HET NIEUWE AVONDBLAD IJ muider Courant 12| cents per week De Omwenteling bij cle Spoorwegen. Het Nieuwe Avondblad D 23e JAARGANG No. 65 DINSDAG 18 JANUARI 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vz ets., per maand 55 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MLJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 „f ^-^verzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim 100.—één lid duim 50.—alle leden wijsvinger 60.— Inn adf..]eden ander?n vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk f 30.—enkelbreuk 15.—polsbreuk 15.- Ttfncraf7<mriJpiiiirp^^pww?«r °'fV tijdens de .yaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog aizonaernjKe veizeKermg voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Met veel belangstelling zal gansch Neder land kennis hebben genomen van de groote wijzigingen die op 15 Mei a.s. in de dienst regeling van de Nederlandsche Spoorwegen worden toegepast. Zelf spreekt de directie dei- Spoorwegen van een „omwenteling" en het zijn dan ook inderdaad ingrijpende verande ringen die deels op 15 Mei, deels daarna zul len worden uitgevoerd. De concurrentie van het autoverkeer heeft de N. S. tot de defini tieve erkenning gebracht dat zij het verkeer op kleine afstanden grootendeels aan den concurrent moeten overlaten en zichzelf toe leggen op betere bediening van het publiek op de langere trajecten. Vandaar de invoering van een regelmatigen twee uurs-dienst, die waar de verkeersdichtheid dit wettigt tot een uurs-, halfuurs- of kwartiersdienst zal wor den uitgebreid. Vandaar de opheffing van de stoptreinen die het verkeer op korten afstand bedienen, waarbij de „vrijkomende treinkilo- meters" gebruikt worden voor het laten rijden van sneltreinen. Vandaar ook de reeds eerder bekendgemaakte opheffing van 148 stations. Natuurlijk gaat met dit alles een snelheids opvoering op de hoofdbaanvakken gepaard. In de onmiddellijke omgeving van Haarlem zullen wij daar niet zooveel van merken om dat Haarlem reeds een knooppunt van de snelste diensten is en op deze trajecten niet veel opvoering meer mogelijk is. Op „onze hoofdlijn", het traject AmsterdamHaarlem Rotterdam, zal de snelheid slechts van 95 tot 100 K.M. per uur opgevoerd kunnen worden. Maar verder van huis zullen we belangrijke verbeteringen gewaar worden want nevens het prijsgeven van het „kleine vervoer" stellen de Nederlandsche Spoorwegen zich uitbreiding van de electrische tractie met verhooging van snelheid ten doel op zoo groote schaal, dat de reis AmsterdamArnhem wordt verkort van 1 uur 17 minuten tot 1 uur 1 minuut, Amster dam—Eindhoven van 1.44 tot 1.27, Den Haag Enschedé van 3.29 tot 2.40, AmsterdamGro ningen van 3.16 tot 2.25, Amsterdam—Maas tricht van 3.37 tot 2.57, Groningen—Vlissingen van 6.52 tot 5.55, Den Helder—Maastricht van 5.53 tot 4.33. Beperking van treinen tot zoowat 300 ton (zeven a acht rijtuigen) en opvoering van de snelheid op vele lijnen tot 120 K.M. per uur zal deze belangrijke versnellingen mogelijk maken, zooals wij in ons nummer van Zater dag uitvoerig hebben medegedeeld. Het is inderdaad een zeer groote verande ring, die veel verder strekt dan de bekortingen van reisduur en de afschaffing van vele kleine stations. De hoofdzaak is eigenlijk dat een nieuw beleid bij de spoorwegen wordt ingeluid. De directie beschouwt dit als de grootste ge beurtenis die in de eeuw van hun bestaan heeft plaatsgegrepen. Wij nemen dit gaarne aan en hopen daarbij dat de nieuwe koers nog tijdig genoeg is gekomen om haar succes mo gelijk te maken. Als een onbetwistbaar suc ces zouden wij reeds de snelle vermindering van de enorme spoorwegtekorten beschouwen. De Nederlandsche belastingbetaler kan daar niet onverschillig tegenover staan en de ge dachte dat ze binnen weinige jaren heelemaal zouden kunnen verdwijnen heeft een onmis kenbare aantrekkelijkheid. Weliswaar behoeven wij niet op verminde ring van vaste lasten te hopen zoolang de be wapeningsrace tot een constante opvoering van de defensie-kosten noopt en de herle ving van den internationalen handel belet, maar als die race eenmaal haar einde mocht vinden zou het toch een zeer gunstige omstan digheid zijn als we paraat waren voor be lastingverlaging en daarmee: onmiddellijke verhooging van de volkswelvaart doordat wij onze ergste stroppen op ander gebied had den geliquideerd. Natuurlijk zullen de Nederlandsche Spoor wegen hun nieuwe koers met een intensieve reclame-campagne moeten begeleiden. Die zal niet kunnen uitblijven, want men zal een groot deel verloren populariteit via de nieuwe maatregelen moeten zien te herwinnen. Men zal, geloof ik, op den duur ook iets moeten doen om vele stations te moderniseeren en ze aantrekkelijker te maken. Men zal moeten beseffen dat het autover keer vele attracties heeft: mooier omgeving, prettiger sfeer, grooter bewegingsvrijheid en dat men bij de Spoorwegen ook tegenover handicaps., die nu eenmaal niet weg te nemen zijn, z'n beste beentje zal moeten voorzetten door groote vindingrijkheid en veelzijdigheid in comfort. De Spoorwegen zullen het publiek vooral moeten overtuigen dat zij heelemaal ver nieuwd en gemoderniseerd zijn en dat het voor de duizenden, die zelden of nooit meer van hun diensten gebruik maken, de moeite waard is de kennismaking te hernieuwen. De geweldige opvoering van de lasten die op is en blijft het Dagblad met den Laagsten Abonnementsprijs: Alle Andere Dagbladen zijn Duurder! het automobilisme drukken geeft hun onge twijfeld een voordeel. Het oogenblik voor hun koersverandering is te dezen opzichte geluk kig gekozen. Maar zij zullen een jarenlange campagne en een zeer actief, vindingrijk be leid moeten voeren om hun strijd te winnen., zelfs nu de treinen „het kleine vervoer" aan de autobussen hebben prijsgegeven en hun arbeidsveld daarmee ingekrompen. r. p. IJMUIDEN feestavond v. z. v. Zaterdagavond hield V.Z.V. haar jaarlijk- schen feestavond voor haar leden. Ditmaal is een uitstekend geslaagd bal-masqué ge houden in de daarvoor bij uitstek geschikte bovenzaal van „Cycloop". Het was jammer, dat op politie-verordening de galerij niet gebruikt mocht worden; nu moesten de niet gemaskerden ook in de be nedenzaal een plaatsje zoeken, doch het feest is er niet minder om geslaagd. Het was Zon dagmorgen 4 uur voor men er erg in had. Na het démasqué werd door twee leden van V.Z.V. als Pieternel en Thomasvaer (mej. de Mayer en P. Visman) een nieuwjaars- wensch uitgesproken waarin vele goede wen- schen voor het V.Z.V.-bestuur en de vereeni- ging ten beste werden gegeven, terwijl ver schillende voorvallen en veranderingen in onze gemeente de revue passeerden. Het was een mooi succes voor de artisten en in 't bij zonder voor den geestelijken vader van den wensch den heer J. W. Raadman. Het was voor de jury een zeer moeilijke taak om uit de ongeveer 100 gemaskerden de beste te kiezen, welke voor een der 22 prij zen in aanmerking kwamen. Toen dan ook te 12 uur het démasqué kwam was het zeer stil in de zaal, ieder was in spanning wie wel de gelukkigen zouden zijn. Toen de voorzitter der jury, de heer Borst, welke werd bijgestaan door mevr. Boeree en mevr. Roza en de heeren Boeree en Roza de aandacht vroeg, zeide deze dat hoewel de keuze moeilijk was geweest de volgende uit slag met algemeene stememn door haar was vastgesteld: Mooiste dame mej. Guus Mollevanger, „Top hat". Mooiste heer P. Visman, Mephisto. Meest komische heer C. Jongerllng, clown. Actueelste dames Jeane Kwak, V.Z.V.-vlag Actueelste heer J. Groot, Popey. Orgineelste dame mevr. Kluiver, sigaar. Orgineelste heer J. Kieft, Bridge. Mooiste paar T. v. d. Broek en mej. Ros kam, Radja met favorite. Leukste paar C. de Vries en P. Vissink, Augusten. Beste groep J. Haasnoot, K. Snooy. P. Schaap. J. Schaap, J. Koningstem, H. Wou denberg. Larensche boeren en boerinnen. Mooiste groep J. Geelhoed. A. Koningstein en L. Koningstein, Schotsche dames. Aardigste groep: dames T. de Wit, M. Go- mes, A. Bakker, Woonwagenbewoonsters. Frisch costuum: Tr. Koper, Fantasie ma troos. Beste uitbeelding mevr. Zwemmer, Pool- sche boerin. Juiste uitbeelding mej. A. de Mayer, Hawai girl. Juiste uitbeelding de heer J. de Mayer, Snanjaard. Pittig costuum- mej. A. Nol, Confetti. Sprookje: mej. Speelman, Roodkapje. Fraai costuum: K. Blok, Oostersche Prins. J. v. Ossenbrugge. Nacht-Koningin. C. var Raadt. Herderinnetje en H. Maas. Spanjool, De prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen enz. vergadering rev. soc. arb. partij. De Rev. Soc. Arbeiderspartij belegt Don derdag 20 Januari a.s. een openbare vergade ring in .De Griffioen". Spreker is de heer H. Sneevliet met als onderwerp: „De inter nationale toestand en de klassenstrijd ir eigen land". lenin - herdenkeng der c. p. n. Zaterdag 22 Januari a.s. belegt de afdee- ling IJmuiden der C.P.N. een „Lenin-Herden- kingsavond" in Het Wapen van Velsen". Het Amsterdamsch Revue Gezelschap „Dy namo" zal zijn medewerking verleenen met de opvoering van de revue „Twee Werelden". a.-r. j. a. „willem van oranje" en de blijde gebeurtenis. Het bestuur van de A.-R. J. A. „Willem van Oranje" heeft besloten den feestavond in verband met de a.s. blijde gebeurtenis te houden een dag na den Nationalen feestdag in de gymnastieklokaal van de Marnixschool. Het programma vermeldt o.a. opvoering- van het voor deze blijde gebeurtenis gecom poneerde stuk „Oranje boven", volkszang, declamatie en muziek. vertrek van father de jong naar de missie uitgesteld. In verband met het aftreden van een der leeraren aan het Bonifacius-Missiehuis zal onze plaatsgenoot, Father Dr. S. de Jong voorloopig diens plaats innemen. Zijn ver trek naar de Missie in Engelsch-Indië zal daarom waarschijnlijk tot Juli worden uit gesteld. r.-k. tooneelvereeniging „kunstkring". Op Zondag 23 Januari a.s. zal de R.-K. Tooneelvereeniging „Kunstkring" de tweede uitvoering in dit seizoen geven. Opgevoerd zal worden „De Spooktrein" een spel in drie bedrijven van J. Ridley. Het is een stuk waar men gezellig van kan griezelen, maar waarin toch de vroolijke toon volkomen tot zijn recht komt. personalia Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Januari 1938 tot 1 Januari 1939, wederom be last met het geven van onderwijs in tuinar chitectuur en tuinkunst aan de landbouwhoo- geschool te Wageningen, dr. ir. J. T. P. Bij houwer te IJmuiden. De uitvoering van Handels Samson. In verband met de uitvoering van het ora torium Samson van Handel door het Chr. Ge mengd Koor „Looft den Heer", vernemen wij dat deze niet plaats vindt op 24 Maart, zoo als eerst werd gemeld, doch op 31 Maart. Als solisten werken mede Corri Bijster sopraan, Beb Dogtrop alt, Henk Viskil tenor en Herman Hüllsman bas, die op verzoek van de H.O.V. Otto Couperus vervangt. Ons blad hoopt ook nu wer een regeling met het koor te treffen, waardoor onze abon nés het concert tegen een verlaagden prijs kunnen bijwonen. Steun voor lierstel visschers- vaarluigen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de crisis-steunbeschikking 1937 (herstel visschers vaartuigen) in dier voege is gewijzigd, dat de schriftelijke aanvragen om voor den krach tens deze beschikking te verleenen steun in aanmerking te komen uiterlijk den lsten Maart 1938 bij de Nederlandsche Visscherij - centrale moeten zijn ingediend om in behan deling te worden genomen. kinderfeest op den grooten dag. Dank zij den goed geslaagden speldjesdag i de Oranjevereeniging „Wilhelmina" in staat, aan de 2800 schoolkinderen van IJmuiden een feest aan te bieden. De kleuters der bewaarscholen krijgen het feest op school, waarbij ze natuurlijk op ver snaperingen onthaald zullen worden. Met de kinderen van de lagere scholen wordt het feest in Thalia gevierd. Hier wordt een komische film vertoond, alsmede een film, betrekking hebbende op het Vorstenhuis. Na afloop volgt de nationale tractatie: be schuit met muisjes. ijmuidens a capellakoor. IJmuidens a Capellakoor, directeur de heer p. Grin Jr. geeft zijn jaarlijksch concert voor donateurs en kunstliefhebbenden, op.a.s. Don derdag 27 Januari in het gebouw voor Christ. Belangen. Medewerking wordt verleend door de Arbei ders Mandolineclub „Excelsior" en de Ha- waiiangroep, leden van Excelsior, directeur de heer Joh. B. Kok. het visscherijredrijf van de farö-Eilanden. De visschersvloot der Farö-eilanden bestond in 1937 uit 2 stoomtrawlers en uit 3 andere stoomvisschersvaartuigen van meer dan 50 ton bruto, verder- uit 170 motorvisschersvaar- tuigen, kotters en schoeners met een totalen inhoud van 19000 ton. Slechts 149 waren in den loop van het jaar in bedrijf. Bovendien waren 111 motorbooten en 1570 kleine booten voor de Finsche visscherij werkzaam. Van de Faoöer visschers waren er 3406 man bij IJsland, rond 1500 man bij Groenland en 1491 man bij Björnöya bezig, hun beroep uit te oefenen. Behalve trawlers waren in den zomer ook vele kotters op de Björnoyagronden aan het visschen. De opbrengst der visscherij bedroeg slechts 4.964.000 Kr. tegen 6.239.000 Kr. het jaar te voren. oranjebal in „de weyman" Café-restaurant „De Weyman" houdt op den nationalen feestdag een „Oranjebal". De mu ziek wordt verzorgd door The Jazz Brothers Cor. Rachwitz. bonnen voor radiodistributie. De Radiocommissie verzoekt ons te mel den. dat hernieuwde inschrijving voor de maand Januari zal plaats hebben voor de Centrale Kennemerland en Velsen-Noord op Donderdag 20 Januari en uitreiking op Don derdag 27 Januari; voor de Centrale Kenne merland van 7—8 uur; en voor voor Velsen- Noord van 6.30—730 uur. Voor de Centrale Kennemerland is de in schrijving en uitreiking in het Gemeentelijk Stempellokaal in de Lorentzstraat. Voor de Centrales Huisman en v. d. Broek inschrijving op Vrijdag 21 Januari en uitrei king op Vrijdag 28 Januari van 7—8 uur. SANTPOORT VOORDEN- -POLITIERECHTER Beleediging van een advocaat. Iemand was bij een maatschappij tegen on gevallen verzekerd, doch had zijn premie niet op tijd betaald. Hij kreeg een ongeval en ging daarop de premie betalen, welke aanvankelijk werd aangenomen, doch even later berichtte de maatschappij, dat zij geen uitkeering kon doen, omdat de verzekerde in verzuim was geweest de premie op tijd te voldoen. De ver zekerde vervoegde zich daarop bij Mr. Drilsma wien hij wel mededeelde, dat hij geen uit keering kreeg, maar niet, dat hij de premie een week te laat had betaald, waarom de advocaat de maatschappij een scherpen brief schreef. De procuratiehouder der maatschappij ant woordde daarop, dat hij bij den officier van justitie een klacht zou indienen, hetgeen ook gebeurd is, omdat z.i. de advocaat zijn inter mediair had verleend om de maatschappij op te lichten. Mr. Drilsma achtte zich hierdoor beleedigd en diende een klacht tegen den procuratie houder in, die zich nu voor beleediging moest verantwoorden. Ofschoon bleek, dat de verzekerde door zijn houding oorzaak was geweest, dat de advo caat op krasse wijze had geschreven en dat dit de maatschappij meer tot het besproken antwoord had gebracht, was de officier van oordeel, dat de verdachte de grenz'en der be tamelijkheid had overschreden, waarom f 10 boete werd geëischt. De politierechter achtte de beleediging van zoo ernstigen aard, dat hij f 50 boete opleg de. engelsch olie-tankschip aan den grond geloopen. TERNEUZEN, 17 Januari. Het Engelsche olietankschip „Oilreliance", dat bij de haven van Terneuzen geankerd lag is op drift gesla gen en aan den grond gevaren. Met behulp van twee sleepbooten wordt getracht het schip in diep water te brengen. De „Oilreliance" een schip van 5600 ton komt van Batoem en is bestemd voor Gent. Ingenieurs van een Fransche scheepvaartlijn hebben een „stroomlijn" passagiers schip ontworpen, tlat naar hun meening in drieëneenhalven dag den Atlanti- schen Oceaan moet kunnen oversteken. HONDENSPORT. kynologenclub „kennemerland". Zondag hield de Nederlandsche Kennelclub „Cynophilia" een clubmatch voor haar af- deeling „Zaanstreek" in het gebouw „Ons Huis" te Zaandam. De afdeeling Haarlem, „Kynologenclub Kennemerland", wist zich op dezen wed strijd wel bijzonder te onderscheiden, daar door de leden dezer afdeeling eenige fraaie exemplaren geëxposeerd werden. De zoo juist gekozen nieuwe voorzitter van de kynologenclub Kennemerland, de heer Van Haaren, een bekend liefhebber van onze nationale rassen, wist met zijn nog jongen Hollandschen herder „Benno van Burmer- stein" beslag te leggen op den eersten prijs met de kwalificatie „Zeer Goed" bij de Hol- landsche herders. Later werd „Benno" nog als beste aangewezen van alle variëteiten herders. De heer F. M. Heerkens Thijssen verscheen in den ring met twee zijner fokproducten, nl. de Welsh Terriers „Merthyr's Ringlea der" en „Merthyr's Bugeiles-y-Glyn", beide nog jonge hónden, maar toch kreeg „Mer thyr's Ringleader" onder keurmeester Harms den eersten prijs met de hoogste kwalificatie „Uitmuntend"; „Bugeiles-y-Glyn" werd twee de geplaatst met „Zeer goed". Last not least kwam mevrouw C. P. Gunckel- Dekking met haar tot over de landsgrenzen bekenden gladharigen foxterrier „Cromwell of Joy". Ook voor dezen adonis b.epaalde de keurmeester den eersten prijs, eveneens met de kwalificatie „Uitmuntend". Bij de eind- keuring wist „Cromwell" de aan zijn kennel- naam verbonden eer hoog te houden, hij werd twee na beste hond der show, de beste hond ingezonden door dame en beste titelhouder ..Kennemerland". „Joc de Cortensberg" van zelfde eigenaresse werd tweede met „Zeer goed". De inzendingen van de „Kynologenclub Kennemerland" ble ken dan ook bij de allerbeste der match te be- hooren. Nog dient vermeld, dat de boxerreu „Egon van St. Aagtenborde", waarvan de fokker L. P. Knapen te Haarlem is, beste hond der match werd. Keurmeesters waren: de heer Meijer voor alle herdershondrassen, de heer Van Her waarden voor alle jachthondrassen, de heer Knapen voor de boxers, de heer Harms voor alle terrierrassen en die rassen, welke achter de namen van vorengenoemde keurmeesters niet vermeld zijn. Opvallend is de groote belangstelling, welke het publiek den laatsten tijd voor de Ky- nologie heeft opgevat. De zaal, waar de match gehouden werd, was geheel bezet en de keu ringen en rasbesprekineen werden met zeer veel aandacht gevolgd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1