HET NIEUWE AVONDBLAD Het Gerucht en de Duitschers. Treintje in mijn „Maurits' ontspoord Wervelwind richt veel schade aan. 23e JAARGANG NO. 88 MAANDAG 14 FEBR. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTENper week 12Vs ets., per maand 5f> cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUTTGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cfc. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeflingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 tt^?^teden,e:witeSeerV<?9«* .Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim 1100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, Sn bii verdrinkingsdood door ontvaltiJm?£?gC« een of JSS® leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk 15.—polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. {rfü? Jrl i^everee^rt n vnfw maxunum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzondernjKe verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg a van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Een stroom van geruchten is losgebroken als gevolg van de ingrijpende wijzigingen die de Duitsche dictatuur plotseling in de legerlei ding en in de diplomatie heeft aangebracht. Voornamelijk zijn zij veroorzaakt door de militaire mutaties. Het leger is bij onze Ooste lijke buren altijd een bizonder heilig huisje geweest, het heeft zich altijd sterk laten voor staan op zijn tradities en zich verheven gevoeld boven „de burgers". Daarom moest het wel zeer sterk de aandacht trekken dat de Führer, die nimmer officier is geweest, het oppergezag over leger, vloot en luchtvaart in eigen han den nam na Von Blomberg en von Fritsch te hebben ontslagen, hetgeen wel tot de con clusie moest leiden dat de nationaal-socialis- tische partij thans het leger onder zijn di- recten politieken invloed had gesteld. Daaruit werd ontevredenheid in het leger afgeleid, te meer vanwege de hij een aantal officieren be staande monarchistische sympathieën. En de bovenbedoelde geruchten kwamen los, waar van de meeste inderdaad zeer onwaarschijnlijk klinken. Aanvankelijk heeft de Duitsche regeering ze genegeerd. Maar al spoedig liet zij de Fran sje en Engelsche dagbladen in beslag nemen en noodigde de buitenlandsche journalisten te Berlijn uit tot een persconferentie op het mi nisterie van Propaganda in de Wilhelmstrasse. De correspondent van de Telegraaf heeft daaromtrent bericht dat de buitenlandsche journalisten werden „ontboden"; deze serviele uitdrukking is natuurlijk onjuist, want zij staan niet onder bevel of in dienst van de Duitsche regeering. Zij werden dus uitgenoo- digd en kwamen, zooals begrijpelijk is. allen om te hooren wat de regeering te zeggen zou hebben. Dat bleek een volkomen weerlegging van al de sensationeele geruchten te zijn. De woordvoerder der regeering, Ministerialrat dr. Berndt, gaf deze weerlegging uitvoerig ten beste, deelde o.a. mede dat er geen verdere mutaties in het officierskorps zullen komen en sprak van „eèn schandelijke gruwelcam- pagne tegen Duitschland". Op grond van de loyaliteit van het journalistieke beroep ver zocht hij de journalisten van zijn krachtig démenti volle nota te nemen. Nu, dat is ongetwijfeld op zeer groote schaal gebeurd. Ook in dit blad. Ik vestig er hier zelfs nog eens extra de aandacht op, eraan toe voegend dat dr. Berndt heeft verklaard dat het Duitsche leger niët-politiek is en dat blijft. Mij moet evenwel eenige verwondering uit de pen over eenige termen waarin de woord voerder der Duitsche regeering zich heeft uit gedrukt. Terwijl hij nadrukkelijk erkende dat de geruchten niet uit Berlijn afkomstig wa ren zoodat hij den aanwezigen journalisten niets te verwijten had, en dat zij evenmin uit de Europeesche hoofdsteden kwamen maar uit kleine grensstadjes hij schreef ze natuur lijk aan „de Joden" toe sprak hij toch deze merkwaardige woorden: „Nadrukkelijk leg ik hier namens de regeering de verklaring af dat wij van meening zijn, dat door een dergelijke campagne op den duur de geheele wereld vrede in gevaar wordt gebracht," Velen in het buitenland zullen van deze woorden, nadrukkelijk namens een regeering geuit, met stomme verbazing kennis hebben genomen. Is „de geheele wereldvrede" een zoo labiele zaak geworden dat zij door ge ruchten als die van de laatste dagen al in gevaar kan komen? Goeie hemel! Wij weten langzamerhand dat men in Duitschland overgevoelig is voor critiek of onaangename berichten in een mate, die geen enkele an dere regeering ook maar in de verte ooit ge toond heeft ofschoon men zijnerzijds niet zeer sterk is in het sparen van de gevoelens van anderen maar dit is toch wel wat heel sterk! Als men geen rekening hield met de bijzondere Duitsche mentaliteit op dit ge bied zou men het „gruwelpropaganda" van dr. Berndt noemen. Meent hij soms dat Duitschland het eenige land is waarover van tijd tot tijd geruchten loopen? De heele wereld is er vol van! Ze gelden ook niet alleen regeeringen, maar iedereen en alles! Ze zijn een overbekende uiting van de menschelijke natuur, die zich versterkt zoodra ergens geheimzinnigheid wordt^toegepast. En daarom loopen, wat den staten aangaat, het snelst en in den meest krassen vorm geruchten over Rusland, Italië, Japan, Duitschlandover de totalitaire staten, die de vrije meeningsuiting verboden hebben, het grootste deel van hun beleid in geheimzinnigheid hullen en juist daardoor extra-onrust wekken. Temeer omdat de de Duitschers en geen enkele reageert erop met te dreigen met gevaar voor den wereld vrede, dat overigens volop bestaat tengevolge van een andere omstandigheidde dolle bewapeningsrace. De waarheid is inderdaad, dat plotselinge veranderingen in een land als Duitschland (of Italië, of Japan, of Rusland) ongerustheid in het buitenland wekken omdat dit zich af vraagt; wat hangt ons nu weer boven het hoofd? Wat zou er achter zitten? En daar ontstaan dan reeksen geruchten uit, niet alleen in kleine grensplaats] es en volstrekt niet in hoofdzaak door toedoen van Joden, maar op ieder achterbalcon van iedere tram, in iedere sociëteitja in ieder huis en op iedere plaats waar een groepje menschen bijeen is. Dat schijnen de Duitschers maar niet te kunnen begrijpen, maar het is altijd zoo in de wereld geweest, het was nog veel erger toen er nog geen kranten bestonden die tal- looze geruchten den nek omdraaien en wie extra-geheimzinnig doet heeft er extra-last van. Ook is de wereld, met haar recente erva ringen van oorlogen, ietwat sceptisch gestemd geraakt ten aanzien van officiëele communi qués, en heusch niet alleen van Duitsche. En zij herinnert zich sommige gevallen soms heel duidelijk. Dr. Berndt had deze woorden namens zijn regeering veel beter voor zich kunnen houden. Zij hebben, vrees ik, alleen maar nieuwe ongerustheid gewekt. R. P. Bouwvakarbeiders 493 523 Metaalbewerkers 232 272 Houtbewerkers 29 41 Landarbeiders 58 63 Havenarbeiders 102 112 Visschers 195 204 Kantoorbedienden 49 40 Losse arbeiders 762 791 Overige beroepen 309 312 Mannen boven de 18 jaar 2229 2358 Mannen onder de 18 jaar 102 138 Vrouwen boven de 18 jaar 20 19 Vrouwen onder de 18 jaar 11 23 Totaal werkloosheid 2362 2538 VELSEN Uitvoering Tavido. Ten bate der stichting „Jong Geluk". De tooneelclub Tavido, onder af deeling van de hoogoven-personeelsvereeniging De Giete- ling, had zich welwillend beschikbaar ge steld om een uitvoering te verzorgen voor de stichting voor kinderen van werkloozen „Jong Geluk". De altijd tot medewerking aa neen liefdadigheidsvoorstelling bereid zijnde directie der Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen had de zaal Concordia voor dezen avond in bruikleen gegeven en (zooals z-oo veelvuldig bij tooneelavond te Velsen- Noord het geval is) was deze geheel uitver kocht. Hetgeen allen, die zich met de orga nisatie van dezen avond belast hebben, wel tot vreugde gestemd moet hebben, vooral om dat de opbrengst van deze uitvoering zoo nuttig en zegenrijk besteed wordt. De heer Allan sprak een inleidend woord, waarin hij zijn tevredenheid tot uitdrukking bracht, dat de zaal zoo goed bezet was. Spr. wees op het mooie doel van dezen avond en hoopte, dat de baten belangrijk mochten zijn. Omdat er niet genoeg geholpen kan worden wanneer het er om gaat de geesel dei- werkloosheid te bestrijden en de nasleep er van zooveel mogelijk te vedlichten. Spr. bracht dank aan allen, die het werk steun den. Tavido bracht een tweede opvoering van een nieuw werk van Henk Bakker en Christien van Bommel-Kouw, bakende na men in de dilettantentooneelwereld. Deze combinatie heeft de litteratuur sinds kort verrijkt met een spel van avontuur met cri- mineelen inslag „De ebbenhouten olifant" getiteld. Van de eerste uitvoering heeft ons blad reeds een gedetailleerd verslag op 28 Januari jl. gegeven, zoodat wij ons daarvan onthe ven mogen achten. De leidster van „Jong Geluk", mej. De Vries, zette voordat de uitvoering begon, het werk en het doel van deze stichting uiteen. Met een 80 kinderen kwam men in den aan vang bijeen om de kinderen der werkloozen een prettig St. Nieolaasfeest te bezorgen en ook om de kinderen van de straat te houden. Sinds 1934 zijn de beide leidsters, de dames Boes en De Vries, met dit werk bezig. Hun arbeid en ook de toeloop der kinderen groei de (er zijn er thans reeds 150), zoodat het clubhuis, dat nog zoo oud niet is, reeds te klein is en dringend om vergrooting vraagt. De dames zijn met hun werk (reidansen, spel, muziek, zang, handenarbeid, etc.) de geheele week bezet en spr. vroeg daarom ook steun in den vorm van assistentes. Men is nog te weinig doordrongen van de ellende en de bittere armoede, welke er in de gezinnen van werkloozen geleden wordt. Hen en hun kinderen te helpen is het stre ven der stichting „Jong Geluk", tot steun waarvan men alles kan gebruiken, geld, klee ding en dekking en persoonlijke assistentie. Een hartelijk aplaus heeft mej. De Vries ge oogst met haar beroep op aler medewerking. Den bezoekers heeft Tavido en het bestuur van Jong Geluk een prettigen avond gebo den, want er was behalve tooneel ook loterij en bal toe. W. STEUNBONNEN VOOR DE RADIO DISTRIBUTIE De radiocommissie voor de uitreiking van steunboimen aan werklooze aangeslotenen bij de radiocentrales verzoekt ons te melden, dat histm-ie hernieuwde inschrijving voor de maand Maart dat Z13 op den duur altijd op j zaj pjaat,s hebben voor de Centrale Kennemer- verovering uitgaan, hetgeen Italië en Japan dan ook weer hebben bewezen. Overigens zijn er af en toe nog geruchten genoeg over andere staten. In dezen tijd van internationale achterdocht wemelt het ervan. Alleen zijn die er niet zoo gevoelig voor als land en Velsen-Noord op 17 Februari en uitrei king op 24 Februari; voor de Centrale Kenne- merland van 78 uur en voor Velsen-Noord van 6.30—7.30 uur Voor de Centrale Kennemerland is de in schrijving en uitreiking in het Gemeentelijk Stempellokaal in de Lorentzstraat. Voor de Centrales Huisman en v. d. Broek inschrijving op 18 Februari en uitreiking op 25 Februari van 78 uur. Zij. die zich voor het eerste willen laten in schrijven, moeten minstens een halfjaar abonné van een der bovenstaande Centrales zijn. STAND DER WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg Het aantal werkloozen was dus 176 minder dan verleden jaar. Sedert de vorige week daalde het met 68. IJMUIDEN NATIONALE AVOND: NEERLAND VRIJ. Uitvoering der Grin-Cantate. In het gebouw voor Chr. Belangen zal Don derdagavond 17 Februari a.s. een avond ge geven worden, die in het teeken der blijde gebeurtenis zal staan. Voor deze gelegenheid heeft de zangdirecteur de heer P. Grin Jr. een cantate voor gemengd koor gecomponeerd, welke tot titel draagt: Neerland Vrij. Het programma voor dezen nationalen avond luidt als volgt: Openingsrede door den heer J. C. Dunne bier; twee liederen (Feestlied van P. D. Klut en Mijn Moedertaal van Brands-Buys) te zingen door mej. Nelly Swaan; declamatie door den heer F. A. J. Hunsche en na de pauze de hierboven genoemde cantate voor gemengd koor, sopraan- en baritonsolo met begeleiding van strijkkwintet en plano De tekst is van den heer Hunsche. VICTORIA EN HAAR HUZAAR. Mevr. Arisz weer aan de operette verbonden, Het is de zakelijke leiding van de IJmuider Operette Vereeniging mogen gelukken voor haar opvoering van „Victoria en haar Huzaar' de bekende operette-ster Dora AriszSchrama wederom aan het gezelschap te verbinden. Dit was mogelijk, omdat het contract tusschen de Vara en de zangeres binnenkort afloopt, zoo dat mevr. Arisz zich weer voor de IJ. O. V. be schikbaar kon stellen. Zij zal in de Victoria den rol van de Ja- paneesche O-Lia-San vertolken en heeft als tegenspeler de heer Jack Roza. De rollen van Victoria en den huzaar Koltay worden resp. door mej. Mimi Matthijsse, sopraan van de Keulsche Staatsopera, en den heer Ko Glas, tenor en lia der IJ. O V-, gezongen. Naar wij vernemen bestaat voor de première op Donderdag 21 April a.s. van donateurszijde reeds zooveel belangstelling, dat den Thalia Schouwburg geheel bezet is. Het bestuur heeft thans voor het overblijvende gedeelte dona teurs een tweede voorstelling moeten arran geer en; deze zal Donderdag 28 April gegeven worden. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. (Versche visch). Tarbot (klein) 75 ct. per kg. Griet 4055 ct. per kg. Tong 100130 ct. per kg. Groote schol f 11.60 p. 40 kg. Middel schol f 12.80 idem. Kleinschol f 4.80—f 10.40 idem. Schar f 5.10f 5.60 idem. Bot f 8.40 idem. Schelvisch f 3—f 3.40 idem. Kabeljauw f 2 per stuk. Met versche visch was hedenochtend aan de markt: de trawlkotter SCH 70, J. Tuine- breyer met f 297,60. Passagiers ingescheept. Het van Hamburg komend Duitsche motor schip Caribia heeft in de Buitenhaven eenige passagiers voor West Indië ingescheept vertrok later via Antwerpen naar deze be stemming. Groote diepgangen. Het Noorsche s.s. „Krone" passeerde Zater dagmorgen van Sabang met een diepgang van 8 Meter naar Amsterdam, terwijl het m.s. „Poelau Bras" de sluizen passeerde met een zelfden diepgang naar Batavia vertrekkend. Stormschade. Het Letlandsche s.s. „Gundega", hetwelk op het oogenhlik een lading papierhout aan de papierfabriek te Velsen lost, rapporteerde bij aankomst alhier een gedeelte van de deklast te hebben verloren als gevolg van het slechte weer. Tevens heeft het schip stormschade be komen, die men eerst zal kunnen taxeeren wanneer de houtlading geheel is gelost. Aanvoer ijzererts. Het Italiaansche s.s. „San Giuseppe" kwam eergisteren met een lading ijzererts van Bona aan het Hoogovenbedrijf aan. Aanvoer papierhout. Met een lading papierhout arriveerde Za terdag het Letlandsche s.s. „Gundega" van Riga aan de papierfabriek te Velsen. IJzerverscheping naar Engeland. Het Joego-Slavische s.s. „Trsat", hetwelk reeds een paar maal aan het Hoogovenbedrijf is geweest om ijzer te laden vertrok Zaterdag wederom met een dergelijke lading uit die zeehaven naar Swansea. Ernslige autobotsiug in de Trompstraat. Twee gewonden naar het ziekenhuis. Gistermiddag heeft op den hoek van de Trompstraat en de Frans Naereboutstraat een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een luxe auto, bestuurd door den heer C. te Haarlem, komende van den IJmuiderstraatweg, kwam in botsing met een autobus van den heer L. te IJmuiden, juist voor het café van den heer Demmers. Het bleek, dat bestuurder en passagiers van de autobus er goed waren afgekomen; de heer C. en zijn passagier werden ernstig gewond bij den heer Demmers binnengebracht, waar de doktoren Oosterwijk en van Haselen de eerste hulp verleenden. Beiden werdenn daarna met een ziekenauto naar het Antonius Ziekenhuis overgebracht. De personenauto is bij de botsing zwaar be schadigd. De autobus kon op eigen kracht naar de garage terugkeeren. DE PROTINUS NAAR ZEE. Het geschil tusschen reederij en bemanning- van den stoomtrawler Protinus is nog Zater dagmorgen bijgelegd. De stoomtrawler is Za terdag met de oude bemanning naar zee ver trokken. ONGEVAL OP DE CEZARY. Aan boord van den Poolschen stoomtrawler Cezary is een ongeluk geschied, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Tijdens storm weer werd de matroos Jacob Groen, wonende te Egmond overboord geworpen. Hij kon ech ter bijtijds gered worden, doch het bleek, dat hij bij het ongeval een arm had gebroken. Hij wordt verpleegd in het ziekenhuis in Gdynia. Twee arbeiders ernstig gewond Halve boomgaard ontworteld. Zaterdagmiddag is er tijdens den sterken, met groote snelheid over de Betuwe voort- jagenden storm, in de omgeving van Tiel vrij aanzienlijk schade aangericht door een uit Westelijke richting komenden wervelwind, die gepaard ging met zwaren hagelslag. Tegen half twee kwam een zeer donkere lucht opzetten. Boven het dorp Kerk-Avezaath vertoonde zich toen eensklaps een groote trechter en deze bewoog zich met groote snel heid voort in de richting van de Waal. De weg, dien de wervelwind volgde, loopt nagenoeg geheel over vlak land. Dit is een groot geluk omdat anders de schade niet te schatten geweest zou zijn, daar alles wat zich op den door den wervelwind gevolgden weg bevond, totaal vernield is. Een groote golfijzeren landbouwschuur van het bekende buiten „Teisterbant" te Kerk- Avezaath werd geheel tegen den grond ge duwd. Het zich daarin bevindende vee kon evenwel nog bijtijds uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hoe krachtig de slechts een seconde op de zelfde plaats woedende wind was. bewijst wel het feit dat verschillende golfijzeren platen over een afstand van ongeveer 20 meter mee genomen werden. Een 25-jarige boerenknecht, die op het erf liep, werd.opgenomen en 10 meter verder tegen den grond geworpen. Overigens vond de wind niet veel op zijn weg tot in Drumpt, waar hij door twee boom gaarden trok. Eén daarvan kwam er nog vrij goed af. Daar werden alleen enkele groote takken van de boomen afgerukt, zoodat de schade hiertoe beperkt bleef. De tweede boomgaard was er echter erger aan toe. daar deze voor minstens de helft to taal ontworteld of althans zóó beschadigd is, dat hij volgens de schatting niet meer pro ductief is. Aan deze boomgaard is een schade van minstens f 3.000.toegebracht. Voorts is op tal van andere plaatsen schade aan daken e. d. aangericht en is in Echteld een schuur ingewaaid. Zaterdagavond is in den Staatsmijn Maurits een wagon van een personen- treintje onspoord. Van de vier arbei ders, die zich daarin bevonden, werden twee ernstig gewond, namelijk T. uit Broek-Sittard en L. uit Bunde, De eer ste kreeg inwendige kneuzingen en is naar het ziekenhuis te Sittard ver voerd. L. is met een schedelbreuk in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht. Een derde arbeider liep eveneens verwon dingen op, maar van minder ernsti- gen aard. Na te zijn verbonden kon hij naar huis worden vervoerd. JONGEN DOOR EEN HAKSELMACHINE GEGREPEN EN GEDOOD. Zaterdag is het veertienjarig zoontje van de weduwe van Eerden uit Barlo, gemeente Aal ten, door de drijfas van een hakselmachine gegrepen. Het knaapje werd. zoodanig met het hoofd tegen den grond gesmakt, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Maurits Sabbe overleden. De schrijver van „De filosoof van het Sashuis". De bekende Vlaamsche letterkun dige, prof. Maurits Sabbe is Zaterdag, naar wij in een groot deel van onze vorige oplaag reeds gemeld hebben, op 65 jarigen leeftijd overleden. Zijn bekendste werken zijn „Een Mei van vroomheid", „De filosoof van het Sashuis", .,'t Pastoorken van Schaerdycke", Het Plantijnsche Huis", „De Moretussen en hun kring", „Bra bant in 't verweer", „Peilingen" en De Meesters van den Gulden Passer. Maurits Sabbe was een zoon van den even zeer bekenden letterkundige Julius Sabbe. Na zijn promotie aan de universiteit te Gent was de thans ontslapene leeraar aan verschillende inrichtingen van middelbaar onderwijs, onder andere in 1903 aan het Athenaeum te Mechelen, in 1907 aan het Vlaamsche Conser vatorium te Antwerpen, tot hij in 1919 conser vator van het museum Plantijn in dezelfde stad werd. In 1923 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde te Brussel. Zijn romans en novellen genoten reeds spoe dig algemeene bekendheid. Naast talrijke bij dragen op het gebied van litteraire critiek („Het leven en de werken van Michiel de Swaen", „Het proza in de Vlaamsche letter kunde",, „Mozaïek", „Brabant in 't verweer") schreef hij ook, en wel voornamelijk in de laatste jaren, verscheidene historische studies over Antwerpen in de zeventiende eeuw. Ook verschenen van zijn hand enkele tooneelstukken: „Pinksternacht". „Fanny's sonnet", Bietje", „Caritate" en „Pluk den dag". Prof. Sabbe genoot tot ver over de grenzen een groote bekendheid. K.L.M. heeft 18 luclitmillionnairs. Viruly wordt de negentiende Maandag zal de K.L.M. 26 gezagvoerders op de Amsterdam—Batavia route in dienst hebben. Op dien datum wordt de vliegtuig bestuurder S. A. Steinbeck namelijk als ge zagvoerder aangesteld. De heer Steinbeck is reeds 19 jaar in de luchtvaart werkzaam. Geboortig uit Frid- richsberg in Denemarken kwam hij in 1919 in opleiding voor militair vlieger voor de Deensche luchtvaart. Na zijn militair en in ternationaal brevet verworven te hebben werd hij in Duitschland opgeleid tot verkeers vlieger, waarvoor hij het Duitsche certifi caat in 1920 en het Deensche in 1922 be haalde. In 1923 trad hij in dienst bij de Deensche luchtverkeersmaatschappij D.D.L., welke thans nog geregeld met de K.L.M. en de Zweedsche A.B.A. samenwerkt in hel ver keer met Scandinavië. Twaalf jaar latei- kwam de heer Steinbeck naar Nederland. Hij werd een jaar bij de K.L.M. gedetacheerd om op 1 April 1937 bij deze maatschappij in vas ten dienst te treden. Gezagvoerder Steinbeck heeft een groot aantal vlieguren op zijn staat van dienst t.w. rond 6500 bij de D.D.L. en bijna 2000 gevlogen als vliegtuigbestuurder bij de K.L.M. De heeren Kooper, Fuchs en Steinbeck zijn de laatst aangestelde gezagvoerders op de AmsterdamBatavia-route. De KL.M. telt thans achttien luchtmillionnairs onder haar vliegtuigbestuurders, terwijl de heer A. Viruly zeer binnenkort als negentiende de gelede ren van dit keurcorps komt versterken. Zoo als wellicht bekend is wordt een piloot lucht- millionnair, wanneer hij in vasten dienst 6000 vlieguren op zijn naam heeft staan. Toen deze onofficieele onderscheiding jaren gele den vastgesteld werd, berekende men de ge middelde snelheid van een verkeersvliegtuig op 167 K.M. per uur, zoodat een vlieger met 6000 uren juist een millioen kilometer door het luchtruim zou hebben afgelegd. De snel heid van het moderne vliegtuig, waaruit de K.L.M. vloot is samengesteld, ligt evenwel aanmerkelijk hooger, zoodat een piloot, die 6000 uren gevlogen heeft, tegenwoordig veel meer dan een millioen kilometer aflegde. Het luchtmillionnairschap is dus met den nog steeds geldenden waardemeter van 6000 vlieguren zeer in beteekenis gestegen. Verscheidene gezagvoerders op de Am sterdamBatavia-route hebben reeds meer dan 30 Indië-vluchten gemaakt en wel de heeren Smirnoff. Frijns, Tepas en Hondong Meer dan 10.000 vlieguren hebben, behalve het genoemde viertal, de gezagvoerders Sil- levïs, Duimelaar, Geysendorffer. Scholte en Van Dijk. Bij dit overzicht van de uitbreiding en van de samenstelling van het piloten-corps, dat de luchtvel-binding met Indië onderhoudt, diene men te bedenken, dat een gezagvoerder op de Amsterdam-Batavia-route eveneens geregeld werkzaam is in het luchtverkeer binnen de grenzen van Europa. In het algemeen kan men zeggen, dat ieder van de 25 gezag voerders zes Indië-vluchten per jaar maakt en dat hij telkens tusschen twee Amster damBatavia-reizen in een maand op het Europeesche luchtnet van de K.L.M. vliegt. In totaal heeft de K.L.M. op het oogenblik 65 vlietuïgbestuurders in vasten dienst.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1