PUNCH RAADSVERGADERING BEVERWIJK BERICHT Een statistiek. DE WIJNHANDEL" J. DE SWART Een pracht winterjas DAVIDSON LAA ICUEEP/ Mi De Rijksbijdrage in het tekort 1937De Raad aanvaardt de gestelde voorwaardenGeen vak onderwijs meer in lichamelijke oefening Gisteravond vergaderdie de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Scholtens. Na opening der vergadering her innerde de voorzitter aan het aan Prins Bern- hard overkomen ongeval. Gelukkig, aldus de voorzitter, zijn de berichten omtrent zijn toe stand steeds gunstiger. Spr. hoopte, dat de Allerhoogse het zoo zou mogen schikken, dat het Prinselijk gezin in goede gezondheid rond om de wieg van den jongen Oranje vereenigd zou mogen zijn. Voorts herdacht de voorzitter het overlij den van het raadslid H. Rothe. Onder den in druk van dit verscheiden, aldus spr., gaan onze gedachten eerst uit naar de echtgenoote en kinderen, die zijn overgebleven. Wel zeer smartelijk heeft hun het ontslapen van hun man en vader getroffen. Van harte deelen wij dan ook in hun rouw. Hij heeft hier ter stede, zoo vervolgde de burgemeester, langen tijd een vooraanstaande plaats bekleed. Ook daar buiten genoot hij vertrouwen. Op verschillend maatschappelijk terrein heeft hij in den loop der jaren de gemeente gediend. Sedert 1936 heeft hij daarenboven zitting gehad in den Raad. Hij maakte deel uit van verschillende commissies. De ervaring, welke hij op verant woordelijke posten had verworven had hem gevormd tot iemand, wiens woorden ook door de tegenstanders, gaarne werden aangehoord. Hoewel Amsterdammer van geboorte, had hij zich gehecht aan Beverwijk. Hij kwam strijd vaardig op voor de belangen der gemeente, zooals die hem in het licht zijner levensbe schouwing voor oogen stonden. Wij willen on zen arbeid niet. aanvangen, aldus besloot de voorzitter, zonder zijn persoon en zijn werk op gemeentelijk terrein met dankbaarheid te hebben gememoreerd. Zijn nagedachtenis zal hier in eere worden gehouden. De raadsleden hoorden deze woorden staan de aan. Na goedkeuring van de notulen werden de geloofsbrieven onderzocht van het nieuw benoemde raadslid den heer A. Wernke. De commissie adviseerde tot toelating, waar toe werd besloten. Mej. Liefhebber werd benoemd tot tijdelijk leerares aan de gemeentelijke Huishoud- en Industrieschool. Tot hoofd van de openbare lagere school werd de heer W. P. M. Wortman benoemd. De begrooting voor 1938 van het gasthuis of oude mannen- en vrouwengasthuis te Wijk aan Zee werd goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel tot vaststelling van een besluit ingevolge artikel '115 der Politieverordening inzake de verblijf plaatsen van woonwagens en woonschepen. De heer R ij k e n s vroeg of overtredingen, b.v. het plaatsen van woonwagens op openbare wegen of particuliere terreinen, nu ook ver volgd konden worden. De voorzitter beantwoordde deze vraag bevestigend. Een voorstel tot wijziging van de verorde ning tot afwijking van de bepalingen der Win kelsluitingswet werd op voorstel van B. en W aangehouden. Met algemeene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen tot het aangaan van nieuwe overeenkomsten met J. H. Borst en A. Durge inzake het ophalen van haard- aseh en vuilnis in de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin. Bij de behandeling van het voorstel tot het aangaan van overeenkomsten met A. Durge omtrent het ledigen van beerputten en mena gewaterputten merkte de heer Passchier op, dat de ondernemer zijn werkterrein ook naar B'èverwijk kan verleggen, waarvan hij concurrentie vreesde. Wethouder Van Dok zei, dat het niet mo gelijk is de verordening te wijzigen. Spr. was er evenwel van overtuigd, dat het voor vele 1 inwoners een groot ongerief zou beteekenen, wanneer men den exploitant zou verbieden in Beverwijk zijn werk te verrichten. Het voorstel werd hierna aangenomen. Aan den onderwijzer in het vak lichamelijke oefening werd eervol ontslag verleend wegens opheffing van zijn betrekking. De heer Visser protesteerde er tegen, dat van hoogerhand aan het vakonderwijs een einde werd gemaakt. Het gebruik van lokalen. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot vaststelling van een verordening omtrent het in gebruik geven van gemeentelijke sportter reinen met toebehooren van de gemeentelijke gymnastiek- en schoollokalen. Van drie gym nastiekvereenigingen was een gezamenlijk adres ingekomen met. verzoek aan het voor stel ten aanzien van de gymnastiekvereenigin- gen geen gevolg te geven. In een request van de V. V. V. werd den raad gevraagd onder de huidige omstandigheden het meest gunstige besluit te nemen. De heer S t e y n betreurde het, dat deze voordracht is verschenen. Verscheidene groe pen burgers hebben geijverd voor de totstand koming van het gemeentelijk gymnastieklo kaal. De gymnastiekvereenigingen verrichten een zeer nuttig werk, dat men niet door ver hooging der tarieven onmogelijk mag maken. De ouders van talrijke kinderen beneden 14 jaar kunnen onmogelijk voldoende contributie betalen om deze hoogere uitgaven mogelijk te maken. Het college had daaraan moeten den ken, want de thans voorgestelde tarieven kun nen door de vereenigingen niet worden be taald. De voorzitter wees er op, dat in de voordracht een artikel zal worden ingelascht, waardoor de kosten van huur voor de lessen aan jongere leden tot de helft worden terug gebracht. De raad diene zich er rekenschap van te geven, dat het hier toch eigenlijk een subsidie geldt, want de tarieven zijn berekend op den kostprijs van de lokalen, echter zon der nog rente en aflossing in aanmerking te nemen. De vereenigingen denken wel eens ver keerdelijk, dat zij goede klanten van de ge meente zijn. De heer S t e y n merkte op, dat de gemeente toch moet zorgen, dat de jeugd „niet heele- maal naar den kelder gaat." In dit moreele voordeel kan de rente en aflossing worden verdisconteerd. Wanneer de raad de toezegging van het college heeft, dat B. en W. de verordening ten aanzien van de jonge leden niet zullen toepassen, zoolang zij wordt voorgesteld, kan spr. zich er bij nereleggen. De heer R ij k e n s kon zich met de voor dracht van B. en W. wel vereenigen. Het tarief is naar spreker's meening zoo gunstig mogelijk voorgesteld. De heer V i s s e r vestigde er de aandacht op, dat de gemeente hier een taak te vervullen heeft. De gemeente moet de vereenigingen zooveel mogelijk tegemoet treden voor de opvoeding van de jeugd. Ei- wordt in het al gemeen veel gewag gemaakt van de verwil dering van de jeugd. De overheid moet de hand ook maar eens in eigen boezem steken. Zij moet aan het werk van de gymnastiek vereenigingen zooveel mogelijk tegemoet komen, dat kan in de verwildering van de jeugd een verbetering te weeg brengen. De heer Vink wilde er op wijzen, dat de zaak door B. en W. tot de juiste proporties is terug gebracht, zoodat het betoog van den heer Visser niet ter zake was. De heer Passchier vond het onjuist van den heer Visser om de overheid, zij het ook in direct, verantwoordelijk te stellen voor de verwildering van de jeugd. Deze is volgens spr. aan andere oorzaken te wijten. Hoewel spr. de lichamelijke opvoeding belangrijk vindt, is de godsdienstige opvoeding voor hem altijd nog primair. De voorzitter zei, dat men niet uit het oog mag verliezen de subsidiëering van de gymnastiekvereenigingen in den vorm van licht en verwarming der lokalen. Wethouder Van Dok kwam er tegen op, dat men het gemeentebestuur verweet als zou het van de school- en gymnastieklokalen winstobjecten willen maken. Spr. had ver wacht, dat de vereenigingen deze onjuistheid hadden tegengesproken. De verordening werd hierna goedgekeurd. Filmkeuring. Ten aanzien van de voorgestelde verorde ning ex. art. 4 der Bioscoopwet vroeg de heer Vink zich af of het niet gewenscht zou zijn in de gemeente een nakeuring van films te bevorderen. De smakelooze films van tegen woordig, met liefdes- en misdaad-scènes brengt de jeugd aan het wankelen. De heer Passchier verklaarde zich een voorstander van straffe maatregelen, vooral ten aanzien van den leeftijdgrens voor het bioscoopbezoek. Ook de heer Visser verzocht wat dit laatste betreft strenger toezicht. Ten aanzien van een gemeentelijke na keuring verklaarde de Voorzitter zich nader te moeten beraden. Het college zal dit overwegen en daarover advies uitbrengen. De voorgestelde verordening werd goedge keurd. Dit geschiedde eveneens met het voor stel tot vaststelling opnieuw van de verorde ning tot heffing en invordering van belasting tot het hebben van geleidingen.ten behoeve van radiodistributie. De capitulanten. De heeren Visser, Welagen, Van Doorn, Van Groningen, Rollenberg en mevr. Kemp Haan verklaarden zich tegen de vaststelling opnieuw van de Capitulanten-verordening. Ook de heer S t e y n schaarde zich aan die zijde, hoewel de raad van deze meening dan eerder blijk had moeten geven. Wethouder VanDok zei, dat de gemeen te er niet aan zal ontkomen. Wel zal vooraf overleg gepleegd worden, wanneer capitulan ten aan Beverwijk worden toegewezen. Wan neer de raad deze verordening evenwel niet zou vaststellen, dan zou er van dit overleg na tuurlijk geen sprake zijn. De Voorzitter was er van overtuigd, dat men slechts prima krachten zal aanwijzen. Het stelsel heeft ook goede kanten. De heer Vink was van oordeel, dat het ge meentebestuur de noodige werkkrachten zelf moet toetsen en aanwijzen. De verordening werd in stemming ge bracht en met 412 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Out, Van Dok, Rij- kens en Passchier. Eenige onderwijszaken gingen hierna vlot onder den hamer door, waarna de Voorzit ter aan de orde stelde het voorstel tot het anvaarden van de bijzondere voorwaarden door de regeering gesteld voor het toekennen van steun uit 's-Rijks kas voor den dienst van 1937. De Rijksbijdrage. De V o o r z i 11 e r gaf ln overweging in deze vergadering niet te discussieeren over de subsidieering van het Voorbereidend onder wijs, maar af te wachten welk percentage wordt toegewezen. De heer Aar den burg verzocht B. en W. dringend stappen te doen, dat de voorge- seelde belasting van 3 pet. op de onge- 1 bouwde eigendommen ongedaan wordt ge maakt. Deze belasting zou zwaar drukken op tuinders en kleine landbouwers, die deze nieuwe last onmogelijk kunnen dragen. Ook de heer S t e y n drong er op aan de bevoegde instanties ervan te overtuigen, dat de heffing van deze belasting in Beverwijk niet in te voeren is. Zij is op papier gezet, al dus spr., maar geld in de kas zal zij niet brengen. De Voorzitter wilde er op wijzen dat deze belasting ver zal blijven onder het voor deel van de in het volgend jaar te heffen per- soneele belasting, volgens de nieuwe klasse, waarin de gemeente komt. Het gaat hier slechts om heel kleine bedragen. De oude gemeente Beverwijk kende deze belasting reeds en men heeft haar ingetrokken, toen de gemeente het juist niet missen kon. Ove rigens was spr. van oordeel, dat de gemeente er nog al genadig af komt. Den heer Visser heeft hét gefrappeerd dat het bedrag voor schoolvoeding en -klee ding van f 3500 tot f 3000 moet worden terug gebracht. Hiertegen wilde spr. een vlammend protest doen hooren. Ook de heer Van Groningen was daar over zeer onprettig gestemd. Aan schoolvoe ding bestaat zeer groote behoefte en reeds worden daarvoor van particuliere zijde in zamelingen gehouden. Ten aanzien van de subsidieering van het Witte Kruis achtte de Voorzitter het misschien nog mogelijk door onderling over leg de nadeelige gevolgen van den eisch van den minister wat te verzachten. Het college is zeker bereid dit te onderzoeken. Het voorstel van B. en W. tot aanvaarding van de bijzondere voorwaarden door de re geering werd met 13—2 stemmen aangeno men. De heeren Visser en Rollenberg stem den tegen. Een aantal missives van Ged. Staten hou dend goedkeuring van genomen raadsbeslui ten werd voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd de afwijzende beschikking op een verzoek J. G. H. Damen, gewezen hulp bode ten raadhuize om zijn wachtgeld te ver lengen. Een adres van het R.K. Kerkbestuur van de H. Agatha houdend verzoek op grond van art. 25 der Nijverheidsonderwijswet te willen verklaren, dat de oprichting en instandhou ding van een R.K. dagnijverheidsschool voor meisjes in deze gemeente wordt noodig ge oordeeld, werd hi handen gesteld om prae- advies. Bij de rondvraag informeerde Mevr. Kemp-Haan naar de uitkeering van B- steun. Wethouder Out zei, dat de armlastigen, die nog nooit een aanvulling op hun steun kregen eerst aan de beurt zijn. De Voorzitter wees er op, dat op het betrokken bureau zooveel werk moet wor den verricht, dat sommige dingen onmogelijk op tijd kunnen worden voorbereid. De heer Passchier vroeg naar aanlei ding van een request van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde naar een ont- werp-verordening ter bescherming van de duinflora. De Voorzitter antwoordde, dat deze verordening waarschijnlijk in de volgende ver gadering behandeld kan worden. De duin- flora heeft Inderdaad veel te lijden gehad van gespuis, dat nu oorzaak is, dat de mooie Boschweg moest worden afgesloten. Na een zitting met gesloten deuren werd op voorstel van B. en w. nog besloten tot aan koop van het perceel Koningstraat 184 (hoek Jan Alsweg) voor den prijs van f 3600. De Voorzitter sloot de vergadering na den raadsleden een gelukkig Kerstfeest en een prettige jaarwisseling te hebben toege- wenscht. KIJKMIDDAG VAN DEN VROUWENKRANS. De Christelijke Vrouwenkrans heeft gis termiddag van 35 uur haar traditioneelen kijkmiddag in de bovenzaal van het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw gehouden. De goederen, die door de dames zijn vervaardigd en die met Kerstmis uitgedeeld zullen wor den, trokken veel belangstelling zoodat het gistermiddag een komen en gaan was in het Vereenigingsgebouw. Des avonds is de Vrouwenkrans nog eeni ge uren gezellig en onder het genot van een kopje thee bijeen geweest. (Nu de regeering blijkbaar wil bezuinigen ov de lichamelijke op voeding als leervak op de scholen geeft 'de Nederlandsche 'bond tot het redden van drenkelingen een statistiek, waaruit blijkt dat in de laatste 4 jaar nog meer dan 200 kinderen beneden 16 jaarlijks door verdrinking om het leven zijn n.) Als je leest van Nida, Dini, Rietje, Willy, Cor en Rie, Geflankeerd door Jopie, Tini En ik weet niet allen wie; Als je zooveel stoere knapen In de snelle zwemsport kent. Die van alles doen dan slapen Li het natte element; Ben je, zachtgezegd, verwonderd, Als je zwart op wit ziet staan; Er zijn jaarlijks nog tweehonderd Door verdrinking heengegaan. En dat zijn geen hoogbejaarden, Achteruitgegaan in kracht, Of door rheumatiek bezwaarden, Dat is huidig jong geslacht. Ruim tweehonderd, telken jare, Onder zestien jaren oud, Die zich 't lijf niet konden sparen, Ondanks drang tot zelfbehoud. Zie, het moest niet mooglijk wezen, Dat ons waterlandsch publiek, Jaarlijks weer een les moet lezen Uit zoo'n droeve statistiek. Kindren moeten leeren reeknen, Lezen, schrijven en de rest, Op die dingen, die beteeknen, Doen ze nooit genoeg hun best; Omdat ieder hunner later Knap en flink en groot moet zijn, Maar wat baat dit, als het water Lang voordien hun dood moet zijn? In het machtig koor van stemmen, Dat reeds eer sprak, zeg ik mee: Kindren moeten leeren zwemmen, In ons land van plas en zee. Waar men kosten wil vermindren, Als men 't hier maar niet mee doet, Want de levens van de kindren, Zijn een veel te kostbaar goed. P. GASUS OUDERAVOND SCHOOL 4. De openbare lagere school 4 aan het C. H. Moemulein heeft een ouderavond in de Zee- wijkschool gehouden, waarvoor de belang stelling zeer groot was. Het hoofd der school, de heer L. J. Vonk, heeft een kort welkomstwoord gesproken, waarna de leerlingen van het zevende en achtste leerjaar een tooneelstukje, getiteld „Neef Eduard" opvoerden. De jeugdige ac trices en acteurs hebben de aanwezigen ver baasd door hun uitstekend spel. Het tooneel stukje was ingestudeerd onder leiding van den heer Van Os, terwijl de heer Schoos be langloos zijn medewerking als kapper ver leende. Vervolgens werd het gedeelte voor de pauze gevuld met voordrachten en too- neelstukjes. Openbare Werken had voor een podium gezorgd. Na de pauze; waarin gelegenheid was, om de allerbeste, per LiterJ.50 per flesch3.25 - 2.75 - 2.S0 eriieder kooper ontvangt onze FRAAIE KUNSTKALENDER. hoek Mieuwstraai. BREESTRAAT 65 TELEFOON 5709 BEVERWIJK. (Adv. Ingez. Med.) reeds vanaf f 12.90 Lijnrecht over het Raadhuis. BREES7R. 4446, Tel. 37S5, Beverwijk. (Adv. Ingez. Med.) zich met het onderwijzend personeel te on derhouden en waarin thee en limonade werd geserveerd, heeft de heer L. J. Vonk gewe zen op de bedoeling van school 4. In tegen stelling met de U.L.O.-scholen wordt op deze school in hoofdzaak practisch onderwijs ge geven, zoodat de kinderen, die de school ver laten 'het leven in kunnen gaan. Het aantal van deze scholen in Noord-Holland is zeer gering. Het groote verschil met andere scho len is, dat er m elk opzicht practisch on derwijs gegeven wordt. Hierna werd de heer Van der Born uit Heemskerk tot lid van de oudercommissie gekozen. Aan het slot van den avond heeft de heer Sluis dank gebracht aan het onderwijzend personeel en wees voorts op het nut van schoolreisjes, die voor de kinderen van deze school niet alleen prettig maar ook leerzaam zijn, omdat zij meer den vorm van een ex cursie hebben. Hierna werd de ouderavond gesloten. EEN WELKOM KERSTGESCHENK. Gisteren viel een prijs van f 25000 op no. 8115 van een Centraal-kwitantie, die ge kocht was bij den hoofdvertegenwoordiger, den heer Ed. Rus, Duinvlietstraat 50 te Vel- sen-Noord. Dit buitenkansje viel ten deel aan een ge zin, dat het geld wat men noemt best kan gebruiken. Nog denzelfden middag werd de prijs aan den gelukkigen winnaar als een" prachtig Kerstgeschenk uitbetaald. WILD VOOR DE KERSTTAFEL. Bange tijd voor het pluimvee. De wekelijksche pluimveemarkt in het vei linggebouw „Centrum" was gisteravond in verband met de naderende Kerstmis zeer druk bezocht. Bijna het heele gebouw was voor deze markt in gebruik genomen en dit bleek wel noodig te zijn, want de belangstelling van koopers en verkoopers was enorm. De aanvoer bestond in hoofdzaak uit slachtkonijnen, kippen, eenden en eenige kalkoenen, die op lange schragen op hun uiteindelijke bestemming wachtten. Voor al de konijnen waren in grooten getale aanwe zig, die met hun eeuwig in beweging zijnde neusjes en pientere oogjes onbewust van wat hun te wachten stond, den stroom van koopers en belangstellenden aan zich voorbij lieten trekken. Zij werden betast, gewogen, door kin deren gestreeld zonder zich er iets van aan te trekken en als het hen ten slotte begon te vervelen trachtten zij met een rappe beweging uit de vingers van den kooper te glippen om dan weer rustig heil bij de lotgenooten te zoeken. Als er dan na veel bieden en afdingen tot den koop werd besloten, werd het slacht offer in zijn vel gegrepen en uit zijn familie kring weggehaald, om in een kist of zak het noodlot tegemoet te gaan. Want al kan het konijn dan nog eenige dagen van zijn leven genieten, tegen Kerstmis is het gedaan met het knaagdierenleven. Nog eenmaal zal het in het middelpunt van de belangstelling staan, als het gebraden en wel op tafel komt om nu als knaagdier zelf afgeknaagd te worden. Ondanks de groote belangstelling was de handel stug, omdat de groote afnemers op zich lieten wachten. De verkoop bestond dan in hoofdzaak uit Kerstboutjes en. groote aantalr len werden slechts sporadisch gekocht. Een best konijn bracht toch nog ongeveer „drie en een kwart" op zooals de vakterm, luidt. Het gevederde volkje was niet in zoo grooten getale aanwezig als de konijnen, hoewel zij het in het voortbrengen van geluiden beduidend verder brachten dan de andere lotgenooten.. Heftig protesteerden zij als ze uit den .mand werden gehaald, waarin ze schuw en op een kluwen ineengedrongen, naar al die drukte om zich heen keken^.Zij pikten naar de onderzoe kende handen van den kooper, die hun waarde zou bepalen en kakelden „moord en brand", terwijl de kalkoenen, ten volle bewust van huil superioriteit in dit gezelschap met stoï- cijnsche kalmte het drukke gedoe langs hun veeren lieten glijden. Ook de handel voor het pluimvee was stug. A.s. Donderdag wordt een speciale markt ge houden en als de voorteekenen niet bedrie gen zal de aanvoer en de belangstelling nog groöterzijn dan Dinsdag. Het is echter te hopen, dat de handel dan wat vlotter mag ver- loopen, want menige konijnenfokker rekent in deze dagen op een Kerst-extraatje. CASTRICUM KERKDIENSTEN OP DUIN EN BOSCH. Op den eersten Kerstdag zal in de kapel van „Duin en Bosch" des middags te 4 uur een kerkdienst worden gehouden. Voorganger is Ds. Visser uit Santpoort. Het O.V.A.-koor zal den dienst opluisteren. Op den tweeden Kerstdag is de dienst des voormiddags om 10 uur. Ook dan zal Ds, Vis ser voorgaan. Aan dezen dienst zal het Zuster- koor medewerking verleenen. De pluimveemarkt in 't veilinggebouw Centrum te Beverwijk werd in verband met net naderende Kerstfeest zeer druk bezocht. Menige Vlaamsche reus verwisselde van eigenaar om met zijn bruin gebraden ledematen den Kerstdisch op te sieren. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam, 21, van N.-Rork te Rott. Nebraska (t.) 19 v. San Francisco Boschdijk, N.-Orleans n. Rott. 19 te Tam- pico. Leerdam, N.-Orleans n. Rott. 20 te Londen. Rotterdam, 20 v. Rott. te New-York. Volendam, 21 (6 n.m.) v. N.-York te Rott. vw. Nalon, Vancouver n. Londen 17 v. Cristobal. Leerdam, N.-Orleans n. Rott. 20 te Londen. Blommersdijk, Rott. n. Tampico p. 20 Prawle Point. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein, 21 v. Bremen n. Hamburg. Randfontein, 20 v. Rotterdam te Beira, vertr. 23 n. Rott. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitr.) 21 van Bombay. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitr.) 20 v. Colombo. Hoogkerk (thuisr.) 20 te Antw. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcone (thuisr.) 19 van Montevideo. Alpherat (uitr.) 20 te Montevideo. Alhena, 21 van Hamburg n. Rott. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (uitr.) p. 21 Perim. Serooskerk, antw. n. Hamb. p. 20 Vlissingen Gaasterkerk (uitr.) 20 van Hongkong. Grootekerk (thuisr.) 19 v. Singapore. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Merope, Palermo n. Lissabon 20 v. Gibraltar. Bodegraven, Chili n. Amst. 20 te Hamburg. Ariadne, 21 van Aarhuus te Kopenhagen. Oberon, Zighi n. Pernis p, 21 Finisterre. Ulysses, 21 van Rodosto te Samos. Ajax, 21 van Napels te Sete. Orestes, Amst n. Chili 19, 10 m. ZW v. Niton Saturnus, Rott. n. Tunis 20, 150 m. Z. v. L. End. Alkmaar, Amst. n. Chili 20 te Callao. Baarn, Amst n. Chili 20 te Curasao via Liverpool. Colmbia, 21 v. Barbados te Amst. Deucalion, 20 van Alexandrië n. Jaffa. Douro, 20 van Vigo n. Amsterdam. Ganymedes, Haifa n. Rott. 19 v. Gibraltar. Juno, 20 van Stamboul te Yerakini. Perseus, Hamb. n. Gothenburg p. 21 Holte- nau. Theseus, 21 v. Stettin te Amst. .Tiberius, 21 v. Amst. n. Hamburg. Titus, 20 van Susa ri Leith. Trajanus, Zante n. Amst. 20 v. Algiers. Vesta, 20 v. Piraeus te Gythion. Taurus (gech.) 20 v. Hamburg te Stettin. Stuyvesant, 20 v. W.-Indië te New-York. Agamemnon, Amst. n. Genua 20 van Oran. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisr.) 21 van Dakar. Maaskerk, 21 v. Rott. n. Hbg. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Nopan 21 v. Rott. te Batavia, Kota Gede (uitr.) 20 v. Brest. Tapanoeli (t.) 22 v. Londen. Brastagni (t.) 21 te Genua. Sibajak (t.) 2-2 te Marseille. Kedoe (thuisr.) p. 21 Ouessant. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Sembilan (th.) 21 v. Odessa. Johan de Witt (uitr.) 20 v. Sabang. Chr. Huygens, 21 v. Batavia te Amst. Bintang (th.) 21 van Port Said. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Diomed, 20 v. Rott. te Kobe. Titan, Rott. n. Japan 21 v. Penang. Glenfinlas, Dairen n. Amst. 20 te Penang. City of Christchurch, Dairen n. Rott. 20 te Manilla. Deucalion, 17 v. Yokohama n. Rott. Flintshire, Dairen n. Amst. vi. Londen 20 300 mijl Z. van Land's End. Agamemnon, Japan n, Rott. 21 v. Aden. Aeneas, Japan n, Rott. 20 van Marseille. Laomedon, Batavia n. L'pool 21 v. Amst, WIJKLIJN. Beverwijk, Rott. n. Pto Empedocle 21 v. Oran. Katwijk, 21 v. Rott. te Lissabon. Beverwijk, 21 v. Oran n, Pto. Empedocle. HALCYON LIJN. Stad Zaandam, 20 v. Gothenburg te Vesteras voor Rott./Vlaard. Stad Vlaardingen, 21 v, Vlaardingen naar Kirkenes. Stad Zwolle, Sfax n. Rouaan p. 20 Gibraltar. Maasburg, 23 (n.m.) n. Narvik te Vlaard. verw. AANGEKOMEN. Orion s.s. Midd. Zee Texelstroom s.s. Liverpool Akershus s.s. Oslo Gro s.s. Buenos Aires Caithness m.s. Buenos Aires 21 December: Britanica s.s. Rotterdam Theseus s.s. Stettin Bomma s.s. Oslo Cedr. Court s.s. West Afrika Chr. Huygens m.s. Nederl. Indië Colombia m.s. West Indië Henca m.s. Plymouth Java m.s. Rotterdam VERTROKKEN. Condor s.s. Helsinki Vulcanus s.s. Hamburg Wild Rose s.s. Antwerpen 21 December: Maaskerk s.s. Rotterdam Apollo s.s. Rotterdam Asperity s.s. Bremen Gro s.s. Esbjerg Tiberius s.s. Hamburg Aanvoer Braziliaansch ijzererts. Naar wij vernemen is er wederom een la ding erts uit Brazilië onderweg naar het Hoogovenbedrijf. Het betreft hier het Griek- sche s.s. „Solioutis", dat 7 dezer is vertrokken van Rio de Janeiro naar IJmuiden (Hoog ovens). IJzerverscheping. Het Duitsche s.s. „Condor", dat aan het Hoogovenbedrijf een partij ijzer geladen had, heeft Maandag zijn reis naar Helsinki voort gezet. Nieuwe kustvaarders Schier dagelijks lezen we van opdrachten tot den bouw van nieuwe kustvaarders, zoo dat men zich wel eens afvraagt, wanneer hier eenige wijziging in komt waartoe dit ten slotte leiden moet. Thans wordt weer de bouw opgedragen voor rekening van kapt. J. Pronk te Gronin gen van een motorschip met een laadvermo gen van 400 ton. Dit schip zal worden ge bouwd aan de nieuwe scheepswerf „Delfzijl" v/h. Gebrs. Saander te Farmsum (Gr.) Het zal worden uitgerust met een 240 P.K. Brons motor. Om te bunkeren. Ten einde te Amsterdam de bunkervoor- raad aan te vullen arriveerde Maandagavond aldaar het Noorsche s.s. „Gro" van Buenos Aires. Dinsdagmorgen heeft het schip zijn reis naar de haven van bestemming, Esbjerg, ween voortgezet.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2