IJmuider Courant 12^ cents per week Madame. BEVERWIJK Het Nieuwe Avondblad CASTRICUM SANTPOORT HEEMSKERK Het is bekend dat in China groote invloed op den gang van zaken wordt uitgeoefend dooi de vrouw van maarschalk Tsjiang-Kai-Sjek. in geheel Azië bekend als „Madame". Zij paart bijzondere bekoorlijkheid aan een buitenge wone intelligentie en geestkracht, zij is of schoon Chineesche Amerikaansche Metho- diste en vindt grooten steun in haar geloof en haar invloed op haar echtgenoot is blijk baar van beslissende beteekenis. In een brief aan de N.R.Ct. noemt de Amerikaansche journalist H. R. Knickerbocker haar „de mach tigste vrouw die de wereld na Koningin Vic toria of misschien na Koningin Elisabeth heeft gekend". Volgens Knickerbocker drijft zij den maar schalk tot het rekken van een strijd waarin China thans wel geslagen, maar niet over wonnen is, omdat zij hoopt op twee dingen: interventie van Amerika, Engeland of Rus land ten gunste van China en economische uitputting van Japan. In een onderhoud dat de Amerikaan met haar had heeft zij zich zeer positief uitgelaten. Zij is ervan overtuigd dat een triomphale beëindiging van dezen oor log voor de Japanners als „springplank" zou dienen voor verdere veroveringen. Zij meent ook dat „het gele gevaar dat het Westen be dreigt", dertig jaar geleden door Keizer Wil helm II gesignaleerd, thans eerst werkelijk heid dreigt te worden en nimmer in dusdani- gen vorm bestaan heeft sinds acht eeuwen geleden Diengis Chan met zijn voortreffelijk leger Europa binnentrok. En zij ziet een groote waarschuwing voor China in de fout idie Haile Selassie beging toen hij Abessinië verliet om bij den Volkenbond hulp te gaan zoeken. Hij liet Abessinië zonder regeering achter. Zij en de maarschalk zullen China niet in den steek laten. Volgens Knickerbocker zou Tsjiang-Kai-Sjek zich wellicht gedragen heb ben als de meeste Chineesche generaals in het verleden en zijn nederlaag aanvaard hebben om daarna met de overwinnaars tot overeen stemming te komen, maar kan hij dat niet doen zonder Madame, hoe duidelijk de neder laag ook wordt. „Zoo lang zij leeft zal haar man zich niet overgeven en zoolang hij vol houdt, zelfs met één of twee divisies verbor gen in de heuvels aan den voet van de Hima laya, zal er een regeering van China zijn, die de mogendheden zullen moeten erkennen." Dit betoog is meer dan een romantisch ver haal. Het verwerft een indrukwekkende betee kenis als men zicli de moeite geeft zich te herinneren, hoe beslissend het optreden van enkele buitengewoon geestkrachtige vrouwen in de geschiedenis is geweest. Of Madame veel reden heeft tot hoop op Amerikaansche, Engelsche of Russische interventie kan men voorshands betwijfelen. Deze mogendheden schijnen meer geneigd "thans alle incidenten te slikken en zich intusschen voor te bereiden op de nieuwe veroverings-ambities van een zegevierend Japan. Maar het is zeker dat een stoer besluit tot volharding, gepaard aan groote geestkracht en gesteund door dat gezonde optimisme dat altijd de groote zegepralen in deze wereld heeft weggedragen, de Chineesche zaak op den duur geweldige diensten zullen bewijzen. Als Knickerbocker's analyse van de persoon lijkheid van Madame juist is komt daardoor de geheele situatie in een bijzonder licht te staan. Sommigen zullen de schouders ophalen over zulk een bewering, maar als zij zich in historie en in aardrijkskunde verdiepen, zul len zij dat niet meer doen. Want een volk, grooter dan de bevolking van Europa, levend in een gebied dat eveneens grooter is dan ons werelddeel, onderwerpt men niet als een stalen wil het telkens weer opzweept tot volhouden De geschiedenis biedt voorbeelden te over van de ultime overwinning, door de volhou ders behaalt, zelfs als het een klein volk gold. Ik behoef maar aan onzen Tachtigja rigen oorlog te herinneren en aan Spanje's lateren, schijnbaar hopeloozen strijd tegen den geweldigen Napoleon. Hoeveel beter kansen heeft dan zou men zeggen een volk van 450 millioen zielen dat een werelddeel bewoont, welks onderwerping geweldige militaire maatregelen en daarmee samengaande kosten zou vergenen nooit volkomen kunnen worden als het „ergens standhoudt". Madame hoopt op interventie. Het is wellicht haar noodlot dat juist als de mogendheden in' haar de vrouw zien, die Knickerbocker in haar ziet, zij het daarom niet noodig zullen achten te interveniëeren. Ook omdat zij een wereld ramp vreezen en die willen vermijden. R. P. VEREENIGING VOOR NATUURGENEES WIJZE. De plaatselijke af deeling van de Nederland- sche Vereeniging voor Natuurgeneeswijze, houdt op 1 Februari een bijeenkomst in het Kennemer Hotel aan den Velserweg. Arts IJ. Hettema uit Rotterdam zal een lezing houden over „De weg tot gezondheid" Concert „D. Z. T. V.". Medewerking van Hoogovenkunstkring. Het nog slechts enkele jaren bestaande ge mengde koor van Hoogovens, „Door Zang t.ot Vriendschap", gaf met medewerking van het orkest Hoogovenkunstkring een gecombineer de uitvoering in het K. S. A.-gebouw, dat voor deze bijzondere gelegenheid goed bezet was. Voor de pauze ging het groote koorwerk van Niels W. Gade Erlkönigs Tochter, een door zangvereenigingen gaarne gekozen ballade, met vele dankbare momenten. De heer A. Hoogland verwelkomde namens het koor de aanwezigen; hij deelde mede, dat de heer Louman plotseling door een griep aanval verhinderd was en de heer Rotgans uit Alkmaar zijn plaats te elfder ure ingeno men had. Behalve deze bariton werkten als solisten mede de bekende Haarlemsche altzangeres Guus Max en de sopraan mej. Lien Koning uit Zaandam. De introductie van het orkest had even be ter geklonken, wanneer de pauken gestemd hadden; het koor zette soepel in en bracht in de vijfde strofe van de proloog een goed staaltje koorzang ten gehoore. Het tusschenspel had de volle aandacht van den H. O. K. noodig; ins blaue Meer werd door D. Z. T. V. voornaam uitgevoerd; het was keurig van klankvolume, van Crescendo en decrescendo. De hoboïst ondersteunde op muzikale wijze de baritonsolo: „So oft mein Auge". die de heer Rotgans alleszins verdienstelijk uitvoer de. De begeleiding van de strijkers was er dikwijls niet gelukkig in; vooral de stemming was een teer punt. Betër werd dit in het: Hüt dich vor Erlenhöh'. De dames van D. Z. T. V. wisten een ver dienstelijke homogeniteit te ontwikkelen in het Hochzeitsfest; de heeren kwamen mede door hun opstelling wat in 't gedrang, maar gaven niettemin volop partij. De inleiding tot 2 door het orkest was uit gesproken rommelig en valsch; ondanks het feit, dat directeur Pielage aftikte en het over liet doen, was het toen nog slechter. Meer zullen we over dit onderwerp maar niet schrijven. De solisten Rotgans en Guus Max zongen hun partij met gloed; van beide zangers heb ben we genoten, zeker niet in 't minst van dien van den eerste. Mej. Koning beschikt over een verdragende buigzame stem, die technisch nog geschoold behoort te worden; het geluid wordt o.m. nog te veel in de keel gevormd. Mede dank zij de prachtige voordracht van Guus Max, het rhytmisch stevige mannen koor en de welluidènde, doorzichtige dames stemmen genoot het derde gezang een fraaie uitvoering. Ook de epiloog was een succes. Directeur Pielage had een degelijke studie van de partituur gemaakt en hield het geheel vast in handen; dat de moeilijkheden van het orkestrale gedeelte dikwijls boven de krach ten van den H. O. K. viel, was daarom des te meer te betreuren. Na de pauze voerde de H. O. K. Mozart's ouverture „Idomeneus" en de tweede Arlesien- ne Suite uit. We hoorden een ander orkest; rhytmisch sloot Idomeneus in alle opzichten, ook al omdat het technisch „in de vingers" zat. Niet alleen de strijkers, maar ook de bla zers waren ad rem; mooi waren die hobo, fluit en fagot en het slagwerk, dat de muzi kale effecten accentueerde. Dirigent Francois Eisen gaf van Mozart een loffelijke inter pretatie. Een paradepaardje van het orkest is de Arlesienne; het heeft het meerdere malen met succes gespeeld. De stemming der blazers is een precair punt en dit onderdeel was ook hier voor verbetering vatbaar. In het unisoni en tutti orches-tre is de klank van het ensem ble een prijzenswaardige; het rhytmische ac cent in het fluit-klarinetduet had door het orkest wel even scherper onderstreept mogen worden. Het Intermezzo was een „fraai moment, me de door hobo, fluit en trombone, die er kleur aan geven. Het Menuet was een extra succesje voor den fluitist, die een mooie toon op zijn instrument voortbrengt) den hoboïst en de bescheiden begeleidende pianiste. Het samen spel van eerstgenoemde twee heeren was niet altijd even gelijk. De Farandole was een daverend slot van -deze rapgespeel-de suite. Daarna was het laatste woord aan de Schoone blauwe Donau, waarop de avond met veel applaus besloten werd. W. BOND VAN MUZIEK EN ZANG VEREENIGINGEN. Gerui-men tijd geleden hebben we melding gemaakt, van pogingen die werden aange wend o-m te komen tot oprichting van een plaatselijken bond voor muziek- en zangver eenigingen. Naar wij thans vernemen is de oprichtingsvergadering vastgesteld op Woens dag 26 Januari in het gebouw De Harmonie aan de Groenelaan. In deze bijeenkomst zal een bestuur worden gekozen, terwijl tevens het concept-reglement in behandeling zal worden genomen. ORANJEVREUGDE IN HET VEREENIGINGSGEBOUW. Opvoering van een historisch spel. Op een nog nader te bepalen avond na de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin zal de Chr. Oranje vereeniging in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw een groot Oranjefeest geven met medewerking van het eigen mu- ziekensemble en van het dubbel mannen- kwartet De Vereenigde Zangers. Ds. J. IJzer man, predikant te Heemskerk houdt de feest rede, getiteld ,,'t Is Oranje, 't blijft Oranje". Voorts vermeldt het programma de opvoering van een historisch spel met- zang- en spreek koren: De Oranjes onder het licht der historie, onder regie van den heer H. Lyesen. is en blijft het Dagblad met den Laagsten Abonnementsprijs: Alle Andere Dagbladen zijn Duurder 1 DE FEESTVERG ADERINGEN VAN STAATSPENSIOEN. Zooals wij reeds berichtten zullen de jaar- lijksche feestvergaderingen van de plaatse lijke afdeeling van den Bond voor Staatspen- sionneering op Woensdag 9 en Donderdag 10 Februari worden gehouden. De Geheel-Onthouders-tooneel-vereeniging „Nieuw Leven" zal op die avonden een op voering geven van het blijspel „Zijn Zoon" van G. von Moser. De rolverdeeling is: Willem Niedorp: de heer A. Vlottes; Marie, zijn vrouw: mevr. JansenKoppenolDora: mevr. M. Braas—van Helden; Zaagman.: de heer L. Pesch; Charlotte: mevr. Smit Heine; Rooter: de heer v. d. Werf; Hendrik: de heer Jurriëns; Geertruida: mevr. Vlottes van Diermen; Anna: mej. IJzeldoorn. BRIDGECLUB „SANS ATOUT". De uitslagen van de gespeelde onderlinge wedstrijden van de bridgeclub „Sans Atout", luiden als volgt: Noord-Zuidlijn: 1. J. BerleeJ. Nijman 56V2 m.p. 2. K. KramerW. Kee 59 m.p. 3. J. BoomJ. Blom 60 m.p. 4. J. BosW. de Boer 67 m.p. 5. Th. Braam—A. Roodzand 67 m.p. 6. J. Dil—G. Tabak 68 m.p. Oost-Westlij n. 1. R. Hoen—C. Geldermans 48 m.p. 2. J. Pauw—L. Mouton 60 m.p. 3. J. Scheffer—J. Barnhorn 63 m.p. 4. De heer en mevrouw Van der Linden 68y2 m.p. 5. J. BloemendaalL. Kleyn 69 m.p 6. G. C. H. Tabak—W. G. Kleine 69V2 m.p. De wedstrijden voor de onderlinge compe titie in de afdeeling B. verliepen als volgt: Noord-Zuidlijn. 1. P. Daalhuizen—J. Kok 7IV2 m.p. 2. J. van der Berg—J. Numan 72V2 m.p. 3. K. van der Wal—H. Kluft 82 m.p. 4. De heer en mevrouw Bloydijk 83 m.p. 5. J. PoolsN. N. 86 m.p. 6. W. Mante—H. Bruinenberg 96 m.p. 7. De heer en mevrouw Tand 97 m.p. Oost-Westlijn. 1. Mevrouw Kok—C. Nijman 7IV2 m.p. 2. Mevrouw Tabak—Jb. Broekhuizen 76 m.p. 3. J. d,e Vries—P. van der Werf 79'/-2 m.p. 4. De 'heer en mevrouw Van Essen 86 m.p. 5. De heer en mevrouw Van Amstel 861/» m.p. 6. Brandenburg—T. Romeyn 87'/* m.p 7. P. Amse—A. Tabatf' 100y2 m.p. HISTORISCH SPEL OVER DE ORANJES Zooals wij reeds berichtten zal op den Oranje-avond, georganiseerd door de Christe lijke Oranje vereeniging -ter gelegenheid van de geboorte van een prins of prinsesje een historisch spel worden opgevoerd. Dit spel is getiteld „De Oranjes onder het licht der his torie". Het is een bestaand spel, met zang en spreekkoren, dat door den .heer H. Lyesen al hier voor deze gelegenheid werd omgewerkt. In het midden van het spel staat Clio, de muze der historie, omringd door haar zusters Thalia, Polyhymnia en Urania en zij leest van haar geschiedrol de historie en de groote da den van de Oranjes. Op den achtergrond verschijnen de Oran jevorsten, die achtereenvolgens door de Muze worden opgeroepen. Als weerklank op het spre ken van de muze antwoordt een spreekkoor en een zangkoor. Het stuk eindigt met een apotheose, waarin het verleden, het heden en de toe-komst elkander ontmoeten. Dan wijst Clio er in twee slotcoupletten op, aan wie de gave van het Huis van Oranje te danken is. Het spel wordt ingestudeerd onder leiding van den heer H. Lijesen. Het muziek-ensemble van de Christelijke Oranjevereeniging zal aan de opvoering haar medewerking verleenen. Gemeenschappelijk worden op dezen feest avond gezongen de Nederlandsche liederen: „Een lied van Nederland", „Wij willen Holland houden", „Een liedje van Koppelstok" en „Wilt heden nu treden". WEDSTRIJD UITGESTELD. De H. V. B. heeft den voor a.s. Zondag vast gestelde wedstrijd Beverwijk IIISchoten IV (12 uur) uitgesteld. DE ELFTALLEN VOOR ZONDAG. De Kennemers spelen a.s. Zondag in Alk maar tegen Alcmaria Victrix in de volgende opstelling: Doel: Van Urk. Achter: Dinkla, Van der Bos. Midden: Veenstra, Steeman, v. d. Wal. Vóór: Hoope, Horeman, Boom, Groot en Heideman. Beverwijk speelt Zondag thuis tegen S. D. Z. met het volgende elftal: Doel: Hoogewerf. Achter: Vessies, J. Kuijer. Midden: W. Kuijer, Th. Kuijer, A. de Ruiter. Vóór: Koning, Markx, G. de Ruiter, Maen- hout en Schelle vis. (Officieele opstelling). SAMENVOEGING VAN VREDESORGANEN. De afdeeling Beverwijk en omstreken van de Vredesgroep heeft besloten om het nieuwe tijdschrift „Vredesdaad" te versprei den. Het tijdschrift is de samenvoeging van drie bestaande tijdschriften, nl. van „De nieuwe koers",, het orgaan van de Algemeene Nederlandsche Vredes-actie, „Vredesstrijd", het orgaan van de Jongeren Vredes Actie en van het maandblad van de „De Vriendenvan India". Daar de Vredesgroep sedert 1 Januari bij de A.N.V.A. is aangesloten, is Vredesdaad wel hun tijdschrift. Het blad verschijnt om de drie weken. VERGADERING NED. TUINDERSBOND. De plaatselijke afdeeling van den Neder- landschen Tuindersbond houdt op Dinsdag 25 Januari haar jaarvergadering in het Veiling gebouw „Centrum". De agenda vermeld onder meer de jaar verslagen van secretaris en penningmeester, een bestuursverkiezing wegens periodieke af treding van de heeren J. Bruins en W. Schou ten en behandeling van voorstellen voor de vergaderingen van het hoofdbestuur en van het provinciaal bestuur. BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS Gisteravond heeft de afdeeling Beverwijk van den Centralen Bond van Transportarbei ders een propaganda-avond gehouden in ge bouw „Odeon" aan de Baanstraat, waarvoor de belangstelling zeer gering was. De voorzitter de heer C. Meyer, betreurde dit dan ook in zijn openingswoord, maar hoopte toch, dat deze avond vruchten zou dra gen. Hierna declameerde de heer De Heer een gedicht van Margot Vos dat door haar gemaakt werd tijdens het 20-jarig bestaan van den bond en een fragment van dr. Garmt Stui veling uit de „Blind geschoten soldaat". De declamator werd met een hartelijk applaus beloond. Vervolgens werd de bondsfilm vertoond, die een duidelijk beeld gaf van het haven- en transportbedrijf. De toeschouwers hebben met groote aandacht deze mooie film gevolgd. De districtsbestuurder, de her J. Fleggeert. heeft hierna een propagandawoord gesproken. Spr. wees er op, dat het nog niet zoo lang ge leden is, dat de toestand van de arbeiders niet op het peil was van thans. Aanvankelijk is het verzet van de arbeidende klasse tegen deze slechte toestanden gekomen met het op richten van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond en het N.A.S. Deze organi saties hebben den strijd niet kunnen vol houden en het N.V.V. ontstond, dat op het oogenblik ongeveer 300.000 leden telt, hetgeen meer is, dan alle andere organisaties te zamen. Spr. gaf voorts nog een serie voor beelden van de sociale wetgeving en wat daar mee onder den drang van de arbeidende klasse bereikt is. Evenals 30 jaar geleden, vervolgde spr., leven wij nog in een kapitalistische samenleving en de uitwassen daarvan. Zeven jaren lang gaan de arbeiders reeds gebukt onder de crisis. Dooi de regeering worden kapitalen uitgegeven voor bewape»4ng, maar niet voor de arbei dende klasse. Minister Romme heeft hierin met een spaarregeling verandering willen brengen. Spr. was van oordeel ,dat de steun moet worden verhoogd, dan kan eerst aan sparen worden gedacht. Hierna gaf de heer Fleggeert nog eenige voorbeelden van de noodzakelijkheid van het georganiseerd zijn. Het N.V.V. heeft daarom gemeend een actie te moeten voeren, om het ledental weer om hoog te brengen. Hiermede is al bereikt, aldus spr. dat het aantal leden van de vakvereeni- gingen grooter is dan voor de crisis. De heer Fleggeert besloot zijn rede met een opwekking om zooveel mogelijk deze ledenwerfactie te steunen. Na de pauze heeft de heer De Heer de aan wezigen nog vergast op een humoristische voordracht, die zeer in den smaak viel. Tot besluit van dezen avond werd nog de film „De ballade van den hogen hoed" vertoond, die den lijdensweg van een „hooge zije" be handelde. De voorzitter heeft hierna met een woord van dank de vergadering gesloten. HET PROGRAMMA VAN VITESSE. Vitesse—A.D.O. 2.30 uur. A.F.C. 2—Vitesse 2 12 uur. AD.O. 3—Vitesse 3 2.30 uur. Vitesse aZeevogels a 1 uur. H.S.V. c—Vitesse b 1 uur. Het eerste elftal ontvangt A.D.O. en als steeds beteeken t dit een moeilijke opgave Aan spanning zal het dan ook niet ontbreken. Meer dan één puntje zal Vitesse niet thuis houden. Het tweede elftal gaat naar A.F.C. 2 en zal er de punten wel moeten laten. De veteranen maken weer eens een kansje bij A.D.O. 3, dat tot de zwakkere zusjes behoort. De A. junioren kunnen door een overwinning tegen Zeevogels a ongeslagen het kampioenschap behalen. De B-tjes hebben het tegen H.S.V. c moeilijker maar wanneer zij hun tegenstanders niet on derschatten is er toch wel kans op, dat de punten naar Castricum komen. THEOSOFISCHE VEREENIGING. De Loge Kennemerland van de Theosofi sche Vereeniging houdt op 1 Februari een bijeenkomst in de Toorts, waar de heer Kruis heer, algemeen secretaris, een lezing zal hou den. OPENBARE VERGADERING „BELLAMY". De afdeeling Velsen der Internationale Ver eeniging „Bellamy" belegt Donderdag 27 Januari a.s. een openbare vergadering in ,Zomerlust". Spreker is de heer F. J. Scherf uit Zand- voort. De heer G. Zwenne van Velsen zal declameeren. FEESTLIEDEREN. Ter gelegenheid van de a.s. geboorte van een prins of prinses zijn door de leerlingen der verschillende scholen een drietal liederen in gestudeerd, n.l. „Jubellied", „Bede" en „Dank lied". De woorden zijn van mej. H. de Graaff, de muziek van Ph. Vlessing. De liederen wer den ingestudeerd door het personeel der ver schillende scholen, terwijl de heer Wiersma, die de leiding van den kinderzang in „Tha lia" zal hebben, de scholen afreist en één repetitie leidt teneinde wat eenheid in opvat ting te krijgen. R. C. BREDERODE. Voor a.s. Zondag zijn vastgesteld de volgen de wedstrijden: Brederode IT. H. B. II R. C. H. XI—Brederode Iï Kenau IIBrederode III Brederode jun.—V. V. B. jun. 2 uur 12 uur 10 uur 12 uur R.K. VROUWENBOND. Door de Ned. Zuivel-centrale wordt op Dins dag 1 Februari voor leden en introducée's van den R,K. Vrouwenbond een zuivel-demonstra tie met filmvertoonin-g gegeven, in het R.K. Vereenigingsgebouw. R.K. FABRIEKSARBEIDERSBOND „ST. WILLEBRORDUS". Zondagmiddag 30 Januari houdt de R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willebrordus" zijn jaarvergadering in het K. S. A.-gebouw. De agenda vermeldt o.a, bestuursverkiezing en een rede van den bondspenningmeester den heer J. Heinis. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. In deweek van 23 tot 30 Januari is de win kelier P. Koper, Raadhuisplein, aangewezen tot den verkoop van goedkoope onvermengde margarine, alsmede bak- en braadvet. ERNSTIGE BRANDWONDEN. Een meisje van 7 maanden, dochtertje van den heer J. Smit, heeft in een onbewaakt oogenblik een pot met kokend water over zich heen getrokken. De direct ontboden genees heer constateerde ernstige brandwonden aan het rechterbeentje. SCHEEP/ l T'JEINCENI HOLLAND—AFRIKA LIJN. Algorab (thuisreis) 20 van Dar-es-Salaam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisreis) 20 van Havre. HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. Hoogkerk 20 v. Bremen te Hamburg, vertr. 22 naar Roterdam. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Grootekerk (thuisreis) 19 van Genua. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Heemskerk (thuisr.) 19 te Duinkerken. Meliskerk (uitr.) p. 20 Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk, Rott. n. Vancr. 20 te Londen. Drechtdijk, Rott. 11. Vancr. 18 te Los Angeles. Binnendijk, Rotterdam naar Tampico 19 v. Antwerpen en pass. Vlissingen. Breedijk, New-Orleans n. Rott. 9 te Londen. Veendam (toer.reis) 18 van Kingston (Ja.) Nebraska, Vancr. n. Rott. 19 te Liverpool. Beemsterdijk, Baltimore n. Rott. 19, 360 m. Z.W. van Scilly. HOLLAND--BRITSCH INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) 19 te Madras. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Bennekom 20 van Amsterdam naar Hamburg Ulyssus 20 v. Hamburg te Amsterdam. Orion 20 van Malta n. Piraeus. Euterpe 20 v. Amsterdam te Bordeaux. Hercules 20 v. Dedeagatch n. Cavalla. Hebe 20 v. Amsterdam naar Bremen. Merope 20 v. Amsterdam n. Rotterdam. Aurora 20 v. Amsterdam n. Rotterdam. Telamon 20 v. Amsterdam naar New York. Ajax 19 van Odense te Gdynia. Baralt 15 van Curacao n. Bovenwindsche Eil. Mars Dedeagatch n. A'dam p. 19 Ouessant. Oberon 19 van Thessalonika te Izmir. Ulysses 19 van Hamburg naar Amsterdam, Venus 19 van Triest naar Fiume. Vulcanus 19 van Livorno te Napels. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Alhena, 19 van Rotterdam te Buenos-Ayres. Albireo 20 v. Hamb. te Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kedoe (uitr.) 20 van Londen. Baloeran 20 van Rotterdam te Batavia. Kota Gede 20 van Rotterdam te Batavia. Buitenzorg (th.) p. 20 Gibraltar. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Singkep (thuisreis) 20 van Port Said. Tawali (thuisreis) 19 van Marseille. Poelau Bras 20 van Batavia te Amsterdam. Sembilan (uitreis) 19, 300 mijl Z.Z.W. van Land's End. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Patroclus Japan n. Rott. 19 v. Singapore. Calchas 20 van Otaru te Rotterdam. Bengloe 20 van Otaru te Rotterdam. Philoctetes Japan n. Rott. 18 v. Colombo. City of Singapore Dairen naar Rotterdam 19 te Cebu. Titan 19 van Rotterdam te Yokohama. Memnon, Japan n. Rotterdam 20 van Kobe. Glenfinlas, Dairen n. Amst. p. 19 Wight vertr. 25 van Londen. Glenbeg 19 van Dairen naar Rotterdam. WIJK LIJN. Winterswijk 19 van Sundsva.ll n. Danzig. Naaldwijk, Rott. n. Piraeus p. 20 K. Bon Nieuw onderzoekingsvaartuig. Het nieuwe Deensche onderzoekingsvaar tuig Dana, dat gebouwd werd ter vervanging van het gelijknamige dat door een Duitschen trawler in den grond geloopen werd, zal over een paar maanden gereed komen en een reis naar IJsland en de Foroer maken. Met de wetenschapsmannen medegerekend zal de bemanning 27 personen tellen. Na terugkeer wordt het te Esbjerg gestationeerd. Havengelden te Rotterdam. In het afgeloopen jaar bedroegen de in komsten aan havengelden voor zeevaartuigen te Rotterdam f 270.414 tegen f 240.773 in het voorafgaande jaar. Schade wordt hersteld. Het s.s. „Costa Rica" van de K. N. S. M., hetwelk in West Indië schade beliep vertrok Woensdag naar Hamburg om de voor die ha ven bestemde lading te lossen. Daarna zal het schip, ter reparatie van de schade in het droogdok aldaar worden opgenomen. AANGEKOMEN. 19 Januari: Zeester m.s. Gr. Yarmouth 20 Januari: Attendant s.s. Le Havre Borthwick s.s. Leith Poelau Bras m.s. Batavia Gateshead s.s. Newcastle Themis s.s. Bremen Vechtstroom s.s. Londen VERTROKKEN. 19 Januari: Rhein s.s. Hamburg Henriëtte m.s. Rotterdam Theseus s.s. Kopenhagen Costa Rica s.s. Hamburg 20 Januari: Tower Field s.s. Odessa Merisaar s.s. Immingham Jos Maria m.s. Panzance Jaba m.s. Gr. Yarmouth Theano s.s. Rotterdam GYMNASTIEK. WEDSTRIJD K. T. K. De Amsterdamsehe reserve-ploeg, die Zater dag zal uitkomen tegen de K.TK.-ploeg, be staat uit de volgende turners: J. Wagner, F. Diekman, J. Cornelissen, N. Kuiper, F. de Vos, A. Klok, J. Groeneveld, L. Groeneveld, C. Posno en J. Hakkert. Deze ploeg is vrij sterk. De Kennemer ploeg is evenwel van grooter kracht dan vorig jaar, zoodat een spannende strijd mag worden ver-' wacht, met vermoedelijk de Amsterdammers iets in de meerderheid. De wedstrijd wordt in de Jozef Israëlschool te Amsterdam gehouden en begint te 4 uur. Reparaties uitgevoerd. Het Britsche s.s. ..Tower Field", hetwelk in het Amsterdamsehe Droogdok verschillende reparaties heeft, ondergaan, heeft, deze thans beëindigd en vertrok Donderdagmorgen in ballast naar Odessa. Duitsche vlootuithreiding. De „Norddeutscher Lloyd" te Bremen heeft dezer dagen aan den Bremer Vulkanwerft te Vegesack opdracht gegeven tot den bouw van een vrachtmotorschip met passagiers- accomodatie, hetwelk een 5000 Bruto Register- ton meet. Het schip, hetwelk „Hannover" zal worden geheeten, zal in de eerste maanden van 1939 in dienst worden gesteld op de Westkust van Zuid Amerika. LIJK OP SPOORBAAN GEVONDEN. GOUDA, 20 Januari. Vanochtend in de vroegte is op de spoorbaan onder de gemeente Zevenhuizen, op de lijn Den Haag—Gouda, net lijk gevonden van een man die door den trein moet zijn gedood. Bij nader onderzoek werd vastgesteld, dat men hier te doen heeft met een 46-jarigen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7