Instantine XfotfiatiUc eeacfau /a j tttoefcu, ufthU./ VERWACHT WORDEND SCHEPEN BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND IJMUIDEN Afscheid hulpprediker ds. B. Starrenburg. Gistermorgen heeft, voor een vol kerkge bouw, Ds. B. Starrenburg, hulpprediker in de Goede Herder Kerk, zijn afscheidspredikatie oehouden. De dienst begon met het zingen van Ps. 138:1. Na voorlezing van de hoofdsom der wet Math. 22-37:40, het doen der schuldbe lijdenis werd voorgelezen Math. 25-31:46,1 Cor. 13:1-13. Hierop volgde de Belijdenis des ge- loofs en gebed. Ds. Starrenburg las als uit gangspunt van zijn predikatie Hebr. 1:1. Spreker wees op de onbekendheid van velen, die daar vragen: hoe moet ik bidden? Velen weten dit niet. Alle vragen monden uit in dit eene: wat is God? God is voor velen „één van verre", zelfs in de kerk. Overal ziet men moei lijkheden en nooden. Werkloosheid aan de eene, bewapening aan de andere zijde. Er is een angst die de menigte bezielt. Vele vragen stapelen zich op. Deze zijn niet langs politie- ken weg op te lossen. Heeft God een woord tot deze angstige wereld? Is deze wereldver houding wel goed. Is God, geen onbekende God; een die zich met de wereld wil bemoeien? Met aanhalingen uit Israëls profeten gaf Dr. Starrenburg in het kort aan, hoe de verhou ding tot God moet zijn. God heeft tot ons ge sproken van liefde. De menschheid heeft geen andere wetten en ordeningen noodig. Het woord Gods spreekt en leert van liefde. Dit is noodig voor elkander uit te leven. Christus heeft dit leven geopenbaard. Christus' liefde leven uit te dragen in daden, dat is het wat de wereld noodig heeft en is de wil van God. Met den wensch dat dit liefdeleven steeds in de gemeente mag worden gevonden, eindigde Ds. Starrenburg zijn predikatie. Na het dankgebed richte hij zich tot den Consulent der gemeente, Ds. Joh. Bronsgeest, predikant te Velsen. De korte tijd dat hij onder leiding van Ds. Bronsgeest als hulp prediker werkzaam is geweest, zal steeds als een aangename herinnering blijven. Hij wenschte Ds. Bronsgeest kracht toe van boven nu, wegens zijn vertrek, de arbeid voor hem zwaarder zal worden. Reeds is de pastorie een half jaar ledig. Dit is niet voor een gemeente het gewenschte. Hij hoopte dan, dat spoedig in de predikantenvacature voorzien mag wor den. Ook den kerkeraad werd dank gezegd voor het in hem gestelde vertrouwen en de be toonde hartelijkheid. Vervolgens richtte Ds. Starrenburg zich tot het kiescollege, de leden aansporend, met zorg en voorzichtigheid het werk, waarmee zij belast zijn, uit te voeren. Tot de gemeenteleden zeide spreker; ik ga met blijdschap naar Indië, maar om uwent wege met zorg, wegens het beroepingswerk. Van de Commissie van bijstand hoopte spre ker, dat deze de geestelijke belangen consciën tieus zal behartigen. Als hij tot deze Commis sie een dankwoord richt dan wordt hier in het bijzonder genoemd de voorzitter, de heer Bel- graver, die tevens scriba der gemeente is. Vervolgens worden toegesproken de Ver- eeniging voor Jong Hervormden en de Cate chisanten. Voorts richtte Ds. Starrenburg woorden van dank tot den koster en den or ganist, alsmede tot den heer Norel, voorzitter van de literaire studieclub E.D.D. Steeds zal hij blijven denken aan hetgeen hij in dit dis puutgezelschap heeft geleerd en de vriend schap hierbij ondervonden. Aan het einde van zijn afscheidstoespraak richtte Ds. Starren burg zich nogmaals tot de gemeente die hij had leeren kennen nu juist niet als een ge makkelijke, maar als een gemeente die toch verlangend is naar het Evangelie. Hierna was het woord aan Ds. Joh. Brons geest als voorzitter van den Kerkeraad. Deze zeide dat hij geenszins van plan was versie ringen aan te brengen waar zij niet passen. Dit kan alleen dienen tot vermeerdering van suc ces. Eenvoud behoort te zijn het sieraad van den prediker. Het volle Evangelie is meer dan succes. Dit te brengen laat een zegen na. Gij hebt, zoo vervolgde Ds. Bronsgeest, in de ge meente een zegen nagelaten omdat gij in dankbaarheid hebt willen dienen en geen meester hebt willen zijn. Hij wenschte Ds. Starrenburg Gods besten zegen toe op zijn verderen levensweg waarna hij de gemeente verzocht Gez. 224-1 te zingen. Hierna werd door het kerkkoor, onder leiding van mejuf frouw C. van Heyst, een afscheidslied gezon gen. Dr. Schokking, lid van de Commissie tot be hartiging der geestelijke belangen van de Pro- testantsche Kerk in Ned. Indië beklom daarna den kansel. Alvorens Dr. Schokking overging tot het, namens de Commissie, afvaardigen van Ds. Starrenburg richtte hij zich tot hem met het voorlezen van 2 Tim. 3-14:15. Hierbij zeide Dr. Schokking dat al had het bestuur der Ned. Ind. Kerk hem niet opgedragen Ds. Starren burg officieel af te vaardigen, hij nochtans dezen dienst gaarne had bijgewoond. Het was, voor hem persoonlijk, een goede ure geweest en hy wilde met alles nu blijven in de sfeer van den geheelen dienst. Ook wilde hij geen lange toespraak houden. Dat komt straks wel bij de bevestiging in Indië. Hij sprak zijn te vredenheid uit over het besluit om Ds. Star renburg naar Indië af te vaardigen. De oude Starrenburg, zeide Dr. Schokking, heeft vele jaren in Indië het Evangelie verkondigd en hij komt strakt terug. De jonge Starrenburg gaat er weer heen. Zoo blijft de lijn van Starrenburg het Evangelie in Indië brengen. Vervolgens richtte Ds. Schokking eenige vra gen, in betrekking tot het aanvaarden van het predikantswerk in Indië, tot Ds. Starren burg, waarop deze zijn antwoord gaf, en waar-- op de gemeente, op verzoek van Dr. Schokking, Ds. Starrenburg Ps. 121-4 toezong. Met het zingen van Gez. 96 en het uitspreken dei- zegenbede werd de dienst beëindigd. Machineschade. Het Noorsche stoomschip Toratre, dat naar zee schutte, kreeg in de Buitenhaven lichte machineschade en keerde later naar de Bin nenhaven terug. Men zal trachten met eigen bemanning deze schade te herstellen. Kolenaanvoer. Het Nederlandsche stoomschip St. Philips- land is hier van New Castle aangekomen met een lading steenkolen voor de Hoogovens. Noorsch onderzoekingsvaartuig. Uit Noorwegen wordt gemeld, dat daar ein delijk gevolg zal worden gegeven aan een lang in visscherij kringen geuite wensch om over te gaan tot het bouwen van een onderzoekings vaartuig. Er zal een bedrag van ruim 800.000 Kronen beschikbaar worden gesteld voor den bouw van zulk een schip, dat niet alleen dienstbaar zal worden gemaakt aan het vis scherij onderzoek doch ook diepzeepeilingen zal doen ter verbetering van de zeekaarten be treffende de Noorsche kust. Vlootuitbreiding. De Stoomvaart Maatschappij „De Maas" te Rotterdam heeft bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. een tankmotoboot besteld, welke een draagvermogen van 15.000 ton zal hebben en in Mei van het volgend jaar afge leverd moet worden. Groote diepgang. Het met stookolie van Curacao aangekomen Nederlandsche tankmotorschip Ena passeer de het Noordzeekanaal inkomend met een 5 van acht meter,- Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge nomen had wèg was de pijn! Onthoudt daarom yf\^ ^\fcStUt en voorkomt pijnen! (Adv. Ingez. Med.) DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg op 29 Jan. op 30 Jan. 1938 1937 Bouwvakarbeiders 492 603 Metaalbewerkers 242 284 Houtbewerkers 35 40 Landarbeiders 59 67 Havenarbeiders 100 114 Visschers 195 207 Kantoorbedienden 44 44 Losse arbeiders 189 812 Overige beroepen 3H:5. 317 r— i Mannen bov. de 18 j. 2271 2488 Mannen ond. de 18 j. 97 147 Vrouwen bov. de 18 j. 18 26 Vrouwen ond. de 18 j. 14 19 Totaal werkloosheid 2400 2680 Het aantal werkloozen was dus 280 min der dan verleden jaar. Sedert de vorige week steeg het met 48. CONCERT „LENTEKLOKJES". Het Chr. kinderkoor „Lenteklokjes" geeft zijn jaarlijksche uitvoering, dat zijn zesde zal zijn, op Donderdag 10 Februari a.s. in de Geref. Kerk (West). De solist en begelei der is wederom de pianist Han Zirkzee; het geheel wordt door de dirigente, mej. Riek Meijering, Katwijk aan Zee, geleid. H.O.V.-GALACONCERT. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft Dinsdagavond 1 Februari a.s. een gala-con cert in den Stadsschouwburg te Haarlem. De soliste is Berthe Seroen (sopraan)de dirigent is Frits Schuurman; medewerking wordt verleend door het Aerdenhout's Vrou wenkoor onder leiding van Felix de Nobel. Het uit te voeren programma luidt als volgt: Ma Mère l'Oye (Moeder de Gans) van Maurice Ravel; a la Musique van Emmanuel Ohabrier (voor vrouwenkoor en orkest, so praansolo Corry Bijster); Le miroir de Jesus van André Caplet (voor een zangstem, vrou wenkoor, strijkorkest en harp). i Januari: AANGEKOMEN. Breda ss.. Chili 29 Januari: Torate s.s. Goole 30 Januari: Stuyvesant s.s. West Indië Ceres s.s. Alexandria St. Philipsland s.s. New Castle VERTROKKEN 28 Januari: Ajax s.s. Rotterdam Ek s.s. Oslo Enggano s.s. Batavia 30 Januari: Amstelkerk s.s. West Afrika Glenfinlas s.s. Hamburg Thesueus .ss. New Castle Enid Mary s.s. Goole Ariadne s.s. Aarhus Gorjistan s.s. Antwerpen Gateshead s.s. New Castle Borthwick s.s. Leith Vechtstroom s.s. Huil Venersborg s.s. Karlshamn Amstelstroom m.s. Londen Schip Agamemnon (Ned.) Altona (Duitsch) Alkmaar (Ned.) Algorab (Ned.) Alchiba (Ned.) Aghios Nicolaos (Gr.) Boskoop (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) British Prestige (Eng.): Boschfontein (Ned.) x) Barneveld (Ned.) Bernlef (Du.) Barrdale (Eng.) Cassel (Du.) Caribia (Du.) x) Costa Rica (Ned.) x) Deucalion (Ned.) Eurymedon (Br.) Eemland (Ned.) Europe (Noor) x) Ellen (Zw.) Eriksborg (Zw.) Freiburg (Du.) x) Grootekerk (Ned.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Gleniffer (Eng.) x) Glaisdale (Br.) Ganymedes (Ned.) Hermes (Ned.) Heidelberg (Du.) Hercules (Ned.) Hada (Ned.) Halle (Du.) Iris (Ned.) Istok (Joeg. SI.) Julia (Griek) Joh. de Witt (Ned.) x) Kurmark (Du.) Laertes (Ned.) x) Meerkerk (Ned.) x) Magdeburg (Du.) x) M.v. St.Aldegonde (N.) Maron (Eng.) x) Madoera (Ned.) Marslew (Eng.) Mc Gregor Land (Eng. Nijkerk (Ned.) x) Orestes (Ned.) Oberoii (Ned.) Odysseus (Ned.) Orpheus (Ned.) Poelau Tello (Ned.) x) Patricia (Du.) Phrontis (Ned.) x) Poelau Roebiah (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Phrygia (Du.) Pluto (Ned.) Pan Gothia (Zw.) x). Poseidon (Ned.) Poelau Bras (Ned.) x) Polydorus (Ned.) x) Randfontein (Ned.) x) Recina (Joeg. Slav.) Simaloer (Ned.) Saturnus (Ned.) Soemba (Ned.) Springfontein (Ned.) Streonshalh (Eng.) Singkep (Ned.) x) Simon Bolivar x) Salland (Ned.) x) Triton (Ned.) Theseus (Ned.) Tawala (Ned.) Venus (Ned.) Vulcanus (Ned.) Waterland (Ned.) x) Zaanland (Ned.) Zijpenberg (Ned.) Midd. Zee Ned. Indië Chili Zuid Afrika West Afrika Startoni Chili (via L'pool) Chili Abadan Beira Hamburg Bilbao (v. IJm.) New Orleans Ned. Indië West Indië Hamburg Hamburg Buenos Aires Port Arthur Ornskoldsvik (n. Velsei Söderhamn Ned. Indië Japan Japan Japan B. Aires Alexandrië Bourgas (via R'dam) Ned. Indië Bourgas Danzig Ned. Indië West Indië Buenos Aires Buenos Aires Batavia Ned. Indië Batavia Japan Ned. Indië Batavia Batavia Batavia Buenos Aires West Afrika Zuid Afrika Chili Zw. Zee Oporto Stettin Batavia West Indië Batavia Batavia Batavia Pto Barrios Danzig Aruba West Indië Hamburg Batavia Z. Afrika Buenos Aires Ned. Indië Alexandrië (via Antw.- Batavia Z. Afrika Rosario Batavia West Indië Buenos Aires Izmir Stettin Hamburg Venetië Midd. Zee Buenos Aires Buenos Aires Verm. aankomst 31 Jan. 6 Febr. 31 Jan. 9 Febr. 18 Febr. 5 Febr. 5 Febr. 30 Jan. 30 Jan. 2 Febr. 20 Febr. 31 Jan. heden 30 Jan. 15 Maart 5 Febr. 23 Febr. 2 Febr. 15 Febr. 12 Febr. 1 Febr. 11 Febr. 7 Febr. 1 Febr. 25 Febr. 22 Febr. 15 Febr. 24 Febr. 27 Febr. 1 Febr. 8 Febr. 3 Febr. 10 Febr. 1 Maart 1 Febr. 1 Febr. 10 Febr. 8 Febr. 14 Febr. 3 Febr. 4 Febr 6 Febr. 31 Jan. 4 Maart 15 Febr. 1 Febr. 12 Febr. 13 Febr 6 Febr. 6 Febr. 30 Jan. Laatste bericht 27 Jan. te Algiers. 25 Jan. van Triëst. 22 Jan. van Callao. 23 Jan. van Mombassa. 27 Jan. van Dakar. 22 Jan. vertrokken. 26 Jan. van de Azoren. 26 Jan. te Tocopilla. 26 Jan. van Lands End. Jan. van Dakar, vertrekt 5 Februari. 28 Jan. vertrokken. 26 Jan. van Mobile. 22 Jan. van Port Said. ""Jan. van Barbados. 29 Jan. vertrokken. 29 Jan. vertrokken. 25 Jan. van Marseille. 27 Jan. van Santos. 13 Jan. vertrokken. 21 Jan. vertrokken. 24 Jan. vertrokken. 23 Jan. van Soerabaja. 27 Jan. van Antwerpen. 22 Jan. van Colombo. 22 Jan. van Colombo. 21 Jan. van St. Vincent. 24 Jan. te Jaffa. 26 Jan. van Gibraltar. 15 Jan. van Padang. 28 Jan. te Canea. 18 Jan. te Kiel (motorschade 24 Jan. van Batavia. 26 Jan. van de Azoren. 8 Jan. van San Nicolas. 7 Jan. vertrokken. 26 Jan. van Genua. 22 Jan. te Batavia. 27 Jan. te Belawan. 26 Jan. van Yokohama. 22 Jan. van Colombo. 26 Jan. vertrokken. 15 Jan. vertrokken. 21 Jan. van Padang. 25 Jan. vertrokken. 27 Jan. van Las Palmas. 26 Jan. van Beira. 22 Jan. van Callao. 27 Jan van Bourgas. 27 Jan. vertrokken, vertrekt 5 Februari. 27 Jan. van Colombo. 22 Jan. van Port of Spain. 14 Jan. van Padang. in lading. 19 Jan. vertrokken. 29 Jan. vertrokken. 28 Jan. vertrokken. 10 Jan. vertrokken. 22 Jan. van Pto. Barrios, in lading. vertrekt 5 Februari. 25 Jan. van Marseille. 11 Jan vertrokken. 26 Jan. te Belawan. 28 Jan. van Gibraltar, in lading 23 Jan. te Hamburg 22 Jan. van St. Vincent. 26 Jan. van Oran. 25 Jan. van de Azoren. vertrekt 4 Februari. 26 Jan. van Stamboul. 29 Jan. vertrokken, in lading. 27 Jan. van Palermo. 24 Jan. te Izmir. vertrekt 5 Februari. 20 Jan. van Bahia. 18 Jan. van St. Vincent Achilles s.s. Kopenhagen Ransdorp m.s. Londen Euterpe s.s. Bordeaux Perseus s.s. Gdynia Bör s.s. Oslo Ajax s.s. Hamburg Bennekom s.s. Chili Stonegate s.s. Rouaan Langsee s.s. Stettin Parknasilla s.s. Rotterdam Polyphenus m.s. Londen Hontestroom s.s. Londen Concert „Kunst na Arbeid". Was het't slechte weer, dat Zaterdagavond velen weg deed blijven van het concert, dat „Kunst na Arbeid" in het Wapen van Velsen gaf? De zaal was maar matig bezet, toen de voorzitter, de heer K. Ebbeling, het concert met 't welkomstspeechje opende. Hij dankte den heer Van den Berg van de Amsterdamsche Muziekvereeniging Wibaut voor zijn bereid heid in het corps een door ziekte opengekomen solo-trombone plaats te bezetten, waardoor K. n. A. toch met een volledige bezetting kon optreden. E feestmarsch over motieven uit v. Beet- hovens Ss-dur piano-concert was de introduc tie van K. n. A., dat we sinds 2 jaar niet meer gehoord hadden. In een markant tempo, waar bij directeur Kleij tevens het accent legde op het laten produceeren van een overweldigend forte, voerde men het nummer uit. Zoover we kunnen beoordeelen zat het er technisch stevig in; in het gedeelte, waar de pistons de melodie hebben, waren de klarinetten wat te sterk, al deden zij rhythmiseh goede dingen. C. M. von Weber's Ouverture Peter Schmioll leende zich beter tot het toetsen van het corps, dat met deze prachtige ouverture zoo wel als in volgende werken meermalen blijk gaf de noten goed bestudeerd te hebben. Aan gevuurd door de stevige directie van den heer Kleij werden de allegro-tempi in de voorge schreven metronome genomen; daar mag K. n. A. trotsch op gaan. En er waren maar heel weinig slippertjes. Dat die lastige, veel eischende beoordeelaar nu nog niet tevreden is, is toch wel heel erg. En toch is dit het ge val en wel op een voornaam punt: het klank gehalte. Want waar met groote duidelijkheid aan te toonen viel, dat K. n. A. in die 2 jaar met reuzenschreden in technisch opzicht voor uitgegaan is, zijn onze wenschen wat de ge produceerde klank betreft alleszins bevredigd, 't Was alles te massaal voor ,,'t Wapen van Velsen", dat de forti niet verzwelgen kon. Late men zich eens oefenen op ppp blazen. De Cavatine van Raff liet ons fraai solowerk van klarinet en-piston hooren; de begeleiding paste zich er bij aan; jammer van dien te vroegen inzet, waardoor het zoo strak gehouden rhythme even leelijk in gedrang kwam. Gavot te caracteristique was door den directeur vak kundig gearrangeerd en geïnstrumenteerd en K. n. A. blies het scherp in de maat, maar beide werken, waarvan de Cavatine door zijn arrangement eveneens frappeerde zouden nog geraffineerder qua klank kuunen zijn in de geheele uitvoering. De Faustfantaisie van Coenen lag wat dit punt betreft K. n. A. beter; met schwung liet dir. Kleij de soli voordragen en gaf trouwens van het geheele werk een meesleepende muzi kale interpretatie. Het lage koper, het staccato- en legato spel van het hout, het musiceeren van pistons en saxen, het kon aan veel gestelde eischen vol doen. Apart willen we de Faustmarsch,de Sternennacht (Nuit d' étoileshet Gebed van Valentijn, Het Lied van het Gouden Kalf en het slotkoor noemen, die extra beurten voor de musiceerdenden waren. (Wat een geluids volume in die finale) Hetgeen er op hét onderdeel: noten lezen en ze maken, gepresteerd werd was alleszins verdienstelijk. Van den saxofonist hoorden we een mooi introductie-thema der Stradella-ouverture, dat vaardig door het register overgenomen werd; de klarinetfiguren in de attaque van het alle gro kwamen goed tot hun recht; later werd dit even minder gelijk, maar de musici her stelden geroutineerd dit euvel; rhythmiseh was de uitvoering-in-z'n-geheel prima bestu deerd. Ook de fantaisie over Audran's operette La Mascotte, met z'n mooie instrumentatie van een pakkend arrangement, had gi momenten. K. n. A. blies deze oude bekende met gemak, ja soms wel eens te gemakkelijk, zoodat hier en daar wel eens wat nonchalant gelezen werd en fouten inslopen. Zoo ziet men maar weer, dat al het musiceeren met volle attentie geschieden moet. Waldteufel's concertwals Ganz Allerliebst completeerde het programma. Solist was de heer P. v. d. Linden met „Der alte Brummbar", een solo voor es-bas,.een der meest onmisbare instrumenten in 't orkest. Behalve het instrument is ook de solist bij K. n. A. een onmisbare figuur, vereenigings- man als hij is. Dat er op een es-bas nog heel wat „gemaakt" kan worden liet hij in dit vlotte nummer hoo ren en hij oogstte er een dankbaar applaus ■mee. W. licht op. Een 1—0 voorsprong, wind, hagel, regen in den rug met nog geruimen tijd om van dezen steun te profiteeren en misschien met een wel iets te groot vertrouwen van hun kunnen, speelden de Spartanen een aar dig combinatie-spel, dat echter voor doel te kort werd gehouden om succes te hebben. Van Urk was bovendien uitstekend op dreef en door zijn goed doelverdedigen belette hij de gastheeren om den voorsprong te ver- grooten. Een vrije schop en twee harde scho ten wist hij slechts ten koste van corners te stoppen die echter niet opleverden. En tus- schen deze aanvallen door zwoegde de Ken- nemers-middenlinie om het spel te verplaat sen en vaak gelukte het Steeman es. om het Spel weer op de Spartaan-helft te krijgen. Deze aInvallen van de Kennemers waren minstens zoo gevaarlijk, als het overwicht van de Spartaan. Hier werd direct geschoten, terwijl aan den anderen kant Spartaan met kort spel de verdediging probeerde te passee- ren. Acht minuten voor de rust gooit Groot het leder in, dat bij Boom terecht komt, die zich niet bedenkt en zoo'n formidabel hard schot lost, dat de Spartaan-keeper geen tijd kreeg o mer een hand naar uit te steken. (1—1). Met nog 8 minuten voor de rust te spelen ziet Spartaan het gevaar in. Na de rust zouden immers de elementen zich tegen haar keeren. Verwoede aanvallen van Spartaan, om nog voor de rust de leiding te heroveren, slaagden niet meer, zoodat zij na de rust op een slecht veld alles moesten trotseeren om den stand zoo te houden. Na de hervatting kwam het Spaartaan-elftal in het veld, dat de goede resultaten in de laat ste wedstrijden geboekt moet hebben. Ondanks den stom zetten zij zulke gevaar lijke aanvallen op, dat de bezoekers in de verdediging werd gedrongen. De middenvoor brak eens door, maar het vliegende schot ging rakelings naast. Onvermoeid vallen de Spartaners aan en als de middenvoor het leder toegespeeld krijgt, weet Van Urk niet beter te doen, dan uitloopen. Zwaar gehin derd lost hij toch nog een schot, dat Via Van Urk in het doel rolt. (21). De Kennemers-doelman heeft zich bij deze botsing geblesseerd en moet het veld verlaten. Grapendaal neemt zijn plaats in. Langzaam ontkomen de Kennemers weer aan den druk. Een kopbal van Heideman komt juist in de handen van den keeper terecht. Even later is het weer Heideman, die uit een voorzet van Hoope, inkopt en via de handen van den doelman verdwijnt het leder in het net. (2—2). De middenlinie, vooral Steeman, stuwt de voorhoede nu uitstekend op. En weer was het Heideman, die eenige spelers passeerde en den keeper voor de derde maal het na kijken gaf. (23). De Spartaan gaf zich echter nog lang niet gewonnen. Een kogel van den rechtsbinnen kon Grapendaal slechts met de grootste moeite tot corner verwerken. De bezoekers houden echter stand en na een corner op het Kennemers-doel, laat de goedleidende scheids rechter inrukken. De Kennemers kunnen op een goeden wed strijd terug zien. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens Nederl. - g.s, St. Philipsland Newcastle - Iwlen Spartaan—Kennemers (2—3) De Spartaan, dat in de laatste wedstrijden tegen W.F.C. en West-Frisia zulke uitsteken de resultaten boekte heeft het Zondag tegen de Kennemers niet kunnen bolwerken. Het pleit voor de Beverwij kers dat zij zich door de herboren Spartaanploeg niet hebben laten overbluffen. Met groot vertrouwen en ten volle overtuigd van de belangrijkheid van deze ontmoeting hebben alle spelers zich tot in de laatste minuut gegeven om de overwin ning te bewerkstelligen. Storm, regen en ha gel spanden echter voor de rust samen om het den bezoekers zoo moeilijk mogelijk te maken. De Spartaan was dan ook voor de rust beslist sterker waardoor de achterhoede van de Kennemers alle zeilen moest bijzetten om erger te voorkomen. Nu kon de verdedi ging toonen, wat zij waard was. En ondanks den steun van de elementen wist Spartaan dan ook niet met een normaal doelpunt de leiding te nemen. Want het eerste doelpunt ontstond reeds na eenige minuten, toen de gastheeren overweldigend kwamen opzetten. De linksbuiten gaf namelijk een voorzet, die •bij normale weersomstandigheden zeker naast het doel belang zou zijn. De wind kreeg vat op den bal en via den paal draaide het leder buiten bereid van Van Urk het doel in. De gastheeren, gesteund door dit onverwach te succes, zetten nu menige gevaarlijke aan val op, die meestal door den rechtsbinnen werden geleid, Deze speler was ongetwijfeld de beste van het veld; zijn opstellen en plaatsen van den bal, wat met dezen storm zeer moeilijk was, was uitstekend. Zijn scho ten, die echter van te grooten afstand wer den gelost, brachten Van Urk meermalen in moeilijkheden, maar kalm en rustig werkte de Kennemers-doelman het leder weer weg. Toch zijn de aanvallen van de Kennemers ook zeer gevaarlijk en Hoope lost eens een schot dat juist naast gaat. De gastheeren hielden echter het beste van het spel, maar zij vatten hun taak om de overwinning te bezegelen naar onze meening voor de rust te FINE OP WEG NAAR AMERIKA. Zondagavond om half tien is de Amerikaan- sche schaakmeester Reuben Fine met zijn echtgenoote van Amsterdam naar Cherbourg vertrokken om zich vandaar met de Queen Mary naar New York te begeven. Sinds Juli 1936 isFine niet meer in zijn vaderland ge weest. Zijn terugkeer heeft niet alleen ten doel om aan het kampioenschap van de U.S.A. in April te New York deel te nemen, Fine is tevens van plan zich als beroepspeler terug te trekken en zijn studie in de wiskunde voort te zetten. Evenals Eu we wil hij leeraar in de wiskunde worden, welk beroep ook trouwens Keres nastreeft. R.K. BIDDENSTNDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. HAARLEM Zaterdag. Een dezer dagen kwam het hoofdbestuur van den R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem voor het eerst in het nieuwe jaar ter vergadering bijeen. De voorzitter, de heer Stumpel, hield een nieuwjaarsrede. Ampel werd besproken over het rapport van de door het hoofdbestuur ingestelde commis sie ter bestudeering van het euvel der spaar- zegelkassen en. het kortingstelsel. Besloten werd het rapport, vergezeld van een conslusie van het hoofdbestuur, door te zenden aan den Ned. R.K. Middenstandsbond met het ver zoek, te trachten het daarheen te leiden als in de conclusie van het hoofdbestuur is aan gegeven. Over de verlaging van de electriciteitstarie- ven in Noord- Holland werd gediscussieerd met het gevolg, dat het standpunt van den bond ten deze aan de commissie tot verlaging dei- el ectriciteltstarieven in Noord-Holland zal worden toegezonden, en eveneens aan de Noord-Hollandsche Hanze-afdeelingen. BRANDJE IN DE STUYVESANTSTRAAT. HAARLEM Zaterdag. Hedenmorgen kort na half elf werd brand gemeld in een winkel in het perceel Stuyve- santstraat 31. Het bleek echter van weinig beteekenis. De brandweer, die met een kleine wagen en enkele manschappen uitrukte had het brandje weldra gebluscht zonder van haar materiaal gebruik te hoeven maken. De schade beperkte zich tot enkele verkoopsartikelen en een gebroken ruit. DIEFSTALLEN IN ZWEMINRICHTING. HAARLEM Zaterdag. Bij de politie is Vrijdagavond aangifte ge daan van eenige diefstallen in het Sportfond- senbad. Een 16-jarige jongen miste een rij wielplaatje uit den achterzak van zijn broek, die hij in een kleedhokje had opgehangen. Een 24-jarige heer kwam tot de ontdekking dat hem 'n portemonnaie met ongeveer f 7 en twee portefeuilles ontstolen waren; in de eene zaten een rijbewijs, brieven en foto's en in de andere een wegenbelastingkaart en enkele andere papieren. Tenslotte deelde een tienjarige jongen mede, dat een portemonnaie met 12y2 cent uit zijn kleeding verdwenen was. HAARLEM, 29 Januari. Ondertrouwd 28 Januari: F. J. M. Gall en C. J. J. Brinkmann; Bevallen M. H. Witkampde Wit, d.; 27 Januari: M. P. BaarsMolenaar, d.; M. M. Bijnsdorp—van Bakel, z.; T. Büthker—Groef- sema, z.; 28 Januari: C. de Kleuver—van den Dolder, d.; H. M. Venneer—van Es, d.; J. M. DolléHandgraaf, z.; T. KarremanBark hof. z.; 29 Jan, Chr. M. RomijnDuineveld, z. Overleden; M. Phillippo—Troost, 29 j., Jan Steenstr,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7