HET NIEUWE AVONDBLAD Waarom Japan vecht. Moderne wegenbouw in den Neethof 22e JAARCANC No. 289 DINSDAG 12 OCTOBER 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 4A cents plus 2^ cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kermemerlaan 42 - IJmulden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOORCOURANTÜITGAVEN EM ALG. DRUKKERIJ HM. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ci. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prtjs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis ^enslange ongeschiktheid J 2000.- overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100.—, één lid duim 50 alle leden wilsvineer t 60 of twee leden wijsvinger f 25.- alle leden anderen vmger 15—, éen of twee leden anderen vinger f 5—, arm- of beenbreuk 30—, enkelbreuk 15—, polsbreuk 15— Opvarenden TOn ^chen- 'nrnrm^rtS^S tun bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben viascnera-, marine-vaartuigen enz. ƒ400.— Nog afzonderlijke verzekering voor atoomnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Japansche premier prins Konoye heeft een merkwaardige nieuwe bijdrage geleverd tot het streven van zoovele staatslieden in de filectrisch-verlichte twintigste eeuw: aan te toonen dat zwart wit is. Zooals iedereen weet zijn er al velerlei pogingen gedaan om dit be wijs te leveren en in vergaderingen scheen men het soms een heel eind te brengen. Maar individueel is de mensch niet zoo gemakkelijk er tusschen te nemen en lezen doet hij nu eenmaal alleen, niet in massa. Prins Konoye zou het misschien ver brengen als hij aan genomen dat zijn persoonlijkheid en stem overtuigend werken een reeks redevoeringen in het buitenland ging houden. Nu hij zoo ver weg blijft zitten en de buitenlanders zijn woor den alleen te lezen krijgen, of hoogstens via een omroeper te hooren door de radio, ge looft men hem niet. De stelling „zwart is wit" wil het ook in zijn behandeling maar. niet brengen tot de erkenning van bv. „de rechte lijn is de kortste afstand tusschen twee pun ten". En dit hindert hem erg. Hij is er be droefd over. Tot een vertegenwoordiger van de United Press, die het geval vermoedelijk te tragisch vond om er om te kunnen lachen, heeft Ko noye gezegd dat Japan alleen maar vecht omdat het den vrede wil. Om precies te zijn: eerst heeft hij geconstateerd dat Japan voort gaat niet vechten terwijl het verklaart slechts vrede en samenwerking te willen. En daarna heeft-ie eraan toegevoegd: „Wij mogen zelfs zeggen dat wij vechten in China omdat wij vrede en samenwerking willen". Wat was dan eigenlijk de aanleiding tot het vechten? zult u vragen. Eenvoudig deze: dat er zulke anti-Japansche gevoelens in China heerschten, waarbij Japan voortdurend door de Chineesche politici in het kwade dag licht werd gesteld. „Te pogen een nationale eenheid te bouwen op haat jegens een ander volk is te verschrikkelijk om onder woorden te brengen", riep prins Konoye in edele ver ontwaardiging uit en de verslaggever van de United Press zat natuurlijk ook te griezelen bij de gedachte aan de Chineesche boosheid, die zulk een ongehoord plan had gesmeed niet alleen, maar het toepaste ook. „Hoe droef het ook zijn moge", mompelde Konoye en een traan van oprechte smart blonk ongetwijfeld in zijn oog, „het vechten was on vermijdelijk. Wij hebben heelemaal geen ter ritoriale ambities in China. Wij willen niets veroveren. Geen duimbreed gronds. Een twee de Mandsjoekwo wenschen wij niet". Wij zien dus duidelijk hoe onschuldig de man is. Als een lam. Als die Chineezen maar van hem en zijn mede-Japanners gehouden hadden en hen niet in een kwaad daglicht, gesteld, zou hij hen wederkeerig aan zijn ge pantserde borst hebben gekoesterd. Maar toen zij het tegendeel toonden restte hem geen andere keus meer dan snikkend het bevel tot den oorlog te geven, dien hij „conflict" noemt omdat hij niet tevoren bericht heeft gestuurd. Doet men dat niet, dan is een oorlog geen oorlog maar een conflict. En da's lang zoo erg niet, al worden de vrouwen en de kindertjes van de Chineezen „evengoed" met bommen Misschien zal bij enkelen de vraag rijzen, of de Chineesche afkeer van Japan in liefde veranderen zal tengevolge van „het vech ten". prins Konoye schijnt daar niet aan te twijfelen. Het verwerven van China's liefde is kennelijk zijn eenig doel. Hij wil immers geen grondgebied hebben! Neen, de man is een soort idealist. Milliarden geeft Japan onder zijn premierschap uit en het wil er alleen maar mee bereiken dat de Chineezen van Japan zullen gaan houden. Stel u voor dat het onverhoopt niet lukt! Dan zouden al die milliarden vergeefs besteed zijn. En dan zou het allemaal nóg veel droeviger worden. De Europeesche slachting van 19141918 Werd indertijd genoemd: „de oorlog bestemd °m oorlogen te beëindigen". Die voorspelling is niet bepaald uitgekomen. Maar Japan- China is nog krasser. Wij beleven nu „den 001'log (pardon: het conflict) omdat de aanvaller den vrede wil". Hoe kan men trou wens vrede sluiten als men niet eerst ge vochten heeft? Ik geloof niet dat prins Konoye's poging om |e bewijzen dat zwart wit is spoedig verbe terd zal worden. Het wereldrecord in dit stre ven zal wel langen tijd op zijn naam blijven IJMUIDEN vijftig kisten scharren afgekeurd. den alhier binnengekomen Zweedschen rotter g. g. 301 werden niet minder dan 50 scharren afgekeurd, uit beteekende een schadepostje van zeker 350 gulden, Veertig jaar in dienst van P. T. T. De heer M. J. Baak, directeur van het Post en Telegraafkantoor jubileert. De heer M. J. Baak. Zaterdag 16 October a.s. zal het 40 jaar zijn geleden, dat de heer M. J. Baak, direc teur van het Post- en Telegraafkantoor en referendaris P. T. T. in dienst trad van P. T. T. en wel te Rotterdam De heer Baak was voorheen op verschil lende kantoren werkzaam, o.m. gedurende ruim 11 jaren aan het hoofdbestuur der P. T. T. Voordat de heer Baak op 16 Juli 1925 benoemd werd tot directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier was hij directeur in Hellevoetsluis. Alhier heeft de a.s. jubilaris tevens het beheer en toezicht op het Rijkskuststation Scheveningenradio, via welk kuststation het telegraaf- en telefoonverkeer met schepen op zee plaats vindt. Ongetwijfeld zal het den heer Baak, die door het personeel hoog gewaardeerd wordt, a.s. Zaterdag niet aan belangstelling ont breken. WIE MIST EEN HOND? Aan het hoofdbureau van politie zijn in lichtingen te verkrijgenover een hond die mëegeloopen is met een ingezetene dezer ge meente. Signalement: kleur zwart kortharig met bruine vlekken boven op oogen en wit puntje op de staart, reu, hoog ongeveer 30 c.M. NOORDHOLLANDSCHE GEMEENTE ARCHITECTEN VERGADEREN IN VELSERBEEK. A.s. Zaterdag houdt de Bond van Hoof den'van gemeentelijke Openbare Werken in Noord-Holland een vergadering in Velserbeek. Des morgens maken deze, bouwers der Noord- hollandsche gemeenten een excursie naar de verschillende werken als Velserduinplein, rio- leering van de tunnels, wegenbouw in Sant poort enz. Des middags houdt Ir. J. A. Ver hoef, directeur van Openbare Werken een voordracht over hetgeen de gasten des mor gens gezien hebben. HUISVERZORGING DOOR HET WITTE KRUIS. Gisteravond heeft in het Witte-Kruis-ge- bouw een algemeene ledenvergadering plaats gehad. De vergadering werd geleid door den heer J. H. Unger. Na vaststelling der notulen vond een be stuursverkiezing plaats. Aan de beurt van aftreding waren de heer C. J. Schulter en mevr. Suwerink, die bij ac clamatie herkozen werden. Bij de rondvraag bracht de voorzitter naar voren, dat het be stuur besloten heeft een huisverzorging in te stellen. Reeds zijn stappen in deze richting gedaan en het bestuur hoopt, dat reeds bij het einde van dit jaar hiermee een begin kan worden gemaakt. FRITS SCHAKELS IN THALIA. Naar wij vernemen zal Frits Schakels en zijn gezelschap Woensdag 13 en Donderdag 14 October een opvoering geven van het we reldlachsucces „Je Moet Maar Boffen" in Thalia. De muziek is van Louis Noiret. Hij zal worden bijgestaan door o.a. Berry Kievits, de bekende operettester, Lena Eman de vrouwelijke komiek enz. enz. Lest best: Frits Schakels, in zijn komische schitterrol. Door geheel Nederland maakt het gezelschap met deze wereld-schlager een triumphtocht. Honderdduizend ton Hoogoven slakken. Prachtig materiaal voor fundeeringen. De firma Pelt en Hooykaas, N. V. te Rotter dam, exploitanten voor de afgraving van den slakkenberg van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te iJmuiden hebben m de afgeloopen week de 100.000 ton hoogoven slakken, welke gedurende 1937 zijn afgele verd bereikt. Hiermede is de totaal afgegra ven 'hoeveelheid gestegen tot 300.000 ton. In 1932 werd met de exploitatie op kleine scnaal begonnen, met schop en pikhouweel en eenige werklieden. Thans is de onderne ming uit gegroeid tot een belangrijk bedrijf, waarin ca. 80 arbeiders werk vinden en waar drie groote graafmachines, z.g. lepelbaggers, dit werk verlichten. Rijks- en provinciale waterstaat, alsmede talrijke gemeenten passen dit materiaal veel toe omdat gebleken is, dat de Nederlandsche hoógovenslakken uitstekende eigenschappen bezitten voor het aanleggen van fundeerin gen, enz. Voordat met de afgraving begonnen werd, werden de hoogovenslakken aangevoerd uit het buitenland. De eerste spawiivisch aangevoerd. Zondagmiddag is, na een reis van zes da gen van de visscherij teruggekomen de stoom trawler Bloemendaal met een vangst van 600 manden, hoofdzakelijk betaande uit de zoo gewilde spawnschelvisch. Evenals vele vorige jaren was ook nu weer de Bloemendaal de eerste trawler, die met een behoorlijke vangst spawnvisch aan de markt kwam. Was de vo rige reis vrijwel mislukt, ditmaal wist de Bloemendaal beter de plaatsen te vinden, waar deze visch, die zich zooals men weet vet heeft gegeten aan de haringkuit, zich ophield. Het is overigens met deze visscherij heel wisselvallig en zoo ergens, speelt hierbij het geluk een groote rol. De eerste spawnvisch werd Woensdag gevangen, Donderdag ving men niets en vrijdag had men zooveel gevan gen, dat men zeker was van een goede be somming. Deze bedroeg bijna f 4000, een al leszins bevredigend resultaat voor zulk een korte reis. MEN ZIJ DUS GEWAARSCHUWD De Commissaris van Politie van Velsen ver zoekt opname van het navolgende: De Commissaris van Politie te Deventer waarschuwt tegen de- handelingen van Nico- laas Ernestus ter Hoeve, geb. te Arnhem, 8 Dec. 1890, zich noemende administrateur, wonende aldaar, Rosendaalseheweg 753, die zakenlieden heeft bewogen tegen vooruitbe taling advertenties te plaatsen in een naar hij voorgeeft door hem uit te geven druk werkje of reclameblaadje, dat echter niet ver schenen is. Hij werkt ook wel onder den naam: „Pu bliciteitsbureau „De Luidspreker" te 's Gra- venhage." De Commissaris van Politie te Ede geeft belanghebbenden in overweging om, alvorens in handelsrelaties te treden met Jan Brand de Koning, geb. te Barneveld, 28 Mei 1897, wonende te Lunteren, gemeente Ede, Vaar- kamperenweg 4, die zaken moet doen met een zekeren Verseveld, zich eerst tot hem om in lichtingen te wenden. Er wordt vermoed, dat zij zich o.m. bezig houden met het smokkelen van varkens en biggen uit het buitenland naar Nederland, terwijl er geruchten in omloop zijn, dat deze dieren afkomstig zijn uit stallen, die besmet moeten zijn met varkenspest. Het oude hoekje dat verdwijnt. Verbinding tusschen Oost en West verbetert. Maar er verdwijnt een stukje historie. Er is een tijd geweest en dat is nog niet zoo lang geleden, dat er heel wat ruimte lag tusschen IJmuiden en IJmuiden-Oost, dat we in die dagen nog Velseroord noemden. De oudere IJmuidenaren, die den toestand ge kend hebben, zooals die 25 a 30 jaren geleden was, zullen zich nog heel goed herinneren, dat er behalve de tegen woordige IJmuiderstraatweg een pad liep dicht bij den watertoren langs. En dat was zoowat alles. Later kwamen de verschillende straten, die een. nieuwe ver- SANTPOORT. Trilbetonmachine in actie in de Willem de Zwijgerlaan. De trilbetonmachine in actie. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds heb ben gemeld, zal een gedeelte van de Willem de Zwijgerlaan worden voorzien van een 9 M. breeden drie-banigen rijweg van trilbeton, van welke drie banen de middelste iets don kerder zal worden gekleurd dan de buiten banen. Gisteren is een begin gemaakt met den aanleg van een der banen. Zoo heel eenvoudig is dat niet, maar inte ressant is deze methode ongetwijfeld. De baan, die men thans onder handen heeft genomen heeft een gewalsten ondergrond. Op asphaltpapier wordt daarop eerst een laag grof beton en daarover een laag fijner beton gestort, welke laatste laag tevens flink voch tig is. Heeft men deze laag goed vlak uitge spreid, dan is het woord aan de trilmachine. Deze rijdt, steunend op rails over de 3 M. breede laag specie, die door den aan de ma chine bevestigden betonspreier, bestaande uit een dikke as met een aantal schoepen, goed verdeeld wordt. Deze betonspreider, die vóór aan de machine bevestigd is, is op de foto duidelijk zichtbaar. De trilbalk, die zich tusschen de wielen der machine bevindt, perst de specie samen, terwijl de afrijbalk, die aan de achterzijde zit, de rest doet. Het voordeel van deze werkmethode is o.a., dat de beide lagen tot één laag worden samen geperst, zoodat zich niet, zooals gebeurt wanneer de verschillende lagen apart wor den gewalst, als 't ware aparte lagen vor men, hetgeen natuurlijk minder gewenscht is. Naast de baan ligt een smalspoor, waar over, met behulp van een electrische loco motief, de kipkarren met de benoodigde specie worden aangereden. Is deze eene baan gereed, dan verplaatst men de buiten ste rail naar den anderen kant. Het voornaamste bij deze werkmethode is het tempo en het gewenschte tempo kan al leen dan verkregen worden, wanneer er steeds voor gezorgd kan worden, dat er vol doende specie gereed is om de machine vóór te blijven. Aangezien de'werkmethode nog nieuwe is, had men in dëri'begmnQ althans, het juiste tempo nog niet gevonden Met wat meer practijk wordt dit natuurlijk gaande weg beter, evenals de bediening der machine, hetgeen ook een zekere training vereischt. Wanneer een en ander gevonden is, kan met deze machine zeer vlug gewerkt wor den. binding tusschen deze beide deelen vormen, die steeds meer naar elkaar toe groeiden en die zoo langzamerhand 'n dorp vormden met meer inwoners dan tientallen Nederlandsche steden. Maar er haperde wat aan de verbinding. Want de eigenlijke hoofdverbinding, die ge vormd zou moeten worden door aansluiting van de Kennemerlaan en den Oosterduinweg kon niet tot stand worden gebracht, doordat er het een en ander in den weg stond, dat deze aansluiting onmogelijk maakte. Hetzelfde geldt ook voor de Rambonnetlaan en den Oosterduinweg, een traject dat wel van minder belang is dan de verbinding Kenne- merlaan-Oosterduinweg, maar waar toch ook een druk verkeer verwacht kan worden. Maar thans is het zoover, dat de Rambonnetlaan geheel tot het Oos- terduinplein kan worden doorgetrok ken, doordat de oude boerderij gaat verdwijnen, 't Is een schilderachtig stukje oud IJmuiden, dat straks zal vallen onder sloopershanden, maar in een plaats als IJmuiden, die on danks de crisis nog vergeleken kan worden met een jongen knaap,' voor wien de kleeren op den groei gekocht moeten worden, past 'geen sentimen taliteit, geen treuren over het oude dat verloren ging, omdat zulk een opruiming nu eenmaal noodig is in verband met de behoefte aan ruimte die, als gevolg van een gezonden groei toch steeds weer wordt aange vuld. Zoo ging het op den Oosterduinweg, waar eenige aardige woningen bewoond waren haast voordat de schilder ze had verlaten. En zoo zal het ook wel hier gaan. Aan dat gedeelte van de Rambonnetlaan waar binnenkort de oude boerderij „zal heb ben gestaan", komt een achttal woningen, die als eenmaal het hek van den dam is, wel door meer gevolgd zullen worden. Want deze boer derij is steeds een belemmering geweest voor de ontwikkeling van dit stukje van IJmuidn, dat hoe gunstig ook gelegen „als maar" on bebouwd bleef. Hoe het verder met de Ken nemerlaan gaan zal? Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, be staat de kans, dat ook hier verandering komt. En dat dringt thans meer dan nooit, nu er schot komt in de bebouwing van de Rambon netlaan. Want hoe meer men gaat bouwen aan de Rambonnetlaan, des te meer zal de wenschelijkheid blijken, dat ook het andere restje van oud IJmuiden, dat de doortrek king van de Kennemerlaan tot nu toe onmo gelijk heeft gemaakt, verdwijnt. EEN GLAZEN VAAS ALS BRANDGLAS. Een bewoner van de Lagersstraat bemerkte gistermorgen een brandlucht in zijn voor kamer. Bij onderzoek bleek, dat een der overgordijnen voor het venster aan het smeu len was geraakt. De oorzaak was, dat een gla zen vaas, gevuld met water in de vensterbank, waarop de zon scheen, als brandglas werkte. Reeds was een gat in het gordijn gebrand. Gelukkig werd door tijdige ontdekking erger voorkomen. COLLECTE VOOR SPANJE. Naar wij vernemen heeft de collecte voor Spanje, gehouden op den filmavond der V. V. S. U. in Thalia f 16.82i/2 opgebrcht. Het nieuwe, dat vreemd is. Eén - richtingverkeer in de Kalverstraat. Gisteren is het bekende bord geplaatst aan den Oostelijken ingang van de Kalverstraat, het ronde bord met de breede witte balk op een rood veld, waarvan iedereen feitelijk be hoort te weten wat de beteekgnis daarvan is, dat alle rij verkeer in de richting van de ach terzijde van het bord verboden is. Maar zoover zijn we nog niet, getuige de wijze waarop dit bord door vele ingezetenen ontvangen werd. Met de opmerkingen, die de politie te hooren kreeg, zou men een feuilleton kunnen vullen en dit feuilleton zou heusch geen droge lectuur worden. Hebben ze niks beters te doen? („ze" is natuurlijk de politie) was een der meest ge hoorde en onschuldigste opmerkingen. Maar het zal wel wennen. En de menschen zullen wel inzien, dat het in hun eigen belang is, dat de Kalverstraat maar in één richting bereden mag worden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1