De Fransche kabinetscrisis. N Algemeen politiek debat geëindigd. THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN ZATERDAG 15 JANUARI 1938 Georges Bonnet poogt een nieuwe regeering samen te stellen. ADAT o*a. Daladier de op dracht geweigerd had, heeft de Fransche minister van Financiën in het afgetreden r kabinet-Chautemps, er in toegestemd te trachten een nieuwe regeering te vormen. Hij zou den president van de repu bliek, Lebrun hedenmoTgen een defi nitief antwoord geven. In politieke kringen te Parijs is de vraag ge> steld of de oplossing van de regeeringscrisis alleen gezocht moet worden in het monetaire vraagstuk. Indien dit het geval zou zijn, dan zou Georges Bonnet de aangewezen man zijn. Het is volgens Havas evenwel twijfelachtig of Bonnet zal kunnen rekenen op de stemmen van de communisten niet alleen, doch ook van de socialisten. In de wandelgangen van de Kamer is men van meening, dat de drie groote linksche par tijen, communisten, socialisten en radicaal socialisten zich zullen houden aan een regee ring van het volksfront onder radicale leiding. Na zijn onderhoud met den president dei- republiek heeft Léon Blum een onderhoud ge had met een aantal socialistische Kamerleden. Ook heeft het bestuur van de Socialistische partij vergaderd. In socialistische kringen schijnt men te verlangen, dat een socialist tot kabinets-formateur wordt benoemd, aan gezien het uittreden van de socialistische ministers uit het afgetreden kabinet aan Chautemps de groote stoot heeft gegeven. Georges Bonnet. Een nieuw Volksfrontbewind? Havas meldt nader uit Parijs: De verschil lende politieke groepen zijn bijeen om hun houding ten aanzien van den politieken toe stand te bepalen. De socialistische fractie heeft een motie aangenomen, welke als volgt luidt: „De socialistische fractie is besloten dat het meer dan ooit noodzakelijk is de meerderheid van het Volksfront' te bewaren, welke, het land heeft gewild om het programma uit te voeren, zooals is gebleken bij de verkiezingen van Mei 1936. De fractie is van oordeel, dat om deze meerderheid te bewaren zooals zij door de kiezers werd gewild, het v noodig is een nieuwe regeering van het Volksfront te vormen, waarvan de leiding, volgens de aanduidingen van de verkiezingen, zal zijn toevertrouwd aan de grootste partij." Men verwacht, dat het bestuur van de partij, dat eveneens- bijeen is gekomen, een motie van gelijke strekking zal aannemen. Het nationaal comité van het Volksfront heeft een dagorder aangenomen, waarin wordt gezegd: „Het nationaal comité van het Volks front is van meening, dat de meerderheid van het Fransche volk, welke haar stem heeft uit gebracht op het programma van het Volks front, en dat het Volksfront zijn zending nog niet heeft vervuld en op de fascistische be dreiging in binnen- en buitenland kan alleen een regeering van het Volksfront antwoorden volgens den duidelijk door het land uitgespro ken wil". Ook de rad. socialisten trouw aan Tiet Volksfront. Deradicaal socialistische Kamerfractie beeft gisteren laat in den namiddag in het bijzijn der senatoren en de leden van het uit voerend comité der partij vergaderd onder voorzitterschap van Daladier, die uiteenzette, dat hij het aanbod, een regeering te vormen, had afgewezen omdat hij van meening was, dat hij onder de huidige omstandigheden zorg moet blijven dragen voor de landsverdediging. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: „De partij, gedachtig aan de beslui ten harer congressen, verklaart trouw te blijven aan de Volksfrontformatie. Zij verzoekt allen partijen van het Volksfront, teneinde de samenhang en handhaving ervan te verwezen lijken, in het parlement en in het land eenzelfde houding aan te nemen. Zij machtigt haar gedelegeerden in het na tionale comité van het Volksfront deze begin selen naar voren te brengen, en o.a. dat van de monetaire vrijheid, die door de elkaar op- Roosevelt versus de „big business" Holding- Companies volgens den president uit den booze. In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat alle Holding- companies ontbonden dienden te wor den, daar zij de ongezonde speculatie en prijsopdrijving in de hand werken. Hij z-eide voorts, dat hij de oprichting van gemeentelijke electriciteitsfabrieken uit fede rale middelen zou steunen. Evenals hij in steden en gemeenten uit het voorzieningsfonds door werkloozen straten, waterwerken en ka- nalisatiewerken liet aanleggen, kon hij deze werkloozen gebruiken voor den bauw van wer ken, die de concurrentie met de holding-com panies zouden kunnen opnemen. De grondwet verleende hem het recht, voor het welzijn des volks te zorgen en het particuliere bedrijfs leven moest met deze concurrentie maar ge noegen nemen. gevolgde regeéringen van het volksfront steeds is verdedigd." Ook de fractie der Union socialiste et repu- blicaine heeft in een communiqué medege deeld, dat zij trouw blijft aan het Volksfront. Oostenrijk. Tegenslag voor Tiroolsche arbeiders. Het bericht, dat 30.000 Italiaansche landar beiders dit jaar in Duitschland te werk zullen worden gesteld, wordt in Oostenrijksch Tirol ernstig gecritiseerd. In normale tijden werden jaarlijks omstreeks dit aantal Oostenrijkers als seizoenarbeiders in Duitschland te werk gesteld. Deze werkzaamheden zijn van vitale beteekenis voor de arme boeren in de grens districten van Tirol, aldus meldt Reuter uit Weenen. Nu onverwachts aan gegadigden werkver gunningen zijn geweigerd door de Duitsche autoriteiten, veronderstelt men algemeen, dat de Italianen dit jaar de plaats van de Tirolers zullen innemen. Voor een dergelijken stap ziet men geen reden en terwijl de Oostenrijksche nationalis tische propagandisten de lezing hebben ver spreid, dat men te doen heeft met een aan de Oostenrijksche regeering opgelegde straf voor haar monarchistische bedoelingen schijnt an derzijds de stemming jegens Duitschland er door te worden verbitterd. Engeland. De versterkte basis van Singapore. De admiraliteit, het ministerie van orolog en het ministerie van luchtvaart, hebben een gemeenschappelijk communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat ter gelegen heid van de opening van de nieuwe basis te Singapore gemeenschappelijke manoeuvres van leger, vloot en luchtmacht zullen worden gehouden. Aan de manoeuvres zullen een aan tal oorlogsschepen deelnemen, de troepen van het garnizoen van Singapore, behalve de vrij- ;villigers-afdeelingen. De luchtmacht van Singapore zal versterkt worden met ver scheidene escadrilles uit Britsch-Indië en Iyak, ook de vrijwillige luchtvaartafdeelingen van Singapore zullen aan de manoeuvres deel nemen. In het communiqué wordt .er tenslotte op gewezen, dat dergelijke manoeuvres ook verle den jaar zijn gehouden. Socialistische afgevaardigden tot de nazi-fractie toegetreden. Veertien sociaal-democratische afgevaar digden in den Volksdag van Dantzig zijn overgegaan tot de nationaal-socialistische fractie. De officieele mededeeling hiervan zal geschieden in de eerstvolgende vergadering van den Volksdag. Op het oogenblik bevinden zich dus alleen nog de beide Poolsche afgevaardigden en de vier leden van de ontbonden katholieke partij, het Centrum, in de oppositie. VEILIGHEIDSMAATREGELEN VOOR DE PALESTIJNS CHE AMBTENAREN. Havas meldt uit Jeruzalem, dat, in verband met de onveiligheid in Palestina in het ver volg alle regeerngsambtenaren, die zich in het openbaar moeten vertoonen, voorzien zul len worden van een revolver, aangezien de lataste maanden verscheidene malen re- geeringsamibtenaren werden aangevallen. Bo- vendienë wordt hen •aangeraden niet tijdens donker te reizen. Naar Nabloes is militaire versterking ge zonden, om de Oostgrens te bewaken, terwijl het aantal politiehonden zal worden uitge breid, omdat deze dieren zeera nuttig zijn geweest bij het achtervolgen van terroristen. Herstellen de Chineesche troepen zich? Aan het Nankingfront zouden aanzienlijke successen zijn behaald. Volgens berichten van het Chinee sche front, zouden de Chineesche troe pen die midden December na de zware gevechten tusschen Sjanghai en Nan king van het front teruggetrokken en thans als versterkingen in den strijd geworpen waren, erin geslaagd zijn, Kausjoeng te bezetten. Zij zouden voorts Kwanteh, in de nabijheid van het Tai-meer heroverd hebben. Volgens een officieele Chineesche mededeeling, heeft de Chineesche luchtmacht sedert 1 Januari veertien aanvallen gedaan. Op de Jangtse werden vier oorlogsschepen van Japan tot zinken gebracht. Vooral Woehoe, Nanking, Hangtsjau en Kwangte wer den aangevallen. Bij een aanval op Nanning, de hoofdstad van Kwangsi, werden negen Japansche vliegtuigen omlaag geschoten. Japanners bezetten Kaomi. De Japansche troepen, die in Oostelijke richting oprukken langs den spoorweg in Sjantoeng hebben gistermiddag, naar uit Sjanghai wordt gemeld, Kaomi, honderd ki lometer ten westen van Tsingtau, bezet. Chineesche ongeregelde benden hebben vol gens Reuter, Vrijdag een Japanschen trein aangevallen tusschen Tsin Joean foe en Sji Tsjia Wang. Een Japansch soldaat weord ge dood en een aantal personen, waaronder twee Japansche journalisten werden gewond. Te Hankau wordt vernomen, dat de Chi neesche troepen ten zuiden van Esingtau con- centreeren onder commando van generaal Joe Soe Tsjoeng, die onder maarschalk Tsjang Soe Liang de troepen in Mandsjoerije com mandeerde. Admiraal Sjeng Hoe Li, die bur- ?emeecte?* van Tsingtau was toen de Japan sche fabrieken hier werden vernield, heeft thans het burgerlijk bestuur van de provincie Sjantoeng in handen. De Radioprogramma's voor den Nationalen Feestdag. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. NATIONAAL PROGRAMMA, verzorgd door: 8.00—4.00 VARA. 4.00—7.20 AVRO. 7.20—8.00 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.00 Wilhelmus. 8.04 Rede door Dr. H. E. van Gelder. 8.24 Bach-Cantate.- 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Declamatie. 10.20 Sopraan en orgel. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonmu- ziek. 12.00 Populaire gramofoonmuziek. 1.45 Declamatie. 2.00 VARA-orkest en solist. 2.45 „Willem van Oranje", hoorspel. 3.45 Kamer koor „Pro Musiea". 4.00 Feestrede Maj. b. d. W. G. de Bas. 4.30 Orgel en bariton. 5.00 Oranje-Nassau-cantate. 5.30 Het Omroep orkest en solisten. 6.30 Reportage. 6.50 Rede. 7.20 Wijdingsdienst. 8.00 Berichten A.N.P. en Gramofoonmuziek. 8.15 „Een vorstelijke mance", klankbeeld. 9.00 „In het jaar der Oranjes", hoorspel. 9.45 Het Omroeporkest m. m. v. soliste en het Haagsehe Matrozenkoor. 10.40 Rede „De indruk van het bericht in In- die. 11.00 Eventueel berichten A.N.P. en Re portage. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Dit programma wordt uitgezonden, als de Nationale feestdag valt op een Dinsdag, een Donderdag of Maandag 24 Januari. NATIONAAL PROGRAMMA, verzorgd door: 8.00—400 AVRO. 4.00—7.20 VARA. 7.20—8.00 VPRO. 8.00—12.00 VARA. 8.00 Openingswoord en Wilhelmus. 8.03 Feestrede Maj. b. d. W. G. de Bas. 8.30 Oranje- Nassau-Cantate. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Orgelconcert en Zang. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Vervolg orgelconcert. 10.30 Gramofoon muziek. 10.45 „In het jaar der Oranjes", hoor spel. 11.30 Reportage. (Eventueel van 10.30— 12.00 een Kerkdienst). 12.00 Het Omroep orkest m.m.v. soliste en het Haagsehe Matro zenkoor. 12.55 „Een vorstelijke romance", klankbeeld. 1.40 Rede „De indruk van het be richt in Indië". 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Het Omroeporkest m.m.v. solisten. 3.30 Rede. 4.00 Sopraan en orgel. 4.45 Kamerkoor „Pro Musica". 5,00 Gramofoonmuziek. 6.00 Rede door Dr. H. E. van Gelder. 6.20 VARA-orkest en solist. 7,20. Wijdingsdienst. 8.00 Berichten A.N.P. 'en Gramofoonmuziek. 8.15 „Willem van Oranje", hoorspel. 9.15 Baeh-Cantate. 9.40 Declamatie. 10.00 Berichten A.N.P. 10.20— 12.00 Gramofoonmuziek. Dit programma wordt uitgezonden als de Nationale Feestdag valt op een Woensdag, een Vrijdag, een Zaterdag of Maandag 17 Januari. HILVERSUM II, 301,5 M. Nationaal programma, verzorgd door: 8.00 4.00 KRO. 4.00—7.20 NCRV. 7.20—8.00 VPRO. 8,0012.00 NCRV. 8.00 Morgenconcert. 8.30 Vroolijke marschen 10.00 Rede Pastoor W. Nolet. 10.20 Reportage en gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melo- disten. 2.00 Declamatie. 2.15 Het KRO-orkest. 3.00 Interview. 3.20 Concert. 4.00 .Inleiding gramofoonmuziek. 4.30 Zangklasse van het Blindeninstituut te Bussum. 5.00 NCRV-orkest (om 6.00 rede door oud-minister mr. H. Bijle- veld). 7.00 Berichten, hierna reportage of gramofoonmuziek. 7.20 Wijdingsdienst. 8.00 Berichten ANP. en gramofoonmuziek. 8.15 Wijdingsdienst. 9.15 De Nederlandsche Bach- vereeniging. 10.00 Reportages. 10.30 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Gramofoonmuziek. Dit programma wordt uitgezonden als de Nationale Feestdag valt op een Maandag, een Woensdag, een Donderdag en de Vrijdagen 14 of 28 Januari. Nationaal programma, verzorgd door: 8.00 4.00 NCRV. 4.00—7.20 KRO 7.20—8.00 VPRO., 8.00—12.00 KRO. 8.00 Openingswoord en Wilhelmus. 8.05 Mor genwijding. 8.30 NCRV-orkest (Om 9.15 Rede door oud-minister feu*. H. Bijleveld). 10.30 Reportage. 11.00 Zang en orgel. 11.30 Wij dingshalfuur. 12.00 Berichten en gramofoon muziek. 12.15 Orgelspel. 1.15 De Nederlandsche Bachvereeniging. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.20 Zangklasse van het Blindeninstituut te Bus sum. 3.00 Reportages. 4.00 De KRO-Melodisten. 4.45 Declamatie. 5.00 Plet KRO-orkest. 5.45 Kinderzang. 6.00 Vroolijke marschen. 6.20 Rede Pastoor V/. Nolet. 6.40 Gramofoonmu ziek. 7.00 Berichten, gramofoonmuziek. 7.20 Wijdingsdienst. 8.00 Berichten ANP. 8.15 So listenconcert. 9.00 Interview. 9.20 Actualiteiten. 9.50 De KRO-Melodisten. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Aetherfeestklanken. Dit programma wordt uitgezonden als de Nationale Feestdag valt op een Dinsdag, een Zaterdag of Vrijdag 21 Januari. EERSTE KAMER. DEN HAAG Vrijdag. Het optreden van den, zeker als redenaar „jeune Premier" trekt toch nog altijd. Van daar goed bezette tribunes, waar men in derdaad heeft kunnen genieten van een frisch uitgesproken, heldere rede van Dl*. Colijn, die hier, in den Senaat meer op dreef was dan eenige maanden geleden in de Tweede Kamer. Ook de tweede hoofdrol be rustte in goede handen, want de Minister van Financiën, Mr. de Wilde, is eveneens, wat men zoo noemt een „gezapig" spreker. Beide Ministers hadden ernstige onderwer pen te behandelen, wat echter geen beletsel was om af en toe ook voor den humoristi- schen noot te zorgen, hetgeen gezond se- natoriaal lachen opwekt. Ik denk aan de vermakelijke wijze, waarop Minister Colijn aan Prof. Kranenburg toevoegde, wegens een door dien afgevaardigde voorgedragen citaat ontleend aan wat de tegenwoordige Minister van Onderwijs in 1913 in verband met posi tief-christelijke politiek zou hebben opge merkt, dat in die dagen Prof. Slotemaker de Bruïne „nog een volkomen a-politiek wezen" was. Daar was voorts de geestige wijze, waarop de Premier den nat.-soc. spreker Mr. v. Ves- sem naar aanleiding van diens financieele beschouwingen en van zijn verheerlijking van het Regeeringsstel van Karei V, een docu ment voorhield, waaruit bleek, dat ook toen de landsoverheid niet wars was van het aan gaan vaneen leening, iets wat volgens de N.SJB. „taboe" dient te zijn. Er waren nog meer vermakelijke oogen- blikken, b.v. toen de heer De Zeeuw (s.-d.), die met Mr. v. Lanschot (r.-k.) opnieuw over al of niet zielige vrijerij van de S.DA.P. voor een samengaan met de R.-K. Staatspartij van gedachten wisselden, een dichterlijke aanvechting niet kon bedwingen en daarom het volgende rijmpje voordroeg: „Wie een meid vraagt in de krant, Heeft van vrijen geen verstand". En dan beleefden we, laat op den middag nog een liefelijk familietaf reel: op de gere- seerde tribune verschenen een tweetal meis- kens, van wie één vermoedelijk, een klein dochter van den President, die met haar via één der Kamerboden, briefjes en bovendien, directelijk, een grootvaderlijke gebaren- en blikkenspel, wisselde. Zoo konden we dan aanschouwen, hoe de grootvaderlijke teeder- heid het won van voorzitterlijke statigheid. Wat den mensch en grootvader in den Pre sident sierde! Tot zoover over eenige uiterlijke indruk ken van deze bijeenkomst, waarin wat het zakelijke betreft niet veel nieuws meer viel waar te nemen. Nogmaals vernam men van Dl*. Colijn, dat hij als formateur aanvankelijk beoogd had de vorming van een kabinet op breede basis, tevens gegrond op Christelijke beginselen, waarbij het dan aan de liberalen en vrijzinnig democraten gelegen zou hebben, dat deze op zet niet lukte. Wederom kregen we te hooren, dat neerleggen van de opdracht van den for mateur niet gebaat zou hebben, dat de chris telijke basis, mede op grond van het verkie zingsresultaat (56 man van rechts), op haar plaats was. En opnieuw verkondigde Minister Colijn de stelling, dat z.i. de laatste kans voor het krijgen van parlementaire Kabinetten wat dit kabinet is gelegen is in 'n toepas sing der nu door hem gevolgde methode, waarbij voorafgaand overleg met de meerder heidsfracties achterwege blijft. De opneming van Mr. Steenberghe in deze ploeg beteekende geenszins een volledige om mekeer op economisch-politiek gebied. Orde ning, aldus een andere opmerking, die den heer de Bruyn (R.K.) slechts matig bleek aan te staan, is geen dogma, evenmin als vrijhandel of protectie, mag niet leiden tot staatssocia lisme en moet alleen plaats hebben wanneer er voldoende ^initiatief van de samenleving zelf uitgaat. De formateur liet o.m. aldus duidelijk uit komen, dat hij allerminst „de gevangene" van het R.K. vierspan is; trouwens, zoo kreeg de heer de Zeeuw (s.d.) nog te hooren, alleen argumenten overheerschen in het kabinet en niet eenige politieke groep. Wat sociaal-noodzakelijk is, dient natuurlijk te gebeuren, doch het is moeilijk te zeggen, wat hier als nummer één te beschouwen valt. Dr. Colijn zelf zou, indien het financieele aspect eens gunstiger mocht worden, persoon lijk het liefst eerst uitbreiding aan ouderdoms zorg geven, terwijl anderen hun hart dan bovenal aan het onderwijs en misschien weer anderen aan betere salarieering van ambte naren zouden verpanden. Intusschen was thans de defensie vóór alles een uniek helang, dat financieele offers vergt. De Premier biechtte publiekelijk, dat z.i. en Minister Slotemaker dacht er net zoo over de kritiek door Prof. Woltjer op het door zijn vorige ka binet gevolgde spellingsbeleid, uit een staats rechtelijk oogpunt wel gerechtvaardigd was. Thans beraadt dit kabinet zich op 'n oplossing ten dezen, waarmee men binnen niet al te lan gen tijd, wat dezen kant der zaak betreft, ook Prof. Woltjer hoopt te kunnen bevredigen. De Premier besloot zijn rede met de verklaring, dat, al acht hij de situatie nog verre van fraai, deze kijk op de werkelijkheid niet ont moedigen mag. Naarmate de ernst van den toestand grooter is, hebben we ons in te span nen en te werken tot het eind; we moeten vol harden tot het doel is bereikt. Aldus zijn parool en dat van het Kabinet, waarbij men dan bidt tot Hooger Macht om licht en wijsheid bij ae vervulling van de uitermate moeilijke taak, Hoe moeilijk alles is, juist ook van finan cieel oogpunt bezien, rekende hierna Minister de Wilde nog eens voor, daarbij o.m. betoo- gend, dat een volk, dat geen offers wil bren gen voor wat het eerste is, voor zijn onofhan- kelijkheid, niet meer waard is er te zijn. Als men eenmaal overtuigd is, dat men meer voor Defensie moet doen, dan zoo gaf hij Prof. Kranenburg te verstaan moet men 't ook goed doen. Tevens verdedigde de Mi nister van Financiën tegenover dezen senator het beleid, waarbij geleend is om het inhalen van den achterstand ter zake van de weer macht te kunnen bekostigen, terwijl dan ver der de jaarlijksche uitgaven uit „gewoon" ge dekt zullen moeten worden. De eerste jaren kan het door allerlei „verschuivingsmaatrege len" nog zonder nieuwe verhooging van de lasten, maar dat zal van 1940 af niet kunnen uitblijven. Daarnaast is uiterste soberheid ge boden en dus moet de Regeering onder deze omstandigheden „neen" durven zeggen. Ten slotte zij nog vermeld, dat Mr. de Wilde aan toonde, dat er tusschen zijn dekkingspolitiek en die van zijn voorganger geen verschil bestaat. De begrooting van het „Departement van Algemeene Zaken" gaf Mr. v. Vessera (nat. soe.) aanleiding tot de opmerking, dat we in het Minister-Presidentschap, zooals dat nu openbaart, een overgang hebben te zien naar den quasi-autoritairen staat, d. w. z. naar de dictatuur der politieke partijen, waartegen over de heer de Zeeuw (s.d.) de instelling van genoemd departement, dat onder den voorzitter van den Ministerraad staat juist als zeer nuttig roemde, stelling nader door Dr. Colijn op heldere wijze en met praktische argumenten onderschreven. Niet onvermake lijk was Dr. Colijn's „onthulling", dat men in de praktijk, volgens hetgeen hij uit eigen er varing weet, in den Ministerraad niet eens een voorzitter kiest en de formateur er auto matisch den presidentszetel inneemt, al schrijft het Reglement van Orde wel de ver kiezing voor! Aldus het levend staatsrëchü dat uitgaat boven de geschreven staatsrech telijke letter. E. v. R. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Thijs liep nog een paar passen door, maar dan bleef hij plotseling verschrikt staan. Twee groote honden, de bekken wijd open, stonden vlak voor hem en keken hem bloeddorstig aan. Groote grutten, wat een beesten! jammerde Thijs. Zoete hon den, ja. zoete beesten! Kom maar bij het baasje! Maar de honden staarden Thijs aan, alsof ze dachten Als ik zoo'n baas had, at ik hem met huid en haar op, maar verroerden geen vin, of liever gezegd geen poot. Zoete beestjes, ging Thijs verder. Mag baasje er door heen? Ja, braaf hoor. Zoo, ga maar zoet naar je mandje! Zal me het mandje wel zijn, waar die buffels in slapen! zei Thijs bij zichzelf."— Kom, beestjes, zoo zijn ze braaf. Ga je met het haasje mee?? De honden staarden hem nog steeds verwoed aan en gromden onheilspellend. Kom dan. Fikkie, kom dan maar. Fikkie! zei Thijs zacht, om de beesten niet kwaad te niaken. Maar een van de honden wilde geen Fikkie heeten, dat was goed voor schoothondjes. En, kwaad als hij daarover was, stormde hij opeens op Thijs af. Japansche luchtaanval op groote schaal. LONDEN, 14 Januari. (Hava-s) De corres- spondent van de „Daily Express" te Hongkong meldt, dat de Japanners gisteren den groo- sten luchtaanval hebben ondernomen, dien de wereld ooit gezien heeft. Door 166 vliegtuigen werden honderden bommen op Zuid-China geworpen, waardoor de spoorweg- en andere verbindingen tusschen Hongkong en Kanton verboken werd. Er zouden vele slachtoffers zijn, terwijl de schade aanzienlijk moet zijn. Op het station Kwantjang werd een trein ge bombardeerd- De locomotief en vijf wagens werden ver nield. De reizigers, die niet getroffen waren, vluchtten naar de naburige rijstvelden, ach tervolgd door de oorlogsmachines, die ma chinegeweervuur op hen openden. Drie lucht aanvallen werden op Kanton gedaan, waarbij vijf Japansche toestellen zouden zijn neer geschoten. Nog een poging tot opsporing van Amelia Earhart. Charles Putnam uit New York heeft vol gens een bericht uit San Francisco aan de „Daily Telegraph" medegedeeld, dat zijn schoener in gereedheid wordt gebracht en be gin van de volgende maand uit San Francisco naar de Zuidzee zal vertrekken om de naspo- ringen naar Amelia Earhart, die in Juli j.l. met haar vliegtuig is verdwenen, te hervatten. Vele vrienden van miss Earhart zijn van meening, dat zij en haar metgezel Noonan een toevlucht hebben gevonden op een of ander afgelegen eiland. Charles Putman is geen familie van den echtgenoot van miss Earhart. Ernstig mijnongeluk te Luik. Gisteravond heeft zich in de Bonne Fin mijnen te Luik een ernstig ongeluk voorge daan. Een liftkooi, waarmede een vijftiental mijn werkers in de schacht afdaalde, is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak uit de gelei rails geschoten. De kooi daalde met zware schokken verder, ten gevolge waarvan een der mijnwerkers uit de kooi geslingerd werd en op den bodem der schacht neerkwam. Tien andere mijnwerkers werden min of meer zwaar gewond. Zuid-Afrika importeert. luizen Het departement van land- en boschbouw van de Zuid-Afrikaansche Unie heeft beslo ten tot den invoer van de Cochenille (Ameri- kaansche schildluis) ter bestrijding van de cactus, die belangrijke schade toebrengt aan de planten. Tot dusver zijn kostbare mecha nische methoden toegepast voor de bestrijding van dit gewas, dat op schrikbarende wijze voortwoekert, maar zonder resultaat. Reeds gedurende ruim drie jaar stelt men pogingen in het werk om uitgestrekte gebieden van de Kaap-provincie van de cactus te zuiveren.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11