HET NIEUWE AVONDBLAD Zwijntjesjacht. 23e JAARCANC No. 62 VRIJDAG 14 JANUAR11938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Ve ets., per maand 55 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 nf ^SevaUenverzekermg voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, Yoet ot oog ƒ200.—, beide leden duim J 100.—één lid duim J 50.—alle leden wijsvinger J 60.— fdnn hii 25alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm-of beenbreuk 30.—enkelbreuk 15.—polsbreuk 15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. WoD. o-Jlaw.0- 0r 01?gevaJ ^jdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. g ueinjKe verzexenng voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Twee spannende films in Thalia. „In de laatste minuut" en „Charly Chan op de Renbaan". Charlie Chan op de renbaan. Als Texas niet in het bezit geweest was van twee universiteiten, zou er niets gebeurd zijn, althans geen misverstand, dat aanleiding had kunnen geven tot deze film. Maar er zijn er twee, een groote, algemeen bekende en een kleine, die toch ook dapper haar best doet, maar wier naam niet verder reikt, dan in Texas zelf. Door de vergissing van een ondergeschikte, krijgt nu deze kleine universiteit een voor haar zeer vereerende uitnoodiging, om een voetbalwedstrijd te spelen tegen de grootste universiteit van Amerika. Natuurlijk was deze invitatie voor de andere universiteit van Texas bestemd, maar dat merkt niemand en nu is men in de wolken, maar tevens vreese- lijk benauwd, want hoe zal dat afloopen. Misschien met 36 O of zooiets! De trainer van "het Texas-elftal, Slug Win ters, zit er mee in, maar hij zal uit de joiigens halen, wat er inzit. En zijn vrouw Bessie, die niet voor een klein geruchtje vervaard is, zal óók doen, wat in haar vermogen ligt, om het elftal een goed figuur te doen maken! Maar juist zij stuurt de zaak in het honderd, want bij een der trainingsoefeningen laat zij den besten speler van het elftal struikelen, zoo dat hij zijn been breekt. Zoo zijn ze dus meteen hun beste kracht kwijt! Stuart Erwin, als het Rugby-wonder. Eigenlijk is deze tegenslag fataal en kun nen .zij nu alle hoop wel laten varen. Maar Bessie is niet gauw ontmoedigd en bovendien heeft zij schuldbewustzijn. Dus gaat zij op zoek naar een geschikten plaatsvervanger en zij duikelt ondier merkwaardige omstandig heden den boer Amos Dodd op, een zeer onge likt heerschap, maar een kei. Deze wil wel komen, maar hij is van jongsaf gewend, op bloote voeten te loopen en dus stelt hij dit als voorwaarde. En bovendien moet zijn veertien jarig zusje Sairy meekomen, anders is hij Veel te verlegen. Aan deze verlangens wordt vol daan en nu kan men den strijd met wat meer gerustheid tegemoetzien. We krijgen dan een heele reeks van verma kelijke beelden uit het studentenleven aan een kleine, landelijke universiteit te zien, waarbij o.a. een revolutionaire raddraaier probeert, den goeden geest te ondermijnen en met wien de studenten op een origineele ma nier afrekenen. Tenslotte breekt de groote dag aan en half Texas gaat mee, om den hel- denstrijd te aanschouwen, die zulk een eer is voor de kleine universiteit. Ze zorgen voor een pracht van een optocht in het enorme sta dion en de wedstrijd vangt aan. En het ziet er werkelijk niet erg rooskleurig uit voor de Texas-menschen Zooals bij den laatsten wedstrijd Neder landZwitserland in het Amsterdamsche Stadion, wordt ook hier het spelen bemoei lijkt door een hevigén sneeuwstorm, die de menschen uit het zuidelijk Texas natuurlijk niet gewend zijn en bovendien zijn zij ook werkelijk zwakker. Voor de deftigheid, omdat het heusch geen gezicht zou zijn, hebben zij Anios voetbalschoenen aangetrokken en die goeie jongen weet daar heelemaal geën weg mee! Zoodat hij in de tweede helft van het spel ze plotseling uittrekt en dan zijn ware kracht toont. In de laatste minuut wordt dan de wedstrijd door de Texassers gewonnen, of schoon de fanatieke Besise bij ongeluk den scheidsrechter had beleedigd.We eindigen dus in een wilden overwinningsroes en bij ontzag gelijk veel vreugde, waarvan de daverende zangen nog lang in het geheugen zullen blijven! Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia Char ly Chan op de'Renbaan, met Warner Olarid. Een uiterst geheimzinnig en boeiend verhaal, dat boeien blijft van beeld tot beeld! Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Lezing mej. C. H. Dijksterhuis. De bovenzaal van „Kennëmerhof" was Don derdagmiddag uitstekend bezet; de afdeeling Velsen-IJmuiden der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen had er een bijeenkomst georga niseerd, waarin mej. C. H. Dijksterhuis uit Groningen een lezing hield over de zout-win- ning resp. zoutbereiding in Nederland. Namens het bestuur wenschte mevr. "A. GroosmullerVoet, presidente, de dames een gelukkig 1938; zij leidde de spreekster daarna bij het gehoor in. Mej. Dijksterhuis begon haar rede met te wijzen op het feit, dat de zoutwinning in Ne derland van recenten datum is. In 1885 wer den bij het plaatsje Delden op het landgoed Twickel bij een boring zoutlagen in den bodem aangetroffen. Op verzoek van den eigenaar van dit prachtige landgoed werd deze vondst geheimgehouden, daar hij vreesde voor het te loor gaan van het natuurschoon. Gedurende den wereldoorlog werd de invoer van zout uit Spanje e.a. zeer belemmerd en een tekort aan zout was niet denkbeeldig. De re geering heeft dit ook ingezien en in 1918 ver leende zij het recht tot exploitatie van de zout lagen bij Boekelo aan de Kon. Ned. Zout- industrie. De zoutvoorraden in den Achterhoek zijn zoo groot, dat Nederland er voor 2000 jaar ge noeg aan heeft; de laag bij Boekelo, die '75 M. dik is, ligt 300 M. onder de oppervlakte. Deze zoutlaag is ontstaan door het verdampen van een vroegere binnenzee en ligt onder zand en klei bedolven. Zout is een scheikundige verbinding van het metaal natrium en het gas chloor en is een der onmisbaarste voedingsstoffen voor mensch en dier. Voor die stofwisseling is zout onont beerlijk en daarom moet aan de spijzen gere geld zout worden toegevoegd. Dat is dan ook de reden, dat het zout door alle eeuwen heen van groote beteekenis is geweest. Het volk bezat in het zout een eerste levens voorwaarde en in de geschiedenissen zijn oor logen, om het bezit van zout gevoerd, niet zeldzaam. Men vond het zout in sommige lan den zelfs als ruilmiddel. Zoo is o.a. bekend, dat de Romeinsche soldaten hun soldij in zout uitbetaald kregen; vandaar de uitdrukking „salaris", afkomstig van het Latijnsche sal, dat zout beteekent. Behalve als voedingsstof heeft het zout een groote economische betee kenis. De winning van het zout geschiedt niet via een mijn, maar door middel van z.g. pekel- bronnen. Na een gewone boring in den bodem wordt water in de ringvormige ruimte tusschen de buizen geperst en dit water komt met de zoutlaag in aanraking. Daardoor ont staat de pekel, die door dezelfde installatie wederom omhoog gezogen wordt. Door een pijpleiding van ca. 2 K.M. wordt de pekel naai de fabriek geperst. De door het Rijk te heffen accijns wordt vastgesteld aan de hand van het zoutgehalte van deze pekel. Een bedrag van twee millioen gulden (3 gld. per 100 kilo zout) wordt per jaar aan den Staat betaald als zout- accijns. Via de pijpleiding arriveert de pekel in de fabriek naar de reservoirs, groote ondiepe bakken waar de pekel door middel van chemi caliën en filtratie wordt gezuiverd van bij- zouten en andere onreinheden, om daarna te worden ingedampt en verder te worden ver werkt. Het is gebleken, dat ook in ons land op tal rijke plaatsen een groot tekort aan j-odium in drinkwater en spijzen bestaat. Een jodiumge- halte van 10 millioenste gram per liter water is minstens noodig om in de normale jodium- behoefte van den mensch te voorzien. Een te kort aan jodium veroorzaakt op den duur een afwijking van de schildklier, bekend onder den naam krop of struma, een euvel dat een na- deeligen invloed heeft op de gezondheid. Deze schildklierver grooting komt in ons land veel vuldig voor, zoodanig zelfs, dat zij voor den Gezondheidsraad aanleiding is geweest deze zaak door een speciale commissie te laten on derzoeken. Het is gebleken, dat het voor de algemeene volksgezondheid noodzakelijk is in streken waar het jodiumgehalte van voedsel en drinkwater beneden het voor de gezondheid noodzakelijke kwantum ligt, in de plaats van gewoon zout jodiumhoudend zout te gebrui ken. .Het Boekelo-zout is rijk aan dit essen- tieele jodiumpercentage en draagt den naam van Jozo. Mej. Dijksterhuis besloot haar causerie met het uitreiken van een pakje van het door haar besproken artikel, waarna de presidente met een woord van dank aan de spreekster de bij eenkomst sloot. DE GOUDEN SLEUTEL. De Tooneelclub „Onder Ons" onderaf deeling van de Chr. Jongemannen Vereeniging Im- manuël te IJmuiden-Oost gaf Donderdag avond een uitvoering in het Hervormd Ver- eenigingsgebouw. Er was veel belangstelling, immers de zaal was geheel bezet. „Onder Ons" had ditmaal voor haar uitvoe ring gekozen „De Gouden Sleutel", een too- neelspel in vier bedrijven van Freeman Til den. Het is een stuk, gegrepen uit het leven; een strijd van den man met geld tegen de geluk kige en tevreden menschen. Deze tevreden I menschen zijn Bartels en Burg. Zij zijn, zoo- als men dat noemt „voor zichzelf begonnen" j en dank zij hun taaien wil en hun innige vriendschap, slagen zij. Dit. is een doorn in het oog van hun vroegeren patroon Storm, de man die ondanks zijn millioenen, geen vreug de in het leven kan vinden. Hij ziet met leed wezen het geluk van zijn vroegere onderge schikten, die ondanks hun armoede, tevreden zijn. I Hij tracht de vriendschap tusschen Bartels 1 en Burg te verbreken en dank zij zijn geld slaagt hij daarin. Bartels, de kleine fabrikant, helpt hij aan kapitaal. Deze kan de weelde niet verdragen. Hij maakt schulden; geld dat hij over eenige maanden pas kan innen, heeft hij voor dien tijd reeds tienmaal uitgegeven, Is er te kort. Storm vult het aan, waardoor (Uit mededeelingen van den Offi cier van Justitie te Amsterdam blijkt, dat in de hoofdstad dage lijks 30 fietsen worden gestolen.) 't Resultaat van zwijntjes jagen Komt in Amsterdam dus neer Op een dertig alle dagen, Gister, heden, morgen weer. Elke vierentwintig uren Dertig dat is bij elkaar, Aan bezitters die 't bezuren, Rond tienduizend in een jaar. 'k Weet niet hoeveel fietsen rollen Door het Amsterdamsch verkeer, Maar dit moet toch wel ten volle Zes procent zijn, of nog meer. Het zijn hooge rentelasten, Waaraan onze hoofdstad lijdt, Die slecht op haar fietsen paste In den tijd, dat zij niet rijdt, Amsterdammers zelf, die lezen Van dit droevig jachtsucces, Zullen er niet trotsch op wezen En misschien ligt daar een les. Want, al wil ik niet verhelen, Dat het erg is, een schandaal, Als er menschen fietsen stelen, Ongeacht op welke schaal, Uit dien dagelijkschen jammer Blijkt ook, als 'k me niet vergis, Dat wel menig Amsterdammer Slordig op zijn rijwiel is P. GASUS. Bartels steeds dieper in den put geraakt en Storm schijnt in zijn boos opzet te slagen, Maar tenslotte komen de echtgenooten van beide vrienden en geholpen, door Annie, die bij Storm in huis is, komt alles weer in het reine. Het stuk werd vlot gespeeld en over het algemeen waren de rollen in goede handen, ofschoon er natuurlijk wel eens iets haperde, wat gaarne op den koop toe genomen werd, omdat allen die 'n rol vervulden blijk gaven van ernstige studie. De bezoekers waren volop tevreden, getuige het applaus, dat na elk tooneel den mede werkenden ten deel viel. En zoo werd het voor „Onder Ons" een goe de avond. De Gouden Slagboom vormde een scheiding' op het tooneel, maar de weg tus schen het tooneel en het publiek was geheel zonder slagboom. JAARVERGADERING SOC.-DEM. VROUWENCLUB. De afdeeling IJmuiden der Soc.-Dem. Vrouwenclub hield deze week haar jaarverga dering in „Ons Huis", waarin de voorzitster een overzicht gaf over het algeloopen jaar, waarbij zij wees op de verschrikkelijke oorlogen die gevoerd worden in Spanje en China en op de ontzettende offers die daarmee gepaard gaan. Het jaar 1937 aldus spreekster, is in dit opzicht niet rooskleurig geweest. Spreek ster hoopte dan ook, wanneer er vrouwen noodig mochten zijn om de menschheid te doordringen van de gemeenschapsgedachten, deze zich met dezelfde bereidheid zullen ge ven als men dit van haar gewend is. Hierna volgden de notulen en de mededeelin gen, waarna de jaarverslagen uitgebracht wer den. Uit deze laatste bleek, dat de club kern gezond is, ten eerste omdat haar ledental is gestegen, ten tweede omdat ook de financieele toestand gunstig genoemd kan worden. Voorts werden de propagandageschriftjes weer goed verkocht en steeg het aantal abonnésop „De Proletarische Vrouw". Uit het verslag van de secretaresse bleek duidelijk, hoeveel werk door de vrouwen werd verricht. Naast het gewone werk voor de be weging, waren de vrouwen behulpzaam bij verschillende collecten als de Emmabloem-col- lecte, de Zonnestraalcollecte, de collecten voor Zuigelingenzorg en de tuberculose bestrijding enz. en ook werd medewerking verleend voor den verkoop van weldadigheidszegels „Voor het kind". De bestuursverkiezing had tot resultaat dat het aftredende bestuur in zijn geheel met al gemeene stemmen herkozen werd. Alleen de brochurehandelaarster, die wegens huiselijke omstandigheden moest bedanken, werd ver vangen. In de pauze werd een „Naar het licht-ka lender" verloot en een versnapering gepre senteerd. R.K. MIDDENSTANDS VEREENIGING „DE HANZE". Woensdagavond hield de R.K. Middenstan- dersvereeniging „De Hanze" te IJmuiden Oost in het Patronaatsgebouw aan den Zee weg een buitengewone vergadering. Als spre ker trad op de heer J. Bakker, directeur van het Centraal Hanze-bureau. Voor een flink bezette zaal heeft deze spre ker met als onderwerp: „Waar gaan we heen?" een lezing gehouden over de voorge schiedenis van het MiddenstandsbedrijfHij voerde de aanwezigen terug tot aan de eerste bedrijven van het gildewezen om geleidelijk het aandachtige gehoor mede te nemen door alle tijdperken van opkomst. Overduidelijk heeft de spreker de bestaan de misverstanden en hun oorzaken uiteen gezet, om ten slotte in een prachtige perora tie, alle aanwezigen er op te wijzen dat alle goedgemeende en goed uitgewerkte plannen tot herstel der wantoestanden, op welk ge bied dan ook absoluut zullen, falen en onmo gelijk kunnen slagen, als de zoo voorname uit spraken der Encycliek Quadragesimo Anno niet worden opgevolgd en beleefd. Hij wekte allen op, hieraan met algeheel zelfbewustzijn ten voile te gaan medewerken, en derhalve vóór al het andere, eerst dus het fundamenteele bouwwerk ter hand te nemen van het alge meen herstel n.l. de geestelijke verdieping, waardoor dan tenslotte ons geheele verdere leven geleid kan worden. Een hartelijk ap plaus volgde op deze zeer leerrijke rede waarna de voorzitter, mede namens alle aan wezigen een welgemeend dankwoord sprak tot den spreker. Vervolgens werd door een der geëmployeer den der afd. Glas- en Brandverzekering der Centrale Kamerbesturen een uiteenzetting gegeven van de groote voordeelen van een aansluiting bij deze. verzèkeringsafdee ling, voornamelijk ook, doordat men. meest de la gere tarieven, tevens den algeheelen steun heeft der plaatselijke v-ereenigingen. Na deze uiteenzetting gaven verscheidene aanwezigen zich op om, den vetregenwoordiger ter na dere besprekingen te hunnen huize te willen ontvangen. Hierna volgde een verslag van den voorzit ter over de gehouden Centrale vergadering te Alkmaar inzake een door de drie Nederland- sche Middenstandsbonden op touw te zetten actie tegen hooge electriciteitstarieven. Op verzoek van het hoofdbestuur gaven, hiertoe uitgenoodigd door den voorzitter vele aanwe zigen zich op om daadwerkelijk aan deze actie mede te werken en verklaarden dezen zich bereid, de nadere gegevens inzake de actie van Ing. Haga te bestudeeren. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter deze zeer ge animeerde en goed geslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze met den Chr. Groet. SCHEVENINGEN. Tarbot 50—80 cent per K.G. Griet 4270 cent per K.G. Tong 7590 cent per K.G. Groote schol f 12—f 13,20 per 40 K.G. Middel schol f 12,80—f 14,60 per 40 K.G. Kleinschol f 6,90—f 13.60 per 40 K.G. Schar f 7—f 9 per 40 K.G. Schelvisch f 12—f 16,80 per 40 K.G. Wijting f3,50—f5,60 per 40 K.G. Kabeljauw f 2,50f 4,35 per stuk HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Zondagmiddag a-s. geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging onder leiding van Marinus Adam, tweede dirigent der H.O.V., een con cert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haar lem. De solist is Jaap Emner, viool. Het programma bevat: Mendelssohn's ouver. ture „Die Fingalshöhle" en het vioolconcert in e-klein benevens, na de pauze, de zesde symphonie in C-groot van Schubert. EEN NIET-ALLEDAAGSCHE TAFELVERSIERING. Neen, dit is nu eens niet een plaatje uit Amerika, maar uithet conservatieve Engeland. Een Engelsch- man die er een heele menagerie op na houdt, had deze aardige surprise voor zijn gasten bedacht. Of de leeuw ook meteen aan den maaltijd is begonnen weten wij niet. Concert O. K. koor „Crescendo". In begin Januari, het is reeds traditie ge worden, geeft de Oud-Katholieke Gemengde zangvereeniging „Crescendo" directeur de heer Johan Tol, al sinds jaren haar uitvoering. Dit maal was wederom het Thalia Theater als plaats des vermaaks gekozen en dit was zoo cwaad nog niet bekeken, want voor het se rieuze afwerken van het uitgebreide program ma is dit zeker een vooruitgang vergeleken bij een vorige uitvoering. De jaaravond is als een gezellige familie reünie; men ziet en. spreekt weer eens oude kennissen, hoort een serie koorliederen van grooten en kleinen en na de geanimeerde ver loting volgt dan nog een stukje tooneel-om- te-lachen, verdeeld in 1 of 2 porties, benevens het bal. Het waren er ditmaal 2, want het was het kluchtspel „Zijne Excellentie Hein" in 2 be drijven, van Jack Bess, dat door een groepje O. B. K.-ers onder aanvoering van den heer Oor v. d. Plas werd opgevoerd. Crescendo had een 7-tal nummers op zijn repertoire, het kinderkoor, onderaf deeling van het ensemble der grooten kwam met 6 werk jes vertellen hoe zij gestudeerd hadden. En den heer Jan Wijker viel de eer te beurt al deze medewerkenden, acteurs, actrices, koris ten, solisten en.... bezoekers, die medewer kers van de bovenste plank zijn, te verwelko men. Van de laatsten was het getal zeker niet gering, de ongunstige weersomstandigheden ten spijt; zoodat de stemming den ganschen avond een geanimeerde was. Pastoor en mevrouw Molem&n alsmede den kapelaan heette de voorzitter in het bijzonder hartelijk welkom. Wijselijk opende de directeur met een een voudig werkje, Abt's Zondagmorgen, dat stem mingsvol gezongen werd. Vooral het vrouwen koor sloeg er een goed figuur in. Het in de zaal uitgebouwde podium had op de accoustiek van het geheel een gunstigen invloed. De Viooltjes hadden wat meier schakeering in sterkte kunnen hebben; het werd afgezien daarvan, zeer verdienstelijk gezongen, Beide nummers waren op toon; Crescendo's bassen vulden de hoogere stemmen goed aan; de te noren zongen rustig zonder veel forceeren ondanks hun kleine bezetting, alleen bij het aanzetten van een noot moet- die psaimgalm er nog af gevijld worden „dat zal den totalen indruk zeker 100 pet. verbeteren. Dit viel b.v. zeer op in het voor Crescendo zware Lustige Spel, dat de heer Tol aan den langzamen kant nam; we veronderstellen, dat het met een weinig meer tempo de tegenwoordige sleur verliezen zal. Een stap vooruit was daarna b.v. Abt's Ver trouwen; de zoetgevooisde liederen van dezen een 50-tal jaren geleden zeer geliefden com ponist komen den stijl van Crescendo, dat naar wij meen en toch oorspronkelij k alsl kerk koor gesticht was, meer nabij. En het ensem ble vertolkt ze naar behooren, zoodat ze ook bij het publiek in den smaak vallen. Zoo ook de Sterrennacht, waarin het met gesloten mond zingen van het mannenkoor niet naliet een gunstig stempel op de beschaafde ver tolking te drukken. De directeur heeft zijn discipelen geleerd, steeds op toon te zingen en dat is een voor naam ding; beheerschtheid en tekstbegrip be zit Crescendo zeer zeker ook, daar was het Woudruischen een overtuigend bewijs van. De jeugdige Crescendoisten bewezen waar dige volgelingen der grooteren te zijn; met vuur werd de Zangersmarsch en de Spin ster vertolkt. Mej. Lies Tol begeleidde streng rhythmisch aan de piano het eerste nummer tje; het tweede liet de directeur a capella zin gen; het was voor de jonge zangers en zan geressen dus geen geringe prestatie, want het stemde alleszins verdienstelijk. Het vrij hoog loopende Dageraad was zeker niet minder. De jongensstemmen gaven er kranig partij in. De Groet aan den Nacht was eveneens een mooje beurt voor de dertig kinderstemmen, die met een-toegift, het Jageriiedje, een fcriom- phaal afscheid namen tot volgend jaar. Mej. Tol kreeg bloemen voor haar accurate be geleiding. Tot slot zong Crescendo het lied van den troubadour in Mei van Wierts. Allen die Wierts' werken kennen, weten dat hij het 't ensemble niet gemakkelijk maakte. In dit licht bezien leverde het koor een prij zenswaardige uitvoering ervan; er was nog wel eens een zweving in de bromstemmen, maar dit viel weg tegenover de verdienste van net geheel. Alleen: tempo mag het meer heb ben; wij vermoeden, dat de heer Tol echter daarin zeer voorzichtig is. Pastoor Moleman, eere-voorzitter van Cres cendo, sprak een woord van dank voor den kostelijken avond, dien men zijn gemeentele den bezorgde. De avonturen van O. B. K. met hun denk beeldige excellentie werden daarna met smaak genoten. W. ARROND RECHTBANK Overtreding Drankwet Een kantoorbediende te IJmuiden bleek er een duitje bij te verdienen, door het verkoo- pen van sterken drank in 't klein aan sche pelingen, die op het punt zijn zee te kiezen, zonder de daartoe vereïschte vergunning te hebben. In October 1937 was hij daarbij gesnapt en daarna door den Kantonrechter tot 10 dagen hechtenis veroordeeld, omdat het niet de eer ste keer was Hij was nu in hooger beroep gekomen. „Houdt u er nu mee op?" vroeg de president. „Ik probeer er mee op te houdenverklaar de verdachte. „Ja, maar wij hooren hier van de politie, dat u ook probeert er mee door te gaan. Hoe rijmt u dat?" Verdachte kan hier geen antwoord op ge ven. Het O. M. vond de door den Kantonrechter opgelegde straf eigenlijk wel wat weinig, maar eischte toch bevestiging van dat vonnis. Deze verdachte zal nu inderdaad verstandig doen, niet alleen te trachten er mee op te hou den, maar dit ook werkelijk te doen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1