£ORT VERHAAL VERDWENEN BUITENPLAATSEN IN DE GEMEENTE VELSEN. PREDIKBEURTEN Wat is er op tegen! PROEFWASCH WATERVLIET. VI. Wij gaan 'nu het Noordzeekanaal eens over, om een en ander te vertellen van de vroegere buitenplaats Watervliet. Deze stond ter hoogte, waar nu de Melklaan is. op den hoek van welke straat en den Wijkerstraat- weg vroeger een café Watervliet stond, dat de herinnering aan den ouden naam leven dig hield, maar dat ruim 20 jaar geleden is afgebrand. Watervliet moet in het midden der acht tiende eeuw wel de mooiste buitenplaats in Velsen zijn geweest. In Zegepralent Kenne- meriand lezen wij er over: „Prachtiger, kostbaarder, noch volkome- ner lustplaats zal men nergens (vorstelijke hoven uitgezonderd) immers in dezen oorf niet ontmoeten. Alles is hier even heerlijk en bekoorlijk, van voren heeft deze plaats den Heereweg (wij zouden zeggen Heerweg of Hoofdweg), aan de noordzijde den Schulp weg, van achteren den Achterweg en dwars door hare plantagiën heen den Kleinen Houtweg; voeg hierbij dat de Ladderbeek, tusschen den Duinderweg en de hofstede Duinvliet voortkomende, midden door deze .Herz ist voller Sonnenschéin, Jan Kiepura; geleide water dezelve niet alleen bevochtigt, maar hare kunstrijke fonteinen, waterkom men en viscbrijke vijvers ververscht en le vendig houdt". Genoemd werk doet Watervliet zien als een eenvoudig wit huis, zoo iets als Water land en Beeckesteyn. Een groote laan gaf toegang tot het huis, waarvoor een kunstig aangelegde tuin was, naar den stijl van dien tijd zeer stijf. Hooge hagen, waarin nissen waren met beelden, vierkante zuilen enz. In den vijver was een fontein en rondom den vijver een podium met balustrade. Achter het huis waren de stallen en nevengebou wen. De Leth geeft een gezicht op de groote toegangslaan en het huis, op de nevenge bouwen, uit het Starrebosch op het huis en de twee lanen ter weerszijden daarvan en een gezicht over den langen vijver naar het kabinet. Wie Watervliet gebouwd heeft, is niet be kend. Als eerste verkooper is ons bekend Mr. Joachim Rendorp van Marquette, die de buitenplaats in 1717 verkocht aan Mr. Joan Oorver, postmeester van het Antwerpsche Postcomptoir en Schepen van Amsterdam. De koopprijs bedroeg f 50.000 en daaruit kan men zien. dat Watervliet een prachtige en uitgestrekte bezitting is geweest. G. Tijsens dicht er dan ook van in de U illandsche Arcadia: „Daar is Heer Oorvers plaats, het heerlijk Watervliet, Waarop hij vaak zijn lust en landvermaak geniet, Bij 't groen der heiningen en steil opgaande hoornen. Maar, ben ik onverziens hier aan den Nijl gekomen? En zie ik voor mijn oog de Pyramides, daar Hij moedig roem op draagt en zooveel duizend jaar Reeds heeft gedragen? Neen, maar ik wil die herleven Op Watervliet, om 't nog meer sier te geven, Als Velsens wakk're Heer, die aan den Amstelstroom De schaal van Thëmis voert, om 't kwaad doen in den toom Te houden, of naar eisch van 't wettig recht te straffen, Zich hier wil van zijn zorg een weinig rust verschaffen. Roem vrij, o, Watervliet, op uw geluk en eer, Dat gij de rustplaats zijt van Velsen's wakkren Heer, Die -"t burgerrecht heet met het krijgsrecht saam te paren, Wijl hij als kolonel voor Mavors oorlogs scharen En weer als Schepen voor zijn burgers zorgt en waakt. Men heeft met recht de speer op uwe kruin gemaakt, O, Lusthuis, want de roem van Corver kan onz' aarde Geenszins omvatten, neen, die vliegt in glans en waarde Zoo wijd den hemel door, als Febus' daglicht straalt, Gelijk dit lusthof steeds met schoonen luister- praalt, In welk een stand ik hoop, dat het altijd zal bloeien En met Heer Corver's naam in eer en aan zien groeien. Zoo blijft ge, o, Watervliet, in eeuwigheid vermaard, Zoo lang de Batavier den schoot der zee bevaart, Of zijne wimpels doet langs alls stranden zweven, Zoo lang zal Watervliet in eer en glorie leven". Van deze voorspelling is niets uitgekomen. Onze vlag wappert nog langs alle zeeën, maar Watervliet is allang verdwenen. Alles is zoo betrekkelijk; vooral het menschenwerk. Zoo mocht Joan Corver Watervliet maar twee jaar bezitten. Hij was geboren in 1688 en verloor spoedig' zijn eerste vrouw. Hij her trouwde met Sara Maria Trip, met wie hij het Corvershofje op de N. Heerengracht te Amsterdam heeft gesticht. Joan Corver over leed op 31-jarigen leeftijd op Watervliet en werd begraven in de Ned. Herv. kerk te Be verwijk, in welke kerk een bord hangt met het geslachtswapen der Corvers, zijnde een blauw veld, beladen met drie Korven van goud. Na den dood der weduwe van Joan Corver (zij volgde haar man in 1721) kwam Water vliet aan zijn twee jaar jongeren broeder, Gerrit Corver. Deze was een man van groo- ten invloed. Op 29-jarigen leeftijd was hij kolonel der Burgerwacht en Schepen te Am sterdam, later werd hij burgemeester. Voorts was hij meesterknaap der houtvesterijen van Gooiland en Brederode en grootmeester van 't Keulsche Postcomptoir. Welk een' voordee- lige betrekking zoo'n postmeesterschap was, blijkt uit het feit, dat toen de Staten van Holland in 1751 het beheer der posterijen overnamen aan Gerrit Corver als schade loosstelling een jaargeld van ruim elfduizend gulden werd toegekend. Wij hebben in ons artikel over Waterland al meegedeeld, dat Gerrit Corver in 1717 deze buitenplaats kocht voor f 15860. Toen hij Watervliet erfde, verkocht hij Waterland in 1721 voor f 15000. In 1723 kocht Gerrit Cor ver van de Staten van Holland de heerlijk heid Velsen en Santpoort, waarvoor hij f 25000 betaalde. Hij kreeg daardoor het recht zich Heer van Velsen en Santpoort te noemen, maar verkreeg ook nog vele andere rechten. De ambachtsheer benoemde den Schout en bezat het collatierecht bij de be roeping van een predikant, voorts moest hij zijn goedkeuring hechten aan de benoeming van vijf leden der vroedschap (Schepenen), twee ouderlingen en twee diakenen der Hei- vormde kerk en van twee morgengeldgaar- ders der Hondsbosschen en duinen tot Pet ten. Ook den koster en den schoolmeester, waarvoor de aanbevelingen door den kerke- raad en de vroedschap werden opgemaakt, benoemde de ambachtsheer. Er waren ook verschillende voordeelen aan de ambachtsheerlijkheid verbonden. Zoo moest voor verschillende baantjes jaarlijks een bedrag aan den ambachtsheer worden betaald: de schout betaalde f 55, de secre taris f 40, voor het bode- en gravenmakers ambt moest f 2 worden betaald. Verschillen de gronden brachten revenuen op: een stuk van de Noortduinen f 125, het vijfde stuk duinen f 140, het zesde stuk (achter den Kruitberg) f 90, het zevende stuk ook f 90, de erfhuren f 32. Voorts waren er erfpach ter en recognitiegelden van twee droogber- gen, 13 roeden duingrond benoorden Jan Gijsenvaart, een kroftje toegemaakt land met moeras bij het Huis te Brederode, an derhalf morgen, genaamd Molenduin, van 800 roeden land, genaamd de Lange Bilt, even voorbij Santpoort gelegen (uit het stuk over Westerveld heeft men kunnen zien, dat de bosschen de Bilten vermoedelijk gelegen waren tusschen Westerveld en den Hof- geesterweg), verder nog van een stuk land van acht roeden breed achter Santpoort, gevende tezamen zes en tachtig gulden, ne gen stuivers en twee penningen. V-oïgens art. 5 van het koopcontract der ambachtsheerlijkheid moest de ambachtsheer zich gedragen naar de resolutie der Staten van Holland en West--Friesland van 2829 Juli 1654, bevelende dat de officieren (der burgerwacht), secretarissen, burgemeesters, schepenen) arm meesters en regenten van godshuizen (gasthuizen) moesten zijn van de Gereformeerde religie of tenminste toegedaan voor zoover binnen het gebied van de am bachtsheerlijkheid zoodanige personen be hoorlijk gequalificeerd werden gevonden. Dat Gerrit Corver een man in bonus was. blijkt hieruit, dat zijn inkomen geschat werd op f 26.000 a f 28.000 per jaar. In 1742 hield hij 7 dienstboden, een koets en 4 paarden. Evenals zijn broer Joan stierf ook hij op Wa tervliet en wel 10 October 1756, dus 66 jaar oud. Hij had maar één dochter. Maria Mar- garetha, geboren 24 October 1723. Zij erfde dus alle bezittingen en dé heerlijkheid Velsen en Santpoort. In de moeilijkheden van Amsterdam's re- eering was ook Gerrit Corver ruimschoots betrokken. Toen Prins Willem IV nieuwe burgemeesters wilde aanstellen, was volgens Elias de oud-chepen Mattheus Lestevenon heer van Berkenrode, de man, die de candi- daten aanwees. Deze schatrijke patriciër, eerst gehuwd met een zuster van Lord Montj-oy en daarna met een dochter van Generaal baron van der Duyn van 's Gra venmoer, had een wrok tegen de regenten- regeering te Amsterdam, omdat deze zijn vader buiten den burgemeesterskring had ge houden. Daarom trad hij in relatie met de Oranjepartij en het Stadhouderlijk Hof. Op zijn advies werden alle leden der sedert de dagen van Mr. Joan Oorver regeerende dy- nastieërs üt hun ambten ontzet. M-. Hendrik Fagel Jr. vertelt, dat toen bur gemeester Gerrit Oorver, die een deftig, braaf en eerlijk man was), afscheid kwam nemen van den Prins, deze tot hem zeide, dat het hem zeer speet, meer dan hij zeggen kon, dat hij Corver van zijn dienst moest ontslaan maar hij kon niet anders. Gerrit Corver zeide dit te weten en dat hij zelf van meening was, dat de Prins niet anders gehandeld kon heb ben. Daarbij kwamen beiden de tranen in de oogen en de Prins en Corver omhelsden el kaar op aandoenlijke wijze. Zeker had de Prins Corver als burgemeester willen houden, omdat hij een eerlijk man was en ook omdat de grootvader van Corver een favoriet was geweest van stadhouder Willem III, maar de heer van Berkenrode wilde zulks niet, vooral niet omdat de dochter van Corver getrouwd was met burg-emester Nicolaas Geelvinck. Zoo werden in 1748 zeven van de 10 burgemeesters ontslagen, waarbij drie van de regeerende burgemeesters, waar bij Gerrit' Corver en zijn zwager Mr. Jan Sau- tijn. Tot de ontslagen schepenen behoorde o.a Mr. Reinier Bouwens, die op de buitenplaats Rooswijk alhier, woonde. De dochter van Gerrit Corverf trouwde op 19-jarigen leeftijd met Jan Hooft, zoon van Daniël Hooft, vrijheer van Vreeland Sophia Maria Revel. Twee jaar later, in 1744, stierf deze Jan Hooft op 25-jarigen leeftijd, waarna een zoon geboren werd, die toen Ger rit Corver Hooft werd genoemd en die in 1807 overleden. De weduwe hertrouwde met Ni colaas Geelvinck heer van Castricum, Bakkum Stabroek en Croonenburg. Zij werd de derde vrouw van Geelvinck en kreeg bij hem twee kinderen. Door dit huwelijk werd Nicolaas Geelvinck ambtsheer van Velsen en Sant poort. In de archieven der gemeente zijn maar een illtlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Het meisje met de blauwe muts door SUZE ONDRA lauw was de lucht, blauw waren haar oogen, blauw was haar muts! Maar haar blauwe oogen hadden het gedaan toen zij bevallig het achter- balcon van lijn 1 opwipte, hem rakeling pas seerde en kwiek de tram binnenliep om een plaatsje te zoeken. Verrukt bleef hij haar nakijken, zijn oogen kregen een droomerige uitdrukking; hij was wat je noemt „weg van haar", zoo erg zelfs dat de conducteur hem wel driemaal moest vragen of hij nou een kaartje wilde nemen of niet. Nu zag hij nog alleen de blauwe muts, haar blonde krullen en stukje van haar rug. Vlak achter haar was no? een plaatsje vrij, verder was binnen alles bezet. Inwendig mopperend liep hij" er heen, ging zoo scheef mogelijk zit ten en verdraaide zijn bals in alle denkbare standen. Met waren heldenmoed riskeerde hij een stijve nek, en het onbehagelijke gevoel dat de medepassagiers hem spottend begon nen aan te zien. Echter het allerergste was dat hij het voorwerp zijner vereering nu nog min der goed kon bewonderen dan voorheen. De tram stopte. Weer kwam een meisje bin nen met blauwe oogen en ook zij had een blauwe muts op, maar haar oogen waren flets blauw, van onder haar blauwe muts kwamen een paar vettige blonde piekjes te voor schijnschoonheid en jeugd waren niet haar deel! De held van dit verhaal sprong op om haar beleefd zijn plaats aan te bieden. Johanna Zijt ge onvoldoende, te duur of in geheel niet verzekerd? Wendt U tot de Stichting NEDERLANDSCH BEGRAFENISFONDS „VOORZORG" KENNEMERLAAN 102, Telcf. 4979, IJMUIDEN (Adv. Ingez. Med.) paar akten, die betrekking hebben op Water vliet. Uit de oudste akte, van 5 April 1664, is de vroegere eigenaar van Watervliet bekend, n.l. Joseph Caymans, heer van Bruchem en Nienwaal. Deze had van de Douarière van Brederode (de weduwe van Johan Wolfert van Brederode) het veer binnen Velsen verkregen er op zijn kosten doen maken een haven te Velsen en een vaart tot aan de Wijkermeer. De akte voornoemd bevat een extract uit het register der Octrooyen der Staten van Hol land en West-Friesland, waarbij goedgekeurd werd een keur tot het heffen van zekere ga belle (tol) op de door hem gemaakte haven. De andere akte is van 7 Februari 1770 en bevat een consent van Schout en Schepenen van Velsen aan de eigenaresse van Water vliet (de weduwe van Nicolaas Geelvinck) vrouwe van Velsen en Santpoort en Mr. Arent de Raet oud-burgemeester van Haarlem, eigenaar van de hofstede Velserbosch, om de Schip- en Breesaper wegen wat noordelijker te verleggen. Beide buitenplaatsen waren met het onderhoud van deze wegen belast. Er zijn nog eenige akten met bet-rekking tot de Corver's n.l. een van 26 November 1728, waarbij Gerrit Corver aan den eigenaar van Velserbeek (hier H. ter Smette genoemd), toe stemming' geeft om een notweg te verleggen. Dan s er een akte van 21 Juni 1731, waarbij de Staten van Holland en West-Friesland re missie verleenen van de verponding, een 100e penning voor 15 jaar, beginnende 1730, voor de duinen, gelegen achter den Kruitberg, on der voorwaarde, dat het geld van deze remis sie gebruikt zal worden tot beplanting dier duinen. Deze remissie werd viermaal ver lengd, in 1778 nog voor 15 jaar. Tenslotte zijn er een aantal stukken van 1729 tot 1772 over genoemde duinen, die her haaldelijk aanleiding gaven tot klachten aan de omliggende bewoners, waarbij de buiten plaats de Kruitberg, welke behoorde aan den Prins van Oranje. Na vele vruchtelooze po gingen, om hierin verbetering te brengen, al dus vertelt van Doornin-ck, werden deze dui nen door de gezamelijke omwonenden van Gerrit Corver gekocht, met helm "beplant en van Konijnen bevrijd. Nicolaas Geelvinck overleed in 1764, zijn weduwe in 1777. Hunne dochter, Margaretha Levina Geelvinck, geboren in 1750, trouwde in 1775 met M\ Hendrik Hoeufft, raadsheer in het Hof van Brabant en zoo kwam de am- bachtsheei'ljkheid Velsen en Santpoort aan liet geslacht Hoeufft, waarvan de zoon den titel van heer van Velsen en Santpoort voert. Wie de buitenplaats Watervliet na 1777 heeft bewoond, is niet bekend. Maar van al de pracht der plaats is niets over, want op de terreinen vindt men de houtopslagplaatsen van de papierfabriek en huizen. Vroeger was er nog een overblijfsel van de z.g. koepel van Corver. Thans herinneren de Corverslaan en de Watervlietstraat aan de mooiste en grootste buitenplaats u aan de bewoners. Ermelo. G. VOET. CASTRICUM DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN. Met ingang van Zaterdag zal worden aange vangen met de distributie van levensmidde len over liet 2e tijdvak. Onvermengde mar garine en bak- en braadvet zullen verkrijg baar zijn bij den heer S. Stuifbergen, Ment te Castricum; gehakt in blik bij mej. de wed. Jenster, 2e Groenlaan te Bakkum. van den weg staande auto's mogen wanneer licht op ver» plicht is géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht Rechts van den weg staande, moogt u in zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting óf één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft. WIT^^ROOD Waterman, aldus luidde de naam van deze tweede blauwgeniutste dame, dankte met een lieftallige neiging plus glimlach. Dan spoedde de beleefde jongeling zich weer naar het ach- terbal-con om zijn schoone onbekende beter te kunnx bewondem. Hij keek, hij staarde het ééne moment zag hij één blauwe muts, het andere moment zag hij er twee, maar dan ver- wenschte hij nummer één, die hem steeds het uitzicht benam. Johanna Waterman was niet een van die meisjes waar de mannen voor opvlogen in een volle tram, dies was zij dubbel gevleid dat zoo'n knappe jongeman haar zoo haastig zijn olaats aanbood. Op eens bemerkte zij dat hij laar aanstaarde. Verward sloeg zij haar oogen neer. Of was het misschien verbeelding van .haar? Heel voorzichtig, quasi naar buiten kijkend sloeg zij haar oogen weer opNeen, het was geen verbeelding, hij keek naar haar zoo als nog nooit een man haar aangekeken had. Een lichte blos kwam op haar wangen, zedig blikte zij voor zich uit, maar zij voelde hoe zijn oogen op haar gericht bloven. Johanna bloos de steeds dieper, tot zij de kleur van een pioen roos bereikt had. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: C. Zonneveld van Alkmaar, Cieweg 2; C. J. P. Franchimon van Amsterdam, Geelvinck- straat 83; A. van Nooren van Zaandam Duin en Boschweg 3; L. van den Berg, van Eindhoven, Duinen Bosch 3, inw., J. W. Zandbergen, van Z. Scharwoude, Mient 115 A. Zonneveld, van Amsterdam, Radiopad 10 Wed. P. E. van der Veen, van Amsterdam Duinen Bosch 3; M. D. Cappel, van Amster dam, Stetweg 29; D. H. Ezechiels van Am sterdam, Torenstraat 13; M. E. Ezechiels v. Amsterdam; Torenstraath 13; B. Th. F. Lou- man, van Amsterdam, Dorpstraat 74; G. C. Kossen van Heemskerk, Meester Ludwigstraat 30. Vertrokken personen: M. Krijn, Rotterdam, Heemraadstraat 5; L, E. C. Brinkmeijer, naar Amsterdam, Ag. De kenstraat 1 ni; J. Vastenhoud, naar Am sterdam, Woestduinstraat 69; B. Eikelenhoom naar Amsterdam, Sumatrastraat 247; A. J. Schulte, Arnhem, Boyenburgstraat 40; M. M. Hollander, naar Lemmer, Langestreek; E. A. M. van Buuren, naar Noordwïjkerhout, St.- Bavo; L. M. H. Ramakers naar Cadïer en Keer, Huize Blankenberg. R.K. SCHAAKVEREENIGING „ST. THOMAS Voor deze week stonden er twee competitie wedstrijden op het programma. Te Bloemen - daal werd gespeeld tegen Bloemendaal II. Ondanks het feit, dat St. Thomas met drie in vallers uitkwam, werd het een prettige en spannende wedstrijd. De uitslag was 54 in het voordeel van St. Thomas, terwijl er één partij afgebroken werd met goede remise kans, zoodat de vermoedelijke uitslag zal worden 5V24y2. Bloemendaal II: St. Thomas I: G. KruipE. Sprenkeling 01 L. van DeuelW. Briefjes afgebr. M. VallenduileJo Lute 1—f J. MicoL. de Winter 0 J. BollemanJ. Cornelisse 0 F. TimmermansJ. Rozing 1- B. SpanJ. Lute 10 Th. PieperS. Lute 10 J. v. d. WinschW. Molleman 0- D. v. d. Valk—M. van Lunen 0 Totaal 45 Met den wedstrijd tegen St. Bavo II uit Heemstede is de eerste competitiehelft achter den rug. St. Thomas mag zeer tevreden zijn over het verloop hiervan, zelfs bestaan er goede kam pioenskansen. Hieronder volgt nog de gedetailleerde uit slag van den wedstrijd tegen St. Bavo II, welke in een 8V2IV2 overwinning eindigde. St. Thomas I: St. Bavo II: E. SprenkelingH. Rump W. BriefjesB. Kleverlaan Jo Lute—1P. Pols A. ToepaelG. van Tongeren L. de WinterG. v. d. Eem G. Cornelisse—Chr. Diépendaal L. ResJ. Boot N, Steeman—F. Stein J. RozingG. Rump 21.0. J. LuteJ. Eipe n.o. y2-yz 1- 1—0 1—0 0—: 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 Totaal -iy2 HÈEMSKERK DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. In de week van 1623 Januari is de winke lier Nic. de Ruyter, Oosterstreng 2, aangewe zen tot den verkoop van goedkoOpe onver mengde margarine, alsmede bak en braad vet. R. K. VROUWENBOND. Voor den R.K. Vrouwenbond werd in het R.K. Vereenigingsgebouw een filmvoorstelling gegeven over het visscherijbedrijf. Tevens werd door het gasbedrijf te Beverwijk een de monstratie gegeven in de bereiding van visch. Het geheel ging uit van de commissie, tot be vordering van het vischgebruik in Nederland. De avond werd geopend door de presi dente mevr. v. Lieshout. Hierna werd het woord gevoerd door den heer v. d. Meulen, die een korte inleiding gaf over hetgeen deze avond behandeld werd, Een groot aantal lantaarnplaatjes lieten de sorteering, en verpakking in de IJmuider vischhallen zien. In de pauze werden aan de dames vischsoep en vischcroquetjes aange boden. Na de pauze werd nog een film vertoond die de moeilijkheden in beeld bracht waarmede de visschers te kampen hebben om het „zee banket" te veroveren. De presidente bedankte met een kort woord voor den mooien avond. De heer v. d. Meulen sprak nog over de ge varen van het visschersbedrijf. In de mobili satie, aldus spr., vonden 450 visschers van de IJmuider vloot, den dood in de golven. 1 Hij raadde de dames aan, veel visch te ge bruiken, om zoodoende het gevaarlijke be drijf eenigszins loonend te maken. Te vlug naar haar zin bereikte de tram- haar halte. Daar Johanna een plichtsgetrouw meis je was en steeds punctueel om half twee op kantoor verscheen, stond zij schoorvoetend op en daar zij tevens een welopgevoed meisje was, verliet zij strak voor zich uitkijkend de tram. Zij zou o zoo graag haar hoofd eens hebben omgedraaid, maar Ma Waterman had haar sinds haar prilste jeugd geleerd dat nette meisjes zooiets niet behoor en te doen. Nog blozend bereikte zij haar kantoor en toen zij tegen 5 uur de ouderlijke woning binnentrad, was er iets in haar oogen dat Ma Waterman tot argwaan stemde. Den volgenden avond zat de familie Water man zooals gewoonlijk bij elkaar in de huis kamer. Ma troonde achter het theeblad met haar eeuwige breiwerk. Pa met pantoffels aan zat in de gemakkelijkste stoel zijn courantje te lezen en Johanna was volgens gewoonte verdiept in het 2de blad; eerst las zij het feuilleton, vervolgens spelde zij alle adverten ties uit. Opeens stond haar hart bijna stil, zij las: Meisje met blauwe muts en blauwe oogen, gisteren half twee in lijn 1. Verzoeke drin gend kennismaking. Ontmoet mij s.v.p. mor genmiddag 1 uur bij kiosk Centraal Station" Dien nacht deed Johanna geen oog dicht. Na tuurlijk ging zij er niet heen, maar toch deed zij 's morgens haar beste jurk aan en krulde haar haren zorgvuldig. Natuurlijk zou zij er niet heen gaan, maar toch stond zij om 1 uur op het stationsplein. Zij zag hem al staan bij de kiosk, haar beenen leken als verlamd! Ge lukkig zag hij haar niet, wat moest zij nu in vrede's naam beginnen? Besluiteloos stond zij daar op het groote pleinDan zag zij hem in eens zijn hoed afnemen, en met vlugge passen naar een slank blond meisje toeloopen, een meisje met blauwe oogen en een blauwe muts. Zij zag hoe het meisje hem een beetje verlegen toelachte, dan zag zij niets meer, want haar oogen werden verduisterd door heete tranen. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. R. H, Olde- man. NED. HERV. ANGELISATIE. V.m. 10: Dr. G. Oorthu,,-,. Amsterdam. Nam. 5: F. D. Emou Cand. Theol. Amsterdam (Jeugd dienst) GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND, ge bouw Bethel, Wüstelaan, Santpoort. V.m. 10: K. v. d. Berg. DMUIDEN. LEGER DES HEILS. V.m. 10: Opdrachtsdienst Nam. 8: Verlossingssamenk.. Dinsd. nam. 8: Soldatensamenkomst. Donderdag nam. 8: Heiligingsdienst onder leiding van Kapitein Souverein. HERV. EVANG., Oranjestraat 8. V.m. 10 en nam. 5: Leesdienst. Maandag nam. 8: Ds. Zandt, van Delft, GEREF. KERK, Wilhelminakade. Vun. 10: Ds. S. E. Wesbonk. Nam. 5: Ds. R. J. v. d. Meulen HULPKERK, Marnixschool: Vm. 10: Ds. R. J. v. d. Meulen. Nam. 5: Ds. S. E. Wesbonk CHR. GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. Zwiep; nam. 5: Dezelfde. DOOPSGEZ. en AFD. NED. PROT. BOND, Helmstraat 9. V.m. 10.30: Ds. Mlatz. OUD-KATHOLIEKE KERK. V.m. 10: H. Dienst. Nam. 7: Vespers. IJMUIDEN-OOST. VER. VAN VRIJZ. HERV., Vereenigingsgeb. Stationsweg, Velsen. V.-ni. 10.30: Mevr. Da. J. M. Moll v. Charante-v. Leeuwen Boomkamp, Haarlem. GER. KERK, Velserduinweg. V.m. 10: Ds. v. Teylingen. Nam. 5: Dezelfde. BAPTISTENGEM., Evang. gebouw J. P. Coen- straat. Vrijdag nam. 8: Ds. L. de Haan, te Haarlem. HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. Willebrordstraat 10. V.m. 10.15: Godsdienst oefening. Nam. geen dienst. VERGADERING VAN GELOOVIGEN, Willems- beekweg 22. V.m. 10: Broodbreken. Nam. 5: Openb. bijeenkomst. Spr. Visser-Besselaar, Amsterdam. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP, Stations weg 65, Velsen. Zaterdag nam. 7.15: Mevr. C. Stok. Zondag v.m. 10.30: Tempeldienst. BEVERWIJK. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN, Parklaan Nam. 7: Ds. II. H. Dorgelo, uit Naarden. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Meerstraat. Geen dienst wegens verplichte ringbeurt. Geen Zondagsschool. EVANG. LUTH. GEMEENTE, Koningstraat. Geen dienst. GEREF. KERK, C. H. Moensplein. V.m. 10 en nam. 5: Ds. H. Holtrop. EVANG. „MARANATHA", Dr. Schuitstr. 31. V.m. 10: C. Hooikaas uit Den Haag in ge bouw Odeon aan de Baanstraat. Dinsdag nam. 7.30: Naaikring o.l.v. mevr. H. Kok. Donderdag nam. 8: Samenkomst. LEGER DES HEILS, Zeestraat 26. V,m. 10: Heilligingssa-merukomst. Nam. 3.30: Verblij- dingssamenkomst. Nam. 8: Verlossingssa- menkomst. Maandag nam. 2.15 Gezinsbond. Nam. 7.30: Prijsuitdeeling voor de kinderen van de Zondagsschool. Donderdag nam. 8: Samenkomst met de Padvinders van IJm. CASTRICUM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. v. Poelgeest GEREF. KERK. Beverwij kerstraatweg 32 V.m. 10 en 11am. 5.30: Ds. Krüger. om eens een te laten halen U weet meiéén, hoe ons werk er ALTIJD uitziet IJMUIDER STOOM-, WASCH- EN STRIJKINRICHTING Snelliusstraat 39, Telefoon 4371 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 15 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Wee Willie Winkie" en „Woestijngoud", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Wanneer bent U Jarig?" en „Leve de vloot", 8 uur. ZONDAG 16 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Wee Willie Winkie" en „Woestijngoud", 2.307 uur en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Wanneer bent u jarig?" 2.30 en 5.50 uur. „Leve de vloot" 3.40 uur. „Wanneer bent U jarig?" en „Leve de vloot", 8 uur. MAANDAG 17 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Wee Willie Winkie" en „Woestijngoud", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Wanneer bent U Jarig?" en „Leve de vloot", 8 uur. Kennemer Hotel, VeLserweg: Lezing over vegetarisme door B. C. Kool, uit Den Haag, 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: Dokter A. B. C. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Cabaret revue: Extra Tijding (Ned. Reisvereeniging) 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Claudette Colbert in: 't Begon in Parijs. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Firma wordt verliefd 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De vijf Frankforters, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Boris Karloff in De Nachtsleutel. De Bruid neemt vacantie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 16 JANUARI Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch: ,Job heeft geduld", 8.15 uur. Rembrandt Theater: Popul. wetensch. voor stelling: Een reis naar Curacao en West-Indië. 11.30 uur._ Frans Hals Theater: „De nieuwe Gul-liver", 11.30 uur. Gem. Concertgebouw: Groot Ned. Volkstoo- neel: „Blonde Greet", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch: Abonn. voorst. Ie serie: Lodewijk XI. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2