Mount Everest. Litteraire Kantteekeningen. BEVERWIJK VOETBAL. Beverwijk-Zandvoort (1—2) Op het kantje af heeft Zandvoort een kleine overwinning behaald op Beverwijk, dat dezen middag beter speelde dan in de vorige drie wedstrijden en zeker een gelijk spel had ver diend. Merkwaardigerwijze speelden beide ploegen hun beste spel tegen den harden wind in, die van doel tot doel stond. Voor de rust was het Zandvoort, dat den toon aangaf. De stand 21, waarmede de rust inging, was dan ook volkomen verdiend. Toch heeft Beverwijk in die eerste helft een paar prachtige kansen gehad om gelijk te maken of zelfs om de leiding te nemen. De eerste kans ontstond, door het staanblijven van de geheele Zandvoort-achterhoede, die buitenspel ver onderstelde. De bal kwam bij Markx terecht, maar omdat hij weifelde met voorzetten, werd zijn voorzet, die bovendien slecht geplaatsi was, een gemakkelijke prooi voor de achter hoede der gasten, die zich inmiddels hersteld had. Dc stand was toen nog 1—1 en had de thuisclub op dit moment- de leiding genomen, dan had het wellicht-minder goed afgeloopen voor Zandvoort. Thans kregen de Zandvoor ters weer gelegenheid zich te herstellen en on geveer 10 minuten voor rust smaakte de mid denvoor van Zandvoort-, Bloemendaal, het genoegen nummer twee langs Adrichem te deponeeren (1—2). Een mooie kans om gelijk te maken, miste even later Steenvoorden, die overigens wel voldeed, door voor doel den bal te missen, waardoor dez$ in handen kwam van keeper Kemp. De opstelling was als volgt- Beverwijk* P. Adrichem, J. Vessies, J. Kuijer, A. de Ruiter, G. de Ruiter, Th. Kuijer, A. Markx, J. Steenvoorden, J. Maenhout, C. Vessies, C. Koning. Zandvoort: T. v. d. Bos, J. de Muinck, Bloemendaal, Schut, N.N. A. Weber, D. de Muinck, Keesman Schweinsbergen, J. Weber, Kemp. Bij den aftrap ontwikkelt zich een tamelijk vlug spel. Beverwijk, dat den harden wind in den rug heeft, onderneemt eenige aanvallen, maar de bal wordt iets te hard doorgespeeeld en daardoor een gemakkelijke prooi voor de achterhoede van Zandvoort. Met harde trap pen trachten de gasten het spel te verplaatsen. Zandvoort komt in den aanval. Adrichem moet verscheidene keeren handelend optreden, wat hem goed afgaat. Zandvoort wordt iets ster ker en is herhaaldelijk in de buurt van Adri chem. Goed verdedigen van de achterhoede der thuisclub doet voorloopig elke kans voor Zandvoort teniet gaan. Vooral J. Vessies on derbreekt menigen aanval door -zijn krachtig ingrijpen en verplaatst met verre trappen het spel. De aanvallen zijn echter niet gevaarlijk genoeg en daar de middenlinie van Beverwijk in haar stuwende taak tekort schiet, kan Zandvoort met goed veldspel steeds weer aan vallen. Na twintig minuten spelen heeft Schut van Zandvoort succes, wanneer hij een eenige keeren ingeschoten bal, van dichtbij langs Adrichem schiet (01). Vijf minuten later is de stand weer gelijk, wanneer C. Vessies dankbaar gebruik maakt van een korte pass van J. Maenhout uit' een aanval van rechts en met een harden schui ver keeper Kemp geen kans geeft (11). Dit doelpunt stimuleert de thuisclub tot meerdere aanvallen en wanneer de achter hoede der gasten staan blijft voor buitenspel komt de bal bij Markx terecht, doch zijn voor zet is slecht geplaatst en bovendien te laat, om succes te hebben. Zandvoort kan wegwer ken en het gevaar is bezworen. De gasten la-ij- gen gelegenheid om een overwicht uit te oefe nen en ongeveer 10 minuten voor rust schiet Bloemendaal nummer twee in het net (12). De laatste minuten voor rust zijn voor Bever wijk en Steenvoorden krijgt de kans voor den gelijkmaker, maar hij mist den bal. Rust 12. In de tweede helft zijn de eerste 10 minuten voor Zandvoort. Met harde schoten trachten zij Adrichem te passeeren, maar deze is op zijn post. Dan is het woord aan de -Wijkers. De middenlinie van de thuisclub zet de voorhoede aan het werk. Geruimen tijd wordt er een druk uitgeoefend op het Zandvoort-doel, Maenhout c.s. weten de goede richting niet te vinden. Bovendien wordt het spel te kort gehouden en te weinig geschoten. Enkele felle sneeuwbuien maken het voor publiek en spelers niet aange namer. Het tempo zakt en in het laatste kwar tier weet de middenlinie van Zandvoort het spel op de Beverwijk-helft te brengen. Even wordt gestopt voor een gewonden speler van Zandvoort, die het veld verlaat en vervangen wordt door een invaller. Beverwijk tracht met snelle uitvallen succes te behalen, maai* de achterhoede is op haar hoede en laat zich niet verschalken. Wanneer het einde daar is, kan Zandvoort zich gelukkig prijzen met twee kostbare pun ten, waardoor haar kans op het kampioen schap tamelijk vergroot is. Zeemeeuweii-Kinlieim (0—4) Zeemeeuwen kwam in het veld met een ge heel gewijzigd elftal. Al voldeden de nieuwe rechtsbuiten en de linksback ook vrij goed, toch was het elftal in zijn geheel er niet op vooruit gegaan. Vooral het spel van de mid- deniinie was te peuterig en het plaatsen zeer slecht. Het duurde dan ook niet lang of Kin- heim neemt de-leiding (01). Langzamerhand komt Zeemeeuwen er dan wat beter in, doch de goed opgestelde verdedi- ging van Kinheim weet meester van haar ter- rein te blijven al gaat het dan ock ten koste van enkele corners. Kort voor de rust vergroot Verhoofstad met een mooien kopbal den voor sprong tot 0—2, waarna Ellen den stand op 0—3 brengt. Na de rust is Kinheim nog eenigen tijd in (Een Engelsche expeditie maakt zich gereedde zooveelste poging te zvagenom den hoogsten berg der vyereld, de Mount Everest te bestijgen.) Velen hebben 't durven wagen En hardnekkig geprobeerd, Allen zijn ze weer, verslagen, Naar het dal teruggekeerd. Velen zijn er ook gebleven In den strijd met de natuur En het offer van hun leven. Voor dit doel. leek veel te duur. De stoutmoedigsten .en besten Gaven het tenslotte op, Als slechts hectometers restten, Voor 't bereiken van den top. Steeds werd weer met moed begonnen, Zeer zorgvuldig voorbereid. Altijd heeft de berg gewonnen, Zij 't na bitter zwaren strijd. Maar het wordt niet opgegeven, Telkens weer, volhardend, stug, En hoe dikwijls reeds verdreven, Steeds weer komt de mensch terug. Mogelijk wordt men bekropen Door het nuchtere gevoel, Wat is daar nou voor te koopen, Wat heeft dat voor nuttig doel. En dan kan het ook wel wezen, Dat het antwoord enkel wordt: Zulke pogingen als deze Zijn alleen een vorm van sport. Maar dan wil ik toch getuigen, Dat ik stillen eerbied voel, Voor den mensch, die niet wil buigen, Zelfs bij 't streven naar dit doel. P. GASUS. de meerderheid. Bij een scrimmage voor het doel der Meeuwen tikt Ellen den bal tegen den paal. Met veel effect draait de bal vervolgens in het net (04) Zeemeeuwen komt er dan langzamerhand beter In. Vooral de rechtervleugel doet zeer goed werk. Keeper C. Druiven verricht echter zijn werk uitstekend. Zeemeeuwen heeft bo vendien weinig geluk. Een penalty komt tegen den paal terecht en een hard schot buiten het bereik van den keeper tegen de lat. Eenige minuten voor het einde ziet de Zand- voortsche keee-pr zich genoodzaakt, zijn post te verlaten, doch ook zijn plaatsvervanger toont zijn werk te verstaan. Niettegenstaande hij nog eenige moeilijke schoten te verwerken krijgt, houdt hij zijn doel schoon. Gold Star--V. V. B. (3-2) Onder zeer ongunstige weersomstandighe den heeft V.V.B. aan Gold Star de overwinning- moeten laten. De eerste aanvallen zijn voor V.V.B., maar zij leveren geen resultaat op. Na ongeveer 10 minuten spelen weifelt de ach terhoede met ingrijpen, waarvan Gold Star gebruik maakt om de score te openen. 1-0, De Amsterdammers vergrooten kort daarna den voorsprong. 20. V.V.B. gaat thans wat be ter spelen, maar het zeer slechte weer is oor zaak, dat van het zuiver aangeven niet veel terecht komt. Het spel moet 10 minuten on derbroken worden. Als het spel wordt hervat geeft Apon een voorzet, die door Bakker wordt ingeschoten. 2—1. V. V. B. ziet vervolgens een doelpunt ge annuleerd wegens buitenspel. Uit een vrijen schop wegens hands brengt Gold Star den stand op 3—1. In de tweede helft is V. V. B. gesteund door den sterken wind het meest in den aanval. De Iloogoven-menschen weten deze meerderheid in twee doelpunten uit te drukken, maar in beide gevallen geeft de arbiter buitenspel. Een hevige sneeuwbui jaagt spelers en scheidsrechter ten tweeden male naar de kleedkamers. Na 13 minuten wordt het spel hervat, maar het terrein wordt steeds moeilijker bespeelbaar. Uit een hoek schop verkleint Oldenburg den achterstand tot. 3—2. Juist wanneer Oldenburg gereed staat uit vrije positie in te schieten kondigt de scheidsrechter het einde aan. V. V. V. ver speelde door deze nederlaag tevens de laat ste kans op de eerste plaats. DOOR ZANG TOT VRIENDSCHAP. Feestavond in Odeon. Zaterdagavond heeft de Hoogovenzangver- eeniging „Door Zang tot Vriendschap" een feestavond in gebouw „Odeon" gehouden, waai*voor de belangstelling zeer groot was. Toen de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Post, de aanwezigen dan ook ver welkomde en hen een gezelligen avond toe wen schte was de zaal tot de laatste plaats bezet. Verder wees spr. er op, dat deze avond bedoeld was als propaganda. Hij hoopte, dat zich velen zouden opgeven als lid, die dan nog aan het concours op den Tweeden Pinkster- ig te Soesterberg kunnen deelnemen. Hierna droeg de voorzitter de leiding over aan den humorist-conferencier Leo Peelen, die reeds direct met een liedje en een praatje .contact" had, en dat tot het uur van afscheid wist te bewaren. Leo Peelen, die na gerui men tijd weer in Beverwijk optrad, oogstte met zijn levensliedjes, waarvan de, refreintjes uit volle borst werden meegezongen en ka rakterschetsen veel succes. Hij werd uitstekend terzijde gestaan door een goede band. In den loop van den avond hebben de heer en mevrouw Van Rooyen van het dansinstituut .Trianon" nog een demonstratie gegeven van eenige moderne dansen, waarmede het echtpaar grooten bijval behaalde. Het bestuur van D. Z. T. V. en de feest commissie, die bestond uit de dames De Boer, Van Aalst,' Van der Vlies en de heeren J. Post, Verkerk en Schadé kunnen met voldoening op hun arbeid en D.Z.T.V, op een prachtig geslaagden feestavond terugzien. DE KRACHTSPORTWEDSTRIJDEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zondag werden te Zaandam de krachtsport wedstrijden om de kampioenschappen van Nederland voortgezet met de tweede afdeeling worstelen. Voor D.O.K. moesten in de afdee ling midden-A gewicht uitkomen de worste laars J. II. Schelvis, C. de Ruiter en G.' Schef- fer. De twee laatstgenoemden waren te zwaar,, zoodat zij a.s. Zondag in midden B zullen uit-* komen. Schelvis, die voor de tweede maal op een wedstrijd uitkwam, trof het niet, dat 18 deelnemers in zijn afdeeling de mat betraden. Zijn eerste partij won hij op fraaie wijze van Admiraal (S.S.S., Alkmaar) op touché. De tweede partij verloor hij op touché van Brouwer (Hercules, Amsterdam). De Beverwijksche worstelaar protesteerde en meende niet getoucheerd te zijn. De kamp rechters waren evenwel zeer beslist in hun waarneming. Dit was blijkbaar zoo'n teleur stelling, dat hij in zijn derde partij weinig- strijd gaf en wederom verloor, thans tegen Ten Bosch (Haarlem). Schelvis is een worste laar met veel aanleg en hij zal op wedstrijden wel meer van zich doen hooren. De protestcommissie deelde tijdens de wed strijden mede, dat H. Duin (D.O.K.) in zijn afdeeling- als tweede geëindigd was. A.s. Zondag worden de wedstrijden voort gezet. DE TAXA-METERS GEPLAATST. Vanaf heden moeten alle taxi's van taxa- meters voorzien zijn en verhuurders en chauf feurs zijn verplicht daarvan bij elke rit ge bruik te maken. Het publiek kan dus nu zelf constateeren, hoeveel pea- rit moet worden betaald. CASTRICUM RAADSVERGADERING Vrijdagmiddag heeft de gemeenteraad de behandeling der hegrooting voortgezet. Mevr. Bakker en de heer Hellinga bepleitten een pensioenregeling voor de wet houders. De voorzitter antwoordde, dat dit een zaak is, die de wethouders aangaat en die schijnen er geen behoefte aan te gevoelen. Ook vroeg- mevr. Bakker tijdens de raads vergaderingen een kopje thee te serveeren, maar de voorzitter zei, dat dit om fi- nancieele redenen niet mogelijk was. Over verscheidene posten worden vragen gesteld. De heer Brouwer vroeg verhooging van den post van f 100 voor kinderuitzending in verband met de oprichting van een plaatse lijke afdeeling van het Centraal Genoot schap. De voorzitter verzette zich daartegen en stelde zelfs schrapping van den post voor. Spr. merkte op, dat B. en W. officieel van deze tweede vereeniging niets af te weten. Zij kan ook geen stukken overleggen, die voor het verleenen van subsidie noodig zijn. Wanneer er eventueel gegevens komen dan wil spr. die gaarne in den raad brengen. Het voorstel Brouwer om den post tot f 200 te verhoogen werd met 4—6 stemmen ver worpen. Eenige voorstellen van den voorzitter om sommige posten te verlagen of van de begrooting af te voeren in verband met het raadsbesluit tot uitvoering van het riolee ringsplan in eigen-beheer worden met 4—6 stemmen verworpen. Over het voorstel tot subsidieverleening aan de R.-K. Fröbelschool staakten de stem men (55). Mevr. Bakker en de heeren Brouwer, Hellinga, De Nijs en Berlee braken een lans voor een neutrale fröbelschool. De vredige sfeer in den raad dreigt weder om verloren te gaan, wanneer eenige leden bezwaar maken tegen de snelle behandeling van de posten; hetgeen de heer De Wildt deed opmerken: „Dat zijn nou de mannen, die de begroo ting hebben stuk gegooid, nu komen zij met allerlei „flauwe kuT"-voorstellen. Dat is dub bele politiek. Jullie moeten maar heengaan!" De heer Helling ,Dat is het toppunt. Nee, jij moet heengaan!" De voorzitter hamert en weet derust te herstellen. De personeele belasting. De voorzitter merkte bij post 233 op, dat er nu niets kan komen van belasting verlaging, omdat de raad in meerderheid be sloten heeft het rioleeringsplan in eigen be heer uit te voeren. Er zit niets anders op, dan van dit besluit de consequenties te aan vaarden. De middenstand en de forensen zul len dit aan den lijve moeten ondervinden. Ter wille van pl.m. 40 menschen, die aan het rioleeringsplan zouden hebben gewerkt wordt de uitbreiding van het geheele dorp belem mert. De heer G. Res: „Laten wij maar noodlij dend worden, dan komt er een regeerings- ambtenaar. De heer Berlee. (Interrumpeerend tot den voorzitter)„Laten wij niet over dema gogie praten, maar gezamenlijk de begroo ting afhandelen. U dreigt met het aanvra gen van vernietiging bij de Kroon en komt met vele drastische maatregelen. Waar is u bang voor? Vreest u soms zelf. dat het raadsbesluit niet vernietigd zal worden?" De voorzitter: Juist, dat denk ik en daarom moet ik als hoofd der gemeente zor gen, dat de gemeente niet noodlijdend wordt. De heeren De Nijs en Berlee verklaar den, dat de uitvoering in het vrije bedrijf ingevolg de berekening van een inspecteur van de werkverschaffing goedkooper is, dan in werkverschaffing. „U werkt met gegevens van het ingenieursbureau, wij met die van den inspecteur. De voorzitter: „Dat bureau heeft een 25-jarige ervaring en u weet er zelf niets van. Maar u heeft geen verstand van staats recht en dat neem ik u niet kwalijk. Ik moet evenwel zorgen, dat alles draait en mag daar bij niet een groepsbelang, doch slechts een algemeen belang dienen. Op 14 Febr. wordt de polder afgesloten en dat kost geld. Dit had allemaal niet noodig geweest, wanneer de raad het voorstel van B. en W. tot uit voering van het rioleeringsplan in werkver schaffing had aanvaard. Dan had het werk Maandag kunnen beginnen. De raad gaf daarna nog eens een kleine reprise van de algemeene beschouwingen. Wethouder De Vries, zei tenslotte, dat hij te kiezen had tusschen uitvoering van het rioleeringsplan in het vrije bedrijf en verlaging van de personeele belasting. Spr. wilde dan het voorstel van den voor zitter steunen en de verlaging v&n de per soneele belasting opofferen aan het riolee ringsplan. Het voorstel van den voorzitter om niet tot verlaging van de opcenten op de Personeele Belasting over te gaan werd met 7—3 stem men aangenomen. Tegen de heeren Brou wer, De Nijs en Berlee. Op verzoek van den heer Hellinga, zegde de voorzitter toe dé mógelijkheid te onder zoeken voor plaatsing in een hoogere klasse voor de Personeele Belasting. De begrooting werd tenslotte met alge meene stemmen vastgesteld op f 279.288,69 voor den gewonen- en f 198.197.62 voor den kapitaaldienst. C.S.V.-NIEUWS. Het tweede elftal van C.S.V. heeft gisteren de competitie op waardige wijze besloten door een 50 overwinning te behalen op W.F.C. 7. De reserves hebben zich daardoor verzekerd van 'de tweede plaats. HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus Johannes z. v. Joh. Fa tels en El. A. Meijer. Johan Petrus, v. van Joh. Kager m KI. Kuijs; Cornelia Maria d. van Ger. Koper en Cath. van der Gragt. Overleden: Geene. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. WITTE KRUIS. Op Donderdag 24 Februari houdt 'de af<k, ling Heemskerk van het „Witte Kruis" ha£ jaarvergadering in het lokaal van den heen Schipper. u BOERENLEENBANK. Woensdagavond 2 Maart jaarvergadering der Coöp. Boerenleenbank in café „Flora" BEVOLKING. Ingekomen personen: Geene. Vertrokken personen: Cr. Fr. Slinger en pp zin. fabrieksarbeider, van Rijksstraatweg naar Beverwijk: J. W. F. Mulder, bloemis»' knecht, van Kleine Houtweg 18 naar Huk sen; Mej. M. Zonneveld, dienstbode, Z, Rijksstraatweg 13 naar Amsterdam; jaJ Bleeker, broodslijter, van Kleine Houtweg j» naar Beverwijk. COMXTé „BEHOUD TUSSCHENWIJK" OPGERICHT. De groote gevaren, welke het grondbezi' „Tusschenwijk", vermaard om zijn natuur! schoon, bedreigen, hebben tot gevolg gew dat een comité tot behoud van „Tusschen. wijk" opgericht werd. In het comité hebben zitting genomen: Mr J. O. Baron, Ds. J. D. v. Calcar, Chr. de Goe! de Sr., mevrouw A. A. v. Hattum—Dekker mevrouw W. J. HuenderBosch, Ir. f Moens, W. Netelenbos, arts, Pastoor P. jV J. v. d. Pavoordt, J. Raadsveld, G. W. p. stour' tenbeek en J. Tromp. De afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Trekkersbond heeft op het kasteel „Assumburg" bij Beverwijk een groot volksdansfeest gehouden. Een groep in feestkleedij gestoken deelnemers. WIJK AAN ZEE mueeis, en o. xiuiuf Het comité is ten zeerste in zijn streven tot ehoud van dit nooit meer terug te krijg€- uuinlandschap gesterkt door de verkre°e* medewerking en sympathie van vele vereer.:'.' gingen, o.a. De Ned. Ver. tot Behoud van Na. tuurmonumenien, Het Noord-Hollandser Landschap enz. PROPAGANDA SCHAAKAVOND VAN „DENK EN ZET". De voorzitter van ,J>enk en Zet" heette in zijn openingswoord den simultaanspeler van den avond den heer J. Zoontjes, alsmede de talrijke schaakenthousiasten hartelijk wel kom. Twee en twintig schakers gaven den heer Zoontjes kamp. Slechts H. Witteveld, N. v. d. Mey Bzn. en L. Zuiderduin konden het tot een overwinning brengen. C. van Krimpen en G. de Boer Jzn. boekten het was een zeer ge. slaagde avond. DE HEER P. VRIESMAN JR. NEEMT AFSCHEID. Zaterdagmiddag hebben schipper en be manning van de reddingboot, alsmede de vuurpijlrichter J. Grapendaal, in het kantoor tje van het boothuis der Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding Maatschappij afscheid ge nomen van het scheidende bestuurslid der j Plaatselijke Commissie der N. Z. H. R. M., de heer P. Vriesman Jr. De heer Freek v. d. Mey huldigde het schel dende bestuurslid in warme bewoordingen en sprak, mede namens de aanwezigen dank uit voor het vele werk, dat de heer Vriesman in den loop van den tijd voor de N. Z. H. R. M, evenals voor de bemanning der reddingboot verricht had. De heer Vrisman, dankte hartelijk voor deze spontane huldiging, waarna hij van de aan wezige redders afscheid nam. ZENDINGSSAMENKOMST IN DE NED. HERV. KERK. Gisterenavond heeft in de Ned. Herv. Kerk een zendingssamenkomst plaatsgevonden, waarbij de heer F. J. F. van Hasselt, een lezing hield over „Het Zendingswerk op Nieuw- Guineau". Onder de aanwezigen merkten wij o.m. Ds. Hovy en den kerkeraad op. Na het zingen van psalm 68 vers 16 en voor lezing van Mattheus 13 vers 24—30 en 36—43, ging zendeling van Hasselt voor in gebed. De heer van Hasselt, zoon van den zende ling J. L. van Hasselt, uitnemend Papoe-ken- ner, begon hierna zijn causerie over het uiterst moeilijke, doch dankbare zendingswerk. Acht en dertig jaar heb ik het Evangelie onder de heidenen van Nieuw-Guinea gediend en ik ben er God dankbaar voor. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat op het 24 x Nederland groote N.-Guinea geen enkele Europeaan woonde. Sinds den tijd van de Oost-Indische Com pagnie liet men dit groote schiereiland tot voor kort links liggen, daar de bevolking in een kwaden reuk stond. Doch de Papoea's hebben dezelfde karakters als wij, zij zijn niet beter, doch ook niet slechter. Hun sociaal gevoel be paalt zich echter tot de allernaaste familie de vader, de moeder, de zuster, de broeder terwijl de vrouw reeds een dubieus geval wordt. Met zeer groote moeilijkheden heeft de zending in de beginne te kampen gehad. Ondanks de tegenslagen zijn er nu reeds 70.000 „gedoopten". Met gezang 50 vers 4 werd deze belangwek kende avond gesloten. SANTPOORT FEESTAVOND VAN DEN ALGEMEENEN NEDERLANDSCHE GEHEEL- ONTHOUDERSBOND. Woensdag 16 Februari a.s. zal de Algemeene Nederlandsche Geheelonthoudersbond afdee ling Santpoort in „De Toorts" ter herdenking van het 5-jarig bestaan van de afdeeling en het 40-jarig bestaan van den Bond een Feest avond organiseeren. De Jeugdgroep „Zonne bloem" uit Krommenie zal haar medewerking verleenen. De voorzitter van het Noord-Hol- landsch propagandacomité, de heer J. W. Vlind zal een herdenkingstoespraak houden. De Dynastie. De beide boeken van de heeren Dr. Japikse en D. Hans komen gelijktijdig op onze tafel terecht en verschijnen op een tijdstip, dat voor de dynastie van het Hollandsche vorsten huis een hartelijke belangstelling zich open baart. Het werk van Dr. Japikse is voortzetting en afsluiting van het hier vroeger aangekondigde deel dat van den oorsprong der Oranjes tot aan den Koning-stadhouder liep en is op de zelfde royale wijze uitgevoerd en met prenten verlucht. De geschiedschrijver zwijgt en laat de toekomst wenken als op 9 Januari 1937 een nieuwe prins-gemaal in zijn positie bevestigd wordt door het huwelijk met prinses Juliana: de journalist-historicus Hans is, zijn hoofdbe roep getrouw, er in geslaagd volkomen „bij" te zijn en vlecht in zijn slot reeds eenige regels plus een vers van Jan Campert in, gewijd aan Beatrix Wilhelmina Armgard, die een week geleden geboren werd Men zal deze activiteit van schrijvers en uitgevers moeilijk voldoende op prijs kunnen stellen. Aktueeler kan een his- torieboek allicht niet zijn. Bovendien gaf deze inlasch den schrijver gelegenheid een zetfout en een onvolledigheid te corrigeeren, die ver warring zouden kunnen stichten bij wie de boeken van Japikse en Hans met elkaar verge leek. ^Het betreft de quaestie van den dood van kroonprins Willem, te Parijs, in 1879. Hans gaf als vaststaand feit dat deze was „onverwacht gestorven, gedood in een duel". Japikse daar entegen schrijft met even groote zekerheid op pag. 270 van zijn boek, dat, zes maanden na den dood van Prins Hendrik, de kroonprins Willem „te Parijs, waar hij veel vertoefde, aan een longontsteking overleed". De heer Hans noemt het werk van Japikse niet, doch ver- zopkt zijn eigen voorstelling van zaken als volgt te lezen: .Hoewel de lezingen over dit onverwachte en noodlottige sterfgeval uiteen liepen, schijnt het toch wel zeker, dat het overladen het gevolg was van een duel". Een kleine historische controverse, die feitelijk zonder belang is wanneer men ze op de ge volgen van dit sterfgeval betrekt. Men zou zich zelfs het geval kunnen indenken dat de prins geduelleerd heeft èn longontsteking heeft op- geloopen, waarmede beide inzichten zou zijn recht gedaan.het angstig moment voor het voortbestaan der dynastie zou er niet door van aspect veranderen. De recht kan dan stof voor de romantici blijven. Door Koning Willem's tweede huwelijk en de gelukkige geboorte onder Koningin Wilhel mina is dat angstig moment niet duurzaam bestendigd en nu deze alweer de gelukkige grootmoeder geworden is eener kleine prinses en het duelleeren uit de mode is geraakt zal, naar ieder hoopt, de band tusschen het histo risch vorstenhuis en het volk der lage landen onverbreekbaar blijken. De schrijver D. Hans citeert zijn boek in een woord vooral op uitnemende wijze als hij zegt: „In dit boek wordt een korte, populaire, doch historisch verantwoorde schets gegeven van elk der elf Oranjevorsten, die over deze gewesten hebben geregeerd". Populair dan in den zeer goeden zin, waarmee wij echter niet willen zeggen dat Dr. Japikse's werk door te groote gedocumenteerdheid of geleerdheids- vertoon voor den gewonen lezer onbruikbaar zou zijn. Integendeel: deze geleerde bezit de gave zijn uitgebreide en uit de eerste bronnen geputte kennis op buitengewoon leesbare wijze te boek te stellen. En uit den aard der zaak maakt zijn werk, meer dan dat van Hans, den indruk van eerstehandsche wetenschap. Daar staat weer tegenover dat men in het boek van Hans op gemoedelijk onderrichtende wijze wordt ingelicht over historische perioden, waaraan Japikse met een enkel woord voorbij - gaat, omdat de oorspronkelijk opzet van zijn werk dat niet vroeg. Wij denken bij voorbeeld aan de uitvoerige schets, die Hans geeft van de verhouding Thorbeeke-Willem m, waar bij de bewondering van den schrijver voor den eerste waarschijnlijk tot die uitvoerigheid i leid heeft. Zoo valt er van beide uitgaven niet dan goeds te zeggen, want de leesbaarheid van den geleerde is gelijkwaardig met de historische onderlegdheid van den journalist en men za zijn keus dus moeten bepalen door een voor keur voor meerdere of mindere degelijkheid van bronnenstudie. Naast het werk van Ja pikse is er ook voor dat van Hans nog wel een eigen plaats. Men kan dat met den laatste en zijn uitgevers eens 2ijn. Zooals men uit onderstaand lijstje kan zien. heeft ook de dichter Beversluis een bijdrage tot de feestelijke litteratuur der laatste we ken geleverd. Zijn hymne zal, gezegd en voor gedragen, niet nalaten indruk te maken. Als dezen aanteekeningen verschijnen zal men er zich door de radio van hebben overtuigd. Bij de lezing oppervlakkig, we geven het toe stoort wel hier en daar een beeld en herin nert een ander aan het gesmade „gelegen heidsgedicht", doch een muzikale voordracht helpt daar overheen. Een „dreunend" leger van „zwermende zwaluwen" lijkt een beetje gezocht en regels als: O schoone Oranjetwijg! Welkooml In Breda stond eens de Boom. zijn verrukkelijk van naïeve vervoering, maar doeii toch ook een weinig aan den gedrukten Nieuwjaarswensch van den lantarenopsteker uit mijn jeugd denken. Daar zelfs Vondel van een zekere gezwollen heid in zijn gelegenheidsverzen niet valt vrij te pleiten, zal niemand den dichter Beversluis daarover lastig vallen. Doch een weinig meer eenvoud zou dezen poëet niet ontsieren. D. Hans. De Oranje Dynastie. Regeerende vorsten uit het Huis van Oranje. Leiden. A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. 288 pag. met portretten. Martien Beversluis. De cracht van 't Landt bestaadt. Hymne in dramatischen vorm ge schreven ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Baarn. Bosch en .Keuning Paai verzorgde uitgaaf. I. A. Gontsjarov. Oblomov. Roman 551 pag. Uit het Russisch vertaald door Else Bukowska- Amsterdam Wereldbibüotheek. J. H. DE BOIS. Helsche machines op een Poolsch schip. GDYNIA, 12 Februari (D.N.B.) Op het Poolsche motorschip Hatory" dat op weg is van New York naar Gdynia, zijn op den At- lantischen Oceaan twee helsche machines ontdekt, een in de machinekamer, de ander in de radiokamer. Verscheidene leden, der be manning zijn aan boord gearresteerd. Een uur na de ontdekking moest de machine tot ontploffing komen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2