Hedenmorgen een Prinses geboren r H' De afstamming van de vorstelijke baby HET NIEUWE AVONDBLAD Lang verwacht signaal klonk Preoccupatie. 23e JAARGANG No. 76 MAANDAG 31 JAN. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 55 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet oï oog ƒ200.beide leden duim 100.—één hd duim 50.—alle leden wijsvinger bü. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Opvarenden van visschers-, mannevaartuigen enz. ƒ400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad, Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Hedenmorgen om tien uur bereikte ons de tijding, dal H.K.H. Prinses Juliana het leven beeft geschonken aan een dochter. Wij vernemen niet officieel dat de gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana en Haar dochter goed is. Journalisten zetten een stormloop in. Baarn in „alarmfoestancT BAARN, 31 Januari. Leek het te negen uur nog, alsof er sinds gister avond, toen op grond van enkele aan wijzingen de onrust in het Badhotel was opgejaagd, in het geheel niets veranderd was, in enkele seconden was het beeld, dat het Badhotel bood, totaal veranderd, toen in de pers kamer, waar nog eenige slaperige journalisten hangerig wachtten, plot seling het belgeluid van de telex weerklonk. Het was op dat moment half tien precies. De lange nacht, welke zoo moedig was be gonnen, was toch voor vele journalisten te zwaar geworden, althans tegen zes uur ver dween menig waakzaam man naar zijn slaap kamer. Zoodoende kon de gong, die onmid dellijk op de waarschuwing van het A. N, P. krachtig werd geslagen, het nuttige werk ver richten, vele half aangekleede en half uitge slapen hotelgasten de gang op te jagen. Nauwelijks had de portier van het hotel, welke functionaris zich werkelijk onberispe lijk van zijn taak kweet, het trappenhuis van zijn vervaarlijke slagen doen daveren, of menig ongekamd hoofd verscheen om een hoek van de deur en een minuut later reeds waren in de perskamer vrijwel allen aan wezig, die hier nu reeds zooveel dagen op dit groote moment hadden gewacht. Ware stormloop. Het was nu nog slechts een kwestie van minuten, of de weg van het Bad hotel naar het paleis Soestdijk was onderworpen aan een uitgesproken eenrichtingsverkeer. Fotografen be laadden zich met hun toestellen, an deren vergaarden schielijk overjas en hoofddeksel, en daar stoven de auto's, de fietsen en de tandems naar hotel Trier, dat tegenover het paleis is gelegen en waar men, in den rug gedekt door twee telex-toestellen van het A.N.P., welke ook daar staan op gesteld, de plaats van de heugelijke gebeurtenis van meer nabij zou kun nen beschouwen. Met het oog op de telefoon-accomodatie waren echter ook, die in het Badhotel hun stelling bleven innemen. Hoe lang vlaggen en oranje dragen Tot 5 Februari, adviseert „De Princevlag". Het hoofdbestuur van „De Princevlag" wekt de bevolking van Nederland en van de over- zeesche gewesten met klem op, het dragen van oranje en het uitgestoken houden van de vlag algemeen voort te zetten tot en met'Za terdag 5 Februari. Op plaatsen, waar de feestviering' latei- plaats vindt, vlagge men tot en met dien dag. Voor liel paleis. Blijde mare veroorzaakt emotie op den weg „Een Prinses, doorrijden!' H. M. de Koningin, ET is tien minuten voor tienen. De Amsterdamsche straatweg ligt stil in den regenachtigen morgen. Auto's snorren voorbij, houden, even 111 voor het paleis en de bestuurders staren even zijwaarts, naar de woonstede van het prinselijke gezin en dan snorren de auto's weer verder. Oogenschijnlijk is er niets bij zonders. Doch dan komen van alle kanten fotogra fen, op de fiets en met auto's. Zij posteeren zich voor het paleishek, waar zij nu reeds zoo vele dagen hebben gestaan, doch thans staan zij er met een zekerheid, dat er werke lijk een einde zal komen aan denvruchte- loozen wachttijd, want: detelex van het A.N.P. heeft hen gewaarschuwd op hun hoede te zijn. Auto's snorren aan, met gevaarlijke zwaaien parkeeren tegenover" en bij het pa leis journalisten springen er uit, en al spoe dig begint het ook op den straatweg duidelijk te worden, dat er iets groots op handen is. Dan plotseling, het is vijf minuten voor tienen, vernemen de wachtenden het blijde bericht- Een prinses! Uit hotel Trier, waar de telex het heeft gemeld, en bijna gelijktijdig uit het Badhotel, van waar auto's in ra zende vaart komen aansnellen, han den wuiven, er wordt zenuwachtig heen en weer geloopen, en dan gaat het van mond tot mond: „een Prinses". Deze roep veroorzaakt een levensgevaarlijk moment op den straatweg: in alle richtingen stuiven auto's en motorfietsen weg. Het wordt zelfs een oogenblik leeg voor het paleishek, dat thans gesloten wordt en waarvoor de rijksveldwacht post, vat Als het tien uur is, luiden de klokken in Soest reeds. De saluutbatterij van Baarn schiet, reeds, naar later bekend wordt, heeft zij reeds te 9.55 geschoten, dus vrijwel gelijktijdig met het oogenblik, dat het bericht, per telex door liep. In de omgeving van het paleis is de bat terij echter nauwelijks te hooren, zij wordt overstemd door de kerkklokken en de sirenes, die wonderbaarlijk snel in werking zijn ge steld. Nu dringt het ook doof tot het publiek, en er zijn vele vriendelijke voorbijgangers, die den journalisten en fotografen met stralend gezicht komen inlichten: „een prinses". Men ziet een colonne rijksveldwachters op de "fiets uitrukken: het zijn de mannen, die te kwart over tien precies de omlegging van het verkeer in de hand zullen nemen. Tusschen tien kwart over tien passeert er dus het normale verkeer langs den rijksstraatweg. Auto's snor ren voorbij, achteloos en niets vermoedend, doch de meeste stoppen toch, vooral wanneer voor de woning van den brigade-commandant- der rijksveldwacht den heer van Amerongen, tegenover het paleis, een vlag aan den mast wordt gehescben, welke ceremonie plechtig voor het front der manschappen plaats vindt. De inzittenden der auto's begrijpen spoedig, wat er aan de hand is en raampjes worden opengedraaid. Nieuws? Ja, zegt dan de rijks veldwachter, tot wien de vraag is gericht, „Een prinses", rijdt u maar door De vlaggen uit. De stemming is uitstekend, men ziet onbe kenden elkander de hand drukken en stugge politie-mannen breed lachen. Het voorbeeld van de vlag tegenover het paleis is aansteke lijk. Honderd meter voorbij de vlag zijn er al auto's, die de nationale kleuren voeren: er is blijkbaar op gerekend. Van de gebouwen in de omgeving van het postkantoor, van de café's, van de woonhuizen, van de werkplaatsen, van de boerenwoningen, overal waait na eenige minuten de vlag. En als dan te kwart over tien de Rijksstraat weg plots weer stil wordt, omdat de verkeers- regeling is ingegaan, zoodat auto's het paleis niet meer kunnen passeeren, dan zijn de rijks veldwachters, wier taak het is op de knoop punten van wegen het autoverkeer tegen te houden, tevens inlichtingenbureaux geworden. I Want wie laat zich nu den toegang naar het I paleis Soestdijk in deze dagen ontzeggen, I zonder te vragen: „Wat is er dan voor nieuws?" En de veldwachteh heeft een goede bui. hij begrijpt, dat de automobilist hei ge willigst aan zijn aanwijzingen gevolg zal geven, als hij hem eerst inlicht. En zijn oep is dan ook: „Een prinses, doorrijden". En daarna? Daarna wist immers heel Nederland de blijde tijding. H. K. H. Prinses Juliana. (Foto Ziegler.) Lippe en Nassau, deze twee Duitsche vorstenhuizen waaruit Prinses Juliana en Prinses Bernhard zijn ontsproten, zijn beide ontstaan omstreeks 1100. Van moederszijde. 1-Iet huis Nassau stamt af van een vóór 1124 overleden graaf van Laurenburg (aan de Lahn)wiens beide zonen Ruprecht en Adolf de Burcht Nassau bouwden. Stichter van de dynastie Nassau, de eerste graaf van Nassau, was Walram I (omstreeks 11461198), een zoon van Ruprecht. Twee kleinzonen van Walram I regeerden tot 1255 het graafschap Nassau. In dat jaar verdeelden zij het graafschap: Otto koos het gebied benoorden de Lahn (Siegen, Herborn en Dillenburg) en Walrom kreeg de gebieden ten zuiden van dit riviertje (Idstein en Weilburg). De Ottonische linie steeg in den loop der eeuwen aanzienlijk in macht door verwerving van nieuwe bezittingen. In de veertiende eeuw verwierf zij het machtige graafschap van Vianden (leen van den her tog van Luxemburg) en verschillende zeer aanzienlijke Nederlandsche heerlijkheden, toen Engelbert I, graaf van Nassau, Diez en Vianden (13801442) Johanna van Polanen, erfdochter van Breda huwde. Toen Reinier van Nassau-Breda in 1544 kinderloos stierf, liet hij al zijn bezittingen, waaronder het prinsdom Oranje, bij testament na aan den oudsten zoon van zijn oom Willem den Oude, graaf van Nassau. Deze oudste zoon was eveneens Willem geheeten en geboren in 1533 op den Dillenburg. Willems levenstaak werd: de zelfstandigheid der Nederlanden op de Spaansche monarchie te bevechten. De tak der Oranjes stierf in de mannelijke linie uit met Willem's achterkleinzoon in 1702, toen de koning-stadhouder overleed. De titel „Prins van Oranje" ging in 1702 over op een afstammeling van Jan den Oude, die de tweede zoon van Willem den Oude was. Diens zoon, Prins Willem IV, werd de eerste stad houder van de Zeven Vereenigde Nederlanden en diens kleinzoon de. eerste koning van Ne-, derland, dié in 1814 uit Engeland naar Ne- dêrland overstak en door de aanvaarding van den koningskroon het koningschap in Neder land instelde. De Ottonische tak van bet Huis Nassau stierf in 1890 in de mannelijke lijn uit, tkoen Koning Willem in overleed. Diens dochter, H.M. Koningin Wilhelmina, is de laatste loot van den tak Oranje-Nassau. Door het huwe lijk van de Koningin met Hertog Hendrik van Mecklenburg, uit welk huwelijk Prinses Juliana in 1909 werd geboren, behoort Prinses Juliana tot. het Huis Qraaje-Na-ssau-Meckien- burg. De vijf peetmoeders van de Prinses. Juliana, Louise, Emma, Marie, Wilhelmina zijn de namen van de Nederlandsche kroon prinses. Haar eerste peetmoeder is Juliana van Stol berg, de echtgenoQte van Willem den Oude, ook wel Willem de Rijke geheeten, omdat hij rijk aan kinderen was. Prins Willem I, de strijder voor Nêerlands onafhankelijkheid en Jan de Oude, beiden hierboven genoemd; waren twee harer zonen. De naam Louise dankt H. K. H. aan' Louise de Coligny,. de dochter van den vurig pro- testantschen admiraal Gaspard de Coligny, die in den Bartholomeusnacht gedood werd. Louise de Coligny was één van de gemalinnen van Prins Willem I. Emma en Marie waren de namen van de beide grootmoeders van Prinses Juliana, derscheidelijk van moeders- en vaderszijde en Wilhelmina. heet H. K. H. naar~haar moe der, de tegenwoordige koningin. Van vaderszijde. De eerste voorvader van het huis Lippe is Edelherr Bernhard I, die omstreeks 1123 ge leefd heeft en behoorde tot de kleine West- faalsche riddergeslachten, waaruit langza merhand, dynastiehuizen groeiden. Na de „Edelherren zur Lippe"verschenen de graven zur Lippe in de geschiedenis (15281652). De grafelijke tak Lippe-Biesterfeld dateert van 1762. Van 18971918 heeft deze tak regeeren- de functie gehad en den troon van Lippe bezet. Friedrich (17061781) was de eerste uit het Lippische geslacht, die den naam Biesterfeld verwierf. De stamvader van de tegenwoordig nog bestaande vorstelijke linie Lippe-Biester- feld bezat in het vorstendom Lippe geen re- geeringsmacht. Die macht berustte bij het huis LippeDetmold. De regeeringsfunctie kreeg eerst Ernst zur Lippe—Biesterfeld (18421904) en wel in 1897. Hij overleed in 1904 en werd opge volgd door zijn oudsten zoon, Leopold. Graaf Ernst was niet dan na hevigen tegenstand van den tak SehaumburgLippe op den troon gekomen. Het geschil tusschen beide huizen den z.g.n. Lippischen troonstrijd. werd beslist door het Reichsgericht in 1905, bij welke be slissing de nakomelingen van graaf Ernst tot de opvolging in de regeering van het vorsten dom Lippe gerechtigd werden verklaard. Door deze beslissing was de grafelijke tak Lippe- Biesterfeld tot den vorstelijken rang ver heven. De broer van dezen Leopold was Bernhard. die een jaar jonger was en in Pruisischen mi litairen dienst zou treden. Deze Bernhard huwde in 1909 Armgard Kunigunde Alharda Agnes Oda von Cramm. Uit hun huwelijk wer den twee zonen geboren. De eerste was graaf Bernhard Leopold von Biesterfeld, geboren te Jena in 1911 en sinds 1916 Prins zur Lippe- Biesterfeld. 'k Zit hier weer als alle dagen, Mij vol zorgen af te vragen, Waar ik over rijmen zal; 'k Weet niet, waar mij aan te wagen, Hoe moet ik vandaag nu slagen, Het is zoo'11 speciaal geval. Alle soorten vreemde zaken, Waar je rijmpjes op kan maken, Lijken kleurloos en banaal; Ik kan enkel zuchten slaken, 'k Moest mijn pogingen maar staken, Bij gebrek aan stof en taal. Klankgeroezemoes van buiten, Dringt door de gesloten ruiten In mijn anders stil kantoor; 'k Zie geen kans om het te stuiten En ik wil het oor niet sluiten, Ik ben blij, dat ik het hoor. Wat zit ik mij af te sloven, 'k Heb 't papier al weggeschoven En daarmee riiijn rij mensplicht; Klanken van: oranje boven, Die geen muur of ruiten dooven, Zijn vandaag het schoon gedicht. En u zult er niet door lijden, Want U kreeg reeds lange tijden, Zooveel schoon poëtisch niet; Dezen dag van echt verblijden, Denken u en ik toch beiden Aan een teeder wiegeiied. De namen der Prinses. Bekendmaking bij de officiëele aangifte der geboorte. Wij vernemen niet-officieel, dat de namen der jonggeboren prinses niet êerder zullen worden openbaar ge maakt dan bij de officieele aangifte der geboorte door Z. K. H. Prins Bernhard. De blijde tijding in IJmuiden. De straten vol en de vlaggen uit ten en trawlers 111 de ha#ns hebben de blijde tijding verkondigd en kort daarom volgde het gelui van alle kerkklokken. En onze bulletins a la minute door de ge- heele gemeente verspreid gaven als het ware een aanvullend bericht, dat er een prinses was geboren. Spoedig daarop wapperde van honderden gevels de nationale driekleur, liepen de scho len leeg en was er feestvreugde in de straten. Hedenavond van 8—9 uur geeft de Harmo nie „Concordia" een concert, op het Willems plein, Daarna wordt een rondgang met mu ziek door oud-IJmuiden gehouden, waarbij aan het Comité van de Bloemstraat een serenade zal worden gebracht, Hedenavond half 8 uur wordt een dankdienst gehouden in de Geref. Kerk in de Wilhelmi- nastraat. Na afloop van den dienst is er gelegenheid, afscheid te nemen van ds. en mevr. van der Meulen. Prinses Armgard.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1