UITBREIDING DER NED. INDISCHE DEFENSIE. DR. PHILIPS NAAR INDIE. Het groote Avontuur Dr. A. F. Philips en zijn echtgenoote vertrokken Donderdag per boot trein uit Arnhem naar Genua, om zich daar voor Ned. Indië in te schepen. Een kijkje op het station Een amphibie-tank welke door het Ned Indische Leger werd aangeschaft, demonstreerde in het Kodja-kanaal te Tandjong Priok. Met een 4 mijls vaartje klieft de moderne oorlogswagen het water Het Japansche visschersvaartuig «Fuku Maru» vischte in territoriale wateren bij Banka en werd deswege door den gouvernementsstoomer «Valk» naar Batavia opgebracht en onder politioneele bewaking gesteld De nationale kampioenschappen groot biljart cadre 71/2 zijn Donder dagavond te Amsterdam aangevangen. Van Vliet, de kampioen 1936 en 1937 en Dommer ing kwamen tegen elkander uit Als de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin een feit is, wordt het heugelijk nieuws in het Badhotel te Baarn ontvangen door mr. W. A. M. van der Kalle van het A. N. P. (rechts), welk bericht gecontroleerd wordt door den 1 en luitenant der infanterie H. Staring, waarna het per telex wereldkundig gemaakt zal worden Een pracht-exemplaar van de Chow- Chow kampioententoonstelling, wel ke te Londen werd georganiseerd De Coolsingel te Rotterdam is in feestkleed gestoken in verband met de aanstaande blijde gebeurtenis aan het Hof FEUILLETON Roman uit de Tropen door FRANS DEATERS. 5) Hoe kan ik zoo idioot zijn?, overwoog hij. Omdat die man over mijn schouders heen de foto van een mooie vrouw bekijkt, ga ik mij allerlei onzin in het hoofd halen. Mijn speur- dersbloed begint mij parten te spelen. Terwijl hij wou gaan zitten zag hij op zijn zetel n papiertje liggen waarop zijn naam stond getikt. Het werd er vermoedelijk neer gelegd door een bediende van het vliegveld om zijn plaats aan te duiden. Riefenberg schreef er „journalist" onder en overhandig de het aan zijn medereiziger. Deze schudde gul de hem toegestoken hand en haalde een visitekaartje uit zijn zak, waarop stond te lezen „Sander Lebon, planter". Daarmee was de kennismaking gedaan. Samen probeerden zij klaarheid te zien in den puzzle van straten en pleinen, toen het vlieg tuig boven Lyon vloog. Daarna ontdekten zij aan den horizont een blauwe streep: de Mid- dellandsche ee en vijf minuten later taxide de metalen vogel over het vliegveld van Ma- rigname, bij Marseille. Terwijl de piloten druk in de weer waren met de Fransche douane en postbedienden, werd de benzinetank aangevuld en gingen Riefenberg en Lebon in den bar van de lucht haven iets gebruiken. Door de groote ramen zagen ze het vertrek van een Fransch ver keersvliegtuig. De lucht was gevuld met het geronk van militaire toestellen, die schitter den in het felle licht van de Zuiderzon. Lebon vond alles slecht: het brood, de eieren de koffie; vooral de koffie. Als ge ooit de gelegenheid hebt mij in Kongo te komen bezoeken, zei hij tot Riefen berg, dan zal ik u eens Kongoleensche koffie laten proeven van mijn eigen plantage. Bij mijn koffie vergeleken is mokka „afwasch- water". De kleine, dikhoofdige planter ontpopte zich als een babbelaar en toen een bediende kwam zeggen dat het tijd was om te vertrekken, had hij een ontzettend aantal „zure" brood jes naar binnen gewerkt, een heele kan „slechte" koffie leeggedronken en kende Rie fenberg het verleden van zijn reismakker: hoe deze op 21-jarigen leeftijd naar Afrika was getrokken als staatsbediende, hoe een geschil had geleid tot ontslag en hoe hij een harde school had doorgemaakt, om eindelijk als planter te slagen Nu had Lebon een ver lof van 4 maanden achter den rug en keerde terug naar zijn plantage. Het was een opluchting voor Riefenberg toen het gedaver van de motoren Lebon het zwijgen oplegde Nu volgde een lange tocht, op 1000 meter hoogte, boven de Middellandsche Zee. Heel laag bij de onbewogen watervlakte dreven wolkenbanken, waar doorheen soms een schip zichtbaar was. Tegen den avond pas kwam de kust van Afrika in het zicht en even latei- landde de machine op het vliegveld van de Senia, op enkele kilometers van de haven van Or an. Een auto van het „Grand Hotel" bracht de piloten en de passagiers naar de stad. Daar heerschte een wonderbare drukte en wemel den allerlei rassen door elkaar. In de stra ten leek het wel een bestendige tentoonstel ling van vervoermiddelen. De hotelwagen kruiste ouderwetsche koetsen, bespannen met muilezels, oude auto's, kameelen, alle moge lijke soorten van karren enelectrische trams. De gevolgde weg liep door de inland- sche stad: een kleurige vuile boel. met scheefgezakte, leemen woningen en al de huisgezinnen op de straat. Men zag er negers, Marokkanen en Arabieren door elkaar krioe len in hun schilderachtige plunje. Vele vrouwen waren gehuld In een soort witte pij. Ook het gelaat was verborgen, met uitzonde ring van één oog. Het verwonderde Riefenberg, dat het in een Afrikaansche stad zoo druk kon zijn. Op bijna alle kruispunten stond een blanke verkeers agent, die de handen vol had, om ongelukken te voorkomen. Op de voetpaden van het cen trum was er zooveel beweging, dat men zich in een Europeesche hoofdstad zou hebben ge waand. Talrijke inlanders slenterden rustig tusschen de meer zenuwachtige Europeanen. De blanke dames liepen gekleed in lichte zomertoiletten. Het eenige verschil met haar zusters in Europa was, dat bijna alle bloots voets waren in sandalen, de teen en goed zichtbaar. Het was moeilijk dit niet op te merken, want meest alle vrouwen hadden de nagels van haar teenen opvallend rood ge kleurd. Als een filmbeeld ging dit schouwspel aan de oogen van den journalist voorbij, zoodat hij er niet meer dan een vluchtigen indruk van kon meedragen. Lebon zat naast hem en tijdens dezen korten ontdekkingstocht had hij te kampen met een onbedaarlijke lachbui, die steeds nieuw voedsel vond bij de minste eigen aardigheid, die hem in de straten opviel. Zij bereikten tenslotte het modern uitge ruste hotel bij een pleintje met sierlijke palm- boomen en toen Riefenberg zich eindelijk in zijn kamer bevond, voelde hij lust dadelijk naar bed te gaan. Iets stond in ieder geval vast: voor geen geld van de wereld zou men hem overhalen nog dien avond het hotel te verlaten. Zijn kennismaking met Oran moest zich dan maar bepalen tot die enkele vluch tige indrukken. Na het avondmaal zou hij in allerhaast een in het vliegtuig begonnen ar tikel afmaken om dan eindelijk, na al die uren van sloopende inspanning, eens te sla- oen. Maar toen het nagerecht op tafel verscheen kreeg hij het aan den stok met den kleinen planter. Deze wou hem, het kostte wat het kostte, op sleeptouw nemen. Hij had zijn licht opgestoken bij den neger-portier van het hotel en die wist hem te vertellen, dat er te Oran rijkelijk gelegenheid bestond om den nacht in aangenaam gezelschap door te bren gen. Daarbij lainkte Lebon verleidelijk en duwde Riefenberg in de zij. O', zei deze, die kwestie laat mij heelemaal onverschillig. De planter lachte dubbelzinnig: Ik weet wel, dat gij een beschermengel op het hart draagt, maar dat belet toch niet Wat bedoelt gij met die woorden, onder brak de journalist hem op kregeligen toon. Heel deemoedig bood de ander hem zijn verontschuldiging aan: Het gebeurde tegen mijn wil. Ik wou mij vanmorgen in het vliegtuig naar u buigen om me voor te stellen en mijn blikken vielen op de prachtige vrouwenfoto, die gij zoo aan dachtig bekeek. Ja, als ik een mooie vrouw zie, zelfs op een foto, verlies ik altijd het hoofd. Hij aarzelde even en vroeg dan fluisterend: Uw verloofde? Uw vrouw? Riefenberg moest lachen om het komische gezicht, dat Lebon trok. Noch het een, noch het ander, antwoord de hij, en meende er aan toe te moeten voe gen „op dit oogenblik vermoedelijk niets anders meer dan een geraamte maai bij bedwong zich op tijd. Ik heb vrouw, noch verloofde, mijnheer Lebon. Hij dronk zijn koffie en drukte de hand van den planter: En nu ga ik slapen, zei hij vastberaden. Lebon klampte zich aan hem vast en trachtte hem over te halen om tenminste in zijn gezelschap nog een cognac te gebruiken Morgenavond alles wat ge wilt. Nu ben ik werkelijk uitgeput van vermoeienis. En Riefenberg keerde zich zonder meer om Terwijl hij naar de lift stapte hoorde hij den planter nog zeuren.; i Het is niet aardig mij in deze vreemde stad zoo aan mijn lot over te laten. Kletsmajoor, dacht Riefenberg en rukte aan het contactknop] e. Riefenberg zag den spottenden glimlach; niet, waarmede Lebon hem nakeek en hoorde niet hoe deze, toen de lift zich in beweging zette, een groom aanklampte en dadelijk een1 taxi vroeg. Riefenberg begaf zich naar zijn kamer en zette zich dadelijk aan het werk. Een uurtje later lag een couvert met het adres van zijn blad klaar op de tafel. Op het oogenblik, dat hij gereed was om naar bed te gaan, werd op de deur geklopt. Een hotelbediende bracht $en brief. Verwon derd bekeek de journalist het omslag. Het adres van den afzender was niet vermeld. Er waren Belgische luchtpostzegels op geplakt. Terwijl hij naar een fooi zocht, vroeg hij aan den bediende hoe die brief op dit oogenblik kon aankomen. Vermoedelijk met de Fransche nacht luchtpost, antwoordde deze. Riefenberg deed de deur dicht, leunde er tegen aan en scheurde zenuwachtig de enve loppe open. Het was een niet onderteekend, met de schrijfmachine getikt briefje, zooals hij er 's morgens een in zijn appartement had gevonden. Hij las: „Riefenberg, gij hebt verstandig gehandeld. Wees ook verstandig in de toekomst. Uw leven is en blijft in onze handen". Gedurende enkele oogenlblikken staarde Riefenberg strak op het briefje. Hij voelde zich te suf om nog na te denken. Met een vloek keerde hij zich om en sloot de deur met het veiligheidsslot. Hij keek in de badkamer in de kasten, onder het bed en zag of het venster goed was gesloten. Dan liet hij zich op het bed vallen, trok het licht uit en bromde Nu mag voor mijn part de wereld ver gaanen sliep dadelijk in. jWordt. ym-fHsSlu

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10