Engeland's internationale politiek. Frank Kellogg overleden. JMbtèr—4fcéÈ* THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 Bet frorct van huesca-saragossa en teruel iPIGNAf -r\ ssotnf I ï- «YEBRA /PSEOJlE JSPRfE f ._:Lfc=t OTMEDIANO J URG£L /^>\V 4>E«pf 1 \ECEA I»-^HUESCAjj/ '8ENABARRE SOLÊON8 V,,' -TUDELA;tAuMÜDE,v|H\iS ™"*BARBAST(?0 as*. jl V 111 W fWcARobïfcv JJ =^ês^ËRp,ENTA^Klfl W^'LA^C\rverA/^X^RE\ iSF^~C^f jh/Alada V'"' vii^uA As^7Cfc| fe? "L-7yfó'°fe;^s^B ^g=jjALFAMBRA J _jt^ARO S yj%PENISCOLA^= - <g&ERUEL ^ALCAL A DE fcHiiBEPr==gg|g# P L ALUG en a8 Ju orreblan c :UENCjr*t^EM.yz L^-JfCAN^Te, ^IVERfc SEGQRE *almodovar.'che;lïa 'Dlqt fwA^E^ME ai-.;-'.'ÏS Qgg£WATARQ=^g 2SBA 0 AL O N A :BARCELÖNA= aiTARA5ÓNA^-M BORJA- iRAGQSSA gft/ILLAFRA1JICA JFRANKRljl; WOLINA Ï'ALCUÜI "SASUNTQ: aVALENCI imallorcaï Geen oplossing van het koloniale vraagstuk ten koste van andere mogendheden. Chamberlain en Eden spreken in het Lagerhuis. De debatten in het Lagerhuis werden giste ren geopend door den leider der Labour- oppositie, Attlee die zeide, dat drie groote mogendheden den Volkenbond hadden verla ten en sindsdien waren overgegaan tot ver schillende vormen van agressie. De regeering moet den Volkenbond steunen en er den eisch stellen om China te helpen tegen zijn aanvaller, in de eerste plaats door levering van de middelen om zioh te kunnen verdedigen en door weigering van elke lever rantie, van- welken aard ook, aan Japan. Wat Spanje betrof, moet volgens Attlee een einde gemaakt worden aan de politiek van non interventie, de regeering moet den moed heb ben tot Italië te zeggen, wat. spreker te zeggen had, n.l. dat zij geen vertrouwen had in het nakomen van internationale verplichtingen door Italië. De besprekingen van Lord Halifax in Duitschland konden misschien leiden tot het bewaren van den vrede voor enkele jaren, in ruil voor meer of minder belangrijke con cessie op koloniaal gebied, maar zij konden niet de vredesatmosfeer vestigen, die voor al les noodig was. De Labourpartij gelooft niet-, dat koloniën behandeld kunnen worden als tegenwaarde bij diplomatiek loven en bieden. Attlee zinspeelde voorts op de anti-Brit- sche propaagnda van Italië. Neville Chamberlain antwoordt. De premier, die na den leider der oppo sitie het woord voerde, zeide: Inderdaad is het noodig om maatregelen tegen de onjuiste en tergende anti-Britsche propaganda, die vooral in het nabije Oosten gevoerd werd, te nemen, maar zooals Eden gisteren reeds heeft gezegd, heeft de regee ring de Italiaansche regeering gewezen op den ernst van dien tóesand, maar het had niet geholpen. Wilde Attlee soms ten oorlog gaan tegen Italië of een ander land terwille van die onjuiste propaganda, die op den duur haar eigen doel toch voorbij moest streven? De reis van Lord Halifax had het resultaat opgeleverd, dat de regeering thans uit de eerste hand ingelicht was over de ziensge- wijze der Duitsche regeering tot oplossing der Europeeschè moeilijkheden en om Euro pa in den toestand te brengen, dien alle op rechte vredesvrienden in alle landen wensch- ten. "Wat Spanje betrof, verlangde de oppositie slee: :s non-interventie ten gunste van één partij. De regeering^had het z.i. juister stand punt gekozen om het evenwicht naar beide zijder te willen bewaren en voor alles te be- Ontwerper van het in 1928 gesloten Briand—Kelloggpact. Frank Kellogg. Reuter meldt uit New York, dat Frank B. Kellogg, de mede-ontwerper van het Briand-Kellogg pact over leden is. Frank Billings Kellogg werd op 22 Decem ber 1856 te Potsdam (St. Lawrence—New York) geboren en zou dus vandaag 81 jaar zijn geworden. In 1877 werd hij tot de balie toegelaten te Rochester (Minnesota). Later vestigde hij zich te St. Paul. Hij vertegenwoor digde de regeering der Vereenigde Staten in verschillende groote rechtzaken. Van 1917 tot 1923 was hij senator. In 1924 werd hij ambas sadeur te Londen, van 1925'29 was hij staats secretaris, van 1930'35 rechter in het Perma nente Hof. In 1929 werd hem de Nobelprijs voor den vrede toegekend. Kellogg was lid der Republikeinsche partij Op 27 Augustus 1928 werd te Parijs het door Kellogg en Briand ontworpen verdrag geslo ten, dat een plechtige verklaring inhoudt, waarbij de contracteerende partijen afstand doen van den oorlog als werktuig van haar wederzijdsche nationale politiek, Slechts door vreedzame middelen zouden geschillen tot een oplossing gebracht kunnen worden. Het dankt zijn ontstaan aan een ontwerp-verdrag van eeuwige vriendschap tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten. Briand en Kellogg kwamen overeen dit plan om te werken in een algemeen tractaat tegen den-oorlog. Het pact van Kellogg is door vrijwel alle staten dei- wereld onderteekend, ook door Nederland. Het pact van Kellogg laat de mogelijkheid van een verdedigingsoorlog bestaan. letten, dat het Spaansche conflict tot een algemeen Europeesch conflict uitgeroeid zou zijn. De premier besprak voort-s de gedachten- wisselingen met de Fransche ministers. Hij stelde daarbij in het licht, dat de eensge zindheid, die bleek te bestaan tusschen de beide regeeringen ten aanzien van alle be langrijke problemen, die ter sprake kwa men, diepe voldoening wekt bij de Britsche regeering. Na deze besprekingen heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Za ken, dank zij het hoffelijke initiatief van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath de gelegenheid gehad een korte, maar nuttige gedachtenwisseling te houden met den Duitschen minister. Japan had nooit de bedoeling gehad, zoo- als thans overduidelijk gebleken was, om haar geschillen met China aan het oordeel van welke instantie dan ook, te onderwerpen en de regeering kon thans niet anders doen dan afwachten of de verzekering, door Ja pan gegeven, dat zij zou waken tegen een herhaling der internationale incidenten, op ernst en waarheid berustte. De lankmoedig heid der Britsche regeering beteekende ech ter niet, dat zij in haar verlangen tot het be houd van den vrede haar verplichtingen tot het beschermen der Britsche belangen of eenige verplichtingen van internationalen 1 aard zou vergeten of er zich aan onttrekken. De regeering hield ook thans nog vast aan de politiek van collectieve veiligheid en was en bleef een groot vriend van den Volken bond. Na deze uiteenzetting besprak Chamberlain de laatste gebeurtenissen in China met inbe grip van de incidenten op de Jangtse en de Britsche protesten bij Japan. Wat wij thans doen, aldus spreker, is het afwachten van een bewijs van de vastbeslotenheid en- de be kwaamheid der Japansche regeering om een herhaling van deze incidenten te voorkomen. Nog zijn wij bereid de zaak van den vrede te dienen door alle voor ons openstaande fatsoen lijke middelen. Men moet echter niet denken, dat onzen wensch naar vrede en ons geduld onder herhaalde provocatie beteekent, dat wij onverschillig zijn ten opzichte van onze inter nationale verplichtingen of onzen plicht om de belangen te beschermen vergeten. Het uittreden van Italië uit den Volkenbond heeft, volgens Chamberlain, geen werkelijk verschil gebracht in den toestand. Het stelde slechts in het licht, dat in den tegenwoordigen toestand de Volkenbond niet in staat is eenige van zijn functies, die hem opgedragen zijn bij zijn oprichting ten uitvoer te leggen. Chamberlain besloot aldus: Wij laten ons niet drijven. Wij heb ben een bepaald doel: een algemeene regeling van de grieven in de wereld zonder oorlog. De manier om dit te bereiken is niet dreigementen uit te spreken maar trachten persoonlijk contact te vestigen. Alleen door vriendschappelijke besprekingen tus schen de naties kunnen wij hopen te komen tot een toestand, waarin wij wederom de bezorgdheid van ons kunnen afzetten. Rede van Eden. Daarna kwam Eden aan het woord en zei met betrekking tot het koloniale vraagstuk dat zekere kringen de voorstelling geven dat de regeering de bedoeling heeft om met Duitsch land tot een overeenkomst te komen ten koste van andere koloniale mogendheden. Ik wil deze gelegenheid aangrijpen, aldus Eden, om in het openbaar en categorisch te verklaren, dat niets verder van de bedoeling van de Brit sche regeering afligt dan het initia tief te nemen tot of het aanmoedigen van een dergelijk voorstel. Ik mag hieraan misschien toevoegen dat wij, evenmin als wij een oplossing van het koloniale vraagstuk zoeken ten koste van andere mogendheden, ook niet een oplossing van het koloniale vraag stuk zoeken ten koste van andere Europosche mogendheden Deze politiek zou, om één woord te noemen, nooit door het Lagerhuis worden geaccepteerd. Ik vertrouw dat deze veronderstellingen, die geheel ongegrond zijn en natuurlijk in de be trokken landen worden verworpen, niet meer zullen worden geuit. Er is ook gezegd dat we denken aan het weer terugkomen op bepaalde vooroorlogsche onderhandelingen met betrek king tot Portugeesch gebied. Ik wil duidelijk maken dat deze vooroorlogsche voorstellen, in zooverre wij er in betrokken zijn, dood zijn en door ons niet tot leven zullen worden gebracht. Ten aanzien van de opdracht aan Van Zee land zeide Eden, dat de Britsche regeering haar uiterste best zal doen om practische re sultaten van Van Zeeland's werk te verkrij gen. Eden zeide tenslotte, dat er geen oorzaak voor défaitisme is. .,Er is nog iets belangrijkers dan bewapening en wel de geest van de vol ken achter die bewapening. Niemand moet de fout maken om te denken dat de geest van vastberadenheid van het Britsche volk ook maar eenigszins in de laatste jaren is veran- derd. Alleen door geduldig, vastbesloten en verzoenend te zijn en d» bewapening voort te zetten, zullen we een bewapeningsovereen komst kunnen krijgen." DONDERDAG 23 DECEMBER. HILVERSUM I 1874 M. (Tevens over de Jaars veldzender op 415.5 M.) 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoomnuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoomnuziek. 2.00 Hand werkles. 3.00 Orgelspel. 3.45 Bijbellezing. 4,45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Rot- terdamsch Philharmonisch orkest. 6.30 Gra mofoomnuziek. 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 BerichtenBerichten. 7.15 „Zeevarend Neder land", causerie. 7.30 Gramofoomnuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS berichten. 8.15 Kerstwijding mmv. Solisten, Feijenoord's gereformeerd zangkoor en het meisjeskoor Gloria in Exoelsis Deo. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Solistenconcert. 10.45 Gym nastiekles. 11,0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna Schriftlezing. HILVERSUM H, 301 M. AVRQ-Uitzending. 8.00 Gramofoomnuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoomnuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huishoudelijk wenken. 11.30 Omroepor kest. 12.30 AVRO dansorkest. 1.00 Het Kovacs Lajos orkest en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Aeolian-orkest, solist en gramofoomnuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en solisten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kin deren. 7.05 Zang. 7.40 Causerie over het Kerst feest in Engeland. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.00 Radiotooneel. 10.15 Ensemble „Musiqua Antiqua", en soliste. 11.00 Berichten ANP. AVRO-dansorkest. 11.40 12.00 Gramofoomnuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gram. muziek. 12.05 Trocadero Cine ma-orkest. 12.50 Vroolijke voordracht. 1.20 BBC-Variété-orkest. 3.35 Stedelijk Orkest Bournemouth mmv solist. 5.05 Discussie „Christmas". 5.20 Al Collins en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 „Books I read twice", causerie. 7.00 Pianovoordracht. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Zang. 8.20 Jack Payne's Band en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 Het Alfred Cave-strijk- kwartet. 10.05 „Wanted for murder", causerie. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC orkest, mmv. so- slist. 11.35. Jack Jackson's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50, 9.10 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.40 Bailly-orkest, en zang. 3.05 Zang. 3.20 Viool voordracht. 4.20 en 8.35 Zang. 8.50 Raugelkoor en solisten. 10.50 Gramofoomnuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Plietzsch Marko-orkest. 7.50 E. Börschel- orkest. 8.50 Gitaar en cembalo. 11.20 Stedelijk Orkest van Koblenz. 1.35 Omroepsschrammel- ensemble. 3.20 Omroeporkest. 4.35 Hobo en piano. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.35 „Das Christelflein", opera. 9.5011.20 Stutt- garter Volksmuziek, Kurt Rehfeld's orkest en solisten BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest I.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroep- dansorkest. 6.35 Fluitvoordracht. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Gevarieerd programma. 10.50 —11.20 Gramofoonmuziek en Duo Busch. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepklein- orkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofooonmuziek. 6.35 Max Alexys' orkest. 7.35, Gramofoonmu ziek. 8.20 Cabaret. 8.50, Omroepsymphonie- orkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6,45 Otto Fricke's orkest, mannenkoor en solisten. 8.20 Berichten. 8.35 Barnabas von Geczy's orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Weerbericht. 10.05 Opera-Uitzending. 10.40— II.20 Het Nedersaksische syanphonie-orkest» Nederlandsch initiatief voor erkenning van het Italiaansch Imperium. Démarche bij de groote mogend heden voorgesteld. Contact met de Oslostatcn. In een interview met het Noorsche Tele graaf agentschap. naar aanleiding van het bericht, dat de Nederlandsche regeering den andeern Oslo-staten heeft verzocht zich aan te sluiten bij een stap met het doel, den grooten West-Europeeschen mogendheden te verzoeken de Italiaansche souvereiniteit over Abessinië te erkennen, heeft de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, verklaard, dat Nederland eenigen tijd gele den een gezamenlijken stap heeft voorge steld. De Noorsche regeering heeft ge antwoord dat Noorwegen op het oogenblik niet voor een dergelijke démarche in de West-Europeesche hoofdsteden is. De' Noorsche regee ring stelt zich op het standpunt dat deze kwestie door de groote mogend heden dient te worden geregeld. Het Zweedsche Telegraafagentschap deelt mede, dat na den stap der Nederlandsche regeering, welke ten doel had de diploma tieke betrekkingen met Italië te vergemak kelijken, de Zweedsche regeering tot nu toe slechts een gedachtenwisseling met de Ne derlandsche regeering heeft gevoerd. Zij heeft den wensch tot uitdrukking ge bracht te dezer zake in contact te blijven met de andere staten der Oslo-groep ten einde op de hoogte te zijn van de houding, welke deze zullen aannemen. Tstres—Wadi Haifa zonder tussclienl anding. Lange-afstandsrecord van Japy. De Fransche vlieger Japy is zonder tus- sehenlanding van het Fransche vliegveld Istres naar Wadi Haifa gevlogen. Hij heeft daarmede een nieuw lange-afstandsrecord voor dit soort vliegtuigen gevestigd. Staking in liet levensmiddelen- bedrijf te Parijs. Magazijnen bezet. Uit Parijs: De bond van arbeiders in het levensmid- delenbedrijf deelt mede, dat als gevolg van het niet nakomen van het collectief contract door de werkgevers de arbeiders van ver scheidene levensmiddelenpakhuizen en fir ma's in staking zijn gaan en de magazij nen bezet hebben. a de zijde der arbei ders wordt verklaard, dat het aantal stakers ongeveer 10.000 bedraagt, hetgeen echter door de werkgevers betwist wordt. Boycot van Joodsche zaken in Dantzig. Nu het Kerstfeest nadert.... De boycot van winkelzaken van Joodsche eigenaars wordt met de nadering van het Kerstfeest verscherpt, meldt Havas. Nationaal-socialisten hebben winkels van Joden geblokkeerd om eventueele koopers te verhinderen er binnen te gaan. Tunnel onder de Hudson geopend Bouw vergde 3V2 jaar. Uit New York: De Lincoln-tunnel, die Man hattan onder de Hudson door met Weehanken in New-Jersey verbindt, is gisteren plechtig geopend, nadat de bouw drie en een half jaar geduurd had. De tunnel is 1546 meter lang en heeft een rijweg, die voor het verkeer in beide richtingen gebruikt wordt, tot in 1941 een tweede, evenwijdig loopenden tunnel voltooid zal zijn. Spaansche regeeringstroepen bezetten Teruel. Gisteren bij het vallen van den avond drongen de troepen de stad binnen. Ilavas meldt uit Barcelona 22 Dec.: Vannacht te kwart voor twee heeft de minister van landsverdediging een communiqué gepubliceerd, waarin hij den val van Teruel bekend maak te. Een groot deel der stad was reeds in han den der regeeringstroepen, de vijand zond in allerijl reserve bataljons en escadrons, doch het leger van het volksfront sloeg alle aanvallen af en zette het offensief voort. Omstreeks vier uur in den middag werd de arena, welke tot een fort was hervormd, be stormd en genomen, vervolgens werd het oostelijk deel der stad bezet. Hierna werden verscheidene huizengroepen genomen en voor het vallen van den nacht drongen de troepen de stad binnen door het viaduct niet tegenstaande het hevige vuur van den vijand Deze krachtige aanval werd volbracht door het achttiende legercorps. De vijand leed enormeverliezen. De artillerie nam de stad onder vuur en de luchtmacht beschoot bepaalde punten met mitrailleurs.. Zij wierp evenwel geen bommen op de stad, aange zien de legerleiding dit niet noodig achtte. Omstreeks zes uur in den avond kreeg de generale staf van den commandant van het twintigste legercorps bericht, dat afdeelin- gen van dit corps reeds tot in de binnenstad waren doorgedrongen. Te zeven uur was het geheele zuiden van de stad bezet, evenals de stationswijk en het westen der stad. Bovendien waren enkele wegen, welke naar de oude stad leiden, in handen -van de regeeringstroepen. De troe pen van Franco, welke den geheelen dag te genstand boden aan het achttiende leger corps van de regeering, zijn moreel geschokt, velen hebben zich overgegeven. De minister van landsverdediging heeft strenge opdrachten gegeven voor het hand haven van de orde in de stad, zoodra deze geheel bezet zal zijn. De gouverneur-generaal van Aragon zal dan deze maatregelen ten uitvoer moeten brengen. Vreugde te Madrid. Toen de val van Teruel bekend werd, maakte zich overal een groote vreugde van het publiek meester. Met opgeheven vuist zongen mannen en vrouwen het lied „Riego". Generaal Queipo de Llano weet van niets. De rechtsohe generaal Queipo de Llano heeft gisteravond in zijn radiotoespraak ge zegd niets te weten van de verovering van Teruel door de regeeringstroepen en hieraan toegevoegd, dat het overigens slechts een episode zonder groot belang zou beteekenen. Tenslotte deed, Queipo de Llano uitkomen, dat in het communiqué van het groote hoofd kwartier van Salamanca, dat hij zoo juist had ontvangen, geen melding van de ver- ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Wel, wel, wel, laten we maar eens naar boven gaan, Thijs. Dan kunnen we zien, wat er is gebeurd! Alasius ging voorop en Thijs kwam achter hem aan. Ze liepen een oude, bouwvallige trap op, niet meer dan vijf treden, Overal zag Thijs dikke spinnewebben. Alasius bleef voor een ander klein trapje stilstaan. Nu dit trapje nog op en dan zijn we op mijn slaapkamer. Daar heb ik een paar potjes en pannetjes staan. Die kunnen ons helpen met het oplossen van dit raadsel. Thijs strompelde het oude trapje op. Tjonge, ik kan niet zeggen, Alasius, dat het hier zoo erg lekker ruikt, bromde Thijs. pat komt door mijn toovermiddeltjes, Thijs! Wel, wel, wel, laten we nu eens zien. Welk potje moet i'k hebben. Machinist weet treinramp te voorkomen. Gevaarlijke situatie in half bewusteioozen toestand gered. De Romeinsche correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post meldt, hoe de tegenwoordigheid van geest van een trein machinist, die door den rook in een spoor wegtunnel bijna zijn bewustzijn had verlo ren, de passagiers van een geheel bezetten trein van een ramp heeft gered. De trein reed door een tunnel tusschen de stations Ferentina en Miglionico, in Z.-W. Italië, toen de stoker, de conducteur en de tremmer be wusteloos neervielen. De machinist voelde, dat hij eveneens het bewustzijn ging verlie zen, doch met een laatste krachtsinspanning verhoogde hij de snelheid van den trein om zoo snel mogelijk het einde van den tunnel te bereiken. Hij kon nog juist zijn trein in het stations Miglionico tot stilstand brengen, en zakte daarna bewusteloos ineen. De passagiers hadden, daar alle ramen ge sloten waren, niets gemerkt. De oorzaak zou een defect aan de ventilatie geweest zijn. overing van Teruel, werd gemaakt, doch dat dit de opmarsch der rechtsehen in dit ge bied vermeldde.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6