''de Umt Haad" ©ui) - pfbf riiiijh Weet wat gij eet!! TROUW NOODT Reciam AakÜedmp 9Baatetu Bakken Winket ATTENTIE Watm W'nèetfianiaffeês IHIiCir©^ Be Hieuwe CoMeüie Btengi de nieuwe fkade goede wolsoorten Voor Uw fijne wasch Witt U Qoedkeop taakenl Siofwijet-RefiOtatie Helfkatotktüs Hoe de Beverwijkers IHIAA®W1E(^I©MI1IM<G F.K.FPhilipp Arendsweg 68 Uw Bakker G. Ruijsenaars te Velsen-Nrd Extra tijdelijke aanbieding11 KINDERSPEELGOEDEREN Boordenwasscherij H. J. NIJVELD - Baanstraat 4 Voor in en Verkoop van Meubels KLOOSTERSTRAAT 15 C. C. J. van Vianen vroeger Kermis vierden. (Vervolg or de tju,., ie pagina.) De Breestraat herbergde een dubbele rij kramen van allerlei aard en men kon zich in onze hoofdstraat te buiten gaan aan olie bollen en aan koekhakken. Op de Meer ston den de spullen en daar was het brandpunt van de kermisdrukte. Hier hosten lange slier ten kermisvierders café-in café-uit, dansten en daasden over het kermisterrein en hielden een wedstrijd met de jengelende draaiorgels en de eerste tijd van de radio was er niets bij. Op zoo'n drukken kermisavond ontstond er een ware paniek, toen op de kermis plotse ling de mare werd verspreid, dat de gasfa briek in brand stond. Wij weten niet meer precies, welk jaar het was, maar in ieder ge val vóór 1900, want de gasfabriek stond nog aan de Koningstraat. Er ontstond een onbe schrijfelijke wanorde. De kermisvierders wrongen zich bij honderden door de nauwe Nieuwstraat, die in die jaren „Koekebakker- steeg" werd genoemd, omdat op den hoek een „koekenbakker" woonde, en stormden naar den brand of naar huis. Men was toen nog niet zoo bekend met het gas, men wist er al leen van, dat het kon ontploffen. En zoo ver keerde men in doodsangst, dat niet alleen de gasfabriek, maar heel Beverwijk in de lucht zou vliegen. In een minimum van tijd lag de kermis stil en verlaten en ieder oogenblik ver wachtte men de catastrophe. Die natuurlijk nooit gekomen is. Het brandje was van zeer weinig beteekenis en was spoedig gebluscht. Opgelucht sloeg men weer aan het kermis- vieren, maar de ware vreugde bleef dien ge- denkwaardigen avond verder afwezig. Prachtige geschiedenissen hebben zich in die jaren afgespeeld. Querido heeft er van gewaagd in zijn boek „Menschenwee". Een heel stel Beverwijkers, waaronder stu denten, veroorzaakten eens op een kermis avond een tumult in een tent, waarin een lau rierboom veranderde in een mooie dame. Het was een truc, waarbij draaiende spiegels ge bruikt werden, maar niemand snapte er iets van. De Beverwijkers, die wij op het oog heb ben, hadden „dure" plaatsen genomen en dus namen zij de eerste rij „stalles" in. Lustig draaiden de spiegels, begeleid door een draai orgel, waarvan de knecht den slinger met des te meer ijver hanteerde, naarmate het groote oogenblik was gekomen. Was dat een maal aangebroken, dan commandeerde de di recteur stilte. Het orgel zweeg, het publiek zat roerloos en dan voltrok zich het wonder van den laurierboom, die in een schoone jonk vrouw veranderde. Maar op dien bewusten avond kwam het niet zoover. Juist toen in de tent de diepste stilte was gevallen in afwach ting van de vurig verbeide geheimzinnige ge beurtenis, wist een van de Beverwijkers den slinger van het orgel te bereiken. Hij draaide er aan, het pierement produceerde een aller zonderlingst gegorgel en de plechtigheid was danig verstoord. De spullebaas ontstak zoo in woede, dat hij de Beverwij ksche elite in bloem en beeldrijke taal den mantel uitveegde en onder bedreiging van den hond te zullen los laten de tent uit joeg. Er is dien avond en nog vele dagen daarna daverend gelachen in Beverwijk De Beverwij ksche kermis is een historie op zichzelf en wat wij er nu nog van beleven bi] gelegenheid van een Lunapark is er maar een slap aftreksel van. Maar de ongekuischte kermisvreugde spoedde snel naar het einde en in het begin van de twintigste eeuw wer den hier en daar de kermissen afgeschaft. De kermis afgeschaft. J} e toenmalige burgemeester van Bever wijk, Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten droeg de kermis geen goed hart toe. Hij vond Een oude herinnering.... Aan den voet van den trotschen Beverwijk- schen „meelmolen" woonde en han delde „Marcus, de beenenkluiver". Ook de Schans was in den loop der jaren aan grootet veranderingen on derhevig. De situatie een kxvarteeuw geleden. dit „volksvermaak" uit den tijd en Bever wijk onwaardig. In de raadsvergadering van 3 September 1907 deelde hij mede, dat hij in de volgende vergadering een voorstel van hemzelf ter sprake zou brengen tot afschaffing van de kermis. Dat veroorzaakte een geweldige opschud ding. Onmiddellijk vormden zich twee groe pen en met gepeperde ingezonden stukken en heftige debatten gingen voor- en tegenstan ders elkander te lijf. Toen de raad op 11 October 1907 wederom vergaderde, bracht de voorzitter zijn voorstel opnieuw ter sprake. Er waren verzoeken inge komen van kermisexploitanten, om niet tot afschaffing van de kermis te besluiten, maar daarnaast werd met het voorstel van den burgemeester instemming betuigd door de kerkeraden van de Ned. Herv. Gemeente, de Doopsgezinde gemeente, de Evang. Luth. Ge meente, de Gereformeerde Kerk, van de Ls- raëtietische Gemeente, van den heer D. P. Garms, de plaatselijke geheelonthouders-ver- eenigingen en van de Vrije Socialisten. De heer Braun, die daarbij ondersteund werd door wethouder Burger, stelde voor het nemen van een besluit nog een jaar uit te stellen en de kermis in 19I>8 in ieder geval nog te laten doorgaan. Dit voorstel ondervond heftige bestrijding van de zijde van den voorzitter. Na veel geharrewar werd een voor stel van den heer Poel, om het besluit aan te houden tot de volgende vergadering, met 9 tegen 2 stemmen aangehouden. De vergadering, waarop het doodvonnis over de Beverwij ksche kermis werd geveld, kwam op 22 November 1907. Het besluit viel met algemeene stemmen, waarbij moet worden opgemerkt, dat de heeren C. H. Moens (we gens ziekte) en Waterschoot van der Gracht afwezig waren. Van eerstgenoemde was nog een brief ingekomen, die een krachtig plei dooi was voor het behoud van de - kermis, voornamelijk omdat met de opheffing van de kermis al weer een belangrijk stuk folklore zou verdwijnen. Toen deze brief aan de orde kwam was het lot van de kermis al bezegeld. De eens zoo vermaarde Wijker kermis behoorde tot het verleden. De begrafenis ging niet zonder gerucht. Een groot deel der burgerij was het in het geheel niet eens met het besluit van de vroede va deren. Er broeide een geest van verzet, die zich baan zocht te breken. Bij eenige raads leden werden de ruiten ingegooid en zelfs ontzag men de woning van den burgemeester niet. De overheid nam intusschen haar maat regelen, want toen zij er de lucht van kreeg dat er weer iets dergelijks te gebeuren stond, ontbood zij de assistentie van een dozijn rijks veldwachters. Wachtend op de dingen die ko men zouden waren deze ordebewaarders zoo lang maar ondergebracht in het raadhuis van Velsen. Men wilde de toch al verhitte ge moederen niet nog meer prikkelen door veel politievertoon in de Beverwij ksche straten. Tegen den avond barstte de bom. Een tieren de menigte verzamelde zich voor het raad huis en toen het raadzaam werd geacht in te grijpen ging er even een telefoontje naar Velsen. De rijksverwachters verschenen plot seling in de Breestraat en begonnen er, na een langen dag van wachten, met animo op los te timmeren. De details van dit kortston dige gevecht zijn niet bewaard gebleven, maar wel is uitgelekt, dat toen een van de Bever wij ksche edelachtbaren tot aan de Schans door een rijksveldwachter achter zijn broek werd gezeten. En hier valt het gordijn over de Wijker kermis. Zij sloot een periode af van de Beverwij ksche kroniek, een kroniek, die op dit punt lang niet al tijd even fraai was. Maar de partij, die nog altijd bereid zou zijn, om de kermis met gejuich weer binnen tc halen, bestaat nog altijd. En de an dere trouwens ook. Een menschen- leven biedt toch eigenlijk maar wei nig variatie Wenscht gij, Heeren, een bijzonder goede Gaat DAN naar den heerenkapper ko aramis Arendsweg 39 Beverwijk Heeren knippen20 ct. Dames knippen 25 Meisjes knippen 20 Jongens knippen 15 Scheeren 10 ct. 3 x per week 20 ct. Beleefd aanbevelend. Bankstel compleet vanaf 52.50 Clubfauteuils vanaf 7.75 Salontafels 5.25 Gelakte 2 persoons slaapkamer compleet vanaf40. Gelakte Kinderledikanten vanaf 4.75 Op geheele woninginstallatie geven wij U^- 10% korting "Hf Uw juist adres is bij: BEVERWIJK Voor elk lichaam is best brood een eerste ver- eischte. In onze bakkerij wordt alles machinaal, dus hygiënisch bewerkt. Daardoor is de kost prijs niet hoog en de verkoopprijs zoo laag mogelijk gesteld. MELKBROOD per 8 ons 18 cent WITTEBROOD per 8 ons 15 cent TARWEBROOD, per 8 ons 14 cent ROZIJNENBROOD per 8 ons 22 cent Wijkerstraatweg 182 - Veisen-Noord - Telef. 3557 Heden ontvangen voor Vader, Moeder en de kinderen. Vraagt en draagt HECTOR SCHOENEN Kwaliteit gegarandeerd. Prijs beneden alle concurrentie. Breestraat 27 - H. v. WEL Beverwijk voor dat U de enorm groote en voordeelige collectie huiskamers, salons en slaapkamers gezien heeft van Wijkerstraatweg 2/1 en 273 - Tel. 3963 Ook groote sorteering in clubs, haardfauteuils, karpetten, bedden, tafelkleeden, vitrages, gordijnen enz. Bij aankoop v. een deken'n zelfde deken cadeau Voor een passend costuum en moderne stof, behoeft U niet naar de stad, want U slaagt hier vast. Firma Groot, Arendsweg 52 t.o. R.K.Kerk Beverwijk - Kleeding naar Maat Ruime keuze in als: Auto's, driewieif.e sen, poppen wagens, autopeds ook op luchtban den enz Kinderstoelen, Babyboxen Onze prijzen zijn zeer concurrec rend H. v. Doorn, Koningstr. 144, Beverwijk Te etoon ö7«6 leleioon 3756 DAMES- EN JONGE MEISJES HOEDEN Baretten, Shawls, Corsages, Kousen, Bruids sluiers, ook in huur verkrijgbaar. Stalen Metz Co „Liberty". M. SEIMENS - Zeestraat 7 - Beverwijk H. J. Nijveld - Baanstraat 4 - Beverwijk Is uw adres voor voor het vervaardigen van jumpers, japonnen of kinderkleeding, onderrichten patronen gratis. Tevens handwerken, kousen, sokken, babygoed, ^^^^^jtricotage de N.V. AMERICAN STEAM LAUNDRY B. JAXON DEELMAN, ARNHEM. SPECIALE Hagelwitte, hoogfijne glans. Zeer voordeelig in gebruik en.... niet duur. Vraagt u eens inlich tingen. Ook stoomen van kleedingstukken (tijdelijk 20% korting). blijft nog steeds als van ouds het adres N.V. v.h. S. WATERDRINKER Wij hebben voorradig buffetten, tafels, stoelen, ameublementen, kasten, schilderijen, kachels, te veel om op te noemen. Wij verhuren ook tafels, stoelen, bedden en ledikanten. Heeft u iets noodig, kom eerst even kijken. Heeft u iets op te ruimen. Bel dan even 3331. Wij komen direct. Wij hebben een groote sorteering sigaren van: 2, 3, 4, 5, 6 en 8 cent. Sigaretten per pakje van 10 stuks vanaf 7V2 cent. Baai per V2 ons vanaf 5 cent. Pruimtabak 5 cent, enz. enz. Goedkoope koffie en theehandel. Beleefd aanbevelend. C.KEYZER, Kloosterstraat 21, Beverwijk Wendt U voor het wikkelen van MOTOREN of DYNAMO'S tot Koningstraat 38 BEVERWIJK Alkmaarschestr.weg 275 SEVERWIJK SPECIALITEIT is 't aangewezen adres voor Motor Reparatiën IN HULPMOTORS

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 15