KAAPSTAD EN OMGEVING. D' HAACSCH ALLERLEI. VOOR DEN KANTONRECHTER De Tafelberg;, vanuit den Ouden Compagniestuin gezien. Door Tafelberg en Duivelsberg beheerscht. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN eerste indruk van Kaapstad? Dat alle pogingen, die Engeland nu al 125 jaar lang in het werk stelt om van Zuid-Afrika een deel van het groote Engelsche wereldrijk te maken, tot nu toe niet z-oo heel veel hebben uitgewerkt! In de ruime loods op de kade, waar we onzen aanhangwagen monteeren, helpen vele rappe handen, van koffiebruin tot zuiver zwart, mee, maar allen praten en lachen Afrikaanseh. De taxichauffeur en de aapjeskoetsier zingen en vloeken Afrikaanseh. Een het aapje is eigen lijk een oude Londensche cab, zoo'n gezellig karretje, waar je getweeën vlak achter het paard zit en er altijd juist als het knus begint te worden, een luikje vlak boven de twee el kaar naderende hoofden opengaat, als de koetsier komt vragen, langs welken weg je het al haast vergeten doel bereiken wilt, Maar de douanebeambte spreekt Engelsch en de politieagent ook. En wat het meest trof Toen wij aankwamen, droeg de stad nog den feesttooi van de kroning van den EngeLschen koning en die versiering bestond vrijwel hee- lemaal uit rood, wit, blauw en oranje. E11 dit, geloof ik, wel niet uitsluitend omdat ook in de Engelsche vlag het rood, wit en blauw voor komen, maar wel degelijk, omdat er hier zoo- velen zijn, die zich de Nederlandsche en vooral dé''oude Transvaalsche vlag nog herinneren. "Kaapstad is een stad als elke andere, met asphaltstraten en electrische trams. Er loo pen' veel menschen op straat en er zijn groote kantoren. Allemaal niets bijzonders. Er staan mooie gebouwen, ook niets nieuws, maar er worden ook mooie gebouwen gezet op dit oogenblik en dat is een héél belangrijk ding. Groote kantoorgebouwen met gebeeldhouwd granieten gevels staan er in Amsterdam ook, maar wie zet er op het oogenblik nog een naast? Daar zit hem de kneep. Er wordt in Kaapstad nog veel gebouwd; er is leven in de brouwerij. Ik zag er ook'n mooie bioscoop. Gebouwd naar het model van een Spaansche arena, zoom stierenvechtersspul. Je komt van den ingang omhoog in de duisternis, ziet een sterrenhemel met jagende wolken boven je. Dan cypressen, moorsche torentjes, gebouwen, tralievensters. De illusie is volkomen. Het ding heet Alhambra. Eén ding heeft Kaapstad voor boven alle andere steden, die ik ken en dat is z-ijn Ta felberg en wat daar nog aan vast zit, namelijk de Duivelspiek en de Leeuwekop. Waar men ook een straat afkijkt in Kaapstad, ziet men op den achtergrond óf de havens en de zee, óf een der prachtige bergwanden. Denk nu niet aan Genua of Marseille, daar zijn het heuvelruggen, waar de stad tegenaan gebouwd is, Maar Tafel- en Duivelsberg zijn zoowat dui zend meter hoog en vooral de Tafelberg is in zijn bovenste helft zoo steil, dat gerust van loodrechte rotswanden gesproken mag worden, waarin slechts hier en daar een kloof of ravijn een mogelijkheid tot bovenkomen biedt. De onderste helft van den berg en evenzoo die van de aan weerszijden aansluitende bergen, is met de heuvels achter Genua te verge lijken, vooral ook wat de mooie bebouwing betreft. Het uitzicht van de villatuinen tegen den berg aan naar boven en naar omlaag, of van de autowegen, die er langs kronkelen, behoort tot het mooiste, wat er in Zuid-Afrika te zien is. Midden in de stad ligt een mooie botanische tuin, vlak voor het parlementsgebouw. Eek horens en tortelduifjes halen u er het brood voor de voeten weg en er staan euphorbia's, zoo groot als pereboomen. Daarachter ligt het Zuid-Afrikaansche Museum met zijn merk waardige Bosjesmangroepen en teekeningen en dan heb ik ook allang weer genoeg van het stadsleven en gaan we er op uit om een kamp plaats te zoeken, die een 30 K.M. van de stad verwijderd ligt. En dan blijkt pas, hoe een buitengewoon mooi land dit Kaapsche schier eiland is. Plantengroei zoowel als kustformatie doen telkens sterk aan de Riviera denken. De eucalyptusboomen staan nog volop in bloei, evenals de prachtige aloë's met hun rijke, roode bloemtrossen. Hier en daar staan in de tuinen bougainvillea's en de mooie roode hy- biscus, de Kembang sepatoe van onze Oost. Op de buitenplaatsen treffen u de eiken- lanen, die gouverneur Van der Stel hier inder- j tijd liet plantendennen- en sparrenbosschen, echte Riviera-plantengroei. En dat treft, ons haast nog sterker, wanneer wij grootere open terreinen passé eren. Daar groeien en bloeien verscheidene heidesoorten, allerlei stekelgoed en alles geurt, is rijk aan aetherische oliën; overal lage struiken, geen enkele boom. Een overvloed van vetplanten en dat is weer echt Kaapsch, die rijkdom aan sedums en mesem- bryanthemums, vaak meer dan manshoog, en al die heerlijke kleine bolgewasjes er tusschen. vooral klaverzuringsoorten. Dit heet nu hartje winter en er is toch buiten nog een groote rijkdom aan bloeiende planten; het is over dag zóó warm, dat je graag in shirt en short 01' wel los hemdje en kort broekje loopt en 's nachts, nou ja, het Is frisseher, maar van kou is nog geen sprake. Wel erg vochtig, vooral na die paar regendagen, maar dat zal wel overgaan. Heerlijk glijden onze wagens over de mooie asphaltwegen door badplaatsjes en forensen dorpen. Steeds scherpgekroonde rotsen naast ons, soms vlakbij, even later aan den overkant van de een of andere baai. Tot het landschap wat verlatener wordt. Bij Vischhoek slaan we rechtsaf over een lagen heuvelrug heen en rijden dan weer zacht glooiend omlaag tot waar de baai voor ons ligt, thans weer aan de zijde van den Atlan- tischen Oceaaai. Daar verrijzen radiomasten en een vuurtoren. Wij weten dat er vriende lijke menschen wonen, Engelschen, die dade lijk vergunning geven tot kampeeren, water halen bij het krachtstation, enzoovoort. Al gauw staat onze aanhangwagen overeind, de 6 tentjes in 'n halven cirkel er om heen ge schaard en verzamelen we ons voor den eer sten maalti.jd in den aanhangwagen, die maandenlang onze eet- en vergaderzaal zal zijn. Maar niet lang. De zon is onder, maar de maan is haar eerste kwartier al voorbij en de branding lokt. Prachtig stralen de sterren aan den donkeren zuiderhemel; 't Zuiderkruis staat bijna in het zenith. Het zilveren maan licht glanst zoo heerlijk op de groote over- stortende golven, dat we na een lange strand wandeling ons kamp nog maar een eind voor- bijloopen, den hoofdweg langs, die er achter omhoog slingert langs de helling van een steilen berg. Steeds wijder ontrolt zich het panorama aan onze voeten. "Ver over de witte lijnen, die de branding langs de kust teekent, zien we een groote diépe baai zich uitstrek ken. de Houtbaai, waar de Hollandsche seheepvaarders het hout vandaan haalden, dat voor reparatie hunner zeekasteelen noo- dig was. Houtbaai is rondom door hooge bergen om geven, maar er loopen wegen langs de hellin gen, wat blijkt uit het felle licht van auto schijnwerpers, dat langs de steile rotswanden speelt. Daar moeten we morgen eens gaan verkennen,, want in deze omgeving zijn overal interessante overblijfselen van de oude Hol landsche kolonisatie te vinden! En zoo gaat het er dan maar weer vroeg op uit. We zitten in Kommetje, zoowat midden op het Kaapsche schiereiland, dat de Indische en Atlantische oceanen van elkaar scheidt. Drie wegen leiden naar Kaapstad; de gemak kelijke, die wij gekomen zijn: eerst door de Kaapsche vlakte achter den Tafelberg om en dan van Muizenberg langs den Indischen Oceaan, loopt heelemaal om de bergen heen. Maar van het punt midden op het schiereiland, waar men beide oceanen ziet, kan men ook recht noordwaarts rijden. Linies om gaat het over een bergpas naar de Atlantic en voert een prachtig mooie, grootendeels in de rotsen uitgekapte weg onder langs Chapman's peak, boven langs Houtbaai naar een wegsplitsing. Weer linkshoudend rijdt men onder den Tafel berg langs, die aan dezen kant ook weer steil oprijst en met een zóó forsch gekartelden rand tegen het diepe blauw van den hemel af steekt, dat men deze schijnbare bergreeks De Twaalf Apostelen heeft genoemd. We komen dan de stad binnen over Kloofnek, vanwaar we een prachtig uitzicht hebben over de Ta felbaai, of bereiken geheel langs zee omrij dende door villakwartieren, zooals Clifton en Seapont. langs de dokken, die vlak bij de stad liggen, Adderleystreet, de Hoofdstraat, die vóór 1850 Heerengracht heette. Maar bij Houtbaai rechtsaf gaat een min stens even mooie, en voor ons thans interes santere weg over Constantianek en Kirsten- bosch onder langs Tafelberg en Duivelspiek naar de stad. Nek is het Afrikaansche woord voor bergpas, Constantia is het merk van een zeer bekenden Kaapschen wijn. Maar het is ook de naam van het huis, dat een der oude gou verneurs, Simon van der Stel, in 1685 liet bou wen op 'n uitgezochte plek aan den noordkant van den berg, met een prachtig uitzicht over False Bay, Muizenberg en Hottentot-Holland Mountains. En midden in de meest belovende wijngaarden van deze toch al zoo vruchtbare streek. Het huis is een typisch voorbeeld van wat men graag den Hollandsch-Kaapschen bouwstijl noemt, maar veel ervan is ontleend aan den bouwtrant der Hugenoten, die in alle Hollandsche koloniën van dien tijd hun rol hebben gespeeld. Op het voorplein van Groot Constantia, zooals de thans tot museum ingerichte plaats meest genoemd wordt, staan prachtige eeuwenoude eiken. Maar pas op! Ze staan pas 250 jaar, doch de eik groeit hier verbazend snel, zóó snel, dat het hout als timmerhout geheel geen waarde heeft, omdat het spons achtig zacht is. Ook de groote eikenlanen, waarlangs we nu naar de stad rij dep, zyn grootendeels door Van der Stel geplant. De eucalyptusboomen, die hier overal de tuinen sieren, zijn veel later gekomen, maar toch ook alle aangeplant en evenzoo is het met de dennenbosschen, die verderop de berghellin gen bedekken. Kirstenbosch is een prachtige botanische tuin. waar, naar men zegt, alle Zuid-Afrikaansche planten een toevlucht neD- ben gevonden, zoodat ze voor uitsterven be hoed zijn. Er is een streng verbod van bloemen plukken zoowat over het heele Kaapsche schiereiland, maai- vele interessante soorten hebben onder de hebzucht en vernielzucht van den mensch al zóó sterk geleden, dat ze zelfs door een dergelijke bescherming mis schien al niet meer kunnen worden gered. De Waal Drive, een asphaltweg, die een honderd meter boven de vlakte onder langs den berg slingert, brengt ons dan bij een tweede monument van oude bouwkunst, Groo te Schuur, de woning van den eersten minis ter, door Rhodes, die het huis geheel liet res- taureeren en meubelen, aan de regeering ca deau gedaan. Over Rhodes zelf en zijn schep ping, Rhodesia, zullen we later nog wel eens praten; hier bezoeken we nog het Rhodes Memorial, een Dorischen tempel midden in de pijnbosschen met uitzicht naar dat verre Noorden, waar Rhodes zoo'n groote toekomst voor het Engelsche imperium zag en tracht te te verwezenlijken. Dan rijden we langs uni versiteit en hospitaal, ook al de scheppingen van Rhodes' geld, verder stadwaarts, waar verscheidene musea interessante schatten uit den ouden compagnietij d en wat daaraan vooraf ging en er op volgde, aan de vergetel heid hebben ontrukt. The Castle, het oude fort, is ook al tot museum gemaakt en bevat vooral veel herinneringen aan Van Riebeeck, den man, die gerust de vader van de Holland sche nederzetting aan Kaap de Goede Hoop kan worden genoemd. Maar laten we eerst die Kaap en haar ge schiedenis eens nader gaan bekijken. Ze ligt nog 100 km bezuiden Kaapstad. Meteen 'r mooie gelegenheid om aan 't rijden in berg land en aan het linkshoudende verkeer te wennen. (Nadruk verboden). Tsjaiig Kai Sjek kondigt de guerilla aan. „Moeilijkheden voor Japan zijn toegenomen.1 HANKAU, 17 Jan. (Reuter). „Ik ben bezig een niéuw leger slagvaardig- te maken. Twee maanden heb ik noo- dig om de aan het front van Sjang hai verslagen divisies weer op te bou wen. De oorlog is in een nieuw sta dium gekomen". Dit verklaarde maarschalk Tsjang Kai Sjek den specialen correspondent van Reuter in het hoofdkwartier te velde in de provincie Hoenan. Onze tegenstand, zoo vervolgde de Chineesche opperbevelhebber, zal niet gecon centreerd worden op sommige sleutelposities. Wij zullen gebruik maken van de uitgestrekt heid van ons land en het Japansche leger on ophoudelijk bestoken. Wij zullen ons verder westwaarts moeten terugtrekken. Maar den strijd zullen wij voortzetten. Alle Chineesche regeeringsleiders zijn het hierover eens. Met de verovering van Nanking zijn de Japansche moeilijkheden toegenomen. Hun doel, de ver nietiging der Chineesche regèering, is hier mede geenszins dichterbij. Van nu af zullen mijn krijgsverrichtingen er op gericht zijn een groot Japansch leger op Chineeschen grond te houden. Des te langer dit duurt, des te grooter inspanning zal dit voor Japan beteekenen. Ten slotte deed de maarschalk een beroep op Amerika en Enge land, hem oorlogsmateriaal te verschaffen. WT DE TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Het één-jarig jongetje T. v. d. B. is uit de tweede verdieping" van een woning aan de Helmersstraat te 's-Gravenhage gevallen. Daar was een raamkozijn van slechts 35 centimeter hoog. Het kind viel feitelijk in de kamer, maar tuimelde door het lage kozijn op straat. Het is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal g bracht. De toestand van het jongetje is zeer ernstig. Flatgebouw in Kaapsch-Hollandschen stijl met den Leeuwenkop en den Tafelberg op den achtergrond. Wat onzen Haagsehen neus voorbij ging. Een wonderlijk voorstel van een Haagsche dame. In verwachting van de blijde boodschap. Gedoofd vuur. Eduard van Beinum is onzen Haagschen neus voorbij gegaan. Amsterdam heeft hem hechter aan zich gesmeed dan ooit te voren, En wanneer Amsterdam het ijzer niet ge smeed had toen het zeer heet was en den ge- vierden dirigent niet het eerste-dirigent- schap-naast-Mengelberg had aangeboden, gepaard gaande met een salaris van tien mille 's jaars dan hadden wij hem nu ge had en dan was het Haagsche muziekleven, waarvan het Residentie-orkest de alleenver tegenwoordiging heeft, uit zijn neergang om hoog gehaald, Tenminste: dat verzekeren de muziekkenners aan schrijver dezes, die de ééne noot niet van de andere weet te onder scheiden en die even weinig verstand van muziek heeft als onze befaamde bronchitis- muls, die alweer lang vergeten is. Zoo wordt onze goede residentie, die toch al op kunst gebied behalve dat van de schilderkunst in hare musea weinig te bieden heeft, wel heel erg arm. Want onze Cor van der Lugt en onze Ann et je van Ees gaan ons óók al verlaten. Die zullen ons naar alle waar schijnlijkheid ook al afgesnoept worden door Amsterdam. En die waren nu zoo door en door Haagsch, die waren nu zoo héélemaal ons eigen bezit, vleesch van ons vleesch en bloed van ons bloed geworden. Wie zullen wij voor hen in de plaats krijgen? Dirk Ver beek en zijn vrouw. Bets Ranucci-Beckman, die zich hier vele vrienden verworven heb ben en die échte Haagsche acteurs en actri ces bij zich zullen houden. Fie Carelsen bij voorbeeld, die zoo Haagsch is als de ooievaar in ons wapen. Wanneer wij haar ook nog zouden moeten missen, dan zouden wij gerust Den Haag kunnen opdoeken. Dat zou heel jammer zijn, want tenslotte heeft Den Haag recht van bestaan en ten slotte zijn de Hagenaars een speciaal soort menschen. Dat weet u net zoo goed als ik, al sta ook i k nog wel eens verwonderd van de Haagschheid der Hagenaren. Wat zegt u biivoorbeeld van dit ingezonden stukje dat ik uit een Haagsch dagblad voor u over schrijf. Is dit geen goed-bedoeld echt-Haagseh stukje? Zeer Geachte Redactie, Wanneer binnenkort de Radio-omroepen de -blijde gebeurtenis den Volke kond doen, zou elk moederhart ontroerd worden, wan neer de microfoon de eerste geluidjes van de(n) jonggeborene zou overbrengen. Technisch kan het zoo gemakkelijk zonder de Hooge Kraamvrouwe te storen, de gramo- foon kan immers intermediair zijn? Later na de eerste kreetjes, de eerste lach jes, dan de eerste woordjes, eindelijk de wijze woorden van een Kroonprins of Kroonprin ses, dat alles zou een modern archief vor men, waarin de vaderlander graag zal bla deren. H. M. Dit stukje ik verzeker het u is van een dame. Van een Haagsche dame. Van een Haagsche dame' die denkt dat elk moeder hart ontroerd zal worden wanneer de nieuws gierigheid zoo onbescheiden zou zijn om zelfs tot in een wieg en een kraamkamer door te dringen. Ik begrijp even goed als u dat die dame het heel goed bedoelt. Maar is het niet van een ontstellende zij het ook onbe doelde grofheid? Is het geen exces-van-lief de dat tot een indiscretie wordt? En zou er één vrouw zijn die haar Oranje-liefde zoo zou willen uiten, zoo tegen allen goeden smaak in, als zulk een Haagsche dame? Ik bedoel maar: 't mensch meent het goed en i k meen het goed en wij houden alle twee even veel van Oranje en wij verbeiden alle twee met even groote vreugde de blijde gebeurtenis, maar zij stelt iets heel goedge- meends voor dat ik en gij iets heel onbe scheidens vinden. Maar gij en ik, wii zijn ook niet door-en-door Hagenaars. En die vriendelijke dame is dat wél. Maar overigens is den Haag nu wel gereed om de blijde tijding met blijdschap te ver nemen. Geen groot gebouw, geen bank, geen restaurant, geen museum, geen gezantschap of de lampjes voor de feestverlichting zijn er reeds aangebracht om bij het eerste saluut schot tegelijk met de harten van alle Neder landers te ontbranden. In de cafés zijn aar dige versieringen in de nationale kleuren aan gebracht en menige gevel gaat reeds schuil achter toepasselijke emblemen. Veel gestileerde kronen, veel dooreen- geslingerde J's en B's en vele ooivaars met een koningskroon. En dat zal in Haarlem wel net zoo zijn als bij ons in de zoetigheid- winkels beheerscht het oranje van muisjes, biscuits, bonbons en koekjes de étalages. Het is wonderlijk te zien hoe vindingrijk goc" Hermes op dit gebied is. Ik zag plakboeken lig gen, waarin verzamelaars alles wat er in ver band met de blijde gebeurtenis gedrukt is en wordt en worden zal voor hun nageslacht kunnen bewaren. Ik zag broches en vaasjes en kopjes en schoteltjes en potlooden en schrijf schriften en sierspelden en cocardes en zelfs dameshoedjes die versierd zijn met de gekroonde ooievaar of andere geboorte emblemen. Het zal dat is zeker een feest- van-je-welste worden in de residentie. De verlovings- en de huwelijksvreugde zal naar de algemeene verwachting is nog ruimschoots overtroffen worden, en dat wil heel wat zeggen. Intusschen is de "brandende kwestie van den gegijzelden journalist.uitgebrand. De heer Hansen is weer in het drukke journalistieke leven teruggekeerd en de groote onbekende N. N. is nog steeds onbekend en zal nu ook wel onbekend blijven. De toeschouwers loopen na het vuurtje even bekeken te hebben spoedig door. En het vuur gaat, bij gebrek aan door de publieke opinie aangedragen brandstof, uit. Zoo is het ook met de zaak-Hansen gegaan. Over een paar jaar weet niemand zich meer te herinneren wat het precies was. Wij leven razend-snel en onze geest is te rusteloos om lang op één plaats te verwijlen. Mr. E ELI AS MEISJE VERDRONKEN. Zondag is de 21-jarige mej. Van Hemert uit Buren, doordat haar rijwiel in aanraking kwam mei dat van een ander meisje, in de Linge bij Zoelen terecht gekomen en ver dronken. Haarlemsche verzekeringsagent aangehouden. Hij zwierf rond in de nabijheid van Spaarndam. De verduistering zal ongeveer 28.000 bedragen. De 54-jarige Haarlemsche agent V- van de Algemeene Friesclie Le- vensverzekerings Maatschappij die gezocht werd wegens verduistering van een aanzienlijke som geld, is Za terdagmiddag nabij Spaarndam aan gehouden. De V. werd zwervende aangetroffen door de rijksveldwacht en scheen niet goed te weten waar hij naar toe moest vluchten. De man werd overgebracht naar het po litiebureau in de Smedestraat waar hij een volledige bekentenis aflegde. Het bedrag dat hij zich door knoeierijen heeft toegeëigend schat hij op f .28000. V. heeft ongeveer 6 jaar met deze prac- tijken kunnen doorgaan voordat hij tegen de lamp liep. Hij heeft toen nog wel bemidde lingspogingen in het werk gesteld doch werd onmiddellijk ontslagen en tegen hem werd een vervolging ingesteld. De polishouders die door de manipulaties van den agent gedupeerd zijn, zullen geen schade lijden. De schade zal waarschijnlijk geheel voor rekening van de maatschappij komen. EEN VINDING TEGEN BESMETTING VAN MOND- EN KLAUWZEER. Onder het rundvee heerscht een mond en klauwzeer-epide- mie, welke in Neder land evenals in het buitenland vele slacht offers heeft gemaakt. Alleen in ons land zijn van 19 September tot op heden ruim 8400 dieren aan de ziekte bezweken. Begrijpelijk wordt er intensief gezocht naar middelen om de ziekte te bestrijden en de mogelijkheid van besmetting zooveel mogelijk te beperken. In ons land worden de aangetaste dieren geïsoleerd, teneinde besmetting van ge zonde dieren te voor komen. Men schijnt echter nog niet over voldoende bestrijdings middelen te beschikken. In Tsjecho-Slowakije heeft men een middel toegepast, waarmede naar men ons verzekert, zeer goede resultaten zijn verkregen. De Bata-Schoenfabrieken hebben n.l. schoenen gefabriceerd (zie foto)ter bescherming van de pooten van de gezonde dieren, waardoor de mogelijkheid van besmet ting aanzienlijk wordt verkleind. Deze vinding moet van zeer groot belang geacht worden, in'het bijzonder voor landen, waar de veeteelt een belangrijke plaats in neemt, zooals o.m. ook in Nederland 't geval is. Kwam er niet erg op aan. Een Beverwijker gehuld in een ruige zee manstrui beende naar het beklaagdenbankje en bleef kennelijk zonder veel belangstel ling luisteren naar de dagvaardiging. Het bleek dat de man er niet erg op lette of zijn dochtertje wel of niet de school bezocht, daardoor had het meisje dikwijl* verzuimd en na herhaalde waarschuwingen moest de vader zich thans verantwoorden. De rechter las uit het rapport voor dat de ouders van meening waren dat het er niet zoo erg op aan kwam. Dit werd echter door verd. met klem tegengesproken, het meisje was veel ziek en kon daardoor niet geregeld de school bezoeken. Dit argument werd door den Amb tenaar bestreden, maar daar de man beloofde er voortaan op te letten dat zijn dochtertje de school zou bezoeken requireerde hij een geldboete van f 2 of 1 dag, waartoe de kanton rechter ook veroordeelde. Even sloeg nog de schrik om des Bever- wijkers hart toen bij het weggaan de bode: „38" riep, hij dacht zeker dat het nog f 38 ge worden was, doch tot zijn opluchting werd dit misverstand spoedig uit den weg geruimd. Toch vervolging van den heer Hansen. De kwestie der geheime Haagsche raads vergadering. Naar wij vernemen zal de kwestie der ge heime raadsvergadering van 20 September j.l. langs anderen dan den aanvankelijk inge slagen weg toch nog aan het. oordeel der justitie worden onderworpen. Tegen den journalist C. L. Hansen, die in zijn gemeenteraadsoverzicht eenige zinssne- den schreef, betreffende het in de geheime zitting behandelde en die zich liever een gij zeling liet welgevallen dan de bron van zijn mededeelingen aan de justitie te vertellen, is namelijk een vervolging ingesteld op grond van art. 192 van het wetboek van strafrecht, waarin het weigeren van getuigenis in een strafzaak (in casu tegen het raadslid N. N.) strafbaar is gesteld. Als getuige in deze zaak zal de rechter commissaris jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, optreden. Wij herinneren eraan, dat de heer Hansen in December j.l. een drietal weken in gijzeling heeft doorgebracht en dat bij zijn invrijheid stelling, einde December het onderzoek tegen het onbekende raadslid geen positief resul- taal leek te hebben opgeleverd, evenmin als in de daarop gevolgde dagen van Januari, toen de raadsleden allen door den rechter commissaris zijn gehoord. Inmiddels heeft, naar men weet de Ned Journalisten Kring een commissie in het le ven geroepen, die omtrent het verschoonings recht van den journalist een onderzoek zal instellen en daarover rapport zal uitbrengen. De nu ingestelde vervolging zal het moge- ijk maken, bij openbare behandeling een uitspraak in hoogste instantie over deze voor de journalistiek zoo belangrijke aangelegen heid te verkrijgen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2