Direcfeur van de „Arnoutfabriek" voor het Kantongerecht. Vijftal meiakte heele buurt onveilig. KANTONRECHTER. Verdacht van overtreding der Arbeidswet. Dr. Ir. A. H: W. Hacke en de heer Zaalberg getuigen. Ambtenaar eischt boete van f 6 of 3 dagen HAARLEM Donderdag. Het kantongerecht kwam heden morgen !n een extra zitting bijeen. Behandeld werd de zaak tegen den directeur van de kunstzandsteenfa- briek „Arnout" te Hillegom, de heer A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, die terecht stond wegens overtreding van de Arbeidswet. De directie van de „Arnout" had indertijd een z.g.n. „Armoe-vergunning" gekregen, hierdoor mocht in de fabriek in plaats van 48, 55 uur gewerkt worden. Deze vergunning was verstrekt op grond van het feit dat de fabriek anders onmogelijk zou kunnen con- curreeren met de Belgische fabrieken en de productie van roodsteen. Deze maatregel wekte echter nogal verzet bij de arbeidersorganisaties. De toenmalige minister Verschuur heeft toen bemiddeld na eenige vergeefsche pogingen werd een twee-ploegenstelsel ontworpen met een werk tijd van zeven uur tot vijf uur overdag en van 's avonds zeven uur tot 's nachts vijf uur. Zoowel de heer Zaalberg, die toen di recteur-generaal van Arbeid was, als de or ganisaties gingen hiermede accoord. De „Armoe-vergunning" werd nog voor twee jaar verlengd, in dien tijd zou dan alles in de fabriek omgebouwd worden voor invoering van het twee ploegenstelsel. Deze reorganisatie vergde een bedrag van Vy4 millioen gulden, de productie zou dan echter tot 200 millioen steenen opgevoerd worden. Minister Romme heeft eenigen tijd geleden een enquête in laten stellen die tot resultaat had dat de minister, dr. ir. A. H. W. Hacke liet weten, dat bij het geven van vergunnin gen in het vervolg rekening moet worden gehouden met wat in een tak van bedrijf in zijn geheel als normaal moet worden be schouwd. De laatst gegeven vergunning voor den nachtarbeid dateert van 29 Mei 1937, was verstrekt voor den tijd van 6 maanden, sindsdien is sinds eind November bijna elke week proces-verbaal opgemaakt. Baron van Hardenbroek, die verdedigd werd door mr. F. v. d. Goot uit Haarlem las aller eerst een uitvoerige verdediging voor. Spr. begon met te verklaren dat hij nog nooit we gens een overtreding van de Arbeidswet is vervolgd Spreker baseerde zijn verdediging op deze drie punten: le. Er staat vast dat de ombouw in de fabriek volgens de regeling van 1929 geschikt te maken voor het twee ploegenstelsel heeft plaats gevonden. 2e. Dit is gedaan na vergunning om met het twee ploegenstelsel te werken. 3e. De vergunning werd plotseling in November 1937 geweigerd, terwijl er nog vele leveringen liepen, waardoor de fabriek in een dwangpositie kwam. Uitvoerig schetste de heer van Harden- Broek het ontstaan en de groei van de kalk zandsteenfabriek en de moeilijkheden die in den beginne overwonnen moesten worden. Vooral na de val van de Belg. franc in 1920 had men veel last van de Belgische concur rentie. Sedert 1920 wordt in deze fabriek reeds met het twee ploegenstelsel gewerkt. Deze regeling is technisch juist en ook uit sociaal oogpunt bezien gunstig, want 75 pet. van de arbeiders werken overdag en slechts 25 pet. des nachts. De bestrijding van de zijde van de arbeiders tegen deze regeling is, volgens spre ker, naar realiteit, onverklaarbaar. Door de heer Zaalberg is de fabriek in '29 onderzocht en door dr. ir. A. H. W. Hacke in '33, zoodat geconstateerd is geworden dat de noodzake lijke verbouwing die 1.200.000 gulden gekost heeft, inderdaad ook plaats gevonden heeft. Als eerste getuige werd hierna gehoord dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid. Spr. deelde mede inderdaad in 1933 de fabriek bezocht te hebben. Verdediger: Waren de bijzondere omstandig heden die aanleiding gaven tot het verleenen van de „arbeidsvergunning" omstandigheden die voor elke industrie onder normale omstan digheden aanleiding zou hebben gegeven tot het verstrekken van die vergunning? Getuige: Ja. Vervolgens werd gehoord een technisch ambtenaar van het Departement die indertijd een onderzoek naar den toestand in de kalk zandindustrie heeft ingesteld. De verdediger stelde ook deze getuige verschillende vragen waar deze echter slechts enkele van kon be antwoorden. Ook de accountant die een onderzoek had ingesteld, kon evenmin veel verklaren. Als eerste getuige a décharge werd gehoord de heer S. W. J. van Sierenberg de Boer, hoofdinspecteur vaan den Arbeid, die het ver baal opgemaakt heeft. Getuige verklaarde, dat de fabriek uitste kend ingericht was en dat de fabriek geheel en al ingesteld is op het twee ploegenstelsel. De heer C. J. C. Zaalberg, oud-directeur-ge neraal van den arbeid en thans directeur van de maatschappij tot bevordering van de na tionale scheepvaartbelangen vertelde nog eens uitvoerig hoe de reading van '29 tot stand is gekomen. De heer Zaalberg verrast Spreker was eenigszins verrast door het in trekken van de vergunning aan deze fabriek door minister Romme, temeer daar noch mi nister Gelissen noch minister Slingenberg hiertoe waren overgegaan. Spr. beschouwt de werkwijze van de „Ar nout" is een groot economisch voordeel, daar hierdoor de bouwmatrialen goedkoop worden. De bijzondere omstandigheden die vroeger aanwezig waren om de vergunning te verlee nen zijn ook thans nog aanwezig. Een steenfabrikant uit Maastricht verklaar de met den heer Hardenbroek kennis gemaakt te hebben tijdens de ordeningspogingen in de baksteenindustrie. Dit heele gedoe, aldus spr., vindt zijn oor zaak in een politiek van het slechtste allooi, waar de heer Hardenbroek het slachtoffer van dreigt te worden. De „Arnout" is de best ge organiseerde fabriek van het heele land en daardoor steekt nu de concurrentie den kop op. Requisitoir. De kantonrechter mr.. P. H. F. Bijl de Vroe I gaf thans het woord aan den Ambtenaar van het O. M., mr. Broerse, die aan wilde nemen dat verd. ter goeder trouw had gehan deld, maar deze zaak van groot principieel belang achtte. Spr. eischte drie boeten van f 6 of 3 dagen wegens overtreding van de Ar beidswet. Welke belangen botsen er? De verdachte wilde bij zijn overtreding ook iets verdedigen. Gering belang van overwerk moet tegen het groote verlies van ondernemer afgewogen wor den. Eenerzij ds staat de Arbeidswet, ander zijds het algemeen belang. Welke norm is er overtreden? De socialè kant van de over treding van den kinderarbeid .beperking ar beidsduur en tegengaan van gevaarlijken arbeid moet bezien worden. Goedkoop steenen produceeren beteekent goedkoope woningen en lage huren. Dit is een sociaal belang. Het pleidooi. Het pleidooi werd gevoerd door Mr. F. v. Goot, die een beroep deed op art. 410 W. Strafr. en art. 28 sub b. Het is waar dat ver dachte na zes uur heeft doen werken, aldus de verdediger. Dit was echter wegens wettelijk voorschrift toegestaan. Naar den aard is ver gunning- in de wettelijke beschikking tijdelijk. De vergunning is intusschen afgeloopen. Doch onveranderd is gebleven art. 28 lid 5 der Ar beidswet. Verdachte blijft de bevoegdheid hier aan ontleenen. Een tweede rechtvaardigings grond is het artikel 83, lid 6 der Arbeidswet. De rechter moet nagaan of de overtreding onder de gegeven omstandigheden rechtvaar dig is. De vroegere omstandigheden, waaraan ver dachte zijn bevoegdheid ontleent, zijn niet verdwenen met het intrekken van de over- werkvergunning. Het mooie bedrijf is tot ondergang gedoemd wanneer het op de aangegeven wijze zou moeten werken. De vrees bestaat voor geldelijke schade wanneer deze overtreding niet wordt toege staan. De arbeidswet wordt tegenwoordig j_ bruikt als middel om productie te beperken, in afwijking van de bedoeling van den wet gever. De „Arnaut" verlangd geen schadevergoe ding. Er bestaat echter vrees voor moreele schade. Het vertrouwen in een rechtvaardig staatsbeleid is een hoog ding. Het gaat om het levenswerk van den man. De rechtvaardigheid speelt in deze kwestie een groote rol. Het is geen loutere kwestie van belangen. Is er een grens in de wetgeving? Is er een rechter, die zelfs tegenover de overheid de grens van de wetgeving handhaaft? De verdediger concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Repliek van het O. M. De ambtenaarvan het O. M. antwoordde: Art. 42 Wetboek van Strafrecht is hier niet toepasselijk. Aan den minister komt geen wet gevende macht toe. Deze vergunningen dragen een geheel ander karakter van de besluiten der wetgevende macht. De rechtsprekende macht heeft zich van oordeel over de uitvoerende macht te onthou den. De rechter zou sociaal autoriteit worden! Het O.M. wil niet den nadruk leggen op het moreele belang. De persoonlijke omstandigheid, dat de fa briek „De Arnaut" niet kan bestaan wanneer de door de regeering bepaalde voorwaarden worden toegepast, is geen argument voor ont slag van rechtsvervolging. Het O.M. persisteert bij zijn eisch. Hierna complimenteerde Mr. v. d. Goot den ambtenaar van het O. M., die z. i. zijn carrière met de onderhavige argumenteering zeer ver dienstelijk begonnen was. De verdediger onderstreepte nog eenige punten met zijn pleidooi en wilde met name niet beweerd hebben, dat aan een minister wetgevende kracht wordt toegekend. De ver dediger persisteerde nog zijn verzoek om ont slag van rechtsvervolging. Hierop volgde verdaging. De kantonrechter zal over 14 dagen schrif telijk vonnis wijzen. IJMUIDEN MARKTBERICHTEN. IJmuiden, 21 Januari 1938 (A.N.P.) Tarbot per kg. f 1.260.96 Tong per kg. f 1.16—0.96 Heilbot f 0.96—0.60 per kg. Griet f 28—15 per 50 kg. Groote schol f 1511 per 50 kg. Middelschol f 1512 per 50 kg. Zetsehol f 17.50—16 per 50 kg. Kleinschol f 167.10 per 50 kg. Schar f 8.50—6 per 50 kg. Groote schelvisch f 2120 per 50 kg., Middel schelvisch f 20 per 50 kg. Kleinmiddel schelvisch f 1917 per 50 kg. Kleine schelvisch f 169 per 50 kg. Groóte gul f 12.5010 per kg. Kleine gul f 105.50 per 50 kg. Wijting f 13—2.50 per 50 kg'. Versche haring f 105.60 per 50 kg. Kabeljauw f 3016 per 125 kg. Vleet f 2 per stuk Leng f 1.20 per stuk Koolvisch f 1.100.30 per stuk. Rog f 18.50 per koop. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. (Versche Visch) Tarbot 0.50—1 per KG. Griet 0.40—0.60 per KG. Tong 0.801 per KG. Groote schol 11.90 per 50 KG. Middel schol 11.8013 idem. Kleinschol 8—11 idem. Schar 6.506.60 idem. Bot 2.102.60 idem. Schelvisch 1.652.25 idem. Leng 2.80 per stuk. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt de trawlloggers SCH. 72, J. Wester duin met 1.050, de Sch 225, W. Rog met 1.432 besomming. Van de kanaalvisscherij kwamen binnen de haringlogger Sch. 342, W. de Graaf met 14 kisten versche haring, welke 8 per kist deden. De Sch. 342 eindigt de haringvisscherij. NAAR ZEE Heden zijn vertrokken: B'loemendaal IJM. 71, Neptunus IJM. 87, Gloria IJM. 37, Caroline IJM. 26, Derika 5 IJM. 418, Maria van Hattem IJM. 1, Raaf IJM. 432, Zeeleeuw IJM. 27, Zee hond IJM. 70, Aneta IJM. 82, Betje RO 16. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden 220 Eveline IJM. 115 f 2190 65 Johanna IJM. 107 „1160 110 Knikker IJM. 4 1600 65 Bruinvisch IJM. 97 „1170 Loggers met versche visch: SCH 19 f 1370; SCH 250 f 1140. Loggers met versche haring: KW 151 f 300; KW 176 f 91; KW 43 f 190 KW 123 f 1580. Op 21 Januari werden 334 kisten met ver sche visch aangevoerd. DIEFSTAL Hedennacht hebben agenten van politie een IJmuidenaar op heeterdaad betrapt bij het stelen van een slijpsteen met toebehooren van een in aanbouw zijnd huis aan den Velserduin- weg. Bij onderzoek bleek de aangehoudene zich tevens aan diefstal van andere voorwerpen te hebben schuldig gemaakt. VERWACHTE VISCHAANVOER. Martha IJM 165, vangst 10 manden tong, 5 manden tarbot, 25 manden groote schol, 15 manden kleine schol, 15 manden wijting en gul, totaal 70 manden. Beatrice IJM 118, vangst 10 manden tong, 7 manden tarbot, 32 manden groote schol, 10 manden kleine schol, 25 manden wijting, totaal 84 manden, benevens 20 - stuks stijve kabeljauw, Sumatra IJM 253, vangst: 100 manden di versen, benevens 900 kabeljauwen. HARINGVISSCHERIJ THANS GEëINDIGD. Met de 4 Katwijksche loggers, die heden aan den afslag waren zijn de laatste sche pen van de haringvisscherij teruggekeerd, zoodat deze thans als geëindigd beschouwd kan worden. Brandstichtingen, diefstallen, pogingen tot vergiftiging. VELSEN DIEFSTAL VAN KOPER. De politie heeft gistermiddag vier jongens aangehouden van 14 tot 17 jaar, allen wonende te Velsen-Noord, wegens diefstal van koper van een fabrieksterrein alhier. In verband met dezen diefstal is later een inwoner van Bever wijk aangehouden, verdacht van heling van dit koper. BILJARTEN. Om het Wereldkampioenschap cadre 45—2. Bewoners durfden geen aangiften te doen. Ruim twee maanden geleden werd aan den Heyschendijk bij Rotterdam ingebroken, in verband met welke in braak twee mannen werden aange- - houden. Bij nader onderzoek bleek dit tweetal heel wat op z'n kerfstof te hébben. Ook twee andere mannen en een dienstbode waren bij verschillende misdaden brandstichtingen, pogin gen tot vergiftiginginbraken en dief stallen betrokken geweest en en kele van hen hadden bij de bewoners van de Heyplaat zoo'n angst weten te verwekken, dat meermalen geen aan gifte van een misdrijf werd gedaan, omdat men voor xvraakneming be vreesd was. Nadat de inbraak aan den Heyschendijk en nog eenige andere diefstallen waren opgehel derd, bleek, dat de 32-jarige schipper A. J. G. en zijn 23-jarige kostganger W. van D. die woonden aan boord van een woonschuit, die in het Balkengat ligt, ook ten nadeele van den landbouwer P. de H. te Pernis een varken hebben gestolen. Dit werd een aanknoopings- punt voor het verdere onderzoek, want spoedig kwam vast te staan, dat bij den diefstal van het varken ook meegeholpen had de 23-jarige M. C. D. uit Pernis. Deze D. is naar het huis van bewaring overgebracht, terwijl bovendien tegen den 24-jarigen A. v. d. B., een familie De aanvaring van de Damslerdijk. Te Antwerpen begonnen. Groote overwinning van Sweering tegen De Leeuw. Onder groote belangstelling zijn Donder dag in het biljart-paleis te Antwerpen de wedstrijden om het wereldkampioenschap cadre 452 begonnen, waaraan vertegen woordigers van België, Nederland, Frankrijk. Duitschland en Oostenrijk deelnemen. De twee Nederlandsche deelnemers Swee ring en De Leeuw kwamen het éérst tegen elkaar uit. De Leeuw was het eerst aan de beurt, maar hij miste en toen Sweering aan stoot kwam, bleek dat ook hij de noodige vastheid miste. Na een drietal beurten had Sweering kans, de vrije positie uit te buiten, maar hij stootte te krachtig en moest deze fout met een massé herstellen. Hij bracht het tot 28 en miste daarna een doorloopstoot. Na zeven beurten was de stand 5937 ten gunste van Sweering, hetgeen voldoende bewijst, hoe weinig schot er in deze partij zat. Het geluk te aan De Leeuw niet, zich te herstellen. Sweering wist met kleine series zijn voor sprong langzamerhand te vergrooten; hij ielde alles in het werk, om de lijn uit te bui ten. Hij kwam er steeds beter in, toonde be ter maatgevoel en scoorde een uitstekende serie van 65, welke door een masqué werd onderbroken. Na 14 beurten had Sweering reeds een voorsprong van 23877. De Leeuw was er hopeloos uit. De partij had verder een regelmatig verloop en werd met 400—160 door Sweering ge wonnen. De uitslagen luidden: pnt. brt. h.s. gem. Sweering 400 22 65 18.18 De Leeuw 160 22 22 7.27 Cote 400 18 80 22.22 Chassereau 310 18 70 17.22 Joachim 400 32 50 12.50 Schwarzer 304 32 49 9.50 Gabriëls 400 6 215 66.66 Moons 145 6 44 24.16 Chassereau 400 17 109 23.57 Sweering 221 17 57 13.00 Gabriëls '400 10 163 40.00 De Leeuw 1 47 10 13 4.70 VOETBAL. Wijziging wedstrijdprogramma. Blijkens de Offic. Mededeelingen in de .Sportkr." hebben o.a. de volgende wijzigingen in het wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag plaats gehad: Ingelascht zijn; Bloemendaal—Schoten HalfwegSpaamevogels H. E. D. W.—Quick V. D. L.Hoek van Holland Uitgesteld werden: B. F. C.—Zeeburgia Hoek van Holland—Neptunus FrisiaL. S. C. Steenwijk—F. V. C. ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG. Zoor Zaterdagmiddag staan zes wedstrijden op het programma. In de eerste klasse krijgt S. V. bezoek van Watervliet. De gasten krijgen hier een kans gelijk te komen met O. K. I. Haarlem 1—Patri monium 1 wordt een spannende ontmoeting. De eerste kan door een overwinning haar con- curente ver achter zich houden. Wint Patri monium dan wordt het verschil zeer gering. Ook de tweede klasse geeft, evenals de der de, elk twee wedstrijden. Meerlebosch en T. H. B. verschillen niet veel. Wint Meerlebosch, dan wisselt ze van plaats met T. H. B., dat echter de eerste keer al won met 40. Patri monium 2 verliest van Animo 1. In de 3e klasse maakt Aurora een goede kans tegen S. V. 2. Watervliet 2 ontvangt Haarlem 3. De gastheeren zijn nog onverslagen en zullen dat na Zaterdagmidag hoogstwaarschijnlijk nog wel zijn. Voor de senioren 3 B gaat Patri monium naar Eensgezindheid, die voor elkaar niet veel onderdoen. Twee opvarenden van gezonken schip verdronken. Nader wordt gemeld, dat het motorschip „Damsterdijk" bij de monding van de Theems in botsing is geweest met de „Santoy", een schip van 120 ton, dat te Rochester thuisbe hoort. Aan boord van het gezonken schip bevonden zich twee personen, die vérmist worden en waarschijnlijk verdronken zijn. Een stuurman van de „Damsterdijk" zeide: „Toen ons schip het Southend passeerde, was het pikdonker. Een klein schip verscheen plotseling vlak voor ons en wij konden het niet ontgaan. Wij hoorden niets van degenen, die zich aan boord van het scheepje bevonden en dit moet dan ook zijn gezonken, direct na dat wij de machines hadden laten stoppen en een boot hadden uitgezet om te zoeken naar overlevenden van het ongeluk. Nadat anderhalf uur naar eventueele slacht offers was gezocht, zonder dat dit tot resul taat had geleid, zetten wij de reis voort". De kapitein van de „Damsterdijk" heeft alle schepen verzocht te willen opletten of zij schipbreukelingen óp het water zien rond zwalken. Prinses Juliana wandelde met de Koningin in het park. Ook Donderdag waren er rond het paleis Soestdijk geen aanwijzingen dat er iets bij zonders aan de hand was. De drukte op den Amsterdamschen straatweg was iets grooter dan anders. De gewone punten van het dage lij ksche programma van het koninklijk huis, waarnaar de buitenwereld de laatste dagen zoo belangstellend uitziet, zijn Donderdag zoo als op andere dagen vervulda Na den rijtoer van prins Bernhard omtrent het middaguur is ook Donderdag weer tegen een uur of drie prinses Juliana in het park achter het paleis gaan wandelen, hierbij vergezeld door H.M. de Koningin. Een hofauto volgde haar op eeni gen afstand. De beide vorstelijke personen kozen de Beukenlaan, die rechts langs den grooten vijver voert. Ongeveer te half vier keerden zij na een korte wandeling weer in het paleis terug. ENCEPHALITIS NA INENTING. Nadat zeer geruimen tijd niet meer was gebleken van het voorkomen hier te lande van encephalitis na inenting is enkele weken geleden weder een geval geconstateerd. Ter kennis van het staatstoezicht op de volksge zondheid is namelijk een geval van deze ziekte gebracht dat in de maand December j.l. is voorgekomen. Het patientje was een meisje van negen jaar. Zakenwereld zegt Roosevelt steun toe. WASHINGTON, 20 Januari (A.N.P.) Vijftig vooraanstaande leiders uit het Amerikaansche zakenleven hebben president Roosevelt Woensdagavond hun medewerking toegezegd om den achteruitgang in het bedrijfsleven te bestrijden. Zij legden er echter den nadruk op, dat een beperking van de "wet op de loonen en werktijden, een wapenstilstand met de openbare nutsbedrijven, handhaving van de holding companies en geen verdere manipulaties met de valuta, nood zakelijke elementen zijn om als hulp middel in dezen strijd te gebruiken. De industrieelen, welke aan deze conferen tie deelnamen, waren allen leden van de za kelijke commissie van advies van het depar tement van handel, hun bespreking met den president duurde anderhalf uur. Eenstemmig was men van oordeel, dat de werkverschaffing in de particuliere industrie het kritieke vraagstuk is, waarvoor het lr.nd zich op het oogenblik geplaatst ziet, en dat het geval van onzekerheid hetwelk in veler harten leeft, moet worden weggenomen. President Roosevelt deelde de commissie mede, dat de regeering bezig is zich met ver schillende groepen te verstaan over een ver eenvoudiging der politiek van de „New Deal'" en dat naar hij meende, het voorgenomen programma alle onderdeelen van het Ameri kaansche bedrijfsleven zou omvatten, zoowel de „big" als de „little businuss", de arbeiders de financiers, de landbouwers, de beleggers, de verbruikers en het vervoerwezen. De president zal a.s. Vrijdag besprekingen voeren met een groep vooraanstaande auto mobielfabrikanten en financiers ter beraming van middelen om te ontkomen aan de wantoe standen, welke in deze industrie zijn ont staan door de te gemakkelijke credietfaeili- teiten en het forceeren van de verkoopen. lid van den schipper A. J. G., die een deel van het vleesch van den laatste had gekre gen, proces verbaal wegens heling is opge maakt. Begin Augustus waren er eenige branden in het politierayon Charlois, waarbij men nog niet aan kwaadwilligheid had gedacht, maar bij den laatsten brand kreeg men enkele aan wijzingen tegen den reeds genoemden kost ganger W. van D. Deze was namelijk op een fiets naar den brand getogen, welk rijwiel was gestolen uit het schuurtje van K. de V., een buurman van Van D. Dit was voor de politie aanleiding dezen van D. die inmiddels reeds in het huis van bewaring vertoefde, nader aan den tand te voelen. Tenslotte bekende deze, dat hij al deze branden had aangestoken. Tijdens de verhooren, ving de politie iets op van een vergiftigingsgeval in het, eveneens in dit rayon wonende, gezin K. De politie stelde zich in verbinding met de inmiddels ontslagen dienstbode van de familie K., zekere A. van der K. Aanvankelijk ontkende zij iets van een vergiftigingsgeval te weten, maar later zeide zij in het eten van K. kopervitriool te hebben gedaan, waarvan de man onwel was geworden. Verdere nadeelige gevolgen had hij er echter niet van ondervonden. In October had zij echter nog eens een po ging gewaagd. Zij had kopervitriool in de melk gegoten, maar op deze gekookte substantie was het vergift blijven drijven en haar prac- tijken waren uitgekomen. Een nader onder zoek wees uit, dat het meisje het gevaarlijke goedje had gekregen van W. v, D„ die eenigen tijd als landbouwersknecht in dienst was ge weest van K. 's Zomers gebruikte men op het land deze kopervitriool voor denaturatie van gewassen en hierdoor was hij in de gelegen-» heid geweest om eenige hoeveelheden weg te nemen. Dan waren er nog twee oude inbraken die dateerden uit 1936. Daarbij bleek W. van D. betrokken te zijn geweest samen met den 21-jarigen M. van der K., den broer van de dienstbode. Tenslotte hebben G. en van D. in de Heysche haven in Augustus 1937 een buitenboordmotor gestolen. Momenteel zitten dus, behalve de reeds eer der gearresteerde schipper, A. J. G. en de kost ganger W. van D„ de assistent-varkensdief M, C. D., de dienstbode A. van der K. en haar broer M. van der K. in het huis van bewaring. Nederlandsch motorschip ill botsing op den Theems. Aangevaren zeilschip gezonken, de bemanning wordt vermist. LONDEN, 20 Januari (A.N.P.) Lloyds meldt uit Gravesend, dat het Nederlandsche motorschip „Damsterdijk" van de Holland- Amerika Lijn in den vroegen ochtend bij de monding van den Theems in aanvaring is ge weest met een onbekend zeilschip. Laatstge noemd schip is gezonken. De bemanning wordt vermist. De „Damsterdijk" heeft zich naar het King George Fifth Dok begeven. Het is niet bekend, of het Nederlandsche schip averij heeft opgeloopen. (Bij de directie, van de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam was hieromtrent: hog geen bericht ontvangen. Red. A.N.P.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 20 Januari. Ondertrouwd 19 Januari: W. Azier en C. Groen; J. Visser en M. R. Gueissaz; C. P. Stolwijk en H. G. Frase. Ondertrouwd 20 Januari: G. D. Ph. van Ommeren en G. Vos; A. P. A. Cornet en C. A. van der Pad. Getrouwd 20 Januari: Chr. Belterman en C. van Gooi; W. Koster en C. Bogaart; J. Overgaauw en A. G. van de Linde. Bevallen 18 Januari: T. M. van den Broek Leenhouts, d.; 19 Januari: W. A. M. Spierings —van der Veldt, z.; A. Th. Mantel—van Ber- neveld, z.; 20 Januari: M. PoldermanRade maker, d. Overleden 19 Januari: W. Zwemmer, 76 j., Teijlerplein; C. Riekwel, 87 j., M. van Heems kerkstraat; Th. A. van Excel, 41 j., Kamper laan; G. van Woerkom—Weijers, 68 j., Beek- eg'; J. van Duijn, 83 j., Hagestraat. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 21 JANUARI Thalia Theater: „The big Broadcast" en „De vrouw van een staatsvijand", 8 uur. Theater de Pont: Diefde aan de Donau" en „Men gaf hem een geweer", 8 uur. ZATERDAG 22 JANUARI Thalia Theater: „The big Broadcast" en „De vrouw van een staatsvijand", 8 uur. Theater de Pont: „Liefde aan de Donau" en ,Men gaf hem een geweer", 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 21 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „De Spion der Lanciers" en „Gevaarlijke verhouding" 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Suzy" en ,De geheime getuige", 8 uur. ZATERDAG 22 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „De Spion der Lanciers" en „Gevaarlijke verhouding" 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Suzy" en „De geheime getuige", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Volksvoor stelling van het Engelsche blijspel: „Hilariteit in de Rechtszaal", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Revue „Schep vreugde in 't leven". Palace Filmac: 115 uur: Doorioopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Adieu, Parijs!" 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De onweerstaanbare", Anny Ondra-film. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Stormduivels", 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „B'etoovering om La Bohème", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve Js Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 22 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Revue „Schep vreugde in 't leven", 8.15 uur. Raaks: Dansorkest La Gaité. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2