HET NIEUWE AVONDBLAD In cle Middellandsclie Zee. ERRES RADIO UNIC 23e JAARGANG No. 80 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1938 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 121/: ets., per maand 5r> cents; p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuïden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN16 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310701 één of twee leden wijsvinger 25.—^a^te^ede^anderen ®verlÜden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim 100.—een lid duim 50alle leden wijsvinger 60.— ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart tot een maximum van f^non S'T' 3 enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés on het GeïllustrfWri d\ n hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnes tengevolge mocht hebben. p n geïllustreerd Zondagsblad. Alles mdien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het torpedeeren van het Engelsche stoom schip „Endymion", zelfs zonder eenige 'waar schuwing, heeft in Engeland diepen indruk gemaakt. De toon der Engelsche bladen is dui delijk. En minister Eden heeft aan de ambas sadeurs van Frankrijk en Italië, Corbin en Grandi, voorstellen ter hand gesteld, waarin thans niet alleen volledige toepassing van het accoord van Nyon (inzake de zeerooverij in de Middellandsche Zee) maar ook verscherping wordt gevraagd. Want volgens berichten uit Engeland zou Eden voortaan alle verdachte duikbooten zonder verderen omslag willen la ten vernietigen. „Verdacht" zou dan iedere duikboot zijn, die niet geheel boven het water oppervlak vaart en zich ophoudt nabij de scheepvaartwegen, die te Nyon voor alle han delsschepen zijn vastgesteld. Corbin en Grandi hebben, volgens den Lon- denschen correspondent van de Tel., deze voorstellen zonder eenige meeningsuiting hun nerzijds in ontvangst genomen en beloofd ze aan hun regeeringen te zullen voorleggen, die blijkbaar eerst het officiëele rapport van den commandant van de Endymion zullen af wachten. Intusschen zegt de Daily Telegraph, dat aan Italië oök verzocht zou zijn inlichtingen te verstrekkenover de mededeeling van de Spaansche regeering, dat een aantal Italiaan- sche torpedoboot jagers en duikbooten in het bezit der Spaansche nationalisten is overge gaan en nu, met gewijzigde namen, onder Franco's vlag vaart. Men kent deze beschuldiging, die een eigen aardig licht werpt op de keurige besprekingen der drie gezamenlijk-patrouilleerende mogend heden. Inderdaad zijn de tijden waarin onder nemende zeeroovers voor eigen rekening een schip exploiteerden, handelsschepen enterden en van de buit leefden,, voorbij. De huidige on dernemende zeeroovers enteren niet en behalen ook géén buit. Zij vernietigen alleen. Hun on derzeeërs zijn zeer kostbaar in aanschaffing en onderhoud, men kan moeilijk veronderstellen dat de een of andere dol-geworden multi-mil- lionair dit bedrijf voor zijn genoegen uitoefent en dus moet het de een of andere mogendheid zijn, zich verbergend achter Franco, die zelf maar over een bedroefd klein beetje verouderd Vlootmateriaal beschikte. .Welnu! Wij citeeren in dit nummer een kort artikel uit het Engelsche liberale dagblad „Man chester Guardian" waarin het Italië scherp ironiseert over de invoering van den Pruisi- sohen paradepas. Het stukje is een bewijs van de voortdurende geprikkelde stemming die tusschen beide landen bestaat. Als men erbij in aanmerking neemt dat op dezelfde pagina van de Manchester Guardian een vlijmscherp ar tikel over de torpedeering van de Endymion voorkomt krijgt het een nog heel andere foe- teekenis. Hoe moet dit alles eindigen? Het is in den laatsten tijd niet te misken nen, dat de Engelsche houding steeds scher per wordt. De „Britsehe leeuw", zooals men dan pleegt te zeggen in de vanouds-bekende, afgezaagde maar juist door haar ouderwets heid verontrustende beeldspraak, „laat zich niet te' lang tergen". Achter dit pathos ver bergt zich de onloochenbare waarheid, dat Engeland een paar jaar geleden nog „achter" was met zijn bewapening, dat het zich sinds dien op geweldige schaal is gaan bewapenen en dat het zich nu steeds sterker gaat voelen. Naarmate dit machtsbewustzijn stijgt wordt de toon scherper, worden de voorgestelde maatregelen krasser en neemt de kans toe op maatregelen die heelemaal niet meer voorge steld, maar eenvoudig meteen uitgevoerd zul len worden. Ver verwijderd kan dit tijdstip niet meer zijn en hét wekt verwondering dat men van de andere zijde de aanvallen op En gelsche schepen blijft voortzetten. Van de volken die in de massa-slachting van 19141918 betrokken waren kan men er zich geen voorstellen dat sterker afkeer van een mogelijke herhaling heeft dan het En gelsche dat ten allen tijde om de mentali teit van den paradepas heeft gelachen en er nooit iets voor gevoeld maar deze duik boot-aanvallen schijnen er op berekend het er voortdurend aan te herinneren, dat zijn °ude macht-ter-zee niet meer geëerbiedigd wordt. En het is de vraag of men in Zuidelijker streken de Engelsche geestesgesteldheid wel begrijpt, die in staat is zich jarenlang te laten sarren maar intusschen in langzaam stijgende verontwaardiging raakt en in stilte wacht op het beslissende oogenblik. Een stukje als dat over den paradepas, dat een zoo waardig en voornaam dagblad als de Manchester Guardian een paar jaar geleden zeker in de pen gehouden zou hebben en dat °P zichzelf allesbehalve diplomatiek is, kan griden als een kenmerkend bewijs van stij gende Engelsche toorn. In den Amerikaanschen staat Washington wordt aan een nieuwen, reusachtigen dam gewerkt. Deze zal na de voltooiing 53 nieter boven den waterspiegel van de Columbiarivier uitsteken. Op den voorgrond ziet men de fundamenten van de electrische centrales, die aan weerszijden van den dam zullen verrijzen. Wie jaren temidden der Engelschen geleefd en gewerkt heeft miskent zulke symptomen niet. Men zou zoo zeggen dat de Italiaansche ambassadeur Grandi ze ook wel moet kennen. Maar zijn lastgever? Het provoceeren van Engeland wordt steeds opvallender, steeds gevaarlijker en steeds on- ïustwekkender. R. P. IJMUÏDEN V ergadering Harddraverij vereen. „IJmuiden". Onder voorzitterschap van den heer S. P. Stevens hield de Harddraverij Vereeniging „IJmuiden' gisteravond een ledenvergadering- in „De Griffioen", die slecht bezocht was. De vergadering wend bijgewoond door een drietal bestuursleden van de zustervereenigmg „Prins Bernhard" te Beverwijk, die in het bijzonder door den voorzitter welkom werden geheeten. De voorzitter wees er op, dat deze vergade ring zoo belangrijk is,, omdat hedenavond be slist zal worden of de vereeniging, die met zooveel enthousiasme werd opgericht, na twee schitterend geslaagide draverijen te hebben georganiseerd weer zal moeten worden opge heven. Spreker betreurde het, dat de vereeni ging zoo weinig belangstelling geniet van de zijde der zakenmeiïschenHet bestuur zal als nog alle zeilen bijzetten, opdat op 8 Septem ber in de_ Trompstraat weer een draverij ge houden kan worden. Nadat de notulen waren gelezen en vast gesteld memoreerde de voorzitter de gebeurte nissen, die aan de laatste draverij vooraf gingen en de moeilijkheden waarmede het be stuur daarbij te kampen had. Deze draverij leverde een tekort op van f 300. De voorzitter betreurde het. dat zoovele leden de vereeni ging hebben verlaten. Spreker zeide, een on derhoud met den burgemeester te hebben gehad. J.l. Maandag deelde de burgemeester hem mede, dat naar aanleiding van bespre kingen door den burgemeester met ide midden standsorganisaties gehouden, deze hadden toegezegd, met het bestuur te confereeren. Den heer Stevens was het inmiddels echter bekend, dat van de middenstandsorganisaties geen steun te verwachten was. Als er geen wonder gebeurt, aldus de voorzitter, zal er dus dit jaar geen draverij gehouden worden. De burgemeester zegde echter zijn steun toe. Er zou Vrijdag een bespreking met de midden standsorganisatie gehouden worden, maar spreker verwacht daarvan weinig succes. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vorige handdraverij heeft opge leverd f 2250.80; de kosten waren f 2521.50. zoodat er een aanzienlijk tekort is. Na eenige discussie over de gehouden be sprekingen sprak de heer A. Blom van Bever wijk zijn verwondering er over uit, dat de vereeniging van de zijde der bevolking zoo weinig medewerking ondervindt. Spreker meent, dat er alleen kans van slagen is, wan neer ide vereeniging van den burgemeester de toestemming krijgt, een Lunapark te houden. De vereeniging te Beverwijk is daardoor inder tijd haar moeilijkheden te boven gekomen. De heer Blom deelde mede, dat dé Bond van Kortebaan-draverijen zich garant stelt voor f 50 en de vereeniging te Beverwijk voor f 25. De voorzitter dankte den heer Blom namens het bestuur voor zijn toezegging. Namens de controlecommissie werd mede gedeeld, dat het beheer van den penningmees ter in orde was bevonden. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer B. v. d. Kolk als commissaris herkozen werd. In de vacature v. d. Bogaard werd als be stuurslid gekozen de heer Ketting. De voorzitter deelde nog mede, dat de ver eeniging thans 140 leden telt. Het bestuur zal pogingen in het werk stellen, het ledental uit te breiden. De voorzitter deed een beroep op cle medewerking van de pers. Ten slotte richtte de voorzitter een woord van dank tot den afgetreden secretaris voor de wijze, waarop hij de belangen der vereeniging heeft behartigd. Ook de heer Blom sprak een RIJWIELEN WASCHMACHINES STOFZUIGERS HAARDEN - HAARDKACHELS. Desgewenscht gemakkelijke betaling. HANDELSONDERNEMING HOUTMANSTRAAT 4 IJMUIDEN (b, d. Waterforen) (Adv. Ingez. Med.) woord van waardeering voor het werk van den heer Bogaard. Met een warm woord van opwekking, om de vereeniging te blijven steunen sloot de voor zitter de vergadering. Mariene Dietrich in „Angel „Angel" de film met Mariene Dietrich is een jroot succes geworden. Wanneer een regisseur als Ernst Lubitsch de opnamen leidt van een film, waarin Mariene Dietrich de actrice is, dan beteekent zulk een samenwerking een ge beurtenis in de wereld van de film. Wij laten hieronder een tweetal persstemmen over dit amusante filmwerk hooren; Het Vaderland; Een man, een vrouw, nóg een man.kan het banaler? En toch is dit een prachtige film. Het gegeven van 'den eeuwigen driehoek moge dan banaal zijn, het dagelijksch leven van ons allen moge banaal zijn de handen van een kunstenaar kunnen het allergewoon ste verheffen tot een bovenaardschen en bi zonderen staat. Lubitsch vertelt ons dit ver haal met warmte en menschelijkheid en met een spanning, die tot het laatst gehandhaafd blijft. ....Want bevredigend spel met, dat moet gezegd, zéér veel rijke momenten, een uitmun tende regie, en een beteekenisvolle, puntige dialoog vond men nog zelden in zulk een prachtige gave film vereenigd. Avondpost: Mariene Dietrich levert in „Angel" onder de bewonderenswaardige regie van Ernst Lubitsch een zelfs van haar zeldzame prestatie, die in derdaad een creatie mag heeten. Zooals zij hier het beeld teekent van een om haar huise lijk geluk vechtende vrouw uit de hooge we reld is waarlijk\subliem. Voortreffelijk bijge staan door Herbert Marshall en Melvyn Dou glas levert Mariene verrassend knap spel in deze film, waarin aan den gezonden humor een ruime plaats is gegeven. In het voorprogramma krijgen de bezoekers eenige nieuwe krachttoeren van Popeye, den spinazie-etenden sailorman te zien. Symphonie Orkest „Euphonie" Viering van het 20-jarig bestaan. Ter eere van het feit, dat 20 jaar geleden het symphonie-orkest „Euphonie" werd opge richt, gaf dit ensemble een f eestconcert in „De Pont", die vöor deze gelegenheid totaal be zet was. In een korte gedachtenisrede schetste voorzitter F. Brassinga het lief en leed in de afgeloopen clecennieën van het orkest, dat sinds 16 jaar geleid wordt door den Haarlem sehen musicus Marinus Adam, tweede diri gent van de Haarlemsche Orkest Vereeni ging. In de eerste 4 jaren zwaaiden verschil lende heeren, o.w. de bekende regisseur Rein- hard Rijke en de dirigent K. H. Kerkhof f, den scepter over het ensemble. Meermalen hebben wij de verdienstelijke concertavonden en de vreugdevolle jubilea, van het orkest en van den dirigent mogen verslaan, zoodat beider geschiedenis reeds uitvoerig beschreven is geworden. Niet alleen het heugelijke feit van het 20- jarig bestaan, ook de medewerking aan dezen avond van het ballet van Tilly Sylon (mevr. Adam) had velen naar „de Pont" doen trek ken. Het is een goede gedachte geweest van de organisatoren om dit ensemble, dat bogen kan op een reputatie van distinctie en artisti citeit, te engageeren. Het was te begrijpen, dat de voorzitter zijn vreugde over de groote opkomst uitsprak. Dankbaar herdacht hij den naam van wijlen den heer A. Visser, een der oprichters van Euphonie. Ook de heer J. Dreijer Sr., die 20 jaar bestuurslid geweest is, werd niet vergeten bij deze gewichtige gebeurtenis; hem en zijn vrouw werden ge- schenken overhandigd. De besturen van Pa pyrus, de Gieteling en Santpoort's Bloei heette de heer Brassinga hartelijk welkom. Ter eere van de blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis opende het orkest met het volks lied, dat staande aangehoord werd en waarbij het ballet een hulde aan de Nederlandsche kleuren bracht. Met Von Flotow's ouverture Alessandro Stradella ving de jubilaresse het programma aan; er werd knap gemusiceerd al was de stemming door de temperatuur van de zaal nog niet kloppend tot in de onderdeelen: ko per en pauken tegenover de strijkers b.v. Di recteur Adam nam de nuances zeer subtiel en hierop reageerde het orkest terdege zoodat we o.m. ragfijne p.p.'s hoorden, Ook rhyt- misch werden er goede dingen gedaan; in dit verband willen we even apart de stevige on dersteuning door den paukenist noemen. De Strausswals Geschichten aus dem Wie- nerwald danste de balletgroep met een vlotte souplesse, die door het orkest in de overgan gen der walsgedeelten overgenomen verdiend had te worden, want daar had Euphonie veel moeite mee. De klankkleur was fraai, nu het orkest alle instrumenten zoo royaal bezet had. Van den beroepsfagotist hoorden we nog al eens wat misse nootjes. Dankbaar wa ren de trekjes van de hobo. Het strijkkwintet voldeed ons veel beter in de Rosamunde-mu- ziek, dat een muzikale vertolking mee kreeg; en wat deden de klarinet en de hobo het er goed in; de weergave kon ons zeer voldoen, al was een tempo-wijziging oorzaak van een even nerveus blazen door den hoboïst, De heer Zalm gaf een welbestudeerde hoorn- solo in de bekende Zomernachtsdroom-noc- turne ten beste; door het uitbeelden van dezen nachtelij-ken zang door de balleteuses werd de aandacht meer geboeid door den dans dan door het orkest, dat hier een voor den toeschouwer ondergeschikten rol speelde. En dat is dit in het onderling verband toch geenszins. Het ensemble kon mij in de zui vere orkestnummers meer boeien dan in zijn illustratieve, want de eerste werden m.i. met meer attentie gereproduceerd dan de laatste, waar dikwijls vele leesfouten aan kleefden. Chopin's Polonaise was aanleiding voor Tilly Sylon en partnerin om een groteske po- 'onaise, dus in geheel vrije opvatting uit te beelden. Het strakke rhythme, de markante gebaren en de verzorgde costumes maakten er een boeiend geheel van. Rameau's Rigaudon was uitstekend van uitvoering, mede dank zij de hobo, maar oh, die fagot! De clou van den avond was het groote Faust- ballet' dat van het ballet rijké variaties meekreeg; orkestraal was nr. 2, 3 en 6 best van samenspel; de dansen zuiver geïnspi reerd door de muziek waren volgens deze lo gisch opgebouwd. Zoo zagen we een leven dige Grieksche dans in 3 en weldoordachte variaties in 6 en 7, al was er van het slot van den Walpurgisnacht met z'n Heksendans wel licht meer te maken geweest. Maar zulk een 7-deelig ballet vergt behoorlijk wat van het uithoudingsvermogen van de dames. Voor Euphonie, die de balletmuziek keu rig uitvoerde, was de geheele avond een zeer eslaagde in velerlei opzichten. Gelukwenschen waren binnengekomen van Papyrus, Gieteling, den beschermheer Dr. Oosterwijk en de directie van het St. Fidelis- patronaat. Er was in het bijzonder na het Faustballet een uitdrukkelijk applaus voor het echtpaar Adam en de uitvoerende musici en balleteuses; de stemming in de zaal was, ook al door de omstandigheid dat er ditmaal bal- na was, een geanimeerde; het is zeker, dat de leiding van Euphonie met deze uitvoering- den band tusschen orkest en luisteraars nau wer heeft aangehaald. Moge dit een verste vigen van de financieele basis van Euphonie tot gevolg hebben. Het late uur, (er was eerst om half elf einde van de pauze) maakte het ons niet mo elij k het verdere programma tot het einde toe bij te wonen. De Blauwe Donau-wals, Mozart's Turksche marsch en Moskowsky's Spaansche Dans hadden kwaliteiten. Orkestraal was di-t speciaal wel het geval met het slot van de wals en den marsch (die uitstekend gelezen werd door violen en fluit!.). Moskowsky had in het vivo-tempo Spaan- scher gekend. De balletgroep heeft hem boeiend uitgebeeld. W. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en het daar onder beboerende ambtsgebied werd gedu rende de maand Januari 1938 ingelegd f 119084.71, terugbetaald f 63334,93. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 28587. NED. BOND VAN OHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Vakgroepvergadering zeelieden. Donderdag is in de zaal van „Astoria" te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van den heer j. van der Steen de jaarlijiksche vakgroepsvergadering van zeelieden gehou den, uitgaande van den Ned. Bond van Ohr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Aanwezig waren behalve het hoofdbestuur en vakgroepsbestuur afgevaardigden uit de afdeelingen Amsterdam, Katwijk, Maas sluis, Noordwijk, Rotterdam, Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord o.m. de invoering van de z.g. wet- Molengraaf op 1 October jl., regelende de rechtspositie der zeelieden alsmede hetgeen door de organisatie werd verricht ter bevor dering der Zondagsrust bij de Kanaalvis- scherij (de kwestie van het z.g. Zaterdag avondschot) Uitvoerige besprekingen hadden plaats over de haring- en motortrawlvisscherijde beugvisscherij, de stoomtrawlvisscherij en de koopvaardij, welke punten werden ingeleid resp. door de heeren C. v. d. Steen te Sche veningen, W. Clements te Vlaardingen, A. Krijger te IJmuiden en W. Brak te Rotter dam, die een uiteenzetting gaven betreffen de de perspectieven van het bedrijf en de toekomst der christelijke organisatie in de-ze bedrijven. Aan het einde der vergadering werd na een slotwoord van den bondsvoorzitter, den heer W. Strijbis instemming betuigd met de volgende conclusies. De vergadering spreekt als haar meening uit; a. internationaal dient onder het oog te worden gezien op welke wijse de vischstand kan worden beschermd; b. gezocht moet worden naar verbetering van den afzet van vïsch naar het buitenland; c. de distributie van visch tegen lagere prijzen in het binnenland moet worden be vorderd; d. betere verzorging van de geestelijke belangen der zeelieden, speciaal der trawl- visschers is dringend noodzakelijk. R.-K. DAM- EN SCHAAKVEREENIGING „GEZELLIG SAMENZIJN". G. S.„Ontwikkeling". G.S. wist haar voorlaatsten wedstrijd tot een goed einde'te brengen en door een mooie 137 overwinning beslag te leggen op de tweede plaats. Een keurige prestatie, vooral daar G.S. met twee invallers uitkwam. De gedetailleerde uitslag luidt; Gezellig Samenzijn Ontwikkeling, Lisse: 1 G. MeijssenA. v. Dijk 2—0 2 P. v. BuurenJac. v. d, Poel 20 3 L. HaverA. Mooyekind 02 4 P. Balm—W. v. Velzen 2—0 5 J. JasperseP. C. de Jeu 02 6 S. NanneA. Leuven 2—0 7 B. GjertsenP. v. d. Zwet 11 8 Chr. BakkerG. Hort 20 9 P. v. d. Klooster—N. Dekker 0—2 10 J. Mors—J. v. d. Oetelaar 2—4) Melvyn Douglas en Herbert Marshall zijn Mariene Dietrich behulpzaam. Een scène uit .de film 3JAngei"j die deze week in Thalia Theater vertoond wordt. 1?—7 Het tweede tiental van G.S. speelde te Haarlem tegen St. Joseph. Het resultaat was 1010, hetgeen eenigs- zins tegenviel na de fraaie prestaties dei- laatste weken. Hier luidt de gedetailleerde uitslag; St. Joseph Gez. Samenzijn II. 1 J. LuitenP. v. d. Klooster 0—2 2 H. ZegwaardJ. Mors 2-0 3 J. v. d. PloegS. Haver 1—1 4 H. Springveld—Jac. Buur 20 5 N. TeeuwenB. Zonneveld 1—1 6 A. HulseboschJ. Robben 0—2 7 P. KampN. Nanne 1 8 A. Boogaart—A. Eskes 2—0 9 W. Staats—J. Gomes 0—2 10 G. Kistemaker—F. v. Laer 1—1 lft-40

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1