Vrijdag voor den tweeden Zon dag in Augustus. Nog weer later verviel ook deze paardenmarkt en werd de Wijker kermis op Donderdag des middags te 12 uur vóór den tweeden Zondag in Augustus geopend. Dan beierden de torenklokken en in speelschen cadans dansten de vreugdeklanken op de da ken van de huizen, waar reeds twee weken van te voren het spook van de kennis-schoon maak had rondgewaard. De kermis was in dien tijd niet alleen een feest van de straat, maar vooral ook ©en huiselijk feest. In de kermisweek was er geen gezin, of het ver wachtte familie-of vriendenbezoek en dan moest het huis schoon wezen. Het karakter van een markt was toen reeds lang volkomen verdwenen. Van den ouden oorsprong gewaagt nog art. 229 van de gemeentewet, dat sprak van een jaarmarkt. In de jurisprudentie is destijds een groote kwestie ontstaan over de vraag of onder de oude jaarmarkt ook de kermis moest worden verstaan. Later heeft men toch de kermis daar maar toe gerekend. Kermis genoegens en avonturen. "yU ij vroegen een ouden Beverwijker, hoe 7 hij de kermis wel vond. „Lollig", zei hij,, maar 't was een beesten boel". En in dat antwoord lag tevens de kiem der ontbinding opgesloten, want juist de laatste kwalificatie leidde in 1907 tot afschaffing. De Beverwijkers pleegden met groote opge wektheid kermis te vieren en dat merkte zoo aanstekelijk, dat heel de omtrek naar de Wijker kermis toog, om de „bloemetjes eens geducht buiten te zetten", om te draaien in den draaimolen „met een paard", of in den stoomearroussel of om een bezoek te brengen aan den schouwburg van den ouden hart, om zich te vergapen aan die wonderbaarlijke eerste voortbrengselen van de cinematografie, maar ook om een geduchten borrel op te zet ten en gelegenheid te zoeken oude veeten uit te pluizen. Deze werden dan uit den weg ge ruimd, soms inclusief den tegenstander. (Vervolg op de volgende pagina.) I/oh deze weeU e*cca £ay.e Vsifzen tevens fteacht cadeau*. voorheen en thans Heeren en Jongenskleeding en Heerenkleeding BEDRIJFSKLEEDING en Heeren-Modeartikelen Breestraat 127 Beverwijk Wij brengen U weder de bekende Med. Noorsche Stoomlevertraan Prima kwaliteit. Pr. 0.45 p. fl. Beleefd aanbevelend. iecf. het tnet bloemen Laat bloemen Uw tolk zijn. Wij leveren voor elke gelegenheid steeds versche bloemen. Daarom naar CEBR. WESTCEEST Vondeliaan 1 Beverwijk ZWARE KOEMEST te koop per auto en per M3. Hoflanderweg 53 Beverwijk. Singei -Naaimachines De beste, en in ruime keuze voorradig. Vraagt inlichtingen of' demonstratie bij: Kerkstraat No. 1 Beverwijk He. Universeele reclame-middel Courantenreclamè

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 14