HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuider Courant 121 cents per week Moet de Velserbrug werkelijk verdwijnen? TAXIBRANDWIJK De Redding van Artis, Het Nieuwe Avondblad Visscherij-Snufjes. 23e JAARGANG NO. 81 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTENper week 12Vs ets., per maand 56 cents, p. kwartaal f 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaari 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.—alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm-of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Men is in Amsterdam actief geworden ten aanzien van Artis. Een comité is gevormd en aan het werk getogen. Het staat voor een niet geringe opgaaf want het bedrag, noo- dig om Artis uit zij'n financieelen nood te redden en daarmee te voorkomen dat het ,aan den paal komt" loopt in ieder geval in de tonnen. En de eerste ton is thans nog lang niet bereikt. Maar wel is al gebleken, dat velen den best-voorzienen, wetenschappelijk-belang- rijksten en oudsten dierentuin van ons land willen behouden en daar wat voor over heb ben. En aangezien die belangstelling zich niet tot Amsterdam bepaalt, waar tot dus ver inderdaad veel voor het reddingswerk wordt bijgedragen, gaat men ook buiten de hoofdstad comités stichten. In de eerste plaats zal dat gebeuren in Kennemerland en in het Gooi, die dan toch na Amsterdam de meeste bezoekers aan den dierentuin leve ren. En het is te hopen en te verwachten dat de belangstelling in deze streek zich niet be perken zal tot ouders-met-jeugdige-kinde- ren maar zich uitbreiden tot allen tot wier jeugdherinneringen Artis behoort. Als dat gebeurt is er geen twijfel aan dat de tonnen bijeengebracht worden en de obligatiehou ders tevreden gesteld. En als het gered mocht worden hetgeen nu toch in elk geval een hoopvolle zaak schijnt zal men het bin nen afzienbaren tijd moeten laten verhuizen naar „den buitenkant"naar het Am- sterdamsohe Boschplan-in-uitvoering. Die afzienbare tijd zal nog wel eenige jaren lang zijn, want men zet een open polder niet een- twee-drie in een opgehoogd en begroeid ter rein om, maar in zaken-als-deze moet ook met vooruitzienden blik gehandeld worden en dienen de noodige voorbereidingen te <rordèn gemaakt. Zekerheid dat men daar mee beginnen kan zal er niet zijn eer de reddingsactie voor 'Artis is voltooid. Het overbrengen van den dierentuin naar een veel grooter en gansch anders ingericht terrein zal hem pas tot een volslagen nieuw succes kunnen voeren. Het is niet te betwisten dat een nieuwe tijd nieuwe eischen is gaan stellen ook op dit gebied. De groote dieren parken in het buitenland en de kleinere in ons land, die door particulieren geëxploiteerd wor den en blijkbaar goed kunnen bestaan, zijn er het bewijs van. Men wil de dieren in de ruim te zien, in (betrekkelijke) bewegingsvrijheid. Het is zeker mooier en indrukwekkender, het zal de meesten onzer ook beter bevredigen om dat die opsluiting in nauwe hokken ons hindert. Er is weliswaar ook een andere kant aan deze zaak, want de ervaringen met dierenpar ken hebben bewezen dat het sterftecijfer daar hooger is dan in de dierentuinen van het type Artis tengevolge van meer blootgesteld-zijn aan het klimaat, grooter gevaar van infectie en onderlinge gevechten maar loopt ook de mensch niet liever wat meer risico in de vrij heid dan wat langer te leven in opsluiting? De wetenschappelijke beteekenis van Artis eischt wellicht geen verhuizing naar een dierenpark, de moderne wenschen van het groote publiek doen dat zeker wel. En in afwachting van deze toekomst zal men, als eenmaal de veiling van dieren, ter rein en gebouwen voorkomen en het voortbe staan dus verzekerd is, in dePlantage ver standig handelen als men een lage tarieven politiek gaat voeren en die door een handige reclame steunen. Ik heb den indruk gekre gen dat ook een moderner financieel beleid heel wat betere resultaten voor het Genoot schap Natura Artis Magistra had kunnen af werpen. In Amsterdam schijnt men dat ook wel in te zien. Bij voorbaat beveel ik het werk van het co mité voor Kennemerland in de belangstel ling en steun van onze lezers aan. Wij moeten helpen Artis te redden. R. P. UMUIDEN NUTSSPAARBANK. ^durende de maand Januari 1938 werd ingelegd: a. Kantoor Julianakade f 54.452,06 o- Kantoor Willebrordstr. f 46.120,44 c. Kantoor Santpoort f 3.810,59 a- Kantoor Velsen-Noord f 7.162,15 f 111.545,24 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 42.185,99 o- Kantoor Willebrordstr f 19.003,48 c- Kantoor Santpoort f 5.280,44 a- Kantoor Velsen-Noord f 1.476,33 f 67.946,24 Mee, ingelegd dan terugbetaald F 43.599,— net tegoed der spaarders bedroeg "P 1 Januari 1938 f 1.321.022,43 is en blijft het Dagblad met den Laagsten abonnementsprijs Alle Andere Dagbladen zijn Duurder De leuze: „Weg met de sleepbooten" doet nog altijd opgeld. Maar in Umuiden kunnen ze niet gemist worden. Het ijveren voor een spoorwegtunnel onder het Noordzeekanaal en voor het doen verdwijnen van de Velserbrug heeft velen in de afgeloopen maan den bezig gehouden. Het is te be schouwen als een onderdeel van de sterke en stelselmatige actie, welke de stad Amsterdam voert teneinde tot verbetering van de toegangswegen, welke tot de hoofdstad leiden, te ge raken. Van den zeekant uit gezien is dit, na de voorgeschiedenis van het doorgraven der landengte van „Hol land op z'n smalst", in de laatste ja ren geworden: het maken van de Noordersluis en het vergrooten der buitentoeleidingskanalen, (welke kos ten tot ver in de millioenen loopen, terwijl er nog geen schip binnenge komen is of het had in de Middensluis geschut kunn,en worden!), daarna het verb reeden van het Noordzeekanaal opdat er sneller gevaren zou kunnen worden en men elkaar veiliger zou kunnen passeeren en thans heeft men het probleem aan de orde ge steld, hoe op een vlugge wijze de Vel serbrug weg te krijgen. Elf millioen gulden. Volgens de voordracht van den heer L. Boo- gerd, directeur der Handelsinrichtingen van Amsterdam, gehouden op 29 November 1937 in het gebouw „Industria" aldaar, zal het project: vervangen van de brug door een Spoorwegtunnel f 11.000.000 moeten kosten! Deze elf millioen gulden zullen moeten worden opgeofferd om een probleem op te lossen, dat binnen enkele jaren geen probleem meer zal zijn. Want bij de plannen der Nederland- sche Spoorwegen betreffende de coör dinatie van het spoorwegverkeer, welke binnen afzienbaren tijd hun beslag zullen krijgen, zal dit verkeer op de lijn Velsen-Uitgeest vnl. be perkt worden tot goederenvervoer en de brug dus automatisch langer overdag open blijven dan thans wel het geval is. Waarom zouden er elf millioen van o lands kostbare en door de bevolking moei zaam opgebrachte gelden gevoteerd moeten worden voor een plan, dat Amsterdam nu eenmaal toch niet dichter bij de zee bren gen kan? Zullen er weer financieele offers ten koste gelegd moeten worden aan denk beelden, die practisch geen baten afwerpen? We denken hier bij b.v. aan de geweldige uit gaven, die de bouw van de Coenhaven ge vraagd heeft. De Coenhaven, die als een zie lig verlaten waterplas den passeerenden be- 3v.^4- Vnni.^f7QoVonool +4nf»crrii 11 st. Hennteig0weduder sPaarders bedraagt SL1 februari 1938 f 1 36 621 49 s%i?a;:-jes lig VClMUCil waui.iyio.o f vaarder van het Noordzeekanaal toegrijnst. De Velserbrug géén obstakel. Uit onderzoekingen blijkt, dat b.v. de week- di-'nsteiï regelmatig en behoorlijk functio- 1- en, dat aanvaringen van bruggen of 'en van schepen tot de zeldzame geval- 'i en op het Nooïdzeekanaal en dat de Velserbrug gemakkelijk genoeg te pas seeren is. Ook en dat is een lezing welke ge heel tegen de meening van den directeur der Handelsinrichtingen ingaat, dat de z.g. S-bocht tusschen de Velserbrug en de Noordersluizen het bevaren van het kanaal niet gevaarlijk maakt. Deze laatste meeningen, stemmen uit de practijk, zijn samengevat het oordeel van vele gezagvoerders en andere autoriteiten, die met deze z.g. gevaren bijna dagelijks in aanraking komen. Zoo min als het blijkt, dat er een dringen de behoefte is geweest aan een Coenhaven en een Noordersluis is er een dringende be hoefte aan een spoorwegtunnel van elf mil lioen. Een logische vraag, welke bij de vermeende bezwaren tegen de Velserbrug bij een objec tief lezer zal opkomen is dezer waarom is er, als die brug nu zoo verschrikkelijk gevaarlijk is, aan de schepen nooit van Rijks- of Ge meentewege sleepbootassistentie aangeboden teneinde de vaartuigen deze gevaarlijke plek te helpen passeeren? Als de z.g. S-bocht en de brug inderdaad toch zoo gevaarlijk te pas seeren zouden zijn, waren het Rijk en de gemeente Amsterdam zeker reeds voorge gaan om deze hulp bij inschrijving uit te be steden. Er kleven aan het passeeren van de brug geen bezwaren, indien er door de verkeersregelaars op de brug en het sluispersoneel overleg gepleegd wordt over het openen van brug en sluizen, zoodat b.v. het schip de slui zen verlaten kan als de brug geopend wordt en er dus voor de gesloten brug niet gewacht behoeft te worden. „Weg met de sleepbooten". Een ander interessant argument tegen de brug vinden wij in de rede van den heer Boogerd, waar hij betoogt, dat het gebruik van sleepboothulp tegengegaan moet worden. En daarmede komen we aan een zaak, die toch eigenlijk als afgedaan beschouwd behoorde te zijn. De stad Amsterdam is nooit goede maatjes met de sleepbooten geweest; zij heeft ze al tijd als een soort muskieten beschouwt, die niet genoeg verdelgd konden worden. Heele acties zijn er tegen het gebruik van sleepboo ten gevoerd. Men heeft ze met een ijver, een betere zaak waardig, vervolgd enbijna verdelgd. Bijna, want toen ze op het punt stonden van het tooneel, i.e. het Noordzee kanaal en de IJmuiderhaven, te verdwijnen, geschiedden er een paar onaangename scheeps ongevallen. (We bepalen ons nu maar even tot de buitenhaven)Het waren b.v. de na een aanvaring zinkende „Willy" in het Buitentoe- leidingskanaal, het stranden en water maken van de „Pendeen" en de „Lingestroom" op den kop van den Noordpier, daarmede den toe gang tot de haven dreigende te versperren, de „O. A. Knudsen" door een zwaren Noord wes terstorm op den Zuiderstrekdam geslagen; de „Kerkplein", „Jos Maria", „Sirenes", „Cy- rille Danneels" en „Gateshead", alle gestrand tusschen Wijk aan Zee en Callantsoog. Al deze gevallen bewijzen hoe dringend noodza kelijk het is, dat in een haven als IJmuiden een goed uitgeruste en behoorlijk functionee- rende sleepdienst gestationneerd moet zijn. En voorts hebben tal van ernstige gevallen door het onmiddellijk ingrijpen van den sleepdienst geen ernstige gevolgen gehad, maar wat zou er gebeurd zijn als er eens geen sleepbooten ter plaatse aanwezig ge weest waren? Dan had een enkel scheeps ongeval voor den haveningang het scheep vaartverkeer met Amsterdam wekenlang kunnen stilleggen. Na de laatste scheepsrampen ging de pers zich er terecht mee bemoeien; algemeen ver nam men de klacht dat de voorhaven van Am sterdam niet over een sterke sleepboot be schikte. Dat aan particuliere maatschappijen het exploiteeren van sleepbooten vrijwel on mogelijk gemaakt wordt door de actie, welke van de hoofdstad uit er tegen gevoerd wordt, schijnen echter maar weinigen te beseffen. Het is voor hen, die met de zee en de havens vertrouwd zij'n, eigenaardig de reactie waar te nemen, welke een scheepsramp nabij IJmui den (hetzij van geringen of van ernstigen omvang) in outsiderskringen verwekt. Dan is het: er moet een groote, sterke sleepboot te IJmuiden gestationneerd worden! Maar men vergeet, dat de maatschappij welke haar exploiteeren moet, niet van den wind kan leven. (Al spreekt de wind bij de exploitatie van een sleepboot een hartig woordje mee). De enkele scheepsongevallen, die zoo eens een enkele maal in de 12 jaar voorkomen, kunnen het bestaan van een sleepdienst nooit loonend maken. Amsterdam contra Waterstaat. Het zou wel interessant zijn te vernemen hoe men zich de voorhaven van Amsterdam voorstelt als er eens geen sleepbooten van een particuliere maatschappij meer zijn om deze haven te beveiligen, omdat zij door de onon derbroken actie contra deze noodzakelijke hulpmiddelen, welke onvermijdelijk tot de uit rusting van een groote haven behooren, ver plicht zijn geworden op te doeken. Daarom is het te hopen, dat de desbetreffende auto riteiten zich de werkelijkheid klaar voor oogen zullen stellen en niet aan een utopie wederom elf millioen gulden zullen besteden, welke een nuttiger bestemming voor 's lands kas kunnen vinden. IJmuiden heeft evenals Waterstaat moe ten berusten, toen het machtige Amsterdam zich verzette tegen het bouwen van eenige modern geoutilleerde steigers i.p.v. den ouden toeristensteiger in de buitenhaven van IJmui den. De hoofdstad in IJmuiden een ge vaarlijken concurrent ziende, heeft toen zelfs Den Haag weten te temmen. Zal dat nu met dit project ook gebeuren? Het is te hopen, dat de gevoegde autoriteiten zich door de werke lijkheid der dingen bij deze belangrijke be slissing zullen laten leiden. De maand Januari in den Rijksviscliafslag. Opbrengst der trawlers bijna 73000 hooger dan verleden jaar. Met een omzet van f 600749 viel er een voor uitgang te constateeren van bijna f 100.000 vergeleken met dien van Januari 1937, toen een omzet van f 501749 werd bereikt. Deze aanzienlijke stijging komt vooral op rekening van de trawlers, die een sprong maakten van bijna f 73.000, waarvoor 17 reizen noodig waren (163 in Januari 1938 tegen 146 een jtar daarvoor). Ook de loggers kregen een portie van het surplus, n.l. ruim f 11000. waarvoor 23 reizen gemaakt moesten worden (148 in Januari 1938 tegen 125 in 1937). En tenslott* mogen de Deensche kotters niet vergeten worden, want hun aandeel steeg met niet min der dan ruim f 17000 bij een vooruitgang van 19 reizen. De drijfnetvisscherij bracht weinig verschil; hier viel alleen een verschuiving van de vaar tuigen te constateeren: loggers van 45 op 25, Engelsehe drifters van 0 op 8. De gedetailleerde cijfers zijn als volgt; Trawl- en zeevischzegen: 163 (141) stoom- en motortrawlers met f 403132 (f 330655), 148 (125) motorloggers met f 113978 (f 102650), 107 (129) motorkustvisschers met f 13054 (f 17160), 13 (31) open booten met f 127 Cf 609), 1 (0) Engelsehe stoomtrawler met f 1440 en 21 (2) Deensche motorkotters met f 20275 (f 2810). Drijf netvisscherij28 (10) stoomloggers met f 11774 (f 6678), 25 (45) motorloggers met f 15527 (f 27495) en 8 (0) Engelsehe drifters met f 12962. De opbrengst der consignaties bedroeg f 8476 (f 12947). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van het overeenkomstige tijdvak in 1927). ONGEVAL IN HET SPEELKWARTIER. Gistermorgen heeft in het speelkwartier bij de Comitéschool een ongeval plaats gehad. Een der leerlingen de ongeveer 13-jarige M. H. had het ongeluk in een zandbak te vallen waar door hij zijn arm brak. Door ingeroepen hulp van E.H.B.O. werd de knaap naar Dr. van Leeuwen gebracht waarna hij naar het An- tonius-Ziekenhuis werd gebracht. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende orga nisaties voor de week van 7 tot en met 12 Februari zijn vastgesteld als volgt: Ongeorganiseerden 910 uur. IJmuider Transport Federatie (NAS) 10.15 10.30 uur. Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders- bond 10.3510.55 uur. Algemeene Nederlandsche Metaalarbeiders bond U11.20 uur. Werkloozenvereeniging 11.3012 uur. Oud Katholiek Vakverbond 99.15 uur. IJmuider Federatie 9.2510.10 uur. Chr. Bond van Fabrieks en Transport Arb. 10.15—10.45 uur. R.K. Bonden 1111.40 uur. Kleine bonden 11.45—12 uur. DENNENSTRAAT 12 - TELEF. 5563 (Adv. Ingez. Med.) CCCXL. Wanneer de visch van de Barentszee (in de wandeling heet dit Witte Zee-visch) nu eens altijd zoo was als deze week van de Erin, dan zou de handel er wat aan hebben. Dit was algemeen het oordeel van de visch- koopers. Want wat de Erin nu aanbracht week af van de visch die we tot nu toe uit de Barentszee aangevoerd kregen. Het was al thans niet „die rommel" waarover ik in mijn vorig- snufje heb geschreven, welke qualificatie, zooals men weet, niet van mij, maar van een afnemer in de provincie was. Er is voor Noordzeevisch in IJmuiden wel eens minder betaald dan men deze week voor de visch van de Erin betaalde, hetgeen niet alleen kwam door de betere kwaliteit, maar ook door de gunstige markt, die de Erin trof. De opbrengst per kist was gemiddeld onge veer f 7.50 en als het nooit minder was, zou er zeker perspectief in deze visscherij zitten. De drie booten, die nu van onze haven uit de visscherij in de Barentszee uitoefenen, n.l. de Erin, de Norma Maria en de Alkmaar schijnen voorloopig nog wel in het hooge Noorden te blijven visschen natuurlijk mede dank zij den regeeringssteun maar wat ze zullen doen als het potje leeg is, moet nog worden afgewacht. In elk geval kan niet gezegd wor den, dat de proef niet ernstig is doorgezet. Dit zij ter eere van de betrokken reederijen opgemerkt. En wanneer de zaak niet mocht worden voortgezet, geloof dan maar, dat deze visscherij voorgoed van de baan is, althans zoolang de Noordzee niet heelemaal leegge haald is. En dat duurt nog wel veertien En zoo besomde de Erin deze reis dus ca. f 13.400. Dat is een handvol geld voor een reis van drie weken. Per reisdag komt het op on geveer f 580, wat ook voor een boot als de Erin wel voldoende zal zijn. Ik heb er al eens eerder op gewezen, dat men in het visscherijbedrijf soms voor moeilijk-, heden komt te staan, waar de outsider geen weet van heeft. Het spreekt vanzelf, dat. wil zijn bedrijf in deze moeilijke tijden rendeeren, het voor den reeder noodzakelijk is, het on derste uit de kan te halen. Soms krijgt hij daarbij het deksel op den neus. Maar het lukt ook wel eens. Op den nationalen feestdag waren er negen trawlers binnen, w.o. de Hoop en de Libra met resp. 185 en 350 manden visch. Geen over dadige vangst dus. De betrokken reeders dach ten dien dag maar eens niet te verkoopen. Ze hadden klaarblijkelijk betere verwachtingen van de Woensdagmarkt. En ze hadden de zaak goed bekeken, want ondanks dat de Erin 1600 manden visch in de markt plaatste, was de visch veel duurder dan den vorigen dag en daardoor was de besomming van deze booten tezamen zeker 2000 gld. hooger dan wanneer ze Dinsdag verkocht hadden. De twee booten troffen het, doordat er Woensdag, behalve de Erin alleen zes kustbooten binnen waren. Er kwamen deze week binnen 37 trawlers en 42 loggers. Ondanks dat de vangsten niet bijster groot waren vooral de kustbooten hadden weinig visch, werden er heel wat mooie reizen gemaakt. Behalve de Erin besomden nog acht booten meer dan 3000 gulden. Als mijn volgend snufje van de pen is weten we al wat meer over het visscherij- contract. PIETERMAN. VOOR EEN MODERNE HOED E L Z E R'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78. (Adv. Ingez. Med.) DE POLOWEDSTRIJD IN ÏIET VELSERBAD. A.s. Zondag zal in Velserbad weer een viertal wedstrijden gespeeld worden. Allereerst zullen de damesploegen van Nereus en Haarlem in het veld komen. Een overwinning voor de Zaandijksche dames ligt in de lijn der ver wachtingen. Vervolgens zullen de ploegen K.Z. en Haarlem III den strijd aanbinden. Dit zal wel een gelijk opgaande strijd zijn, waaruit Haarlem EU met een kleine overwinning te voorschijn zal komen. Hierna zullen Nereus n en D.W.R. n uitmaken, wie van hen de sterk ste is. D.W.R. II, de leider uit deze afdeeling, zal zoo op het eerste gezicht een „walk over" hebben, maar oppassen is hier de boodschap, hoewel wij hun de beste kansen geven. H.P.C. III, dat uitkomt tegen de Ham zal beide pun ten wel mee naar Haarlem nemen, daar de Ham al zeer zwak is. De „friendly-game" V.Z.V IZaanl. zevental besluit dezen sportavond. Het Zaanlandsch zevental, samengesteld uit spelers van Nereus, Neptunes enz., zal het tegen V.Z.V. I niet gemakkelijk krijgen, doch speelt V.Z.V. I als de laatste maal dan zullen laatstgenoemden de nederlaag wel te slikken krijgen. De vorm is zoek en we hopen van harte dat deze a.s. Zondag weer geheel zal terugkeeren, temeer daar a.s. Donderdag tegen H.V.G.B. gespeeld moet worden. V.Z.V. verschijnt met T. v. d. Broek, G. Janus, H. Kluyver, P. Visman, C. Visman, P. Swier, N. Schoone. Deze wedstrijd zal een waardig slot zijn. van. dezen goeden sportavond.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1