DE VOLKENBOND IN 1937. B Rubriek voor. Vragen Het ledental. De politieke besprekingen. De technische werkzaamheden. GENèVE, 29 December 1937. (Van onzen correspondent). IJ liet opmaken van een jaarbalans denkt men veelal in de eerste plaats in cijfers. Wanneer wij dit thans ook doen met betrekking' tot de lotgeval len van den Volkenbond in het jaar 1937, dan kunnen wij vaststellen, dat zijn ledental in dit jaar even groot gebleven is. De Vol kenbond telde 58 leden, toen het jaar 1937 aanving. Hij telt ook thans nog aan het einde van dit jaar hetzelfde getal van 58. Terwijl Paraguay in Februari heeft opgehouden lid van den' Volkenbond te zijn, aangezien de twee-jarige wachttijd na de opzegging van het lidmaatschap toen verstreken was, heeft de Volkenbond in Mei een 58ste lid terugge kregen door de toetreding van Egypte. Helaas is deze gelijk gebleven balans ech ter veel te geflatteerd. Want onder de 58 staten, die aan het einde van dit jaar nog lid van den Volkenbond zijn. bevinden zich niet minder dan zes heel zwakke broeders: vijf staten (Guatemala, Honduras, Nicara gua, Salvador en Italië) die reeds het besluit tot uittreden hebben genomen en terstond na het verstrijken van den verplichten tweeja rigen wachttijd alle banden met den Vol kenbond zullen verbroken hebben, en een zesde staat (Abessynië), die weliswaar rech tens nog steeds bestaat, doch feitelijk reeds heeft opgehouden een zelfstandig leven te hebben. De werkelijke toestand is dus veel minder gunstig dan uit de enkele cijfers 58—58 zou zijn af te leiden. En wanneer men niet slechts het oog op cijfers gevestigd houdt, doch ook de waarde der tot scheiden besloten hebbende staten in aanmerking neemt, is de balans nog minder rooskleurig. Daar ik eerst veertien dagen geleden de ern stige politieke beteekenis van het uittre- dingsbesluit van Italië uiteengezet heb, kom ik thans hierop niet terug. Wat de Volkenbondswerkzaamheden in het jaar 1937 betreft, deze hebben natuurlijk reeds onder het toenemend gebrek aan de universaliteit van den Volkenbond moeten lijden. Weliswaar heeft het dit jaar nog aan •belangwekkende politieke besprekingen in de vergaderzalen der Volkenbondsorganen niet ontbroken, doch over het algemeen wa ren de uitkomsten dier besprekingen hetzij geheel negatief, hetzij slechts van geringe beteekenis. En het droevigste was. dat men somtijds in het belang van het behoud van den Euroneesceh vrede nog dankbaar moest zijn, dat de Geneefsche besprekingen tot niets geleid hadden! Dit was vooral het geval na de veelvuldige besprekingen, die hier op verlangen der Spaansche regeering-Negrin over de toestan den in Spanje gehouden zijn. De weigering der Duitsche en Italiaansche regeeringmi, om aan besprekingen oyer Spanje te Genève deel te nemen, noodzaakte den Volkenbonds raad, om er in te berusten, dat de Londen- sche niet-inmengingscommissie, waarin Duitsehland en Italië wel vertegenwoordigd zijn, de leiding bij de bemoeiingen tot ver- hóeding van een Europeeschen oorlog over Spanje in handen bleef houden. Ook met betrekking tot den strijd in het Verr-ö'Oosten moest, de Volkenbond de leiding, bij de bemoeiingen ten bate van het aangeval len Volkesbondslid en ter eerbiediging van het Internationale reeht aan een ander interna tionaal orgaan overlaten. Daar de bij den toe stand In liet Verre Oosten nauw betrokken Vereenigde Staten van Amerika geen lid van den Volkenbond zijn, achtte de Volkenbonds vergadering, na een principieele veroordeeling van het Japansche optreden tegenover China, het gewenscht de verdere behandeling aan de te Brussel gehouden Negen-Mogendheden- conferentie over te laten. Dè ervaring met deze Brusselsche conferentie moest toen helaas lee- ren, dat ook buiten Genève negatieve resulta ten van een internationaal overleg mogelijk zijn! Ook de behandeling van een derde politiek vraagstuk leed onder het gemis aan univer saliteit van den Volkenbond. De bestudeering en latere bespreking van het grondstoffen- vraagstuk kon de gehoopte internationale ontspanning niet te weeg brengen, omdat de staat, die zich het meeste over het gebrek aan grondstoffen beklaagt, Duitsehland, de uit- noodiging tot deelneming aan de studies en besprekingen van de hand wees. Het resultaat was, dat de Volkenbond wel een interessant technisch rapport over de beschikbaarstelling van grondstoffen aannam, doch dat een groo- te politieke beteekenis niet eraan gehecht kan worden. npEGENOVER deze onmacht van den Vol- kenbond in verschillende actueele vraag stukken van politieken aard stond het succes in het Fransch-Turksche geschil over de toe komst vair Alexandrette na de zelfstandig wording van het tegenwoordige mandaatge bied Syrië, waarvan Alexandrette deel uit maakt. In de rustige atmosfeer van Genève konden de Fransche en Turksche regeeringen, dank zij hun eigen goeden wil en de hulp van een eerlijken bemiddelaar (den Zweedschen minister Sandler als rapporteur van den Vol kenbondsraad) en van bekwame Volkenbonds ambtenaren tot een bevredigende oplossing komen, nadat dit in onderlinge diplomatieke onderhandelingen vooraf niet was gelukt. Het Volkenbondssucces inzake Alexandrette be wees weder, hoe nuttig de Volkenbondsmetho den voor de vreedzame oplossing van inter nationale geschillen zijn, indien bij beide par tijen de oprechte wil voorhanden is om tot een bevredigende regeling te komen. De omstandigheid, dat de bij dit geschil rechtstreeks betrokken partijen lid van den Volkenbond waren en dat het gemis aan uni versaliteit hier een Volkenbondsinmenging niet behoefde in den weg te staan, maakte, dat toch ook het jaar 1937 niet zonder een belangrijk politiek Volkenbondssucces geble ven is. Nog andere politieke besprekingen werden in dit jaar te Genève gehouden: over de toe komst van het mandaatgebied Palestina, in welke zaak een wekenlange nauwgezette be spreking in de Mandateneommissie van den Volkenbond en hieropvolgende discussies in den Volkenbondsraad en in de Volkenbonds vergadering tot resultaat hadden, dat de Vol kenbond zich principieel niet verzet heeft te gen de door Engeland gewenschte verdeeling van Palestina en goedgevonden heeft (onder volkomen voorbehoud echter van zijn eindbe slissing later), dat de Engelsche regeering de bestudeering van het verdeelingsdenkbeeld voortzet en een precies plan hierover zal ont worpen. Met betrekking tot de hervorming van den Volkenbond kon geenerlei vooruitgang worden verkregen. De meeningen onder de Volken bondsstaten zelf zijn ten opzichte van de toe komst van het sancties-artikel 16 van het yolkenbondsyerdiag zoo verdeeld, dat jjefc een onbegonnen werk scheen de Commissie van 28 over dit voornaamste hervormingsvraagstuk aan den arbeid te zetten. Het technische Volkenbondswerk had in mindere mate dan met het politieke werk het geval was onder het gemis aan universaliteit te lijden. In de eerste plaats omdat verschil lende buiten den Volkenbond staande staten, zooals de Vereenigde Staten van Amerika, Brazilië en Japan, wel aan het technische Vol kenbondswerk mededóen. En in de tweede plaats, omdat in de meeste gevalle#! de af wezigheid van Duitsehland en Italië de tot standkoming van een internationale regeling op technisch gebied niet behoeft in den weg te staan. Toch zouden ongetwijfeld in het bij zonder de Internationale Arbeidsorganisatie en het Economische en het Financieele Vol kenbondscomité nog veel nuttiger hebben kun nen werken, indien zij ook op de ondersteu ning van Duitsehland en Italië zouden mogen rekenen. Van de technische Volkenbondsorganen was dit jaar het Hygiënische Volkenbondscomité het meest actief. Niet alleen heeft dit lichaam overeenkomstig den wensch der Volkenbonds vergadering een plan opgesteld over de hulp verleening aan China in den strijd tegen de besmettelijke ziekten, die als gevolg van den strijd tegen Japan dreigen te ontstaan, doch het Hygiënische Comité heeft ook door de vaststelling van een goed voorbereid „hygië nisch drie-jaren-plan" de aandacht getrokken en vooruitzichten gewekt voor een stelselmati ge Volkenbondsactie ter verbetering van de volksgezondheid op het land, van de volksvoe ding, van de volkshuisvesting en van de zorg voor de lichamelijke opvoeding. Behalve de gewone bijeenkomsten van de Volkenbondsvergadering, den Volkenbonds raad, de Internationale Arbeidsconferentie en den Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau, alsmede van zijn permanente technische commissies heeft de Volkenbond in het jaar 1937 nog vier speciale internatio nale conferenties gehouden: in Januari de conferentie van Bandoeng voor de bestrijding van den Vrouwenhandel in het Verre Oosten; in April de conferentie van Washington over de sociale en economische toestanden in het textielbedrijf: in Augustus een tweede confe rentie te Bandoeng, ditmaal voor de verbete ring van de volksgezondheid in het Verre Oos ten: en eindelijk in November weder eens een conferentie te Genève zelf, over de interna tionale bestrijding van het terrorisme. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK De moeilijkheden van „Artis". Binnen enkele weken moet de beslissing vallen. AMSTERDAM, 4 Jan. In het rustige kantoor van het genootschap „Natura Artis Magistra" heeft zich vanmorgen om half tien een formaliteit voltrokken, die het begin kan zijn van het drama dat het einde be- teekent van Europa's interessantsten die rentuin, maar die anderzijds ook aanleiding kan geven tot een ingrijpende modernisee ring van het in den volksmond klassiek ge worden „Artis". Vanmorgen heeft namelijk de heer I. Harshagen als deurwaarder, in opdracht van de Ned. Trust Maatschappij, exploit betee- kend ten kantore van het genootschap om te constateeren, dat het genootschap in ge breke was gebleven, de achterstallige rente en de pas vervallen coupons van 1 Januari te betalen. Op juridische gronden was de heer Hars hagen van meening, dat een eventueele exe cutie een procedure van jaren zou vorderen. Hij geloofde trouwens niet, dat men op het oogenblik de bevoegdheid heeft de dieren afgezien van de overige inventaris te ver-* koopen, want hoeveel bewoners van den dierentuin zijn niet van schenkingen afkom stig en hoeveel „kinderen van schenkingen" bevolken niet de getraliede verblijven? De directeur van Artis, dr. A. L. G. Sunier, verklaarde na het bezoek van den deurwaar der dat binnen enkele weken een beslissing zal moeten vallen. Dat dit gebeuren zal verwacht hij stellig, maar op welke wijze, was hem niet bekend, Wel kon hij als voorwaarde stellen voor het instandhouden van den tuin van het genoot schap, dat de zware druk van de loopende leening moet worden weggenomen en dat de betalingen, waarvoor heden de officieele aanmaning was gedaan, naar de toekomst moeten kunnen worden verschoven. Dan eerst zal het ook mogelijk zijn den dierentuin de inrichting te geven, die hij, naar de eisehen van dezen tijd behoeft. Medewerkers van „De Wacht toren" voor het Gerechtshof. Procureur-generaal vraagt vrijspraak. BLOEDWRAAK IN DEN BALKAN. ATHENE, 4 Januari (D.N.B.) In een dorp in Thessalië'is een herder door een anderen herder vermoord. Uit wraak heeft vervolgens de broer van dien vermoorde de moeder, de zuster, een neef en nog een vierde bloedver want van den moordenaar gedood. MEISJE DOOR KOLENDAMP BEWELMD. DEIL, 4 Januari. Gisteravond was een dertigtal meisjes van 16 tot 20 jaar, allen le den van de Christelijke Meisjes Vereeniging, in een bijeenkomst in haar vereenigingslo- kaal in „Ons Gebouw" alhier bijeen. Toen omstreeks half negen mejuffrouw Ver beek het lokaal van buiten komende betrad, bemerkte zij, dat de lucht bedorven was. Bij na hetzelfde moment verloor een der aanwe zigen het bewustzijn en in luttele oogenblik- ken waren zes meisjes buiten kennis. Het bleek, dat eenige meisjes reeds vroeger in den avond hoofdpijn voelden, doch zij hadden dit aan de sneeuw toegeschreven. De oorzaak bleek echter te schuilen in den kachel, welke kolendamp verspreidde. Onmiddellijk werd de hulp van dr. Van der Hooft uit Beesd ingeroepen. De meisjes wer den ijlings naar buiten gebracht. De meesten kwamen spoedig weer bij, doch drie meisjes waren er ernstiger aan toe. Nadat hun een injectie was toegediend, werden zij per auto naar huis gebracht. Haar toestand gaf van morgen geen reden meer tot bezorgdheid, al moeten zij nog het bed houden. AMSTERDAM, 4 Januari. Het gerechts hof behandelde vandaag in hooger beroep de strafzaak tegen vier Duitschers, woon achtig in Nederland, medewerkers van het tijdschrift „De Wachttoren", dat uitge geven wordt te Heemstede. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan beleediging van een bevolkingsgroep. In het blaadje zou de Katholieke bevolking van ons land be- leedigd zijn. Ook de Nederlandsehe redac teur had zich wegens overtreding van het betreffende artikel 13'7a W. v. S. te verant woorden. Het vijftal was door de rechtbank te Haarlem vrijgesproken, omdat in het ar tikel wellicht op beleedigende wijze werd gesproken over de dienaren van de R.-K. kerk, doch niet over de Katholieke bevolking. In hooger beroep ontkenden de verdachten zich aan beleediging te hebben schuldig ge maakt. De procureur-generaal mr. J. Ver steeg liet in zijn requisitoir een ernstige waarschuwing hooren. „Ik ben van meening, dat het geschrijf van deze menschen ontoelaatbaar is. Wanneer zij behoefte hebben om te getuigen, is dat hun goed recht. Wij hebben hier in Nederland gelukkig nog godsdienstvrijheid en daar zijn wij trotsch" op. Er is niets tegen zijn meening tegenover die van andere te plaatsen, mits men niet kwetst. In de dagvaarding is gesteld, dat deze ver dachten zich op beleedigende wijze geuit hebben over de R.-K. inwoners van Neder land. Ik ben het echter eens met de recht bank aldus spreker, dat in het artikel ge sproken wordt over dienaren van de kerk en over de kerk zelf, maar niet over de R.-K. bewoners van ons land. Dat is uitsluitend in de dagvaarding gesteld. Op die gronden zal het vrijsprekend vonnis van de recht bank moeten worden bevestigd". „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het Januari-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kindertehuis aan de Kweekerslaan te Sant poort. De directrice, Zuster J. Th. Kuyck, schrijft op de voorpagina weer een pakkende schets, getiteld: „Het pleegkind". Het is be grijpelijk, dat zij en de penningmeesteresse Zuster A. Verkerk woorden wijden aan de jaarswisseling, waarin dankbaar wordt her dacht, welk een flinken steun velen in 1938 aan dit groote huisgezin van zeventig kinde ren hebben gegeven. Gehoopt wordt, dat ook m dit jaar weer vele harten vriendelijk voor de Lichthoeve zullen kloppen, want de zor gen komen eiken dag terug, zorg voor het dagelijksch brood en voor de kleeding. Zuster Verkerk heeft ook een. nieuwe rubriek ge opend m verband met den bekenden wensch, om het tehuis spoedig op de hei in Garderen gevestigd te krijgen. De administateur wekt de lezers op, de pro- paganda-avonden in verschillende plaatsen voor „De Lichthoeve" te bezoeken en doet. verder rekening en verantwoording van de binnengekomen giften in geld en natura. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie- geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN Voor den verhuurder. VRAAG: 1. Iemand heeft hij mij een groote ruit gebroken, maar daar hij werkloos is, op hem uiets te verhalen. Voor wien zij nu de kosten: voor den huiseigenaar of voor den huur der? Is de huiseigenaar verplicht, verzekerd te zijn? ANTWOORD: 2. Neen. VRAAG: Ik ben in betrekking voor dag er nacht. Hoeveel kostgeld moet mijn mevrouw be talen per dag als ik met vacantie ga? ANTWOORD: ƒ1.per dag. VRAAG: 1. Als een verhuurder een woning verhuurt op jaarcontract, is hij dan verplicht den huurder een schriftelijk jaarcontract te ver strekken, eensluidend met dat hetwelk hij zelf heeft? 2. Als een woning verhuurd is op jaarcontract en het huis wordt verkocht, vervalt het contract dan? ANTWOORD: 1. Ook de huurder moet een contract hebben. 2. Het contract blijft van kracht. VRAAG: 1 Wanneer de vrouw den man kwaad willig verlaat, kan de man dan hierop echt scheiding aanvragen? 2. Zoo ja, kunt u dan ook mededeelen, wan neer dat van la-acht is geworden? ANTWOORD: 1. Ja, mits deze toestand 5 jaar heeft geduurd en geen wettige redenen daartoe waren. 2. Sinds 1838. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel opcenten worden berekend voor de personeele, de vermogens-, en de inkom stenbelasting in de volgende gemeenten: Halfweg, Haarlem, Heemstede en Rloemendaal? Verm.bel. Ink.bel. Pers.bel. Halfweg 25 0 70 Haarlem 38 55 185 Heemstede 20 35 120 Blo emend aal 0 35 117 Dit betreft dus alleen gcmcente-opcenten. Daar bij komen nog die voor rijk en provincie, voor zoover het de vermogens- en inkomstebelasting betreft. PLANTEN. VRAAG: 1. Hoe moet ik mijn witte cyclaam verzorgen en overhouden? 2. Mijn azalea, van verleden jaar overgehouden, heb ik begin October binnengehaald. Er zitten aan het einde van de takjes knopjes voor nieuwe blaadjes. Deze komen wel mooi uit. Ik overgiet de plant eiken dag met water en toch vallen er eiken keer blaadjes en takjes af. Wat kan ik daartegen doen? .3, Mijn Paper White-bollen zjjg pitseblogïiL Kan ik ze tot het volgèn'd jaar bewaren? Zoo ja, hoe moet ik ze dan behandelen? ANTWOORD: 1. De plant op een lichte plaats laten bloeien. Vooral niet te warm zetten, Indien het maar vorstvrij is, is het a.1 voldoende. Na het uitbloeien eerst laten doorgroeien, daarna de hoeveelheid water verminderen, dan droog be waren, om dan ong. Augustus weer beginnen te lcweeken. 2. De behandeling zooals u haar opgeeft is goed doch wij vermoeden dat u de plant óf te droog óf te warm heeft staan. 'Zet de plant 1 a 2 maal per week in een lauw bad; volop licht en in een temperatuur van ongeveer 50 graden Fahren heit. 3. Laat de bollen langzaam afsterven en zet ze in Augustus weer in de aarde. Misschien krijgt u dan het volgend jaar weer bloemen. RECEPTEN. VRAAG: Hoe moet men een rood koordwollen truitje wasschen? (De kleurstof geeft n.l. af). ANTWOORD: In waschbenzine goed wasschen en kneden. Tusschen doeken zoo droog mogelijk kloppen en buiten te drogen hangen. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Op een uniftjrm van reserve-officier is een groote koffievlek. Hoe krijg ik die er uiri ANTWOORD: Met heet water stevig afborste len. Is de vlek dan nog niet verdwenen, dan de vlek betten met zwavelig zuur. Daarna met warm water afsponsen, met leeren lap zoo droog moge lijk kloppen. VRAAG: 1. Hoe maak ik zelf zachte zeep? 2. En hoe bak ik zelf goedkoope koekjes in een petoleum-bakoventje ANTWOORD: 1. Benoodigd: 250 gr. loog en 2 ons oleine. De oleïne oplossen in 5 L. heet water. Als dat opgelost is, onder aanhoudend roeren de loog toevoegen. Laten afkoelen tot het een zach te massa is. U hebt dan 'ongeveer 7 pond zeep. 2. Zandkoekjes. Benoodigd: 300 gr. bloem, 200 gr. boter, 150 gr. basterdsuiker, 1/4 theelepeltje bakpoeder. Verzamel alle ingrediënten in één kom kneed ze tot een soepelen bal. Laat het deeg op een koele plaats ongeveer een half uur rusten. Rol het deeg daarna op een met bloem bestoven tafel uit, door middel van een met bloem besto1- ven deegrol, tot een dunne plak deeg, ter dikte van een gulden. Steek met behulp van een koekjessteker met n borstplaatring, of met een glas cirkels uit het deeg. Laat het deeg niet gemakkelijk los uit den steker, dan doopt men die af en toe in wat bloem. Breng de deegplakjes met een mes over op een met bloem bestoven bakblik. Plaats dit boven in een oven pl.m. 140-150 graden C. en bak ze In 15 minuten lichtbruin en gaar. Neem ze met een mes van het blik en laat ze plat op tafel liggend bekoelen. VRAAG: Hoe maakt men verschillende slaatjes ais wegkruisingen dezen rooden driehoek voor a zietdon nadert tl namelijk een voor- ra ngs weg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. ANTWOORD: Huzarensla. 250 gr. kalfsvleesch- resten,^ 250 gr. koude aardappelen, ong. ]/2 biet, ingemaakt of gekookt, i'ei.daf 10 minuten ge kookt heeft, een' 'paar ingemaakte augurken en sjalotjes, mayonnaise of inplaats daarvan "ong. 4 eetlepels slaolie. 3 eetlepels azijn, 2 eetlepels melk, mosterd of mosterdpoedel-, zout en peper, desverkiezend en fijngehakt rauw uitje en een fijngehakte zure appel. Maal de aardappelen, Snijd het vleesch, de biet, de augurken en de sjalotjes, afzonderlijk, in kleine stukjes. Roer dan alles met een gedeelte van de mayonnaise door .elkaar, behalve het ei en een gedeelte van de augurken en de biet. Voeg desverkiezend nog een fijngehakt rauw uitje en een fijngehaltten zuren appel toe. Proef, of het mengsel goed smaakt. Leg het op een vleesch- sehotel, in het midden iets hooger opgestapeld. Garneer den bovenkant met vlakjes van de over gehouden ingrediënten en het ei, geel en wit af zonderlijk fijngewreven. Giet er een randje mayonnaise omheen. 2. Haringsla. 2 haringen, 1 a 2 handappelen, y2 kleine biet, 2 kropjes sla of wat veldsla, 1 ei, 6 koude aardappelen, ingemaakte uitjes augurken, 2 lepels slaolie, 3 lepels azijn, peper, mosterdpoeder. Neem goede haringen, d.w.z. een niet te groot soort met kleinen kop en dukken rug. Week deze 24 uur in water met een scheut melk.Snijd den kop er af, verwijder het vel. Scheur de visch doormidden, door in iedere hand een puntje van den staart te houden en deze dan voorzichtig van elkaar te trekken. Verwijder de graat, de inge wanden en alle kleine graatjes. Wasch ze. Proef of ze niet meer te zout zijn. Week ze anders nog een tijdje in versch water met melk. Leg een paar van de mooiste stukjes opzij voor garneering. Snijd de rest in kleine stukjes. Maak de aardap pelen fijn, maak de sla schoon en wasch ze. Schil de gekookte biet en snijd ze in kleine stukjes. Snipper de geschilde aardappelen.Hak de uitjes de augurken fijn. Kook het ei 10 minuten en wrijf het fijn, geel en wit afzonderlijk. Meng dan alles voorzichtig dooreen, mét olie, azijn, peper mosterdpoeder, maar bewaar het ei en een gedeelte van sla, biet en augurken voor de gar neering; proef of het mengsel goed smaakt. Leg de doox-eengemengde massa op een schotel, in het midden iets hooger dan aan de kanten, en be dek de sla in netjes afgewex-kte vakjes met alle ovex-gehouden ingrediënten. VRAAG: Hoe krijg ik spatten van sneeuw-wa- ter uit een donkerblauwen mantel? ANTWOORD: Met lauw water goed afsponsen. Is de kleur echter reeds lichter geworden, dan verdient het aanbeveling, wat mierenzuur door het water te doen. VRAAG: Hoe verwijder ik inktvlekken uit een velvet tafelkleed? ANTWOORD: De vlek eerst zoo veel mogelijk afsponsen met heet water. Met leeren lap daarna zoo droog mogelijk kloppen en dan de vlek met citroensap betten en rustig een uurtje laten in werken. Is de vlek daarna nog niet verdwenen, dan weer citroensap erop laten druppelen. WOENSDAG 5 JAN. 1938 Snelle vluclit van de „Jan van Gent". Twee dagen eerder te Batavia dan verwacht werd. BATAVIA, 4 Januari. (Aneta-A.N.P.V De burgerij van de hoofdstad en tevens die uit Bandoeng werden aangenaam verrast, toen gisteravond brieven van de luchtmail werden besteld, welke men redelijkerwijze pas twee dagen later had kunnen verwach ten. Piloot Brugman van de „Jan van Gent" had nl. besloten de post van de „Wielewaal" welke in Athene was overgeladen, op tijd aan te brengen, hetgeen slechts mogelijk was door de trajecten Basra-Jodhpur, Rangoon- Singapore-Batavia. waarover men normaal drie dagen doet, in één „ruk" te doen. Daarom was gisteravond om zes uur slechts een klein aantal belangstellenden aanwe zig, om Brugman te zien landen, nadat hij den nacht tevoren te één uur met de „Jan van Gent", die nog haastig voor dit Indië- traject was gereed gemaakt, uit Basra was gestart. De leden van de bemanning waren zeer opgewekt, de post kon onmiddellijk wor den uitgeladen, waarna men binnen twintig minuten weer naar Bandoeng ging. De pas sagiers en de goederen van de „Wielewaal" zullen door piloot Viruly in een volgend vliegtuig worden overgenomen. De „Jan van Gent" vloog te half zeven weer door naar Bandoeng, alsof het de ge woonste zaak van de wereld was. Vertrek van de „Oehoe" uitgesteld. BATAVIA, 4 Januari. Bij het vertrek van de „Oehoe" van Tjililitan bleek de star ter van den rechtermotor te weigeren, het vertrek werd uitgesteld tot morgenochtend zes uur. Cliineesche franctireurs in Taijoean doorgedrongen. SJANGHAI, 4 Januari (Havas). Uit Lin- feng in Sjansi wordt gemeld, dat een twintig tal franctireurs van het achtste Chineesche leger er in zijn geslaagd door te dringen in Taijoean. Zij hebben enkele handgranaten naar een Japanschen militairen post gewor pen. Een aantal Japansche soldaten werden getroffen. DIVERSEN. VRAAG: Moet men ook een gekeurd achter licht hebben, als men alleen overdag1 ï-ijdt? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ik heb een werkplaats verhuurd. In- brekex-s hebben het slot vernield. Voor wlen zijn de kosten, voor mij of voor den huurder? ANTWOORD: Voor rekening van den ver huurder. VRAAG: Iemand ontvangt tot nu toe vergoe ding ingevolge de Invaliditeitswet. Indien hij 65 jaar wordt, vervalt die vergoeding dan en gaat hij over naar de ouderdomsrente a 3 per week ANTWOORD: U ontvangt in ieder geval één an beide renten en wel de hoogste. Is de inva- liditeitsrente dus hoogex; dan de ouderdomsrente, dan ontvangt u de invaliditeitsrente en oxnge- keerd. SCHAKEN. SCHOOLSCHAAKWEDSTRIJDEN. HAARLEM Dinsdag. Zooals gisteren reeds gemeld is, is de be langstelling voor de schoolschaak wedstrij den zeer groot. Vandaag werden de wedstrij den voortgezet en er begint langzamerhand eenige teekening in het hoofdtournooi te ko men. In de bijtournooien wordt in groepen van zes gespeeld en ook daar is de stemming zeer sportief. Diegenen, die in de eerste en tweede ronden van het hoofdtournooi ver loren, werden weer in groepen van vier ver deeld-, zoodat dus elke deelnemer in ieder geval vijf wedstrijden heeft te spelen. Het aantal deelnemers in het hoofdtournooi be draagt 32 en m het bijtournooi 34, waarbij één meisje den moed heeft gehad om den strijd tegen zooveel jongens aan te binden. Tot morgenmiddag zullen de wedstrijden voortdu ren, waarna den gelukkigen winnaars hun prijs uitgereikt zal.worden-. De goede organisatie van het töurhooi, waar voor de H. H. B. S. V, de schoolvereenigmg der le H. B. S. B, heeft zorggedragen, wordt algemeen geroemd. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de 1ste ronde- zijn D. Polak (Kemiemer Lyc.)—R. de Vita (lste H. B. S. B) 0—1 D. Flemming (2e H. B. S. B)—K. Ver- denius (gymn.) l0 Luikinga (gymn.)—Pennock (U.L.O. C) 0—1. De uitslagen van de 2de ronde zijn: F. Harahap (Chr. Lyc.)—R. .de Vita (lste H. B. S. B) 0—1 Bekker (gymn.)D. Flemming 2e H. B. S. B) 1—0 M. Beinema (H. B. S. A)—F. Krug (Ie H. B. S. B) Vz—Vz P. Hoogendoorn (le H. B. S. B)Pen nock (U. L. O. C) 10 A. Stevenhagen (M. T. S.)—Bijwaard (R. K. Lyc.) J. v. Kampen (H. B. S. A)G. v. Hees (Kenn. Lyc.) H. L. Guldemond (lste H. B. S. B)—R. Visser (R. K. Lyc.) lo H. de Koomen (Chr. Lyc.)v. Gorselen (H. B. S. A) Vz—Vz De remisepartijen, in het geheel 3, wérden na afloop door gongspel beslist, de uitslag daarvan was: M. Beinema (H. B. S. A)—F. Krug (le H. B. S. B) 10 A. Stevenhagen (M. T. S.)Bijwaard (R. K. Lyc.) 0-^1 H. de Koomen (Chr. Lyc.)—v. Gorselen (H. B. S. A) 1o De heer A. Stevenhagen die reeds twee wed strijden heeft gewonnen en dus dit keer eigenaar van den wisselbeker zou worden heeft door deze gongpartij de kans voor dit jaar verspeeld. Hierbij zij even opgemerkt dat bij een gongpartij elke speler om de 10 seconden een zet moet doen. MAIKT ïoi GI1ICWTEN PURMEREND. Gemeentelijke Kaasbenrs. Verhandeld 18 partijen, wegende 28.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 22. Kleine Boeren 2, f 22 per 100 K-.G Boter 342 K.G. 1.48—1.53 per K.G, Weibo- ter f 1.47—1.48 per K.G. Runderen, totaal 373 stuks. Vette koeien 205, 58—68 per K.G., matig; Geide koeien 93, 160—205 per stuk, matig; melkkoeien 50, 180—300 per stuk, matig; Stieren 25, 50—60 per K.G., matig; Paarden 11, 70—190 per stuk matig; Vette kalveren 54, 30—60 per K.G'., ma tig.. Nuchter kalveren voor de slacht 252, -16 per stug, vlug; Nuchtere kalveren voor de lok 10—17 per stuk, vlug; Vette varkens voor de slacht 180, 60—63 per stuk, matig; Magere varkens 16, 28—36 per stuk, matig; Biggen 230, 1526 per stuk, matig; Schapen 906, 17—34 per stuk, matig; Bokken 19, 4—14 per stuk, matig; Kipeieren 4.50—5.00 per 100 stuks. Eendeieren 3.50 per 100 stuks; Oude kip pen en hanen 2600 0.50—0.60 per K.G.; Konij nen 0.50—1.20 per stuk; Eenden 500, 3065 p. stuk. Duiven 0.40 per paar. Cöop. Centrale Eierveiling Purmerend G.A.. Aanvoer: 63.000 eendeieren 1 3,50. 85.000 kippeneieren: 65-66 K.G. 1 4.90—5.10 63-64 K.G. 1' 4.40—4.65 60-62 K.G. f 4.30—4.60 59-59 K.G. 1 4.25—4.45; 56-57 K.G. 1 4.15—4.25; 53-55 K.O, &1&-4.20X 5.0-52 K.G. 1 3.904.10.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10