De Ooievaar -Anna Maria van /chuurman Menu van de week Recepti en VRIJDAG 21 JANUARI 1938 HUW ELI JKS-LIEF-EN-LEED. De gemeenteraad van Marseille is op de sublieme gedachte gekomen, dat de trouw plechtigheid op het stadhuis een veel te droge geschiedenis is! Hij besloot daarom, een aan tal gemeente-trouw-gramofoons" aan te schaffen en op elk bureau van den burgerlij ken stand er schijnt te Marseille druk te worden getrouwdeen op te stellen. Voort aan zal iedere huwelijkssluiting door imuziek worden opgevroolijkt. Dit om den moed tot het torsen van den gulden keten oftewel „het juk" een weinig te versterken! Geheim van de jeugd Een „basis" van zwarte wollen stof en enkele smaakvolle versiersels ge ven vier verschillende toiletjes. Wat is zwart toch een heerlijke dracht: ge kleed, gedistingeerd en slankmakend! Boven dien kan het door oud en jong worden gedra gen, reden, waarom b.v. de Parisienne, die zoo percies is in de keuze van haar kleeding, er hardnekkig aan vasthoudt. Maar enkel zwart zonder een toetsje van iets fleurigs, kleurigs of glanzends zou al te doodsch zijn. Onze teekening van deze week geeft u een idee voor vier verschillende toiletjes, op te bouwen op een „basis" van zwarte wollen stof. De hals is hoog en geheel aansluitend, de mouwen nauw. De rok valt van voren in twee diepe plooien uiteen. Op vier manieren kan het jurkje worden afgewerkt: Links ziet u den meest eenvoudigen vorm; de eenige garneering wordt hier gevormd door een kransje van groote namaak-byoux, harmonieerend met een drietal van dezelfde soort aan de taille; daarnaast: een breede lak ceintuur om het middel en een pittig wit kraagje en manchetjes aan hals en mouwen. Desgewenscht kan men hierbij nog een lange broche dragen om het split je te bedekken. Dan volgt een nog kleuriger transformatie van het japonntje: een breede ceintuur van crêpe in een heldere kleur is om de taille ge drapeerd en hetzelfde motief versiert den hals. Men kan ceintuur en shawlook in Turksch bont kiezen, dat staat voortreffelijk bij zwart. Wilt men 't japonnetje geheel zwart hou den, dan kiest men de laatste oplossing: een lange sjerp van fluweel of satijn wordt om den hals gelegd en loopt van voren uit in twee breede slippen, om de taille door een smal ge strikt ceintuurtje vastgehouden. Goede raad voor de vrouw van veertig tot tachtig. De beroemde mode-ontwerpster mademoi selle Ohanel heeft in een interview haar meening gezegd over een buitengewoon inte ressant probleem: „Wat moet een vrouw doen om jong te blijven?" „Ze moet" zeide Chanel, „heelemaal niets bijzonders doen behalvehaar vertrouwen in het leven bewaren. En dat weet ze zelf ook wel. Zoodra ze haar moed kwijt is, begint ze oud te worden. Ouderdom? 't Bestaat eigenlijk niet, 't is een idee, een angst, een obsessie. Als hart en hoofd in goede conditie zijn, volgt het uiterlijk van zelf. Want het uiterlijk hangt van het innerlijke af. Kijkt u maar eens naar het gezicht van een vrouw van veertig jaar. Als ze een goed arbeidzaam leven heeft geleid, wordt dat in haar trekken weerspiegeld. Er is niets mooiers te bedenken, dan een gezicht, dat door 't leven geteekend, gevormd, vermenschlijkt is. Een jong gezicht heeft het voordeel van zijn frischheid, zijn natuurlijke onschuld. Een minder jong ge zicht bezit een veel kostbaarder schat. Alles hangt af van de uitdrukking. Op 't eerste gezicht zult u misschien sterk worden getroffen door de schoonheid of leelijkheid van een vrouw (of liever: datgene wat men gewoonlijk zoo noemt). Maar als u haar be tel ken t, verdwijnt die „schoonheid" of die „lee lijkheid" uit de gedachten. Alleen het inner lijk leven, zooals dit in de gelaatsuitdrukking leeft, blijft in de herinnering over. Heel wat vrouwen maken de fout, voort durend aan haar leeftijd te denken en dien met alle geweld te willen verbergen. En het geheim van de eeuwige jeugd is juist: op de goede manier ouder te worden, n.l. blijmoe dig, zonder innerlijk verzet. Wilt u jong blijven wees dan natuurlijk. Iedere vrouw van veer tig jaar en ouder is verantwoordelijk voor haar uitdrukking en dus voor haar schoon heid. Een rimpeltje meer of minder komt er niet op aan. De vrouw van veertig jaar. is aan haar omgeving verschuldigd, er zoo ver kozen kleeding zullen haar zeker een prettig goede gelaatsverzorging en met smaak ge zorgd mogelijk uit te zien. Een eenvoudige uiterlijk geven, als ze dat allervoornaamste: de ware jeugd van hoofd en hart, maar eerst bezit. IIET HOOGE HUIS. Uit Scandinavië komen alarmeerende be richten: 't wil daar maar niet vlotten met het geboortecijfer. Gelijk bekend, is Zweden al sedert jaren het land met het laagste geboor tecijfer in geheel Europa, en nu komen uit Dienemarken en Noorwegen ook al klachten op dit gebied. 't Merkwaardige van deze geschiedenis is, dat de ooievaar, die volgens de spraakmakende gemeente van dit euvel de schuld draagt, werkelijk niet heelemaal vrijuit schijnt te gaan. Hij heeft n.l. de „kinderstaking" meege maakt en is er misschien wel mee begonnen! Wat toont n.l. de Deensche ooievaars statistiek? Dat in het afgeloopen jaar in Denemarken slechts 750 ooievaarsnesten wer den geteld, dat is 200 minder dan in 1936. En wat nóg verontrustender is: 44 pCt. van de Deensche ooievaars-paren zijn dit jaar kin derloos gebleven. Als dat zoo doorgaatwaar moeten ze dan met hun dichterlijke fantasietjes over de komst van de ooievaar blijven in dat land? In haar ouderdom leefde de Fransche zan geres, Sophie Arnould van een pensioentje en bewoonde de bovenste verdieping van een huis. Toen eens een oud vriend van haar, een zwaarlijvig, eenigszins kortademig heer, haar kwam bezoeken, klom hij al hijgend en en de statistiek blazend de trappen op, terwijl*hij uitriep: „Je woont veel te hoog!" „Beste vriend" antwoordde Sophie met een berustend glimlachje „dit is 't eenige middel, dat ik nog heb om de harten der mannen snel te doen kloppen!" GELE PIANOTOETSEN. Als de witte toetsen van uw piano of orgel geel geworden zijn, kunt u ze schoonmaken met zuivere alcohol, waterstof superoxyd of melk. Gebruik hiervoor ©en' sponsje, doch maak het niet te nat. Plaats vooral uw piano of orgel op een hoek, waar flink gelucht kan worden en leg steeds een vilten pianolooper op de toetsen om 't geelworden te voorko men. Wetenschappelijk wonder van haar tijd, en toch de bescheidenheid in persoon. Zij sprak vloeiend een tiental talen. IN Utrecht staat, onder de schaduw van de grijze Domkerk, een huis tusschen vele andere huizen, 't Onderscheidt zich door niets anders dan een eenvoudigen gevel steen, waarop vermeld staat, dat dit eens het woonhuis was vanAnna Maria van Schuurman, de geleerdste vrouw van de 17e eeuw, het wonder van haar tijd, de weten schappelijke ster van Nederland en waar schijnlijk wel van geheel Europa. Dit staat overigens niet allemaal op den steen vermeld, maar 't is de zuivere waarheid, al verstaan we tegenwoordig onder „ster" iets heel anders. Toch is 't een wonderbaarlijke ge dachte, dat we op school allemaal worden od- gevoed in eerbied voor mannen als Hugo de Groot, Johan de Witt, en misschien als Eras mus en Thomas a Kempis, dat we uitstekend op de hoogte zijn van den gezelligen Muider- kring met zijn beide lieftallige muzen Anna Roemer Visscher en Maria Tesselschade. - En toch is Anna Maria van Schuurman een hoogst interessante persoonlijkheid geweest, 2eer zeker wel waard om haar een weinig na der te leeren kennen en dat ze zoo weinig be kend is, ligt waarschijnlijk aan haar eigen eenvoudig karakter, dat wars was van allen wereldschen roem. Zij diende de wetenschap om der wille van de wetenschap zelf en hoogst merkwaardig is de bescheiden toon, die in al haar verhandelingen en brieven doorklinkt. Maar eerst een kleine introductie: Een vaardig „dochtertje". Anna Maria van Schuurman werd op 5 No vember 1607 te Keulen geboren als dochter van een Antwerpenaar, die om 't geloof naar Duitschland was gevlucht. Haar ouders trok ken eerst met haar naar Gulik en vestigden zich later te Utrecht waar het kleine meisje al spoedig de aandacht trok door haar buiten gewone bekwaamheid op allerlei gebied als handwerken, glasschilderen, boetseeren en later door haar verbluffende kennis van La tijn, Grieksch, Hebreeuwsch, Syrisch en Ara bisch, waarbij ze dan nog spelenderwijs de mo derne talen leerde. Alles wat Anna Maria deed, deed ze in de perfectie en daarbij zeer kalm pjes en zonder er ophef van te maken. En misschien juist hierdoor was ze de voortdu rende verrukking van haar familie en omge ving. In haar voornaamste werk, getiteld „Eucle- ria of uitverkiezing van het beste deel", waar in zij, naast een scherpzinnige theologische studie ook een volledige levensbeschrijving van zichzelve geeft, vertelt zij o.a. hoe ze, sa men met haar broer door een huisonderwijzer opgevoed, reeds als kind van drie jaar netjes Duitsch kon lezen en (naar men haar latei- vertelde) ook een gedeelte van den Catechis mus uit het hoofd kon opzeggen. 't Was een zeer gering voorval, vertelt ze verder, dat een begin aan haar studiën heeft gemaakt. Toen ze elf jaar oud was en haar vader den beiden kinderen een Fransch en een Latijnsch lesje had opgegeven, vond zij hierin een fout, die zelfs de vader niet had opgemerkt en van dien dag af was hij over tuigd van haar bijzondere gaven en deed hij alles om deze te ontwikkelen. Wie nu echter denkt dat Anna Maria een bleekneuzig blauwkous je was, heeft het mis. Haar levendige geest trok haar in allerlei richtingen. Toen ze b.v. nog maar „een doch tertje van zes jaren" was, kon ze zonder eenig voorbeeld allerlei beeldjes uit papiertjes, die haar zoo in handen vielen, zoo keurig uitknip pen, dat geen volwassene 't haar na kon doen; op haar tiende jaar leerde ze de borduurkunst en het nateekenen van bloemetjes met Spaansch lood. Ze maakte o.a. staande voor een spiegel een wassen beeld van zichzelf, dat zoo sprekend leek, dat men geen woorden genoeg had om het te loven. De oogen waren niet alleen pre cies gelijkend, maar door den levendigen glans van den oogappel leek het of ze uit zichzelf alle kanten uitkeken als men de doos, waar in het beeld lag, omdraaide. Kapsel en oog haren ontbraken niet en het snoer diamantjes om den hals scheen zoo echt, dat niemand ge- looven wilde, dat dit namaak was. Toen de gravin van Nassau Anna eens kwam bezoeken om het wonderwerkje te zien, doorstak zij een der diamantjes met een speld om zich te over tuigen dat ze inderdaad van was waren! Geheim van den ouderdom Teekenen, die niet bedriegen! Pas op, mevrouwtje! U begint vast en zeker oud te worden, als: uw kapper zegt: dat kapsel? Zooals u wilt, maar iets anders zou u „jeugdiger'' staan! een jongedame in de tram voor u op- uw kennissen niet meer van verba zing omvallen, als ze hooren, dat u een doch ter van 16 hebt! U alle jonge meisjes wuft vindt en u een hartgrondig „in mijn tijd" laat ontvallen. iemand zoo terloops vraagt naar uw mobilisatie-herinneringen. u van een andere vriendin, die zich zoo buitengewoon heeft geconserveerd, niet meer zegt „bespottelijk", maar „hoe doet ze dat toch?" Nog een stapje en u vraagt het haar. uw dochter zegt: „Moeder geeft mij die groene regenjas maar. Die kleurt u af schuwelijk! u onnatuurlijk veel belang stelt in den leeftijd van alle elegante vrouwen, die u ontmoet. Uw brieven vol uitroepteekens staan. u demonstratief op den grond gaat zitten en beslist zonder hulp wilt opstaan. u van uw man zegt: „Die stakkerd begint er heusch oud te zien". u te veel of te weinig- over uw leef tijd spreekt. recept kan de kool weer eens in een anderen minder bekenden vorm op tafel gebracht worden, z Benoodigdheden: 1. kool (pl.m. 1 K.G.), 12 gr. zout, per L. water, 4 ons gemengd gehakt, boter, paneermeel, zout peper, nootmuskaat, brood of beschuit. Bereiding: De kool schoonmaken, in dunne reepjes snijden, wasschen en gaar koken in water met zout. Het gehakt aanmaken met brood of beschuit, melk, zout en de kruiden. Er kleine balletjes van maken en deze in de koekepan met wat boter bruin bakken. De bal letjes in een vuurvaste schotel leggen, bedek ken met de kool en een gedeelte van de ge- haktjus er tusschen schenken. De schotel af maken met een dun laagje paneermeel en in een matig warme oven pl.m. J/2 uur laten sto ven. Gekookte aardappelen erbij geven, of als men koude aardappelen over heeft hier puree van maken en deze als bovenste laagje in de schotel doen. Het gehakt wordt dan tusschen de kool en de puree gelegd. Gebakken spiering. De spiering schoonmaken door den kop er af te snijden en de ingewanden eruit te ne men. Ze goed wasschen en het zout er door schudden. Op een vergiet uit laten lekken, ze door melk en daarna door bloem halen en in ruim dampende olie bruin en knappend bak ken. ANNA MARIA VAN SCHUURMAN „Allermaagden glans". Het kon. niet anders of het joffertje, dat zoo vaardig met de handen was dat ieder er van verbluft stond, moest ook door haar gees telijke gaven, die immers met haar „konsten" gelijken tred hielden, spoedig beroemd worden. Weldra hoorden geleerde Utrechtenaren als de professoren Voetius, Essenus en Nethenus van haar uitzonderlijke verdiensten en de eer ste noodigde haar zelfs uit, zijn colleges in de godgeleerdheid bij te wonen denk u eens in: een vrouw op de universiteit en dat in de 17e eeuw! Maar 't zij ter geruststelling van onze anti-feministen gezegd. Anna Maria mocht niet in de collegezaal plaats nemen, doch kreeg een apart kamertje daarnaast tot haar be schikking, in welks wand een paar gaten wa ren aangebracht, zoodat zij hierdoor kon luistëren. Ondanks, of misschien juist wel ten gevolge van dit isolement ging ze met reuzen schreden vooruit en weldra verschenen van haar hand eenige theologische werken en dichtbundels, die de eerlijke bewondering van de' heele geleerde wereld in en buiten Neder land opwekken. En men kon er maar niet over uit, dat het ..een teedere maagd" was, die op deze wijze en dan zoo bescheiden, alle man de loef afstak. Het regende dan ook weldra, zooals het In Maandag-: Koolschotel met gehakt Aardappelen. Griesmeelpudding. Bessensapsaus. Dinsdag: Kalfsrollad© Aardappelen. Spruitjes Pannekoeken Woensdag: Groentesoep Koud kalf svleesch Aardappelen Brusselseh lof Appelmoes Donderdag: Varkenslappen Vanillevla met vruchten. Vrijdag: Gebakken spiering Aardappelen Botersaus Veldsla Rijst met krenten Zaterdag: Erwtensoep Trommelkoek. Zondag: Gevulde broodjes Lamslappen met tomaten jus Aardappelen Snijboonen uit de bus Stamppot van andijvie Chocoladevla met uit het zout slagroom. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Roereieren met tomatenpuree Schorseneeren Aardappelen Boter Deensche vla 2. Gebakken aardap- 3. Linzensoep Roode kool Gesmolten boter Aardappelen Appelmoes Beschuit met kaas 4. Rijstcroquetjes pelen met blokj es kaas Aardappelen Andijviesla Gort met rozijnen Bruine boter Spruitjes Gebraden appelen. Koolschotel met gehakt. In de wintermaanden wordt veel kool ge geten. Als stamppot of op de gewone manier klaargemaakt met wat melk en boter kent iedereen deze groente. Volgens onderstaand Gevulde broodjes. Hiervoor kan men verschillende soorten broodjes bestellen, b.v. kleine geraspte, kleine zachte puntbroodjes, als ze niet zoet zijn tenminste of kadetjes, die dan voor het vullen in de helft gebroken worden. Voor het vulsel kan men nemen verschil lende ragouts, b.v. van vleesch, van garnalen, van eieren, van blokjes kaas enz. Om de ragout te maken maakt men eerst van boter, bloem en vocht (melk of bouilon) een vrij dikke saus. Per d.L. vocht rekent men 1 afgestreken lepel boter en 2 afgestreken le pels bloem. Het sausje moet eenige minuten doorkoken, daar de bloem anders niet gaar is. Men roert hierna het fijngesneden vleesch, de garnalen, de fijngemaakte, hard gekookte eieren of de blokjes kaas door de saus en maakt het mengsel op smaak af met peper en zout, gehakte peterselie, maggi-aroma of marmite. Van de broodjes snijdt men een kapje af, holt ze uit en vult ze met de ragout. Het dekseltje komt er weer op. Aan den bui tenkant wordt wat gesmolten boter er over heen gegoten, of men smeert ze met boter in. Daarna legt men ze op een bakblik en zet zo in een warmen oven pl.m. 10 min. tot dat ze bruin en bros aanvoelen. Ze worden opgediend op een schotel, bedekt met een vingerdoekje, om bij het rondgeven afglijden te voorkomen, en versierd met een takje versche peterselie. Deze broodjes kunnen van te voren gemaakt worden en even voor men ze gebruiken wil, in den oven gezet worden. Benoodigdheden voor 8 kleine broodjes: 150 gr. vleesch, garnalen, kaas of 3 eieren. V/z d.L. bouillon of melk, iyz lepel boter, 3 lepels bloem, zout, peper, peterselie. Voor kaas en eierragoüt gebruikt men melk, anders slappe bouillon. Roereieren. Roereieren worden dikwijls gegeven aan de koffietafel en worden dan gediend met ge roosterd of gebakken brood. Toch is het niet zoo gemakkelijk goed roereieren te maken. Soms is de massa wat te fijn, te gelijk geworden, soms wat te droog. Bij het klaar maken moet men op verschillende dingen let ten. Ten eerste moeten de eieren goed geklopt worden, mogen echter niet schuimig worden. Op 1 ei neemt men 1 lepel melk, water of bouillon en wat zout en peper. Dit wordt door de eimassa geroerd, die dan gegoten wordt in een steelpannetje, waarin men een flink stukje boter heeft laten smelten. De eimassa op een vrij warm vuur laten stollen en met een houten lepel het gare gedeelte telkens van den bodem van de pan losmaken, tot alles gestold, maar vooral niet te droog is. Daarna opdoen op een verwarmd schoteltje en de stukjes in boter gebakken brood er om heen leggen. Behalve aan de koffietafel kan roerei ook het vleesch vervangen en wordt dan gegeven bij spinazie of Brusselseh lof. Om wat meer smaak aan het roerei te ge ven kan men op 4 eieren er doorroeren als de eieren losgeklopt zijn: Vz ons fijngesneden ham, rookvleesch of tong of V2 ons oude ge raspte kaas of 1 flinke lepel tomatenpuree of 1 eetlepel peterselie. dien tijd gebruikelijk was, lofdichten, wel hoogverheven en gezwollen van toon, maar daarom niet minder hartelijk gemeend. Van Jacob Cats, die reeds op haar 14e jaar hij zelf was toen 44 Anna Maria ten hu welijk had gevraagd, is een in onze ooren eenigszins vermakelijk aandoende lofzang op haar bewaard gebleven, die aldus eindigt: Zij stijgt tot in de lucht met ongemeene wieken Doorwandelt Roomen zelfs, en al de wijste Grieken, En al wat eenig mensch in oude schriften vont; Maar Godes Heilig Boek dat is haar beste gront En daarom gaatze vast. Wie zal het niet belijden? De dochter van den tijdt die is aan haarder zijden Dies roep ick overluidt: O aller Maagden glans En aller Vrouwen eer, maar schande voor de Mans. Vooral de laatste hartgrondige verzuchting kan moeilijk alleen aan de hoffelijkheid dei- eeuw worden toegeschreven; vader Cats moet wel inderdaad stom van bewondering zijn ge weest en dat waren velen met hem. Nog vermakelijker is de volgende lofzang van den medicus Dan. Jonctys op het werk van Schuurman: Komt Wijze, die uw vieze rimpels, Aan 't Vrouw-geslacht, voor Wetten telt; U knevels tot Victorie-wimpels Van de overwonne Wijsheid stelt: Koomt toe, en laat u wink-braauw zakken; Bindt in u hooggeaarden aard: Men kan 11a ware Wijsheid snakken, Al heeft, of hoeft men geenen baard. Koomt toe, zoo mag een Maagd u leeren, Gy, laat voortaan u twisten staan; En neemt dees Grond-gegronde Leere Voor God-spraak der Sibyllen aan Ick houd 't met haar: zoo 'k haar, alleene, Mag sluiten uit 't bestemd Geval. Kan m' ook bestemt haar sterfdag meenen Die eeuwig, eeuwig leven zal? U ziet, de heeren der schepping met hun „vieze rimpels" kwamen er - en dat nog wei in de oogen van hun eigen sexegenooten! niet al te best af. Des te meer roem voor „aller maagden glans l" Een fiere vrouw. Over het verdere leven van Anna Maria van Schuurman zou nog heel veel te vertellen zijn, maar ik mag dit artikel niet te lang maken en bovendien zou de titel: „een wetenschap pelijk wonder van haar tijd" er niet te best meer boven passen. Er kwam n.l. een tijd, dat joffer van Schuurman haar heele wetenschap opgaf en voortaan een stil en teruggetrokken leven ging leiden. Na het overlijden van haar moeder kwam de huishouding geheel voor haar rekening en bovendien kwamen twee oude tantes uit Duitschland bij haar inwonen en zij vatte de taak om deze beide oudjes die resp. 91 en 89 jaar werden! tot het einde toe te verplegen, zeer ernstig op. Eenige jaren later maakte haar broer te Genève kennis met den predikant De Labadie( die toentertijd door zijn tijdredenen zeer veel opgang maakte. Deze kwam naar Utrecht, werd daar door den geleerden kring, waarin ook Anna Maria vroeger zoozeer had uitge blonken, vriendelijk ontvangen en vestigde zich weldra te Middelburg, later te Amsterdam, en tenslotte te Herford in Westfalen. Naar al deze plaatsen werd hij gevolgd door een kleinen kring van vurige aanhangers, die hem den scherpen en daarom door vele gema tigden fel aangevallen prediker door dik en dun trouw bleven Ook Anna Maria van Schuurman sloot zich bij deze schare aan on danks de vrees voor lasterpraatjes. Hierin toonde zij een fiere onafhankelijk heid van karakter. Na den dood van de Labadie, bleef de door hem gestichte „huisgemeente" bijeen en ves tigde zich in 1675 in het z.g. „Labadistenkloos- ter" Waltkastate te Wieuwerd in Friesland, waar zij in gemeenschap van goederen leefde. Anna Maria van Schuurman overleed daar in 1678. Wanneer u eens te Wieuwerd komt, zal men u daar stellig, naast den interessanten grafkelder met de natuurlijk geconserveerde lichamen (waarvan niemand nog het geheim heeft ontdekt) ook de overblijfselen van haar woon laten zien en u bovendien met een ern stig gezicht vertellen, dat zijspinnen at! Ikzelf heb echter noch te Wieuwerd, noch in de universiteitsbibliotheek te Utrecht, waar ik enkele van haar werkjes, die zeer zeldzaam zijn, mocht inzien, iets naders over deze grie zelige gewoonte kunnen vinden! Misschien mogen we hierbij echter denken aan de .spimiekoppen" van haar en nijd, die deze „edele deugt- en kosterijke juffrouw" zoo glansrijk door haren nobelen geest „verslond!" R. DE RUYTER-v. d. FEER

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9