TWINTIG JAREN POSTGIRO. Bedrijf heeft geweldige vlucht genomen. DINSDAG IS JANUARI 1938 De Vriendschap van het Paard. „Goed rijden!" sprak onze leermeester. „Air! goed rijden! Als u goed reed zoudt u het met papieren teugels kunnen". „En als-ie dan op hol sloeg?" „Als-ie-dan-op-hol sloeg!" Een golf van beroep-minachting steeg naar mij op. Ik had weer eens aan de teugels ge rukt. Ik was ook weer een beugel kwijtgeraakt en had in moeten houden om hem te pakken te krijgen. Ik had of liever de zwarte Caro line had de bocht genomen zonder behoor lijk den hoek in te rijden. En er waren nog meer nalatigheden. Mijn Paaschrapport leek om zoo te zeggen naar niets. Gelukkig dat ik het niet meer thuis hoefde te laten teekenen. De zwarte Caroline bleek bovendien lui. Als ik haar aandreef met mijn kuiten reageerde zij daar niet op. Zij sukkelde gelaten verder en Moris, achter mij gezeteld op den iets vuriger Narcissus, had al meermalen geroe pen: „Schiet wat op". Zeg dat tegen Lien", opperde ik. ,Lien? Wat Lien! Niks Lien!" brulde de ver ontwaardigde leider, die van zulke genoegelijke afkortingen van zijn paardennamen heelemaal niets moest hebben. „U geeft mijn paard de schuld, meneer. Maar u bent de schuldige! U rijdt het niet, u helpt het niet, u begrijpt het niet. Nou is het dan een wonder dat het u ook niet snapt? Weest u maar blij dat het u niet afgooit als u aan dien teugel rukt. Dat doet het paard pijn in z'n mond. Denkt u dat het voor z'n plezier door beginnelingen bere den wordt?" „Neen", zei ik. Eigenlijk had ik wel medelijden met Ca roline en in 't algemeen met alle paarden. Sinds de mensch hen veroverd heeft hebben ze mijns inziens niet veel plezier meer gehad. Als ik mij in hun bestaan trachtte te verplaat senMaar neen, zij vergen ook minder van het leven dan wij. Een vriendelijk woord, een klopje op den hals, een klontje suiker na een uur moeizaam leerlingen-vervoer scheen hen al gelukkig te stemmen. Alleenhet bleek zoo duivels lastig hen geen pijn te doen en geen „hulpen" toe te passen die het tegendeel waren en waarvan zij (om in hmi sfeer te blijven) kop nog staart konden maken! „Hoe", vroeg ik mij maar steeds af, „win ik toch de vriendschap van het paard?" De litteratuur, ook op dit punt uitvoerig, bleek velerlei inlichtingen te geven maar zij vonden allen haar kern in dit hoofdpunt: door het goed te berijden. En doe dat nou eens na tien of twintig lessen! „Hakken omlaag!opent met een waarlijk idyllisch beeld van de verhouding baas-paard. Dit is een boekje, geschreven Voor den be- ginnenden ruiter door W. P. C. van der Horst. Rapportganger van wijlen Generaal Jou bert. Hij en zijn ros moeten als boezem vrienden door het Afrikaansche veld gesneld zijn terwijl de dum-dum-kogels van de rooi- neks om hun hoofden vlogen. En welke er varing deed Van der Horst op als hij het den volgenden dag kwam zadelen voor een nieuwen rit langs den grafkuilrand? Luistert naar hem: „In volkomen rust maakt het paard een min of meer loomen indruk. Dit is echter bedriege- lijk, want het neemt elk geluid-waar en weet het meestal •thuis te brengen. Interesseert dit het, hoort het bijvoor beeld zijn baas, dan gaat anmididellijk het hoofd omhoog, de ooren worden gespitst, het neemt over het geheel een levendige houding aan en een verwel komend laag ge grinnik kondigt zijn verheugenis aan. Dan is het niet eer tevreden voor het toege sproken is en even aangehaald". Zoo deed dus het paard van dien Van der Horst, als het met hem mocht gaan rapport rijdenmet èen veel slechter kans dan hij vanwege het grootere trefvlak. Het verwel komde hem met gegrinnik! Maar als ik de manége binnenschreed hadden nóch Caroline, noch Jupiter, noch Polonius, noch een van de anderen ooit de geringste neiging tot blijdschap getoond laat staan gegrin nikt terwijl ik toch alleen maar een uur met ze wou rond rijden, zonder eenige be schieting door derden. Jupiter snoof meestal even, hetgeen een blijk van minachting scheen, Sans Souci negeerde mij volkomen en Beauty keek altijd naar de manégeklok. Het geen natuurlijk het verwijt inhield: ben je alweer een kwartier te laat? Beauty keek trouwens ook tegen het eind van het uur al tijd naar de klok en doet dat nog: wij zijn ervan overtuigd dat zij er den tijd af leest. Een extra-intelligent paard, die Beauty. „Zijn ze blijer als ze jou zien?" vroeg ik Floris. „.Neen", zei hij treurig. „Geen zier. Ajax heeft laatst geprobeerd de deur uit te komen toen hij mij zag. En Madeleine heeft een hekel aan me. Die knarsetandde onlangs". „Is dat nou alleen omdat we niet goed rij den?" „Nou", zei Floris en hij klaarde wat op, „vol gens mij zit er meer achter. Hun echte eigen baas heeft hen getraind. Ze kennen zijn ge zicht, zijn zit, zijn hand, zijn hakken en ook zijn gewicht. Dat lijkt me belangrijk: hij is lichter dan wij. Ook is hij het die hun goed eten geeft en een warme stal. Dat moet toch van beteekenis zijn! Een mensch grinnikt ook vriendelijk, al is het soms alleen maar uit voorzichtigheid, als hij den medemensch ont moet wiens salaris hem goed eten en een warme stal verzekert. Zal ik je eens wat zeggen? ik geloof dat wij het nooit zoover zullen brengen dat zij ons met een verwelko mend laag gegrinnik begroeten". „Da's toch jammer", vond ik. „Nee. Nu ik het overdacht heb kan ik het best begrijpen. Ik ben al blij als ze niet grin niken als ik er ooit eens af val. Wat zijn wij nou voor die paarden? Gewone klanten van de zaak. En dan nog slecht-rijdende Hij zag het te somber in. Den volgenden avond, toen ik Mimi op den hals geklopt had met de rechterhand links, zooals het volgens de paardengeleerden moet en daarna was afgestapt en haar een klontje had gepresenteerd wreef zij hartelijk met haar neus langs mijn schouder. „Kijk dat nou 's!" zei ik voldaan. Floris antwoordde niet. Zijn paard, Ajax, kreeg net een hoestbui. Wellicht om zijn lachen te verbergen. R. P. „Staphorster Boertje" zeer ernstig gewond. Internationale Vredescampagne. Arnold Forster over de a.s. Volkeren Vredes conferentie te Londen. Als lid van het uitvoerend comité van de internationale vredes-campagne en het inter nationaal verbond van vereenigingen voor Volkenbond en Vrede, heeft de heer Arnold Forster Maandagmiddag voor de pers een en ander verteld over de a.s. Volkeren-Vredescon ferentie. welke van 1114 Februari te Londen zal worden gehouden. De strijd tegen den oorlog is thans in een urgent stadium gekomen door het Japansch- Chineesche conflict en de houding van de Volkeren hiertegenover zal het voornaamste onderwerp van de conferentie uitmaken. Spr. meende, dat, wil men den vrede redden, men China moet redden, omdat een slagen van de Japansche krijgsverrichtingen, ontketening van een grooteren oorlog beteekent. Voor Nederland met zijn kwetsbare ligging in Europa en zijn gevaarlijke situatie in Ne- derlandsch Oost-Indië is de kwestie zeer be langrijk. Spr. was daarom naar Nederland gekomen om de opinie van het Nederlandsche volk hier over te vernemen. Andere leden togen naar andere landen met hetzelfde doel. De hertogin van Atholl ging naar den Balkan, mr, Vyvyan Adams naar ver schillende landen in Midden-Europa en Ver non Bartlett, een Engelsch journalist, trok naar China om op de conferentie verslag uit te 'brengen over zijn bevindingen. Het doel van het bezoek van den heer For ster aan Holland is nu de belangstelling van de Nederlandsche bevolking voor het probleem te winnen, opdat ook Nederland op genoemd congres vertegenwoordigd zal zijn. Van hier vertrekt de heer Forster naar dp Scandinavische landen. Voorts is een technisch comité ingesteld, dat de economische verhoudingen van de ver schillende landen bestudeert en advies uit brengt over eventueel te nemen maatregelen, zooals boycot enz. Lid van dit comité zijn o.a. Ed. Herriot en Sir Arthur Saltes, terwijl ook vermoedelijk een Nederlandsch afgevaardigde in dit comité zal- zitting nemen. Personeel breidt zich steeds uit. Nederlandsch fruit naar Zuid- Af rika? Maar ook invoer uit Zuid-Afrika in ons land. In verband met de besprekingen welke de gezant der Zuid-Afrikaansche Unie thans in Zuid-Afrika heeft gevoerd, deelt mr. L. Niemöller, secretaris van het Centraal Bu reau voor de Veilingen in Nederland mede, dat de besprekingen van dr. Van Broekhui zen als een vervolg op de onderhandelingen met den bond Westland kunnen worden be schouwd. Het Centraal Bureau voor de Veilingen heeft thans reeds de moeilijkheden onder zocht, die het druivenvervoer naar Zuid- Afrika in den weg staan. Met medewerking der Nederlandsche re geering worden momenteel proeven genomen met z.g. gekoelde containers, waarin de drui ven gedurende de lange zeereis niet kunnen bederven. Mr. Niemöller achtte de bewering van de Zuid-Afrikaansche fruitbeurs, dat men in 1938 een millioen kisten fruit in Ne derland zou willen importeeren, wel wat al te optimistisch. Een kwantum van 25 mil lioen K.G. fruit uit Zuid-Afrika per jaar zou meer zijn dan onze hinnenlandsche markt kan verdragen. Tegenover deze import van Zuid-Afrikaansch fruit zou dan natuurlijk ook een grootere export van Nederlandsch fruit naar Zuid- Afrika moeten staan en wel in de maanden, dat daar de druiven schaarsch zijn. De heer Tj. Reitsma, secretaris van den Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, gaf als zijn meening te kennen, dat er in wintermaanden in ons land zeer zeker wel behoefte zal zijn aan Zuid- Afrikaansch fruit, mits dit niet te duur en van goede kwaliteit is. De kleinhandel juicht de plannen toe, maar zal daarvan alleen kunnen profiteeren, wan neer de initiatiefnemers er in slagen de on kosten en daarmede de prijzen laag te hou den. Tegen een onverlichte auto gereden. Maandagmiddag omstreeks half zes is den Rijksstraatweg tusschen Zwolle en Lichtmis nabij de Steenen Wetering, een per sonenauto, bestuurd door den kruidendokter K. J. Stegeman uit Staphorst, beter bekend als het „Staphorster boertje" tegen een aan den kant van den weg staande onverlichte vracht auto van den expediteur Martens uit Utrecht gereden. De botsing was zoo hevig, dat het voorste gedeelte van de auto van den heer S. geheel onder de laadbak van de vrachtauto- schoof. Met groote moeite hebben toegescho ten personen den bestuurder uit de ravage bevrijd. Uit het geneeskundige onderzoek bleek, dat hij een zware hersenschudding, ernstige hoofdwonden, een ingedrukte horst- kas en een beenbreuk had opgeloopen. In hoogst zorgwekkenden toestand is het slacht offer naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De heer Stegeman kwam uit Zwolle, waar hij een „zitdag" had gehouden en was op weg naar zijn woonplaats. Hij reed met kalmen gang over den natten asphalt-betonweg. De vrachtauto was defect en had reeds van des ochtends zeven uur af onbeheerd gestaan. De marechaussee heeft de overblijfselen van ide voertuigen in beslag genomen. ONGELUK OP IJZERGIETERIJ. Een ernstig, drie licht gewond. Oip de ijzergieterij „Vulcanus" te Vaassen Zaterdag de werkmeester Stevens ir gloeiend ijzer gevallen. Met ernstige brand wonden is hij naar het gemeente-ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Drie andere ar beiders, die m de nabijheid van Stevens werkten, kregen lichte verwondingen. Na ter plaatse te zijn verbonden konden zij op eigen gelegenheid naar huis gaan. Omtrent de oorzaak vernemen wij, dat de werkmeester tijdens het ijzergieten op een leeg olievat stond. Onder het werk is- gloei end ijzer onder het leege olievat geloopen. Door de hitte hebben zich hierin daanpen ont wikkeld, welke tot ontploffing zijn gekomen. Het vat vloog daardoor uit elkaar met bo venstaand noodlottig gevolg. Koninklijke Vereeniging „Koloniaal Instituut''. Overdracht voorzitterschap. In de Maandagmiddag gehouden vergade ring van den raad van beheer van het Kolo niaal Instituut heeft de heer mr. dr. A. Baron Röell het voorzitterschap overgedragen aan zijn opvolger in deze functie, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Hierna heeft de onder voorzitter de heer W. C. Bonebakker den heer Röell namens den raad van beheer dank ge zegd voor 't vele dat door hem als plaatsvervan gend voorzitter en als voorzitter gedurende veertien jaar voor het koloniaal instituut is gedaan en hem vervolgens namens den raad van beheer de gouden medaille der vereeni ging overhandigd Weerhetoude liedje! Laat het niet zoovef komen, maar neem bij een opkomende kou onmiddellijk ASPIRIN. Aspirin is een pro duct. Oranjeband en »8ayet«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid (Adv. IngezMed.) Nationale feestdag wordt ook te Londen gevierd. Nederlandsche kolonie bereidt kerkdienst en feestelijkheden voor. De Nederlandsche kolonie te Londen heeft reeds alle voorbereidingen getroffen om, zoo dra de blijde gebeurtenis aan het Neder landsche Hof bekend zal worden, op pas sende wijze uitdrukking te geven aan haar vreugde. De uitnoodigingskaarten voor de speciale dankstonde, welke in de Nederlandsche kerk in Austin Friars bij de beurs zal worden gehouden, liggen reeds voor de verzending ge reed. De Nederlandsche legatie zal de officieele mededeeling van de Nederlandsche regeering telefonisch doorgeven aan den predikant. Wanneer het nieuws niet te laat in den avond bekend zal worden, zal de kerkdienst reeds den volgenden ochtend kunnen worden houden. Het kerkgebouw, dat uit 1550 dateert het was een geschenk van koning Edward "VT zal worden versierd. Behalve officieele maaltijden en andere feestelijkheden, die reeds zijn vastgesteld be staat het plan in het Tehuis voor de Neder landsche Zeelieden bij Billingsgate een feest te organiseeren. VEERKNECHT OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN Maandagmiddag omstreeks twee uur is de ongeveer 50-jarige ongehuwde veerknecht H. Gerritsen achterover uit een roeiboot gesla gen en verdronken. Wegens den sterkeen stroom in de rivier de Maas gebruikte de pont op het oogenblik voor de verbinding tusschen de Brabantsche naai de Geldersche zijde van de Maas den gierka- bel. De kabel moest worden nagezien en daar toe begaf de veerknecht zich in een roeiboot. Tijdens het werk is hij achterover uit de roei boot geslagen. Direct trachtten eenige opvaren den van de voor den loswal liggende schepen met een motorboot en eenige rooibooten den nog drijvenden knecht te bereiken, om hem door handreiking te redden. Tengevolge van den sterken stroom faalden deze pogingen echter. Rotterdamsche Diergaarde wordt verplaatst. Na tamelijk uitvoerige discussie heeft de ledenvergadering van de vereeniging „De Rot terdamsche Diergaarde" Maandagavond met 99 tegen 5 stemmen besloten de bestaande ver eeniging te ontbinden en het bestuur machti ging te verleenen den grond over te dragen aan de gemeente. Dit houdt in, dat de dier gaarde verplaatst zal worden van het centrum der stad naar een terrein in Blijdorp op onge veer tien minuten gaans van het station D.P. Het terrein van de huidige diergaarde wordt gedeeltelijk volgebouwd en gedeeltelijk be stemd voor park- en stratenaanleg. Uiterst nauwkeurige controle. Met de regelmaat en de accuratesse van een uurwerk wordt in het gebouw Spaarneplein 2 te 's-Gravenhage lede ren morgen de post behandeld, een post, die dagelijks uit tienduizenden brieven bestaat. Door de behandeling van die post, verwisselen iederen dag bedragen, varieerend van enkele cen ten tot duizenden gulden van eige naar, zonder dat deze daarvoor zelfs de minste moeite behoeven te doen. Op 16 Januari bestond deze belangrijke instelling, de Postchèque- en Giro dienst, twintig jaar, hetgeen voor ons aanleiding was, eens met den direc teur, den heer S. J. H. Wesselink te gaan praten. Onmiddellijk bleek deze bereid ons het een en ander van het bedrijf te vertellen. Inderdaad is, er, sedert de oprichting van den dienst veel veranderd, aldus de heer Wes selink en hij noemde ons eenige cijfers, die daarvoor het beste bewijs leveren. Bij den aanvang van den dienst op 16 Januari 1918, bedroeg het aantal postrekeningen 4000, thans is dit aantal' gestegen tot 312000. terwijl het aantal boekingen toenam van 1302874 aan het einde van 1918 tot 90000000 aan het einde van 1937. En dan vertelt de heer Wesselink. Hij blijkt 3 geschiedenis van het bedrijf door en door te kennen en daarbij is hij een onderhoudend prater, zoodat het prettig is, naar hem te luiS' teren. Hij vertelt van de eerste moeilijke jaren, van het prachtige werk van den heer M. G. de Bloeme, aan wien de voorbereiding tot de invoering van den dienst werd opgedragen. Van het gedecentraliseerde systeem, waarop deze zijn keuze had laten vallen, en waaraan ondanks de vele bezwaren, die het getoond heeft te bezitten ongetwijfeld de snelle ontwikkeling van den dienst, direct na de opening is te danken. Van het wetsontwerp van October 1919. tot inrichting van den Postchèque- en Girodienst tot staatsbedrijf, dat beoogde, den dienst ge deeltelijk te centraliseeren in eeu 25-tal agent schappen en de postkantoren alleen nog te belasten met de behandeling van stortingen en het uitbetalen van chèques. Dit wetsont werp ontmoette bij de behandeling echter een zoodanigen tegenstand, dat het door de Tweede Kamer werd verworpen. Er komen rimpels in het voorhoofd van onzen zegsman en zijn gezicht versombert: hij is genaderd tot een zwarte bladzijde in de ge schiedenis van het girobedrijf. Namelijk de centralisatie op 24 Augustus 1923. Zooals velen zich wellicht nog wel herinne ren zullen, zijn de zaken bij deze centralisatie niet naar wensch verloopen en de daarbi ontstane moeilijkheden hebben zelfs geleid tol sluiting van den dienst op 4 October 1923. In Mei 1924 volgde de benoeming van den heer J. Lazonder tot directeur van den dienst, terwijl de heer Wesselink benoemd werd tot inspecteur bij het bestuur, waarbij hem tevens de functie van onderdirecteur werd opgedra- heer Wesselink vertelt ons, hoe hij op 30 Juni van dat jaar aan het hoofd van een tien tal ambtenaren naar Brussel vertrok, om de werkwijze van het „Bureau des Cheques al daar te bestudeeren en hoe hij zich bij die gelegenheid omringd zag door menschen, be zield met den hartgrondigen wensch „hun dienst weer „aan het draaien" te krijgen, die bereid en in staat waren, zich alle verlangde opoffering daarvoor te getroosten. Dagen achtereen aldus de heer Wesse link trokken wij des morgens om half zes naar de Rue Ducale, waar dit bureau geves tigd was, en 's avonds, na afloop van dep dienst werd het waargenomene besproken en verwerkt, zoodat wij direct konden overgaan, tot het verzamelen van de gegevens, benoo- digd voor de instructiën, welke bij de dienst uitvoering in ons land zouden moeten worden gevolgd. Zwaar werk verricht. Er is in die warme Julidagen van 1B24 veel en zwaar werk verricht, dat heel wat hoofd brekens heeft gekost, want het was niet, zoo als door leeken wel eens wordt verondersteld, een eenvoudig eopieeren van de Belgische werkwijze, doch het betrof het verkrijgen van gegevens tot in de kleinste bijzonderheden over het verloop van verschillende onderdee- len van den dienst, om daarvan, voor zoover mogelijk, gebruik te kunnen maken bij het opzetten van een voor Nederland bruikbaar systeem. Het mooiste was, vervolgt de heer Wesse link, dat wij tijdens de terugreis nog een oogenblik voor „staatsgevaarlijk" werden aan gezien. Dat zat zóó, bij de visitatie door de douane werd onder anderen een groote koffer open gemaakt, die niets dan papieren bevatte, geschreven en gedrukte paperassen, onze aanteekeningen. De douane vertrouwde deze echter niet erg en legde eenig begrijpelijk wantrouwen aan den dag jegens de bedoelin gen van den vervoerder. Gelukkig konden wij de zaak echter spoedig duidelijk maken en aantoonen dat de papieren geen staatsgehei men bevatten. Reeds in Augustus konden de eerste proef nemingen volgens het nieuwe systeem plaat; hebben en op 1 October 1924 „draaide" de dienst weer, aanvankelijk voor de eerste tien duizend rekeningen. De zaken verliepen ver der zoo naar wensch, dat de verdere her openingen wekelijks met tienduizend, lat-er met twintigduizend rekeningen konden ge schieden, zoodat op 10 November wederom van alle rekeningen gebruik kon worden ge maakt. Sedertdien is de dienst bezig, zich op na tuurlijke en rustige wijze te ontwikkelen. Voortdurend tracht men tegemoet te komen aan nieuwe eischen van het publiek, voort durend wordt ook het arbeidsterrein uitge breid. Wanneer giro in Indië? De hoop is nu gericht op de invoe ring van een postcheque en girodienst in Nederlandsch Indië, want, aldus de heer Wesselink, het is te gek, dat men van Nederland uit, wel een gere geld giroverkeer met bijvoorbeeld de Fransche koloniën kan onderhouden, terwijl dit voor Nederlapdsch-Indië nog steeds tot de vrome wenschen be hoort. Het is begrijpelijk, dat ook de interne orga nisatie in de af geloopen jaren groote veran deringen heeft ondergaan en door de vrien delijke bemiddeling van den heer Wesselink zijn wij in staat gesteld, onder deskundige lei ding een rondgang door het gebouw en de verschillende afdeelingen te maken. Er zullen wel niet veel menschen zijn, die, wanneer zij bijna dagelijks den groenen om slag van den girodienst tusschen de post vin den, zich een oogenblik rekenschap geven van de inspanning en de moeite, welke het kost, om de regelmaat in de ontvangst, waar aan de rekeninghouders reeds sedert lang ge woon zijn, te verzekeren. Gezant te Brussel benoemd. Bij K. B. is mr. K. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten benoemd tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij het E sche en bij het Luxemburgsche hof. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. De colleges aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam zullen, na het bekend worden van de geboorte van het Prinselijk kind worden gestaakt. Ook den volgenden dag, den nationalen feestdag, zullen geen col leges worden gegeven. Sorteering der biljetten. We komen in een der eerste afdee lingen. Tientallen rappe meisjeshan den woelen vliegensvlug in groote stapels biljeten, welke bij manden- vol worden binnengebracht. Woelen is eigenlijk niet het juiste woord, want met feillooze zekerheid worden de biljetten gesorteerd, eerst op tienduizendtallen, daarna op dui zendtallen, welke dan op hun beurt worden uitgelegd tot honderdtallen. Niet één keer grijpen de handen mis; zonder een seconde van aarzeling verhuist elk biljet naar het stapel tje waar het thuishoort. Nog steeds heeft men hier niets anders op gevonden. Dit moet dag in, dag uit met de hand geschieden, maar die handen zijn zoo goed getraind, dat fouten tot de zeer groote uitzonderingen behooren. Op de andere afdeelingen is ér natuurlijk in den loop der tijden veel gemechaniseerd en verbeterd. Voor het afstempelen van de stortingsfor mulieren zijn twaalf machines aanwezig, zoodanig ingericht, dat tien a vijftien bil jetten tegelijkertijd van de dagteekening van behandeling worden voorzien. Vroeger moest men deze biljetten, die zooals men weet uit drie stukken bestaan, driemaal onder de machine schuiven, Dit kostte teveel tijd en de technische afdeeling van den dienst heeft de machines zoo verbeterd, dat de drie dee- len van het biljet thans in één keer geperfo reerd worden. Vooruitgang! overal is het te bespeuren. In de drukkerij, waar thans nog, in een hoekje, de geheel verouderde drukpers staat, waarmee jaren geleden begonnen werd en die zonderling afsteekt bij de groote mo derne persen, die thans in gebruik zijn. In de afdeeling expeditie, waar de oude briefsluit- en stempelmachlnes vervangen zijn door twee nieuwe, die elk 45000 brieven per uur dichtplakken en van een poststem pel voorzien, Geperfectioneerd controle-systeem. We komen op een der rekening-courant zalen, de hoof dader van het girobedrijf, waar het boeken, het tegenboeken, het tellen en het controleeren van de stortingen, over schrijvingen en cheque-adviezen geschieden. Honderden meisjes zitten hier ingespan nen te werken Het geperfectioneerde con trole-systeem, sluit het maken van fouten zoo goed als uit, maar het blijft voortdurend oppassen, aangezien men het niet alleen op de controle mag laten aankomen. Er zijn vele van deze zalen en er komen er nog voortdurend bij Voor elk honderdtal nieuw geopende rekeningen wordt weer een drietal meiskes vereischt, twee boeksters en een te- genboekster. Zelfs de gangen worden benut als werk ruimte. Op verschillende gedeelten zijn hier bijvoorbeeld de telmachines ondergebracht. Tenslote verbazen we ons nog even op de adresseer-afdeeling, waar opnieuw blijkt hoe goed verzorgd deze dienst is, tot in alle on- derdeelen. Er zijn namelijk twee stel briefomslagen van alle rekeninghouders, waarvan één stel zich op de afdeeling rekening-courant be vindt, het andere op de adresseer-afdeeling. 's Middags, nadat de afrekeningen zijn ver zonden, worden de bakjes, die dan het in complete stel bevatten naar de adresseer- afdeeling overgebracht, terwijl het aldaar aanwezige gecompleteerde stel naar de af deeling rekening-courant wordt terugge bracht. Voor het aanvullen van de omslagen loopen de plaatjes dagelijks alle door de adresseermachines; de bediensters, die de omslagen stuk voor stuk omslaan, drukken echter alleen die plaatjes af. voor zoover be treft de nummers, welke aan de reeks ont breken. Dertienhonderd man personeel werken in het gebouw aan het Spaarneplein. Hoeveel dat is kan men nagaan als men bedenkt dat bijvoorbeeld in het gebouw van de grootste bankinstelling te Amster dam „slechts" een personeel van achthonderd man werkt. En nog groeit dit aantal voortdurend, zoo als ook het aantal rekeningen bijna dage lijks toeneemt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5