IJmuider Courant 12£ cents per week De Toestand in Frankrijk. Het Nieuwe Avondblad De veelbewogen historie van het Fransche regeeringsbeleid der laatste jaren heeft een nieuwe crisis bereikt, zich uitend in het aftre den van het kabinet-Chautemps, dat zeven maanden geleden het kabinet-Léon Blum als gereconstrueerde Volksfront-regeering op volgde. Het is op dit oogenblik nog onzeker wie de nieuwe premier zijn zal. Chautemps zeker niet. Deze handige vrijzinnig-democraat (radi- cal-socialiste), die al zijn parlementaire erva ring heeft aangewend om tusschen de klippen door te zeilen, heeft blijkbaar voor zichzelf de zekerheid verworven dat het op deze basis niet gaat en geweigerd een nieuwe opdracht te aanvaarden. eMn poogt nu blijkbaar een meerderheid te vormen die niet van de stem men der communisten afhankelijk is en dat is alleen mogelijk door steun te zoeken bij het centrum. Dan zouden evenwel de socialisten tot samenwerking met het centrum bereid moeten zijn en hier ligt ongetwijfeld de kern van de situatie. Het is maar de vraag of iemand in staat zal blijken zulk een samenwerking tot stand te brengen. Dat het groote zwak van de grondwet der Derde Republiek niet in haar formuleering maar in de niet-toepassing van een harer be palingen ligt blijkt voor de zooveelste maal. Men durft het middel der Kamerontbinding niet aan, heeft dat al sinds de zeventiger jaren toen een President der Republiek het ver keerd toepaste en daarmee zijn persoonlijke bevoegdheid overschreed niet gedurfd en daarmee is een toestand geséhapen, waarbij ieder gekozen Kamerlid zich voor vier jaar „veilig" voelt en zich binnen die tijdsperiode vrijelijk in politieke manoeuvres begeeft. De niet-toepassing van het middel der Kamer ontbinding Is de hoofdoorzaak van de voort durende kabinetswisselingen in Frankrijk. Overigens is de ondergrond van de situatie al onbegaanbaar genoeg. Toen de Volksfront- regeering voor het eerst optrad heeft die met groote snelheid getracht Frankrijk's achter stand in sociale wetgeving niet alleen in te halen maar in zooiets als een leidende positie te veranderen, daarbij voortdurend gehinderd en gedreven door de communisten, die beha- gelijk buiten de regeerings-verantwoordelijk- heid bleven, maar wier stemmen de regeering noodig had. Dit moest wel tot misère leiden, temeer omdat de grootste regeerlngspartij, die der burgerlijke radicaal-socialisten, natuurlijk volkomen afwijkt van de inzichten der com munisten. En de financiëele perikelen namen toe, omdat de geldelijke middelen in dezen tijd zelfs een inhalen van den achterstand in de sociale wetgeving niet veroorloofden. De be wapeningsrace zorgde daar immers voor! Zoo wel Blum als Chautemps moesten falen in hun pogingen, kostbare sociale maatregelen financieel uit te voeren nevens een defensie- begrooting, die een derde van de staatsuitga ven verslindt. Integendeel: bezuinigen op loo- nen en salarissen en op alle andere daarvoor in aanmerking komende posten was de eenige weg om een sluitende begrooting te maken. Onder den aandrang van een meerderheid in het land, die zoowel de opdrijving der bewa pening als de sociale herzieningen scheen te vereischen, daarbij opgejaagd door de in troe bel water visschende communisten en in den steek gelaten door degenen die „kapitaal- vlucht" bewerkstelligden kwam men steeds dieper in het moeras. Vele menschen zijn geneigd dit Fransche gedoe te beschouwen als een zaak die ons in Nederland eigenlijk niet aangaat en te zeggen dat die Fransehen hun eigen boontjes maar moeten doppen. Dit laatste moeten ze inder daad, maar als het een janboel wordt gaat het ons helaas wel degelijk aan. Ik las Zaterdag een artikel, waarin de schrijver zeide: „Mis schien brengt deze ernstige crisis een eerste stap naar de oplossing van het reeds jarenlang dreigende sociale, politieke en finan ciëele probleem van Frankrijk, dat zooveel on rust en ontwrichting in de wereld heeft ver oorzaakt". Onrust en ontwrichting in de wereld! Laat men dat goed begrijpen. Nederland be hoort tot die wereld, ondervindt aan den lijve de economische onrust en ontwrichting die daarin heerschen, ondervindt dus ook mede de gevolgen van de verwarring in Frankrijk. Er bestaat vrijwel geen. internationaal recht, er bestaat vrijwel geen internationaal poli tiek beleid meer, er bestaat geen staatsman schap dat Europa's belangen als een geheel behartigt.... maar er bestaat wèl een inter nationale economie. Als in de Vereenigde Sta ten een beurscrisis plaats heeft, als in Frank rijk reeksen stakingen uitbreken en de regee-1 ring het betaalmiddel niet langer beveiligen kan, ondervinden ook wij hier in Holland daal de directe gevolgen van, zonder dat onze re-i geering dat kan verhoeden. De staatssouve- reiniteit is, waar het economische aangele- is en blijft het Dagblad met den Laagsten Abonnementsprijs: Alle Andere Dagbladen zijn Duurder! genheden betreft, een zeer betrekkelijke zaak Zij kan het veilig verkeer niet waarborgen en vaak niet anders doen dan na de ramp zor gen dat de gevolgen niet al te erg zijn. Won derlijk genoeg schijnen velen, ofschoon de laatste jaren het sterker dan ooit aangetoond hebben, dit maar niet te kunnen beseffen. Het is te hopen dat men in Frankrijk, hoe men de zaak ook op moge lossen, een regee- ring zal vormen die inderdaad regeert. Zij het dan daar evenmin als hier over de inter nationale economie. Maar zonder haar al thans door verward en beïnvloed gedoe te ontwrichten. Tot een wereldherstel zou een herstel van zaken in Frankrijk niet alleen bijdragen, maar het is er noodzakelijke voorwaarde voor. Het zal moeilijk genoeg zijnwant de be wapeningsrace gaat voort. Daarvoor krom liggen is dus in elk geval de boodschap, als men financieel saneeren wil. En het extre misme zal men onder den duim moeten gaan houden. R. P. BEVERWIJK UITKEERING VAN B-STEEN. De Dienst voor cociale Zaken deelt ons mede, dat de uitkeerlng van B-steun aan het einde van de maand Januari zal geschieden. Bovendien ontvangen de deelnemers aan de spaarregeling boven hun normale uitkeering uit de opbrengst van de landelijke geldinza meling een bedrag van. f 2:50. INVULLING VAN INKOMSTENBRIEFJES. De Dienst van Sociale Zaken verzoekt ons de aandacht op te vestigen, dat de invul ling van de inkomstenbriefjes aan de binnen zijde van de stempelkaarten niet steeds door de ondersteunden zelf geschiedt, maar dat dit soms door een der huisgenooten wordt gedaan. De voetbalwedstrijden van Zondag. Kennemers9 Beverwijk en VV. B. faalden niet, Kinheim verspeelt twee kostbare punten. Stormachtige windvlagen en slechte terrei nen ten spijt heeft de jongste voetbal-Zondag voor onze plaatselijke vereenigingen weer den vollen buit opgeleverd. Kennemers, Beverwijk en V.V.B. wisten haar mooie posities te hand haven en alleen Kinheim raakte wat achter op, door twee kostbare punten in Zandvoort achter te laten. In 2A bleef, evenals trouwens in de andere afdeelingen, waarin onze plaatselijke clubs zijn ondergebracht, de situatie aan den kop ongewijzigd. Het wordt steeds duidelijker, dat de strijd om den eere-titel hier zal gaan tus schen de Kennemers en D.W.V., dat even eens won. De Nieuwen dammers handhaafden op fraaie wijze hun ongeslagen record door H.R.C. met een stevige 51 nederlaag naar het hooge Noorden te zenden. De Kennemers behaalden in eigen huis een weinig overtui gende en zeer moeilijk bevochten magere 10 overwinning op Z.F.C. Zondag a.s. zullen de rood-zwarten zich moeten meten met De Spar taan en het vertoonde spel van den jongsten voetbal-Zondag doet daarvan voor onze plaats- genooten het ergste vreezen, zulks temeer, omdat de Amsterdammers met 61 de baas bleven over West-Frisia en dan nog wel op de Westfriesche klei. Er zal dus wat men noemt „uit een ander vaatje getapt moeten worden" willen er geen ongelukken gebeuren. Beverwijk omzeilde in Haarlem-Noord een moeilijke klip door met 61 baas te blijven over Schoten, dat daarmede wel getoond lieeft tot de „wispelturigen" in deze afdeeling te be hoor en. Ook hier waren de weersomstandig heden een beletsel voor; goed voetbal, zoodat daaraan wellicht mede de oorzaak van deze zware nederlaag voor Schoten is te wijten. Bloemendaal herstelde zich van haar misstap van de vorige week en bleef met 32 baas over Zeemeeuwen. Kinheim raakte leelijk ach ter en verloor met 31 van Zandvoort, waar door Beverwijk zich weer wat vaster op de tweede plaats kon vestigen. Onze vierde-klasser V.V.B. blijft Ripperda Ingevolge de voorschriften moet deze invul-op deTvoet vollTeT Thai moest T.H.B. er line; evenwel eigenhandig door de ondersteun- me^ 51 aan g^iooven, maar aangezien Rip- ling evenwel eigenhandig door de ondersteun den zelf geschieden. Hiermede dienen de ondersteunden in het vervolg rekening te hou den. perda eveneens won, blijven de Haarlemmers met 2 punten voorsprong op V.V.B. den kop bezetten. Collecte voor 3e scEoolvoeding eeii succes. Harddraverijbestuur ging zelf op pad. Warm voedsel voor 14 weken. Het bestuur van de Beverwijksche Hard draverij vereeniging „Prins Bernhard" heeft Zaterdagavond zijn initiatief, om warme maaltijden gedurende den geheelen winter te verstrekken aan schoolkinderen, die daar voor in aanmerking komen, met een volle-*, dig succes bekroond gezien. Onze lezers zul len zich herinneren, dat de Harddraverij ver- eeniging in haar jaarvergadering besloot een bedrag van f 270 voor de schoolvoeding be schikbaar te stellen. Daardoor werd het mogelijk aan 75 school kinderen drie warme maaltijden te verstrek ken, maar slechts gedurende 7 weken. De winter duurt echter veel langer en ook het aantal kinderen, dat van deze maaltijden moest profiteered, moest grooter zijn. Het harddraverijbestuur besloot er zelf op uit te trekken en een persoonlijk beroep te doen op de burgerij om het ontbrekende bedrag aan te vullen. De Harmoniekapel, steeds gaarne bereid de algemeene belangen te dienen en aan een goed doel medewerking 'te verlee- nen, besloot de collecte met muziek op te luisteren. Zaterdagmiddag om 5 uur stelde de kapel zich voor haar repetitielokaal in de Groenelaan op, voorzitter Blom gaf het startsein en weldra werd de vroolijke marsch- muziek begeleid door het rammelen van de muntstukken in de collectebussen, die de be stuursleden van de harddraverijvereeniging met vaardigheid en niet zonder elegance hanteerden. Bij een harddraverij is alles op het tempo ingesteld en dus moest ook hier het doel in record-tijd worden bereid. Langs Vondellaan, Scheybeeck, Villapark en Ko ningstraat marcheerde de kapel naar de Breestraat onder opgewekte marsehmuziek. En aan beide zijden van de straten draaf den de bestuursleden, niet alleen zwoegend om het tempo bij te houden, maar ook om de opbrengst zoo groot mogelijk te doen zijn. Het ging prachtig, ook al verloor in de duis ternis van sommige buitenwegen een be stuurslid dan wel eens den draf, of al deed een der collectanten een hevig mislukte po ging om een hekje -bij wijze van hindernis te nemen. Het moest per slot van rekening draf sport blijven en geen horden-ren. Ook het vinden van deuren vereischte soms een speciale studie. De heeren -kwamen deze avonturen gelukkig te boven en toen te ruim half acht het eindpunt, hotel „Ter Burg" was bereikt, toonden de heeren bestuursle den, behalve vermoeidheid, ook glundere ge zichten, ten teeken, dat de collectebussen wel gevuld waren. De voorzitter van de Harddraverijvereeni ging, de heer Blom, heeft aan het einde van den rondgang een hartelijk dankwoord ge sproken tot het bestuur en de leden van de Harmoniekapel, die zich zoo bereidwillig in dienst van de goede zaak hadden gesteld. Spr gaf de verzekering, dat de Harddra verijvereeniging dit op prijs zal weten te stellen en zegde gaarne wederkeerige hulp toe, wanneer de kapel deze noodig mocht hebben. De directeur van den Dienst van Sociale Zaken onderwierp de inhoud van de collecte bussen aan een onderzoek. Het resultaat overtrof de verwachtingen. Een bedrag van f 150 was noodig en de telling wees uit- dat. de mooie som van f 170,39 was ingezameld. Daardoor is het mogelijk, dat niet 75, maar 85 kinderen gedurende 14 weken driemaal per week van de verstrekking van warme maaltijden kunnen profiteeren. Zoo is dus het mooie initiatief van het be stuur van de Harddraverij vereeniging met een prachtig succes bekroond. Een woord van hulde is hier op zijn plaats voor de harddraverijvereeniging en een woord van dank aan de inwoners, die door hun bijdragen getoond hebben te beseffen, dat er dezen winter veel nood te lenigen valt. Ruim 3500 porties warm voedsel kunnen nu worden uitgereikt. Een mooi resultaat van een sympathiek werk. CONCERT VAN DE K. O. V. De Kennemer Orkest Vereeniging, dirigent de heer Louis Stiens, zal op Dinsdag 25 Ja nuari in de concertzaal „Odeon" een concert geven met medewerking van het dubbel- mannenkwartet „De Vereenigde Zangers" onder leiding van den heer H. van Dijk. Het programma vermeldt voor het orkest de marsch .El Capitan van Sousa; de ouverture „Die Entführing aus dem Serail" van Mo zart; het eerste deel en de menuet uit de Oxford-symphonie (no. 11) van Haydn; „Ases Tod" uit de Peer Gynt-suite van Grieg; de ouverture „Koning Mij-das" van Eilenberg; de 8-deelige Internationale Suite van Tschaï- kowsky en de wals „Goldregen" van Wald- teufel. „De Vereenigde Zangers" brengen ten ge- hoore: „Das Abentglöcklein ruft" van Hey- land; „Der Lindenbaum" van Schubert; „Moe der en Kind" van Wierts; „Sternennacht", van H. Schulken en „Der Fremdenlegionar" van Wengert, De K.O.V. besluit het concert met de Sousa- mars „Stars and Stripes for ever". CASTRICUM Op kasteel „Assumburg" te Heemskerk werd een weelc-end gehouden door den Amsterdamsehen Centralen Jeugdraad. De deelnemers, waarvan wij hierbij een foto geven, voerden een historisch spel op. R.-K. VOLKSBOND. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond houdt op Donderdag 20 Januari a.s. een ledenvergadering in Hotel „De Harmonie" van den heer J. Kehl. R -K. S V VITESSE*, Het eerste elftai h'eeft van zijn reis nadr Lisse geen plezier beleefd. De weersomstan digheden waren in de bollenstreek van dien aard, dat de scheidsrechter den strijd na de rust niet liet hervatten. Met 22 werd ge staakt. Vitesse had in de eerste helft een goed sluitend samenspel vertoond, dat het beste voor den uitslag deed verwachten. Helaas trad Pluvius als spelbreker op, zoo dat Vitesse de reis naar het Zuiden nog een keer mag herhalen. De veteranen verloren met 34 van II.S.V. 2. DE VERGADERING VAN MIDDEN STANDERS. De door de Neutrale Middenstandsvereeni- ging georganiseerde vergadering, die morgen- Dinsdagavond gehouden wordt en waarin de heer G. W. P. Stoutenbeek, voorzitter van de Winkeliersvereenigihg E.MM. Uit Beverwijk een causerie zal houden, is toegankelijk voor alle zakenmenschen van Castricum en Bak- kum, ongeacht van welke richting. C. S. V. FAALT IN OOSTZAAN. De resultaten van de Zondag gespeelde wedstrijden waren: O.F.C.—C.S.V. 2—1 Koedijk aC.S.V. a 53 C.S.V. 2W.F.C. 7 en C.S.V. 3—Egmond- sche Boys 2 werden afgelast. In storm en regen en op een zeer zwaar veld is C.S.V. met 1—2 tegen haar grootste concurrente voor de eerste plaats ten onder gegaan. De nederlaag is aan verschillende oorza ken te wijten, maar de grootste fout schuilde toch wel bij Kossen, die zoolang „pingelde" tot hij den bal kwijt raakte, of zoo lang het tempo ophield, .tot zijn mede-voorwaartsen buitenspel stonden. Het begin van den strijd was hoopvol voor C.S.V., want tegen den storm in spelend dwong zij reeds na 5 minuten twee hoek schoppen af, die geen resultaat opleverden. Bij een doorbraak veroorzaakte een der C.S.V.'ers een vrijen trap op 20 M. De bal kwam juist onder de lat en de keeper van C.S.V. is nu eenmaal van te klein formaat om zulke ballen te stoppen. O.F.C. leidde dus met 10. C. S. V. bleef geducht opzetten, maar Kossen hield het spel veel te lang op, waar door vele kansen verloren gingen. De Castri- cummers zagen zich een strafschop toegewe zen, die Corrie Boot, de kleinste C.S.V.'er onberispelijk inzette. (11). In de tweede helft had C.S.V. den storm wind in den rug en zij was dan ook onmid dellijk in den aanval. Een doorbraak van O.F.C. werd haar noodlottig. De keeper kon den bal niet klemvast krijgen en de O.F.C.- middenvoor had geen moeite het tweede doelpunt voor zijn club te scoren. (21). C.S.V. bleef goed volhouden, maar O.F.C. verdedigde fanatiek en wel eens al te forsch. Grobbe werd daarvan het slachtoffer en moest het veld verlaten. Hoe CB.V. ook zwoegde, het wilde niet luk ken. Kossen zorgde er wel voor, dat geen schot gelost kon worden. Het einde kwam. met een overwinning voor O.F.C., dat thans met een voorsprong van 3 punten de eerste plaats inneemt. C.S.V. behoeft alle hoop nog niet op te geven, want ook de Oostzaners kunnen nog wel eens struikelen. WIJK AAN ZEE DE STORM BEUKT DE KUST. Het prachtige gezicht van de door de Zuid wester. storm hoog ppgezwiepte golven heeft wederom talrijke bezoekers naar de badplaats gelokt. Vele natuurliefhebbers maakten ondanks de striemenden zandstorm, welke langs den kust stond, een strandwandeling. STORM RICHT SCHADE AAN. Een mast van het P. E. N. tusschen de villa „Tusschenwijk" en Wijk aan Zee aan den Zee weg. brak bij den grond af, doch bleef nog aan den bovenleiding hangen. Het P. E. N., inmiddels gewaarschuwd voorkwam erger, door den mast te stutten. Tegenover het postkantoor ontstond kort sluiting m de electrische bovenleiding, door dat wrijving van draden een breuk in de iso latie veroorzaakt had. Het gevolg hiervan was, dat het lichtnet van den Julianaweg on klaar raakte. Na korten tijd werd het euvel echter weer verholpen. Algeheele mobilisatie van het Japansche volk. Kawagoe zal binnenkort worden terug geroepen. Het Japansche blad „Asahi Sjimboen" meldt dat het Japansche kabinet drastische maat regelen tegen China besproken heeft, omdat het er van overtuigd is, „dat de centrale re geering niet in oprechtheid haar anti-Japan- sche houding herziet". Het blad voegt hieraan toe, dat besloten is, een campagne van langen duur met onwrikbare standvastigheid ten uit voer te leggen. Het standpunt der Japansche regeering ten aanzien van den status der cen trale Chineesche regeering zal binnenkort duidelijk gemaakt worden. De regeering zal de algeheele mobilisatie van het volk „op geestelijk, financieel en stof felijk gebied" vragen. De „Jomioeri Sjiemboen", verwacht, dat den Chmeeschen ambassadeur zijn paspoort zal worden overhandigd, en verklaart, dat van oogenblik tot oogenblik de terugroeping van deii Japanschen ambassadeur in China, Ka wagoe tegemoetgezien kan worden. Rede van Dr. Colijn op den Nationalen Feestdag. Uitzendingen voor luisteraars in het geheele Koninkrijk. De minister-president, dr. H. Colijn, zal op den nationalen feestdag een rede uitspreken, welke over de drie Nederlandsche omroep- zenders zal worden uitgezonden te 14.00 uur, waarna te 20.00 uur eveneens over de drie zenders een heruitzending plaats heeft. Het tijdstip van eerste uitzending te 14.00 uur is gekozen ten einde zooveel mogelijk alle Ne derlandsche luisteraars in de gelegenheid te stellen de toespraak van den heer Colijn aan te hooren, hetgeen niet het geval zou zijn, wanneer alleen een uitzending zou plaats vinden te 20.00 uur, di. op een tijdstip van den dag, waarop in veel plaatsen godsdienst oefeningen gehouden zullen worden. Deze uitzending te 14.00 uur wordt ten behoeve van de luisteraars in Ned.-Oost-Indië over genomen zoowel door de Phohi- als door de rijkszenders. In den nacht volgende op den nationalen feestdag zal de uitzending ten behoeve van de luisteraars in West-Indië door de Phohi- en rijkszenders herhaald worden en wel van 0.40 tot 0.55 uur A.W.T. Leider der N. S. B. in Indië af gelreden. Naar aanleiding van vragen, door het eer- ste-Kamerlid, den heer Bruineman aan den minister van Koloniën gesteld, heeft Ir. A. A. Mussert, de leider der nationaal socialistische beweging het volgende telegram gezonden aan den minister van Koloniën: „Naar aanleiding van vragen door het Eerste-Kamerlid, den heer Bruineman, aan' Uwe Excellentie gesteld, bevestig ik u hierbij, dat de daarin overigens niet woordelijk aangehaalde passages uit de landdagrede van den organisatie-leider der Nationaal Socia listische Beweging in Indië, door mij ernstig zijn afgekeurd, dat deze functionaris aftreedt en als zijn opvolger is aangewezen de oud resident Van den Bos, die daartoe binnen eenige weken naar Indië zal vertrekken". Een telegram in gelijken zin werd gezon den aan den Gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië. De heer Bruineman heeft den minister ge vraagd of deze kennis heeft genomen van het verslag van de in December gehouden groote wapenschouw der. N.S.B. te Batavia (Bat. Nieuwsblad van 20 December), waarin de volgende passage voorkomt: ^Gaarne zouden wij met knuppels op wil len trekken door al die nette tuintjes van Den Haag, de schuttingen omverwerpen en ten slotte het Binnenhof opmarcheeren om die zaal binnen te trekken, waar thans de volks- ontbindende krachten nog bezig zijn haar werk te verrichten. Wij zullen blijven strij den, totdat het Nederlandsche volk zal zijn uitgemest, we zullen het uitschreeuwen, on fatsoenlijk desnoods opdat die slaapmutsen, slij roeringen en droogstoppels wakker zullen worden. Wij zullen strijden, totdat de roodzwarte bloedvlag geeselend door de Jordaan trekt ten teeken dat het Nederlandsche volk is op gestaan". Geen vliegtuigen in de omgeving van Soestdijk. De Minister van Waterstaat heeft, met het oog op de verwachte heuge lijke gebeurtenis in het vorstelijk ge zin, het gebied des rijks, gelegen binnen een cirkel met straal van 5 K.M. beschreven om het paleis te Soestdijk als middelpunt, met in gang van heden tot nadere aankon diging gesloten verklaard voor de luchtvaart met alle burgerlijke lucht vaartuigen- Fraude bij Boerenbond ontdekt. Tekort van ruim ƒ15.000. Reeds eenigen tijd had het bestuur van den R.-K. Boerenbond te Dongen verdenkin gen tegen zijn tweede boekhouder F. E., die er een zeer luxueuze levenswijze op na hield, de gewone controle bracht evenwel geen bij zonderheden aan het licht, waarna een zeer consciëntieus onderzoek werd bevolen. Dit bracht ernstige vervalschlngen en tekorten aan het licht, waarvan de burgemeester der gemeente Dongen in kennis werd gesteld, die onmiddellijk tot aanhouding en voorgelei ding van F. E. overging. Terstond heeft deze bekend door valsche boekingen gedurende ongeveer 8 a 9 jaar kleinere bedragen te hebben ontvreemd, waardoor thans een te kort van ruim f 15.000 zou zijn ontstaan, welk tekort evenwel vermoedelijk tot f 20.000 zal oploopen. De boekhouder, die sedert kort gehuwd Is, genoot tot voor eenigen tijd het volste ver trouwen van het bestuur en de kassier is op een geraffineerde wijze tewerk gegaan. Het geld is gebruikt om een levensstaat te voeren, die geheel boven de financieele krachten van den gearresteerde ging. Dit werd evenwel eerst na zijn huwelijk in Dongen bekend. Voordien zocht hij buiten Dongen voorname lijk zijn genoegens, waardoor minder de aan dacht op de verkwistingen werd gevestigd. Dierenmishandeling ter wille van bijgeloof. Tegen dader procesverbaal opgemaakt. Door een toeval is de politie van Dreumel een ernstig geval van dierenmishandeling op het spoor gekomen. Het zonderlinge van de geheele geschiedenis is, dat de mishan deling geschiedde terwille van een oud bij geloof, dat aan een paar afgesneden klauwen van een mol een bepaalde pijnstillende kracht toeschrijft. Deze kracht, die alleen aanwezig zou zijn in de klauwen van mollen, die na deze wreede behandeling op de restee- rende stompjes poot een goed heenkomen zoe ken, bespaart kinderen de onaangenaamhe den van het doorbreken van het melkgebit.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2