het nieuwe avondblad °PVarendeD "«SU '«»- Vrijheid en Gezag. Vliegensvlug. 23e JAARGANG No. 19 DINSDAG 23 NOV. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 10.15. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.- x la/tan nriielfinfffii. f OR nil. I1 T-'tT nf twee leden wijsvinger 25alle leden anrWpn virïrörTï~<?~ ""T",oerlijden 400. verlies van hand, voet of oog ƒ200.belde leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.— Nog afzonderlijke verzekermg voor abonnes on het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Ter jeugdleidersconferentie, in Amsterdam gehouden, zijn door mannen van verschillen de richting inleidingen gehouden over het on derwerp „Vrijheid en Gezag" en zoowel prof. porape als prof. Waterink en de heer Vorrink gaven te kennen dat deze beide begrippen on afscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. De eerste noemde ze „correlaten", de tweede merkte op dat vrijheid een vorm van gezags- beleving maar ook gezag een vorm van vrij heidsbeleving is en de voorzitter van de S. D. A. P. verklaarde dat gezag en vrijheid elkaar aanvullen, elkaar doordringen en onverbreke lijk verbonden zijn. Het is treffend zulk een eenheid in een bepaald begrip te ontwaren, temeer omdat iedere lezer er zich ook wel bij zal aansluiten al valt dat in de practijk wel eens moeilijk. In theorie zijn wij het over deze grondstelling vermoedelijk vrijwel allen eens. De moeilijkheid treedt op als de vraag „welk gezag?" rijst, maar doet zich practisch bij iederen vorm van gezag gelden als men meent - en de Hollander, zijnde een vrijheidslievend mensch en individualist meent dat nog al eens dat het gezag ongelijk heeft en men zelf gelijk. Dit conflict van inzichten kan zich voordoen in velerlei vormen in het gewone dagelijksche leven, zooveel dat ik mij niet zal wagen aan een opsomming. Een tactvol Gezag houdt er rekening mee evenals een tactvol mensch, beseffend dat hijzelf evenzeer feil baar mensch is als de gezagsdrager met wien hij het oneens is, zijn vrijheidszin weet te be teugelen en zich aan te passen. Voor zoover hij in dit aanpassingsvermogen tekort mocht schieten beschikt het gezag trouwens in ons land over redelijke middelen om dit hiaat aan te vullen. Onverbloemd gezegd: het dwingt hem. Maar eer het daartoe over moet gaan past het veelal middelen tot milde overreding toe. Die milde middelen zijn In de laatste jaren in ons land toegenomen en hun toepassing heeft succes opgeleverd. Ik behoef maar, waar het vrij ernstige vergrijpen betreft, de voor waardelijke veroordeeling te noemen, waar het verkeersovertredingen en „samenscholingen" geldt de zeer verbeterde methoden van de po litie, die met een tactvol woord, een kleine uit legging van de zaak, een vermaning in de meeste gevallen, uitstekende resultaten be reikt en zich in verscheidene steden, mede door een toenemend gevoel-voor-humor, een zekere populariteit heeft verworven die zij vroeger niet bezat. Men zegt dat er tegen woordig in de wereld een ernstig conflict be staat omtrent de toepassing der begrippen ge zag en vrijheid en wie zal het ontkennen? Maar als ik lees dat jeugdleiders er zware be- toogen over geleverd hebben en ik dienten gevolge aan de tegenwoordige jeugd denk wil het mij voorkomen dat wij er althans in Ne derland nog niet zoo kwaad aan toe zijn. Het besef dat vrijheid en gezag onafscheidelijke begrippen zijn lijkt zij het dan wellicht on bewust en veeleer gegroeid uit stroomingen van den tijd beter te zijn doorgedrongen tot de tegenwoordige jeugd dan tot die van een jaar of dertig geleden. Tot de laatstgenoemde behoord hebbende moet het mij wel voortdurend opvallen, even als (naar ik waag te veronderstellen) mijn tijdgenooten, dat onze kinderen meer zin voor orde en discipline thuis, op straat en op school hebben dan wij bezaten. Waarbij de onver mijdelijke gevolgtrekking moet komen, dat het gezag ook op andere, beleidvoller wijze op hen wordt toegepast en daarmee vele onge- wenschte uitbarstingen van ongebreidelde vrijhéidszin voorkomt. Wij ouderen staan ook begrijpender en waardeerender tegenover het gezag, zooals in Haarlem velen duidelijk moet zijn geworden toen de benoeming van een nieuwen burge meester op til was en nog eens toen deze leider der plaatselijke overheid was benoemd. Wamt duidelijk bleek eerst dat algemeen ge hoopt werd op een man die door zijn persoon lijkheid en karakter gezag en leiding zou we ten te gevenen later diat men algemeen voldaan was omdat men in den nieuwbenoem de deze eigenschappen herkende en men in hem een man zag, dien men met eerbied en vertrouwen welkom kon heeten. Misschien heeft het wel nut juist in dezen verwarden tijd eens vast te stellen, dat er toch eigenlijk op een zoo belangrijk terrein als dit in ons land veel goeds is gegroeid en veel vooruit is gegaan, al zijn er verschijnselen geweest (en komen ze nog wel voor) die het tegendeel schenen aan te duiden. De algemeene lijn van ontwikkeling is tenslotte gunstig geweest en dat is een opti mistische beschouwing, die mij ook verheugt in een tijd, die tot zooveel zwartgalligheid voert. De jeugd schijnt althans op dit gebied goede vooruitzichten te hebben als de in de wereld heerschende massale conflicten haar die laten. R. a VELSEN Het politieke Steekspel. Antwoorden van Burgemeester en Wethouders op de Algemeene Beschouwingen. Karabijnen voor de politie. De aanschaffing van karabijnen voor de politie, aldus zeggen Burgemeester en Wet houders in hun antwoord op het rapport om trent de algemeene beschouwingen, is ge- wenscht teneinde de bewapening van de po litie op peil te brengen. De karabijnen kun nen dienst doen voor gebruik op grooten af stand. Ook de Rijkspolitie is o.a. met kara bijnen bewapend, terwijl in tal van gemeen ten reeds tot die bewapening is overgegaan. Het nieuwe hoofdbureau van politie. Op de begrooting zijn geen gelden voor den bouw van een nieuw hoofdbureau uit getrokken omdat de Raad daarvoor nog geen crediet heeft toegestaan. Wanneer aan den Raad een voorstel tot den bouw wordt ge daan, zal een overzicht worden gegeven van de meerdere kosten. Wanneer alles vlot ver loopt zal het gebouw op zijn vroegst eerst eind 1938 gereed kunnen zijn. Geheime post. Er is op de begrooting een post geplaatst van f 100 voor geheime uitgaven. B. en W. zeggen, dat zij niet kunnen mededeelen, welke uitgaven ten laste van dezen post zul len worden gedaan omdat het hier geheime uitgaven betreft. Geneeskundig school toezicht. De opmerking inzake het geneeskundig schooltoezicht heeft de aandacht van B. en W. Er dient evenwel rekening te worden ge houden met den financieelen toestand dei- gemeente. In het verslag is niet geschreven, dat en kele onderwijzers weigerden hun medewer king te verleenen, doch er werd gesproken over onvoldoende medewerking. Dat is ge heel iets anders. B. en W. meenen hier te doen te hebben met de gevolgen van een ver keerde mentaliteit van een hoofd der school, waarin zij geen wijziging kunnen brengen. Er is ook dikwijls gebrek aan medewerking bij de ouders. Verschillende factoren werken ten opzich te van het zenden van kinderen naar de Wil- helminaschool belemmerend. Eén daarvan en op de scholen is dat wel een zeer voor name is, dat het aantal onderwijzers verband houdt met het aantal schoolgaande kinde ren. Van één of een paar kinderen kan het afhangen, of het personeel al dan niet moet worden ingekrompen. Overigens laat. de me dewerking der ouders ook te wenschen over. Keurmeesters en slagers. Enkele leden hadden wederom de aan dacht gevestigd op het feit, dat de keur meesters de administratie bijhouden van een door de slagers opgericht verzekeringsfonds. Zij achtten dit een ongewenschten toestand en verzochten B. en W. hieraan een einde te maken. B. en W. antwoordden hierop, dat in de vergadering van 26 November 1936 hierom trent van gedachten is gewisseld. Tegen het bijhouden der bedoelde administratie bestaat bij het college geen direct bezwaar. De nader door hen bekomen inlichtingen hebben het college hierin versterkt. De bijzondere begraaf plaats. Een der leden vroeg aan Burgemeester en Wethouders, bij de eigenaresse van de bij zondere begraafplaats te IJmuiden er op aan te dringen, het aanzien van deze begraaf plaats te verbeteren. De bedoelde begraafplaats, aldus het ant woord van B. en W. is een particuliere be- eraafolaats, waarover de gemeente geen zeg genschap heeft. Zij is naar de meening van B. en W. moeilijk te verbeteren. Ook dit punt heeft de aandacht van het college. De Radiocentrales. Een der leden miste in deze begrooting een bijdragen van de radiocentrales. Hoewel het dit lid bekend was dat volgens een aanschrij ving van den minister, de gemeente de tot dusver geheven vergoeding niet meer mag innen, achtte hij het toch billijk, dat de ex ploitanten een vergoeding aan de gemeente betalen voor het hebben van kabels in- en overspanningen boven den grond. B. en W. hebben volgens hun antwoord, een wijziging overwogen van de precariover- ordening in dien zin, dat voor de overspan ningen ook belasting moet worden betaald. Zij stuitten daarbij echter op het bezwaar, dat dan ook voor alles wat boven de straten wordt gehangen, zooals zonneschermen, bal- cons uithangborden enz. belasting verschul digd'is. Het treffen van uitzonderingen ach ten B én W. moeilijk aanvaardbaar. Voor het hebben van kabels in den gemeentegrond is reeds precario verschuldigd. Achterstand in de leermid delen van openbare en bijz. scholen. Meerdere leden wezen er op, dat in de leer middelen van de openbare en bijzondere scholen tengevolge van de geringe bedragen die beschikbaar worden gesteld, een groote achterstand is ontstaan. Zij vroegen B. en W om na de vaststelling van deze begroo ting er bij de Regeering op aan te dringen, ruimere middelen voor dit doel beschikbaar te stellen. Een der leden drong er op aan, meer uniformiteit te betrachten bij de aan schaffing van leermiddelen voor de openbare en biiznndere scholen door centralen inkoop. En aldus antwoordden B. en W Het be drag dat voor leermiddelen van d° nnenbar* scholen beschikbaar mag worden gesteld, is inderdaad te laag. Op 7 Juni 1937 hebben B. en W den minister van Binnenlandsche Za ken gevraagd, f 1000 beschikbaar te mogen stellen voor verbetering en aanvulling der leermiddelen van de u.l.o. school om in het (De Engelsche vliegers Mrs. Kirby Green en Clouston hébben het record LondenKaapstad vice versa sterk verbeterd door er 5 dagen en 17'/2 uur over te doen.) Nog geen honderdveertig uren, LondenKaapstad heen en weer, Die kun j' om een boodschap sturen, Dat is vliegensvlug verkeer. Over zeeën, bergen, dalen, Heel de lengte Afrika, Honderdveertig uur twee malen, Doe dat maar eens even na. Nauwlijks slapen, vluchtig eten, Steeds maar staren in 't verschiet, In een nauw bestek gezeten, Neen, dat is zoo prettig niet. Zelfs ai was het een prestatie, Die alleen maar was gemunt Op het wekken van sensatie, Ons ontzag zij hun gegund. Mooglijk zullen wij ervaren, In den tijd van een geslacht. Dat, zeg over dertig jaren. Deze vlucht eens wordt herdacht. Zal men haar dan aandacht schenken, Als bijzonder flink en knap? Of haar enkel maar gedenken, Als een stuntelige grap? Zal men dan naar Kaapstad zweven In één etmaal heen en weer, Als een zeer normaal beleven, In het daaglijksch vliegverkeer? 't Kan best zijn. als men 't verleden Met het heden vergelijkt, Troost u, zonder hulp van 't heden, Wordt die toekomst niet bereikt. P. GASUS. bestaande tekort aan boeken eenigszins te kunnen voorzien. Tevens verzocht het col lege, jaarlijks een hooger bedrag per leerling beschikbaar te mogen stellen. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. Ook in 1935 werd door een lid van den Raad de wenschelijkheid geuit om de leer middelen voor de openbare en bijzondere scholen centraal te doen inkoopen. Het door B. en W. hierop ingestelde onderzoek wees uit, dat dit niet mogelijk is, omdat de be sturen van de meeste bijzondere lagere scho len daar afwijzend tegenover staan. B. en W. hebben hiervan mededeeling gedaan in det vergadering van 10 Maart 1936. Een nieuw onderzoek ter zake acht het college overbo dig. COMITé VOOR CULTUREELE FILMS. Namens het Comité voor Cultureele films verzoekt men ons plaatsing van het volgende: U zu'lt allen zeer zeker van het doel en werken van het Comité voor Cultureele films gehoord hebben. Wij willen, voor zoover het in ons vermogen ligt. op filmgebied iets goeds bieden, op cultu reel en wetenschappelijk gebied. Een ieder, die er met ons van overtuigd is, dat wij voor onze algemeene kennis het zien van deze films noodig hebben, bekend moe ten blijven met wat de hedendaagsche cultuur en techniek ons brengt, kan als abonné de voorstellingen bijwonen. Donderdag 18 November j.l. gaven wij onzen eersten avond met de film „Sequoia" een na tuurfilm, welke het leven van de dieren in de wildernis behandelt en stellig een der mooi ste films op dit gebied is. Natuurlijk waren wij verheugd, dat op dezen eersten avond al'le plaatsen bezet waren, doch wij vonden het minder verheugend dat wij meer dan honderd personen, die zich niet tijdig van plaatsen voorzien hadden, moesten teleurstellen. Daarom besloten wij, een tweede vertooning van deze prachtige film te geven op Donder dag 25 November a.s. in de Bioscoop „De Pont". Er gaven zich 220 abonnés den eersten avond op. Het abonnement geeft recht op vier film- vertooningen welke gegeven zullen worden in Januari, Februari, Maart en April as. BONNEN VOOR RADIODISTRIBUTIE. Het Comité verzoekt ons te melden, dat her nieuwde inschrijving voor de maand Decem ber heeft plaats gehad voor de Centrales Ken- nemerland en Velsen-Noord op Donderdag 18 November. De uitreiking zalï geschieden op Donderdag 25 November voor de Centrale Ken- nemerland van 78 uur, voor Velsen-Noord van 6V21% uur. Voor de Centrale Huisman en v. d. Broek had de inschrijving plaats op Vrijdag 19 No vember en geschiedt de uitreiking op Vrijdag 26 November van 7—8 uur. Aantal werkloozen gestegen. Als gevolg van seizoeninvloeden. Het aantal werkloozen in onze gemeente bedroeg: Bouwvakarbeiders 428 554 Metaalbewerkers 206 »299 Houtbewerkers 18 29 Landarbeiders 34 49 Visschers 147 218 Kantoorbedienden 51 45 Losse arbeiders 613 718 Overige beroepen 297 313 Mannen boven de 18 j 1864 2316 Mannen onder de 18 j. 72 151 Vrouwen boven de 18 j 13 19 Vrouwen onder de 18 j 5 20 Totaal werkloosheid 1954 2506 Sedert de vorige week steeg het aantal werkloozen met 87. Deze stijging moet hoofd zakelijk worden toegeschreven aan seizoen invloeden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis dat door hen aan de N.V. Petroleum Maatschappij „The Texas Company" te 's-Gravenhage vergun ning is verleend tot het wijzigen van een ben zinepompinstallatie, door het vervangen van de bestaande pomp door een electrisch aange dreven pomp. op in het perceel kadastraal be kend Gemeente Velsen, af deeling IJmuiden, sectie no. 2636, plaatselijk bekend Annastraat, achter het perceel Oranjestraat no. 15 te IJmuiden SINT NICOLAASFEEST DER S.D.V.C. De Soc. Dem. Vrouwenclub te Velsen-Noord houdt Zaterdagmiddag 4 December een Sinter klaasfeestje in het zaaltje van den heer Boot aan den Koningsweg. Kinderen van 5 tot 12 jaar mogen aan het feestje deelnemen. Zij kunnen zich tot 2 December opgeven bij mevr. Martens, Schulpweg 25. mevr. Eckhard, Corverslaan 76, mevr. Sanders, Watervliet- straat 27 en mevr. de Waal, Duinvlietstraat 114 IJMUIDEN De moeilijkheden voor den vischhandel. De hertog van Aosta, die ermoedelijk, in de plaats van Graziani, tot onderkoning van Abessynië zal worden benoemd. Demonstratieve vergadering te Amsterdam vraagt saneering. Op initiatief van den Nederlandschen Bond van Kleinhandelaren in het visch- en haring- bedrijf is Maandagmiddag te Amsterdam een demonstratieve vergadering gehouden ter be spreking van de moeilijkheden, waarmee de vischhandel heeft te kampen. De vergadering, die onder leiding stond van den tweeden voorzitter van den bond, den heer C. J. F. Hendriks, lid van den gemeente raad van Hoorn, werd o.a. bijgewoond door den secretaris van de Nederlandsche Visscherij centrale, den heer Van Dijk, den directeur van het marktwezen te Amsterdam, dr. Van der Laan, en den inspecteur van het markt wezen de Haar, de heeren Meyerink en Ver meulen, voorzitter en secretaris van de ree- dersvereeniglng te IJmuiden, den heer Zou- tendijke, voorzitter van den Nederlandschen Marktkoopliedenbond, en verschillende ande ren, terwijl een gedeelte van de vergadering werd bijgewoond door den oud-minister van waterstaat, jhr. ir, O. C. A. van Lidth de Jeude, als vertegenwoordiger van de Tweede Kamerfractie van den Vrijheidsbond. Ver schillende andere uitgenoodigde fracties had den bericht van verhindering gezonden. De secretaris van den bond, de heer L. Presser, sprak over de saneering van den vischhandel, waarmee hij, naar hij verklaar de, geen radicale afsluiting van het bedrijf bedoelde, doch een gezondmaking van het geheele visscherijbedrijf, en van den handel als middel om de distributie van visch in juiste banen te leiden. Bij intensiever afzet zou afsluiting van het bedrijf funest kunnen worden. In de eerste plaats is een beter contact tusschen visscherij en handel noodig om te komen tot betere toestanden. Een der groot ste belemmeringen voor den handel wordt ge vormd door de ongeregelde aanvoeren. Daar door is de vischhandel aan voortdurende schommelingen en zeer groote risico's onder hevig. Een der grootste euvels is echter, dat bij on verwachte toevallige groote aanvoeren groothandel zich op het terrein van den kleinhandel werpt en zich met prijscouran ten wendt tot de groote hotels en andere in stellingen. Vaak verkoopt de groothandeaar een deel van zijn voorraad met winst aan den kleinhandelaar en komt dan met de rest van zijn voorraad op de markt en concurreert op deze wijze tegen zijn eigen cliènt. Een ander bezwaar is het feit dat velen, die volgens de Zuiderzeesteunwet of door Maat schappelijk Hulpbetoon gesteund worden, het advies krijgen, een vischwinkel te be ginnen of met visch te gaan venten. Niet al leen dat daardoor het aantal distribuanten vergroot wordt, maar deze menschen zijn in het algemeen niet deskundig en daardoor wordt de chaos in den vischhandel nog ver ergerd. Om aan deze wantoestanden een einde te te maken ziet spr. geen andere oplossing dan voorloopig toch een afsluiting zoowel van den groot- als van den kleinhandel. Niemand weet bij benadering, hoe groot het vlschdistributieapparaat is. Dat dient eerst nauwkeurig te worden vastgesteld en in dien zin moet ook de overheid te hulp komen. Men kan dan nagaan of het geheele land wel vol doende bestreken wordt, de controle kan er door vergemakkelijkt worden en de propa ganda voor het vischverbruik erdoor be vorderd. De vischventers lijden vaak liever honger dan dat zij gaan stempelen. Zij hebben een wijk dikwijls gedurende jaren opgebouwd, maar het publiek gaat gemakkelijk naar een ander en daarom wil de vischventer niet uit zijn wijk weg, ook al kan hij geen winst ma ken. Waarom kunnen deze menschen niet een kleinen bijsteun krijgen? Spr. eindigt zijn rede met een beroep op de overheid en met de verklaring, dat slechts saneering van den vischhandel redding kan brengen voor deze groep en daardoor ook voor een belangrijke tak van nationale nijverheid als de visscherij in haar geheel. Vervolgens was het woord aan den voorzit ter van den Nederlandschen bond van klein handelaren in het visch- en haringbedrijf, den heer K. Lammers. De moeilijkheden in den vischhandel spit sen zich meer en meer toe als gevolg van de wantoestanden in het visscherijbedrijf, ir- toe zich ook de kleinhandel rekent. De grootste moeilijkheden ondervindt de vischhandel door de ongeregelde en onvol doende aanvoeren in IJmuiden. Men heeft de visscherij echter afgesloten en slooppremies toegekend zonder zich af te vragen of het productie-apparaat wel deugt. Onze trawler- vloot is verouderd en de steun, dien de regee ring den reeders verstrekt, had beter gebruikt kunnen worden voor bouw van nieüwe sche pen. Daarvan is echter vrijwel geen sprake. Welke lijn volgen de reeders bij hun systeem van aan voren? Waarom is nooit overleg met den handel gepleegd? Als er makreel te vangen is, voert iedereen zooveel makreel aan. dat deze waardeloos wordt, terwijl bovendien de consument die ook wel eens een andere vischje wil eten, er anti-wischeter door wordt. Hierdoor maakt maakt men anti-propaganda voor het visch verbruik. Veel visch of haring wordt al op zee be dorven door verkeerde zuinigheid van de ree ders, die te weinig zout en ijs meegeven. Slechts een beperkt aantal trawlers mag vis- schen en er is een tekort aan volksvisch. Daarom doet het vreemd aan, dat de invoer van de kostelijke Deensche visch hier aan banden wordt gelegd. De handelaars willen niet zoo graag juist buttenlandsche visch ver- koopen, doch zij vragen visch van goede kwa liteit en dat is de Deensche visch zeker. Als er aan den Nederlandschen aanvoer iets mankeert, ligt dat stellig niet aan de kloeke Nederlandsche zeelieden. De regeering dient in deze te helpen. Wel heeft de regeering zich dezer dagen met visch bezig gehouden, maar steeds om den handel nog verder achteruit te zetten, n.l. toen zij besloot, visch ter beschikking van de werkloozen te stellen. Niet dat spr. niet gaar ne zou zien, dat de werkloozen goedkoope visch kunnen krijgen, maar dan schakele de regeering den vischhandel in. Hoe wil de re geering de visch distrubueeren zonder den vischandel? Evenals indertijd de gemeente Amsterdam, zal ook de regeering slechts ten koste van zeer groote bedragen zelf de visch- distributie ter hand kunnen nemen. Wil men goedkoope volksvisch hebben, dan zullen de accijnzen op bakolie, die op het oogenblik 36 cent per K.G. bedragen, belang rijk verlaagd moeten worden. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Besommingen haringloggers met versche haring: SCH 399 f 1740 SCH 310 f 920 SCH 15 1050, SCH 186 f 1230, SCH 210 f 1160, SCH 9 f 240, SCH 84 f 740, SCH 19 f 630, SCH 25 f 280, SCH 3 f 230, SCH 121 f 230, SCH 225 f 1980, SCH 159 f 1110, SCH 328 f 1100, SCH 229 f 950, KW 3 f 1670, KW 4 f 1000, KW 5 f 950, KW 57 f 340, KW 55 f 650, KW 56 f 640, KW 103 f 980, KW 34 f 710. KW 141 f 420, KW 25 f 490, KW 149 f 1220, KW 147 f 450. KW 147 450, KW 22 f 480, KW 96 410, KW 153 f 1320, KW 36 f 1150, KW 19 f 920, KW 127 f 360, KW 173 f 1040, KW 70 f S30. PERSONALIA. De heer J. B. Oskamp, voorheen hulppredi ker der Nederl Herv. Gemeente te IJmui- aen-Oost. thans voorganger der evangelisatie te Den Helder, heeft toezegging van beroep ontvangen naar Ned. Herv. Gemeente te Made (N.-Br.) SPELDJESDAG VOOR VOLKSONDERWIJS. Doordat zich slechts een gering aantal col- lectrices had aangemeld en mede door het slechte weer was het verleden week onmogelijk alle straten in IJmuiden, Velsen en Driehuis af te werken. Het was wel heel erg teleurstellend voor de kleine kleuters, dat van de door henzelf ver vaardigde speldjes zoo'n groot aantal onver kocht bleef. Terwijl toch Volksonderwijs ten bate van de beide neutrale kleuterscholen te LJmuiden-West en IJmuiden-Oost nog zooveel geld kan gebruiken. Het bestuur van de afdeeling Velsen-IJmui- den van „Volksonderwijs" heeft zich echter tot B. en W. gewend en toestemming gekre gen Woensdag, 24 November a.s. de collecte voort te zetten en de niet bezochte wijken als nog te bezoeken. NEDERL. ROODE KRUIS. Woensdagavond 8 uur is er in het gebouw op het Willemsplein cursus voor de leden van de transportcolonne en helpsters van het Nederl. Roode Kruis. PERSONALIA. Door den kerkeraad der Geref kerk (West) is aan den heer T. van Popta ontheffing ver leend om genoemde kerk als ouderling te dienen. VLAARDINGEN Vlaardingen. 22 November 1937 ("A.N.P.) Volle haring Eng. wal per kantje f 7.908.30 IJIe haring Eng. wal per kantje f 8.820 Steurharing Eng. wal per kantje f 6.506.70

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1