Het groote Avontuur laan en den Meerweg een verkeerstunnel gebouwd. Het ijzervlechtwerk voor het gewapend beton Het aftreden van het kabinet Chautemps. Journalisten wachten op de cour van hotel Matignon te parijs op den afloop der minister-conferentie De leden der Chineesche missie, welke op het oogenblik te Amsterdam vertoeft, brachten Vrijdag een bezoek aan een der Chineesche centra in de hoofdstad FEUILLETON Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. In het land van de verschrikking:. Om vijf uur den volgenden morgen zaten Riefenberg en de piloten reeds aan de ontbijt tafel in het „Grand Hotel te Oran. Van Lebon viel geen spoor te ontdekken. Een bediende had gedurende een kwartier op zijn deur getrommeld en dan bemerkt, dat deze niet eens was gesloten: de planter was af wezig en zijn bed onaangeroerd. De piloten meenden hem omstreeks mid dernacht in een drankgelegenheid te hebben gezien. Ja, glimlachte Riefenberg, ik kan me zoo ongeveer indenken, war die heeft uit gehangen. Wat er zoo van zij, gromde de nog slaperige eerste piloot, wij vertrekken op het vastgestelde uur mét of zonder mijnheer Le bon. Juist op dit oogenblik hoorden zij het ge ronk van een auto in de eenzame, nachtelijke stad en even later deed het plantertje zijn intrede. Hij had een groote, witte bloem op de borst en 'op het hoofd droeg hij een vuurrood papieren mutsje. Dronken was hij volstrekt niet, want hij stond nog stevig op zijn korte beentjes. Hij was alleen maar buitengewoon luidruchtig, van een luidruchtigheid, die heelemaal niet in .harmonie was met de nuchtere morgenatmosfeer. Hij liet zich op een stoel vallen en riep tot een bediende: Koffie, slechte koffie natuurlijk!en mijn valies. Op weg naar het vliegveld sloeg de stem ming van den planter om. Hij had den arm van den journalist gegrepen: Ja, zuchtte hij, wij koloniale ratten, we zijn zoo: gedurende vele jaren zwoegen wij in het ellendige tropenland in eenzaamheid en ontbering. Dan gaan we met verlof en maker- alles op. Daarna kunnen we opnieuw begin nen. Wat een leven! Het zal wel beter gaan, als u eens goed hebt geslapen, suste Riefenberg' en duwde hem in den hoek van den wagen. Alvorens in het vliegtuig te stappen, klampte de journalist een postbediende aan en vroeg inlichtingen aangaande den Fran- schen nachtdienst. Samen rekenden ze uit, dat de brief, dien hij den vorigen avond had ontvangen, een paar uur na zijn vertrek te Brussel had kunnen worden gepost. Dat is dus niet zoo ingewikkeld, over woog hij. Uit het feit, dat ik vertrokken ben, heeft men afscheid, dat ik het geheim heb bewaard. Voor de rest poogt men mij schrik aan te jagen. De piloten hadden hun plaats in de cock pit ingenomen. Driemaal weerklonk „contact", er deden zich drie explosies voor en achter eenvolgens gingen de schroeven aan het wentelen. Een oogenblik later bevonden zij zich in de lucht om de 995 K.M., die Oran van Reggan scheiden af te leggen, met als eenige tusschenlanding den Franschen woestijnpost Colomb Bechar. Links van het vliegveld kroop puffend een klein treintje over de vlakte. Het zou een dag en een nacht moeten zwoegen om Colomb Bechar te be reiken. Het zware geronk van de motoren was voor Lebon een zacht wiegelied en hij maakte dan ook dadelijk aanstalten om te slapen. Riefenberg trachtte hem te overtuigen, dal. het gek zou staan met een roos in het knoon-s gat en een kleurig mutsje op het hoofd over, de woestijn te vliegen. Ik wil met de woestijn niets te maken hebben, morde het plantertje nog met een krachtig gebaar van de hand en sloot de oogen. Die zal het mij vandaag niet lastig maken, dacht de journalist. Het was de eerste maal in zijn leven, dat hij zich boven de Afrikaansche woestijn be vond en het besef, dat hij thans ver was ver wijderd van al wat betrekking had op de ge heimzinnige zaak van Ada Iljen, had mede tot gevolg, dat hij thans nu al zijn belang stelling kon wijden aan dezen vreemden tocht. Spoedig na het vertrek steeg het toestel tot op 1500 Meter hoogte om de ruiwe, bruine toppen van de Djebel Tessalabergen te over schrijden. Daarna kwam een vlakte, schaars met gras begroeid. Af en toe ontdekte Riefen berg een tent, groote kudden schapen en de witte gedaanten van Arabieren. Vervolgens kwamen de Tiemcenbergen opdagen en dan strekte de woestijn zich schier oneindig uit zonder nog .één teeken vanleven. Nog vroeg in den morgen landde het vlieg tuig te Colomb Bechar en reed tot bij de me talen loodsen. Iedereen stapte uit behalve Lebon, die even de oogen opende, maar ze dadelijk weer sloot en vervaarlijk snurkte. Riefenberg kreeg een troosteloozen indruk, toen hij op den beganen grond stond en om zich heen keek. Achter hem strekte zich de nederzetting uit: een kleine verzameling van huizen en pahnboomen. Maar vóór hem, zoo ver het oog reikte, ontwaarde hij de dorre zandvlakte, waarop de zon meedoogenloos brandde en gegeeseld door gierende winden, die wolken van zand aanvoerden. De nijdige korreltjes drongen in mond en oor en en klet terden tegen het gegolfde plaatijzer van de loodsen. De journalist was met een Fransch officier jaan schuilen onder een afdak en vroeg 'nkeie inlichtingen over den post. Het leven, moet hier troosteloos zijn meende hij tenslotte. De officier glimlachte. Dank zij de spoorlijn naar Oran is het hier een paradijs, vergeleken met andere vooruitgeschoven woestijnposten. Maar Riefenberg voelde het als een op luchting opnieuw boven dit paradijs uit te stijgen en de zandzee van de lucht uit te kunnen bekijken. Met het 'zicht Was het even wel niet steeds in orde, al gloeide een witte zon in de vlekkeloozen hemel. Af en toe kwam het vliegtuig in hevige ..zandstormen terecht, zoodat men niets meer kon. onderscheiden: zon, hemel noch aarde. Na een paar uren echter ging de wind liggen en kreeg men een duidelijk uitzicht op de oneindigheid van de woestijn. De journalist tuurde omlaag en ontdekte het vage zandspoor, dat door de vliegers werd gevolgd. Verder waren er andere belangrijke herkenningspuntenindrukwek- ketens en af en toe een oase, die uit de hoogte gezien een ongewonen indruk maakte. De palmboomen, met den voet in het wit-gele zand, zonder een spoor van gras of ander groen, leken op stokken met een zwarten kuif, Ondertusschen was de temperatuur op in drukwekkende wijze, gestegen in het vlieg tuig. Riefenberg had zijn jas uitgetrokken er zag hoe zweetdruppels parelden op het ronde gezicht van Lebon. Diens kermismutsje was scheef gezakt en de witte verlepte roos wieg de zachtjes op en neer, gedragen door het rhythme van een zware ademhaling. Op een gegeven oogenblik snakte de planter op pijn lijke wijze naar adem, opende de oogen en zei met schorren stem: Ik heb dorst. Dat was begrijpelijk en hoefde geen na-dorst te zijn, want sedert een uurtje was iedereen op ont zettende wijze aan het drinken gegaan. Lebon had zijn roes uitgeslapen maar zijn humeur was er niet op verbeterd. Hij bracht de hand naar het hoofd, betastte een beetje verwonderd het fuif muts je en slingerde het, vergezeld van de roos, uit het raampje. Rie fenberg moest lachen en de planter keek hem even scherp aan, Omstreeks het middag uur bevond het vliegtuig zich boven de oase' van Kez-zan en een paar uur later was Reggan bereikt. Toen Riefenberg de deur van de kajuit opende en naar buiten stapte dacht hij ver schrikt, dat op zijn minst de motoren in brand gevlogen waren, zulk een ontzettende hitte overviel hem. Het duizelde hem voor de oogen. Hij vroeg zich een oogenblik af wat er gebeurde. Daar kwam een blanke opdagen:- bloote voeten in sandalen bloote be enen, een kort broekje, dat nog niet tot aan de knieën reikte, het bovenlijf naakten blootshoofds Die vreemde heer reikte hem en den planter de hand, stelde zich voor als de houder van het Reggan-hotel en zei lachend: Welkom te Reggan heer, temperatuur -65 graden, Lebon was onder den vleugel van het vlieg.- tuig gesprongen en stond even suf voor zich heen te kijken. Ah, zei hij plotseling, dat gaat hier zoo. Wacht even Een, twee, drie, had hij zijn jas uitgetrokken,, zich van zijn boordje en zijn hemd ontdaan en schold de huid vol van een paar neger bedienden, die niet vlug genoeg waren om de kleedingstukken op te vangen. Achter zijn rug- om gaf de journalist aan den hotelhouder een teeken, dat hij er zich niet bezorgd over moest maken, want dat hét' met de verstandelijke vermogens van den planter niet heelemaal in orde was. Ondertusschen waren enkele hotelbedien-' den opgedaagd, die de koffers en reistasschen uit het toestel haalden. Als wezenloos volg den de bemanning en passagiers den hotel-' houder naar de inrichting, waar zij, aldus verzekerde de man, koelte zouden vinden. (Wordt vervolgd), Een dieseltrein komende uit Utrecht, is Vrijdagavond bij Culemborg ontspoord, waardoor het verkeer ontwricht werd. Een kijkje op de plaats van het déraillement De oude Havenkade te Rotterdam is niet vergeten bij de versiering der Maasstad voor de komende feestdagen De Maas is tengevolge van den toenemenden was buiten haar oevers getreden en heeft op ver schillende plaatsen in Limburg overstroomingen veroorzaakt. Een kijkje in de omgeving van Eysden Edwin E. C. Music, de commandant van de Samoan «Clipper», die verongelukte, waarbij de bemanning, bestaande uit zeven koppen, om het leven kwam De persfotografen die in de omgeving van paleis Soest- dijk vertoeven en van tijd tot tijd in hotel Trier hun verkleumde lede maten verwarmen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 12