Het groote Avontuur FEUILLETON Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 20) Hij meende het slachtoffer te zijn van een zinsbegoocheling, maar hij iedere herlezing bleef de tekst ongewijzigd. Hij keek naar de electrische klok aan den wand. Het was pre cies 18 minuten voor 1 uur. Met een ruk sprong hij overeind en stormde de trappen af. De directeur van „Het Wereldnieuws" zette juist z-ijn handteekeningen onder een paar stukken en nog nooit had hij de deur van zijn kantoor zoo zien openrukken als dien mid dag door zijn redactiesecretaris, die bekend stond als een toonbeeld van kalmte en overleg en er prat op kon gaan nog nooit het hoofd te hebben verloren in de ontstellende drukte, die het dagbladbedrijf soms meebrengt. Ditmaal evenwel had de redactiesecretaris het hoofd verloren. Hij kon niet spreken. Hier, hier, stamelde hij en duwde het be richt in handen van den directeur. Deze was ten zeerste ontdaan bij het lezen van het nieuws. Dat kan niet, riep hij uit, dat is on zin. Wat moeten we doen?, steunde de se cretaris. Het is bij eenen; we moeten, sluiten. Telefoneer naar het agentschap en vraag nadere inlichtingen, zei de directeur, toen hij eenigszins van zijn ontroering was bekomen. Vervolgens belde hij om een loopjongen en liet den hoofdredacteur ontbieden Deze verscheen dadelijk en was even ont steld als de anderen bij het vernemen van het ongelooflijke nieuws. Fluisterend werd overleg gepleegd, terwijl de redactiesecretaris in verbinding was met het Internationaal Persagentschap. Daar bevestigde men het bericht, dat draad loos was overgeseind door den kolonialen pers dienst. Al de bladen uit de hoofdstad hadden tege lijk met „Het Wereldnieuws" de mededeeling ontvangen. Dan kunnen wij niet sluiten zonder over- die zonderlinge zaak iets mee te deelen, be sloot de directeur, terwijl hij naar de huis telefoon sprong en den betrokken dienst op belde. Er moet nog een bericht komen voor de eerste pagina, riep hij. Denk er aan,, fluisterde de hoofdredac teur, dat vandaag juist een bijdrage van Rie fenberg in het blad zou verschijnen. Neem dat artikel van. Riefenberg uit de vormen, riep de directeur nog in den hoorn. Een paar minuten voor eenen rende de hoofdredacteur in hoogst eigen persoon naar de zetterij. Even later daverden de rotatieper sen en liep een onafgebroken stroom van keurig gevouwen dagbladen naar de expeditie- zaal. Buiten stond een leger van kleine vracht auto's te wachten, waarop in vlammend-roode letters stond geschilderd: „Het Wereldnieuws". Te half twee lag de jongste uitgave van het blad in. alle kiosken en boekhandels van de hoofdstad, zooals iederen dag. Alleen stond ditmaal op de eerste bladzij de het volgend bericht, dat boven alle andere aandacht trok: Onverklaarbare Roofmoord in het Goudland van Kongo Onze medewerker P. Riefenberg spoorloos verdwenen, - Een zonderling geval. De talrijke lezers van ons blad, ïïe met spanning de bijdragen van onzen medewer ker P. Riefenberg volgen, weten, dat deze zich op het oogenblik, op reportage, in de goud landen van Kongo bevindt. Even voor het- sluiten van onze middag- uitgave hebben we een zonderling bericht ontvangen van het „Internationaal Pers agentschap", volgens hetwelk de directeur van den Mongbwaloesector vermoord werd en een hoeveelheid goud ter waarde van vijf mil- lioen frank werd gestolen. De heer P. Riefen berg, die spoorloos verdwenen zou zijn, wordt van den roofmoord verdacht Nadere bijzonderheden ontbreken. Wij deelen dit bericht onder het groot ste voorbehoud mede en durven het op ons nemen, dieze beschuldiging te logenstraf fen. Wij wenschen uitdrukkelijk te verklaren dat op het verleden van den heer Riefen berg niet de minste smet kleeft. In alle kringen van het land zal dit bericht dan ook met de grootste ontsteltenis worden verno men, want de beschuldigde journalist is overal bekend in den meest gunstigen zin des woords. Wij brengen hier openlijk hulde aan onzen medewerker, die, wij zijn ervan overtuigd, het slachtoffer is geworden van een tragische vergissing, indien het zonder linge bericht althans niet uit de lucht is ge grepen. Het Wereldnieuws. Maar het zonderlinge gerucht was niet^uit de lucht gegrepen, want later in den mi del a g werd het aangevuld door het agentschap. Alle bekende bijzonderheden werden meegedeeld: de aankomst van Riefenberg te Wahenia, zijn vertrek naar Nizi, zijn tocht met Berteau en de wijze waarop het lijk van het slachtoffer werd gevonden. Toen de aanvullende tekst werd binnenge bracht heersehte verslagenheid op de redactie van „Het Wereldnieuws". Gedurende enkele oogenblikken was het doodstil. Iedereen had immers een rechtzetting verwacht van den kolonialen persdienst. Wat nu?, vroeg eindelijk de redactie secretaris. Ja zuchtte de directeur, het is 'n vreese- lijk geval. De hoofdredacteur knikte en uitte de mee ning, dat de schijn heelemaal tegen Riefen berg was. Plotseling nam de directeur een besluit. Er moet, kost wat het kost, licht komen, zei hij vastberaden. Ik wil niét dat een vlek kleeft aan den redactiestaf van mijn blad. Die spoorlooze verdwijning van Riefenberg moet worden opgehelderd. Welnu, wij zullen 'n premie van 100.000 fr. uitloven aan dengene die Riefenberg weet te vinden. Hij liet den rechtskundigen medewerker ontbieden en gaf hem opdracht een artikel te schrijven over het leven van Riefenberg, een artikel waarin nadruk zou worden gelegd op het smettelooze verleden van den beschuldig den journalist en waarin tevens het uitloven van de belangrijke premie zou wordên aange kondigd. Daarop ging' iedereen aan het werk. - Terwijl de dagbladdirecteur een uurtje latei- het artikel, dat de rechtskundige medewerker had geschreven, zat in te kijken, kreeg hij be zoek van een bevrienden rechter, wiens advies nogal eens werd ingewonnen voor1 de behan deling van sommige zaken. Hij was op de hoogte van de jongste berichten. De directeur overhandigde hem het artikel, dat hij op het punt stond door te geven naai de zetterij. Als ik het voor het zeggen had zou ik zooiets niet laten verschijnen, zei de onder- zoekrechter na lezing van het stuk. U denkt toch niet dat.j Wat ik denk is niet van belang, onder brak de onderzoekrechter hem, maar kijk hier eens. Uit zijn zak haalde hij de extra editie van ,jDe Ster", een krantje van verdacht allooi. Op de eerste bladzijde stonden over vier kolommen groote koppen te lezen: „Twee geheimzinnige misdaden. De jour nalist Riefenberg vermoordt in Kongo den directeur van een goudmijn en is voortvluch tig met vijf mdllioen frank in goud. Den nacht vóór het vertrek van Riefenberg uit onze hoofdstad werd Demet gewurgd, in het flatgebouw waar de journalist een apparte ment betrok. De dader van deze onver klaarbare misdaad bleef onbekend. thans schijnt, alles duidelijk te worden. Een man met een onbetrouwbaar verleden". De directeur van „Het Wereldnieuws" was buiten zichzelf van verontwaardiging na het lezen van het artikel dat onder deze beschul digende titels werd gepubliceerd. Riefenberg werd er in afgeschilderd als een beroeps- oplichter, die tot een internationale bende zou behooren en het beroep van reizend journalist had gekozen om aldus de handen vrijer te hebben. Zij verleden en zijn jeugd werden be klad en de twee misdaden in verband met elkaar gebracht en verklaard. Dat is een gemeene laffe streek, bulderde de directeur en sloeg met de vuist op zijn bureau. En het ergste is, merkte zijn vriend op, dat deze laster bij het publiek ingang zou kunnen vindenen misschien zelfs bij het gerecht. Die wurging van Demet in de lift van Riefenberg's flatgebouw is een vreeselijk en verzwarend toeval. Daaraan had ik niet eens meer gedacht, bekende de directeur. De rechter schoof zijn zetel dichter bij het bureau. U weet hoe ik de wereld bekijk, zei hij. (Wordt vervólgd). Het verzoek om stilte rond Soestdijk wordt aan de bevolking kenbaar ge maakt In lange rij wachten de belangstellenden voor het paleis Noordeinde te Den Haag om er de felicitatie-registers te teekenen Talrijke gebouwen in vele plaatsen in Nederland waren Maandagavond ter ge legenheid van de blijde gebeurtenis in ons vorstenhuis feestelijk verlicht. De Groote Kerk te Baarn in floodlight Vanaf den koepel van het paleis op den Dam te Amsterdam Een driewerf hoera voor het jonge Prinsesje, na de toespraak, die de burgemeester van Baarn, jhr. wordt de feestvreugde aan de bevolking bekend gemaakt mr. G. C. J. van Reenen (voor microfoon), Maandagavond tot de Baarnsche burgerij hield Overzicht van de groote menschen- menigte op den feestelijk versierden Dam voor het Koninklijk Paleis te Am sterdam tijdens de huldebetooging, welke Maandagavond gehouden is De proclamatie werd te Baarn Maan dag door den burgemeester, jhr. mr. G. C. J. van Reenen persoonlijk voor gelezen Nederland eet beschuit met muisjes. De jeugd laat zich niet onbetuigd, om deze traditioneele lekkernij te verorberen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8