HET NIEUWE AVONDBLAD Beursbericht. A Liefdesavonturen in Kennemerland. lAARCANG No. 301 DINSDAG 26 OCTOBER 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMEN TEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2$4 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden. Telet. VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIèN1—regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer \Z ct Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIèN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO Giaffi ongevallenverzeKering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid 2ÜU0.- overlijden 1400.—, verlies van hand, voet ot oog 1200—, beide leden duim i 100—, één lid duim 150- alle leden wijsvinger ƒ60 - ol twee leden wijsvinger ^25. alle leden anderen vinger ƒ15— één of twee leden anderen vinger ƒ5—arm- of beenbreuk 30—enkelbreuk 15—polsbreuk 15 Opvarenden van visschers- 'marine-vaartuigen pnz ƒ400 verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben opvarenaen van vlsscners marmevaartui„en enz. f400— v& irarecVprina vnnr fl.r*">nnpc; on hmt naïllne <-*it-i-j in.. ii9 Jol twee leden wijsvinger Mi verdrinkingsdood door onge tlog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit bfad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN Wat staat er in de Gcmeente- tiegrootrag uitkeering uit het Gemeente fonds. In 1938 een politiecorps van 66 man. Op hoofdstuk II (Algemeen Beheer) is on der de inkomsten geraamd voor uitkeering uit het gemeentefonds een bedrag van f 354,827.42 (v.j. f 368,712.26). Dit bedrag omvat een uitkeering uit het fonds, groot 1 268.713,24 en een garantie-uitkeering groot f 86.114.18. Voorts vinden we onder de inkomsten van dit hoofdstuk geraamd voor secretarie-leges en rechten van den burgerlijken stand f 8900 (onv,), en voor verhaal van bijdragen voor ejaen-' en weduwen- en weezenpensioen f 9269,58 (v.J. f 909.5.57). Onder de uitgaven van dit hoofdstuk staan oa. vermeld: jaarwedde van den burgemees terf 8200 (onv.), jaarwedden van de wethou ders f 7500.— (onv.), jaar wedde van den secretaris f 6800.— (onv.), jaarwedde van den ontvanger f 4850.— (onv.), presentiegel den leden van den raad f 1620.— (onv.), jaar wedden ambtenaren en bedienden der ge meente-secretarie, den concierge en de boden en van het kantoor van den gemeente-ont vanger f 71267.70 (v.j. f 68441.61), schrijf- en bureaubehoeften enz. f 2000.(v.j. f 1600) druk-en bindwerk f 3900 (onv.), onderhoud en schoonhouden secretarie en kantoor van den gemeente-ontvanger f 4595— (v. j. f3755.—verlichting en verwarming f 1975.— (onv.), telefoonkosten f 1400 (onv.) pensioenen enz f 4350.55 (v.j. f 4528.—) rente van geld- leeningen f 4174.93 (v.j. f 14388,17), aflossing f 3635. 68 (v.j. f 4213.—), kosten van het ont werpen van een uitbreidingsplan f 2500 (onv.), kosten wegens verificatie f 601 (v.j. f 1283). Onder dit hoofdstuk zijn verantwoord de jaarwedden der ambtenaren tot een totaal van rond f 10.600. Het totaal der inkomsten van dit hoofdstuk bedraagt f 381,250.20, dat der uitgaven f 156.143,20, batig slot f 225,107.— Openbare veiligheid (Hoofdstuk III) Dit hoofdstuk is natuurlijk een schip van bijleg. De uitgaven worden geraamd op f 231,885.22, de inkomsten op f 13,816.66, zoo dat het nadeelig slot f 218,068.56 bedraagd. Aan de zijde der inkomsten staan slechts enkele posten, waarvan de voornaamste is: verhaal van nensioensbijdragen f 13.516.66 (v. j.f 13,770.68). Van de uitgaven noemen wij: jaarwedde van den commissaris van politie f 5125.(v.j. f 5000.—), belooning van de inspecteurs, die naars en verdere beambten van politie f 127,336.- (v.j. f 119.690.16). Het corps bestaat thans, behalve den com missaris, uit 1 hoofdinspecteur, 2 inspec teurs, 2 inspecteurs-titulair, 5 hoofdagenten, 1 hoofdagent titulair, 1 agent-rechercheur, 7 brigadiers, 6 kring-agenten, 16 agenten, 10 kerk en 2 klerken. Voorts wordt voorgesteld agenten 2e klasse, 8 leerling-agenten 1 hoofd- een uitbreiding van het corps met 2 recher cheurs en 2 motor-agenten, zoodat het corps na deze uitbreiding zal bestaan uit 66 man. Verdere uitgaven zijn o.a.: kleeding en uitrusting f 11665 (v.j. f 11385.—) kosten van i'achtgebouwen en bureaux, alsmede licht en brandstoffen f 3847.— (v.j. f 3807.—), bureau behoeften f 1200 (v.j. f 1050.) kosten van tele foon en telegraaf en van radio-telefonische en telegrafische berichtgeving f 1830 (v.j. f 1350), belooning en premiën aan brand meesters en brandspiïitlieden f 3175 (onv.), onderhoud brandbluseh- en reddingsmidde len f 3070.— (onv.), straatverlichting f 45.000 '44.000) kosten van plaatsing en onderhoud ïan waarschuwingsborden en wegwijzers 1575.— (onv.) verzekering en pensioenen f 20205.58 (v.j. f 20857.30), burgerwacht en óijz. vrijwillige landstorm f 1200 (onv.) lucht bescherming f 1500.— (onv.) Een geheime post. Voor „uitgaven voor de politie ten dienste van de burgemeester" is uitgetrokken f 100. Dit bedrag staat maximaal ter beschikking '«au de burgemeester voor het doen van deze uitgaven. Aan het college van Burgemeester en Wet- ouders zal de burgemeester, zoo dit ge vraagd wordt, hebben mede te deelen aan daan waarvoor deze uitgaven zijn Volksgezondheid (Hoofdstuk IV). •JP* totaal der uitgaven van dit hoofdstuk fjraagt f 67349.70. dat der inkomsten bedr it3' Z00dat het nadeeli§ slot f 32253 nie WMde trakomsten noemen wij: keur- en va ]1 f 26000 v.jf 30.0 00bij drage hw provtncre. vereenigingen enz. in de f fnna™van bestrijding der tuberculose mpt h (v j- f 3050). Inkomsten in verband (onv) mtvoerinë van de Warenwet f 2400 van^8* de. ldtgaven staan vermeld: kosten o^tnjding der tuberculose f 9225.— (onv.) mJo11 den keuringsdienst f 9733.80 (v.j. Llr,„ ,60)' bijdrage in de kosten van den vi f fnnr.0nst ingevolge de warenwet f 4830.— kinril - uitzending en verpleging van f lm m gezondheids- en vacantiekolonies 'H AT ,onv-h subsidie aan de vereeniging ót u 'Gele Kruis" f 1395.(onv.) subsi- f in rutn^"Stichting (Antonius Ziekenhuis) IU.W0(onv.), subsidie aan „Het Witte „Veranderlijk" is 't weerbericht, Op onze Eeurs de laatste weken. Zoo telkens flitst een bliksemschicht, Waarna de zon weer door komt breken. Het lijkt dan wel'weer goed te gaan, Maar hoogstens duurt het een paar dagen, Dan zwelt er een nieuw onweer aan, Dan klinken nieuwe Donderslagen. Dan wordt de stormbel weer geluid. Door eiken ingewijden melder, Dan is de koers niet meer vooruit. Maar, als een schrikbeeld: naar den kelder. De leek voelt zich als op een zee. Vol onbegrepen avonturen. Ver van een veilig kalme rêe. Onwetend, hoe lang het kan duren. Hij wordt er danig zeeziek van, Als hij in 't schuitje mee moet varen, Dat hij niet zelf besturen kan. Op deze ongewisse baren. Van wilden vloed tot lagen eb, Is hij gedwongen mee te dansen, 'k Ben blij, dat ik geen „aandeel" heb In deze reis vol kwade kansen. Want wie een goeden slag wil slaan Op onze Beurs in deze dagen, Heeft kans, dat hjj 't zóó moet verstaan, Dat hij geducht wordt... beurs geslagen. P. GASUS. Kruis f 7200.(onv.). Kosten van den ge neeskundigen- en gezondheidsdienst f 8695 (f 8352), bijdrage in de kosten van exploita tie van ziekenauto's f 1100.(onv.) Ten aanzien van den post voor kosten van en bijdragen voor uitzending en verpleging van kinderen in gezondheids- en vacantieko lonies merken B. en W. in hun nota op, dat de afd. Velsen van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies te Velsen heeft geweigerd over 1937 onder de door den raad gestelde voorwaarde, dat aan dn Verificatiedienst inzage moet worden ge geven van alle bescheiden en dat de aanwij zing der uit te zenden kinderen dient te ge schieden na overleg met den directeur van oen gemeentelijken en gezondheidsdienst, de subsidie te aanvaarden. B. en W. zijn van meening. dat de voorwaarden gehandhaafd behooren te blijven. B. en W. willen de moge lijkheid opên houden, dat genoemde vereeni ging op haar h.i. onjuist standpunt terugkomt. Op de begrooting is daarom weder f 1120 uit getrokken, te verdeelen over de hiervoor vol gens het oordeel van B. en W. in aanmerking komende vereenigingen. De werkloosheid in onze gemeente. Het aantal werkloozen in onze gemeente be droeg op: 23 Oct. '37 24 Oct. '36 Bouwvakarbeiders 399 538 Metaalbewerkers 221 297 Houtbewerkers 17 3* Landarbeiders 26 Havenarbeiders ©5 98 Visschers I53 22"[ Kantoorbedienden 52 o4 Losse arbeiders 556 694 Overige beroepen 291 327 Mannen boven de 18 jaar 1781 onder de 18 jaar 57 Vrouwen boven de 18 jaar 16 onder de 18 jaar 10 Onze reclamebiljetten voor de collecte zijn in dien geest vervaardigd, terwijl de collecte speldjes een afbeelding vormen van het bord, dat aan de hulpposten is aangebracht. Wij veroorloven ons, u thans uw volle me dewerking te vragen voor het welslagen der Roode Kruiscollecte 1937. Zonder geld is de opgenomen taak niet uit te voeren. De collectegelden zijn hard noodig. Wij hopen dan ook dat een groot aantal da mes en heeren zich bereid zal verklaren, aan deze collecte mede te werken. Aan de andere zijde verwachten wij dat het publiek in onze uitgebreide gemeente zich niet onbetuigd zal laten en dat de bussen op Zaterdag 30 Octo ber goed gevuld teruggebracht worden. Vlootvermindering. Het 268 bruto register ton metende Neder- landsche m.s. „Adelaar", hetwelk in 1921 op de werf van G. J. van der Werff te Hooge- zand gebouwd werd, verkocht aan de firma Lencrzat Co. G. m. b^-H. te Danzig. Verkoopers waren de N.V. Motorschip „Sperwer" (N.V. Nederl. Bevrachtingskant. te Rotterdam) 2302 148 25 17 Totaal werkloosheid 1864 2492 Sedert verleden jaar is het aantal werk loozen dus met 628 verminderd. Sedert de vorige week steeg het met 15. In de week van 17 tot 24 October 1936 bedroeg de stij ging 120. Roode Kruiscollecte op Zaterdag 30 October. Collectanten en collectrices gevraagd. Men schrijft ons: Voor de Roode Kruiscollecte, welke zal worden gehouden op Zaterdag 30 October worden heeren en dames gevraagd, die bereid zijn op dien dag te collecteeren. Aanmelding kan geschieden bij Dr. W. van Haselen. Ka naalstraat 51 en bij den secretaris L. Dijksen. Kennemerlaan 76 te IJmuiden, bij den heer M W. Hellemons, Da Costalaan 6, Driehuis en bij den Ploegcommandant W. Hoekstra, Ogelwightstraat 6. Velsen Noord. Op 19 Juli van dit jaar bestond de vereeni ging „Het Nederlandsche Roode Kruis' 70 jaar Voor een vereeniging geen aanleiding om offficieel te jubileeren, maar wel een ge togenheid om na te gaan, wat in die jaren door het Roode Kruis in het belang der lij dende menschheid verricht is en tevens om vast te stellen, hoe wenschelijk en noodig het is de werkzaamheden met kracht voort te Het Roode Kruis is reeds in 1870 zijn taak aangevangen met de uitzending van ambu lances naar het oorlogsterrein, later bij voor komende epidemieën en rampen, nog later is het maatschappelijk werk ter hand genomen. Thans bestaat een uitgebreide organisatie voor de opleiding van helpers en helpsters, de bloedtransfusiediensten, de hulpposten langs de groote wegen, de radio-medische dienst voor schepen, het ziekenvervoer per spoor en aan de stations, de parkherstellingsoor- den, de reclasseering van afgekeurde mili tairen enz. De uitbreiding van de hulpposten langs de erroote wegen vragen thans onze bijzondere belangstelling en zonder de andere belangrijke werkzaamheden te laten rusten, hebben wij gemeend de Roode Kruiscollecte 1937 in het teeken van de hulpposten te mogen plaatsen. VOORDEN- -POLITIERECHTER Door roeden en ruiten. Als men op Koninginnedag tot half twee 's nachts heeft feest gevierd, wat voor som migen beteekent cafés bezocht, is het wel letjes. Zoo dacht een kastelein er ook over en hij sloot zijn café; eer hij had opgeruimd en in bed lag duurde toch nog wel een uurtje. Een voorbijganger dacht er echter anders over; hij wist zeker, dat er permissie was tot 2 uur en vond, dat hij in zijn burgerrecht bekort werd, als een kastelein al om half twee sloot. Daarom riep hij door de brieven bus, dat hij nog dorst had. waarop de kaste lein antwoordde, dat hij naar bed ging. Maar de aangeschoten bezoeker was met dat antwoord niet tevreden en omdat hij zich in 't hoofd gezet had in het café te zullen gaan. ging hij met dronkenmanskoppigheid er in, wat niet anders kon geschieden dan door de glazen deur een trap te geven, dat de ruit in scherven sprong en de knip zich begaf. Toen stapte de man naar binnen en stelde zich op voor de kasteleines, die bij het biljart stond en geschrokken was, aangezien zij van iemand, die op zoo ongewone wijze binnen trad. niet veel goeds verwachtte. HM stelde haar echter gerust en verzekerde dat hij met de meest vredelievende bedoelingen kwam, wat toch ook eigenlijk wel bleek, want hij liet zich als een lam door de zechte vrouwenhand naar buiten geleiden. Maar daar was de deur niet mee gereoareerd en de politie werd gewaarschuwd, die kwam. de situatie opnam en den man naar de Smede- straat bracht, waar hij, tot het onderzoek was afgeloopen, in een arrestantenkamer werd opgesloten. Dit nu was ook al weer niet zooals 't be hoorde. meende de man. Hij maakte voor zichzelf uit, dat hij een vrij Nederlandsch burger was, dien man niet mocht opsluiten en de vrije burger, die 5erst door de ruiten was gegaan om in 't café te komen, wilde nu weer door de ruiten om op straat te komen en hij timmerde die van zijn cel stuk. zon der echter voldoende ruimte te krijgen om te vtochten en het resultaat, dat hij er mee bereikte, was. dat hii in een andere cel werd gestopt en nu voor de diverse glasbrekerijen moest terecht, staan. Hij had dat meer bij de üa*<5 gehad, heel dikwijls en daaraan zal Vtè te schrijven zijn. dat hij een beetje met juristerij vertrouwd geraakt was en trachtte zich met spitsvoudigheden vrij te praten. Al lereerst redeneerde hij, dat niemand van binnen had kunnen zien, dat hij van buiten teeen de cafédeur had getrapt en daarom fantaseerde hij tusschen zijn voet en de deur een onbekenden man van 170 pond die net. toen hij passeerde tegen de deur viel. maar toen in rook verdween. Voorts meende hij. en dat was zuivere ju risterij. dat hij geen opzet had gehad om de ruiten in het bureau stuk te slaan, want hij had slechts het opzet gehad om te vluchten en niet om ruiten te vernielen. 't Ging allemaal niet op. De Officier schonk geen geloof aan den onbekenden man van 170 pond en was er ook niet van te overtuigen, dat de ruiten in 't bureau zon der oozet waren gebroken. Gezien het be zwarend strafregister, eischte de Officier een nu5 and gevangenisstraf. Het snreekt. dat de man het er niet mee eens was. maar de rechter schaarde zich aan de zijde van den Officier wat het bewiis be treft, doch maak*" van de maand een halve. Familietwist in Zandvoort. Er verschenen vier dames uit Zandvoort. die met elkander de wisselvalligheid van ons klimaat uitbeeldden. Een harer droeg name lijk een stroohoedje met bloempjes; twee anderen hadden regenhoeden en mantels, de vierde droes een bontmantel met een aardig winterhoedje. De winterdame stond buiten den strijd, waar 't om ging; de herfstdames waren aan klaagster; de zomer was beklaagde. Deze had aan de eene aanklaagster inder tijd geld geleend en was nog f 100 schuldig met het gevolg, zooals 't sewoonlük gaat. dat ze er niet eraag over hoordp spreken. laat staan, manen. Op een dag in Augustus was de zomer op haar binnenplaatsje en de herfst op 't hare. dat aangrenzend was en toen vroeg de laat ste heel vriendelijk: Martijtie 't ziin nich ten ik wou je wel eens spreken Mariitie '•ook lont en was Pr niet nr» gesteld ^an de honderd gulden te worden herinnerd, waar op ze antwoordde: dat de ander, wat haar betreft, plotseling mocht overlijden kern- Balsterende hanen langs de duinreep. :en ontmoeting bij iet Wijkerhek. everwijk was vroeger een heel an dere plaats", zeggen de oude in woners van de Kennemer markt plaats en dan bedoelen zij met dat .vroeger" hun eigen „jonge jaren", die ge legen zijn om en nabij het einde van de vorige eeuw. .Niemand kon een vinger in de asch ste ken, meneer, of de heele boel stond op stelten. Aan sport werd niet gedaan en dus waren er geen sportvelden, wij kenden geen dancings en geen radio, de jeugd moest maar zien, dat zij de onstuimige jaren te boven kwam. Zij was volkomen aan haar lot over gelaten en zoo ging zij wel eens over tot daden, die in onzen tijd zeker niet meer mo gelijk zouden zijn. De ouderen hadden trou wens te veel met zichzelf te doen. Zij gingen elkander te lijf, soms met de vuist, maar meestal met ingezonden stukken en dat wa ren de mooiste ruzies, die je maar kon heb ben. In één krant stonden ingezonden stuk ken van drie geneesheeren, die elkander naar aanleiding van een consult op wetenschap pelijke wijze ontleedden, zulks tot groote vol doening van het publiek, dat van zulke din gen smulde. Maar nu die jeugdNu, die verwisselde 's nachts bijvoorbeeld alle tuinbanken. De bank van een meneer in de Breestraat stond 's morgens op „Scheybeeck" en die van „Scheybeeck" had een plaatsje gevonden in een voortuintje in de Zeestraat. En dan zag men in den prillen morgen de Beverwijkers hollen met de banken van anderen, sjou wend en blazend om hun eigendommen terug te vinden. Daar tusschen bewoog zich de ge meentebode-veldwachter, die op zoek was naar het kastje van de huwelijks-aankondi gingen, dat van den gevel van het raadhuis was verdwenen. Dit waren baldadigheden, die men onder studentenstreken zou kunnen rangschikken. Maar waren andere ongemakken, want hoe stond het nu met de liefde. ,Tja", zei de oud-Beverwijker. achtig met een enkel woord gezegd, wat deze deed roepen: Moet je nu zoo wat? of iets dergelijks, maar dat dergelijks was niet het woord dief. dat wist ze zeker en dat wist de andere nicht, die boven uit een raam lag, ook zeker. Marijtje zei echter, dat haar nicht wel dief had gezegd en dat zou haar zoontje gehoord hebben, die als een rechtgeaard kind later binnen kwam om te zeggen: „Moedertje, ze hebben dief geZeid", waarop Marijtje flauw was gevallen en een buurvrouw meewarig het hoofd had geschud onder de verzuchting- verschrikkelijk! Dat was dan even later geweest, want toen de nicht haar aansprak, was ze nog niet flauw gevallen, maar had de beide nichten uitgescholden met heel leeliike woorden, wat ze erkende, maar dat zou dan geweest zijn om het woordje dief en ook een gevolg aan opgekropte zenuwen, over een half jaar pla gerij en dwarsboomerij. Ze wist o.a. dat nicht eens gezegd had: Ik zal je een slag geven dat ie den «eest geeft en er werd gesproken over een hekje, dat niet geschilderd mocht worden, en toen wij ze naar de politie ge loopen en die had een wijsgeerig betoog ge houden over de rechten op je eigen grond gebied. Ontdaan van al dat bijkomstige bleven de leelijke woorden over en daarvoor kreeg ze f 10 boete; de Officier had f 15 gevraagd. VOETÏUT,. het geval bakhuys. Hij mag in Frankrijk spelen. Uit Parijs: Na een vergadering welke meer dan 2 uren duurde, heeft het bestuur van de Fédération Francais du Football Association (F.F.F.A.Maandagavond haar goedkeuring gehecht aan het besluit van het ..Comité du statut proffessionel" dat alle aangelegenhe den regelt betreffende contracten tu?«ohen de verschillende voetbalclubs en beroepsspe Iers. om Bakhuys toestemmnjg te verleenen uit te komen voor de voetbalclub Metz. Gezien echter het feit. dat Bakhuys zoowel met de F. C. Metz als met de F. C. Reims in contact stond, zal deze regeling eerst op 31 December a.s. in werking treden. Tegelijkertijd werd nog een voorstel van een der leden van de commissie aangenomen om het reglement betreffende het engageeren van buitenlandsche beroepsvoetballers in Frankrijk te verscherpen nederland—frankrijk. Het Fransche elftal. Maandagavond is het Fransche elftal, dat Zondag 31 October te Amsterdam tegen Ne derland uitkomt, definitief samengesteld. De opstelling is als volgt: Doel: Di Lorto (Sochaux). Achter: Cazenave (Sochaux) en Mattier (Sochaux. Midden: Bourbotte (Fives), Fosset (Metz) en Delfour (Roubaix). Vóór: Courtois (Sochaux). Heiserer (Stras bourg) Nicolas 1 Rouen). Veinante R C Pa ris) en Langiller iC. A. Paris). Reserves: Liense (Sete), Ben Quali (Mar seille) en Brussault (Marseille. Dit simpele woord nu wijst op overpeinzing. Er was een soort volksgericht. Een Wijker- jongen, die een welwillend oog liet rusten op een meisje uit Wijk aan Zee of Heemskerk en met het andere oog intusschen den omtrek verkende, had zich van stonde af aan te ver zoenen met de gedachte, dat hij vanaaag of morgen afgerost zou worden. Dat was het risico, reeds vanaf het oogenublik, dat nog slechts het öog „welwillende gerust had". En wanneer het tot een vrijage kwam, moest hij gereed zijn om zich als een ridder-zonder vrees voor de oogen van zijn geliefde des noods te laten martelen. Maar die Beverwijkers waren niet gemak kelijk. Als het tot een volksgericht kwam, had hij intusschen ook zijn troepen verza meld. En dan draaiden zij als balsterende hanen in het voorjaar om elkander heen, smaalden wat op hun tegenstanders, prezen hun eigen zielenadel en sloegen er op los. Soms speelde het mes een rol en de Bever wijkers waren er trot-sch op. dit wapen met e nige bedrevenheid te kunnen hanteeren. Men behoeft zich zoo'n rampok-partij niet al te bloedig voor te stelen. Het was meer een „pronken met de veeren", dan dat zij elkan der tot poulet zouden hakken. Een snee hier of een schram daar, dat was alles. Maar de Beverwijkers hadden een mooi lied, waar mede zij het bloed in de aderen ,van hun te genstanders deden stollen en waarmede zij hun bedrevenheid met het mes kenbaar maakten. Het luidde aldus: „Flinke jongens, ferme jongens Zijn de Beverwijker jongens, Maar 0 wee, 0 wee, o wee, Zij zijn de jongens van de Wijker-snee!" Dit was een bloeddorstig lied. De tegen standers bewonderden het zeer en zij namen het gretig over. Met een kleine wijziging na tuurlijk in de structuur, die gewijzigd werd in „Uitgeester jongens" of „Heemskerker jongens" al naar gelang de woonplaats van de concurrentie. U ziet dus, dat er nog heel wat anders kwam kijken dan nu, wanneer men de „keuze voor zijn leven" moest doen. De liefdesavon turen waren wat opwindender en de roman tiek speelde een groote rol. Daar was ten minste „smaak en geur" aan. Neem nu bij voorbeeld het avontuur bij "30 het Wijkerhek. •\t an dit schilderachtige plekje is niets te vinden, maar toch heeft het Wijkerhek nog lang in den volksmond voortgeleefd. Het Wijkerhek was een tol in den weg van Bever wijk naar Wijk aan Zee en het stond even voorbij de tegenwoordige Creutzberglaan. Wanneer een Beverwijker eenig begrip van afstand wilde geven, had hij het over het Wijkerhek. Dat was naar de begrippen van die dagen wel heel ver van de bewoonde we reld verwijderd. Een eerzame Beverwijker, die thans tot onze meest prominente ingezetenen behoort, heeft daar een niet onvermakelijk avontuur beleefd. Ook hijdreigde aan het einde van de vorige eeuw het slachtoffer te worden van een „Volksgericht". Hij had namelijk den moed gehad de vrouw van zijn keuze te zoe ken en te vinden in Wijk aan Zee. Dat was natuurlijk heelemaal niet met instemming van de Wijk aan Zeesche jongelingschap, die het den minnenden Beverwijker geducht lastig maakte. Toen hij op een donkeren herfstavond zijn Aphrodite behoorlijk aan de ouderlijke woning had afgeleverd, ondernam hij welgemoed de lange wandeling naar Be verwijk. Ter hoogte van het „Wijkerhek" had de vijand zich genesteld. Een zevental Wijk aan Zeeërs had zich in het struikgewas langs den weg in hinderlaag gelegd om den Bever wijker het beloofde pak slaag volgens de re gelen der kunst toe te dienen. Toen de arge- looze Don Juan het Wijkerhek passeerde, schoten zijn rivalen uit het kreupelhout te voorschijn, even te vroeg, want het toe komstige slachtoffer zag kans de vlucht te nemen naar de boerderij, die iets terzijde van den weg lag. Met zijn belagers op de hielen rende de jonkman om stallen en schuren. Om den hoek van een der gebouwen lag de groote mestput, die nu eenmaal bij iedere boerderij behoort. Sneller dan de gedachte had de vluchteling het luik geopend. De gevolgen van deze strategie laten zich wel raden. De achtervolgers renden om den hoek van het huis en stortten zich blindelings in den verradelijken afgrond. Zij verdwenen in de onwelriekende substantie, waarmede de put was gevuld en met hun verwoede pogingen, om zich uit deze hoogst onaangename situa tie te bevrijden maakten zij de zaak nog maar erger. De afloop van dit zonderlinge avontuur heeft de Beverwijksche jongeman niet afge wacht. Maar de duinen hebben gedaverd van de krachttermen, waarmede de afgestrafte medeminnaars hun verschrikte gemoederen lucht gaven. Het slot van dit verhaal zou nu moeten luiden „De jonkvrouw de jonk man trouwden met elkaar en zij leefden nog lang en gelukkig", maar daarover liet onze zegsman zich niet uit. Dat doet geen enkele j-echtgeaarde Beverwijker. wanneer hij een- meel „Tja" heeft gezegd. Dan neemt hij een soort sphinx-achtige houding aan, hij zegt niet „ja" en hij zegt niet „nee", kortom, hij zegt, wat hij kwijt wil zijn. Hoeveel te meer hult hij zich dan in een „veelzeggend" zwij gen. wanneer hij over liefdesavonturen zou moeten spreken. Deze „koppensnellerstijd" is voorbij. Mis schien komt de „stam" hier of daar in een gehucht nog wel eens tot een bescheiden lynchpartij, maar dat behoort tot de groote uitzonderingen. Een Beverwijker kan tegen woordig rustig verkeering'' zoeken in de om liggende gemeenten, zondei dat hem dit als „diefstal" zal worden aangerekend. De tijden zijn wel veranderd. „Tja", zei de oud-Beverwijker.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1