let van Feggelen verovert een wereldrecord Mijn kijk op het spel Gezantensport. Zondag a.s. niet Haarlem-Feijenoord MA-XNPAG U FEBRUARI 193S door Criticus V. S. V.-Ajax. Laat mij direct met de deur in huis vallen en beginnen met te constateeren, dat dit de mooiste en spannendste wedstrijd is geweest, die ik in langen tijd niet heb gezien. Het was een kamp boeiend van begin tot einde, waarin tactiek en tempo hebben gezegevierd over het technisch geschoolde, wellicht voor de pro ductiviteit van den Nederlandschen voetballer tè geschoolde spel van de Amsterdammers. En dan zij hier onmiddellijk aan toegevoegd dat die overwinning meer dan verdiend was en met eenig geluk zelfs nog grooter had kun nen zijn. Het geheele V.S.V.-team heeft gespeeld met een geestdrift en een gevoel voor de moge lijkheden van de gekozen tactiek, waartoe ik hen, gezien hun bescheiden plaats op de ranglijst en den destijds vertoonden vorm in de thuismatch tegen K. F. C., eerlijk gezegd, niet in staat had geacht. Dit was een homo gene ploeg, waarvan de balans geen moment verloren ging, omdat elk der spelers ten volle berekend was voor zijn taak en omdat het verband tusschen de linies tot het einde be houden bleef. Reeds eerder is er in deze rubriek op ge wezen, dat wat men noemt Ajax-machine, be halve dan door een even waardige technische vaardigheid, het beste te overwinnen is door haar niet de gelegenheid te geven, haar ge schoolde spel te ontplooien, met andere woor den: door met een hooger tempo haar „toe rental" te overtreffen. Hst wü mij voorko men, dat bij de Ajacieden de snelheid van uitvoering geen gelijken tred houdt met de mate van balvaardigheid, die hun systema tisch wordt bijgebracht en die het spel van elk hunner hetzelfde cachet geeft. Men zou haast geneigd zijn te zeggen, dat hun spel te veel bestudeerd is en daarom was het van V.S.V. goed gezien, de tegenpartij geen tijd te laten voor de rustige uitvoering van de ge bruikelijke manoeuvres.. Daarmede wil geenszins gezegd zijn, dat bij V. S. V. de techniek op den achtergrond werd geschoven en in dit verband moet dan allereerst op de uitstekende prestaties van de beide jeugdige binnenvoorwaartsen Bot en Balvers worden gewezen. Zoo men nog mocht hebben getwijfeld aan het nut van den door de streekcommissie voor Haarlem en Kenne- merland georganiseerden trainingscursus on der leiding van Glendenning, dan heeft bo vengenoemd tweetal daarvan in dezen wed strijd dubbel en dwars het bewijs geleverd. Hun positiekiezen en opbouwen van de aan vallen, hun goed gerichte passes, hun fraaie onderlinge combinatie, het ophalen en op brengen van het leder, was werkelijk van bui tengewone kwaliteit. Dat deze jongelui, on- v de enorme hoeveelheid werk, die zij ftwben verzet en ondanks 't hooge tempo, hun vorm tot het einde van den wedstrijd konden bewaren, pleit voor hun uithoudingsvermogen en wijst op een degelijke voorbereiding. Dit zijn voetballers, aan wie V.S.V. en de K. N. V. B. in de toekomst plezier zullen beleven. Het is niet te verwonderen, dat de andere drie voorwaartsen door dit goede werk van Bot en Balvers, eveneens gelegenheid kregen, zich van hun beste zijde te toonen. De capa citeiten van Sterk, die thans als linksbuiten zijn plaats volkomen waard bleek, zijn ge noegzaam bekend, doch ook de jeugdige Dö- ring op den rechtervleugel heeft met veel overleg en vaardigheid gespeeld. Middenvoor Van der Lugt kreeg in zijn vooruitgeschoven positie vele ballen goed aangegeven; meer malen opende hij het spel goed naar de vleu gels, doch nog steeds staat hij te vaak met zijn rug naar het doel en alvorens hij zich met het leder heeft omgedraaid, is hij door tegenstanders omringd. Daardoor gingen, vooral voor de rust, toen hij bovendien te hard wilde schieten, enkele fraaie kansen te loor, maar dat neemt niet weg, dat hij een zeer groot aandeel in de overwinning heeft gehad en steeds de volle aandacht van de vijandelijke achterhoede in beslag nam. Door snel ingrijpen scoorde hij twee kostbare doel punten, waarvan het eerste buitengewoon fraai was. In de middenlinie, die als geheel uitste kend voldeed, speelde de Vries klassen beter dan destijds tegen K.F.C. Thans liet hij zien, dat hij als spil volkomen op zijn plaats was, zoowel in de verdediging als in het verplaat sen en verdeelen van het spel, terwijl hij de combinatie van het Amsterdamsche binnen- trio keer op keer wist te breken. Het verdient een bijzondere vermelding, dat de V.S.V.-halfbacks, van wie ook Van Osch en Heins prachtig op dreef waren, zich niet lieten verleiden, tegen deze sterke te genpartij uitsluitend defensief te spelen, of zich in de verdediging te laten dringen, wat vooral in het begin van de match de balans in het voordeel van Ajax had kunnen doen doorslaan. Integendeel, zij profiteerden van elke gelegenheid om naar voren te komen en hielden steeds contact met den aanval. In de achterhoede is de linksback Voet een gedecideerde aanwinst; speciaal zijn goed opstellen en snel ingrijpen viel te loven. De samenwerking met zijn partner Broek liet niets te wenschen over; beide backs waren den Ajax-vleugelspelers herhaaldelijk te vlug af en zij talmden niet met wegwerken. Keeper Michel toonde zich een doelman van internationale klasse, die mi. momenteel boven Halle te prefereeren is. Hij kreeg vee] en soms moeilijk werk, dat hij zonder fout en In fraaien stijl verrichtte en vooral in het begin van den wedstrijd verhinderde hij en kele malen een doelpunt, dat iedereen reedr relde. Hef plaatsen en de lengte van zijn uit trappen was een belangrijke factor in het behalen van terreinwinst. Nu en dan werd de veiligheid van zijn keeperswerk door een tikje bravour in gevaar gebracht, maar deze Tiende Nederlandsche zwemster met een wereldrecord. Iet van Feggelen is de tiende Nederland sche zwemster, wier naam op de lijst der we reldrecords kan worden ingeschreven. Marie Baron was onze eerste wereldrecordhoudster (thans mevr. PuyBaron); toen volgden Willy den Turk, Zus Braun (thans mevr. Phi- lipsenBraun), Jennie Kastein. Willy den Ouden, Rie Mastenbroek, Tini Wagner, Nida Senff, Jopie Waalberg en thans Iet van Feg gelen. Geen land ter wereld beschikt over een der gelijke lijst met namen; ook Denemarken niet. Het feit doet zich voor, dat het nieuwe we reldrecord van mej. Van Feggelen in Deensch bezit was. De verdeêling der records was dezer dagen 139 ten gunste van de Denen gewor den,dank zij de verovering van het record op de 4x100 meter estafette. Thans is de situa tie zoo, dat Denemarken over 12 en Nederland over 10 wereldrecords beschikt. De lijst der wereldrecords is als volgt: Denemarken: 300 M. borstcrawl Hveger 3 min. 46.9 sec. 400 M. borstcrawl Hveger 5 min. 8.2 sec. 440 Yards borstcrawl Hveger 5 min. 12.8 sec. 500 Yards borstcrawl Hveger 5 min. 57.9 sec. 500 M. borstcrawl Hveger 6 min. 45.7 sec. 1500 M. borstcrawl Frederiksen 22 min. 36.7 sec. 500 M. schoolslag Sörensen 8 min. 1.9 sec. 200 M. rugslag Hveger 2 min. 41.3 sec. 4x100 M. borstcrawl 4 min. 29.7 sec. Nederland: 100 Yards borstcrawl Den Ouden 59.8 sec. 100 M. borstcrawl Den Ouden 1 min. 4.6 sec. 200 M. borstcrawl Den Ouden 2 min. 25.3 sec. 220 Yards borstcrawl Den Ouden 2 min. 27.6 sec. 300 Yards borstcrawl Den Ouden 3 min. 27 seconden. 200 M. schoolslag Waalberg 2 min. 56.9 sec. 200 Yards schoolslag Waalberg 2 min. 41.4 seconde. 100 M. rugslag Senff 1 min. 13.6 sec. 150 Yards rugsslag Senff 1 min. 45.1 sec. 400 M. rugslag Van Feggelen 5 min. 41.4 sec. Duitschland: 100 M. schoolslag Hölzner 1 min. 20.2 sec. 400 M. schoolslag EngfeldGenenger 6 min. 19.2 sec. Amerika: 1000 Yards borstcrawl Madison 13 min. 23.6 sec. 1 mijl borstcrawl Madison 24 min, 34.6 sec. 800 M. borstcrawl Hveger 11 min. 11.7 sec. 880 Yards borstcrawl Hveger 11 min. 13.1 sec. 1000 M. borstcrawl Hveger 14 min. 12.3 sec. eigenschap, die vroeger zijn spel kenmerkte, heeft grootendeels plaats gemaakt voor een door de ervaring geleerd rustig optreden. Het gebeurt slechts zelden, dat een elftal en alle spelers afzonderlijk zoo goed op dreef zijn als in dezen wedstrijd bij V.S.V. het ge val was en ik geloof dit niet beter te kunnen resumeeren dan door te verklaren, dat ik ge noten heb van een prachtige en interessante partij voetbal. CRITICUS. Een fraai overzicht van het V. S. V.- terrein tijdens den wedstrijd V.S.V. Ajax. In den goal vooraan Michel van V. S. V., die zijn doel weer uitstekend verdedigde. Er verschenen 55 athleten aan den start voor den Zondag te Vclsen ge houden veldloop om den W. J. M. Mulier-beker. Voorloopig Nederlandsch Elftal-Newport Het voorloopig Nederlandsch elftal, dat Woensdag a.s. op het Sparta-terrein te Rot terdam tegen Newport speelt, is als volgt sa mengesteld. Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Pienter (Be Quick) en Calden- hove (D.W.S.) Midden: Paauwe, Kuppen en Van Heel (allen Feijenoord). Vóór: Wels (Unitas), Van Spaandonck (Neptunus), Vente (Feijenoord), Smit (Haar lem) en Ooms (D.W.V.) MULIER-VELDLOOP TE VELSEN Zondag werd op het landgoed Rooswij k bij Velsen de jaarlijksche veldloop gehouden om den winkeliersbeker. Hoewel de weersom standigheden zeer veel te wenschen over lieten bestond voor dezen veldloop toch flinke belangstelling. Verscheidene vooraan staande personen uit de atlethiekwereld hebben de verrichtingen van de loopers gade geslagen. Onder hen waren de heeren W. J. H. Muiier, A. J. G. Strengholt, Mr. Verniet. Het parcours was uitgezet op de verharde wegen van Rooswijk. Te half twaalf startten de 55 deelnemers voor het huis „Rooswij k" voor het loopen van een afstand van 3700 M. Na 600 meter liepen in den kopgroep Zweres, Bakker, Paap en de Groot, van wien Paap later afzakte. Ook Meijer van de Volewijkers wist zich nog bij de kopgroep aan te sluiten. Hij eindigde zelfs als tweede achter M. de Groot van Lycurges te Krommenie, die den afstand in 11 min. 7 sec aflegde, waardoor hij voor den tweeden keer in bezit kwam van den Mulier-beker. Er verschenen 55 loopers aan den start. De uitslag was: 1 M. de Groot, Lucurgus, Krom menie, in 11 m. 7 sec.; 2 J. Meijer, Volewijckers Amsterdam: 3 W. J. Bakker, A. A. C., Amster dam; 4 J. J. Bruin, 5 J. Sweres, 6 H. Plieger, 7 F. Gaarenstroom. .Na af loopheef t de heer Trines den wissel beker aan den winnaar uitgereikt. Hij dankte den heer Muiier voro zijn Schenking en richtte tevens woorden van dank tot de politie van Velsen, alsmede tot den heer Ruijzer voor diens groote medewerking. De veldloop werd door een legertje persfotografen en eenige filmoperateurs vereeuwigd. (Bij een demonstratie -van jiu jitsu, het Japansche worstelen, te Parijs, trad de Japansche gezant in Frankrijk zelf in het strijdperk en won zijn partij.) De gezanten van de staten, Wereldwijze diplomaten, Doen niet vaak aan worstelsport; Veel meer waarde dan aan spieren, Hechten zij aan de papieren. Waarmee ook geworsteld wordt. Als dus een dier groote heeren, Zelf zijn kunsten gaat probeeren, Op een Fransche worstelmat; Moet de heele aarde 't weten En het wordt breed uitgemeten, Want dat is je toch maar wat. Degeen, dien hij moest bevechten, Hoorde lang niet tot de slechte, Is er ons nog bij gezegd; De gezant, aldus de bronnen, Heeft in grootschén stijl gewonnen En den andren man gelegd. Dit is dan een vorm van strijden, Waardoor men in deze tijden, Als gezant zelfs van Japan. Door 't behalen van de zege. Voor zijn land nog een gedegen Propaganda maken kan. P. GASUS. Maar D.H. C-Haarlem Zondag is wegens onbespeelbaarheid van het terrein en sneeuw de wedstrijd D. H. C.-Haarlem uitgesteld. Wij vernemen van het Haarlem- bestuur, dat op den a.s. inhaal- Zondag niet de reeds vastgestelde wed strijd Haarlem-Feijenoord wordt ge speeld, maar D. H. C.-Haarlem. Mej.van Feggelen ontneemt aan Ragnhild Hveger één van haar records Op volkomen onverwachte wijze is mej. Iet van Feggelen er Zondagmid dag in het Sportfondsenbad te Am sterdam in geslaagd, het wereldrecord 400 Meter rugslag, dat sedert 4 April van hetvorïg jaar op naam stond van Ragnhild Hveger met een tijd van 5 min. 44,5 sec., gevestigd te Kopenha gen, aanzienlijk te verbeteren en te brengen op 5 min. 41,4 sec. verminderen, gelijkmatig en zeer gemakke lijk doortrekken en toen zij na 16 banen aan tikte, wezen de chronometers een tijd van 5 min. 41,4 sec. aan. Het wereldrecord was met niet minder dan 3,1 sec. verbeterd. Van alle kanten had de nieuwe wereldre- te nemen. cordhoudster gelukwenschen in ontvangst Sedert 1932 heeft het wereldrecord op de 400 meter rugslag op naam der volgende zwemsters gestaan: 6 min. 12.4 sec. Ph. M. Harding (Engeland) Wallasey 5.12.32. 6 min. 5 sec. R. Mastenbroek (Nederland) Bazel 5.4.35. 5 min. 44.5 sec. R. Hveger (Denemarken) Kopenhagen 4.4.37. 5 min. 41.4 sec. I. van Feggelen (Nederland) Amsterdam 13.2.38. 6 min. 4.8 sec. Erna Kompa (Vereenigde Staten) Coralgables 1.1.36. 5 min. 59.8 sec. R. Mastenbroek (Nederland) Kopenhagen 12.1.36. 5 min. 48.8 sec. R. Mastenbroek (Nederland) Rotterdam 28.12.36. Dat de IJ-zwemster in haar recordpoging slagen zou, stond zeker niet bij voorbaat vast; immers het record van Ragnhild Hveger mocht vrij scherp genoemd worden. Donderdag j.L bleef mej. Van Feggelen bij de training 3 seconden boven het wereldrecord. Men was er evenwel van overtuigd, dat zij sneller kon, zoodat een aanvraag voor een o:!ficieele recordpoging bij de technische com missie van den K. N. Z. B. werd ingediend. Zondagmiddag had zich een kleine groep ingewijden er was geen ruchtbaarheid aan een en ander gegeven in het Sportfondsen- bad verzameld, toen onder leiding van den voorzitter-kamprechter den heer P. H. J. Dogger, de laatste toebereidselen voor de re cordpoging gedaan werden. Starter was de heer G. Blitz, officieele tijd- waarnemers mevr. S. W. de Dood—Koenen, H. van Es en J. Coerengel; de heer Hazenberg fungeerde als keerpuntcommissaris. De eerste 100 meter werden afgelegd in 1 min. 19,8 sec.; de 200 meter in 2 min. 48 sec. Als men het zestienjarige meisje zoo zag zwemmen, zou men in het geheel niet den in druk krijgen, dat zij een ernstige poging deed, een beroemd wereldrecord te verbete ren. Met haar rustigen langen slag ging zij door het water en toen voor de 300 meter een tijd van 4 min. 15,8 sec. werd genoteerd, was het duidelijk, dat zij in haar poging glansrijk zou slagen. Zij bleef, zonder haar tempo te Iet van Feggelen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5