VERWACHT WORDENDE SCHEPEN IJMUIDEN [Ver. van Vrijzinnig Hervormden. Interessante voordracht van Dr. Faber. In het Ver. gebouw der Vrijz. Hervormden hield Dr. T. Faber, vroeger voorganger dezer vereeniging een causerie over het onderwerp: „Mijn reis naar Noord Amerika". Dr. van Leusen heette dé talrijke aanwezi gen welkom en gaf daarna het woord aan Dr. Faber. Deze zette allereerst het doel van zijn 6- •weeksche reis uiteen, die hij als secretaris van het Internationaal Verhond voor Vrijzinnig Christendom, maakte. S-pr. zeide slechts een betrekkelijk zeer klein gedeelte der V. S. te hebben bereisd, zulks met het oog op de enor me uitgestrektheid van dat land. „Om iets van de Ver. Staten te leeren ken nen", aldus spr., „moet men afzien van den algemeenen indruk, dien men hier zoo over Amerika en zijn bewoners pleegt te hebben. Reeds dadelijk bij de ontvangst viel mij op, dat men daar zoo gezellig gewoon is. Men is er zeer openhartig. Om een beteren kijk op Amerika te krijgen moet men vooral niet ge neraliseeren. Amerika is een wereld op zich zelf, het is geen eenheid. Men moet de V. S. in 4 deelen onderscheiden: le. Atlantische kust, 2e .de z.g. West of Middle West, 3e. Pa cific-Coast en 4e. de groote katoenstaten in het Zuiden. De bevolking van eerstgenoemd gedeelte, nog altijd New-England genoemd, voelt zich verheven boven de rest van Amerika en vindt dat zij geheel op zichzelf staat. Zoo heeft men in Boston een eigen bouwstijl bij de kerken, de colonial style. Het centrum van de West is Chicago, de stad van de groote ge tallen, een echt Amerikaansche stad, met wolkenkrabbers zonder stijl, alleen groote za ken en veel lawaai en lichtreclames. De rom melige indruk, dien men van de steden krijgt wordt te sterker, naarmate men meer naar 't Westen gaat. Het platteland in deze streken is zeer-dun bevolkt. De Amerikanen, ging spr. verder, zijn zeer individualistisch, wat zich o.a. uit in de min achting, die zij voor de wet hebben. Daaren tegen zijn zij 'collectivistisch, men houdt zich zeer aan voor ons soms onbegrijpelijke, veelal kinderlijke afspraken. De Amerikaan is sterk doordrongen van het feit, dat hij zijn land geheel zelf heeft opgebouwd. Het derde gedeelte der V. S., de Pacific Coast, is geheel in tegenstelling met de Oost kust, georiënteerd op China en Japan. Men heeft hier veel Spaanschen invloed uit de Zd. en Midden Amerikaansche staten. In de katoenstaten heeft men weer geheel andere menschen en toestanden. Naast de groot-grondbezitters met hun verfijnde cul tuur, heeft men daar de grootste armoede. De blanke bevolking hier heeft een groote haat en vrees voor de talrijke negers, daar men bang is dat zij zich vroeg of laat voor het hun in den slaventijd aangedane onrecht zullen wreken. Uitvloeisels van deze vrees zijn de geheime genootschappen (zooals de beruchte Ku-Klux- Klan) en de uitzonderingsbepalingen voor negers. De negers die 10 pet. der bevolking uitmaken, zijn voornamelijk handwerkslieden. Dr. Faber beschrijft dan de route die hij op zijn reis gevolgd is. In New York, zegt spr., manifesteert zich de stille strijd tusschen de bankiers en Roo sevelt. Na van de door hem bezochte steden nog enkele bijzonderheden te hebben opge noemd, kwam spr. aan het tweede gedeelte van zijn voordracht, waarin hij een overzicht gaf van het geestelijk leven in Amerika. Dit, aldus dr. Faber, heeft een grooten achter stand bij dat in Europa, omdat men daar niet kon putten uit een oude eigen cultuur. Deze is grootendeels geleend. Er wordt echter meer geleerd, men ontwikkelt zich meer, maar men mist geestelijke leiders. De musea zijn vol werken van Europeesche meesters, men vindt er weinig eigens. Over 't algemeen heeft de Amerikaan veel interesse voor muziek, waarvoor de wereldvermaarde stedelijke orkesten pleiten. De vreemdeling, die de V. S. bezoekt, wordt getroffen door de groote sociale veranderin gen van den laatsten tijd. Zoo probeert Roo sevelt een wetgeving te scheppen, die den kleinen man meer zal beschermen tegen de klappen der crisis; het is duidelijk, dat hij bij dit streven wordt tegengewerkt door het kapitaal. De kerken in Amerika zijn vooral propa- ganda-instituten, wat wel zeer sterk het geval is bij de Roomsch-Katholieken. Doch ook de talrijke andere zijn actieve centra. Men wis selt er vaak één of meer malen van kerk. De kerk is niet alleen een godsdienstige gemeen schap maar min of meer ook een sociëteit. Men wil in de kerk ook gezelligheid vinden. Deze voor ons wat vreemd aandoende toestanden brengen echter met zich mee, dat de Ameri kanen openhartiger zijn dan de Europeanen; hij heeft in sterkere mate iets bewaard van het kinderlijke, eenvoudige. Dr. Faber had een hartelijk applaus in ont vangst te nemen. Dr. v. Leusen dankte daarna den spr. en sprak den wensch uit, dat dr. Faber voortaan elk jaar voor de vereeniging van zijn reis indrukken zou komen vertellen. I ONDERWIJSFILMS. Woensdagavond werd door het Instituut voor Onderwij sfilms in het gymnastieklokaal van School E een demonstratie van films op onderwijsgebied gegeven. Onder de niet al te talrijke aanwezigen merkten we o.m. op Burgemeester Kwint en wethouder Dunne- bier, het raadslid Vermeulen, de heeren Su- werink en Van der Weele van de afdeeling Onderwijs en een aantal hoofden van scho len en onderwijzers (essen). Dat de laatste groep niet sterker vertegenwoordigd was, moest, naar we vernamen, geweten worden aan het feit, dat de door het Instituut voor Onderwij sfilms verzonden uitnoodigingen ge richt waren tot de hoofden van scholen en nu zeker niet onbegrijpelijk, maar vermoe delijk wel tegen de bedoeling van het Insti tuut in, de conclusie was getrokken, dat al leen de hoofden van scholen verwacht wer den. Dezen avond werden allereerst vertoond een tweetal productie-films en een tweetal films, betrekking hebbende op land- en volken kunde. De aanwezigen zagen o.a. de bewer king „van boom tot courant" en die „van rubbersap tot automobielband". Bij de tweede groep maakte men kennis met de Surinaamsche boschnegers en met de bevers van Canada, beide opgenomen door Dr. Van der Sleen. Vooral de beverfilm werd over het geheel zeer aardig en leerzaam ge vonden. Hierna volgde nog een film, die liet zien, hoe ver men het in de kunst van kleuren van films had gebracht. Deze film was wer kelijk een lust voor de oogen. Besloten werd met een verkeersfilm en een film, betrekking hebbend op gebeurte nissen ons Koninklijk Huis betreffend. Deze demonstratie heeft ongetwijfeld be wezen, dat de waarde dezer films voor het onderwijs niet onderschat mag worden. Anderzijds echter zullen financieele en mogelijk ook nog wel andere bezwaren een rol spelen. JAARVERGADERING JONGE OUD-KATHOLIEKEN. Woensdagavond hield de Vereen, van Jonge Oud-Katholieken „D. G. S." haar jaarvergade ring in het O.-K. vereenigingsgebouw. In deze vergadering, die flink bezet was, nam de voorzitter, de heer W. D. Wiljouw, na oïiafgebroken gedurende ruim 10 jaar be stuurslid en gedurende de laatste 4 jaren voor zitter te zijn geweest, afscheid. De aftredende voorzitter wenschte bij de opening, dat met dezelfde energie en sym pathie èn door bestuur èn door leden onder den nieuwen voorzitter in de vereeniging mocht worden gewerkt. Nadat het vereenigingslied was gezongen en de notulen waren goedgekeurd werd het jaar verslag door mej. A. v. Pel, secretaresse, voor gelezen, dat keurig verzorgd was en een her innering aan pastoor L. Rinkel, eere-lid, in hield. Het kasverslag werd goedgekeurd en een kascommissie benoemd. De verkiezingen hadden tot resultaat dat kapelaan P. J. Jans tot voorzitter en mej. Joh. Groen alsmede de heer J. Wijker tot bestuurs leden werden benoemd. Na de pauze, waarin de gebruikelijke verlo ting werd gehouden en de vele leden getrac- teerd werden, richtte de scheidende voorzitter zich tot den nieuwgekozen voorzitter, kapelaan Jans, en de beide andere bestuursleden. Met eenige welgemeende woorden wenschte de heer Wiljouw, dat kapelaan Jans denzelf den steun en dezelfde toewijding van leden en bestuur mocht ondervinden als de aftre dende voorzitter. De nieuwgekozen bestuurs leden werden mede in dezen wensch betrok ken. De „D.G.S.-Boys" verleenden met een 5-tal mondaccordeonnummers hierna medewerking, welke zeer gewaardeerd werd. Ook den „Boys" werd een verder succes door den heer Wiljouw toegewenscht. Kapelaan P. J. Jans las een zeer komische schets vain Justus van Mourik „Het diner van Manus", die zeer in den smaak viel. De voor zitter bracht dank aan het scheidende be stuurslid mevr. A. Visser en aan de vaste me dewerkers op feest- en bijzondere avonden, voor de sympathieke medewerking tijdens zijn voorzitterschap. Ook bedankte hij de eereleden, de heeren P. C. Tol en pastoor L. Rinkel, voor hun toe wijding, alsook bestuursleden en leden. Het eere-lid de lieer P. C. Tol bracht daarna den scheidenden voorzitter dank voor het werk, dat hij gedurende al die jaren als be stuurslid en voorzitter deed. Kapelaan Jans sprak als nieuwe voorzitter der vereeniging en als secretaris van den Bond van Vereen, van Jonge Oud-Katholieken in Nederland een woord van dank tot den heer Wiljouw waarop hem ter eere het Bondslied werd toegezongen. DE K. W. 159 PIKT DE K.W. 86 OP. De motorlogger Java K.W. 159 heeft op de Noordzee opgepikt den met een defecten motor ronddr ij venden logger K.W. 86. De K.W. 159 bracht den anderen logger naar Es- bjerg doch in de haven kwamen beide schepen met elkaar in botsing, waardoor de verschan sing van de K.W. 159 ernstig beschadigd werd. Deze logger komt naar IJmuiden om de schade te repareeren; de motor van de KW. 86 zal in Esbjerg worden hersteld. VELSEN VRIJDAG 28 JANUARI 1938 DRIEHUIS DE BLIJDE GEBEURTENIS. Naar we vernemen, heeft het bestuur van de Oranj evereenigimg „Driehuis" tegen Donder dag a.s. een feestavond voor haar leden in het Patronaatsgebouw georganiseerd, indien het plaatsvinden van de blijde gebeurtenis uiterlijk Dinsdag bekend zal zijn. SANTPOORT HET PROGRAMMA VAN R. C. BREDERODE. Voor a.s. Zondag zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Brederode 1—Beverwijk 2, 12 uur. H. F. C. 6—Brederode 3, 12 uur. Zaterdagmiddag 3 uur wordt gespeeld Bre derode adsp.—Waterloo adsp. Schip Verm. aankomst Laatste bericht Agamemnon (Ned.) Altona (Duitsch) Alkmaar (Ned.) Algorab (Ned.) Alchiba (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Aghios Nicolaos (Gr.) Breda (Ned.) Boskoop (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) British Prestige (Eng.): Boschfontein (Ned.) x) Barneveld (Ned.) Bernlef (Du.) Cassel (Du.) Caribia (Du.) x) Ceres (Ned.) Costa Rica (Ned.) x) Deucalion (Ned.) Eurymedon (Br.) Ena (Ned.) Eemland (Ned.) Europe (Noor) x) Ellen (Zw.) Freiburg (Du.) x) Grootekerk (Ned.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Gleniffer (Eng.) x) Glaisdale (Br.) Ganymedes (Ned.) Gorjistan (Br. Hermes (Ned.) Heidelberg (Du.) Hercules (Ned.) Hada (Ned.) Halle (Du.) Iris (N.ed.) Istok (Joeg. SI.) Julia (Griek) Joh. de Witt (Ned.) x) Kurmark (Du.) Laertes (Ned.) x) Meerkerk (Ned.) x) Magdeburg (Du.) x) M.v. St.Aldegonde (N.) Maron (Eng.) x) Madoera (Ned.) Marslew (Eng.) Mars (Ned.) Mc Gregor Laird (Eng.; Nijkerk (Ned.) x) Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Odysseus (Ned.) Phoenica (Du.) Poelau Tello (Ned.) x) Patricia (Du.) Phrontis (Ned.) x) Poelau Roebiah (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Phrygia (Du.) Pluto (Ned.) Pan Gothia (Zw.) x). Poseidon (Ned.) Poelau Bras (Ned.) x) Randfontein (Ned.) x) Recina (Joeg. Slav.) Simaloer (Ned.) Stuyvesant (Ned.) Saturnus (Ned.) Soemba (Ned.) Springfontein (Ned.) x Streonshalh (Eng.) Singkep (Ned.) x) Simon Bolivar x) Salland (Ned.) x) St. Philipsland (Ned.) Triton (Ned.) Theseus (Ned.) Venus (Ned.) Vulcanus (Ned.) Waterland (Ned.) x) Zaanland (Ned.) Zijpenberg (Ned.) Midd. Zee Ned. Indie Chili Zuid Afrika West Afrika Hamburg Startoni Chili Chili (via L'pool) Chili Abadan Beira Hamburg Bilbao (v. IJm.) Ned. Indie West Indie Jaffa (via R'dam) Hamburg Hamburg Batavia Curasao Buenos Aires Port Arthur Omskoldsvik (n. Velsei Ned. Indië Japan Japan Japan B. Aires Alexandria Liverpool Bourgas (via R'dam) Ned. Indie Bourgas Danzig Ned. Indie West Indië Buenos Aires Buenos Aires Batavia Ned. Indië Batavia Japan Ned. Indië Batavia Batavia Batavia Buenos Aires Hamburg West Afrika Zuid Afrika Chili Zw. Zee Oporto Tampïco Batavia West Indië Batavia Batavia Batavia Pto Barrios Danzig Aruba West Indië Hamburg Z. Afrika Buenos Aires Ned. Indië W. Indië Alexandrië (via Antw. Batavia Z. Afrika Rosario Batavia West Indië Buenos Aires Newcastle (v. IJm.) Izmir Stettin Venetië Midd. Zee Hamburg Buenos Aires Buenos Aires 31 Jan. 6 Febr. I Jan. 29 Jan. 31 Jan. 5 Febr. 5 Febr. 28 Jan. 30 Jan. 30 Jan. I Jan. 3 Febr. 10 Febr. 1 Maart 31 Jan. 2 Febr. 10 Febr. 14 Febr. 29 Jan. 3 Febr. 3 Febr. 5 Febr. 31 Jan. 12 Febr. 1 Febr. 15 Febr. 15 Febr. 6 Febr. 4 Febr. 30 Jan. 24 Jan. van Napels. 25 Jan. van Triëst. 22 Jan. van Callao. 23 Jan. van Mombassa. 27 Jan. van Dakar. 27 Jan. vertrokken. 22 Jan. vertrokken. Jan. van Liverpool. 26 Jan. van de Azoren. Jan. van Valparaiso. 26 Jan. van Lands End. 26 Jan. van Dakar, vertrekt 5 Februari. 28 Jan. vertrokken. 22 Jan. van Port Said. 26 Jan. van Barbados. 27 Jan. te Rotterdam, vertrekt 29 Jan. vertrekt 29 Jan. 2 Febr. 25 Jan. van Marseille. 27 Jan. 25 Jan. van Lands End. 20 Febr. 21 Jan. van Montevideo. 31 Jan. 13 Jan. vertrokken. 27 Jan. 21 Jan. vertrokken. 15 Maart 23 Jan. van Soerabaja. 27 Jan. van Antwerpen. 22 Jan. van Colombo. 22 Jan. van Colombo. 3 Febr. 21 Jan. van St. Vincent. 24 Jan. te Jaffa. 28 Jan. 25 Jan. van Lands End. 3 Febr. 26 Jan. van Gibraltar. 15 Febr. 15 Jan. van Padang. 10 Febr. 26 Jan. te Piraeus. 18 Jan. te Kiel (motorschade 24 Jan. van Batavia. 26 Jan. 26 Jan. van de Azoren. 11 Febr. 8 Jan. van San Nicolas. 1 Febr. 7 Jan. vertrokken. 1 Febr. 26 Jan. van Genua. 22 Jan. te Batavia. 25 Febr. 25 Jan. vertrokken. 21 Jan. te Yokohama. 22 Febr. 22 Jan. van Colombo. 26 Jan. vertrokken. 15 Febr. 15 Jan. vertrokken. 21 Jan. van Padang. 26 Febr. 25 Jan. vertrokken. 27 Jan. 26 Jan. vertrokken. 21 Jan. van Freetown. 26 Jan. van Beira. 22 Jan. van Callao. 26 Jan. van Constantza. 30 Jan. in lading. King Kong komt in „De Pont' Van hedenavond tot en met Dinsdagavond wordt in „De Pont" vertoond de komische film „En toch trouwden ze" en de gigantische wil dernisfilm King Kong, waarin een raadsel achtig monsterdier, geestesproduct van Carl Denham, een wereldstad doet huiveren. De inhoud van King Kong is als volgt: Carl Denham, de bekende vervaardiger van wildernisfilms, koestert een geheimzinnig plan. Reeds heeft hij een schip gecharterd om een lange reis te maken, doch het vertrek is steeds uitgesteld, omdat Denham geen vrou welijke hoofdrol kan vinden. Niemand wil met hem mee, de zaak is te geheimzinnig. Het reisdoel is onbekendaan boord zijn gas bommen en tal van andere wapens, kortom men is bang. Weston, de artisten-agent, slaagt er evenmin in als de anderen om een meisje voor de hoofdrol te engageeren. Denham besluit dan zelf te gaan zoeken en het toeval is met hein. Een jong, knap meisje, dat door honger ge dreven een appel wil stelen, trekt zijn aan dacht en hij neemt Ann Darrow mee naar het schip, dat spoedig uitvaart. Na een lange reis als de boot reeds ver bezuiden Sumatra is vertelt Denham iets meer van zijn plannen. Hij heeft een kaart in handen, waarop een onbekend eiland staat aangegeven. Op dit eiland wonen inboorlingen, maar er is ook nog iets anderseen oer- bosch, dat van het dorp der inlanders afge scheiden is door een muur, een bouwwerk van menschenhanden. Denham wil weten, wat er achter dien muur is. Inderdaad komt het eiland in zicht en de reizigers wonen, onop gemerkt, een godsdienstige ceremonie bij. Een jong meisje wordt geofferd aan Kong. Als de expeditie ontdekt wordt, tracht het opper hoofd onmiddellijk Ann Darrow te koopen. Een dergelijke goudblonde vrouw zou een prachtig offer voor Kong zijn. Natuurlijk weigert Den ham,* maar in den nacht wordt Ann door de inboorlingen ontvoerd. Zij brengen haar naar een plaats achter den muur, waar zij wordt vastgebonden. Vol spanning wachten de In landers of hun offer door Kong wordt aan vaard. En ziet: daar verschijnt Kongeen monsterachtig wezen, een soort Orang Oetang van gigantische afmetingenhuizenhoog. Kong ziet het meisje, doch doodt haar niet. In tegendeelhet lijkt wel of het beest beha gen schept in de blanke schoonheid. Met zijn slachtoffer in de machtige klauw geklemd verdwijnt Kong in het oerwoud. Denham en de zijnen volgen. Hun tocht is vol avonturen. Het blijkt, dat het oerwoud bewoond wordt door voorhistorische monsters, een dynosau- ruseen brontosaurus en andere afzichte lijke dieren, geweldig van afmetingen. Zij vol- gen het spoor van Kong, maar allerlei hinder- doen zich voor en bij de achtervolging van een brontosaurus komen vele mannen om het leven. Twee brengen het er levend af. Denham en Driscoll, de stuurman. Laatstge noemde, die verliefd op Ann is, volgt alleen het spoor van Kong. Hij aanschouwt afgrijselijke jeveciiten en ziet hoe Kong met wonderlijke kracht al zijn monstrueuze belagers van zich afhoudt. Tenslotte gelukt het hem echter Ann te redden en na een vreeselijken tocht komen ze behouden achter den muur. Kong is hen echter gevolgd en wil zijn prooi terug heb ben. Het beest forceert de enorme deuren, die in den muur zijn aangebracht, vernielt het dorp der inlanders en wil zich naar het schip begeven. Een handig geworpen gasbom be dwelmt het monster echter en de expeditie leden overmeesteren het dier. In triomph wordt Kong als het achtste wereldwonder naar Amerika gebracht om op Broadway tentoon gesteld te worden, geklonken in stalen kluis ters. Heel New York is op de beenieder een wil Kong zien. De bezoekers komen dan voor tal van raad selen, handige filmtrucs te staan, die hen de haren ten berge doen rijzen. HEEMSKERK 25 Jan. van Scilly. 27 Jan. van Colombo. 22 Jan. van Port of Spain, 14 Jan. van Padang. in lading. 19 Jan. vertrokken, vertrekt 29 Jan. 28 Jan. vertrokken. 10 Jan. vertrokken. 22 Jan. van Pto. Barrios, in lading. 25 Jan. van Marseille. 11 Jan vertrokken. 24 Jan. van Singapore 23 Jan. van Madeira. 20 Jan. van Kymessi. in lading. 23 Jan. te Hamburg 22 Jan. van St. Vincent. 26 Jan. van Oran. 25 Jan. van de Azoren. in lading. 28 Jan. vertrokken. 26 Jan. van Stamboul. vertrekt 29 Jan. 27 Jan. te Palermo. 24 Jan. te Izmir. vertrekt 5 Februari. 20 Jan. van Bahia. 18 Jan. van St. Vincent. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto registei ton Papierfabriek Papierfabiisls VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Zweedscb s.s. Venersborg Gefle - IA R.K. PAROCHIAAL ZIEKENFONDS. In bet K.S.A.-gebouw hield het R.K. Paro chiaal Ziekenfonds zijn jaarvergadering onder leiding van den heer C. Conelisse. Bij de ope ning memoreerde de voorzitter dat het afge- loopen jaar een financieel verlies voor het fonds heeft opgeleverd, als gevolg van de hooge ziekenhuiskosten en de kosten van specialistische hulp. Besloten werd de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Het bestuur achtte dit noodig; hierdoor wordt het fonds een publiekrechter lijk lichaam. Vervolgens werd de oud-geestelijk advieseur rector Paulussen tot eerelid benoemd (ap plaus). Op voorstel van den heer Van der Kolk zal het volgend jaar op de agenda geplaatst wor den: het verplichtend stellen voor leden van bet fonds, om tevens lid te zijn van de St. Gerardus-Majella vereeniging. Voor de uitzending van kinderen van leden naar de vacantie-kolonie werd een wisselend bedrag vastgesteld. Vervolgens werd door den secretaris bet jaarverslag uitgebracht. Het fonds bleek in ledental te zijn toegenomen en heeft en heeft thans 2783 leden, verdeeld over 545 gezinnen. In het ziekenhuis waren dit jaar opgenomen 46 leden met 1194 verplegingsdagen. Van de hoogtezon was 866 maal gebruik gemaakt. Het financieel verslag vermeldde aan in komsten 18956.09, waartegen een uitgave van 18998.25 stond, bet nadeelig saldo be droeg inclusief de betalingen welke het fonds nog moet doen 799.01. Het kassaldo per 31 December bedroeg 1340.51, zoodat er thans nog een kassaldo is van 541.50. De reserve kas bedraagt 12.000, zoodat het totaal bezit van het fonds is 12541.50. Er zijn -elf premievrije weken gegeven. De boeken van den penningmeester werden in orde bevonden. Op voorstel van het bestuur besloot het fonds een toestél voor diatremie aan te koopen; hierdoor zullen de verple- ingskosten voor het fonds belangrijk worden bespaard. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende heeren H. v. d. Zon, A. van Lieshout en J. Th. v. d. Maat bij acclamatie herbenoemd. Aan de verificatiecommissie werd toege voegd de heer P. Veldhuis Jz. De begrooting werd met een bedrag van 20.010 goedgekeurd. Vervolgens werd medegedeeld dat er dit jaar weer elf premievrije weken zullen zijn. Na de rondvraag werd nog een verloting gehouden, waarbij vijf maal, twee premievrije weken werden verloot. De gelukkige winnaars waxen H. van Keulen, H. Bleeker Jz., L. Die- meer, Wed. K. van Roon en C. Groot. BEVERWIJK Alaa guelga houtstof pyriet UITBREIDING RIJWIELBERGPLAATS. In verband met de belangrijke toeneming van het aantal leerlingen der openbare school voor uitgebreid lager onderwijs m deze ge meente, gelegen aan de Akerendamlaan is het noodig, de bij d-e school behoorende bergplaats voor rijwielen, die- thans slechts ruimte biedt voor 36 rijwielen, uit te breiden. Volgens ingewonnen advies van den Direc teur v-an openbare werken zal deze uitbrei ding daarin bestaan, dat in de bestaande bergplaats de houten rijwiel-hekken worden vervangen door rijwielblokken en dat voorts de bergplaats vergroot wordt met een ruimte van 8 meter, zoodat pl.m. 70 rijwielen ge borgen kunnen worden. De kosten aan deze uitbreiding verbonden worden geraamd op 460. W. en W. stellen den Raad voor tot uitbrei ding van de rij wielbergplaats te besluiten en daarvoor een crediet toe te staan van 460. ONDERSTEUNING VAN BEHOEFTIGEN. In verband met het overlijden van den heer H. Rothe dient voorzien te worden in de daardoor ontstane vacature in de commissie van advies inzake de ondersteuning van be- hoeftigen, met uitzondering van tuinders. B. en W. hebben daarvoor de volgende voor dracht opgemaakt: 1. Mevr. T. KempHaan; 2. A. Wernke. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris J. H. Brommers werd Donderdagmiddag in Hotel „Ter Burg" in het openbaar verkocht: 1. Een woonhuis met hooiberg en erf aan de Baanstxaat no. 33 groot 2 A., 14 c.A. Hoogste bieder: P. Jaapies, alhier met 1330. Kooper voor 1333 de lieer A. Verha gen, alhier. 2. Een kas, schuren en erf met halve poort aan het Parkeerterrein en aan de Baanstraat, groot 5 A. Hoogste bieder: P. Lief ting te Castricum 1250. Niet gemijnd. 3. Een perceel tuingrond ten Zuid-Oosten van perceel 2, groot 5 A. 28 c.A. Hoogste bieder P. Lief ting te Castricum 1250. Niet gemijnd. Ook de combinatie werd niet afgemijnd. Koopster de N.V. ,De Wijk" te Beverwijk voor 2500. Deze perceelen waren eigendom van den heer H. C. van Buggenum e.a. 4. Een woon- en winkelhuis aan de Zee straat no. 2 c, hoek Koningstraat, groot 32 c.A.. Opgeboden tot 3980. Niet gemijnd. Opge houden. 5. Een woon- en winkelhuis aan de Ko ningstraat no. 25, groot 1 A. 13 c.A. Hoogste bieder P. Jaapies, alhier voor 7400. Niet gemijnd. Opgehouden. De perceelen 4 en 5 zijn eigendom van den heer; ïolk, alhier, «i ARROND. RECHTBANK Diefachtige jongens. Eenigen tijd geleden werden er te IJmui den en omstreken verschillende diefstallen gepleegd en langzamerhand bleek, dat een groepje jongens van 17 en 18 jaar de daders waren. De officier had het noodig gevonden eenigen hunner in voorloopige hechtenis te- zetten, om een afschrikwekkend voorbeeld te stellen en herhaling te voorkomen. Thans stonden die jongens terecht. Eerst kwamen er vier, die in December 1935 inge broken hadden in een kruidenierswinkel aan den Wijk aan Zeeërweg, waar zij zich toegang hadden verschaft door een ruit uit een ach terdeur te verwijderen, waarna zij gelegenheid hadden den sleutel om te draaien en zoo doende de deur te openen. Zij verwijderden zich langs denzelfden weg met medenemmg van eenige flesschen wijn en reepen cho colade. Een paar kameraden, die zij later op den Kanaaldijk ontmoetten, deelden mee in de buit en zoodoende moesten de vier voor dief stal in vereeniging en de twee anderen voor heling terecht staan. Bovendien moest een der helers terecht staan omdat hij met een anderen kameraad bij zijn tante den muntgasmeter had gelicht, terwijl deze kameraad nog weer afzonderlijk voor diefstal van een rijwielplaatje en de an der voor diefstal van een damestaschje moest terechtstaan. Achtereenvolgens waren, al die diefstallen tot klaarheid gekomen, doordat de een den ander verraadde. De jongens bekenden. Wat den diefstal uit den muntmeter be treft, bleek, dat neef een kameraad had mee genomen naar tante's woning voorzien van een valschen sleutel en dat zij daarmee de deur hadden geopend, toen bleek, dat tante niet thuis was. Neefje wist, aangezien hij dik wijls bij tante kwam, dat er heel wat dubbel tjes in den muntmeter zaten, zoodat de buit ook f 12,50 bedroeg, welk geld in vroolijkheid werd verteerd. Het damestaschje was van een fiets gesto len en het rijwielplaatje van een andere fiets, beide rijwielen stonden op den open baren weg. De officier had inlichtingsrapporten ge vraagd en daaruit bleek over het algemeen, dat de jongens uit een behoorlijke omgeving kwamen en dat hun gedrag over het algemeen niet slecht was te noemen. Als zij werk had den gedroegen zij zich goed. Een der jongen had geen gunstig rapport; hij wer-d onverschillig genoemd en scheen heel weinig het verkeerde wan zijn daden te beseffen. Zijn huiselijke omgeving was ook niet goed; de alcohol speelde daarbij een rol. De officier van justitie eischte tegen dezen jongen 3 maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk met aftrek van de voorarrest voor den inbraak in den kruidenierswinkel. Tegen de drie anderen werden voorwaarde lijke straffen gevraagd en wel 3 maanden tuchtschool tegen twee hunner, 3 maanden gevangenisstraf tegen den derden. De verdedigers sloten zich hierbij aan; het verzoek van een hunner om opheffing van het voorarrest, werd afgewezen. Tegen de twee jongens, die mede van den wijn hadden gedronken, werd 2 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk geëischt. Voorts werd 4 maanden voorwaardelijk gevraagd tegen den neef, die den muntgasmeter had ge ledigd en 2 maanden tegen zijn kameraad, die echter voor den diefstal van het rijwielplaatje ook twee maanden tegen zich hoorde eischen. De verdedigers mrs. v. Wijk en Drilsma we zen er in het bijzonder op, dat hier de funeste invloed van werkloosheid in het spel was. Dat niets doen bracht de jongens op de straat, wat aanvankelijk tot baldadigheid en later tot diefstal leidde. Mr. Drilsma zou wenschen, dat als voorwaarde gesteld werd, dat de jongens niet meer met elkaar zouden omgaan. Hij meende, dat het voorarrest reeds van heil- zamen invloed was geweest en vroeg beëindi ging hiervan. De rechtbank bewilligde die niet. gitepraak in al deze zaken op 10 Februari,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7