Vischkeuring in nieuwe banen Het Oranjefeest té Velsen. Wetenschappelijk vischonderzoek thans in IJmuiden mogelijk /CUEEP/ pe Buurtvereeniging IJmuiden-Centrum heeft eer van haar werk. Maar de sterke wind zat haar dwars. Ook elders veel belangstelling. »1 waren het dan geen grootsche feiten die in onze gemeente met de êeboorte van Prinses Beatrix Wilhel mina Armgard van Oranje-Nassau Inz op touw waren gezet waaraan vooral het ongunstige jaargetij schuld heelt toch is de nationale feestdag "en dag van uitbundige feestvreugde geworden Het was de dag van de vlag in de pprsfce plaats. Waar kan-onze natio nale driekleur vroolijker klapperen San in ons winderig IJmuiden? We vreeen feitelijk van het goede te lei want den geheelen dag heeft het aestormd en velen hebben een deel van hun vrijen dag besteed aan een tochtje Saar het strand, niet alleen plaats- wenoóten, maar ook vele vreemdelin gen Het was vooral in de middaguren druk aan den havenkant. Wel was de vee kalmer dan Zaterdag en Zondag maar ze was toch nog ruw genoeg om den vreemdelingen een grootschen indruk mee naar hruis te geven. De zuidwester storm was weer „mans" genoeg om huizenhooge zeeën tegen en over de Zuiderpier te werpen. Het was dé dag van de vlag, maar vele vlaggen zijn er gesneuveld. Aan de haven zagen we een driekleur, die in drie kleuren was veranderd, wat er van over was waren niet meer dan drie lappen: een averechts symbool van onze eenheid, die zich steeds zoo nadrukkelijk manifesteert op onze nationale feestdagen. Er zal wat te repareeren zijn, wanneer het dundoek straks wordt binnengehaald. Het feest in IJmuiden. Het was bitter koud op straat, maar het bleefgelukkig droog en dientengevolge was het druk op straat, vooral des middags. Het leek wel alsof niemand thuis wilde blijven. In kraag en bont weggedoken flaneerden de men- then langs de straat. En wat door de Ken- Serlaan van Oost naar West of van West Sm.r Oost trok, bleef even voor onze nieuws boden staan om de laatste berichten van Moeder en Kind te lezen. -s Avonds acht uur trok „Wilhelmina" van het Kennemerplein naar het Willemsplein. 7n met Wilhelmina" een stoet van eenige dui zenden, wie wilden luisteren naar het con cert en kijken naar de fakkelmasten. Van'uit de 'tent heeft de heer Joh. de Waard, voorzitter van de Buurtvereeniging IJmuiden-Centrum, welke vereeniging op lof waardige wijze het Willemsplein tot het cen trum der belangstelling maakte, de duizend koppige menigte toegesproken. En op het Wilhelmus volgde een toespraak van den burgemeester, welke deze besloot met het verzoek, het eerste couplet van ons volkslied te zingen, waaraan natuurlijk met geestdrift gehoor werd gegeven. Onderwijl waren besturen en leden van IJmuiden Centrum op hooge ladders geklom men om de honderden fakkels aan de vier op het plein opgerichte masten, te ontsteken. Dat viel lang niet mee, want de trek op het Willemsplein was zoo hevig, dat zelfs de fak kels er niet tegen bestand waren. Dat was een teleurstelling', want nu kwam de verlichting- niet tot haar recht. En het zou zeker een prachtig gezicht zijn geweest, als wanneer er eens geen of weinig wind was geweest, die honderden fakkels eens t.egelijk gebrand had den, Dat toonde, de mast, die het minst op den trek stond. De jeugd had er pleizier in, om de masten een rondedans te houden. Dat ging prachtig, maar het was oppassen voor den vonkenregen. Na liet concert, dat ongeveer om negen uur was afgeloopen volgde de aftocht met mu ziek, waarin de jongelui het aanvangssignaal zagen vóór een gezellig hospartijtje. De Oranje vereeniging IJmuiden-Oost heeft Dinsdagmiddag twee maal een filmvoorstel ling voor kinderen en om 8 uur voor de leden gegeven, met medewerking van de muziek vereniging Juliana. Het Hervormd vereni gingsgebouw, waar de voorstellingen gegeven werden, was telkenmale geheel bezet. Donder dagavond heeft de opvoering plaats van het historisch spel Juliana van Stolberg met me dewerking van Concinere. In Driehuis. Zooals wij meldden, zou gisteravond op het terrein van den heer Bol een vreugdevuur worden ontstoken. Met het oog op brandge vaar kon echter aan dit voornemen geen ge volg worden gegeven. Hedenavond wordt met de muziek van „Soli Deo Gloria" voorop nogmaals een fakkel- en lampionoptocht gehouden. Men wordt ver zocht zooveel mogelijk lampions mede te ne men. De opstelling is aai> de Schapenlaan. In Santpoort. Dinsdagmiddag, klokslag 2 uur, hield bur gemeester Kwint via de Eerste Santpoortsche Radio Centrale op verzoek van het Oranje comité een rede. Het was dezelfde rede, welke Zijn Edelachtbare 'Maandagavond voor de IJmuider Radio Centrale uitsprak. De burgemeester begaf zich vervolgens naar net plantsoen aan de Frans Netscherlaan, alwaar een herimreringsboom zou worden ge plant. Alvorens hiertoe werd overgegaan, sprak de voorzitter van het comité, de heer J. Hee remans, een korte rede uit. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.a. wethouder Nijssen, de commissaris van politie, Ds. en mevrouw Oldeman en Pastoor Goossens. De heer Heeremans riep allen een hartelijk welkom toe. Spreker dankte allen, die in zoo'n korten tijd geholpen hebben zooveel tot stand te brengen, Inzonderheid aan „Santpoorts Bloei", dat saluutschoten ter beschikking van het comité had gesteld. Vlak bij de plaats, waar de boom geplant zou worden, stonden de leerlingen der drie plaatselijke scholen opgesteld. Onder leiding van den heer Van Leeuwen, het hoofd van de R.K. school „St. Luduina", zongen zij het Wilhelmus, Prinsesselied, Feestlied en Jubel lied. Tenslotte werd tot de eigenlijke plechtig heid overgegaan. De heer Scholten, het hoofd van school F, las de oorkonde voor, waarna deze in een looden koker werd geborgen, wel ke door burgemeester Kwint aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. En bovenop kwam de kastanjeboom te staan, die tot in lengte van jaren de herinnering zal levendig houden aan de blijde gebeurtenis van Januari 1938. Hierna werd aan de comité-leden en genoo- digden in de School met den Bijbel een tea aangeboden. In het dorp heerschte een gezellige stem ming'. Des avonds gaf de Kennemer Kino- en Fotohandel aan de Hoofdstraat een bioscoop voorstelling, welke ondanks het minder guns tige weer door velen werd bijgewoond. Tot besluit werd hierna een Oranjeboom in brand gestoken, hetgeen, geflankeerd door Bengaalsche verlichting een aardig effect op leverde. 0 Oranjefeesten Velsen-Noord. De lichtstoet welke Dinsdagavond plaats vond, mocht zich in een goede belangstelling verheugen, zoowel wat deelneming als toe schouwers betrof. Het ruwe weer was echter oorzaak dat menige lampion niet van een brandenda kaars was voorzien. Medewerking verleenden een tweetal muziekkorpsen een groot aantal schoolkinderen, een auto met lichtreclame der Winkeliersvereeniging, de met vlaggedoek versierde brandweerauto en een groot aantal vereenigmgen met vaandels, 's Avonds te acht uur vond in 't gebouw „Con cordia" der firma Van Gelder een feestavond plaats, toegankelijk voor leden der Oranje vereniging met hun gezin. Toen de voorzit ter der Or an j e vereeniging, de heer J. Deinum te rui macht uur de aanwezigen welkom heette, was de groote zaal van Concordia na genoeg geheel gevuld. Spreker bracht dank aan de directie der Papierfabriek voor het ge bruik van de zaal en dank aan het bestuur van Papyrus voor het gereedmaken der zaal welke keurig met palmen, guirlandes en oranjedoeok was versierd. Daarna hield de voorzitter een geestdriftige rede over onze verhouding tot het Oranjehuis waarin ons volk in lief en leed mee verbonden is. Hierna zongen de aanwezigen staande het Wilhelmus, met begeleiding van de harmoniekapel „De Eendracht". Verder declamatie van den heer Verkoyen en zeer verdienstelijke solozang van mejuff. Janson. Het hoogtepunt van den avond werd ge vormd door den feestredenaar Ds. J. Holtrop van Beverwijk die in een schitterende rede de verhouding tusschen ons volk en het Oranje huis aan ons oog voorbij liet gaan, - daarbij wijzende op de vele vrijheden ons in den loop der tijden door dit Oranjehuis geschonken, Een daverend applaus volgde op deze rede, Voorts declameerde de heer W. P. van Amers foort een zelf vervaardigd gedicht met vocale en instrumentale begeleiding, dat luide werd toegejuicht. Het vocale gedeelte werd verzorgd door het R.K. Kerkkoor onder leiding van den heer H. P. van Roosendaal, het muzikale ge deelte berustte bij „De Eendracht" onder lei ding van den heer H. Amse. Het opgevoerde werk ahd den titel „Op bezoek bij Prins Bern- hard". Gedurende de pauze werden den aanwezi gen beschuit met oranjemuisjes geserveerd, een aardige attentie van het bestuur dei- Oranje Ver. Met een vlaggenhulde door een groep meisjes werd deze zeer goed geslaagde avond beëindigd. Zaterdag en Maandagavond a.s. vinden wederom Bonte avonden plaats met een mooi gevarieerd programma. MARKTBERICHT. Scheveningen, 1 Febr. 1938. (Versche visch) Tarbot, 80110 ct. per K.G. Griet 60 cent per K.G. Tong 100120 ct. per K.G. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: B. M. v. d. Hoekvan Polanen. d., Neptunusstraat 1, rd., IJmuiden; C. Tim- mersTervoort, z., Burg. Enschedélaan 2, Santpoort; J. A. CartonBeusenberg, z., Tus- schenbeeksweg 3 rd., IJmuiden; A. P. Duijn— Klous, z., Biezenweg 14, Santpoort; S. Ruij- senaarsBot, d., Wijkerstraatweg 243, Vel sen; M. A. KoekNuman, z., Eschdoornstraat 26, IJmuiden; J. van SchoorKoerts, z., Tuindershofje 1, IJmuiden; G. BoenderSie- wertsen, d„ Meervlietstraat 33, Velsen; R. KleinKorte, d., Platanenstraat 26, IJmui den; M. van der ToornBijl. z., Adriana- straat 19, IJmuiden. Overleden: Th. J. Gozeling, 3 j., z. v. J. J. F. Gozeling, Hof geest 16, Santpoort; L. H. Ne- grijn, 58 j., echtgenoot van G. Jong, Meeuwen laan 28, IJmuiden.. IJMUIDEN Frankrijk verhoogt weer het het invoerrecht op visch. Voor tong van 125 op 200 francs per 100 K.Gbruto. Naar wij vernemen zal met ingang van a.s. Donderdag het Fransche in voerrecht op visch opnieuw verhoogd worden en wel zoodanig, dat weder om aan onzen uitvoer naar Frankrijk een gevoelige slag wordt toegebracht. Het invoerrecht op tong, tot nu toe bedragende 125 fr. per 100 K.G. bruto wordt verhoogd op 200 fr., hammen en hake gaan van 73 fr. op 125 fr. Andere grove visch blijft on veranderd op 73 fr. terwijl ook tabot en griet onveranderd blijft op 125 fr. Filets, tot nu toe belast naar de on- gefileerde visch, komt thans in een afzonderlijke rubriek met een invoer recht van niet minder dan 400 fr. per 100 K.G. bruto. DE G. R. BRUINKOLEN BRIKETTEN. Een goed geslaagde filmvertooning. Eén dezer avonden werd in het Patronaats gebouw een reclame-filmvoorstelling gege ven, georganiseerd door den heer A. P. Kochx, brandstoffenhandelaar. Deze voorstelling had ten doel, het nut en voordeel van het gebruik der G. R. bruinkool briketten aan te toonen. Voordat de films vertoond werden richtte den heer van Ugchelen uit Baarn, hoofdvertegen woordiger van het kolensyndicaat, zich tot de aanwezigen. In korte trekken spoorde deze de aanwezigen aan tot het gebruik van de briketten als brandstof. Hierna had de vertoo ning' der films plaats. Is in den regel, een reclamevertooning eentonig, van deze kan dit niet gezegd worden. Aan het zakelijke ontbrak ook het komische niet, zoodat de aanwezigen zich kostelijk vermaakt hebben en de lach salvo's geregeld door de zaal klonken. In de pauze werden de bezoekers getracteerd op on brandbare G. R. briketjes n.l. chocolade bri- ketjes die zich wel deden smaken. De heer Kochx kan op een goed geslaagden avond terugzien en voor de G. R. briketten is op een uitstekende wijze reclame gemaakt. VERANTWOORDNG COMITé „SCHOOL- VOEDING" DECEMBER 1937. Sinds de vorige opgave ontvingen wij aan giften van: den heer P. F. C. R. f5,00; den heer van 't K. f3,00; den heer v. d. W. f2,50; den heer H. f 0,10; den heer H. S. f10,00; den heer J. F. K. f 10,00; mevrouw C. f0,25; me vrouw L. f5,00; Dames de P. f 1,50; mejuf frouw V. f 1,00; IJM. C. f 10,00, Opbrengst oliebollenverkoop netto: f 136,36. De bonnenverkoop bracht op: mej. B. f33,50; mej. KI. f10,00; mej. De K. f 10,00; mej. R. f3,90; mej. B. f 10,55; mej. L. f3,40; mej. B. f9,35; mej. T. f 10,00; mej. den H. f 10,00; mej. G. f4,45; mej. van G. f10,00; mej. B. f8,20; mej. De B. f'7,60; mej. T. f6,80; dames C. en W. de W. f6,80; mevr. K. f 1,40; mevr. R. f6,75; mevr. B. f 12,50; mevr. de' W. f 13,15; mevr. D. f4,85; mevr. S. f7,45; mevr. R. f3,00; mevr. v. d. D. f6,45; mevr. P. f 5,05; den heer J. B. f 32,25; den heer P. B. f 12,20; den heer de V. f9.65; den heer B. f0,50; den heer v. d. D. S. f7,30; den heer T. f 11,70; den heer A. L. f 1,35. Alle geefsters en gevers hartelijk dank. P. J. DE KORTE, penningmeester. Gironummer Comité „Sehoolvoeding" 266874. Feestconcert „Euphonie". Viering van het 20-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het symphonie-orkest „Euphonie" (op gericht 18 Januari 1918) geeft dit ensem ble op Donderdag 3 Februari a.s. een feest concert in het theater „de Pont". Daartoe heeft het zich de medewerking verzekerd van de balletgroep van Tilly Sylon, die door haar danskunst, schitterende costuums en lichteffecten de artistieke waarde van dezen avond nog verhoogen zal. „Euphonie" zal, onder leiding van Marinus Adam, in versterkte editie voor den d.ag ko men en behalve de nummers voor orkest uit te voeren ook de begeleiding der dansen van het ballet voor haar rekening nemen. De heer Adam heeft in dit jubileum-sei zoen de leiding van „Euphonie" ongeveer 16 jaar in handen. Het orkest zal ten gehoore brengen: v. Flo- tow's ouverture Alessandro Stradella; Zwi- schenaktmusik uit Rosamunde van Schu bert; Dvorak's Humoresque; Rigaudon van Rameau; Mozart's Turksche marseh; Inter mezzo uit 1001-naeht van Joh. Strauss. Het ballet zal dansen op de Geschichten aus dem Wienerwald van Strauss; Moszkows- ky's Kroteske; Balletmuziek uit Gounod's opera Faust; Strauss An der schonen blauen DonauMoszkowsky's Spaansche dans; Strauss' Wiener Blut Wals en Mendelssohn's Nocturne uit de Midzomernachtdroom, waarin de hoornsolo door den heer P. Zalm geblazen zal worden. Naar wij vernemen is de zaal reeds zoo goed als geheel bezet. Een laboratorium in de vischhal Het keuren van visch in IJmuiden, dat ongeveel geheel Nederland, den uitvoer daargelaten, van versche visch voorziet, geschiedde tot nu toe op een niet-wetenschappelijke basis. Het wa ren de halchef en eenige afslagers, die wanneer een partij visch van dubieuse kwaliteit was, uitmaakten, of deze visch voor de consumptie verkocht kon worden. Het spreekt .vanzelf, dat dit wel eens tot een geschil leidde met den eigenaar der betrokken partij, m welk geval, indien daartoe aanleiding bestond, de hulp van den Keuringsdienst te Haarlem, waardoor de IJmuidensche keur meesters zijn aangesteld, werd ingeroepen, voor een wetenschappelijke keuring. Het dient ter eere van de practisch- doch niet wetenschappelijk-geschoolde IJmuiden sche keurmeesters te worden gezegd, dat de mannen der wetenschap, wanneer zij geroe pen waren de mannen der practijk te contro leeren, konden constateeren, dat, als deze een partij visch voor de consumptie hadden afge keurd, de visch ook inderdaad ondeugdelijk was. Dit is o.a. nog gebleken toen de voorma lige halchef de heer Heykoop in zijn laatste dienstjaar een groote partij visch van een stoomtrawler had afgekeurd. Een wetenschap pelijke keuring stelde den heer Heykoop vol komen in het gelijk. Het was ons bekend, dat er plannen bestonden, om ook in IJmuiden een wetenschappelijke keuring, als aan vulling op de keuring op gezicht en reuk, de z.g. organoleptische keuring mogelijk te maken. Hetgeen ons aan leiding gaf op informatie uit te gaan bij den heer C. Oud, directeur van. het Staatsvisschershavenbedrijf, van wien wij vernamen dat het inderdaad thans reeds mogelijk is, in IJmuiden na de keuring' op gezicht en reuk een we tenschappelijke keuring uit te voeren. Nadat de heer Heijkoop zijn functie als hal chef had neergelegd, vertelde ons de heer Oud; waren het zijn opvolger de heer A. Tol en de afslagers Vos, Visser en Groen, aangesteld als keurmeester in den zin der Warenwet, ressor- teerende onder den Keuringsdienst van Haar lem, die met de keuring van visch waren be last. Aan de practische ervaring van deze keur meesters werd groote waarde gehecht, maar wanneer zich een geval voordeed als waarop wij reeds wezen, n.l. dat een reeder het met de uitspraak der keurmeesters niet eens was, diende een wetenschappelijk onderzoek te volgen. -Angel" komt in Tlialia. De heer Oud heeft thans gedaan gekregen, dat de heer Simons, veearts en als zoodanig toegevoegd aan den directeur van den Keuringsdienst der gemeente Haarlem, een apartement in de vischhal tot zijn beschikking heeft gekregen, waar hij in twijfel achtige gevallen een microscopisch on derzoek kan instellen dat hem in staat stelt, in korten tijd vast te stellen of de door den keurmeester afgekeurde visch inderdaad ongeschikt voor de consumptie moet worden verklaard. De methode, van den heer Simons, aldus de heer Oud, is dezelfde als die welke men toe past in de groote Duitsche visschershavens. Zij geeft een volledige waarborg, dat alle visch, die thans van IJmuiden verzonden wordt, deugdelijk voedsel is. Hierdoor wordt het cachet van het Staatsvisschershavenbedrijf en van de IJmuidensche vischmarkt niet weinig verhoogd. De heer Simons neemt nu in zijn la boratorium in de hal geregeld steekproeven en toetst zijn onderzoek daarbij aan het oor deel der keurmeesters. En bovendien geeft hij leiding aan de keurmeesters, zoodat ook hun werk van grooter waarde wordt. Het feit, dat thans een wetenschappelijke keuring als 't ware bij de bron kan worden uitgevoerd, achtte de heer Oud van groote economische beteekenis. Wanneer er een boot van de verre visscherij binnen is, is de heer Simons steeds in de hal. De heer Oud vertelde ons nog, dat zijn voor stel de volle sympathie had van den Keurings dienst, die hem dan ook alle medewerking bij de uitvoering daarvan heeft verleend. Ongetwijfeld is de Rijksvisehafslag door het initiatief van den heer Oud een instituut rijk geworden, dat voor den handel en niet het minst voor den consument van groote waar de is. 'T BRILLENIIUIS GAAT VERHUIZEN. Maar het blijft in de buurt. IJmuiden heeft als „winkelstad" den laat- sten tijd vele klappen gekregen, getuigen de vele winkelpanden die thans leeg staan. Zulke leegstaande winkelpanden verhoogen geens zins het aanzien van de plaats. Maar IJmuiden is nog niet dood want op het drukste punt komt een belangrijke verbe tering, immers het winkelhuis op den hoek van de Oranjestraat en de Kanaalstraat, dat gedurende eenige jaren leeg heeft gestaan, wordt thans weer in gebruik genomen. Hier in wordt gevestigd de bekende zaak van den heer K. de Jong, 't Brillenhuis. Het perceel, dat leelijk in verval geraakte, is geheel gerestaureerd. Nadat timmerman en schilder twee maanden aan deze restauratie gewerkt hebben, is het prachtig gelegen hoek huis geheel gemoderniseerd, zoodat deze hoek opnieuw een mooi punt is geworden. Er komen twee mooie etalages en in de modern ingerichte werkplaats staan de nieuwste werktuigen, als optische krachtbank, electrisch laschapparaat enz. Het is een verbetering, die ook het bedrijf van den heer de Jong ten goede zal kömen. Zijn artikelen waaronder de bekende produc ten van de Busch- en de Zeissfabrieken ko men thans beter tot hun recht. Er komt een ruime sorteering in barometers, verrekijkers, loupen, leesgiazen, brillen enz. Voeg daar bij den goeden naam van den heer de Jong als opticien en men heeft tevens het antwoord op de vraag, hoe hij het heeft aangedurfd zijn zaak zulk een belangrijke uitbreiding te geven. Mariene Dietrich. Naar wij vernemen vertoont Thalia Theater Vrijdag a.s. de nieuwe film van Mariene Dietrich „Angel". In de verdere spelerslijst zijn namen als Melwyn Douglas, Herbert Marshall en de komieken Edward Everett Horton en Herbert Mundin. De productieleiding en regie berustte bij Ernst Lubitsch. Hij zegt over den titel: „In iedere vrouw schuilt iets van een engel en iets van den duivel. Voor den éénen man in de film is Mariene een engel, voor den anderen een duivelin. Toch schijnt zij voor ieder juist het tegenovergesteldeHet is aan de toeschouwers uit te maken, of de titel in ironischen of ernstigen zin bedoeld Is. SUCCESSEN OP DE BRIDGEDRIVE. Naar wij vernemen behaalden mevrouw M. Dekkerde Nobel en de heer Th. Bais, beiden wonende te IJmuiden, op de bridge-drive welke de A.V.R.O. be Alkmaar organiseerde in hun groep den eersten prijs. Aan deze drive namen» ongeveer 120 personen deel. Zij ver wierven beiden een schitterenden prijs, ter wijl zij door het geringe aantal straf punten geplaatst werden in de kwartfinale welke op 26 Februari a.s. te Amsterdam zal plaats vinden. BEVERWIJK MARKTBERICHTEN. zAndijvie per KG 14—18 ct. Koolrapen per zak 75 ct. Wortelen per KG 4 ct. Bieten per KG 6 ct. Aardappelen, klei, per KG 4—6 ct. Spruitjes per KG 8—10 ct. Boerenkool per KG 5—6 ct. Roode kool per KG 46 ct. Savoije kool per KG 24 ct. Bloekool per 100 1014. Uien per KG 14 ct. Brei per KG 3—6 ct. Sla, per kistje 2630 ct. Pieterselie per bos 5 ct. Selderie per bos 26 ct. Appelen per KG 10—22 ct. Peren pegr KG 10—34 ct. Brusselsch lof per KG 18—28 ct. STORMSCHADE AANGERICHT. De storm van den afgeloopen nacht heeft op verschillende plaatsen schade aangedicht. Van een café in de Breesbraat kwam een groote lichtbak naar beneden. Met veel ge raas kwam het gevaarte op de straat terecht. De stormwind rukte van den gevel van het Raadhuis een zware vlaggestok af. De vlag gen hebben het over het algemeen trouwens moeten ontgelden. Zij werden door den wind van hun stokken gerukt, terwijl van vele vlag gen bij het aanbreken van den morgen nog slechts enkele reepen waren overgebleven. Ook enkele schoorsteenen zijn omvergewaaid en voorts zijn enkele schuttingen bezweken. Voor zoover wij konden nagaan zijn er geen per soonlijke ongevallen gebeurd. LTJUNCENf HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam 1 v. New York te Rotterdam. London Exchange 30 van Hampton Roads n. Rotterdam. Dinteldijk Rotterdam n. Vancouver 29 van Bermuda. Beemsterdijk Rotterdam, n. New Orleans 31 310 m. Z.Z.W. van Valentia, Spaarndam 30 van Houston te New Orleans. Veendam 26 van Barbados n. W.-Indië. Lochkatrine Rotterdam n-, Vanc. 29 van Champerico. XT.M HOLLAND—AFRIKA LIJN. bijkerk (thuisr.) 31 te Port Natal. -agersfontein (uitreis) 1 v. Lor. Marques. Boschfontein (thuisr.) 31, 570 m. Z. van Land's End. Springfontein 1 van Amsterdam naar Ant werpen Alger a b (thuisr.) 31 van Aden. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (thuisr.) 31 te Londen. Heemskerk 31 van Brisbane te Hamburg'. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) 1 van Colombo. HALCYON LIJN. Stad Zaandam 31 van Setubal. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ajax 31 v. Amsterdam te Hamburg. Hermes, Bourgas n. Amsterdam 31 te Rotter daan. Ulysses, Rotterdam n. Lossabön 31, 80 m. Z. W. van Niton. Juno, Rotterdam n. Tunis 31 20 m, W. Z. W. van Niton. Fauna, Rotterdam n. Genua p. 31 Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alphacca (uitr.) 31 te Montevideo. Aludra (uitr.) 30, 60 m. Z. van Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Baroe (uitr.) 28 van Belawan. Indrapoera (t.) 1 (1 n.) te Marseille. Kedoe (u.) 1 v. Port Said. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt (thuisr.) 3 (9 v.m. te Am sterdam verw. Tajandoen 1 van Amsterdam n. Batavia. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) pass. 31 Gibraltar. Singkep (thuisr.) p. 31 Gibraltar. Ohr. Huygens (uitr.) 31 van Belawan. Mam. v. St. Aldegonde (thuisr.) 30 va<- Sabang. Moena (uitr.) 31 van Belawan. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Grootekerk 1 van Amsterdam te Hamburg STOOMVAART MIJ. OCEAAN. City of Ohristchurch Dairen n. Rotterdam p. 1 Gibraltar. Antenor Japan naar Rotterdam 1 van Kobe. Euryades Batavia en Amsterdam n. Liver pool 30, 6 m. Z.O. v. Land's End. Radnorshire Japan n. Amsterdam 31 te Manilla. Glenbeg Dairen n. Rott. 31 te Singapore. Patroclus Dairen n. Rotterdam 1 v. Aden. Maron Batavia n. Amst. 31 v. Pt. Sudan. Polyphemus 31 v. Macassar en Amst. te Londen. WIJK LIJN. Stolwijk Antw. n. Boucau p. 30 Dover. Katwijk, Se villa n. Amst. p. 31 Finisterre. Winterswijk, Dantzig n. Baltim. 31 200 mijl N. van Malin Head. Vlootvermintlering. Het Nederlandsche motorschip „Antilope", hetwelk 27 Januari op de Eems een goed ge slaagde proeftocht had gemaakt, is, naar ge meld wordt, door den eigenaar, kapitein R. Westers te Groningen verkocht. De nieuwe eigenaresse, N.V. Nederlandsche Nïeuw-Guinea Petroleum Mijeen dochteronderneming van de Nederlandsch Indische Tankstoomboot Mij. te Den Haag' zal het schip be Nieuw-Guinea in de vaart brengen. Onder de nieuwe naam, „Kasuaris" vertrekt het schip dezer dagen van Delfzijl naar Rotterdam, waar het voor de Indische dieiast klaar gemaakt zal worden. Noorsche visscherij-expeditie. Met steun van de Noorsche regeering zal de volgende maand een tweetal schepen der vis scherij naar New Foundland vertrekken om daar een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van een gunstige exploitatie. Men is hiertoe gekomen omdat de vischrijkdom in de Noorsche en omliggende wateren steeds afneemt. Speciaal zal onderzocht worden of een robbenjagerij in die verafgelegen wateren loonend kan zijn. AANGEKOMEN. 31 Januari: Thriantha m.s. Gr. Yarmouth Prés. Francqui m.s. Houston 1 Februari: Rijnstroom m.s. Bristol Simon Bolivar s.s. West Indië VERTROKKEN. 31 Januari: Congonian s.s. Dakar Britanica s.s. Hamburg Lotte Halm s.s. Rotterdam Grootekerk s.s. Hamburg 1 Februari: Breda s.s. Hafhburg Grieksche handelsvloot. Op 1 Januari van dit jaar telde de Griek sche handelsvloot 602 schepen met 1,87 mill, bruto register ton tegen 605 schepen met 1,79 mill, ton op den eersten dag van het voor afgaande jaar. Van deze 602 schepen zijn 509 vrachtschepen met 1,81 mill, en 72 passagier schepen met 0,06 mill. ton. Het blijkt dus. dat het aantal schepen tegenover het vorige jaar is afgenomen doch de tonneninhoud is toe genomen Drie vliegongelukken op één (lag Britsche luchtvaart weer zwaar getroffen. LONDEN, 1 Februari (D. N. B.) Gisteren is een vliegtuig van de vliegerreserveschool Han worth op den grond In botsing met een ander toestel gekomen en in vlammen opge gaan. Een leerling-vlieger kwam om het "le ven, een ander werd gewond. Bij Stravithie is een toestel neergestort, waarbij de bestuurder omkwam. Ten slotte is bij Ufford een vliegtuig geval len, waarbij een officier gedood en een andere inzittende gewond werd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5