OOK IN 1938 WEER HOTELBONS. PER AUTO, BOOT EN TENT DOOR ZUID-AFRIKA. 99 F* Januaribloeiers: ff N Soest en Baarn gaan blijde dagen tegemoet. WOENSDAG 5 JANUARI Ï938 De Jagersfontein der Holland-Afrika Lijn. Een reisverhaal doorspekt met his torische en andere beschouwingen. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN J|J wordt 1 N u gaat naar Zuid-Afrika?" ik moet wel. Mijn publiek /wordt steeds veeleischender. Ik heb verleden jaar in Canada beren op mijn tent gehad en nu moet ik op zijn minst leeuwen op de treeplank hebben of krokodillen aaien met de paddel van mijn voüwboot!" Zoo ongeveer begon het eerste interview over de reis, waarvan ik u in de volgende regelen en kolommen hoop te vertellen. Bo venstaande was natuurlijk slechts een der vele redenen, die mij tot deze reis deden besluiten. Daar was bijvoorbeeld het emi- gratievraagsfcukook in Canada van veel belang. Daar voor landbouwers, hier vooral voor vakwerklui, speciaal in de bouwbedrij ven en voor deze emigratie naar Zuid-Afrika is zelfs een bepaalde vereenighig opgericht, de Nederlandsch-Zuid-Af x*ikaansche Vereeni- giixg, die zich in hoofdzaak belast met de rege ling en zorg voor vele Hollanders, die willen trachten, daar in het verre Zuiden een nieuw vaderland te vinden. Waarom juist daar? Al lereerst omdat er in vele vakken werkgelegen heid is, daar ook hier het laagtepunt dei* crisis reeds voorbij is, en er dus weer met moed ge werkt wordt. Ten tweede ook, omdat daar ka meraden wachten van den ouden stam. Ten eerste: vele eveneens pas uitgekomen Hollan ders, maar daarnaast vele tienduizenden wier ouders en voorouders reeds tientallen, zelfs honderden jaren in dit land hebben gewoond, er een taaleigen hebben ontwikkeld, dat on miskenbaar van Nedeaiandsche afkomst is, maar toch weer zeer sterk ervan verschilt óók. De eerste nederzetting aan de Kaap de Goede Hoop was een Hoilandsche. zooals wij later nog zullen zien. Honderdvijftig jaren lang heeft er de Hoilandsche vlag gewaaid en eerst in den Napoleontischen tijd zijn de Exx- gelschen er gekomen. Van den laatst en zwaren. strijd der Transvaalsche boeren 0111 hunne onafhankelijkheid weten velen onzer nog mee te praten, maar thans maakt sedert f902 de Unie van Zuid-Afrika deel uit van wat we tegenwoordig de British Commonwealth of Nations noemen of wel het Britsche rijk. Maar weet ge dat de vlag, die kortgeleden tot officieele vlag der Unie van Zuid-Afrika werd verklaard, het oranje-blanje-bleu is, onze oude Geuzenvlag, met klein in de xxxid- denbaan de vlaggen van Engeland, van Transvaal en van den vroegeren Oranje Vrij staat? En de eerste dag in Kaapstad zal u de over tuiging brengen, dat in vele deelen der stad van Van Riebeeck het zooveel op Nederlandsch lijkende Afrikaansch de voertaal is. Het Afri- kaansche element 111 Zuid-Afx*ika neemt steeds sterker toe en vele Afrikaners zien het graag, dat versche Nederlandsche krachten den ouden stam komen versterken. Maar er is nog meer interessants daar in Zuid-Afrika te vinden, dan een sterke jonge loot aan den Hollandschen stam. Er is ook daar een inboorlingen-, een kleurlingen-vraag- stuk, met tal van verschillende kanten, net als in onze Oost, met zijn Javaansche en Batak- sche doktoren en meesters in de rechten en daarnaast de volkomen onontwikkelde Nias- sers en Papoea's. Dan is er de Kaapsche flora, met haar merkwaardige vormen, die maanden- zelfs jarenlange droogte doorstaan. En lest best misschien het Afrikaansche wilde-dieren- leven met zijn antilopen en wilde beesten, zijn leeuwen en rhinocerossen, zijn krokodillen en Nijlpaarden. Het Kruger Wildpark, een na tuurreservaat, grooter dan heel Nederland, moet gelegenheid geven, al deze dieren in hun natuurstaat op korten afstand waar te nemen en te fotografeeren. En dat al deze dingen be langstelling wekken, blijkt o.a. wel daaruit, dat één advertentie voldoende was om een reisgezelschapje van zes man bij elkaar te brengen. Twee oude Ford-auto's waren spoe dig gevonden, een aanhangwagen, die als ver gader- en eetzaal zou dienen, was beschikbaar en zes tentjes voltooien onze uitrusting! Qp 1 Mei verhuisde dat alles naar de Jagers fontein, het prachtige schip van de Holland- Afrika-lijn, dat in IJmuiden op ons' lag te wachten. Zelden heb ik zoo heerlijk geslapen aan boord van een schip, maar ik bemerkte dan ook den volgenden morgen, dat we nog rustig in de sluis van. IJmuiden lagen en wegens dikken mist niet waren uitgevaren. Maar 't was '11 prachtschlp! Ik heb tenminste nooit eerder aan boord warm en koud stroo- xxxexxd water aan de tweepersoons-waschtafel in een hut gehad, Ook zoet water in de douches in de badkamer is een ongekende weelde aan boord. Verder in elke hut een schrijftafeltje of kaptafel naar verkiezing-, een makkelijke armstoel en een heerlijk breed bed. Werkelijk een goede moderne hotelkamer in het klein. En eten! En dat noemen ze nu een passagiers-varend vrachtschip! Drie weken lang een keur van uitgezochte menu's Ik zou ze hier van één dag wel eens willen afdrukken, maar dan werd dat tezamen net een heele kolom. Zie liever zelf eens aan boord van een onzer groote schepen te komen. Vaar eens mee naar Hamburg, Dover, Southampton, Algiers of Genua waar ge toevallig toch eens moet wezen ofga eens mee een volgenden keer naar Zuid-Afrika of naar Indië! Het leven op een schip is heusch niet arm aan afwisseling. De staf zorgt altijd wel, dat er iets is waarmee de passagiers zich kunnen amuseeren, een zwembad, allerlei sport en spelltjes, eens 'n kijkje op de brug of in de machinekamer enzoovoort. En wij zessen had den nog heel wat meer te doen. Allereerst voor studie. De ruwe plannen voor de reis meer in finesses uitwerken enelkaar eens aan kijken en leeren kennen, want hoewel, ons lot de eerste vijf maanden zeer nauw verbonden zal zijn, hebben de meesten onzer elkaar een week of zes geleden voor het eerst gezien! Er zijn twee studentjes van maar net twin tig- bij en twee jonge oude heeren van even in de vijftig. De twee andere zijn daartusschen en de eene is de eenige vertegenwoordigster van het zwakke geslacht in ons midden. We hopen, dat we haar aan kunnen. En hebben afge sproken, op deze reis allemaal 21 te zijn. Alleen aan schrijver dezes wordt voor noodzakelijk overwicht een leeftijd van 22 jaar toegekend. Zoo nu kent u ons gezelschap voldoende. Ons mooie schip maakte dagen van 400 zee mijlen. In IJcmiuidexx was slechts een twintig tal eerste klasse passagiers aan boord ge komen, omdat de immigratievoorwaarden in de Unie plotseling zeer waren verscherpt. In Dover kwam er nog een twintigtal bij en toen zouden we in 10 dagen geen land meer zien. Ge begrijpt hoe ieder zich vex-heugde op Da kar, waar we eexiige uren zouden liggen om stookolie bij te laden, maar het ongeluk wilde dat we daar juist aankwamen toen het mid dernacht sloeg en dat is geexi tijd om zelfs een Fraxxsche kolonie op haar voordeeligst te ziexi. Er waren kroegen genoeg open, maar koud bier hebbexx we aan boord ook. Er bloeide px'achtige diep roode bougainvillea, we klom- mexx ixx eexx stadspark in een palm 0111 er bloe- sexxi uit te halen, maar daar moest het ook bij blijvexx. Exx het bleef uitkijkexx naar het vol gende stukje vaste walexx dat zou vlak bij Kaapstad zijn. Wat kan zoo'xi oceaan leeg zijxx! Dagen laxig geen schip in zicht. Als een xneeuw langs vliegt, loopen de passagiers te hoop! Eexx vlie gende visch aan dek is een gebeurtenis, waar je xxog dagexx over praat. Dolfijnen x-eizen een eixxdje met ons mee exx omzwermen het schip, terwijl men met eexx dertig kilometer gange tje door het water sixijdt. Er wordt eexx troep potvisscheix gemeld vaix de brug af. Duidelijk ziexx we de vormlooze vleeschklompeix gedeel telijk bovexx water uitrijzeix exx hun adem ixx de lucht spuiten. Dan verdwijnt ook dat weer aaxx deix horizon. Een haai zwemt wat met ons nxee. Een piixgpoxxgbal gaat ovei'boord, maai de kapitein vex-tikt het om bij te draaien, want er was er nóg eexx! Denk daarom niet, dat we van de buiten wereld waren afgeslotexx. Het heele schip leefde mee-met den Hollaixd-België-wedsti'ijd die door de radio werd opgevaxigen. Eiken dag hadden we ons krantje en gelukkig ook de beursberichten. We hoorden de kroon neerko men op het hoofd vaxx Engeland's koning en zongen het God save the King staande mee. En zooals op alle Hoilandsche schepen goede gewooxite is, bi'acht de laatste dag aan boord nog eens een extra konixigsmaal, waaraan de kapitein de passagiers dankte voor het in de maatschappij gestelde vertrouwen en de oud ste passagiers hem hun daxxk brachten voor zijn goede zorgen. Dan schenkt de maatschap pij champagne en rooden exx witten wijn, trt stomme verbazing van de Engelsehen. Dat geeft stexxnnhxg exx ik kreeg de opdracht, als voorzitter van het sportcomité dexx kok boven te roepen en dexx lof van het gezelschap over te bi-en.gexi. Ik heb hem eerst laten terecht staan wegens poging tot moord door ovexwoe- ding, daar hij alles zóó lekker maakte, dat je wel eten moest! Daarna volgde vrijspraak met als vergoeding voor doorgestanen angst een kistje sigaren. Na de prijsuitdeeling een stoe lexxdans met als prijs een kus, door de laatst overgeblevene te eischexx van wie hij of zij dat nxochtexx wenschexx. Ik zat veilig aaxx de piano. Dat dacht ik tenminste, maar toen het spel beslist was, kaxxkaxxeerde me daar die ge knakte braxxdnetel met eexx houding als zoo'xx modem glazen slanke lijn-beeldje ï'echt op de piano af. Daxx kun je geen neen zeggen en je durft zoo in gezelschap je moxxd haast niet af te vegexx. En toen die mist weer van mijn oogeix optrokzag ik nóg niets, waxxt Tafel baai en Kaapstad hulden zich in regen en mist, toexx wij er xxa 19 dagexx vaix bijixa on af gebroken zonxxeixsehijxx eindelijk ax'riveer- deix. Maar overal bruixxvisschexx, aalscholvers, Jaxx van Gexxtexx, hier exx daar eexx pinguiix, robbexx! Wat moet die zee vischrijk z-ijix. Exx als het weer helder wordt!' Exx het werd helder. Maar pas xxa twee dageix, die we net xxoodig hadden om al oxxze bagage exx allerlei forxxxa- liteiteix rxetjes ixx orde te brengexx. (Nadruk verboden) HERDENKINGSAVOND DR. MART. VAN MARUM De Curator vaix Teyler's Physisch Kabinet heeft uifcnoodigingen rondgezondexx tot het bij wonen vaix een herdenkingsavond, gewijd aan dr. Martixxus van Marum, oveiieden 26 Decem ber 1S37, van 1784r—1837 directeur van Teyler's Physisch en Naturaliën-Kabinet, op Donder dagavond 20 Januari a.s., in de Aula van Tey ler's Museum. Mej. A. M. Muntendam, phil. doet. uit Am sterdam, zal den Haarlenxschexx geleerde schetsen in zijn leven exx beteekenis voor zijn tijd. DE KERSTROOS. Januari een kale tuin, triest en kleumend on der een lage, loodgrijze lucht. Veel leven is er xiog niet te bemerken, hoogstens wat groene puntjes van de bollen hier en daar en mis schien 'n enkele gebogexx kxiop vaxx de winter- acoxxiet. Maar in een beschut hoekje, op een vaxx de weinige plekken waar de zon nog komt als ze schijnt, staat de Kerstroos te bloeien. Groote, sneeuwwitte bloemen zijn het, met een bos gele stuifmeeldraden ixx het hart en ze staan hoog boven de fox-sche, leerachtige bla deren. Van kou heeft de plant geen last; bij streixge vorst blijven de knoppen veilig hx het hart geborgexx, totdat het er beter voor hen gaat uitzien. Is het geexx heerlijk idee, dat we dezen maand al bloemexx kunxxen plukken uit eigexx tuin? Bij de snijbloexnkweekers staaxx in Decem ber de kassen vol bloeiende Helleborus xxiger, z-ooals de officieele ixaaixx van de Kerstroos luidt. De pollen zijn diep iixgegraven in voch tige turfmolm, omdat de xxeuzexx zoo gauw in drogen; en boven de plaxxtexx is eexx gazexx schermpje gespannexx om te maken dat ze wat sneller „rekken" zooals dat heet. Via de bloem- wiixkels belanden die plaxxtexx daix met het Kerstfeest hx oxxze huiskamex-s. Zoo'xx afge- broeide pol zal niet gauw xneer tot bloeieix ko- mexx en ixx 99 vaxx de 100 gevallexx kunxxexx we onze Kei'stroos, als de plaixt is uitgebloeid, wel weggooien. Andei's is het natuurlijk gesteld met de xxiet-geforceerde planten, die we begin December al met eexx ruit op een paar paal tjes, buiten in den tuixx, tegen al te ruw weer beschermen en zoo verhinderexx, dat het zui vere wit van de bloemexx door te veel regexx gaat smetten. Vlak voor den bloei graven we de pol dan uit en zetten haar later weer bui ten in den vollen grond. Dx-oge kachelwarmte is echter voor de teerwitte bloemen fataal: ze krijgen dan bruine vlekken. De Kerstroos heeft het allerliefst een voch- tigen, zwaren en humusrijkexx grond. Als we dit weten, wordt het begrijpelijk waarom de xlaxxtexx het in sommige Axxxsterdamsche par ten en tuinen zoo bijzonder goed doen. Bij het planten dienen we erop te letten, dat de xxeuzen niet te hoog komen en dat de wortels goed worden uitgespreid, zoodat de aarde ovei'- al tusschen kaxx komen. Worden de pollen vóór dexx whiter geplant, daxx is er veel kans dat ze bij strengen vorst opvriezen, dus bovenop den grond komen te staan, omdat ze zich nog niet hebben vastgezet Vooi'al in natten zwaren grond bestaat die mogelijkheid. Direct xxa het invallen van den dooi moeten we dus onze Kerstrozen gaan controleei-en en vastzetten. Het eenvoudigste xniddel om losvi'iezen te voor komen is het afdekkexi van de pollen met wat stroo. Helleborus niger komt in Centraal- en Oost- Europa voor en hx het Westen van Azië. Het sap is nogal vergiftig en we moeten dus maar liever geen afgesxxeden bloemen in den moxxd nemen. L. Doch er zijn enkele wijzigingen. Verschil in klassenprijzen geringer. Service thans ook bij de bons inbegrepen. Kaapstad met den Tafelberg. Horecaf en A.N.W.B. tevreden over de resultaten van 1937. (Van onzen specialen verslaggever). De hotelbons, of zooals men bij den A.N.W.B. ook wel zegt: „zwerfbons", hebben opgeld gedaan. Niet minder dan 50.000 zijn er in 1937 door den Toeristenbond verkocht, een bewijs, dat de zwervendetoeristen er mede gebaat waren. De toerist weet het al! ,JZwerven" dooiNederland, hier een dag, daar een paar dagen, een lunch in Den Bosch, diner en logies in Zwolle, tegen een prijs, die slechts iets ligt boven het bedrag, dat pensiongasten betalen, is door de prettige samenwerking tus schen A.N.W.B. en Horecaf mogelijk. En het zal mogelijk blijven ook, want dit jaar gaat men door met het systeem der hotelbons, zij het ook in eenigszins gewijzigden vorm. De heer W. A. M. Westex'oüen van Meeteren, directeur van den Kon. Ned. Toeristenbond A.NW.B. vertelt met groote voldoening van het succes der bons. „Het is altijd prettig onx te zien, dat iets nieuws inslaat, in een be hoefte voorziet. En het stemt den A.N.W.B. prettig, dat op deze wijze twee groote groepen Nederlanders geholpen worden. Toen in 1937, na 15 September, geen bons meer vei'kocht werden, bereikteix .den A.N.W.B. van verschillexxde zijden wenscheix en klach ten. Deze zijn alle oxxdei'zocht en vervolgens met Hoi'ecaf besproken. Het doel der bespre kingen, doorvoering van enkele wijzigingeix, is volkomen bereikt. In een buitengewone ver gadering ging Horecaf daarmede accoord. De voornaamste wijziging betreft het aantal klassen. De klasseprijzen liggen n.l. iets boven den gemiddelden pensionprijs. Nu bleek vorig jaar, dat het verschil in prijs tusscheix de klas sen te groot was. Dit jaar hebben we een opklimming van f 0.50 a f 0.75, zoodat de hotels beter in de juiste klassen zullen zijn in te deelen. Ook de service-belooxxing is thaxxs geregeld. In '37 werd den houders der bons overgelaten, welk bedrag zij wilden'schenken aaxx het be dienend pei'soxxeel. Thans is dit bij de boxxs inbegrepexx, berekend tegen 10 a 15%. Voorts zullen de bons dit jaar langer geldig zijxx, xx.1. van 1 Mei1 October, ixxplaats vaxx 15 Mei tot 15 September. „Zwervexxde" toeris ten zullen dus een maaxxd langer vaxx de i*e- ductie kunnen profiteeren. Tevens is toege- staaxx om boixs, die overgehouden worden, tot 1 Januari '39 op te maken. Welke verplichtingexx hebben houders van bons xxu? In de eex'ste plaats moeten zij, bij aankoxnst in een hotel, mededeelen, dat zij met bons zullen betalen. Dan heeft de hotel houder het recht vast te stellen, op welke ux-eix de maaltijdexx gebruikt kxmnen worden. Tevexxs zal, zooals hiervoor gezegd, eenigszins gebx'oken worden nxet dexx eisch, dat „zwer vers" hetzelfde krijgen waarop pensiongastexx recht hebben. Men heeft daarom uitdrukkelijk bepaald, wat dexx „zwervexxden" toerist voor gezet moet worden, waartoe de hotels in drie groepeix, klein, middelsoort en groot, zijn ver deeld. In groep A (kleine hotels) bestaat de luxxeh uit eexx eenvoudige koffietafel of warm ge recht. In groep B (middelsoort) moet eexx warme lunch, bestaande uit één completexx gaxxg of uit een koffiemaaltijd, nxet eexx koud of warm gerecht, gegeven worden. En ixx groep C (groote hotels) zal de luxxeh bestaaix uit bouillon of soep, een voorgerecht, één com pleten gang, toespijs exx vruchten. Wat de kamers betreft, de hotelhouders nxoetexx eexx kamer geven, die als normaal voor het hotel te beschouwen is. Daarom wordt hun aaxxgeradexx de nummers der kamers van te vorexx op te geven, zoodat latei*e klachten voorkomeix kuixexx woi'den. Welke hotels in aanmerking komen? In de eerste plaats bondshotels; ten tweede bonds- café's en noenzalexx (lunch en dixxer) en ten derde ledexx van Horecaf. Hotels, die geen lid van den Bond of Horecaf zijn, kunnen slechts opgenomen worden, indien beide vereenigixx- gen toestemmen. Tenslotte zal hoogstwaarschijrxlijk in 1938 een scheidiixg doorgevoerd worden tusschen de „zwerfbons" voor Nederlandsche toei'isten en de bons voor Duitsche gasten. Indertijd heeft Duitschland aan Duitschers toegestaan, een bepaald bedrag ixx Nederlaxxd te verreizen. De misbruiken hebben de regéering aanleiding gegeven, onx te ondei-zoeken of het mogelijk was een coixtröle-instantie ixx te schakelen. Horecaf verwees daartoe naar den A.N.W.B., welke geexx reden had om te weigeren exx de gasten in 1937 in de zwerfbonhotels liet logee- ren. Een scheiding is echter wel gewexxscht en zal in 1938 doorgevoerd worden." Samexxvattexxde luidde het oordeel vaxx den heer Westeroüen vaix Meete- rexx, „dat het systeem der bons een doorslaand succes is geweest, waarbij de voordeelen èn voor de toeristen èn voor de hotelhouders,s stellig van groote beteekenis zijn". En het oordeel van Horecaf over de hotel bons? Om dat te hooren hebben wij ons in verbinding gesteld met het bui'eau dezer ver- eeniging in Dexx Haog, waar nxx". A. J. Roest Crollius den scepter zwaait exx de belaxxgen der leden op wetgevend en sociaal gebied be hartigt. Mi'. Roest Crollius was eveneens van mee ning, dat het succes der bons in 1937 een voortzetting van dit systeem ï'eehtvaardigde. „Toen de A.N.W.B. het plan opperde, heeft het hoofdbestuur van Hoi'ecaf besloten zoo veel mogelijk mede te werken, teneinde op doorslaande wijze aan te toonen, dat de hotel houders hun uiterste best willen doen om het publiek hier te houden en uitei'st welwillend tegenover dit publiek staan. Daarom ging men met de A.N.W.B.-bons beginnen en daarom ook wordt er mede doorgegaan, al is, aan het einde van 1937, gebleken, dat hotelhouders in be paalde streken er van profiteerden. Zoo heb ben de leden in Arnhem en omstreken en in den Achtei'hoek veel toeristen, die met deze bons betaalden, op bezoek gehad. En zij waren dus tevreden. Andere leden, die geen resultaat hx den vornx van meer toeristen, haddexx ge- ziexx, twijfelden of het wel nuttig was, met deze boxxs door te gaaxx. Dat men daartoe toch besloot ligt hieraan, dat zóó getoond wordt, dat ook de Nederlandsche hotelhouder vaxx goeden wille is, als het er om gaat, het publiek te gerievexx. Wij hopen nu, dat men, door veelvuldig ge bruik van de A.N.W.B.-bons, tot de conclusie zal komen, dat de Nederlaixdsche hotelhouder er heusch wel wat voor over heeft, om publiek in zijn bedrijf te krijgen. Als dat het geval is, dan zijn wij al tevreden." (Nadruk verboden.) GEEN DRIE NAAST ELKAAR! Een automobilist, die 'a aoto goot io- bofea, welke reeds bezig is een derde automobiel voorbij te kornet». pleegt eea strafbaar fe«c Dat is Mnderifjfc (en somt gevaarlijk) daarom beeft de wet het verboden: ratcsdien: «geen drie rijdende auto's naast elkaar bij het inhalen". Voorbereidingen in vollen gang. Talrijke lelefoon- en telex- verbindingen. (Van eexx specialexx verslaggever) SOEST, 4 Januari. Het is te be grijpen dat men in de gemeente Soest exx Baanx vervuld is van de te rugkeer, en aanstaanden terugkeer, der bewoners vaxx het paleis Soestdijk. Evexx begrijpelijk is het, dat ixx beide gemeenterx, xxu er zekerheid is, waar de blijde gebeui'tenis zal- plaats heb- bexx, plaxxxxeix heeft gemaakt, onx op sobere wijze, uiting te geven aaxx de eensgezinde vreugde over de geboorte van eeix Oi'anjetelg. Men rekexxt op veel bezoekers, vooral ook buiteixlaixd- sche journalisten, die in het hotel tegenover het paleis en ixx het Bad hotel ondergebracht zulleix wordeix. Druk heeft ook P. T. T. het In het bijpost kantoor tegexxover het paleis zijxx vier telefoon- cellexx geplaatst. Voorts is de mogelijkheid onx telegranxnxeix te verstuxen vergroot, door het plaatsexx van 3 Hughestoestellen. Voorloopig is het de bedoeling de telefooxxcellexx hier als reserve te bewaren, indien de cellexx in de hotels te Soest en Baarn ingericht, overbe last worden. Voorts ligt het in de bedoeliixg het personeel vaxx dit bijkantoor uit te bx'ei- deix. In de verschillexxde hotels, waar de journa listen zulleix ï'esideereix, is xxxexx zoo goed als gereed met den aaxxleg der telefooncellen, waarbij P.T.T. zooveel mogelijk rekening zal houdexx met den te dien aanzien geuite wen- selxen. Ixx het Badhotel te Baarn, waar tegen 8 Jaxxuax'i de buitexxlandsche gasten zulleix resi- deeren, heeft men teix behoeve van de pers 15 a 20 telefooxxcellexx gemaakt. Voorts is er eexx telexverbixxding met hotel Trier, tegen over het paleis. Overigexxs is er al een exxkele buitenlaixd- sche gast gearriveerd. Deze dwaalt voox'loopig nog rustig roxxd in het paleis, waxxdelt over de bevroren boschpadexx eix gexxiet vaix de rust die hier heerscht. Wat de feestelijkheden te Soest betreft, voorloopige plannen zijn reeds gevormd. Kinderen zullen getracteerd, saluutschoten gelost, vreugdevuur en Bengaalsch vuur ontstoken worden in de halfresidentie, zooals de Soestenaren huxx gemeente noemen. Voorts ligt het in de bedoelixig vaxx het feest comité om het gemeentehuis te versiei'en en te verlichten, Eexx algeheele versiering of ver lichting wordt niet nagestreefd, waax'bij mexi rekexxixxg houdt met den wensclx van de Ko ninklijke Familie om de viering zoo sober mo gelijk te houden. In een speciaal blad, met voorop een teeke- ning, waarop mexx de Koninklijke Familie ziet afgebeeld bij een wieg, zullexi geestelijken van elke richting een kort artikel schrijven. Voorts zullen hierin dan bekexxde liederen zooals het „Wilhelmus" eix „Wiexx Neêrlaxxdsch Bloed" opgenomen worden. Het ligt wel ixx de bedoe liixg afdrukken op oud-Hollandsch geschept papier aan de Koninklijke Familie aan te bieden. In Baarxi is xnexx xxog gesloten over de vie ring van de blijde gebeurtenis. Het Comité is nog niet geheel gereed met de plannen. Dat ook hier feest gevierd zal wordexi spreekt wel haast vaxxzelf, omdat naar men weet, 't paleis krachtens het Burgerlijk Wetboek, onder de gemeente Baarn ressorteert. Achtei'blijvexx zal men dus zeker niet. Overigens wacht men in beide gemeenten rustig af. Men weet, dat de feestcomité'.? aan den slag zijn en dat, zooals overal in den laxide plannen gemaakt worden om de blijde ge beurtenis te vieren. De gexneenten, waar het Prinselijk Paar verleden jaar zijxx „blijde in- coxnste" hield zullen daarbij in het xniddel- punt staan. Welnu, men beseft* dit terdege, evengoed als de instanties, die voor de com municaties met de geheele wei'eld zullen zor gen. Over enkele dagexx zal het bezoekers naar Soest en ixx Baarn stroomen. Zij zullexx op huxx wenken bediexxd worden. (Nadruk verboden.)

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8