HET VERKEER TE HAARLEM. Voor natte dagen - - De Commissaris van Politie over de ongelukken-statistiek 1937. Nol 1937 verstreken is, hadden wij een on derhoud met den Commissaris van Politie te Haarlem over de ongelukken-statistiek en de verkeersbelangen in het algemeen. Wij zijn zoo zei de heer E. H. Tenckin<*k in het afgeloopen jaar niet onfortuinlijk geweest. Weliswaar steeg het aantal ver keersongevallen (1935: 1438, 1936: 1400 en 1937: 1560), maar men moet niet te veel tw- teekenis hechten aan dit totaal-cijfer, want daaronder zijn immers ook de kleinste bot singen, die met een buil of een schram zijn afgeloopen. Het aantal ernstige verkeerson gelukken is gelukkig niet gestegen. In 1937 waren er te Haarlem 8 ver- keers-ongelukken met doodelijken af loop, tegen 9 in 1936 en eveneens 8 in 1935. Daarbij moet men bedenken, dat het ver keer in den loop der jaren steeds intenser ge worden is en hoe meer verkeer er is, hoe grooter natuurlijk de kans op ongelukken wordt. Op onze vraag wat gedaan zou kunnen worden om het aantal verkeersongelukken te beperken, antwoordde de Commissaris: Ik ben overtuigd, dat het aantal ongeluk ken op den weg zeer belangrijk zou vermin deren als elke weggebruiker zich hield op het deel van den weg dat voor hem be stemd is. Eenige voorbeelden: Fietsers moeten op drukke wegen niet naast elkaar rijden. De wet laat dit wel toe, maar het kan soms toch heel gevaarlijk zijn. Twee fietsers naast elkaar nemen immers een breedere strook van den weg in beslag dan één fietser. Daardoor blijft er voor pas- seerende auto's minder ruimte over en wordt de kans op ongelukken vergroot. Dat gevaar lijk naast elkaar fietsen ziet men niet alleen op de buitenwegen met doorgaand verkeer, maar ook wel in de drukste hoofdstraten. Door zoo te handelen zijn de fietsers voor zichzelf en voor anderen een gevaar. Van groot belang voor de veiligheid Is ook, dat ieder de fietser zoowel als de automo bilist tijdig een teeken geeft als hij van richting veranderen wil. Er gebeuren her haaldelijk ongelukken doordat het sein te laat gegeven wordt. De automobilist moet niet denken dat de weg alleen voor hem is. In het algemeen is wel te zeggen, dat de autobestuurders de beste gebruikers van den weg zijn, maar er zijn helaas nog steeds enkelingen onder hen die te weinig rekening houden met het feit, dat er ook nog andere menschen op den weg zijn. Alle weggebruikers moeten elkaar beter leeren waardeeren, elkaar rechten op den weg eerbiedigen. Dan alleen is het mogelijk om verkeersveiligheid te brengen. Alcohol moet evenmin door automobilisten als door fietsers gebruikt worden. Het is meermalen gebleken, dat ook half beschon- kenen op de fiets een groot gevaar voor het verkeer zijn. Voetgangers moeten natuurlijk op de trot toirs blijven, liefst op het rechtsche trottoir. Als zij den rijweg moeten oversteken is het noodzakelijk goed uit te kijken. Liever een paar minuten wachten dan gevaar te loopen onder een auto of fiets te komen. Nog steeds zijn er menschen die zonder op het verkeer te letten een rijweg oversteken. Menig ern stig ongeluk is daarvan het gevolg. Als alle weggebruikers een verstan dig gebruik van den weg maakten en bepaalde verkeersfouten verme den, zou het veel veiliger zijn. Dan zou, om 1937 als een voorbeeld te ne men, de helft van de doodelijke ver keersongelukken voorkomen zijn. Zijn er nog bepaalde punten in de stad die verbeterd kunnen worden? Och (aldus de Commissaris) in samen werking met Openbare Werken is de politie er geregeld op uit om op verschillende pun ten verbeteringen aan te brengen. Wat be reikbaar is wordt gedaan. Nu zijn wij weer aan de Kleverlaan bezig. Het volgend jaar wordt de Ged. Oude Gracht en de Raaks niet alleen geasphalteerd, maar de rijweg wordt ook zoo aangelegd, dat het meeste pro fijt getrokken wordt van deze mooie breede verkeerswegen. Haarlecn is een oude stad. en heeft helaas slechts weinig breede wegen in het centrum. Daarom is het goed de weinige die er zijn goed te gebruiken. Het is opmerkelijk dat er zooveel verkeers ongelukken op den Rijksstraatweg (Schoter- weg) plaats hebben. Het aantal ongevallen voorgekomen op het Haarlemsche deel van weg Haarlem—Amsterdam, HaarlemVel- sen en Haarlem—Leiden was: 1935: 187, 1936 200 en 1937: pl.m. 200. De meeste on gelukken gebeuren in Haarlem-Noord, het geen ongetwijfeld een gevolg is van de om standigheid, dat op den Schoterweg en Rijks straatweg zooveel zijwegen met een belang rijk verkeer uitkomen. De hoek bij den Ver- gierdenweg is in het bijzonder berucht daar voor. Bij het gemeentebestuur zijn dan ook plan nen in studie om daar een verbetering aan te brengen. Er zou al veel gewonnen zijn als heel duidelijk werd aangegeven waar het verkeer op dat punt in elkaar moet vloeien. Nu is de afstand voor die samenvloeiing te groot, waardoor dikwijls weifeling en onzekerheid ontstaat. In het algemeen is wel t ezeggen aldus de heer Tenckinck dat in den loop der jaren de meest gevaarlijke punten in de stad verdwenen zijn, dank zij de belangrijke fi- nancieele offers daarvoor van het gemeente bestuur. In de binnenstad hebben wel is waar nog steeds de meste verkeersongeluk ken plaats, maar er is niet veel meer te doen op het gebied van verbetering der wegen om daarin een beperking te brengen. Natuurlijk zouden wij gaarne smalle hoofdstraten zooals bijvoorbeeld de Gierstraat willen verbreeden, maar daaraan is uit financieel oogpunt geen denken. De beperking der ver keersongevallen moet dus vooral gezocht worden in een beter gebruik van den weg. Tenslotte deelde de commissaris mede, dat in den loop van deze maand de installatie van de automatische verkeersseinen op de Groote Markt en den Kruisweg eindelijk voltooid zal zijn. Dan worden alle verkeers seinen van het politiebureau in de Smede- straat uit bediend. En op welke punten gaan wij dan weer automatische seinen maken? Dat is nog niet met zekerheid te zeggen. Punten die er voor in aanmerking zouden kunnen komen zijn, aldus de commissaris, de kruisingen Jansstraat-Ridderstraat-Korte Jansstraat en Zijlstraat-Ged. Oude Gracht- Nassaulaan. Op de spitsuren moeten daar nu verkeersagenten staan, hoewel het mij zeer moeilijk is die aan den gewonen dienst te onttrekken. Er is geen excuus meer voor onelegante regenmantels. Niet alleen als de zon schijnt, maar ook zelfs midden in een gietbui willen we dat spreekt vanzelf! er op ons allervoordee- ligst uitzien! Parijs komt ons te hulp, want de Fransche vrouw en met haar alle andere vrouwen, die de Parijsche mode volgen, wenschen natuurlijk hetzelfde. Bovendien bereikt de techniek in het ver vaardigen van waterdichte stoffen een steeds grootere volmaaktheid. Bij deze serie regenmantels is stellig wel iets geschikt voor u! Het zijn: Boven links een jas, die er min of meer als een gewone mantel uit ziet. Hij is van marineblauwe wol len stof (waterdicht) met groote roze ruiten. Het bijpassende hoedje is van vilt in een lier tinten. Daarnaast een lange mantel in donker blauwe, waterdichte wollen stof met raglan- mouwen. Twee groote zakken met klep ma ken er een bij uitstek practiscb kleedingstuk van. De rug is recht. Bijpassend hoedje. Onder links een driekwart jas van popeline of gabardine (beide soorten waterdicht) Origineele ronde zakken en met stof over trokken knoopen geven deze jas iets origi neels. Daarnaast een charmante mantel van wa terdicht gemaakt zwart fluweel, die het voor deel heeft, dat zij zeer goed tegen den regen beschut en er zeer aardig uitziet. Er wordt je in dezelfde tint en bijpassende handschoe- een gekleurde shawl bij gedragen; een hoed- nen voltooien het smaakvol geheel, dat ook als reismantel goede diensten zal bewijzen. WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE. Na een betrekkelijke rustperiode op water wingebied is den afgeloopen Zondag de Win tercompetitie weer op volle toeren begonnen, D. W. R. 3 toonde zich in de vierde afdeeling ver de meerdere van Velserend en won met 70. Spannender was de strijd tusschen de ploegen van Zandvoort en K. Z. De Beverwij- kers waren met 6 menschen, maar Luttikhui- zen en zijn mannen wisten tot de rust, mede doordat een van de gebr. Paap het water was uitgestuurd, de score blank te houden. Na de rust schoten de Zandvoorters beter, zoodat het einde met 21 voor Zandvoort kwam. Door deze nederlaag van K. Z. zijn de Bever wij kers naar den staart van de ranglijst ver huisd. De stand is thans: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. V. Z. V. 3 4 3 0 1 6 12—6 Zandvoort 4 3 0 1 6 74 D. W. R. 3 3 2 0 1 4 11—2 Haarlem 3 4 2 0 2 4 1014 H.V. G. B. 4 6 3 0 3 6 20—17 K. Z. 5 2 0 3 4 7—9 Velserend 4 0 0 4 0 217 Zooals we reeds voorspelden, gaven de da- mesploegen van H. P. C. en Nereus elkander weinig toe. Slechts éénmaal wist de Nereus- middenvoor Mevr. DijkmanVan den Berg met een keurigen boogbal de H. P. C.-keep- ster fce passeeren. De ranglijst in de damesafdeeling is als volgt: D. W. R. 3 2 1 0 5 5—1 Nereus 3 2 0 1 4 3—2 H. P. C. 3 1113 3—3 Haarlem 3 0 0 3 0 16 Minder goed brachten de Zaandijksche hee- ren het er af tegen D. W. R. 2. Hier waren het vooral het slechte plaatsen van de Nereus-re- serves en de harde en zuivere schoten van Pieters, die Nereus een 7—1 nederlaag be zorgden. In verband met de uitgestelde wedstrijden van 12 en. 18 Dec. wordt deze week zoowel te Haarlem als te Velsen gespeeld, zoodat er een 10-tal wedstrijden op -het programma staat. Donderdagavond speelt H. V. G. B. 2 in Stoop's Bad den belangrijken wedstrijd tegen H. P. C. 3. De Heemstedenaren zijn nog onge slagen; de ploeg van Heerkens Thijssen zal wel probeeren dit te blijven. D. W. R. 1 komt deze week zelfs twee maal te water. Vrijdag moeten de Haarlemmers naar Hillegersberg om daar S. V. H. te bekam pen, dat het nog niet verder dan een gelijk spel heeft gebracht. Zondagavond moeten de Ratten den strijd aanbinden tegen H. Z. P. C. Zij zullen alle krachten moeten inspan nen om hier 1 of 2 winstpunten te behalen. Verder krijgen we in het Haarlemsche Sport- fondsenbad de plaatselijke ontmoeting tus schen de damesploegen van D. W. R. en Haar lem te zien. Het volledig programma te Haarlem is: D. W. R. 1—H. Z. P. C. (8 uur) VelserendD. W. R. 3 HaarlemD. W. R. (Dames) ZandvoortH. V. G. B. 4 De belangrijkste ontmoetingen te Velsen zijn H. P. C. 3D. A. W. 1 en de eerste wed strijd voor de eerste Afdeeling tusschen Nereus en II. V. G. B. Het volledige programma teVelsen is; V. Z. V. 3Haarlem 3 (7.30 uur). Nereus 3-D. A. W. 2 H. P. C. 3-D. A W 1 De HamHalfweg Nereus 1—H. V. G. B. 1 AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: Annie van Ees in .Hoefje" 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Drie Wenschen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Bloemen uit Nizza met Erna Sack. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De vlucht voor het Huwelijk, met Joan Crawford en Clark Gable 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Der Letzte Fiaker, met Leo Slezak. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 6 JANUARI Stadsschouwburg: Pompelmoes door Nieuw Schouwtooneel, voor de Stichting „Haarlem's Bloei". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 5 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Brandende Dollars" en „Oproer in San Antonio", 8 uur. VERZEKERINGSVOORW AARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Sf« T»tjedrukt« aanvulling onderaan Elite betalende abonné van dit blad ii, zoolang ziin abonnament duurt, dit blad raraehijnt en de Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel I. Al» verzekerden worden beschouwd alle per week. per maand en of per kwartaal betalende geabonneerden, die aan de volgende vereiichten voldoen: a, gedurende minttena twee weken (in bet geval van maand- en kwartaal- abonnés gedurende een volle maand) al» geabonneerde in de register» Van dit blad zijn ingeschreven: b. den I8en verjaardag gepasseerd zijn en den 60<ten verjaardag nog niet bereikt hebben; g, niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen bet gevaar voor onge vallen vergroolen, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver- «taan de uitsluitende en rechtitreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan da amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval en mits de verzekerde drie maanden na den datum waarop de levenslonge ongeschiktheid is ontstaan, nog in leven is; 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval; 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongevaL Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie binnen tien dagen den datum van bet ongeval; van beide leden van een duim 100 GULDEN ▼an alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN van alle leden van een anderen vinger 15 GULDEN van één lid van een duim50 GULDEN van één of twee leden van een wijsvinger 25 GULDEN van één of twee leden vaneen anderen vinger 5 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de breuk: van een pol,15 GULDEN van een enkel15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één perioon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000,kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij bet plaat» grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van hot lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, els anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of de breuk van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lichaamsdeelen geeft geen aanspraak op uitkeering, terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige lichaamsdeelen evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening van de totale uitkeering Heeft een ongeval het verlies van mserdere vinger» van een hand tengevolge dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, mei dien ver- atande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een b. of onderarm of -been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zeJ worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van overlijden geschiedt aan dc echt- genoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden Andera uitkeeringen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen Hen dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijl ten genoege der Directie van-dit blad. Artikel 5. Een uitkeering zal niet verschuldigd zijn, indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van dan verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting els gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is); a. door eene bevalling ot zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door oen ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van over- K'kkeling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of nkzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zieh zeiven te dragen; o. door zelfverminking, zelfmoord of poging deartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aon wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochten, dan wel bij pleizierreizen buitenslands of bij boden, zwemmen, automobiclrijden of motorwielrijden, of aan boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengeats; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitenlnndschen oor log of binncniandsche onlusten. voor alk betalende abonnés van de IJMUIDER COURANT Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den ver zekerde, wordt, onverminderd bet hiervoor in dit ertikel bepealde. ten opzichte deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaekt door grove nalatigheid, jrove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengevolge vnn rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, det indien een abonné in staat van krankzinnigheid of ver- itandsverbijstering zal raken of zich buitan Europa mocht begeven (behalve indien hij ven eene Europgesche haven naar een endere Europeesche haven st in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad te betalen of deze courant ophoudt te verschij nen, of de Directie van dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver kering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be reiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine, dynamiet, naphta, ncetyleenga» of andere licht-ontplofbare of licht ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijder» en dergelijken. Zeevisschers, zeevarenden van beroep en personen Van den Loodsdienat zijn, in afwijking van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, zoowel buitengaats, als op de Zeeuwsche stroomen of op bet IJselmcer of waar ook. Op uitkeering bij overlijden kan voor ben echter uit sluitend aanspraak gemaakt worden, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aon den wal plaat» had of wel aan boord van een vjsscbers- narinevaartuig, of op een stoom- of motorschip eerste klasse, periodiek :nd in vaste verbinding ttisschen Nederland en Amerika. Engeland en/of Nederlandsch-lndi®. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat bet ongeval plaats bad. vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan dia, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on- iluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffea i aanspraak maken op uitkeering, zal in het geheel voor alle getroffenen teza- en nimmer meer dan maximaal ƒ2000,worden uitgekeerd, te verdeelen isr evenredigheid van het aantal getroffenen en den aard van het door hen deden letsel. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan da gevolgen in een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekkinc tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel i spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aon de Directie van dit blad. indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na bat ongeluk is geschied, zal geenerlei uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is, moet de kennisgeving geschieden binnen drie dogen na de aankomst van den ge- troffene aon den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp ven een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundig* behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is, In ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs getischt kan worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken sis het noodig acht. Elk bewijs hetwelk dé Directie van dit blad van tijd tot tijd zou kunnen eiichen betreffende cenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. geval van eenig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Di- van dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadet het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hom en den behandelende»! geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeering. en ingeval van over lijden, van de doodsacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van dit blad. De kosten der geêischte verklaringen komen ten laste van dengen» die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen be taalbaar zijn ten kantore van dit blad, slechts na ontvangst van een door de(n) rechthebbende(n) geteekende quitantie. terwijl de verzekering bij uitbetaling vnn een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, beneven» de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bozwaring en vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, ven de echtgenoot* of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deia bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigt'e opgave doen aan de Directie van dit bied. Artikel 9. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. I van het Besluit Bevolkingsboekhouding, Stbl. 1936 No. 342. behoorende bij de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep, een ander lid van het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is aangewezen bij schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal te ellen tijd» het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar. De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies van hand, voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f75.—; Elke andere vinger f30.—. Bij spoor- of tramongeval, etc. worden de uitkeeringen: bij -verlijden f 1000.bij invaliditeit f3000. Vrijgezellen tegen wil en dank. Te Sofia zijn 15000 mannen te veel. Als men 't woord „vrijgezel" uitspreekt, dan denkt men er onwillekeurig „verstokt" bij. Want er zijn in ons lieve vaderland gelukkig nog altijd zooveel lieve en trouwlustige meisjes, dat de Nederlandsche vrijgezel, die zijn gulden vrijheid ook na zijn dertigste jaar nog boven het huwelijk blijft kiezen, het praedicaat .verstokt" zeker verdient. Heel anders ligt de toestand op het oogen blik in Bulgarije en in 't bijzonder te Sofia: tegenover 18000 huwbare meisjes van 18—23 jaar staan daar niet minder dan 33000 huw bare mannen van 2025! Deze toestand is op den duur onhoudbaar, sinds jaar en dag wordt er Gm die meisjes „gevochten" en er is bijna geen jongedame te Sofia, die niet reeds op jeugdigen leeftijd ver scheidene huwelijksaanzoeken heeft gehad. Een logisch gevolg hiervan is, dat geen meisje zich meer druk maakt om te gaan studeeren! Voor de gedwongen vrijgezellen is deze toe stand inmiddels allesbehalve prettig. Die hebben een club opgericht en collectief een petitie aan den Koning gezonden, waarin zij hun zorgen uiteenzetten. Want het schijnt, dat de jonge meisjes te Sofia niet puur uit ge voelsoverwegingen haar keus bepalen en_ 't gevolg is, dat de jongelui met de hoogste in komens het eerst een bruidje veroveren, zoo dat de arbeiders en kleine kantoorbedienden niet meer aan bod komen. Wat hiertegen te doen? Een groot huwelijksbureau, dat duizen den aanvragen van jonge mannen heeft lig gen, is reeds een actie begonnen om meisjes van het platteland naar Sofia te brengen, onder den oproep: „Wie trouwen wil, bezoeke de hoofdstad". Hiertegen komen begrijpelijkerwijs de boe renjongens weer in 't geweer! Zoodat het er voor Sofia's gedwongen vrijgezellen voorloo- pig nog vrij somber uitziet. 9 Maart 1937. Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen Geschiedenis van de paraplu. Van regendoek tot tompouce. In regenachtige winterdagen is ons paraplu'tje onmisbaar en we Kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat er een tijd is ge weest, dat de menschen het zonder zoo'n nut tig voorwerp moesten stellen. Toch is de paraplu nog niet zoo heel oud en het heeft veel moeite en omwegen gekost, voor ze in haar tegenwoordigen lichten en prac- tischen vorm verkrijgbaar was. Gedurende de geheele middeleeuwen om van de oudheid niet eens te spreken, heeft men de zegeningen van een regenscherm nog niet genoten; zelfs de menschen uit de 15de en 16de eeuw bezaten slechts dikke, water dichte mantels tegen den regen. De vrouwen behielpen zich met den regendoek, die haar van het hoofd tot de voeten bedekte. En bovendien hadden ze nog regenkleeden, die extra over 't hoofd werden getrokken. In de 17e eeuw droeg men regenmutsen, platte, pannekoekachtige hoofddeksels, waaraan lange zwarte doeken bevestigd waren. Er be stond toen dus een speciale regendracht, die echter allesbehalve flatteus was. Daaraan is het dan ook zeker toe te schrijven, dat een coquette Frangaise op een ander idee kwam. In ieder geval dook in 't midden van de 17e eeuw te Parijs naast de uit het Oosten in gevoerde parasol opeens de paraplu op. Een handig' man kwam op de gedachte, de parasol met waschdoek te overtrekken, zoo dat zij bescherming bood tegen het hemel water. Deze paraplu uit den tijd van Lode- wijk XIV was een ontzettend zwaar, log en moeilijk te hanteeren meubej, dat men met groote moeite onder den arm meesleepte. De ontzaglijke stofmassa's werden door een dik ken ring bijeengehouden, en men schoof deze bij 't openen omhoog. Heel begrijpelijk, dat het ding slechts weinig aanhangers vond. Eerst in 't begin van de 18e eeuw werd de paraplu intusschen door Jean Marius in een beter hanteerbaren vorm ontworpen meer algemeen in Frankrijk gebruikt. Marius vond de „zakparaplu" uit, een licht, opvouw baar ding waarop hij patent nam. In een oogenblik tijds ontstond toen een instelling tegenwoordig zouden we 't een paraplucentrale noemen! die op ieder plein en bij iedere brug en straathoek zoodra 't weer begon te dreigen menschen met groo te hoeveelheden paraplu's posteerde om ze aan de voetgangers die door een regenbui overvallen werden, tegen betaling uit te lee- nen. De uitvinding van de paraplu drong wel dra door tot Engeland, waar ze wel heel erg noodig was. Hier waren nog niet zoolang ge leden mèt de invoering van de koffie de café's ontstaan en daar kon men al spoedig bij re genweer een paraplu huren. De meeste, nu eenmaal zeer aan de traditie verknochte Engelschen bleven het dragen van een regen scherm nog min of meer gek vinden. De eer, den tegenstand tegen dit nuttige gebruiks voorwerp te hebben overwonnen, komt toe aan Sir Jonas Hanwey, die in het jaar 1750 den moed had, voortdurend met een paraplu onder den arm door Londen's straten te wan delen en die hiervan door hoon noch spot noch projectielen was af te brengen. Hij ge noot dan ook de voldoening, dat nog vóór zijn dood, in 1786, heel Engeland met een paraplu liep en dat zijn uitvinding tegelijkertijd in Nederland, Duitschland en de verdere be-< schaafde wereld werd ingevoerd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3