Chautemps beraadslaagt. Deelneming der Socialisten DUITSCH ONTDEKKINGSREIZIGER TERUG IN ZIJN VADERLAND. THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN KUNSTGEBITTEN DINSDAG IS JANUARI 19.18 De Fransche kabinetscrisis. Toen de Fransche kabinetsforma teur Chautemps gisteravond het Elysee verliet, verklaarde hij, dat hij een belangrijk onderhoud had gehad met Léon Blurn, wien hij den wensch te kennen had gegeven, dat de so cialisten zitting zouden hebben in het nieuwe kabinet, dat hij zich voor stelt te vormen. Ook heeft Chautemps de vertegen woordigers van de communisten, Duclos en Gitton ontvangen. Boven dien heeft hij een onderhoud met Herriot gehad. Tenslotte verklaarde Chautemps. dat hij hoopte den volgenden dag een kabinet te kunnen vormen. Na zijn onderhoud met Herriot begaf Chautemps zich naar de vergadering van de parlementsfracties van de radicaal-socia listen met het partijbestuur om uiteen te zet ten, onder welke omstandigheden hij er toe over is gegaan aan te nemen een nieuwe regeering te vormen en wat het resultaat is van zijn eerste 'besprekingen. Chautemps verklaarde, dat hij zijn mi nisterie wil baseeren op het volksfront, hij wil de socialisten dezelfde voorwaarden stel len om deel te nemen als bij zijn vorige ka binet. Hij bevestigde, dat hij het denkbeeld van Léon Blum, een regeering op breeder basis te vormen, goedkeurt en ten uitvoer wil pogen te brengen. Wel steun, geen deel neming der socialisten? Volgens Havas schijnt het zoo goed als zeker, dat Chautemps niet zal mogen reke nen op deelneming der socialisten aan een door hem te vormen regeering. Meer waar schijnlijk is het, dat hij den steun dezer par tij zal krijgen. Met den steun zijner politieke vrienden denkt Chautemps wel een kabinet te kun nen samenstellen, zelfs zonder de deelne ming der socialisten. Slechts indien hij van de zijde der socialisten uitgesproken tegen kanting zou ondervinden hetzij door te genstemmen hetzij door stelselmatige stern- onthouding zou hij zijn taak niet voort- zetten. In politieke kringen verwacht men algemeen, dat, behoudens in het geval, dat de socialisten Chautemps beslist ongunstig gezind zouden zijn, deze er in zal slagen, een kabinet te vormen. Mocht hij niet slagen, dan zou de president twee oplossingen onder oogen kunnen zien. Hij zou als formateur op nieuw Blum kunnen aanwijzen, wiens partij achtereenvolgens den val van het kabinet Chautemps bewerkstelligd en de reconstruc tie er van verihnderd zou hebben, of wel een beroep kunnen doen op Sarraut om een volks frontministerie te vormen met deelneming, of op zijn minst steun, der socialisten. Het persbureau der communistische partij deelt mede, dat het centrale comité der Fransche communistische partij en de com munistische parlementsfractie Maandag on der voorzitterschap van Cachin hebben ver gaderd en uitdrukking hebben gegeven aan hun wil: alles in het werkte zullen stellen om de toepassing der besluiten inzake een algemeen kiesrecht te verzekeren. Zij keuren Storm eïschte ruim dertig dooden. Twee Britsche schepen vergaan. Beuter meldt uit Londen 17 Jan.: Het aantal dooden, dat de storm in het afgeloopen weekeinde heeft ge- eischt wordt thans op meer dan dertig geschat. Aan de kust van Wales zijn een aantal lijken aange spoeld waaruit is gebleken, dat het schip Glanrhyd uit Swansea is ver gaan met zeventien man aan boord Aan de Schotsche kust is een kust vaartuig vergaan met vijf man aan boord. Japansch manifest beteek ent voort zetting van den strijd. Chinccsche premier wijst de Japansche voorwaarden af. De minister-president der Chineesche Cen trale regeering, dr. Koeng, heeft tegenover journalisten naar aanleiding van het Japan sche manifest te kennen gegeven, dat de daarin gestelde voorwaarden, welke indrui- schen tegen de Chineesche souvereiniteit, voor China onaanvaardbaar zijn. Het manifest be- teekent de voortzetting van den strijd, waarbij China in verband met zijn militaire minder heid zich moet beperken tot een defensief, gericht op afmatting van den vijand. Dr. Koeng wees er op, dat bepaalde punten der Japansche voorwaarden opheldering be hoeven en dat het initiatief derhalve op het oogenblik niet van China kan uitgaan. Het verwijt, dat China een tactiek van op de lange baan schuiven voert, wees dr. Koeng van de hand. Chineezen roeren zich "bij Hangtsjau. Domei meldt uit Sjanghai 17 Januari: De Japansche troepen hebben belangrijke verster king gezonden naar Hangtsjau om het hoofd te bieden aan de aanvallen van de Chineezen op de Japansche stellingen. De Chineesche troepen staan onder commando van generaal Tsjang Fa Kwei en zijn reeds de rivier Sjien- tang overgetrokken om Lioe Sia Tsjang, tien kilometer ten Westen van Hangtsjau aan te vallen. Op het oogenblik wordt hier heftig gestreden. In den afgeloopen nacht hebben de Japan sche strijdkrachten verscheidene aanvallen van de Chineezen op Joehang, dat in het Noordwesten den toegang tot Hangtsjau be- heerscht, afgeslagen. Japansche ambassadeur reeds uit China teruggeroepen? Volgens berichten uit Sjanghai heeft de Japansche ambassadeur in China, Kawagoe aan de pers medegedeeld, dat hij door zijn re geering telegrafisch is teruggeroepen, aange zien de regeering te Tokio wil breken met maarschalk Tsjang Kai Sjek. Van welingelichte zijde wordt verder ver nomen, dat hij vervangen zal worden door een plaatsvervangend ambassadeur, die de betrek kingen van Japan met de „verschillende mach ten in China" zal onderhouden. de houding van Thorez en Duclos tegenover Lèon Blum betreffende het aanbod deel te nemen aan de regeering goed en noemen het noodig een regeering te vormen, welke het •beeld heeft van het volksfront dat èn door de gedelegeerden der partijen van de linker zijde èn door het nationale comité van het volksfront, wordt geëischt. Zij besluiten zich tot de socialistische partij te wenden om haar voor te stellen, dat de beide partijen gemeenschappelijk de noodige actie zullen ondernemen om den wil der souvereine na tie te doen eerbiedigen. isllami V olkscotnmissarissen krijgen ongezouten critiek te hooren. De Hoogste Sovjet, waarvan Kalinin een stemmig tot voorzitter is gekozen, is gisteren begonnen met behandeling van de kwestie dei- benoeming van een nieuwen raad van volks commissarissen. Molotof werd belast met de vorming van een regeeringsraad. Afgevaardigde Bagirof leverde een vrij scherpe critiek op liet optreden van den com missaris van justitie Krylenko, dien hij ervan beschuldigde zijn tijd door te brengen met schaken en bergtochten. Jadnof deed vervol gens een aanval op het beheer van den com missaris van riviertransport, Pachomof. Een andere afgevaardigde noemde den president van het comité der kunsten, Kerjentsef, „een gemakkelijk te vervangen kantoorjongen". Wijziging der grondwet. De Hoogste Sovjet aanvaardde een amen dement op artikel 49 van de Grondwet. Dit amendement voert een nieuwe paragraaf in, waarin gezegd wordt, dat het presidium den staat van beleg afkondigt op enkele plaatsen of in de geheele unie ter verdediging van het land of ter, bescherming van de openbare orde en de veiligheid van den staat. Een andere paragraaf zegt, dat het presidium van de Hoogste Sovjet in de tijdvakken tusschen de zittingen der Sovjet den staat van oorlog af kondigt in geval van een militairen aanval op Rusland of zoo noodig de verplichtingen na komt.- die voortvloeien uit de internationale overeenkomsten van wederzij dschen bijstand bij aanvallen. Amerika. Tweeduizend nieuwe vliegtuigen vóór 1941 gereed. Het luchtvaartbureau van de vloot der Vereenigde Staten heeft 't voor nemen vóór 1941 2050 vliegtuigen te bouwen, in plaats van 1910, zooals eerst het plan was, deelde vice-admi- raal Cook de chef vah het bureau, mede in de desbetreffende subcom missie van het Huis van afgevaar digden. Cook zeide voorts, dat, hoewel op het pro gramma voor het komende jaar 1920 vlieg tuigen stonden, men verwachtte, dat tegen het einde van deze periode slechts 1870 toe stellen zouden gereed zijn gekomen, tenge volge van beperking van de beschikbare gel den. De commissie voor het toestaan van gelden van het Huis van Afgevaar digden heeft aanbevolen 553,266.494 dollar ter beschikking te stellen voor de vloot in het komende belasting jaar Dit is 26.723.186 dollar meer dan in het afgeloopen jaar en hierdoor zal mogelijk zijn 22 nieuwe schepen op stapel te zetten, hierbij inbegrepen twee slagschepen, die elk meer dan zeventig millioen dollar kosten, verder twee kruisers, acht torpedojagers, zes Onderzeeërs en vier hulpschepen. Bovendien stelde de commissie voor gelden ter beschikking te stellen voor het afbouwen van meer dan zeventig schepen, die reeds op stapel staan. Dtukschland. Een volksstemming in April? De „Jour" publiceert het volgende bericht van zijn Berlijnsche corres pondent: Het gerucht doet de ronde, dat in April aanstaande in Duitschland een volksstemimng zou worden ge houden over vraagstukken van bin- nenlandsceh en buitenlandsche poli tiek Men zegt, dat deze raadpleging van het volk ten doel zou hebben het gezag van Hitier nog te verster ken, vóór deze zijn reis naar Italië onderneemt en meer nadruk te leg gen op zekere eischen van buiten landsche politiek, speciaal de kolo niale eischen. Uitgebreide voorbereidselen voor de volks stemming worden thans getroffen. In de groote steden worden vergaderingen gehou den, waarin nationaal-socialistische spre kers een uiteenzetting geven van den arbeid der regeering gedurende de laatste jaren en van de doeleinden op het gebied van binnen- landsche en buitenlandsche politiek der re geering, Ierland. De Valera pleit te Londen voor een „Vereenigd Ierland". Na de besprekingen, welke door de verte genwoordigers van de Britsche regeering en van de regeering van Ierland op Downing- street 10 zijn gehouden, is een communiqué gepubliceerd, waarin werd gezegd, dat de hangende vraagstukken tusschen beide lan den besproken zijn. De besprekingen zullen vandaag worden voortgezet. De Valera bleef nog na de besprekingen op Downingstreet met Chamberlain en Mac- Donald. De Valera zette uiteen, dat alleen een herstel van een Vereenigd Ier land een blijvende vriendschap tus schen beide landen in stand zou kunnen houden. De vertegenwoor digers van het Vereenigd Konink rijk verklaarden, dat geen wijziging kon komen in de verhouding tus schen „Eire" en Noord-Ierland zon der toestemming van dit laatste. Vervolgens werden landsverdediging, finan ciën en handel behandeld. Mexico. Ernstige stakingsonlusten in Vera Cruz. In den staat Veracruz is, naar het D.N.B. meldt, tengevolge van een conflict tusschen twee vakvereenigingen een ajgemeene staking uitgebroken, waardoor het geheele economi sche leven verlamd is. Tusschen de stakers hebben bloedige vecht' partijen plaatsgevonden, waarbij vijf personen gedood zijn. Te Orizaba moest de politie bij haar pogingen, de orde te. herstellen, door militairen versterkt, wórden. België Arrestatie van Vlaamsch agitator wekt beroering. De arrestatie van den bekenden strijder voor de naleving der taalwetten, Grammens, die, waar hij kan, de Fransche naamborden in Vlaanderen overschildert, hetgeen kort gele den weer tot zijn aanhouding te Tongeren heeft geleid, heeft, naar het A.N.P. uit Brus sel verneemt, in Vlaamsehe kringen tot tal rijke protesten aanleiding gegeven. Aan den koning en aan den eersten minister zijn tal van telegrammen gezonden, waarin de vrijla ting van Grammens wordt geëischt, alsmede toepassing der taalwetten. O.a. heeft het Vlaamsch Nationaal Verbond een beroep op den koning gedaan. Verder heeft de Katholieke Vlaamsehe se nator de Boodt het voornemen te kennen ge geven, de regeering over deze aangelegenheid te interpelleeren. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs keek even om zich heen. Daar, ja daar was een uitstekend stuk rotsblok, als hij zich daarachter verschool, dan kon hij zien, wat er verder gebeurde. Als een haas vloog hij achter den grooten steen en keek nieuwsgierig toe. Waaaafffü Wafff! blaften de honden tegen elkaar. Wat komen jullie op ons terrein doen! Weg. ga weg, jullie!! - Woeff! Woeffffü blaften de honden, die Thijs hadden achterna gezeten. We willen dien jongen hebben, die hier langs rende! Woeff! Weg jullie. Maar de honden, die net waren gekomen, hadden hier geen ooren naar. We denken er niet aan, weg te gaan! Waf fff! Weg met jullie!! Woef ff! Wafff! Woeff ff! Wafff Het was een spektakel van jewelste en Thijs kon zijn lachen dan ook niet inhouden. Hij schaterde het uit, toen hij de woedende koppen van de honden zag. Als die elkaar in de haren vliegen, kan ik hem netjes uitknijpen, grinnikte hij. Kom," vooruit jongens, op elkaar los! En alsof de honden op dit teeken gewacht hadden, vlogen zij op elkaar in. Het was een herrie, alsof de rotsen werden afgebroken. Magnetische onderzoekingen van Wilhelm Filchner in Centraal-Azië. Wilhelm Filchner (x) bij de feestelijke ontvangst op het Berlijnsche stadhuis. Rechts van hem burgemeester Lippert. Geheel rechts Erika Filchner, de dochter van den ontdekkingsreiziger. Twee expedities door China en Tibet. Men schrijft ons uit Berlijn: SEDERT eenige dagen hebben de Duitsche kranten vol gestaan over den ontdek kingsreiziger Wilhelm Filchner, een vriend en tijdgenoot van Sven Hedin. Bij zijn terugkeer uit Azië is hem een geest driftige ontvangst bereid. Men weet, dat hij eenigen tijd geleden door Hitier onderschei den werd met den Nationalen Prijs van hon derdduizend Mark. Toen Filchner in het hartje van China, waar hij geruimen tijd door roovers gevangen ge hóuden werd. ter oore kwam, welk een prac- tische onderscheiding hem ten deel gevallen was, moet hij het hoofd geschud hebben van verbazing. Daar zijn levenswerk reeds millioe- nen verslonden heeft en geld-alleen voor hem dus geen bijzondere attractie meer bezit, schijnt hij er aanvankelijk ook slechts weinig voor gevoeld te hebben om direct naar Duitschland terug te keeren. Derhalve werd zijn dochter Erika erop uitgestuurd, om haar vader tegemoet te reizen en hem niet naar Amerika, maar naar Duitschland te escortee ren. Terzelfder tijd zonden groote Duitsche dagbladen huh speciale correspondenten erop uit om Filchner aan boord van het Italiaan- sche schip „Victoria" te interviewen en ten slotte schijnt Filchner voor zooveel argumen ten van nationalen aard gezwicht te zijn. Geen t\jd voor uiterlijke aange legenheden. Dat wil in dit geval heel wat zeggen, want reeds vele jaren geleden leerden wij Filchner kennen als het type van den internationaal denkenden wereldreiziger, den geleerde, die opgaat in zijn werk en voor uiterlijke aange legenheden den tijd mist. Hij kent de onein digheid van de steppen in Centraal-Azië, de ijzige majesteit van de eeuwig besneeuwde ber gen van den Himalaya, de gevaren der woes tijn. Er gaat een merkwaardige kalmte van hem uit en men voelt uit zijn zakelijke for muleering, dat hij honger en koude, armoede en miskenning aan den lijve heeft onder vonden. In tijden van geluk en van ongeluk is hij echter dezelfde gebleven, taai, vasthou dend aan zijn levenstaak, dapper, als het erop aankwam allerlei tegenslag te overwinnen, ootmoedig, als het voor oogen gestelde doel was bereikt. In onze herinnering ligt een ontmoeting van tien jaar geleden. Filchner was juist van zijn Tibet-expeditie teruggekeerd en kreeg te hooren, dat Amundsen, op zoek naar Nobile, zelf was zoek geraakt. En hoewel zijn gezond heid sterk geschokt was, stelde hij zich tele grafisch ter beschikking om met de reddings commissie op zoek te gaan naar zijn Italiaan - schen lotgenoot. Dat heeft men in Italië nog niet vergeten en de hartelijke ontvangst, welke Filchner bij zijn aankomst te Genua thans ten deel viel, hangt hier nauw mede samen. Zijn ervaringen van de groote Tibet- en China-expeditie, die van 1925 tot 1928 duurde, heeft hij weergegeven in zijn boek „Om mani padme hum", voorzien van een inleiding van Sven Hedin. die als deskundige de beteekenis van zulk een onderneming wist te waardeeren. Magnetische onderzoekingen De avonturen, welke hij sedert 1934 heeft beleefd, zullen aan beteekenis hiervoor niet onderdoen, want hij vertelt dienaangaande zelf het volgende: „Het grootste deel van onzen aardbol is magnetisch reeds bekend, dat wil zeggen: wij kennen van zeer veel punten der aardopper vlakte de grootte der vier magnetische compo nenten. Dit strekt zich zelfs uit over een groot deel van het oceaangebied. Onbekend in mag- netischen zin waren tot dusver de poolkoppen en Centraal-Azië. Dertig jaar geleden was het reeds mijn plan, om dit onbekende deel van Centraal-Azië magnetisch te onderzoeken. Twee expedities heb ik ondernomen, om dit doel te bereiken. Dit probleem kon slechts worden opgelost door eenige Oost-West loo- pende, onderling parallel gaande meetkettin- gen door het onbekende gebied aan te leggen. Zulk een meetketting bestaat uit een aaneen schakeling van stationnaire punten, die vol gens de stationaire ligging bepaald worden. Het eene punt ligt ongeveer 20 tot 30 K.M. van het andere verwijderd. De eerste expeditie trok zulk een meetketting. die op de sterrewacht van Tasjkent begon over Kuldsja naar Ti-Hao oostelijk verliep, om vandaar over de Gobi- woestijn te Lantsjau, de hoofdstad van de Chi neesche provincie Kansoe te eindigen, „Van hieruit ging de meetketting naar Lhasa in Tibet en vandaar in westelijke rich ting tot Leh, om vandaar in het Anglo-Indi- sche magnetische hoofdstation Dehra-Dun te eindigen." „De tweede expeditie begon in Lantsiau met een meetketting in Westelijke richting met het einddoel Chotan de hoofdstad van het Toenganenrijk. Van hieruit liep de ketting tot Leh, waar het contact met de eerste expeditie werd bereikt. Ook de tweede expeditie eindig de in het magnetisch hoofdstation van Dehra- Dun. De tweede expeditie. „Doordat wij op deze tweede expeditie over aanvullende toestellen beschikten, zijn wij er ditmaal in geslaagd, om den rijkdom van veraf liggend' gebied aan ertsen, mineralen en aard olie vast te stellen. Op onze eerste expeditie hadden wij reeds vastgesteld, - dat in Hoog-Tibet het erts zoo diep onder de aarde ligt, dat het practlsch niet geëxploiteerd kan worden. Maar ook dit negatieve resultaat was van practlsche waarde, want het is van groot belang, om d.o practische beteekenis der nieuwe meetingen na te gaan. Het onderzoek van de resultaten dezer tweede expeditie zal wel één of twee jaar in beslag nemen." In onze herinnering ligt 30 Augustus 1927. Toen brachten Engelsclie bladen het sensa- tioneele bericht, dat Wilhelm Filchner door fanatieke priesters in Sze-tsjwan was ver moord. Kort daarna kregen wij tot onze vreugde te hooren, dat hij weliswaar zwaar ziek in een zendelingenhospitaal te Lauchow was op genomen. En sedert dien mochten wij hem weer in levenden lijve ontmoeten. Zoo is het ook ditmaal gegaan. Wilhelm Filchner behoort tot de onverwoest- baren. tot de zeldzamen, die zich niet slechts een vast doel voor oogen hebben gesteld, maar die blijven vasthouden aan dit doel tot aan het einde van hun veelbewogen leven. tegen onze bekende lage Tarievenmet garantie 16 RIJKSSTRAATWEG 16 Haarlem-N. - Telefoon 16726 SPREEKUREN alle werkdagen van 912 en IVa4 uur. AVONDSPREEKUREN Dinsd., Woensd. en Donderd. van 79 u. GRATIS INLICHTINGEN. (Adv. lugez. Med.) Franco's legermacht bij Teruel in het offensief. Republikeinen zouden zware verliezen geleden hebben. In een officieel legerberieht van de Spaan- sche Nationalisten wordt medegedeeld, dat de rechtsche troepen tot den aanval zijn over gegaan aan het geheele front bij Alto de Ce- ladas en Mule ton bij Teruel. De vijand, die deze stellingen langer dan een jaar bezet had werd teruggedreven en achtervolgd in het Alfambra-dal. Het aantal gevangen genomen vijanden bedraagt meer dan 600, dat der dooden is niet te berekenen, doordat volgens dit bericht de linkschen, toen zij trachtten den rechtschen opmarsch te stuiten, geheel gedecimeerd werden. De rechtsche troepen hebben verder veel oorlogstuig buitgemaakt. Voorzitterschap R.-K. Staatspartij. De vergadering van het Partijbestuur der R.K. Staatspartij heeft volgens de Maasbode besloten een nieuwe aanbeveling' van twee personen voor het voorzitterschap der Partij aan den Partijraad te doen en daarop te plaatsen als no. 1 oud-minister mr. dr. T. J. Verschuur en als no. 2 mr. dr. P. J. Witteman. Uitzetten van snoek. De Waterpachtcommissie, bestaande uit de Hengelaarsvereeniging „Tusschen het Riet" en den Haarlemschen Hengelaarsbond deelt ons mede dat op Zaterdagmiddag-22 Januari, te twee uur, 500 pond bovenmaatsche snoek zal worden uitgezet in het door haar gepachte water de Leidsehevaart, te beginnen bij de Manpadsbrug te Heemstede. Ook de zustervereeniging de H. B. v. L. en O. te Leiden zet 500 pond snoek uit in het gezamen lijk gepachte water in de omstreken van Lei den. De Commissie achtte deze uitzetting noodzakelijk, wegens het groote aantal leden (gezamenlijk 1600), die deze sport gaarne be oefenen. Aan belangstelling zal het zeker niets ontbreken.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3